Drainage-Avond Gemeenteraad van Zaamslag C.B.T.B. Propaganda- en Contactbijeenkomst UIT ONZE OMGEVING AXEL Onder auspiciën van de Vereniging van Oud-Leer lingen van de Chr, Lagere Landbouwschool alhier en onder ruime belangstelling van landbouwerszijde had in het schoolgebouw vorige week Vrijdag deze verga dering plaats. De voorzitter, de heer W van Cadsand had de eer niet minder dan 3 voor dit onderwerp deskundige spre kers te mogen inleiden. Het water, dat zich reeds zo vaak ons aller vijand toonde stond ook deze avond op grond van de dagelijkse werkzaamheden in de land bouw in aller belangstelling. Waterbeheersing een eerste eis. Door ir. Everts van de Rijkslandbouw-voorlich- tingsdienst werd een eerste inleiding gehouden over „De moderne inzichten over Ontwatering en Afwate ring". Deze spreker schetste de noodzakelijkheid van de ont watering als een dringende 'kwestie, daar men in land- bouwkringen voldoende geleerd heeft dat teveel aan water en gemis van lucht in de bodem een funeste invloed hebben. Afgezien van de recente achter ons liggende droogte in een periode waarin deze van zo langdurige aardtot de uiterste zeldzaamheden be hoort, is in Zeeuwsch-Vlaanderen in voor of najaar of gedurende de winter de grondwaterstand hejt hoogst. Het is noodzakelijk door verwijdering van het van stagnerende invloed zijnde water de opbrengst van de bodem te verhogen Primair echter noemde spr. de polderontwatering, die dus aan de drainage moet voorafgaan wil deze het juiste resultaat bereiken.. Noodzakelijk acht spr, dat het water niet boven 40 cm. in het maaiveld stijgt Hoewel men in deze tijd om voor de hand liggende bij het gebruik van zware machines en tractoren liefst zo weinigmogelijk sloten meer ziet moet men daarmede toch nog wel degelijk rekenen en ook met de weten schap dat de drains niet beneden slootdiepte mogen liggen daar het water anders het land uitloopt. De doel matige aanleg van het buizennet vergt een vrij grote uitgave. Bij een diepte van 70 cm. zal de wijdte van de drains 12 meter, bij 80 cm. 14 m mogen bedragen. Is de polder-ontwatering in orde, dan kan men zich op de doorlatendheid toe gaan leggen. De controle van de eindbuizen is van groot belang voor het eindresul taat. Resumerend kwam ir. Everts tot de conclusie dat een betere waterbeheersing van groot nut kan ziin V»—-IJ wij nog dat dit betoog vergezeld ging ge aanwijzingen voor de practijk; o.a. iging, de verbindingen, doeltreffende agen, controle en schoonmaken van Methode en Materiaal bij aanleg van Drains De heer Aertsen van de Nederl. Heide Mij, die als tweede spreker het woord voerde, gaf een geheel op de practiik en de dagelijkse ervaring ingesteld betoog werd ingeleid met een historisch over- ■neer dan 100 jaar, nl. sinds 1845 heeft is land met dee vrhag bezig gehouden of, Jan Engeland, de drainage in toepassing rengen. Een commissie bracht dienaan- unstig rapport uit en het was niemand aning Willem III die uit eigen middelen nodigde machines beschikbaar stelde. Het was aanvankelijk evenwel zo gering dat van enkele jaren moesten worden weg- :land, met name de Wilhelmiuapold >r e spits af en zo was in 1858 al 1140 ha i-ds 3331 ha volgens de nieuwe methode 1900 was deze oppervlakte reeds toe- 4000 ha, waarvan in Zeeland alleen al n Groningen 8000 ha. ertsen gaf vervolgens meer demonstra- ngen waarbij diverse soorten buizen op en degelijkheid werden getoetst en al- tlijke gereedschappen werden getoond, iie bijv. in de Beemster en in Groningen i 'd, alsmede de diverse afdekkingen (zo- sf takkenbossen) werden uitvoerig be- geleken aan de hand van de opgedane ariose noeten de polders echter ook een be paalde open water berging hebben en spr. betoogde dat men de waterbeheersing tot 1.20 m beneden het maaiveld in handen dient te hebben. Dan kan het re genen zoveel het wil maar verzdoen wij niet meer, zo besloot spr. zijn betoog onder hilariteit der vergadering. Subsidiëring van Cultuur-technische 'Werken. Hierover sprak tenslotte ir. Appelman van de Cul tuur-technische Dienst. Hij bezag dit onderwerp