AXELSE COURANT De Indonesische arrestaties „Met raad en daad nippers L«ERMOGENF J. C VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Men kan de plotselinge, tegen Nederlan ders gerichte arrestatiewoedde van de In donesische regering alleen begrijpen, wan neer men haar ziet tegen de achtergrond van de algemene situatie in de republiek. De lei dende figuren in Indonesië geloven niet meer jan een economisch herstel van het westen. Zij houden rekening met de mogelijkheid ener groeiende macht van het communisme, dat een rijke voedingsbodem heeft, omdat met het geleidelijk wegvallen van het wes terse bedrijfsleven een leger van paupers ontstaat, waarbinnen het communisme gedijt. Ingewijden verzekerden ons, dat de ge hele Nieuw-Guinea-politiek geenszins het gevolg is van een in Indonesië levende natio nale wens, maar van een rekening houden met de belangen van de as Moskou-Peking. Wanneer de zeestraten komen te vallen bin nen het areaal van Indonesië, dan ligt de kans open voor het communistische blok. Aan de andere kant hebben de Indonesische jewindvoerders rekening te houden met het westerse kapitaal, waarop Indonesië drijft en met het feit, dat de Islaam een macht is, die zij niet gering kunnen schatten, een macht die zich verzet tegen 'het communisme. I Zo balanceert, zo verzekerde men ons. de (Indonesische regering tussen twee invloeden. Iet geval wordt nog moeilijker, omdat de jntevredenheid van de federale staten nog steeds de Indonesische eenheid bedreigt en de twteedracht in het Indonesische leger een ernstige belemmering vormt voor de politiek die men wil volgen. Hoe zal de toestand van volstrekte on zekerheid, waarin Indonesië verkeert, wor den opgelost De regering heeft reden tot litstel van de verkiezingen tot 1955. Het jarlement, waarin de Islamitische elementen lullen Zijn vertegenwoordigd, kan de rege ling lelijk dwars zitten. Moeten wij hun ge loven, die menen, dat er op een dictatuur rordt aangestuurd, die de regering vrijheid an handelen kan geven Wij laten het bij het stellen der vraag. iviaar ook deze hypothese maakt deel uit van de tekening der situatie. Het is een verwarde 9' toestand en het laat zich begrijpen, dat de Indonesische bewindvoerders op hun wijze streven naar stabiliteit. Met name de tweedracht in het leger zit de regering dwars. Het ligt in de bedoeling, die tweedracht te slechten. Dit wordt be reikt, door de aandacht af te leiden op een subversieve actie, waaraan Indische Neder landers zouden hebben deelgenomen. Het is een wapen, dat dienen kan tegen de cri- tiek van de oppositie. Men vindt gemak kelijk een zondebok. En Nederland moet wederom fungeren als de kop van Jut. Wordt de huidige actie voortgezet, dan kan zij ten slotte leiden tot een uitwijzing van de Nederlandse hoge commissaris. Dat zou betekenen, een vernietiging van de eco nomische positie en van de anticommunis tische ideologie van Nederland in Indonesië. Een parlement kan weerstand bieden aan dergelijke maatregelen, maar zou er een dic tatoriale regering komen, dan is zulk een vijandige daad gemakkelijk te verrichten. Nederlanders, die van de situatie in Indo nesië grondig op de hoogte zijn, wijten de boosaardige dingen, die thans gebeuren, aan het feit, dat onze opeenvolgende regeringen tegenover de herhaaldelijk voorgekomen In donesische intimidaties, steeds de weg van de geringste weerstand hebben gevolgd. Er zijn verschillende punten, waarin Nederland werd benadeeld en waar Nederland niet de vorderingen instelde, waartoe het gerech tigd was. Als men alleen maar let op de uitstoting der Indische Nederlanders, op de ettelijke wederrechtelijke arrestaties, dan verschijnt de huidige beschuldiging van subversiviteit wel in een eigenaardig licht. Ondanks veel ergerlijke dingen die gebeurd zijn, blijft Ne derland een politiek van welwillendheid be trachten, zonder de schadeloosstellingen te vorderen, waar het aanspraak op kan maken. De reactie van Nederland op de huidige arrestaties zou moeten zijn, dat het zijner zijds zijn rechten deed gelden op schade loosstelling voor wat aan ons land en aan onze mensen in het verleden is misdaan. Dat het de politiek voerde van de eis in recon ventie. en zou zover kunnen gaan, deze vor deringen aanhangig te maken bij een inter nationaal forum. Wij hopen, dat men besluiten zal tot dit krachtig beleid. Want het is nu wel ge bleken, dat te zachtaardige politiek instede van de Indonesische partner te bevredigen, steeds leidt tot onvriendelijker handelingen tegenoveer de Nederlanders. Dr P. H. Ritter. SPIERPIJN, SPIT... Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel Woensdagmiddag maakten twee Fireflies van de Marineluchtvaartdienst een oefen- vlucht naar het zich op zee bevindende vlieg- dekschip „Karei Doorman" toen ze wegens benzinegebrek een noodlanding moesten ma ken. Luitenant Timmer trachtte zijn toe stel op het strand bij Zandvoort aan de grond te zetten, doch het toestel kwam te gen een duintop terecht en brak in tweeën De piloot werd uit de cockpit geslingerd en ernstig gew*ond. Een schedelbasisfractuur, een verbrijzelde linkervoet en een wervel- fractuur werd geconstateerd. Het andere toe stel werd bij een noodlanding in de Haar lemmermeer slechts licht beschadigd. Door het onvoorzichtig aanmaken van een kachel brak brand uit in de werkplaats van een carrosseriebekleder., welke uitbrandde. Ook een personen-auto werd geheeel ver nield. Pand en inboedel waren slechts laag verzekerd. In Deventer brak brand uit op de kameer van een ondejwijzeres, die op een verdiepling boven een drogisterij woont. Door de harde wind werd het vuur fel aan gewakkerd en ging het gehele pand in vlam men op de brandweer kon slechts de om liggende panden beschermen. De schade is aanzienlijk. Een brandmeester kon zich tij dens het blussingswerk slechts redden door van het dak in een vangzeil te duiken. De storm van Woensdagavond heeeft menigeen weer eens herinnerd aan de Fe- bruariramp. Toch was er geen reden voor ongerustheid, want het hoogwater bleef te Vlissingen nog 2 cm onder het volgens de getijtafels te verwachten peil van 1.82m. Bij het volgende hoog water was een verhoging van ongeveer een halve meter voorspeld en ook nu was de werkelijke waterstand niet hoger. Van de dijken werden geen bijzon derheden gemeld. De loodsdiensten werden Woensdagavond voor kleine schepen tijde lijk gestaakt. In Oostenrijk is een 'lawineramp voorge komen, die de ergste lis, die zich sids men senheugenis heeft voorgedaan. Vooral de provincies Tirol en Voorarlberg zijn ernstig getroffen. Er zijn nu reeds ruim 100 doden, terwijl nog velen worden vermist en ook veel ernstig gewonden in de ziekenhuizen zijn opgenomen. Het ergst is getroffen het gebied van het Wassertal. Een geheel dorp is daar onder de sneeuw verdwenen, terwijl mensen gered zijn, die al vier of vijf dagen in hun huizen onder de sneeeuw zaten opge sloten. Vanuit Zwitserland Frankrijk en A- merika wordt hulp verleend om door mid del van hefschroefvJiegtuigen medicamenten voedsel en dekens af te wrpen voor de slacht offers, alsmede voor het in veiligheid bren gen van ernstig gewonden uit het Wasser- dal. De meeste slachtoffers zijn omgekomen doordat zij verpletterd zijn door balken van ingestorte huizen, terwijl anderen de dood vonden door de grote hoeveelheden sneeuw die zij in de longen hadden gekregen. Ongeveer drie kilometer van de luchtha ven van Rome is Donderdag een viermoto rige DC6 van een Philippijnse luchtvaart maatschappij neergestort. De zestien inzit tenden zeven passagiers en negen leden van de bemanning kwamen allen om het leven. Ooggetuigen zagen het vliegtuig kort voor de ramp met een brandende motor rondcir kelen op zoek naar een landingsplaats voor een noodlanding. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 16 JANUARI 1954 68e Jaargang No. 29 ABONNEMENTSPRIJSLoste nummers 6 een» Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland 1 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bil contracten belangrilke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. adviescommissies, geschillen en de indeling van de gemeenten in klassen met aanwijzing van de voor elke gemeente geldende percentsgewijze verhoging mogen we verwijzen naar het verklarende boekje Huurwet en Huurprijzen". L. N. Wanneer is de rijwielbelasting afgeschaft? Antwoord: In 1941 is deze belasting afgeschaft. P. te V. Welke spijzen en dranken bevorderen de ontwikkeling van maagzuur en welke bestrijden dit