AXELSE COURANT Ons Onderwijs op 't hellend vlak VAL DA Gemeenteraadsvergadering PUROL GENEEST J C.VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK e«»doPP Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. TE GROTE KLASSEN DOOR GEBREK AAN SCHOLEN EN MENSEN. BI] HET L.O. TEKORT VAN 20.000 ONDERWIJZERS. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft, in een uitgave van September 1953, als gemiddelde van het aantal leerlingen bij het lager onderwijs per klas, voor het jaar 1953, het cijfer 35,4 leerling. Van de ongeveer 36.000 klassen die er zijn, hebben er 3700 minder dan 25 leerlingen, maar 6000 meer dan 45 Beneden de klassendeler blijft niet meer dan één-derde van de klassen, hetgeen w'il zeggen, dat van de ongeveer 1,3 mil- lioen leerlingen er ruim 800.000 in klassen zitten, die een bezetting hebben, die boven het (toch al te hoge) gemiddelde uitkomt. Voorbeelden in 23 klassen zitten 60 tot 64 leerlingen per klas, in 195 zitten er 55 tot 59, voor 1254 klassen is het aantal 50 tot 54 en voor 4540 klassen 45 tot 49 leerlingen. Dit betekent, dat in 6012 klassen meer dan 44 leerlingen per klas zitten, dit betekent dat 288.982 leerlingen van de lagere school (dat is ruim één-vijfde deel van alle leerlingen) eigenlijk geen behoorlijk onderwijs genieten en dit betekent ook nog, dat ruim 6000 onderwijzers en onderwijzeressen zich voor een krankzinnig zware taak geplaatst zien. BIJ VERKOUDHEID PASTI I— I— E= S Met algemene stemmen motie aangenomen tot behoud van de busdienst naar Breda Doof dat zuurbrandea op Uw maag. Er is een bepaalde soort verf voorgeschreven om zeker te zijn dat een goede kwaliteit verf gebruikt zou worden. Het is niet mogelijk een synthetische verf zonder meer voor te schrijven, daar de middelen om de kwaliteit van deze verf te controleren ons ont breken. UIT ONZE OMGEVING AXEL Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 12 DECEMBER 195 68e Jaargang No. 21 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Cijfers, niets dan cijfers, Cijfers zijn dood, cijfers zijn vervelend, maar cijfers zijn vaak ook leerzaam en cijfers schudden laten wij het- hopen soms ook wakker, waar niet meer geslapen mag worden. Overigens bij het lager onderwijs zitten wij met eeen enorm aantal leerkrachten, die te oud zijn ofdie eigenlijk volgens de wet(l), geen les mogen geven, n.l. de gehuwde onderwijzeressen. Maar nü zegt de regering „Nu ja, laat ze maar." Nü zijn die onderwijzeressen opeens wèl goed genoeg. Ze mogen als „tijdelijke" weer voor de klas staan, echterzonder enige verdere zekerheid. Een ideale toestand „In Rotterdam worden leerlingen van diverse klas sen gedeelten van de week naar huis gestuurd, omdat er geen leerkrachten genoeg zijn." Lezen wij dit in een geschiedenisboek Gaat het om een toestand van rond het jaar 1753 NeenHet gaat over het jaar, waarin wij nu leven, het jaar 1953. En het geval in Rotterdam staat niet op zichzelf. DE EEUW VAN HET KIND. Volgens het C.B.S. is het tekort aan leerkrachten bij het onderwijs, gerekend voor 1952, honderd en vijftig. Wordt er rekening mee gehouden, dat het klassegemiddelde van nu een veel te hoog klasse gemiddelde is en dat, om het te doen dalen, o.m. een enorm aantal nieuwe leerkrachten ,aan het hui dige corps toegevoegd moet worden. Wordt er voorts rekening mee gehouden, dat het halve onderwijzers corps van tegenwoordig bestaat uit mensen, die qua leeftijd of qua eigenlijke wetsbepalingen enz, eigen lijk allang niet meer voor de klas mogen staan, dan is een getal van 20.000 vrij reëel. Een tekort van 20.000 onderwijzers... de"zachte VALDAMILD Ons nageslacht zal zich misschien wel eens afvragen waarom of die in 1900 levende voorouders het toch zo druk hadden oveer de eeuw van het kind, waarmede zij dan de onvolprezen twintigste eeuw bedoelden Zeker er wordt veel voor het kind gedaan en het kind staat ook wel in het middelpunt der belangstelling. Het belanrijkste wordt echter vergeten: het onderwijs. Zolang de scholen niet ruimer en frisser worden, zo lang er niet meer scholen komen, zolang het klasse gemiddelde niet stukken lager wordt, zolang de on derwijzerssalarissen zo laag zijn, dat de ambitie voo deerwijzerssalarissen zo laag zijn, dat de ambitie voor het onderwijzeersvak bij de jeugd zoek is, zolang de onderwijzersopleiding niet gewijzigd is in die zin, dat deze aangepast is aan het komende