in het bijzonder t.o.v. het actuele probleem der herverka veling, dat thans met groter onbevangenheid en zin voor realiteit wordt beschouwd dan bijv, 20 jaar ge leden toen men dit een onrechtvaardige aanslag op on vervreemdbaar bezit noemde. Tegenwoordig vraagt men veel='- al die cultuur-technische druk- 'at het antwoord vooral voor vele hier aanwezige ouderen, hun leven een blokkade mee- „ns rekenschap geven elke dag meer dan 10 millioen mensen aan tafel te moeten en de zelfvoorziening daarom tot het uiterste zien op te voeren. Verder moeten wij rekenen dat ook het buitenland (tot Oost-Europa toe) ook weer in be langrijke mate invoert en wij egen zo laag mogelijke prijs dienen te produceren. Een zo rationeel moge lijke toepassing van het bodemgebruik is dus nood zakelijk. Wil de Nederlandse boer concurreren, dan dient het bodem-areaal zo intensief mogelijk te worden ge bruikt. Het daartoe bij uitstek aan te bevelen middel is ver kaveling, Spreker wijst op de enorme vlucht die deze heeft genomen en becijfert globaal de gemiddelde kosten die lopen van 240,(in Drente) tot 13.000 per ha. toe en die grotendeels door het Rijk moeten worden gedragen (tot 64 en 98% toe) en die in 30 annuiteiten kunnen worden terugbetaald Tenslotte wees spreker nog op een ander probleem waar men in een naderend veerschiet steeds meeer mee zal hebben te rekenen, nl. het zakken van onze bodem. In de komende eeuw zal men allerwegen in deze omgeving naar het voorbeeld van Kruispol der^ gemalen zien verrijzen. Voor het verkrijgen der vereiste inlichtingen ver wees spr. naar de heer Van Klaveren te Terneuzen waarmee het eerste deel van deze avond was beslo ten en een korte pauze volgde. Na deze pauze volgde nog de vertoning van in teressante op de drainaeg betrekking hebbende- licht beelden, waarbij men nog een duidelijk beeld kreeg van de deze avond besproken methoden en haar toe passingen in de practijk met behulp van de meest efficiënte en modernste middelen. Dat deze actuele verhandelingen een een' aandach tig gehoor hadden gevonden leerden de na afloop van de filmplaatjes volgende gedachtenwisselingen. Vele vragenstellers namen daaraan deel. De landbouwers en oud-leerlingen deer landbouw school hadden stellig een belangwekkende en instruc tieve avond. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee muntbiljetten, Prins Hendrikstraat 41 een shawl, Wilhelminastraat 50 een loupe, Station straat 37a; een glacé dameshandschoen, Singelweg 28; 7 houten kratjes, Axelse straat 51, Terneuzen een halsdoek, Kerkstraat 11 een dameshandschoen, van Rijn, Weststraat een glacé dameshandschoen, Wal- straat 12 een fietsslotsleutel, Irenestraat 19, PREDIKBEURTEN, Zondag 20 December 1953. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J. Pennings, Vicaris I. J. Wisse. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuip« Geref, Kerk, (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdiemt KNIESCHIJF BIJ AUTOBOTSING GEBLESSEERD. Dinsdagmiddag rond 12 uur kwam ter hoogte van de voor de „Duiker" gelegen bocht op de rijksweg naar de Sassing een luxe auto van de fa Gieters, alhier en bestuurd door de 37-jarige chauffeur H. E., in botsing met een andere luxe auto bestuurd door de heer G. B. uit Goes. De beide voertuigen liepen zeer ernstige materiële schade op, zodat een takelwagen van de fa. de Jager aan het transport te pas moest komen. De Axelse chauffeur E. moest bovendien tengevolge van een ernstige knieschijf-blessure worden opgenomen in het ziekenhuis. ACTIEVE DOUANE-AMBTENAREN BOEKTEN WEDEROM GROOT SUCCES. Wederom waren het onze beide stadgenoten, die enige tijd geleden bij de bekende veesmokkel-affaire zo doortastend en succesvol optraden, die in hun rayon, de post Zuiddorpe, een slag sloegen die an dermaal respect afdwingt, In de duisternis namen zij in het begin van deze week in de omgeving van „de Sterre" een auto waar die in de richting van de Belgische grens verdween. De uitkijkposten werden gewaarschuwd, doch de vrachtwagen bleek de grens reeds te zijn gepasseerd. Toen des nachts