Gedenkstenen Axelse-Sassing nippers SPORTNIEUWS De geschiedenis. De vrije vaart van Axel naar zee is in 1789 beëindigd door het leggen van de Sas- dijk ter inpoldering van de Beoosten- en Bewesten Blij, Riet- en de Wulfsdijkpolders ter ener en de dijk bij Réigersbosch, waarin de Hulster Sassing of sluis, ter anderer zijde. A&l was dus geen eiland meer, doch rij ker ^n poldergronden. Om de scheepvaart tegemoet te komen werd in de Sasdijk een sas of sluis gebouwd mt spuikom en schutsluis, waar de schepen via het Axels Gat en Vlakte komend door de killen, schutten en langs de uitgebagger de geul in de Grote Kreek nog weer Axel konden bereiken. Deze sluis, welke eigenlijk zelf de naam droeg van Axelse Sassing, kwam in 1789 tot stand, welk jaartal overeenstemt met een der gedenkstenen die daarin toen zijn ge plaatst. De andere draagt tot opschrift „Concorda Res Parvae Cresquent", d.w.z. Door eendracht worden kleine dingen groot. Niet lang heeft deze suis dienst gedaan want reeds in 1805 heeft men ze laten sprin gen (Napoleontische oorlogs verwikkelin gen?). Wa t niet vernietigd was heeft men maar laten zitten, sluisdeuren incluis. Uiter aard vóór de opening van het groot kanaal heeft men de sluis in 1827 weer hersteld, waardoor die opnieuw volledig aan de ge stelde eisen (doorvaart en de afwatering der achterliggende polders) kon beantwoorden. Het hoofddoel er waterweg door te hebben voor beide steden Axel en Hulst is echter nooit bereikt, Want naar Hulst heeft het nim mer dienst gedaan. Toen in 1830 de Belgische Opstand uit brak werden de werkzaamheden onderbro ken en na de vrede in 1839 is men er niet mee voortgegaan. Ook voor afwatering was de sluis niet meer nodig toen na 1845 door ter weerszijden gegraven waterleidingen hierin beter was voorzien. In 1851 is de sluis geheel buiten gebruik gesteld, de brug verwijderd en twee aarden dammen gelegd die velen onzer nog gekend hebben tot in 1920 de Spuikom is gedempt In Den Haag had een n^eisje van 8 jaar vier bankbiljetten van 25 uit de tas van haaar moeder gehaald en was ze aan het uit delen of stopte ze in een brievenbus van een woning in de nabijheid. Drie biljetten zijn achterhaald kunnen worden. Naar het vierde zoekt men nog. Reeds sedert jaren her worden de dui nen op Ameland door de zee afgeknabbeld. De laatste 8 jaar bedraagt de afkalving ge- mideld 14 meter per jaar. De duinenstrook wordt angstvallig smal en de eilandbewo ners vragen zich ongerust af, waar het heen moet, indien op korte termijn geen afdoende rrtaatregelen worden getroffen. Als gevolg van de Westerstorm enkele dagen geleden is nu weer ten westen van Heilum geduren de 24 uur een duinreep van plm. 1000 meter lengte en een breedte van 5 tot 7 meter weggeslagen. Bij de laatste storm had de wind een snelheid van 96 tot 110 km. Erg gevaarlijk is het in ons land niet geweest, al moesten langs onze kust de nodige voorzorgsmaat regelen worden getroffen. In Hannover ech ter, waar twee huizen in puin Woeien, vie len 3 slachtoffers. In de haven van Hamburg werd het water zo hoog opgestuwd dat de straten in de omtrek blank kwamen te staan. In Elders brak een hoogspanningsdraad, waardoor een man door de elecrische stroom werd gedood. Daken werden weggerukt, steigers, telefoonpalen en fabrieksschoorste nen moesten het ontgelden. Op de eilanden Borkum en Sylt hebben duinen en huizen zware schade opgelopen. In Denemarken is het gebied van Ilimfjord en Jutland door overstromingen geteisterd. Te Skive ston den meer dan 100 hüizen in het water en moesten de bewoners worden geëvacueerd. Oo^[,op zee heben