onderwijssysteem zolang het oude systeem van onderwijzers nog wordt toegepast, zolang de onderwijsmensen nog kinderen af moeten leveren, zoals zij dat nu noodgedwongen moeten doen, zolang is het in wezen onzin om te spre ken over de eeuw van het kind. Laat U zich toch nooit wijsmaken, dat het Neder landse volk een ontwikkeld volk is en dat het Neder landse onderwijs een prima onderwijs is. Niets is min der waar dan dat! Ja, vroeger hadden onze univer siteiten een meer dan goede naam in het buitenland en zelfs nu nog is die roem niet geheel verdwenen, hoewel het de vraag is„ hoe lang dit nog zal duren als er geen veranderingen komen in dat ondeerwijs. Maar het gros van het volk krijgt nu eenmaal geen andere opleiding dan die der lagere school en de resultaten van dat onderwijs zijn bedroevend slecht! Hierop moogt U de leerkrachten niet aankijken. Het is immers een vicieuze cirkel een onontwikkeld volk ziet het belang van beter onderwijs niet in en zonder beter onderwijs blijft het volk ontwikkeld Dr. H. Brugmans, oud-voorzitter van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, heeft eens geschre ven: „Het is beangstigend, het lage ontwikkelingspeeil nieuw systeem, een systeem, dat aangepast is aan de huidige inzichten omtrent mogelijkheden voor de vor ming van het kind tot een gerijpt individu, „niet" om met Boeke te spreken, „als een individu, los van de andere mensen, maar zeer bepaaldelijk als onder deel van dat grote levende organisme, dat wij „de mensheid" noemen." ONMIDDELLIJK AANPAKKEN. Het zal duidelijk zijn, dat er iets moet gebeuren aan ons onderwijs. De regering van nu is aan de ren naar de chaos niet alléén schuldig eerdere rege ringen hebben al te weinig beseft, dat regeren nog altijd vooruitzien is en dat „de cost" nog steeds „voor de baet uit gaet." Er moet onmiddellijk begonnen worden met de bouw van scholen, met recrutering van onderwijzers, met vernieuwing van onderwijzers opleiding, met herziening van onderwijzerssalariëring en vooral met vernieuwing van het onderwijs. Het zou van de regering op zijn minst gezegd on vergeeflijk zijn, wanneer zij niet onmiddellijk aan pakt en wanneer zij niet onmiddellijk de daadwerke lijke organisatie van de nieuwfc school ter hand neemt. Zomin als bij de opbouw van het leger financiële bezwaren in de weg staan, mag dat ook het geval zijn bij de opbouw van ons onderwijs. Het gaat om de kinderen het gaat om de toekomst. En „een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst 1" John van Breukelen. van het Nederlandse ewerkende volk te aanschouwen en te zien, dat op deze dunne grondslag een steeds zwaardere economische bovenbouw wordt geplaatst." Waarom is dat ontwikkelingspeil zo laag? De klassen zijn te groot, zodat de onderwijzer niet voldoende aandacht kan besteden aan iedere leer ling, Ze zijn te groot omdat er onvoldoende leer krachten zijn en onvoldoende scholen. En er zijn on voldoende leerkrachten omdat o.a. het onderwijzers vak niet meer in trek is bij de jeugd, dit omdat zij terugschrikken voor de grote klassen, voor het gebrek aan de mogelijkheid om hun idealen (zo zij die al hebben) te verwezenlijken en omdat de schrik hun om het hart slaat als zij de nog altijd te lage sala rissen bezien. ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Er zijn onvoldoende scholen, omdat de regering in 1949 de toestand niet zo somber inzag. Maar er zijn meer oorzaken en die zijn niet van van-daag of gisteren. Het lage ontwikkelingspeil van het Nederlandse volk zal voortduren, zolang het on derwijs dat het volk „geniet", om het nu eens zeer sterk uit te drukken niet te genieten is". En daarmee komen wij da op het tere punt onderwijsvernieuwing. ONDERWIJSVERNIEUWING Zij, die iets wilen weten over de onderwijsvernieu wing, behoeven waarachtig niet bang te zijn, dat zij niet voldoende literatuur zullen kunnen krijgen. Er is over dit onderwerp al vele tientallen jaren zo ont zettend veel gesproken en geschreven, dat van al die in druk verschenen toespraken en van al die andere boeken een uitgebreide biblitheek samengesteld ka boeken een uitgebreide bibliotheek samengesteld kan worden, een biblotheek, die nog veel uitgebreider wordt, als de buitenlandse boeken er bij komen en de boeken over neven-onderwerpen, die echter nauw bij het eigenlijke vraagstuk aansluiten. Er is om in Nederland te blijven, al heel wat gepio