zuur AntwoordEr treedt verhoogde afscheiding van maagsap op na het nuttigen van alle lekkere dingen en van al die voedings- en genotsmiddelen, die van huis uit eetlustopwekkend worden genoemd. Het min ste maagsap wordt afgescheiden, wanneer er niet ge geten wordt. Het uur kan gebonden worden door melk en pap, evenals door bicarbonas natricus. Abonné. Mijn kamerhuurder (betalt per maand) zegt de kamer op 10 December 1953 op tegen 1 Janu ari 1954. Is dat juist Antwoord s Neen, die student heeft ongelijk. Hij dient een betalingstermijn van te voren op te zeggen. Als u er werk van maakt, moet hij betalen. A. Hoe komt men aan het woord „sjoemelen" bij het bridgespel AntwoordHet woord „sjoemelen dat gebruikt wordt om een andere manier van kaarten delen aan te geven, is afkomstig uit het Duits en naar Neder land gebracht door Duitse emigranten (o.a. de ge vluchte Duitse joden) voor 193.9. Het Duitse woord „schummeln" betekent bedriegen. In feite bedriegt men het spel, door niet op de juiste wijze volgens de spel regels te geven, maar de kaarten groepsgewijze en eventueel kleur bij kleur te delen. Abonné. Vraagt of citroenzeep slecht is voor een droge huid. AntwoordWat in „citroenzeep zit, is fabrieks geheim. Waarschijnlijk een essence, die er de geur van citroen aan verleent. Veel kwaad zal dat wel niet kunnen doen. In het algemeen echter is het aan te bevelen een droge huid niet dikwijls met zeep te wassen (zeker niet dagelijks, misschien 1 a 2 maal per week) en als men zeep gebruikt, daarvoor dan een product te nemen, dat veel vet bevat, dat is dus de z.g. overvette zeep, die bij de apotheker te ver krijgen is„ 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. DDT-besproeiing. U dient er wel voor te zorgen dat u niet op etenswaren sproeit, want DDT is enigszins giftig bij inslikken. Zeer zeker zal de laatste behandeling wel eens herhaald moeten worden. Eerst genoemde behandeling, deskundig gedaan, dus in over leg met een vakman, is afdoende. W. G. H. G. Vraagt over het onderhoud van een invalide schoonzuster. Antwoord Het zijn altijd zeer moeilijke vraag stukken. In dit geval worden moeder en invalide dochter als „een gezin" beschouwd. De kinderen dragen nu al vrijwillig bij voor hun moeder, naast haar uitkering Drees deze kinderen zijn niet ver plicht voor hun zuster onderhoudskosten te betalen. Toch is het in een geval als het uwe beter, eens te gaan praten met de Dienst van Sociale Zaken. Alles wordt dan onderzocht en kan deze dienst wat doen, gelooft u maar gerust ,dat er dan ook wat gedaan wordt. Kan een particuliere liefdadigheidsinstelling hier ook niet wat doen U moogt hierover ook gerust spreken met de dienst van Sociale Zaken. s ff Er bereikten ons tal van vragen, waarin verzocht Werd om antwoord op een of andere kwestie rondom ie nieuwe huurwet en de huurverhoging. Daarom jeven wij hier eerst een algemeen overzicht. AntwoordDe ctrekking van de wet is de huur- ler neemt tegenover de verhuurder niet meer op zich !an de wet toelaat. Onder huurprijs verstaat de wet Heen de z.g. naakte huurprijs, n.l. de prijs voor het lkele gebruik van het onroerende goed (zonder leve- ing van water, gas, electricteit, gebruik van meu- ilair, stoffering, centrale verwarming, schoonhouden iz.). Scherp onderscheid wordt gemaakt tussen wo- ingen en zelfstandige bedrijfsruimten. Voor woningen leidt, automatisch ingaande per 1 Januari 1954 een 'erhoging van 17%, 20%, 23%, 26% of 29% (af- lankelijk van de gemeenteklasse). De huurprijs wordt laar boven afgerond op een veelvoud van vijf cent. )e percentages worden berekend over de naakte huur prijs geldende op 31 December 1953, na aftrek van ventueel daarin begrepen vergoedingen wegens bij- ondere voorzieningen of toeslagpercentages wegens nwoning. Deze toeslagpercentages voor inwoning zijn i'ervallen. De verhuurders mogen bij de huurprijs geen tkening meer houden met eventuele nwoning. Voor bedrijfsruimten blijft de huurprijs van 31 De- Ember 1953 gelden, tenzij de partijen anders over- enkomen. De nieuwe huurprijs, die door een even- leel nieuw te sluiten overeenkomst van partijen ont- (aat, mag de bestaande echter niet met meer dan 7, 20, 23, 26 of 29% (naar gemeenteklasse) over- :hrijden. Het grote