Mannequin Weef Zemnvrust. u UIT ONZE OMGEVING VL DE BUSDIENST NAAR BREDA BLIJVEN VOORTBESTAAN >e pres.-directeur van de Nederlandse orwegen ir. F. Q. den Hollander heeft te Utrecht op een persconferentie een hoop volle uitlating gedaan met betrekking tot onze busverbinding naar Breda. nl. dat de Nederlandse Spoorwegen geheel buiten de kwestie van voortzetting van deze dienst staan. En uiteraard kan men van iemand, die verklaart ergens geheel buiten te staan moeilijk verwachten, dat hij er bezwaren tegen zal inbrengen. Overigens schijnen de Nederl. Spoorwe gen toch wel bezwaren tegen de dienst te hebben gehad, zoals althans blijkt uit een brief van het Belgische ministerie van Ver keer aan dee directie van de ZVTM, waar in wordt gezegd dat .Volgens het advies van de Nederlandse en Belgische Spoorwe gen de dienst niet in een dringend noodza kelijke behoefte voorziet, aangezien hierin reeds wordt voorzien door le de busdienst Hulst-Antwerpen, aansluitend op de treinen Antwerpen-Roosendaal en 2e door de trein dienst Vlissingen-Roosendaal. Is de N.S.-directie later weellicht gezwicht voor, de Zeeuws-Vlaamse activiteit tot in standhouding van deze busdienst en heeft men alsnog het redelijke van het verzoek tot voortzetting van deze dienst ingezien Voorlopig blijft dit nog een vraag, doch laten wij hopen dat de instanties in Den Haag de betekenis van deze verbinding voor onze streek zullen inzien en het isolement dat deze dienst ten dele kon opheffen, niet opnieuw zal worden versterkt. AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. ZAAMSLAG JAARVERGADERING „DE VOLHARDING!^ BURGERLIJKE STAND. AXEL KOEWACHT OVERSLAG AXEL VOGELWAARDE ZAAMSLAG KOEWACHT OVERSLAG OP CREDIET. Dezer dagen vervoegde zich een goed geklede ling bij verschillende kledingzaken in onze ge- te. In één dezer zaken wist hij enige costuunis, n andere zaak een winterjas „op zicht mee te n. Na enkele dagen bleek van de gladde vogel geen antwoord op de zichtzendingen ontvangen n, zodat men de ouders van het jongmens eens :ht om te informeren naar de waardevolle buit JJ500.~Toen bleek dat de goederen door de man, zekere W. V., oud 22 jaar en woonachtig Jansteen, te gelde waren gemaakt. Ondertussen le jongeman in België de bloemetjes buiten gezet tq te Goes gehuurde luxefwagen. ar wij vernamen is door de Rijkspolitie, welke ueze zaak in onderzoek heeft, reeds vastgesteld, dat V. deik praktijken ook reeds in andere plaatsen had uitgeoefend. Inmiddels werd de dader te Axel reeds voorgeleid en dit muisje zal voor de jongeling, die er „zo warmpjes bij wilde zitten' nog wel een be hoorlijk staartje hebben. GESNAPT. Door de douane te Moerbeke B.werd zekere C., B. uit Axel gegrepen voor het smokkelen van boter. B. werd voor de strafrechter te Gent geleid. T i FILMAVOND DER ALGEMENE BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE. afdeling Axel van de Algemene Bedrijfsgroepen alè organiseerde Donderdagavond in de boven- /an hotel ,,'s Lands Welvaren" een filmavond voor haar leden en dames. Begonnen werd met een filmpje over het jeugd werk in het vacantiehuis „Flevoburg te Huizen, waarna als hoofdprogramma de weliswaar oude maar nog altijd pakkende rolprent „Op Hoop van Zegen 20) Haar Nana lette er nooit op of Orchis bloots voets liep of niet, maar het was alsof het kind het niet kon verdragen, dat haar huid in direct contact kwam met de