AXELSE COURANT Mijn huis is mijn kasteel! „Met raad en daad" VISITE KAARTJES f 2,95 Fa J. C. Vink nippers j C. VINK N Markt 12 PUROL DOET MEER NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Met bitterheid plaatsen wij de woorden, p'efeen beginsel van menselijk leven formu- eren. boven dit artikel. De woningnood en le praktijk der woningvoorziening maken in Nederland deze woorden tot een aanfluiting. Als men het gezinsleven als de kracht van Ie natie beschouwt, dan moet men beginnen (at gezinsleven mogelijk te maken. Dat doet hen, door aan elk gezin een behoorlijke wo- ling te verschaffen. Er wordt onvoldoende bebouwd en er wordt slecht gebouwd. I De directeur van de gemeentelijke woning- dienst te Amsterdam heeft gezegd, dat de nieuwe, in de laatste tijd gebouwde en uit (ie grond gestampte huizen, wat hun deug delijkheid betreft, slechts een levensduur van 25 jaar hebben. Vele nieuwe huizen zijn nu pi bezig te vermolmen. De woningen zijn niet alleen slecht, ze zijn Jein en duur. Wij herinneren aan de mede- leling van minister Witte, dat in 1952 bij |e woningwetwoningen het aantal éénslaap- ;amerwoningen te Amsterdam 12,6 pet, het iantal tweeslaapkamerwoningen 37 pet. en jet aantal drieslaapkamerwoningen 39,2 pet. edroeg. In Den Haag bedroeg het aantal énslaapkamerwoningen 34.4 pet. en twee- laapkamerwoningen 43.4 pet. Dat wil zeg en 77,8 pet. aan één- en tweeslaapkamer- roningen. Dergelijke beperkte woningruimten zijn evaarlijk voor de volksgezondheid en voor e volksmoraliteit. Het is allerongewlenst, at men de gezinnen aldus in kleine ruimten peendringt. Bouwers van huizen mogen niet lind blijven voor de gevaren, die dreigen, 'anneer opgroeiende kinderen van beiderlei unne samen worden gebracht op één slaap- amer, omdat er geen afzonderlijke slaap- amers beschikbaar zijn. De vraag rijst hoe brengen wij verande- ing in de onmenswaardige toestand, waarin ele Nederlanders verkeren, die dan nog zo elukkig zijn, dat zij een huis kunnen vinden. Het stelsel der collectieve woningordening het stelsel van de dag. Particuliere wo- ingbouw voor de markt is vrijwel niet meer iogelijk. De bouw door woningbouwvereni gingen, die met staatsgeld werken, kan men moeilijk onder particulier initiatief rang schikken. Zijn zij niet veelal administratie kantoren van de gemeente In de Kamer is er op gewezen, dat de woningbouwverenigingen in feite niet ge dragen en gecontroleerd worden door de leden. Het zijn de besturen, die practisch alleenzeggenschap hebben over het beleid. Waarom snijden wij dit onderwerp aan Wij willen geen politiek standpunt innemen. Wij willen ons niet verklaren vóór of tegen enig systeem van algemeen bouwbeleid. Maar het féit staat omhoog, dat, nu men naar een oplossing zoekt van de woningnood die nu jarenlang een gesel voor ons volk is geweest, die, oplossing onvoldoende is en een nieuw euvel wekt men bouwt slechte huizen. Dit onderwerp is geen willekeurige para graaf van de lijst der sociale verlangens. Dat de bevolking behoorlijke woningen bezit is een fundamentele gemeenschapseis. Een volk dat zijn woningen verwaarloost, is rijp voor de ondergang. Men is geneigd, wanneer men de huidige toestand met open ogen bekijkt, naar het verleden terug te verlangen, toen de ge dachte van de gesocialiseerde woningbouw nog niet overheerste. Maar als het huidige systeem moet worden voortgezet, dan be hoort er scherper controle te komen en dan moeten er waarborgen worden geschapen, opdat woningbouw iets anders