schepen schade door de sto^, opgelopen. Ook in Zeeland hebben de sirenes ge loeid om de dijkbeschermers aan het werk te roepen. Bij Wolfaartsdijk was de nieuwe zeedijk voor de inlaag, van de Oosterland- polder vrij ernstig beschadigd. De krammat wlas over 2(50 meter beschadigd en het water had flinke brpkken klei meegenomen. Er werden Zaterdag en Zondag zandzakken aangevoerd en gevuld, die op inderhaast aan gebracht rijswerk werden opgestapeld. Hoe wel er schade aan de zeedijk te Stavenisse werd toegebracht en het terrein rond de haven onder water kwam, was éf geen di rect gevaar. De Rillandse bevolking maakte ende toestand geworden is zo wij die nu kennen, hoewel primitiever. In 1943 tijdens de werkzaamheden der Duitsers voor de schandelijke inundatie, is het begin van de sluis ook bloot gelegd en verschenen de thans uitgehaalde stenen voor het oog. Ook 5n 1952 weer bij de aanzien lijke kade-verbeteringen. Dit was aanleiding mij in verbinding te stellen mt de heer D. Keur van de Rijkswaterstaat te Terneuzen, bekend om zijn belangrijke studies en ge schriften over het kanaal GentTerneuzen e.a., waaraan lik veel van bovenstaande ontleen en verzodht medewerking dat de Stenen thans niet meer aan het oog zou den worden onttrokken, doch uitgegraven en eventueel aan de Axelse Boerenkamer of anderszins zouden worden verstrekt. De heer Keur voelde daar ook voor en ondanks het feit, dat Z.Ed. sedert verplaatst is naar Den Bosch blijkt ons thans zijn volle medewer king, zomede die van Rijkswaterstaat, die welwillend gehoor gaf en waarvoor beiden hartgrondig dank gezegd wordt. Hopende met deze ons Axel van dienst te zijn geweest verblijve met dank voor de plaatsing, E. C. OGGEL. aanstalten om de zolderverdiepingen op te zoeken, maar dit was gelukkig niet nodig. In Zierikzee kwam het water in de nieuwe haven tot aan de straat en werden vloed planken gezet. In Geertruidenberg zijn de brandweer en vrijwilligers enkele uren bezig geweest om de buitendijk iriet zandzakken tegen de hoge vloed te beschermen. Op en deel van de kade te Bergen op Zoom steeg het water tot 67 cm. tegen d huizen. De be woners werden van gemeentewege vooraf tegen het opkomend water gewaarschuwd. Op een onbewaakte overweg te Doe- tinchem is Zaterdagmiddag een luxe auto met vier inzittenden door een trein gegrepen. De machinist had de auto wel opgemerkt, maar meende dat deze zou stoppen, daar hij met geringe snelheid reed. De wagen werd midden op de rails gegrepen en in een sloot geworpen. Drie van de Vier inzittenden wer den uit de geheel vernielde auto geslingerd. Twee van de inzittenden, die allen de Duitse nationaliteit hadden, werden op slag gedood. Nog dezelfde avond overleed in het zieken huis een der inzittenden, welke zware ver wondingen had opgelopen. Het vierde slacht offer, dat uit het wrak moest worden be vrijd werd slechts licht gewond. In de nadht van Zaterdag op Zondag reed een uit de richting Zutphen komende goederentrein op een stilstaande goederen trein even voor het station Dieren-Doesburg. De electrische locomotief van de ene trein drong in de laatste wagen van de andere, waardoor deze in brand vloog. De leerling conducteur H. A. H. uit Rijen, die zich in deze wagen bevond, kwam om het leven. De machinist van de andere trein, B. Z. uit Nijmegen werd zwaar gewond uit de totaal vernielde locomotief bevrijd en naar het zie kenhuis te Velp overgebracht. In de houtbewerkingsfabriek van de firma Bossers Mouthaan te Kaatsheuvel brak in de nacht van Zaterdag op Zondag brand uit, waarbij een grote hoeveelheid hout, dat in voorbewerking