Wees zuinig op Uw hart! nippers Dit jaar herhalingsoefeningen voor 70.000 militairen. UIT DE OUDE DOOS. x 'olgd. Er zullen in de loop van 1954 ongeveer 70.000 militairen, die de eerste oefening ach ter de rug hebben, worden opgeroepen voor herhalingsoefeningen. 70.000 Nederlanders ongeveer evenveel als in het vorig jaar zullen voor kortere of langere tijd hun bur gerkleding moeten verwisselen voor de sol datenuniform en de werkplaats of de fabriek of het kantoor voor het militdire kampement. Er zullen er onder zijn, die het wel plezierig vinden een paar weken soldaat te zijn en oude kameraden te ontmoeten. Anderen-zul len zich slechts met moeite kunnen losmaken van hun werk in de burgermaatschappij. Maar zonder herhalingsoefeningen kan een leger, dat niet uit beroepsmilitairen bestaat, niet paraat zijn. Het is nodig de militairen van tijd tot tijd weer in dienst te werpen om de onderdelen op de z.g. oorlogssterkte te oefenen, om de leden van de staven te trai nen in hun verantwoordelijk en moeilijk werk en om bepaalde onderdelen vertrouwd te maken met nieuw en modern materiaal. Ongeveer drie maanden tevoren krijgt de betreffende militair bericht van de dag, dat hij bij zijn onderdeel verwacht wordt. Het personeel van de 44e Regiments Gevechts groep en van de andere onderdelen, die op 8 Maart zullen opkomen, heeft de oproep reeds ontvangen. En vóór 1 Mei zal ieder van de militairen wieten, in welke periode hij zijn oproep verwachten kan. Welke onderdelen worden opgeroepen? Het is wel duidelijk, dat de Generale Staf die ons deze gegevens over de herhalingsoe feningen verstrekte, niet tot in details kan bekend maken, welke onderdelen 'precies zullen worden opgeroepen en 'in welke peri ode. Vast staat wel, dat de reserve-officie ren van de 5e en de 6e divisie, de gehele 3e divisie, een aantal regimenten infanterie, com pagniën commando-troepen, compagniën na tionale reserve, afdelingen lichte en zware gens en tankeenheden en voorts een aantal genie- verbindings- technische dienst, in tendance, transport- en geneeskundige een heden dit jaar hun beurt zullen krijgen. Wel ke onderdelen aan de najaars-manoeuvres zullen deelnemen is nog niet bekend. Voor de derde divisie zal in ieder geval een oefen terrein buiten Nederland gezocht moeten worden. ii eis Voor verschillende onderdelen zal de wij ze van opkomen anders zijn, dan in de laat ste jaren gebruikelijk was. Tot nu toe wer den de officieren en de andere leden van het kader altijd enkele weken eerder opge roepen voor extra scholing. Dit ijaar voor het eerst zullen verschillende onderdelen in hun geheel opkomen, dus op dezelfde wijze als in geval van mobilisatie. Legering in tenten en barakken. Ook voor de legering van de onderdelen moesten voor 1954 andere maatregelen wor den genomen. Dit jaar zal men gebruik ma ken van tentenkampen in de mobilisatie centra. En in de volgende jaren hoopt men te kunnen beschikken over nieuwe verplaats bare houten barakken met daarbij meer per manente gebouwen voor keukens e.d. Er zal in ieder geval geen gebruik gemaakt worden van particuliere gebouwen), zoals scholen e.d. BOEKBESPREKING Woensdag oefenden Vier straaljagers in de omgeving van Zutphen, toen er twee met een enorme klap, welke tot ver in de omtrek gehoord werd, tegen elkaar botsten. Overal in de omtrek kwamen brokstukken van de toestellen terecht. Terwijl een der toestellen brandend tussen twee boerderijen neerstortte, waardoor een der boerderijen di rect in lichterlaaie stond en het vee maar nauwelijks kon worden gered, kwam het an dere toestel terecht op de speelplaats der openbare school te Hoeken. Gelukkig op een tijdstip dat de leerlingen