de wagen terugkeerde werd door de verdekt opgestelde ambtenaren ingegrepen. Het bleek een wagen te zijn van een Edamse vis handelaar, waarvan de chauffeur de lading, zijnde 1900 kg. gepelde garnalen op een over de grens ge legen boerenerf had afgeleverd. Dank zij de voorbeeldige samenwerking met de Belgische douane werd de garnalenvoorraad op het boerderijtje aangetroffen en in beslag genomen. Onze Nederlandse ambtenaren ontfermden zich over het door de chauffeur ontvangen bedrag der clan destien uitgevoerde garnalen, belopende een bedrag van 7500. Tevens werd de vrachtwagen, die een waarde van 10.000 vertegenwoordigde, in beslag ge nomen. De zaak is nog nader in onderzoek, doch vaststaat vrijwel, dat het de eerste maal was dat deze frauduleuze garnalen-uitvoer plaats had, zodat de bestuurder geen gelukkig debuut maakte BENOEMD. Met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1953 werd benoemd tot opzicher bij de rijkswaterstaat te Ter nezen onze stadgenoot de heer J. A. D, Vonck. VERGADERING GEREF. MAATSCHAPPELIJK VERBOND. Onder presidium Van de heer D. J. Oggel was in het verenigingsgebouw der Geref. Kerk alhier een vergadering belegd teneinde te komen tot oprichting van een plaatselijke afdeling van het Geref. Maat schappelijk Verbond. Na opening met gebed werd gezamenlijk gezongen waarna de heer Oggel een schriftgedeelte uit Psalm 33 las. De heer v. d. Kolk, ex-voorzitter van het C.N.V. kon door omstandigheden niet persoonlijk aanwezig zijn, doch zijn toespraak, waarin de doelstellingen van dit Verbond werden uiteengezet werd voorgelezen door de heer Riemens. Uitgebreide discussie was oor zaak dat de vergadering eerst vrij laat door ds. A. Kuiper kon worden gesloten met dankgebed. In kleine kring werd hierna nog vergaderd over de noodzaak tot oprichting van een plaatselijke afdeling, alsmede over de vorming van een bestuur. SUCCES VAN ZEEUWSE BROUWERIJ OP HET BIERCONCOURS TE DORTMUND. Op het internationaal bierconcours te Dortmund verwierf de Beiers Bierbrouwerij vlan Waes Boodts te Westdorpe de prijs van uitmuntendheid met haar bekende Extra Selected Pilsener. De brouwerij mag trots zijn op dit resultaat, behaald in de bakermat van het bier. Defgelijke successen komen de reputatie van het Nederlands bier in ht buitenland ten goede. Donderdagmiddag en -avond stonden in het teken van deze gecombineerde vergadering van de C.BT.B. en haar nevenorganisaties van vrouwen en jongeren. De middagvergadering werd ingezet met het zingen van psalm 651 waarna de voorzitter de onberijmde 65e psalm voorlas en vervolgens in gebed voorging. De voorzitter, de heer C. de Putter deelde daarop mede, dat deze vergadering reeds in Februari had moeten plaats vinden, ware de ramp niet hiertussen gekomen en het medeleven met onze getroffen land genoten een opschorten gebood. Spr. roemde in dit verband nog de arbeid in dit ver band door de meisjes vol offervaardigheid voor de geteroffenen gepresteerd en bracht hen namens dezen daarvoor hartgrondig dank. Het woord was daarna aan ir. H. H. Smeenk uit Voorburg, die sprak over De Europese landbouwpolitiek, nationaal en internationaal bezien. De wensen die t,a.v. de productie-verhoging, de verlening van credieten zullen naar mening van de inleider pas hun verwezenlijking zien, wanneer de in vloed van de organisaties gaat tanem en wettigen derhalve de restricties t.o.v. de import door tal van beschermende maatregelen. Nederland heeft vooral hinder van de prijsschommelingen en het geweldige ['.jirplus dat vooral in Amerika aanwezig is en reeds tot bedenkelijk verontrustende proporties dreigde uit te groeien De noodzakelijkheid van de opvoe ring van de productie en de veredeling van de land bouwgewassen klemde na de oorlog meer dan ooit, ook in Denemarken. Wat wij zagen gebeuren was o.m. dat een vrijhandelsland als Amerika toch onze zuivelexport door invoerbelemmeringen in de weg trad. Veel lof voor minister Mansholt. Spreker bracht in dit licht vooral hulde aan het s'trt-ven naar liberalisatie van jmin. Mansholt die sinds jaar en dag zich