verschil is dus dat de huurver- oging voor woningen automatisch uit de wet voort- loeit, maar voor bedrijfspanden slechts door een ieuwe overeenkomst tussen partijen kan worden tot and gebracht. Eventueel schriftelijk advies te vragen an de Huuradviescommissie hetzij gezamenlijk, hetzij oor huurder en verhuurder afzonderlijk. Verwacht 'ordt, dat partijen zich in de regel bij dit advies allen neerleggen. Dit is de bedoeling der wet. Indien Een overeenstemming wordt verkregen, dan kan ge zamenlijk of afzonderlijk de beslissing worden ge vraagd van de kantonrechter. Beroep op de uitspraak van de kantonrechter is niet toegelaten. Als van een onroerend goed meer dan 60% van het vloeroppervlak behoort tot een niet-zelfstandige woning, wordt het als een woning beschouwd. Is dit niet het geval dan wordt het beschouwd als bedrijfs ruimte, Een winkelwoning wordt evenwel steeds aan gemerkt als een bedrijfspand. Voor woonwagens en woonschepep geldt geen huurprijsbeheersing. Ook bij verhuur van een zeer tijdelijk verblijf, b.v. bij vacantie, kort verblijf op gemeubileerde kamers (voor slechts korte huurtermijnen) e.d. wordt de huurprijs aan par tijen overgelaten. De huurverhoging geldt alleen voor gebouwd on roerend goed, dus voor woningen en bedrijfspanden. De prijsbeheersing voor ongebouwd onroerend goed is opgeheven. Het boven medegedeelde geldt alleen voor woningen die vóór 27 December 1940 zijn gereed gekomen, als mede voor woningen, die tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 zijn gereed gekomen en waarvan de huren na 1 Januari 1951 door de minister zijn vast gesteld op 115% van het huurpeil van 1940. Voor andere woningen (ook woningen gebouwd met overheidssteun en woningwetwoningen), voor de huurprijs van gedeelten van woningen en van ge deelten van bedrijfsruimten, het onderhoud, huur- kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg één of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk I Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die stee-- vast Rennies bij zich hebben practisch en hygië-- nisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. Ing. Med. J. W. Kan men van gasolie of van uitlaatgassen van een motor huiduitslag krijgen Wat is het beste middel daartegen Kan dit euvel ook voorkomen worden AntwoordAlle stoffen kunnen huidafwijkingen geven bij voor die stoffen gevoelige personen. Gassen veroorzaken zulke afwijkingen over het algemeen niet, omdat de concentratie daarvoor niet groot genoeg is. (Hierbij moet worden vermeld, dat „oorlogsgassen" zoals mosterdgas, die wel huidafwijkingen veroorzaken geen gassen zijn, maar druppeltjes Hoe in een be paald geval de behandeling moet zijn, is een kwestie die de huisarts moet beslissen. Voorkomen is moeilijk. De raad om een ander beroep te kiezen is niet erg practisch. Men kan natuurlijk trachten het contact met de stof, waar men (over)gevoelig voor is, zoveel mogelijk te mijden, eventueel door het dragen van handschoenen bij het werk. S. Vraagt welke personen o finstellingen zich bezig houden met de aan- en verkoop van scheepsmodellen. Antwoord Wendt u zich voor inlichtingen tot het Instituut voor Scheepvaart, Burg. 's Jacobplein 10 te Rotterdam-C. M. van H. Gaarne zou ik vernemen of ik extra belasting moet betalen wanneer een naam op mijn huis komt. AntwoordAls u op een gewoon woonhuis een naam schildert, hoeft daarvoor geen belasting be taald te worden. W. W. Heeft een vraag over voortzetting van een tzaak door de zoon, die niet in het bezit is van de nodige papieren. Antwoord Nee, dat gaat niet. U doet echter ver standig even bij de Kamer van Koophandel in uw district te informeren, want de mogelijkheid bestaat u maakt daar geen melding van' dat er reeds sedert jaren iemand van u in deze zaak gewerkt heeft. In een dergelijk geval bestaan er uitzonderingen. N. N. Hoe kan houtworm afdoende bestreden worden Antwoord t Afdoende bestrijden is alleen mogelijk door dit te laten doen door een vakman, b.v, door uw hui ste laten uitgassen. Ook kunt u het proberen, door de houtwormgaatjes vol te spuiten met terpen tijn en daarna de gaatjes dicht te maken met was. Tegenwoordig wordt ook veel gebruik gemaakt van

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 1