was voor de houten-hakkenfabricage voor de schoenen industrie in vlammen opgiing. Zaterdagochtend omstreeks 6 uur brak brand uit in een boerderij te Smilde, be woond door de landbouwer A. Feyen. Door de stormachtige wind wakkerde het vuur zo sned aan, dat de brandweer niets anders kon uitrichten dan de belendende percelen nat houden. De boerderij brandde geheel uit. De schade wordt op 60.000 geschat, die door verzekering wordt gedekt. Ook te Warmenhuizen is Zaterdag een boerderij door brand in de as gelegd, even als een op enkel meters daarvan gelegen woonhuis. Noch van de boerderij ,noch van een daarachter gelegen grote schuur en van de woning viel ïets te redden. Het vee kon in veiligheid worden gebracht. De schade, die in de duizenden beloopt, wordt door verzekering gedekt. Elf personen zijn dak loos geworden. BEKENDMAKINGEN. Angora (wit) le zzg. en le zg. P H. Dieleman, Terneuzen. Papillon (zwart) i le g. P. K. de Jonge, Terneuzen. Tan (zwart) le prijzen zg. P. H. Dieleman, Ter neuzen, E, Neyt, Sas van Gent en J. Viveen, Terneu zen 2 x 2e gg. E. Neyt, Sas van Gent, Hollanders (grijs) le zg. J. Harinck, Goes. Hollanders (zwart) i le zg. P. J, de Visser, Zaam- sg- Russen (zwart) i le gg. P. H. Dieleman, Terneuzen. Polen (roodogig) le zzg. le gg. en 2e zg. M v. d. Weel, Middelburg le zg. P. H. Dieleman, Ter neuzen le g., 2e gg. en 2 x 2e g. J. Nijholt, Koude- kerke Kleurdwerg (grijs) le gg. P. H. Dieleman, Ter neuzen. Kleurdwerg (D.M.) 2 x le zg. en le gg. A. Pas sender, Middelburg. Kleurdwerg (Br.M.) 3x le zg. A. Passemier, Mid delburg. Kampioen konijnen Franse Hangoor (ijzergrauw) van W. Huigens, Goes. Reserve kampioenAngora wit) van P. H. Dieleman, Terneuzen. AFDELING VOGELS. Parkieten: le prijs J. van Tatenhove, Zaamslag. Sierduivenle P. H. Dieleman, Terneuzen. Kanaries: le prijs en kampioen J. C. Baveko, Zaamslag met citroen, 94 pt.2e prijs en res, kam pioen M. Borgstijn, Axel met citroen, 93 pt. Postduiven. Oude dofferskampioen J. L. Sijs, Axel, 95 pt. res. kampioen L. de Koeijer, Zaamslag, 94 pt. Jonge doffers le prijs C. J. de Jonge, Zaamslag, 91 Vi pt- Oude duivinnen le prijs J. L. Sijs, Axel, 94 pt. Jonge duivinnen: le prijs Ph. van Acker, West- dorpe, 93 pt. Winnaar poule Ph. van Acker, West- dorpe. Winnaar wisselbeker (definitief) J, L. Sijs, Axel. BEVOLKING VAN OOST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN NAM TOE. Het zielental van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen nam het afgelopen jaar toe met 389. Op 1 Januari 1953 bedroeg het aantal ingezetenen 62.766 (31.649 mannen en 31.117 vrouwen). Dit aan tal vermeerderde door geboorte met 1261 (644 man nen en 617 vrouwen) en door vestiging met 2542 1168 mannen en 1374 vrouwen). Het verminderde door overlijden met 525 (242 mannen en 283 vrou wen) en door vertrek met 2889 (1356 mannen en 1533 vrouwen!. Op 31 December 1953 bedroeg het inwonertal dus 63. 155 (31.863 mannen en 31292 vrouwen). Er werden in 1953 439 huwelijken voltrokken,; er werden 9 echtscheidingen ingeschreven. WEG GOES-HOEDEKENSKERKE WORDT VERBETERD. De provinciale weg GoesHoedekenskerke, van belang voor het streekverkeer in dit deel van Zuid- Beveland, voldoet niet aan de eisen welke het huidige verkeer stelt. De weg is te smal en bovendien bevin den zich nabij Hoedekenskerke twee gevaarlijke boch ten, De A.N.W.B. bericht thans echter, dat bij Ged. Staten van Zeeland een plan gereed ligt voor alge hele verbetering van deze weg. Volgens dit plan zul len ook de bochten worden herzien. Omtrent het tijdstipvan uitvoering is nog geen be slissing genomen. A.N.W.B. HEEFT RUIM 270.000 LEDEN. Activiteiten namen in 1953 aanzienlijk toe. Reislust sterk gestegen. Voor de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. is 1953 in alle opzichten een gunstig jaar geweest. Het aantal leden steeg van 257.327 op 31 December 1952 tot 270,855 op 31 December 1953 het aantal leden van de Wegenwacht onderging in dezelfde periode eveneens een aanzienlijke uitbreiding n.l. van 119.593 tot 131.192. In 1953 werden op de A.N.W.B.