vuiligheid, zelfs niet in de snikhete, stinkerige Julidagen, toen de meeste kinderen van het huis naakt op de brandtrappen lagen of beneden op de uitgebleekte trottoirs. In een wereld van zurige, gore lichamen wist zij het vlees van haar jonge lijf vast en koel te houden door het water van de kraan over zich heen te laten lopen alsof ze een hoopje marmer was. Instinctmatig voorkwam ze contact met vuil. Annie, die haar wanstaltige jurkjes waste en ze ongemangeld droogde deed dat zo slordig dat het haast leek alsof ze het vuil er ni wreef, In de lange, eenzame dagen, dat ze opgesloten bleef, terwijl Nana uit werken was, klom Orchis dan op een stoel naast de gootsteen en waste ze nog eens over en soms een grof, keper lijf van Nana er bij, om haar te verrassen als ze thuis kwam. Vóór haar vijfde jaar kende ze het klappen van de zweep al, om, zo klein als ze was, voor zichzelf te zorgen. Als 's middags de fluit ging van de werf, was het tijd om de stoel naar de kist, die als tafel diende te slepen, een lucifer aan te strijken, goed ver van haar ogen af, zoals Nana haar dat geleerd had en de vlam aan te steken onder de pan met gestoofde kalfsresten, die Annie klaar gezet had op het stel. naar het bek$R(J§jboek van Herman Heijermans werd vertoond. De leiding van deze goedbezochte avond berustte bij de heer K. Hamelink. AXELS OUDSTE BOOM GEVELD. Deze week is Axels oudste boom of zo de aanwezigheid van meer dergelijke eerbiedwaardige reuzen ons onbekend mocht zijn, dan toch stellig een der oudste bomen in Axel gevallen als slachtoffer van de steeds voortgaande uitbreiding en modggni- sering. ji-sd ,b-' Het is de oude beukeboom die zich bevond itf'ffe tuin van het vroegere herenhuis van de fam, KruijSër grenzend aan de Schoolstraat. De verbouw van het oude herenhuis tot een modern winkelpand heeft het thans noodzakelijk gemaakt om voor het vekrijgen van magazijnruimte en garage deze reus te vellen'. Deskundigen, die de boom rooiden schatten de ouderdom op circa 180 jaar, terwijl de stam zulk een omvang had, dat men deze met drie man nauwe lijks kon omspannen. PREDIKBEURTEN. Zondag 10 Januari 1954. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds. A. Kuiper. Geref, Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. A. Verschoor, van Vlissingen (Voorb. H. Avondmaal Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. BOTERSMOKKEL AAN DE ZEEUWSCH- VLAAMSE GRENS. De laatste weken opereert in Zeeuwsch-Vlaanderen weer een gepantserde smokkelauto, die boter naar België vervoert. Deze auto raast met gedoofde lichten., en soms met een snelheid van meer dan 100 km. pen- uur door de Zeeuwsch-Vlaamse polders en over/ldj#ri grens. triast.. Velen kunnen blijkbaar de aanlokkelijke winst op boter niet weerstaan. Enkele personenauto's zijn de laatste tijd weer in beslag genomen en honderden kilo's boter zijn binnengebracht bij de douanediensten, die indien zij over meer personeel konden beschikken, nog doeltreffender zouden kunnen optreden tegen deze smokkelarij. De muziekvereniging „De Volharding" hield on der voorzitterschap van de heer R, J. v. d. Veke haar jaarvergadering. Uit de diverse jaarverslagen bleek, dat de vereniging momenteel 39 werkende leden telt. Van het batig saldo der rekening werd 1000 bestemd voor af/lossing van een lening. Tevens werd besloten de looptijd van deze lening te bekorten tot 5 