worde dan krottenbouw. Is het geoorloofd, dat wij ons de weelde aanmeten van allerlei nieuwe sociale expe rimenten, dat wij aan de verdediging van Europa meer bijdragen dan tegenover het bestaan van het eigen volk gewettigd is, terwijl de leniging der eerst-aanwezige no den ongedaan blijft Onze jeugd verwildert door onvoldoende scholruimte, velen onzer gepensionneerden zijn de minimumlevensgrens nabij. Dat alles gaat door, maar de kreet om vervulling van de eerste noden, die uit onze .samenleving opstijgt, blijft onverhoord. Dr P. H. Ritter. Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw heel? Geheel nieuw is onze collectie Bedrukt met een onzer moderne lettersoorten een keurig geheel reeds vanaf per 50 stuks. Nu besteld, straks tijdig gereed Komt U vrijblijvend eens kijken Axel dan genezen; maakt ook de huid door en door zuiver en gezond. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 19 DECEMBER 1953 68e Jaargang No. 23 ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1.55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. A. K. Wat is goed, wij vaarden naar A af wij oeren naar A. Of is het wij zijn naar A gevaren. Antwoord Het werkwoord varen wordt vervoegd aren, voer, gevaren. Dus wij voeren naar A en zijn aar A gevaren. W. K. Als ik een week bij een boer gewerkt heb, die boer dan verplicht mij een vacantiebon af te even AntwoordDe werkgever is verplicht aan losse rbeiders bij de wekelijkse uitbetaling Van ht loon acantiebonnen te verstrekken, behalve aan scholie- en van 14 tot 16 jaar, die tijdens hun vacantie akker- louwwerkzaamheden verrichten. T. K. 'Mijn ingemaakte augurkjes zijn mislukt. Wat leb ik verkeerd gedaan AntwoordOf de azijn degt niet, of de flessen Karen niet goed schoon. Hier volgt een goed recept augurken, 1 fles inmaakazijn, 1 verse Spaanse «per, 2 laurierbladeren, 1 stukje gedroogde gember wortel, 1 klein stukje mierikswortel, 1 takje venkel. Lugurkjes schoonmaken door de kroontjes er af te imen en ze te wassen. Bestrooien met zout. Een icht laten staan. Daarna het vocht er af gieten en augurkjes in goed schoongemaakte flessen doen. (Flessen uitwassen met heet sodawater en naspoelen iet kokend schoon water)De fles moet u na het ihoonmaken weer volkomen koud laten worden al- )rens de augurkjes er in te doen. Tussen de augurk- is legt u de genoemde kruiden, waarna u de fles lit met de inmaakazijn, zodanig dat de augurkjes )ed onder de azijn staan. De flessen afsluiten met lerkamentpapier. i H. S. Als ik in mijn woonplaats een leegstaande voning koop en de thans nog door mij bewoonde nbied, kan ik de door mij te kopen woning dan k direct betrekken Antwoord Het huisvestingsbureau zal hier moeten "slissen. Als de door u bedoelde woning b.v. te oot is voor uw gezin, dan kan het wel eens zijn, "t u geen vergunning krijgt om de woning te be ekken. Praat dus eerst eens even met de woning- Antwoord Het is niet ondenkbaar, dat u in uw slaap steeds weer zo ligt, dat een armzenuw wordt gerekt of in de knel komt. Probeert u dus eens of het met een andere houding beter gaat. Mocht het niet hierin liggen, dan kan alleen medisch onder zoek de oorzaak aan het licht brengen en het uit gangspunt voor de behandeling vormen. A. G. E. Wat is A.B.S.