1 mequin UIT ONZE OMGEVING AXEL EUILLETON. door FANNY HURST. HULST M. Vr. Tot 54 45 99 129 186 315 183 231 414 26 24 50 131 170 301 157 194 351 2369 2596 4965 2342 2560 4902 27 36 63 ZAAMSLAG Pijn hier - scheuten daar en stramheid in lijf en leden PROPAGANDA- EN FILMAVOND VAN DE RESERVE-RIJKSPOLITIE. Maandagavond had in „Het Centrum" alhier een overdruk-bezochte vergadering plaats onder de auspi ciën van de Reserve-Rijkspolitie. Circa 200 bij de Reserve-politie en de Nationale Reserve aangeslote nen, voor het merendeel in uniform en velen in ge zelschap van hun dames hadden aan de in hun kring gedane oproep gehoor gegeven en woonden deze interessante bijeenkomst bij, die met een inleidend woord van majoor van Ballegooyen de Jong, districts commandant te Middelburg werd geopend. Deze verwelkomde alle aanwezigen, o.w, burge meester Trimpe van Zaamslag, de secretaris van de afdeling Zeeland „Steun Wettig Gezag" alsmede de plaatselijke secretaris en ook inzonderheid kapitein F. M. C. Offermans, hoofd van het Bureau Reserve- Rijkspolitie te 's-Gravenhage, die doel en streven van dit instituut nader uiteen zou zetten. Deze begon daarop aanstonds aan zijn redevoering, waarin hij wees op het feit dat er geen sprake is van een angst-psychose of vrees die ons leidt, maar dat het de bedoeling is eerlijk de kaarten open te leggen opdat het Nederlandse volk eerlang weer niet de dupe wordt van kortzichtigheid of van een mis- dadig-nuchter Nederlanderschap. De ervaring heeft ons geleerd en het „j'accuse" van een groot Frans schrijver heeft zijn volle betekenis behouden voor het verleden, opdat wij in het heden zullen verstaan verenigd stand kunnen houden, doch ver onder zullen gaan. Wij gaan zo gaarne prat christelijke beschaving, die zich ogenschijnlijk verzoenen met de gruwelen van gaskamers, ïen te begrijpen dat de historie zich kan her halen, indien wij er slechts, acht op slaan dat de „Sovjet-beer" zijn klauwen reeds naar een groot aan tal landen heeft uitgeslagen en deze thans onder com munistische dwang leven. Judas en mensenroof zijn daar nu op de troon verheven en voor wie zich op het Atlantisch Pact beroept, zegt spr. dat men er hiermede niet af is. „Waakzaamheid is de prijs van Uwe vrijheid 1" Noodzakelijkheid gebiedt de vorming van een stevig thuisfront van vriiwilligers, die „der keer'Ien" plicht lanvaarden is verantwoordelijk eroratie eindigde sprzijn vurige een beroep doende op onze ge- e liefde voor christendom, vrij heid en vrede en deze om te zetten in een daad onder het motto „Vreest God, eert den Koning Laat ons de plichten van vaderlanders zo opvatten, dat wij in de ure van het gevaar zullen kunnen zeggen „Present, ik heb mijn plicht gedaan 1" Hierop volgde een propaganda-film getiteld „Hallo hallo - R.P. 10 die op boeiend-illustratieve wijze het werk van de Rijkspolitie te aanschouwen gaf. Na een korte pauze werd een documentaire film te zien gegeven die de troonsafstand van Koningin Wil- helmina tot in bijzonderheden weergaf met de daarop volgende aanvaarding van de regeringsverantwoor delijkheid door Koningin Juliana en de glorieuze in tocht in Amsterdam. Ten slotte bracht een derde film het bezoek van ons Koninklijk Echtpaar aan Amerika in beeld. Door deze films beleefden de aanwezigen weer de aangrijpende en emotionele momenten uit dagen die voor ons volk van historische betekenis zullen blijven. Aan het slot bracht kapitein Stoorvogel uit Hulst in een kernachtige speech zijn dank aan de spreker van deze avond en aan allen die hadden medegewerkt deze avon d tot stand te brengen en wees nog op de propagandistische betekenis van deze vergadering. Hij hoopte dat de aanwezigen de gesproken woorden zullen verstaan en begrijpen, maar er ook naar zullen handelen, voorzover zij nog niet toetraden tot de Reserve Rijkspolitie of S.W.G., waarop hij deze be langwekkende en interessante bijeenkomst sloot. 