uitslooft. Veelal zijn wij niet bereid tot het brengen van offers die voor in tegratie noodzakelijk zijn en wat minister Mansholt vooral heeft nagestreefd is om de 16 landen een gro te muur te leggen die de eenwording op economisch gebied nader brengt, Het begrip hiertoe is echter veellal afwezig en de politieke gemeenschap lijkt daardoor verder af dan ooit Het is verder ook de vqrdienste van minister Mansholt, dat hij Amerika bezworen heeft toch voor- zichigheid te betrachten De enorme vooraden een tweede gevaar. Amerika met zijn veel extensiever productie werkt nu met een graanprijs van 31,en beschikt mo menteel over een tarwevoorraad van ruim 20 mil lioen ton (genoeg voor Nederland om 20 jaar van te leven) Verder beschikken Amerika en Canada over 50 millioen ton mais, of 4 maal zoveel als in een jaar nodig is. Hierin schuilt een ernstige dreiging! Andere Amerikaanse landen als Argentinië voerden een zeer eigenaardige politiek en hielden de graan prijzen voor de boeren zo laag mogelijk, teneinde winst voor de industriële doeleinden van 50 tot 60 pet. van staatswege -daar bovenop te leggen. De monopolieheffing is nodig tegenover de dumpings- politiek, waartegen wij ons vanzelfsprekend dienen te beschermen. Waar een vlas-areaal van 30000 ha. voor ons land momenteel voldoende is en wij reeds meer suiker produceren dan consumeren, zodat wij feitelijk kunnen exporteren en ten opzichte van de klei-aardappelen de toestand zo is dat export alleen bij misoogst waarborg biedt, ligt een verschillende heffing voor de hand en moet elk product worden afgestemd op de hier geldende prijs. In verband de internationale aspecten kon spr. geen al te roos kleurig beeld geven. Door de moeilijkheden, die gens de grote voorraden dreigen, is momenteel krachtig landbouwbeleid noodzakelijk, waardoor Nederlandse landbouwer een redelijk bestaan kan vei Na deze vlotte en zeer deskundige rede volgde en korte pauze en daarna gedachten wisseling, waarki de spreker verhelderende antwoorden gaf ten .lanan) van de Benelux en de kostprijzen. drukte zijn bouwvolume dat B. en V er met enige voor de vest bouw voor en de arbeid bij voorkeur spr, een lan ruiming van tieplan de fc no. 1 te pl; De burgen mi waarderende W. vele van zullen kunne dat deze sle vatbaar zijn. verloren gec en met de 1 Dat geldt cx voorziening, tief in de we nog een „we Daarna v< begroting. een auto voc te achten. De heer c lijke verniem De naam was decon oog gebleker noemd, b.v. tamelijk bree de burgemee plein de na historische t jaren van in verrichtingei De heer drinkwatervi Aan Het 1 Januari 1' inplaats vai De heer De avondvergadering. De avondvergadering, die meer was ingesteld ontspanning stond onder leiding van de heer Adr. de Feijter. De inzet van dit gedeelte was een wel komst-tableau, samengesteld door een groep meisjes die in dichterlijke bewoordingen de doelstellingen va de organisatie weergaven. Daarna wrd een openingswoord gesproken door voornoemde heer de Feijter en was vervolgens het woord aan de tweede spr. van deze dag de oud- voorzitter der afdeling Drente, de heer H. Bruna me als onderwerp „De plaats van de vrouw in agrarisch bedrijf," Deze spreker gaf een uiteenzetl van de taak die de vrouw heeft in gezin en samen- veling. Zijn eenvoudig, maar weldoorwrocht betoog werd met stijgende aandacht beluisterd. De spreker belichtte allereerst dit onderwerp uil de gezichtshoek van Gods ordonnantiën, waarin haar taak die eertijds als louter dienend en slaafs werd beschouwd is omschreven, daar zij de man terzijde moest staan en zij tweeën tot één zijn. „Het is niet goed, dat de mens alleen zij" zegt Genesis immers,| 1000. Maar overigens was haar rol de eeuwen door m onderdanige en Vader Cats mocht dan ook met recht I dank aan d getuigen: Het is slaafs genoeg een vrouw te zijnli die naar zi Geldt niet heden ten dage nog het gezegde „Mannen-1 langrijke za werk van zon tot maan, maar vrouwenwerk is nooii raad compe gedaan Evenwel is de ontwikkeling ook in c^jt opzicht voortgeschreden en ook ten goede gekeerd. De vromv neemt