-bankwerker en wat is de opleiding er voor AntwoordDat wil zeggen een bankwerker met opleiding Ambachtschool. Men moet de zesde klasse van een lagere school met vrucht hebben doorlopen, voordat men op de Ambachtschool wordt toegelaten. W. Kunt u mij de samenstelling opgeven van speculaaskruiden Antwoord Hieronder volgt een recept voor specu laas 200 gram zelfrijzend bakmeel, 25 gram boter of margarine, 100 gram bruine basterdsuiker, 8 gram speculaaskruiden of kaneel met wat gemberpoeder, nootmuscaat en kruidnagelpoeder, zout, 2 eetlepels melk, ongeveer 100 gram amandelen. Het zelfrijzend bakmeel, de basterdsuiker, het zout en de kruiden door een zeef schudden in een kom en door elkaar roeren. De boter of de margarine er met 2 messen doorheensnijden. De lepel melk toevoegen. De be standdelen met de hand dooreen kneden, totdat een gelijkmatig deeg is ontstaan. Het deeg even laten rusten en daarna uitrollen op een met bloem be stoven aanrecht of tafel. De amandelen even broeien in heet water, van de velletjes ontdoen en snipperen. Deze snippers over het deeg strooien en ze er met een deegrol luchtig indrukken. Van het deeg met de hand een speculaaspop vormen of er koekjes uit steken of snijden. Indien men een speculaasplank be zit, deze dun met aardappelmeel bestrooien en het commissie of met het huisvestingsbureau, dat is de zekerste weg. W. D. In welk jaar en op welke datum is de spoorlijn van Roosendaal naar Vlissingen in gebruik genomen Antwoord: Op 23 December 1863 van Roosen daal naar Bergen op Zoom. Op 1 Maart 1872 van Goes naar Middelburg en op 1 November 1872 van Middelburg naar Vlissingen. Echtpaar. Indien een echtpaar, dat uitkering ont vangt van de noodwet Drees wegens invaliditeit hulp nodig heeft van een gezinsverzorgster, wie moet deze hulp dan betalen Antwoord Wij raden u aan u te wenden tot de afdeling sociale zaken in uw gemeente. Hulp van een kerkelijke instantie zult u daar eveneens wel kunnen bespreken. G. B. Ik had graag inlichtingen omtrent een Ver eniging van Pleegouders. AntwoordBondsvoorzitter is mr, A. Stempels, Vreesenlaan 12c, Rotterdam. Er zijn plaatselijke af delingen ook Bij mr. Stempels kunt u alle gewenste inlichtingen krijgen. N. N. Ik word telkens 's nachts wakker met pijn in mijn vingertoppen en nog vaker met gevoelloze vingers, die er dan slap bijhangen. Is de zaak her steld, dan slaap ik weer in, maar even later word ik weer met hetzelfde euvel wakker. Op die manier kom ik natuurlijk nachtrust tekort. lis hier iets tegen te doen Mijn leeftijd is 43 jaar. Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk Een kwestie van één of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en... ze zijn nog smakelijk ook.... deeg in de vorm drukken. Wat uitsteekt afsnijden, vervolgens de koekjes uit de plank kloppen en ze op een vetgemaakt bakblik leggen. De speculaasjes of speculaaspoppen bakken in een matig warme oven. Baktijd ongeveer 20 minuten. J. H. 2. De aarde is een bol met een doorsnede van 12.700 km. Wanneer men een gat zou graven van 6350 km. diep, zou men in het midden van de aarde zijn en verder doorgraven betekent dus, dat men weer naar boven gaat en ten slotte aan de andere kant er uit komt. In werkelijkheid is dit niet mogelijk, daar het binnenste van de aarde nog zo heet is, dat daar zelfs alle gesteenten en metalen in vloeibare toestand verkeren. Denk maar aan de lava, die bij een eruptie uit een vulkaan komt. Men neemt aan, dat het binnenste van de aarde hoofdzakelijk bestaat uit graniet, bazalt en diverse metalen, voor namelijk ijzer. Tot welke diepte men kan graven hangt af van de plaats op aarde, maar gemiddeld is het met 2000 meter wel bekeken (olieboringen b.v.). Onze Nederlandse mijnen zijn b.v. plm. 