22) Dat waren de dingen, die zelfs in terugblik, Orchis in stilte zo vreselijk aan het huilen maakten. Dikwijls, nochtans, ging Annie er op uit. Zo'n hele nacht. Des te beter. Enkel, Orchis was zo bang daar allleen op haar strozak. Als ze nadacht over al die dingen Zo doodsbang Het was niet dat ze niet hield van Annie, Die arme, onnozele, gerimpelde moeder van haaf. De legende, Annie's legende, van haar vader, die een mooie fijne meneer was geweest met een gepomma- deerde snor, maakte haar met Annie begaan. En met zichzelf. Zo'n man te verliezen Nana had zo vaak over hem verteld als ze samen op de strozak lagen. Hij was eigenaar geweest van een prachtig schip, met een rode kajuit en! op een goeie nacht was hij er vandoor gegaan met schip en al. Arme Nana. Arme Orchis. Lang nadat Orchis in slaap gevallen was, lag Annie, met het kinderhandje hartstochtelijk tussen haar vingers geklemd in de stilte te kreunen. Arme Nana. Arme Orchis. Enkel als ze dronken was, kon deze vrouw, die Orchis had grootgebracht, die met zielige, uitgebeten vingers haar kleertjes had genaaid en roze papieren Mei-koningin jurkjes voor haar had geprutst, terwijl ze ineenkromp van de rugpijn anders tegen haar zijn, ja zelfs heel lelijk. Lelijk in de vreemde drift van haar vergiftigde geest. Annie, die niets liever deed dan Orchis vertroe- PRACHTIG GESLAAGD OLIEBOLLEN WEEKEND. Zaterdag en Zondag waren in de „Bleije Haghe" een 50-tal Belgische en Hollandse trekkers bijeen ge komen om gezamenlijk het voorgenomen weekend te beleven. Het op touw gezette programma verliep vlot en spccesvol. Dit bestond n.l. uit een „trekkers-forum" welk nummer bijzonder in de smaak viel evenals de hersengymnastiek» Bovenal echter was de spraakwaterval een interessant nummer. Hierbij kwam n.l. onder mep( a4>> het woord de jeugdige trekker G. Marien uit St. Nico- laas (B.)die op boeiende wijze vertelde over"zijn lopend en liftend volbrachte tocht naar Lapland, een reis die in totaal zes maanden ni beslag nam. Zijn be levenissen onder dit nog op vrij primitieve wijze levend volk werden met zeer grote aandacht aange hoord en boeiden de „trekkers" in hoge mate. Het ligt in het voornemen van deze ondernemende en moedige jongeling deze reis nogmaals te onder nemen, doch dan zal hij zich toerusten met een film apparaat. Hij heeft o.a. drie weken geleefd op echt „Lapse" wijze etend met de vingers en in alles zo veel mogelijk het Lappen-volk navolgend. De Zondag werd doorgebracht met een kerkgang, een mooie wandeling en de beoefening van zaalspelen. Ook deze bijeenkomst was weer een naar meer smakende „perzik GOED NIEUWS VOOR DE HENGELAARS. 