de speelplaats reeds hadden verlaten. Brokstukken van het toestel sloegen een groot gat in het dak der school. De beide piloten der straaljagers kwamen hierbij om het leven. Zes opvarenden van een sleepboot zijn Dinsdagnacht in de Nieuwe Maas verdron ken. Toen de sleepboot „Argus van L. Smit en Co's internationale sleepdienst juist een havenloods had overgenomen van een Duits schip dat naar zee voer, w'erd het aange varen door het Duitse schip „Damascus Het sleepbootje kapseisde en verdween on middellijk onder water. Woensdag lag de „Argus" nog ondersteboven en was er op klopsignalen geen antwoord gekomen, zo dat het zeker is, dat de zes opvaenden de dood in het koude wjater hebben gevonden. In Zaandam heeft de 55-jarige Van L„ die 38 jaar bij de Orion-fabrieken werkzaam was en nu procuratiehouder was, zich bij de politie aangegeven met de mededeling, dat hij verscheidene jaren achtereen geld ten na dele van het bedrijf verduisterd had tot een bedrag van naar schatting 70.000. Hij ge noot het volste vertrouwen van de directie tot men eind vorig jaar verdenking begon te koesteren. Hij verrichtte foutieve boekin gen, die lang geheim konden blijven, omdat hij twee kassen beheerde. Bij controle vulde hij het tekort in de ene kas aan met geld uit de andere kas. Op de rijksweg te Bïezelinge is een auto met koekjes van de fa. Van Hees uit Rotterdam in brand gevlogen en grotendeels uitgebrand. 200 blikken koekjes werden een prooi der vlammen. De chauffeur en de bij zitter hadden de nacht in de auto doorge bracht. Toen zij 's morgens weg wilden rij den is er vermoedelijk kortsluiting ontstaan. Het verkeer ondervond stagnatie. De bijzit ter Was overdekt mt brandwonden en moest in het ziekenhuis te Goes worden opge nomen. Het carillon, dat namens de Neder landse bevolking werd aangeboden aan het Amerikaanse volk staat reeds maandenlang in een klokkestoel op het parkeerterrein van Ahoy in Rotterdam en zal binnenkort door de Holland-Amerikalijn gratis paar Balti more worden vervoerd. Het geschenk is uit gebreid met de ingrediënten voor een bak stenen toren, die in de loop van dit jaar te Washington zal worden opgebouwd, daar er geen toren is in Washington waarin het car- rillon eèn functie zou kunnen vervullen. Maandag zijn er streken in Denemar ken door de storm onder water gelopen. Deze zijn vrijwel alle weer droog gekomen, hoewel er grote schade is aangericht, welke nog niet te schatten is. SPORTNIEUWS Schaken. XA- Vi Alcohol, nicotine en ziektekiemen kunnen veel schade aanrichten. (Van onze medische medewerker) Ziekten van hart en bloedvaten komen niet alleen zeer veelvuldig voor, in de loop der jaren is een onmiskenbare toename van dit soort afwijkingen te constateren. In 1917 kwamen 10,3% van alle doodsoor zaken voor rekening van dit orgaanstelslel, in 1927 was dit percentage tot 16,3% gestegen. Weer tien jaar later bedroeg het al 21,5% Het hart werkt in eerste instantie geheel zelfstandig. - De prikkels tot zelfwerkzaamheid ontvangt het van een eigen autonoom zenuwweefsel. Toch wordt de ïartactie ten dele ook door het lichaam als geheel jeregeld alle organen dienen immers harmonisch net elkander samen te werken. Naast het eigen zenuwweefsel van het hart is er ,n het lichaam ook een zenuwbaan waardoor een •emmende invloed op de hartwerking kan worden jitgeoefend. Door een andere zenuw kunnen prikkels tot snel lere actie naar het hart worden geleidEen vergelijking met de teugels van een rijpaard is hier zeer wel op lijn plaats. Veel gevaren- Vanzelfsprekend kunnen er aan een zo ingewik kelde machinerie als het hart tal van mankementen optreden. Hartafwijkingen kunnen allereerst ontstaan