nierd en wij mogen onze pioniers waarlijk dankbaar zijn. Wie kent niet de namen van bijv. Ligthart en Boeke? O, en zo zouden er nog zoveel genoemd kun nen worden naast de namen van buitenlanders als Dal ton, Montessori en Kerschensteiner. Maar... hoe belangrijk het werk van deze pioniers ook was en is, hoeveel wij er ook van leren... het bleef en blijft bij experimenteren „Het onderwijs is nog steeds, dat onderwijs, dat wij „normaal,, plegen te noemen. En dat onderwijs is, laten wij er geen doekjes om winden, hopeloos ouderwets. Voor de openbare lagere school geldt bijv. nog practisch on gewijzigd de wet van anderhalve eeuw geleden. Practisch ongewijzigd, in zoverre, dat het systeem niet gewijzigd is. En het is juist dat systeem waar het om gaat. Ongeacht de vraag, wie nu de juiste methode heeft bedacht (er worden honderden methoden aangeraden) is één ding toch wel zeker, namelijk, dat de kinderen op school niet alleen moeten leren hoeveel 2 x 2 is, maar, dat zij op school ook wel degelijk opgevoed moeten worden in de ruimste zin des woords, gees telijk zowel als lichamelijk. De resultaten van de 2 x 2 4 methode kennen wij hieruit dienen wij deze les te leren het oude systeem is onjuist gebleken, heeft gefaald en moet derhalve afgeschaft worden en plaats maken voor een Neem een of twee Rennies als er van uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuur- branden dadelijk. Een smakelijk middel, onfeilbaar in zijn werking enonopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt -- één vtoor één. Ing. Med. Zitting van Donderdag 10 December 1953. Donderdagavond kwam de Axelse gemeenteraad in openbare zitting bijeen ter behandeling van een korte doch financieel zeer zeker belangrijke vergadering. De notulen der vorige vergadering waren nog niet gereed en werden derhalve aangehouden tot de vol gende zitting. Bij de ingekomen stukken waren enige goedkeu ringen van hogere instanties inzake eerder genomen raadsbesluiten. Naar aanleiding van een in een vorige vergadering gestelde vraag van de heer K. Hamelink om een be plant gedeelte van het bos, na rooiing beschikbaar te stellen als oefenterrein tep behoeve van de voetbal vereniging, wordt het volgende medegedeeld. Gezien het advies van de Commissie van het Recreatieoord, moeten B. en W. op deze vraag ant woorden, dat aan het verzoek, betreffende beschik baarstelling van dit terrein, niet kan worden voldaan. Volgens het oordeel der Commissie is hiermede een halve ha. gemoeid, wat niet verantwoord is tegen over de Commissie Overleg Landschapsverzorging, die v'oor deze aanleg een belangrijke subsidie heeft ver leend. Op grond van het hierboven genoemde kan dit verzoek dan ook niet worden ingewilligd Als antwoord op de gestelde vraag van de heer Oggel over de aanbesteding van het schilderwerk der woningwetwoningen, het voorschrijven van een be paalde verffabrikant en het toezicht houden op het uitvoeren van het aanbestede werk, delen B. en W. het volgende mede Door de fabriek van de betreffende verf zijn rayon vertegenwoordigers aangesteld zodat het voorschrij ven van Sikkens verf tevens inhoudt, dat deze verf moet worden betrokken van een bepaalde grossier. Hoewel wij niet willen beweren dat alleen Sikkens goede verf levert staat toch wel vast, dat deze verf tot de beste behoort. Mede van grote invloed is de service en de garantie van deze fabriek. Dat het werk door het voorschrijven van deze verf aanmerkelijk duurder is geworden, is niet waar. Er moet worden verwerkt 900 tot 925 kg. verf, welke door een andere fabriek die geen garantie geeft on geveer ƒ1,10 per kg. goedkoper kan worden ge leverd. Op de inschrijvingssom van Tde Axelse schil ders (plm. 33.000) is dit zeker een te verwaarlozen verschil. Er is officieel niet met de eerste inschrijvers ge sproken, omdat deze ongeveer 11.000 boven de be groting inschreven (deze was n.l. ƒ22.542). Toen het werk dan ook voor de tweede maal werd aan besteed is het voor de prijs waarop het begroot was, aangenomen. Op het werk wordt streng toezicht gehouden door de dienst Gemeentewerken en door de verffabrikant, daar deze laatste zijn materiaal niet kan garanderen bij een onjuiste verwerking. Zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen een voorstel tot het aangaan van een kasgeldlening groot 350.000 en een geldlening groot 350 000 voor de bouw van de 32 woningwetwoningen. Met