2000 stuks zomerkarper uitgezet. Vanwege onze plaatselijke Hengelsportvereniging „G.O.A." werd Dinsdagmiddag op de Kleine Kreek door de Visserij-Inspectie uit Utrecht een 2000-tal één-jarige zomerkarpers uitgezet, die weldra nog zullen worden gevolgd door een even groot aantal riet- of ruisvoorns. Daarmee gaf onze actieve Hengelsportvereniging weer een bewijs van haar voortdurende activiteit om de visstand hier ter plaatse zoveel mogelijk op te voeren en te verbeteren. Van bestuurszijde waren tevoren nabij de z.g. Kleine Brug door deskundige hand maatregelen getroffen, dat) J deze vis dit viswater niet kan verlaten door plaatsing van een fijne afrastering. Door de firma Feijter-But werd deze uitzetting van vis op de gevoelige plaat vastgelegd. Wij vernamen verder dat ook te Hulst 100 kg. van deze karpersoort werd uitgezet en te Clinge 500 kg. z.g. K2 karper hetgeen 2-jarige karper betekent. LEZING A. VIRULY. Nadat hiertoe reeds enige jaren pogingen waren ondernomen is de Z.V.U. er thans in geslaagd de bekende/ vlieger-schrijver A. Viruly bereid te vinden tot het houden van een causerie alhier. Degenen die de boeken van de heer Viruly ken nen of hem wel eens voor de radio hebben gehoord weten stellig dat hij een/ vlot schrijver en verteller is en gezien zijn belevenissen als verkeersvlieger mag men dus wel op een vlotte causerie, die alleszins een bezoek waard is, rekenen. Wij willen er hier nog even de aandacht op vesti gen dat in verband met de drukke werkzaamheden van de heer Viruly datum en plaats van deze lezing zijn gewijzigd en deze nu zal plaats hebben heden Woensdagavond in Paviljoen „Zomerlust". GEVONDEN VOORWERPEN. Een bruine glacé dameshandschoen en een bruine ceintuur, Julianastraat 44 een geblokte wollen sjaal, Julianastraat 39 een bruin kindertasje met inhoud,J Nieuwstraat 25 een wollen want, Kanaal K 32 Lefin>w wollen want, Kanaal K 35 een paar gebreide wanten^n en een blauwe handschoen, Stationstraat 9 een por- temonnaie, Stationstraat 48 een schakelarmband, Weststraat 50 een bruin windjack, Prins Hendrik straat 56een halsketting, Prins Mauritsstraat 7 een gebreide grijze want, Wilhelminastraat 1 een zwarte alpinomuts, Bylocquestraat 1 een paar wol len handschoenen, Nieuwstraat 12 een wollen kin- derwant, Prins Mauritsstraat 35 een plastic ceintuur, Rijkspolitie een kindertasje, Gentsevaartstraat 1 een grijze herenhoed, Buitenweg 86 een geblokte sjaal, Ds. Jan Scharpstraat 14 een zwarte glacé dames handschoen, een rode want, een contactsleutel en een paar leren motorwanten, Rijkspolitie een rode kin- derwant, Zeestraat 27 een halskettinkje met hanger tje, Julianastraat 16 een glacé dameshandscoen, Sta tionstraat 30. jlls ZEEUWSE COLLECTE. De sticking voor maatschappelijk en cultureel werk in Zeelan/d heeft onder andere ten doel het culturele leven in onze provincie te bevorderen door steun te verlenen aan allerlei instellingen en verenigingen, jeugdwerk en jeugdzorg. Ten gevolge van de watersnoodsramp in Februari van het vorig jaar kon deze collecte niet worden ge houden. Het is thans de bedoeling deze collecte te houden in de eerste week van Februari a.s. ter herdenking van de grote Februari-ramp, om op deze wijze ge legenheid te geven onze dankbaarheid te betonen voor hetf eit dat de dijken in het rampgebied zijn gesloten en overal het herstel is aangevangen. Dank zij het niet hoog genoeg te roemen technisch inzicht van de waterstaatsdeskundigen en de onver moeibare ijver der dijkwerkers en vele andere arbei ders, die als één man klaar stonden om ons in onze schrijnende nood te hulp te komen is het gelukt de getroffen gebieden op de waterwolf te herwinnen. Er moet nog veel hersteld worden, ook op maat schappelijk en cultureel gebied. Vooral in het ge