jaar. Ingevolge een schrijven van B. en W. kon het lokaal van de Openbare Lagere School niet langer als repetitielokaal worden gebruikt, doch de gemeente lijke subsidie werd verhoogd tot 750. Door een tweetal l/oterijen kon de precaire toestand van de financiën worden verbeterd. In 1953 werd 1900 be steed voor de aankoop van nieuwein strumenten. In het bestuur veerden gekozen de heren C. dö 1' Jonge, A. Dees-Bruijpjzeel en I van Fraaijenhove. nsa i srsm a Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en anqstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Gedurende de maand December 1953. Huwelijks-aangiften. 5. Pieter Verschelling, 26 j. en Cornelia Wilhelmina Dek, 23 j. 29. Petrus Alfons de Brouwer, 21 j. en Maria Victorina de Rijcke, 21 j. Gehuwd. 3. Achille Eduard Helène van Britsom, 27 j. en Maria Alberdina Fassaert, 24 j. 17. Pieter Ver schelling, 26 jen Cornelia Wilhelmina Dek, 23 j. Geboren. 2. Elizabeth Jannetje, d. van Jan Cor- nelis van Duijvenbode en Sara Pieternella Adriaanse. 5. Johanfres Marinus, z. van Willem Jan Dieleman en Dina fdKanna van de Panne. 9. Leen, z. van Izaak Johan de Hullu en Cornelia Pieternella de Putter. 12. Tanneke, d. van Jan Scheele en Katharina Hoek water. 20. Cornelia, d. van Abraham Bareman en Janneke de Pooter. 23. Victorine, d. van Willem Jo hannes van Leeuwen en Louise Margaretha Beekum. 25. Dominicus Matthijs, z. van Pieter Jansen en Pie ternella Overdulve. 26. Geertruida Ida, d. van Pieter Willem Oggel en Elisabeth Neeltje Zegers. 28. Ingrid Hilda Francisca, d. van Robert Constantina Vernim-- men en Martha Maria Carolina Ivens, 28. Freddy Jacobus Maria, z. van Robert Constantina Vernimmen en Martha Maria Carolina Ivens. 31. Rudolph Gus- taaf Annie, z. van Louis Achiel van der Linden en Johanna Emma Maria de Bruijn. 31. Rensina, d. van Joos Francke en Jacoba Nobels. Overleden. 6. Wilhelmina Bernardina Maria de Coninck, 63 j„ wed. van Pieter Hermanus Levinus Dieleman 4. Jacob Buijze, 74 j„ wedn. van Adriana Verplanke. 10. Jacomina Dekker, 58 j. wed. van Petrus Jan Dieleman. 11. Cornelia Maria van Bendegem, 65 j„ echtg. van Jacobus Bakker. 19. Cornelia de Bruijne, 76]., echtg. van Gilles Koekkoek, 29. Ber- nardine Wilhelmina Oggel, 4 mnd., d. van Meertinus Oggel en Elisabeth Petronella Maassen. Gehuwd. A. de Letter, 61 j, en Augusta van Waes- berghe, 49 j. Geboren. Albert, z. van R. de Caluwé-van Waes. Joseph,. ,3, van Th. de Vliegher-Remerle. Eric, z. van W. Suy/Audenaerde, Gerardus, z. van J. Bonte-van Daele. Albertus, z. van P. van Kruijssen-Baert. Overleden. Josephus Morcus, 34 j„ echtg. van Ma ria Smits. Theophilus Vermeire, 72 j., echtg. van J, Verschraegen. Geboren. Johan, z. van J. Haak-van Hoorn. LOOP DER BEVOLKING. LOOP DER BEVOLKING. Geboren Elders geboren Gevestigd Overleden Vertrokken M. Vr. Tot. 71 71 142 26 25 51 119 143 262 216 239 455 20 37 57 195 185 380 215 222 437 3987 3835 7822 3986 3818 7804 1 1 qo 17 18 47. r* Soms ging ze naar beneden naar de binnenplaats om met andere kinderen tussen het vuil te ravotten of als het regende, in de nauwe, lange gang, die als tunnel door het huis liep. Maar toen Orchis zes jaar was, zei een jongen in die gang eens griezelige, enge dingen tegen haar. Dingen die ze niet begreep, maar die desniettemin een enge, griezelige indruk op haar maakten. En daarom bleef het kind meestal in de tijd, dat haar Nana