-kantoren 209.418 grensdocumenten' afgegeven tegen 162.615 in 1952. De gestegen reislust van het publiek weerspiegelt zich nog in andere cijfersin 1953 verschafte de Bond zijn leden 117,848 buitenlandse reisinlichtingen en 61. 292 reisinlichtingen voor het binnenland. Deze cijfers waren in 1952 resp. 108.314 en 52.771. Het aantal afgegeven of verlengde kampeerdocu- menten bedroeg in 1952 138.632, in 1953 151.639. De Wegenwacht tenslotte hielp in 1953 in totaal 83.417 leden die met pech langs de weg stonden. (PRSjlW"" Voetbal. Tweede klasse B. BaronieVlissingen 3—0; M.O.C.T.S.C. 2— 1 AllianceGoes 41 Rood-Wit—Internos 01 R A ,C.—Middelburg 41 TerneuzenDosko 14. Derde klasse D. Odio—Corn Boys 3—0 R.K.F.C.—Axel 2—3 De ZeeuwenR.C.S. 0—1 Nieuw Borgvliet—Biervliet 0—2; Hulst—Breskens 1 1; Zeelandia—Meto 1—0. Vierde klasse H. Koewacht—Hontenisse 2—0 Sluiskil—Steen afg. IJzendijke—Luctor 0—2 RIAAardenburg 1 6 E.M M.—Clinge 1—2. Reserve Tweede klasse C. Goes IIDe Zeeuwen II 62 R.C.S. IITer neuzen II niet opgekomenAxe) II—Breskens II 41 Corn Boys IIVlissingen II 2—5. ONDERAFDELING ZEELAND. Reserve Eerste Klasse B. Axel IIIGoes III 1*-1 Middelburg IIITerneu zen III 4-6. R.K.F.CAXEL 2-3. Ditmaal waren onze stadgenoten in vorm. Zonder Polfliet nog wel, heeft het eerste elftal der oranjehemden Zondag bewezen nog wel wdt' in zijn mars te hebben, als de wil om te winnen er 'tnaar is. Op een in slechte conditie verkerend terrein nog wel, legden onze stadgenoten de Brabanders in de eerste helft volkomen hun wil op. Zij domineerden bijna voortdurend en van de aanvang af bleek uit het tempo dat de oranje-witten er in brachten, dat zij het stellig voornemen hadden op de beide punten be slag te leggen. Dat de rood-zwarte gastheren er niet temin in geslaagd zijn de einduitslag tot een enkel doelpunt verschil te beperken lag wel voornamelijk aan de slechte terreingesteldheid die voor de oranje hemden een handicap betekende. Het door de Axelaars ingezette offensief resulteerde na 20 minuten spelens in een juweeltje van een doel punt, waarvan Deij de grondlegger was. Fraai zig zagde hij door de Bergen op Zoomse verdediging, om speelde enkele tegenstanders om vervolgens Weese- poel in staat te stellen op onberispelijke wijze te scoren, een doelpunt dat letterlijk en figuurlijk als op een presenteerblaadje aan de Axelse linksbuiten werd opgedragen (01) De oranje-witten gooiden er nog een schepje bovenop en 10 minuten later kwam een tweede succes. Ditmaal was het een lange pass van Weesepoel naar de in deze match op de rechter vleugel opererende Verpoorte. Feilloos passeerde deze weer naar de vrijstaande v. d. Velde die op prachtige wijze de voorsprong vergrootte (0—2). Wat niet in de lijn lag gebeurde kort hierna, toen bij één der sporadische rood-zwarte aanvallen Jansen, vermoede lijk vanwege de slechte terreintoestand onzeker op de Danschutter terug speelde en voordat iemand er erg in had waren de gastheren aan een tegenpunt gekomen (12). De Axelaars lieten dit echter niet op zich zitten en ternauwernood 5 minuten later was het Verpoorte, die met grote