door zelfvergiftiging van het lichaam als gevolg van een te sterke of een verkeerde productie van schild klierhormoon. n6 Van buitenaf kunnen allerlei ziektekiemen schade lijk op het hart inwerken, meestal nadat zij zich eprst in andere organen hebben genesteld. De verwekkers van longontsteking, beenmergont steking, roodvonk, griep en angina kunnen zowel de hartkleppen als de hartspier aantasten. Het hartzakje, een vlies dat het hart aan de buiten zijde omkleedt, raakt soms ontstoken door etterver- wekkende bacteriën en door tuberkelbacillen. Berucht voor het ontstaan van hartafwijkingen is het gif van diphterie-bacillen. Gevreesd is voorts de acute rheumatiek, die vooral in de kinderjaren het gehele hart kan aantasten. Op oudere leeftijd is het weer de vaatverkalking, die stoornissen in de bloedsomloop en daarmede ook aan het hart veroorzaakt. Tot slot moeten wij nog wijzen op enkele ver keerde levensgewoonten die dikwijls oorzaak van hart en vaatziekten zijn alcohol- en tabaksmisbruik. In A" Vron* V Rectificatie over een mededeling in een vorig num- 3 mer van deze rubriek. Een oudere Axelaar vertelde mij dat op de plaats ,an de huisjes langs de begraafplaats, die gebouwd jjjn door Cornelisse, vroeger het slachtpleïn lag, dat later verplaatst is naar de Oude Wijk bij de Koeput. De straat was verhard. De ingang naar de begraafplaats was langs Freekenhorst. De niet ver arde weg was de Koestraat, die toen een grintweg [was. Nog iets over de Nieuwe brug naar de le Verkor ting Er was voor de bouw van deze nieuwe brug geen brug aanwezig. Van de le Verkorting ging men naar beneden, door het Kanaaltje, waar wel eens een voertuig bleef steken in de modder. Er was daar dus een voorde. Dit met dank aan de lezeers, die ons hierop opmeerkzaam maakten. werd na de ■ns-Maldeghem en verbinding ;n met afdam- an, wat door scnrijver in de Axelsche Courant onzinnig werd genoemd. Men zou er al zeer tevreden mee zijn, als er een steenweg kwam van West Zeeuwsch-Vlaan- deren naar Philippine. De gewone weg van West- naar Oost Zeeuwsch-Vlaanderen liep van IJzendijke fengs Watervliet en de Maagd van Gent naar Sas van Gent, dus een hele omweg. De jaarlijkse veemarkt werd gehouden' in October. Er waren aangevoerd 17 paarden, 80 runderen, 90 schapen en 61 varkens. De heer Rolf, stationchef alhier, werd overgeplaatst naar Hulst, terwijl de heer Verwilghen, nog welbe kend bij oudere Axelaars, werd overgeplaatst van Hulst naar Axel. In een advertentie voor een aanbesteding voor het Alg. Burg. Armbestuur troffen mij namen van stoffen, die niet of maar sporadisch meer gebruikt worden, zoalsbombazijn, keeters baai, en aschgrauw demiet. De mensen van die tijd waren wel dik gekleed. De heer van Dishoeck vierde in October 1891 zijn veertigjarig jubileum als ontvanger der gemeente Axel. Wel een unicum. Op 27 Januari 1892 overleed de heer J. van Doe- selaar-Schoonakker, in leven gemeente-secretaris van Axel.. Zijn naam troffen we veel aan in stukken in het gemeente-archief. Geen wonder, want hij was meer dan 50 jaar in die betrekking werkzaam. Hij was bij zijn dood 78 jaar, Er schijnt geen pensioen regeling voor die betrekkng bestaan te hebben, anders zou hij op die leeftijd geen gemeentebetrekking meer bekleed hebben. Twee jaar geleden1 had hij zijn gou den jubileum gevierd. Hij was ook drager van het metalen kruis. Op 18 Maart 1892 werd de heer J. A. van Vessem benoemd tot gemeente-secretaris in de vacature ont staan door het overlijden van de heer van Doeselaar- Schoonakkèr. Het huis, vroeger bewoond door de |heer van Doeselaar-Schoonakker werd verkocht voor 1730 aan de heer P. van Hoeve. Het plan was, er een