weg was, boven op haar kamer of ze speelde op andere kamers in de buurt, met kiene meisjes van haar eigen leeftijd. Afgrijselijke kamers, die zonder uitzondering daverden van het gekijf van vermoeide, wanstaltige vrouwen en te veel kinderen, waar vaak mannen binnen waggelden, zwaaiend van de drank. Op een avond echter verscheen een inspectrice van het wijkgebouw en verzocht Nana het kind naar de bewaarschool te sturen, gedurende de uren dat zij gedwongen was van huis weg te zijn. Eerst protes teerde Annie, bestookt door heimelijke angst. Maar een reclasseringsambtenaar van de stadsriechtbé^^^ kracht te ontwikkelen, dat Annie haar vrees over won. En zo werd het kind voortaan door een grote, gele omnibus opgehaald, die de kleintjes van de stoe pen oppikte en trad daarmee een nieuw leven in. Het was pretiig op de bewaarschool, waar ze matjes vlocht van gekleurde glimmende papiertjes en vogels tekende, die ze rood en blauw en groen mocht in vullen met waterverf, Arme Nana 's Avonds zat ze met haar oude, gekloofde, uitgebeten stompen van vingers jurken te naaien opdat Orchis er op school wat respectabeler mocht uitziefif^Gröve, bolstaande dingen, die echter bnoolv Geboren Eldeers geboren Gevestigd Overleden Elders overleden Vertrokken Bevolking op 31 Dec. 1953 Bevolking op 31 Dec. 1952 M. 29 10 44 Vr. 39 9 68 83 116 9 9 4 3 69 90 82 2006 2005 102 1807 1793 (Van Ziekt* alleen 2 jaren i: soort ai In 19 zaken 1927 w Weer I Vermeerdering 1 14 Aantal voltrokken huwelijken 28. Levënloos geboren 3. LOOP DER BEVOLKING. M. Vr. Geboren 30 17 Elders geboren 2 5 Gevestigd 35 36 67 58 Het hart we jje prikkels ti leen eigen aut [hartactie ten [geregeld all net elkander Naast het [in het lichaa |remmende in\ Uitgeoefend. Door een e llere actie naar met de teugel zijn plaats. kwam dreigen dat hij de zaak in handen zou nemen in de s'féttc liet, Was deze vrouw toch op haar eigen de inspectrice wist ten slotte zulk een overrediim|y onbeheerste manier goed voor Orchis. Overleden Elders overleden Vertrokken 10 13 5 5 48 62 63 80 Bevolking op 31 Dec. 1953 1726 1680 Bevolking op 31 Dec. 1952 1722 1702 Alzo +4 - 22 - Aantal voltrokken huwelijken 27. LOOP DER BEVOLKING. M. Vr. Bevolking op 1 Jan. 1953 1328 1233 Geboren 33 29 Rectificatie ler van deze Een ouder* (van de huisj< zijn door C I dat later vei [Koeput. De j begraafplaats iharde weg v Nog iets o 2Jting. Er war Igeen brug as HO )1 <fV Echtscheidingen 1. Huwelijks-aangiften 45. Huwelijks-toestemmingen 12 Levenloos aangegeven geen. Geboren niet behorende tot de bevolking 1. Overleden niet behorende tot de bevolking 1. prachtig waren in de ogen van het kind, omdat ze nieuw waren en daardoor schoon. h 1t h Voor Annie waren dat jaren van een armzalige, vage bevrediging. fl Weliswaar was het dweilen, dag in dag uit van gangen en toiletten in kantoren, die soms uitkeken over de haven en het vrijheidsbeeld, een kledderig, zeperig karwei, maar .daarna kwam ze thuis, waar het Bezit sliep met haar mooie handje tegen de pijn in haar hart. De pijn van een geeuwhonger, die langzamerhand werd gestelpt. Want alle jaren van de kleine meisjestijd van het Bezit, sliepen ze zij aan zij op de lompige strozak, die ze bed noemden, het kinderhandje in een onbewust kostelijk gebaar, gespreid tegen de pijnlijke plek in Annie's boezem, als wilde ze die genezen. Afgezien van Annie's geestelijke doezeligheid en een ongestadigheid van temperament, waardoor ze soms korzelig^tfras, ja zelfs gemeen als haar humeur haar 1361 1262 21 Overleden 7 14 i 1354 1248 2| Gevestigd 37 52 1391 Vertrokken 50 Bevolking op 31 Dec. 1953 1341 1iJS .1 Aldus een vermeerdering van 19. - r -...