600 m. diep. VOOR DE JEUGD DE ZACHTE J. H. 1. Inderdaad is het zeer goed mogelijk om een auto met een electromotor aan te drijven.. Hét heeft zelfs vele voordelen boven de tegenwoordige benzine- of dieselmotoren. De enige en tot nu toe onopgeloste moeilijkheid is de toevoer van electrische energie. Deze moet in een accu meegenomen worden en dit wordt een onhandelbaar zwaar en log gevaarte, waar naar verhouding nog maar een kleine hoeveel heid electrische energie in kan. Er zijn meermalen po gingen gedaan op dit gebied, maar als men een heel zuinige motor gebruikt (en dus ook niet harder rijdt dan b.v. 40 km. per uur), heeft men nog ongeveer de helft van de nuttige laadruimte nodig om vol- doenre accu's mede te slepen om een afstand van plm. 100 km. te kunnen rijden. Om hetzelfde te pres teren heeft een benzineauto slechts 10 liter benzine nodig, wat hoegenaamd geen bergruimte betekent. Be paalde auto's laat men wel electrisch rijden. Denk maar eens aan de trolleybussen, maar die ontvangen stroom via de bovenleiding en zij zijn dus aan een vaste route gebonden, Dit is voor het overige ver keer practisch onuitvoerbaar. s Een „Meteor "-straaljager, die van de vliegbasis Leeuwarden was opgestegen voor een oefening, is Woensdagmiddag bij Medemblik in het IJ^selmeer gestort. Sergeant-vlieger A. van Vliet, oud 21 jaar en ongehuwd is hierbij om het leven gekomen. Bij het zoeken naar de straaljager heeft een helicopter van de Marine-luchtvaartdienst, door de mist over vallen, een noodlanding moeten maken op de berm van de weg BeverwijkAlkmaar. De helicopter is niet beschadigd. Op de rijksweg tussen Havelte en Uffelte reed Woensdagmiddag een personenauto door onbekende oorzaak in volle vaart tegen de bomen langs de weg en werd totaal vernield. De chauffeur H. A. G. uit Uddel werd daarbij gedood en de militair van E. uit Den Haag zo zwaar gewond, dat hij in het zie kenhuis te Meppel moest worden opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Op de rijksstraatweg te Hierden (gemeente Harderwijk reed Woensdagmorgen een woonwagen, terwijl er een vrachtauto met aanhangwagen uit Groningen aankwam. Het paard voor de woonwagen schrok van ander verkeer en week naar rechts uit. Doordat de bestuurder een botsing met een boom wilde voorkomen en het paard naar links trok, ont stond een botsing met de vrachtauto, die nadat zij tegen een boom was aangekomen, zwaar werd be schadigd. De 53-jarige vrouw van de woonwagen bestuurder werd zwaar gewond en overleed ter plaatse Een 6-jarig kind van de woonwagenbewoners werd ernstig gewond. De ravage op de weg was, doordat de inboedel van de zwaar gehavende woonwagen op de weg terecht gekomen was, zeer groot. Dat er zo laat in het jaar door de treilers in het Engelse Kanaal zulke grote hoeveelheden verse haring worden gevangen als nu het geval is, is sedert mensenheugenis niet voorgekomen. De schepen uit IJmuiden, die ongeveer een week weg zijn, komen met 2000 tot 2500 kisten terug, waarvan een gedeelte op het dek moet worden geborgen. De mark kan al deze overvloedige aanvoer echter niet verwerken, zo dat grote hoeveelheden naar de vismeelfabrieken ver dwijnen. De bevolking van Nederland is van 5 millioen in 1900 tot 10 millioen in 1952 gestegen, Het aantal kinderen van 0 tot 14 jaar nam in deze periode toe van 1.785.000 tot 3.076.000 dus met 70 pet. en het aantal personen van 65 jaar en ouder van 308.000 tot 831.000 dus met 175 pet.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1