troffen gebied zijn er veel verenigingen en organisaties die zwaar gedupeerd zijn. De stichting maatschappelijk en cultureel werk wil aan dit herstel meewerken door de opbrengst van de te houden geldinzameling deze keer in zijn geheel te bestemmen voor de opbouw van het jeugdwerk en de jeugdzorg in onze provincie, waarbij uit de aard der zaak het rampgebied in de speciale belangsteling staat. De voorzitter der stichting, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der Koningin, doet een krachtig beroep op de bevolking om dóór bereidvaar digheid en offerzin deze geldinzameling te doen slagen. Vooral de aandacht van de jeugd wordt hiervoor gevraagd, waardoor deze daadwerkelijk kan mee helpen de nood te lenigen. Allen, die willen meewerken aan deze collecte), worden uitgenodigd zich hiervoor aan te melden ten gelijk en in elk geval vóór 21 Januari a.s., elke dag stadhuize, gemeentesecretarie, liefst zo spoedig mo ten 9 en 12 uur. De collecte wordt hartelijk aanbevolen. Laat ieder, uit dankbaarheid meehelpen de opbrengst zo groot mogelijk te doen zijn. De burgemeester van Axel, VAN OEVEREN. DUIVENTENTOONSTELLING „DE VERWACHTING." In het clublokaal „De Witte Leeuw" bij de heer Em. Pieters alhier had een uitstekend geslaagde dui- vententoonstelling plaats voor leden. Een 140 duiven waren ingezonden en er bestond grote belangstelling. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag Jonge duivinnen 1C. Oppeneer, 2. C. G. Heijns- dijk. 3. idem, 4. Jan Heijnsdijk, 5. Jos. Sijs, 6. P. Ortelee, 7. J. Heijnsdijk, 8. J. de Koeijer, 9 C. van Drongelen. Oude duivinnen1Jos. Sijs, 2. Jac. Vasseur, 3. Eug. van Dorsselaer, 4, P. Ortelee, 5. D. Dieleman, 6. J. v. d. Berge, 7. Jos. Sijs, 8. C. Heijnsdijk, 9. idem Jonge doffers: 1. J, Heijnsdijk, 2. Jos. Sijs, 3. Em. Misseghers, 4. Em. Pieters, 5. J. Heijnsdijk, 6. Aug. de Kort, 7. Em. Pieters, 8. D, Faas, 9. A. Blom- maert, 10. C. Wieland, 11. J. Heijnsdijk. Oude doffers1C. Oppeneer, 2. A. Brevet, 3. C. van Hoecke, Overslag, 4. A. Peersman, 5. Eug. van Dorsselaer, 6. J. Heijnsdijk, 7. C G. Heijnsdijk, 8. J. v. d. Berge, 9. Jac. Vasseur, 10. C. G. Heijns dijk, 11. D. Haulez, telen, kon haar dan zo gemeen in de armqn knijpen, dat Orchis, dagen na een van die „bekoringen" van Annie, nog slechts jurken met lange mouwen droeg om de blauwe plekken te verbergen. Een keer had ook Annie, in een vlaag, dat ze niet goed bij was, Orchis over haar ogen geslagen en haar neus bij de wortel opengehaald en nog dagen na deze „bekoring die bijzonder kwaadaardig was uitgevallen, sleepte Annie zich 's nachts drie, vier keer uit bed om natte lappen te leggen op die lelijke wonde, die telkens door de beweeglijkheid van het vlees tussen Orchis' ogen, opnieuw openging. Een andere keer, toen Annie niet zozeer gemeen en wreed was van de poeier, maar te diep in de jeneverkruik had gekeken, begon ze te keer te gaan omdat Orchis haar lei had laten vallen. Dat was absoluut de enige reden. Maar verschrikkelijk was ze. Met onzekere waggelpassen zette ze het kind van de ene kamerhoek naar de andere achterna. Toch was Orchis het bangst van al voor die b'alfè'- kluivers met hun luide adem. Mannen met stop^S^ baarden en rood doorlopen ogen. Daarmee gluurden ze haar zo aan, zodat ze liaast net zo n eng gevoel kreeg als wanneer ze wakker werd door het kriebelen van een kakkerlak, hetgeen in dat huis nogal eens gebeurde. Soms, als ze van school