doeltreffendheid rea geerde op een listige voorzet van Deij, na fraai indi vidueel spel van deze en de stand was 13. Voor de thee wisten de gasten weer op enigszins fortuin lijke wijze de achterstand te verkleinen uit een over rechts geleide aanval en met deze stand (2—3), die tevens de einduitslag zou worden brak de rust aan. In de tweede helft legde Axel het accent vooral op de verdediging, zonder nochtans de aanval te ver waarlozen, want ook nu ging het initiatief bijna ge durig van hen uit. Het hoofddoel was echter de voorsprong te consolideren en door het subliem ver dedigend spel wisten zij da ook te bereiken. Aan trekkelijk was de strijd in de tweede helft wel minder dan voor de rust. Talrijke kansen werden nu gemist, maa rhet bleek dat de heren aan weerszijden voor de rust hun kruit verschoten hadden. Voortdurend gaf de Axelse verdediging geen krimp en deze bleef dan ook heer en meester op haar helft. De oranje-voor hoede wist echter de geboden kansen niet verder lei benutten en aan het ook na de thee geleverde tech nisch betere spel wisten onze stadgenoten in de score geen verdere uitdrukking te geven, zodat met dezelfde doelpuntenverhouding waarmee de rust was ingegaan het einde aanbrak. Door deze overwinning liepen onze stadgenoten een punt in op Hulst dat gelijkspeelde en staan nu mede door de andere resultaten weer op de tweede plaats in hun afdeling. MOOI SUCCES VOOR DE VOETBAL SCHEIDSRECHTERS UIT OOST- ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Zaterdagavond werd in hotel „Tivoli" te Goes de door de C.V.O.S. georganiseerde spelregelwedstrijd gehouden voor het district Zeeland. De leiding be rustte bij de districtsvertegenwoordiger der C.V.O.S. voor Zeeland, de heer H. Mos, De vragen waren samengesteld door de heer A. Imanse, voorzitter van de afdeling Zeeland van de K.N.V.B., terwijl de jury bestond uit de heren Bom, Koster en Van Nim- wegen. Hieraan werd door drie ploegen deelgenomen die als volgt waren samengesteld Oost-Zeeuwsch-VlaanderenP. A. van Driel en P. A. Kouwijzer te Terneuzen, G. F. A. Ferket te Hulst en A. P. van Riel te Axel. Noord- en Zuid-BevelandA. J. Pieters en J. Ver meulen Az te Heinkenszand en P. J. Schetters en A. Lockefeir te ••es. WalcherenJ. B. Bömer en F. Schot te Vlissingen en J. F. F. Hogeboom en, G. M. Seugling te Middel burg. Iledere groep kreeg zestien vragen te beantwoor den, betrekking hebbend op de spelregels en ieder jurylid waardeerde deze afzonderlijk met de cijfers 0 tot en met 5. zodat het puntenaantal dat kón wor den behaald 240 bedroeg, 16'- De Oost-Zeeuwsch-Vlaamse voetbal-arbiters bleken he best uit de bus te komen en wonnen met 202 punten. De Bevelanden volgden met 189 punten en Walcheren eindigde als derde met 162 punten. De 3 juryleden kwamen tot vrijwel gelijke beoordelingen. Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gaat dus Zeeland ver tegenwoordigen in de kwartfinale en zal daarin uit- komen tegen de kampioenen van Limburg en Noord- Brabant. De beste persoonlijke prestatie werd geleverd door scheidsrechter P. A. Kouwijzer uit Terneuzen, die daarvoor afzonderlijke gelukwensen in ontvangst mocht nemen. s ZEEUWSE COLLECTE. De burgemeester van Axel roept collectanten op, die willen meewerken aan de Zeeuwse collecte, welke in de eerste week van Februari a.s. zal worden ge houden ten bate van het jeugdwerk en de jeugdzorg in onze provincie. Zich aan te melden ten stadhuize vóór 21 Januari a.s. Zie ook het artikel in deze courant. Axel, 14 Januari 1954. De burgemeester van Axel, Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3