roomboterfabriek van te maken, wat nooit ls jeschied. We lezen van de oprichting door de heren Min- _e (jjon en Blansaart van een rederijkerskamer. Ze dach- "enstj!en bii het' geven van de naam „Rederijkerskamer ieën I :''ker aan de Middeleeuwen, toen in Axel een rede- 1 rijkerskamer bestond, die als beschermvrouwe had St. Ontcommere. Deze Ontcommere was een Chris- hi Itenprinses, die uitgehuwelijkt werd aan een heidense l^neiJkoning en die bad om een baard te krijgen, wat vol kinde ®ens over'everin9 geschiedde ers 1 Een zangvereniging „Oefening kweekt kunst gaf piepei haar uitvoering in de bijzondere school in de Molen- n wei straat. an li We lezen ook het gehele relaas van de rechts- van t zitting over de moord aan de Catspolderse dijk. Het verstand. Beroepen die zware lichamelijke arbeid vergen zijn wanneer het hart niet in goede conditie is vaak oorzaak van onregelmatigheden in de werking van deze voor het leven onmisbare motor. Belangrijker nog is wellicht de overmatige geestelijke spanning en inspanning. In onze nerveuse moderne tijd wordt het hart vooral hierdoor van streek gebracht. Door een gezond en regelmatig leven kunnen wij ons hart sparen. Mensen met verstand zijn zuinig op hun hart. De motor van het eigen lichaam moet men beter en zeker niet slechter verzorgen dan de motor Van zijn auto of bromfiets. Dr. H. W. Scalongne. DE WEGENWACHT-SERVICE WORDT AANZIENLIJK UTGEBREID. Vervroegde ochtend- en verlengde avonddienst op belangrijke routes. Met ingang van 18 Januari zal de AiN.W.B. voorlopig experimenteel een begin maken met een voortgezette Wegenwacht-service tijdens de avond uren. De wegenwachten zullen dan op eep zevental routes hun diensten tot 10 uur s avonds -thans tot 6 uur gaan verrichten. Tevens zal op deze routes een vervroegde ochtenddienst worden inge voerd, hetgeen betekent dat daar de pechbestrijders reeds ./pm, .7 uur 's morgens thans 8.30 uur hun werkzaamheden zullen aanvangen. Uiteraard heeft deze aanzienlijke service-uitbreiding de A.N.W.B. organisatorisch voor verschillende problemen gesteld, door het instellen van een ploegenstelsel heeft men deze echter afdoende weten op te lossen. Deze verruimde service wordt vanzelfsprekend het eerst ingesteld op die routes, waarop de intensiteit van het verkeer het grootst is. Voorlopig wordt begonnen op de drukke routes AmsterdamDen Haag, Den HaagRotterdam, Den HaagUtrecht, RotterdamGouda, Amsterdam Utrecht, AmsterdamAmersfoort en Amsterdam- Haarlem. Het ligt in de- bedoeling in de zomermaan den de avondservice indien de mogelijkheden dit toelaten tot half elf te verlengen. Op Zondagen wordt de normale Zondagsdienst gereden, dus zonder vervroegde ochtend- en verlengde avonddienst. Uiteraard is aan de beveiliging van de manschappen bij hun werkzaamheden bij -duisternis de nodige aan dacht besteed. De wegenwachten waren reeds uit gerust met het ho-stop-sein, een rood-reflecterende driehoek welke tijdens reparaties het achteropkomende verkeer attent maakte op het obstakel op de weg. Daarenboven zijn zij thans allen' voorzien van een speciaal voor de Wegenwacht vervaardigde draag-, lamp, welke eveneens rood licht uitstraalt, zodat zowel de manschappen als de wagen die zij repareren zo goed mogelijk beveiligd zijn. De Wegenwacht heeft in verband met deze ver ruimde service een aanzienlijke uitbreiding ondergaan. De sterkte van het corps is thans op 135 man ge- brachtu Naast deze dienstvarlenging blijft de A.N.W.B. aandacht schenken aan de normale uitbreidingen van het route-schema, welke zullen plaats vinden' naar mate meer personeel en materiaal beschikbaar komt. s nte „DANK U!" een uitgave van het Nationaal Rampenfonds. Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds heeft de indruk gehad, dat er behoefte bestaat aan een geschrift, warin in grote lijnen is duidelijk gemaakt, „wat ejf met al dat geld gebeurd is" en daarom heeft het een boekje „Dank U" het licht laten zien. Ander zijds meent het echter, dat het niet verantwoord is, voor dê verspreiding de middelen van het^'fonds aan te spreken, die ten behoeve van de getroffenen zijn geschonken. Vandaar, dat voor het geschriftje een kleine vergoeding wordt gevraagd, gebaseerd op de kostprijs. In de oranje brochure, die keurig werd uitgevoerd, geeft het Rampenfonds verslag en overzicht van alles wat er op financiëel terrein is gebeurd. Het geeft een opsomming van de ontvangen gelden zowel uit bin nen- als buitenland en doet dit op een aantrekkelijke wijze, namelijk door beeldstatistieken, welke weinig plaats innemen en zeer overzichtelijk zijn, ook voor de leek. Op gelijke wijze wordt de lezer duidelijk gemaakt, wat er alzo besteed werd, aan welke posten en wat er nog over is, voor nog te verlenen hulp. Beknopt, doch zeer duidelijk wordt een uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop het Rampenfonds is georganiseerd ,met welke instanties en instellingen het samenwerkt en hoe men heeft weten te bereiken, veel werk te verzetten met een minimum aan krachten, waarvan het grootste deel geheel belangeloos werkt. De kosten, die men voor de organisatie heeft moe-' ten maken, blijken gemakkelijk gedekt te kunnen wor den uit de renten van tijdelijke beleggingen van het ontvangen geld, zodat van de ontvangen giften geen cent aan iets anders behoefde te worden besteed, dan aan de getroffenen. In verband met het feit, dat velen in den lande een werkelijk financiëel offer hebben gebracht voor hun getroffen landgenoten, voelde het Rampenfonds het als'een plicht, hun te vertellen, wat met hun offer werd beheikt. Daarom heeft het dit boekje het licht doen zien. De bedoeling van' het gegeven verslag is, een dui delijk beeld te geven van wat solidariteit vermag te bereiken in een volk, dat zich opnieuw bewust werd van de betrekkelijkheid der bescherming door de wa terkeringen, waarachter het leeft en werkt. Wij kunnen niet anders dan de manier, waarop het Nationaal Rampenfonds zich heeft gekweten van haar Verantwoording tegenover het Nederlandse volk, waarderen en menen, naar hetgeen wij lazen, te moe ten concluderen, dat het zich ook een werkelijke steunpilaar in de nationale nood heeft betoond. LANDAU I-V.S.V. I 7H-2H- De Axelse Schaakvereniging Landau speelde met haar eerste tiental op de bovenzaal van „Het Cen trum" Woensdagavond een competitiewedstrijd tegen V.S.V. I van Sluiskil. De gedetailleerde uitslag was Landau I. V.S.V. I. 1. J. v d. Hagen G. Wullems Yi—Vi 2. C. de PutterE. D. Tacq 1 0' 3. M. Jansen J. de Jong 10 4. A. Ruijtenburg W. Harderman 0—1 5 M. Wondergem G. Arnold 1 0 6. R. H. de Ridder A. J. Dorleijn 1 0 7. J. Bakker F. v. d. Hooft 01 8. M. Mattelé J.. Philipsen 1 0 9. J. de Ridder M. Schooff 1—0 10. D. Jansen'Ai A. Dorleijn 10 LANDAU II—TERNEUZEN II 3^-6^. Tegelijk met het eerste team speelde eveneens in dezelfde zaal het tweede tiental van Landau een wedstrijd tegen Terneuzen II. De gedetailleerde uit slag daarvan was als volgt Landau II. Terneuzen II. 1. C. A. van Beest A. Hamelink 1— 0 2. J. H. Peeters A. Buijsert 0 1 3. W. van Doeselaar J. van de Ree 1 0 4, A. Verstraeten C. Boerman 0 1 5. J. Haak J. Francois 6. A. Verlinde J. de Waal 0- 1 7. M. Kayser L. J. Simpelaar 0- 1 8. J. Verstraeten J. Riemens 0- 1 9. C. Jansen A. Haak 1 0 10. J. Caessens J. v. d. Boogaard 0- 1

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 3