kwam, flitste de gedachte door haar heen verbeeld je dat ze nu de kamer binnen kwam en een van die kerels thuis vond, zonder dat Nana er was. Die ene bijvoorbeeld, die zelfs s winters met een open hemd rondliep, met die verschrikkelijke borst. Als ze 's ochtends naar school ging waren er nog vaak van die kerels. t_i nis i Z,e bleef bang en op haar hoede altijd als ze de knop van de deur, die naar haar kamer leidde, om draaide Enkel, diep in haar hart, wist ze wel, Nana. Zover was ze nooit heen geweest, dat ze toe zou staan dat iemand haar ook maar aan zou raken, bij voorbeeld die engerd met zijn gluipogen, waar ze zo bang voor was. Eens was er een matroos geweest, niet zo'n leuke jonge vent, met zo'n kwiek linnen wit mutsje op zijn geschoren kop, als er wel door Princestreet kuierden, maar een echte tanige oude zeerot, met een pruim in zijn wang, die had aanstalten gemaakt om haar om haar middel te pakken, toen ze op een avond thuiskwam uit de leeszaal van het wijkgebouw. Nou, zo lenig als Annie op hem afsprong, je zou gedacht hebben dat ze daar veel te stijf en knoes terig voor was. Niemand die daar boven bij hen kwam, zou het wagen ooit iets anders uit te halen dan enkel maar zo vuil te kijken. Dat snapten zij wel, bij instinct. Werkelijk groeide daar tussen de af grijselijkheden van die kamer, een kleine Orchidee, onbesmet-,; Daar ,03ste Annie wel op, zelfs toen de nevel tussen haar en de werkelijkheid in het waterig blauw harer ogen als melk begon te bezinken en haar noties flauwer en flauwer werden. Afblijven van Orchis Het wijkgebouw was een uitkomst. Daardoor was ze eigenlijk nooit thuis. Meestal was het Annie zelf, die in haar verrukking om de tere handjes van haar Bezit, die naar gelang ze ouder werd slanker en bleker en langer begonnen te worden, Orchis niet wilde toestaan ook maar het vlees te stoven. Dat waren werkjas, die Annie 's avonds zelf deed, als ze thuiskwam, ruikend naar bleekpoeier, terwijl haar haar in klitten van onder haar hoed van- Keurmeester was de heer Arth. de Schepper uit Moerbeke, kampioenspeler van de Antwerpse „Union een der meest bekende Belgische duivensociteiten. Het algemeen samengevat oordeel der jury luidde dat het te Axel ter tentoonstelling gebrachte materiaal een goede indruk maakte, LOOP DER BEVOLKING. Geboren Gevestigd Overleden Vertrokken Vermeerderd met Aantal huwelijken 24. KRINGTENTOONSTELLING VAN KONIJNEN EN PLUIMVEE. De Sportclub „Semper Avanti" te Zaamslag orga niseerde in Hotel „Het Wapen van Zeeland" een grote tentoonstelling van konijnen, hoenders, duiven en kanariesDe opening geschiedde door burgemeester H. D. Trimpe. De uitslagen waren als volgt AFDELING KONIJNEN, Vlaamse reuzen (haaskleur) le prijs zzg. L. FIo- russen, Zaamslag 2 x le prijs gg. J. J. Oppeneer, Terneuzen. Vlaamse reuzen (grijs) le zzg. J. Veerhoek, Wol- faartsdijk. Vlaamse reuzen (wit) le prijzen zzg, W. J. v. d. Hage, Zaamslag J. J. Willemsen, Zaamslag en M. Dalebout, Wolfaartsdijk le zg. G. de Bokx, Zaam slag 2e zzg. J. J. Willemsen, Zaamslag; 2e zg, K. van Arenthals, Zaamslag 2e gg. P. Oppe, Zaamslag. Lotharingers 1 le zg. A. A. Butler, Terneuzen 2e gg. P. J. de Visser, Zaamslag. Franse Hangoren (bont) le zg. M. Scheele, Ter neuzen le gg. en 2e zg. L. Florussen, Zaamslag; 2e g. C. J. Hamelink, Zaamslag. Franse Hangoren (ijzergrauw) le zzg, en le zg. W. Huigens, Goes; le g. en 2e gg. C. J. Hamelink, Zaamslag. Groot Chinchilla's: le prijzen zg.J. de Kubber, Ter neuzen, M, Dierings, Zaamslag, J. Verburg, Kloe- tinge 2 x. 2e prijzen zg. M. de Ritter, Zaamslag,L, de Koeijer, Zaamslag2e gg. A. W. Leenhouts, Zaamslag. Weners (blauw): le prijzen zg. 2x enle gg. J, Viveen, Terneuzen. Weners (wit) le zg. P. H. Dieleman, Terneuzen; 1 e gg. L. Florussen, Zaamslag 2e gg. C. Obrie, Sas van Gent 2e g, idem. Weners Alaska: le zg. en 2e gg. E. Neyt, Sas van Gentle gg.. J. de Kubber, Terneuzen. Weners (zilver) le zg. en le g. F. Verijzer, Goes. Rex (wit) le zg. en le g. P. K. de Jonge, Terneuzen. Angora Terneuzen. Papfllon Tan (zwa neuzen, E. I zen 2 x 2 Hollander/ Hollander; slag. Russen (z Polen (ro< Weel, Midi neuzen le kerke Kleurdwer neuzen. Kleurdwer semier, Mid Kleurdwerg delburg. Kampioen van W. Hu (wit) van 1 al die vormen van Rheumatische ongemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Kru»chen, Tienduizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect. Ingez. Med. daan piekte. Zo kwam het dan dat Orchis in de roezemoezige drukke jaren voor ze de leeftijd had om naar de „junior high school" over te gaan, na schooltijd lange gelukkige uren sleet in het wijkgebouw, liever dan dat ze thuis kwam om bij de deur van haar kamer met kloppend hart te vrezen, wat haar daar wel achter wachten zou. Tweemaal in de week, van vier tot vijf, vertelde een jonge vrouw, met een uilebril op, verhalen in het vergaderzaaltje» Ze kwam voorgereden in een gesloten auto, met een overdaad van frisse rozen, die de kleine meisjes uit de buurt bij het uitstappen af bedelden. De flonkerende tovierverhalen van Lancelot en Elaine, Ridder Galahad, Jason en het Gulden Vlies, Pandora, De vrouw van het meer, Paul en Virginie, Evangeline. En ook „Glans valt op de muren van- Kastelen en „Tweeds schone stroom, zo breed en diep." Er was iets in die regels, dat als een zee was, die tot zang verruiste. Ze leerde daar naaien ook, kleine steekjes en stevige rechte zomen. En 's avonds van half zes tot half tien was de leeszaal tot haar beschikking om te dwalen langs de betoverende paden der bladen, die de rijke wereld van wetenschap en verbeelding, van werke lijkheid en rijm, voor haar ontsloten. Er was een klein jodinnetje, Sadie Rosalsky, waar mee Orchis meestal arm in arm zat te studeren in haar gemeenschappelijke keus van de planken. Kleine Nellie, Gulden uren, Bloemlezing uit de Klassieken, Gullivers reizen, Verhalen uit Shakespeare, Konings idyllen, de Legende van Ingoldsby, De oude Zeeman, (Wordt vervolgd. Parkieten Sierduiven Kanaries Zaamslag m pioen M. Bi Postduivei Axel, 95 pt. 94 pt. Jonge dofl 91 Vi pt- Oude dui' Jonge dui dorpe, 93 pt dorpe. Win Axel. BEVOL 1 Het zielen in het afgel< Op 1 Jan/ 62.766 (31.6 tal vermeerd nen en 617 1168 manne door overlijc wen) en dc 1533 vrouwi Op 31 De 63. 155 (31. Er werder werden 9 ei WEG GC De provii belang voor Beveland, vc verkeer stelt den zich nat ten, De A.N Staten van hele verbetei len ook de Omtrent h slissing geric A.N.W.l Activit Voor de 1953 in alle aantal leden tot 270,855 van de We eveneens eer tot 131.192. In 1953 u grensdocume De gesteg zich nog in Bond zijn le en 61. 292 r cijfers warei Het aanta inenten bed: De Wegens 83.417 leden IJRPJi.siT f" Tweede l Baronie Alliance—G R.A.CMie Derde kU Odio—Corn ZeeuwenF 0—2 Hulst Vierde k Koewacht - 'Jzendijke— E.M M.-Cl Reserve Goes II— neuzen II

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2