in onze huidige samenleving zeer zeker een meer waardige positie in dan voorheen toen men eenvoudig zei de vrouw behoort in haar huishouden, Spr. schetste daarop haar positie in het gezins-, cul turele- en verenigingsleven en beëindigde zijn rede voering met een hartelijke aanbeveling van de chr, vrouwenorganisatie tot heil van de landbouw en de samenleving. Hierna werd het bondslied gezongen. Vervolgens traden een vijftal plattelandsvrouwen voor het forum van de welbezette benedenzaal en was het mevr, de Ruijter-Punt, die de doelstellingen van de Plattelands-Vrouwenbond andermaal in wel gekozen bewoordingen uiteenzette. Deze organisatie telt momenteel 85 leden. Ook de dames) van dit quintet beijverden zich nog nader aan te vullen wat door mevr. de Ruijter niet was gezegd. Nadat onder leiding van de heer J. Smies samen zang was beoefend brak de pauze aan die voorafging aan de clou van deze avond, zijnde de opvoering van het blijspel in 3 bedrijven „Robbedoes". Dit verdienstelijk geschreven stuk stelt aan de meeste dilettantenverenigingen zware eisen. Wij zullen op de inhoud niet ingaan, maar willen vooral wijzen op de titelrol die voor het slagen van dit vlotgeschre ven stuk een prima vertolking vereist. Het moet gezegd, dat de Verschillende creaties zeer aardig uitvielen en wij hadden deze opvoering niet op zodanig niveau verwacht en de executanten verdienen dan ook allen een ere-saluut. De pauzes tussen de bedrijven werden nog door declamaties gevuld en zo verliep deze goedbezochte avondbijeenkomst op prettige wijze. Gemeentebegroting sluitend, de Kapitalendienst sloot met een nadelig saldo, groot 70.756,23. In voltallige zitting kwam Maandag de Raad der gemeente Zaamslag bijeen o.a. ter behandeling der gemeentebegroting voor 1954. Tevoren waren verschillende gewone agendapunten behandeld. Tal van ingekomen stukken voorzover niet van formele aard werden, waar dit subsidie-verzoeken betrof verwezen naar de behandeling der begroting. Als vertegenwoordiger naar de vergaderingen van aandeelhouders der N.V. Waterleiding Mij. te Ter neuzen werd benoemd burgemeester H. D, Trimpe en als diens plaatsvervanger de heer A. J. de Visser. Aan de heer F. C. Jansen Verplanke werd eervol ontslag verleend als hoofd der O.L. school, met ingang van een nader door B. en W. te bepalen datum, zulks met het oog op zijn benoeming tot hoofd aan de O.L., school te Kloosterzande. Eveneens werd eervol ontslag verleend aan de heer J, J. van Langevelde, als gemeentewerkman, tegen 2 Januari 1954, zulks wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Besloten werd subsidie te verlenen tot een bedrag van 75 aan de opleidingscursus voor het Chr. Kleuteronderwijs te Middelburg en ten behoeve van mej. J. Philipse, Terneuzense straat te Zaamslag. Op voorstel van B. en W. werden een tweetal percelen gronds in het uitbreidingsplan in de Polder straat te verkopen aan de heren G, P. Missu en J. Hamelink. Belangrijke straatverbetering in de kom. Op voorstel van B. en W. werd besloten in 1954, voorzover de middelen zulks toelaten de volgende kapitaalswerken uit te voeren Het straatje- naar de Griete (hiertoe werd reeds besloten) Otheneverbetering Zaagstraat, Stoof- straat, Achterstraat en Korte Delft verbetering Rie- mensstraat, Elleboog, Huissenstraat en Te Water straat, inclusief de straatverlichting, etc. B. en W. willen gaarne de nodige vrijheid en, be houden zich dan voor te zijner tijd met eventuele leningsvoorstlellen te komen zo zulks noodzakelijk blijkt. Zonder hoofdelijke stemming aldus besloten. Vervolgens werd besloten tot een kasgeldlening voor 1954 groot 100000 bij de Rijkspostspaarbank. De lopende kasgeldlening zal inmiddels bij de Rijkspost spaarbank zijn afgelost Hierna kwam in behandeling de gemeentebegroting voor 1954. Van de gelegenheid tot het houden van algemene beschouwingen werd gebruik gemaakt door de heer L. Florussen (arb.). Deze begon met B. en W. te complimenteren dat de begroting door hen sluitend was gemaakt, maar

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2