- J LOOP DER BEVOLKING. M. Vr. 1 Bevolking op 1 Jan. 1953 157 142 J Geboren 5 2 162 144 1 Overleden '3 O 2 160 144 J Gevestigd 5 11 165 155 li Vertrokken 10 8 j Bevolking op 31 Dec. 1953 155 147 J Aldus een vermeerdering Van 3. En Orchis hechtte zich met de makkelijke aan hankelijkheid, kinderen eigen, met al haar liefde aan deze halftoerekenbare vrouw, die ze Nana noemde. Zo danste ze letterlijk door haar duistere kindertijd heen die uit gebrek aan vergelijkingsmateriaal, voor haar niet duister was. Natuurlijk was het niet te vermijden, dat iets van het sombere stempel van het huis, iets van het idioom ook haar aankleefde, vreemd genoeg echter, slechts zeer aan de oppervlakte. Nog vóór ze naar de openbare school ging had de be waarschool zijn nivellerende invloed reeds doen gel den en begon ze die manier van spreken al hoe langer hoe meer te verliezen, tegelijk met de gewoonte koperen muntjes onder haar tong op te zuigen, de kinderen van de binnenplaats dat deden of vruchten en augurken van de karren te graaien, zi de kooplui haar de rug hadden toegekeerd om chielijk in de donkere portiekjes te verdwijnen. Kleine Orchis leidde het gewone leven van gewone kind van de buurt, alleen hield zij Hl nekkig enige kwaliteiten, waardoor haar haren in zachte .zwarte lokken tegen haar heldere wani vlijden, terwijl Annie's haar, door gebrek aan wa: glansloos in klitten om haar hoofd hing terwijl mond zuiver en fris bleef als een bloemknop in vaas, zelfs in de dagen dat ze koperstukjes even tuurlijk opzoog als dat ze vruchten van karren ga] Rafelige, vuile dagen. Meedogenloos het aspect huurkazernes. De kijk op het neer-zig-zaggende warrel van brandtrappen. Asbakken, die vuil vlugge kronkelingen uitbraakten. Schraalflankige ten en kinderen. De dans der waslijntjes. Zolang zij zich wist te herinneren, vanaf de dag dat ze nauwernood groot genoeg was om boven de venstften ^'i he banken uit te kijken, tot later, toen haar knieën één hoogte ermee kwamen, was dat het uitzicht, w; bij ze ontwaakte en waarmee ze slapen ging De dans der waslijnen. Als van galgen hinj neer de werkmanskleren. Wuivend met ruw flane! ;armen. Trappelend met molton benen. Kleine kind(j®ens jurken bij de schouders vastgepend met knijpers. 3 Een zaï was het uitzichten het geluid daarvan, piepi rukken aan het katrol, dat in- en uitgetrokken werlstraat Waslijnen en miauwen van katten en gegil van kiif We lez In fin eu scnrijvei 'genoemd. M er een steer deren naar naar Oost tings Wate van Gent, De jaarlij Er waren a schapen en De heer I naar Hulst, kend bij o Hulst naar In een ac Alg. Burg. die niet of zoals bom De mensen De heer veertigjarig Wel een u Op 27 J; selaar-Scho Axel.. Zijn het gemeei meer dan was bij zijl regeling vo zou hij op bekleed hel den jubilee metalen kr Op 18 A benoemd ti staan door Schoonakk heer van I 1730 aan een room! eschied. We le: jon en Bla Zeker aan Jrijkerskam< [St. Ontco j tenprinses, koning en haar uitvc deren en gezwatel, als de branding der zee, van Beneden-Oosthoek van New-York. (Wordt vervolgd.) zitting ov

Axelsche Courant | 1954 | | pagina 2