de bouw van de 32 woningwetwoningen is dezer dagen een aanvang gemaakt. Teneinde aan de eerste termijn in een der volgende maanden te kunnen voldoen wordt voorgesteld een kasgeldlening aan te gaan groot 350.000 tegen een rente van tot en met 1 Juli 1954. Alsdan zal de bouw zodanig gevorderd zijn, dat geld op lange termijn kan worden opgenomen, waar voor wij een aanbieding hebben ontvangen tegen een rente van 3J^% af te lossen in veertig jaren, welke zeer zeker aanvaardbaar is, delen B. en W. mede. Bij de rondvraag verzocht de heer de Feijter de aandacht voor de op Vrijdag 11 December te houden vergadering van de Kamer van Koophandel te Ter- neuzen, waarin protest zou worden aangetekend tegen de beslissing van Ged. Staten, waarbij de autobus dienst SluiskilBreda wordt opgeheven. Op voor stel van de heer de Feijter werd met algemene stemmen een motie aangenomen, waarbij de Raad der Gemeente Axel, in openbare zitting bijeen, protesteerde tegen de opheffing van deze busdienst. Aangedrongen werd op handhaving er van, ook na de wederindienst- stelling van het veer PerkpolderKruiningen. De heer Oggel verzocht inlichtingen inzake de in stelling van een commissie van advies voor het z.g. „Spuipaadje". Verder verzocht de heer Oggel in lichtingen inzake de Rioolbelasting, daar z.i. de grond slag van de belastingheffing gewijzigd was. De be lasting zou eerst worden berekend naar de aanslag in de grondbelasting, terwijl thans de heffing zou worden berekend naar de aanslag in de Personele belasting. Indien de belasting meer zou opbrengen dan de kosten bedragen, zou de heer Oggel gaarne zien, dat na een jaar deze rioolbelasting zou worden ver laagd. De heer K. Hamelink wees op het ondeskundig snoeien van de bossages in het recreatieoord en ver zocht B. en W. hierop toezicht te houden. De heer Pijpelink tenslotte verzocht de aandacht voor de slechte verbindingsweg te Magrette tussen de rijksweg en het bedrijf der C.B T.B. Na de rondvraag ging de raad in comité generaal, dat ongeveer een uur duurde. EEUWFEEST C.J.M.V. TE AXEL. De benedenzaal met balcon van „Het Centrum was Dinsdagavond grotendeels bezet toen door de Chr. Jonge Mannenvereniging „Waakt en Bidt" alhier een uitstekend en in alle opzichten geslaagde jubileum avond ter herdenking van het 100-jarig bestaan van het landelijk Verbond, werd gegeven Het was de voorzitter dezer vereniging, vicaris I. J. Wisse, die deze voor het Jonge Mannen Verboni zo, gedenkwaardige avond met enige tot bemoediging en volharding inspirerende woorden opende en daarbij tal van gasten mocht verwelkomen. De voorzitter accentueerde nog eens de betekenis van het C.J.M.V. en dat in het licht van dit eeuw feest want dat het Verbond buitengewone verdien sten heeft gehad en haar sporen ruimschoots heeft verdiend in deze eerste honderd jaar van haar be staan, zal door niemand worden ontkend. Daarom wekte hij op, moedig voort te gaan op de gekozen weg en hij richtte zich tot de diverse afgevaardigden op deze historische avond en hoopte dat ook deze jubileum-avond, in de rij van reeds meerdere ge slaagde a\*bnden wel een zeer glansrijke plaats zou innemen, waaraan al de aanwezigen met innige vol daanheid en vreugde zouden terugdenken. Hierna volgde een ceremoniële introductie door een viertal leden, die de letters „C.J.MV." in tableau- vorm met dichterlijke woorden tot vertolking brachten ten aanzien van he werk der vereniging. Als uitvloeisel hiervan brachten een paar kuchende „grijsaards' in een terugblik op het verleden en in hoopvolle stemming voor de toekomst een als het ware symbolische samenspraak, waarna een andflL lid een humoristische voordracht ten beste gaf. Dit alles gold als inleiding voor de onder leiding van de heer J. P, Smies georganiseerde samenzang van diverse feest- en volksliederen, die de goede stemming er vanzelfsprekend in brachten. Deze „com- munity-song" werd door mej. Bora Lindhout op ver dienstelijke wijze op accordeon begeleid. Na een z.g. „filmische" voorstelling van het toneel ensemble ging in de rechte feestvreugde de pauze in, die benut werd voor de tijdens de toneelopvoering op een andere plaats te houden tombola. Na de pauze volgde dan de opvoering van het blijspel in 3 bedrijven „In andermans schoenen" van Dom. de Gruyter. Naar deze opvoering, die de clou van de avond

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1