Axel 1 - Breskens I FaJ. C.Vink „AXELSE COURANT" Parker '51' krant er al?!M Net meisje Anti-vries P. van Alten no. 550 P. van Alten „Is de :C. BURGERLIJKE STAND, AXEL UIT DE OUDE DOOS. BOEKBESPREKING Handel in Bier, Gedistilleerd en fijne Likeuren. Prima Jenever vanaf 6.50. Laagste prijzen. Gratis bezorgd. Aanbevelend „D E VLASBLOEM Nieuwstraat 52 Telefoon 626 ZONDAG a.s. om 2 uur VOETBALWEDSTRIJD voor de competitie Entree 50 cent. Kinderen 25 cent. Bergplaats voor rijwielen nabij het terrein. met goldfilled dop met lustraloy dop f. 97.50 f. 67.50 Andere beroemde Parker pennen: Parker Duofold i. 33.50 Parker Demi-Duofold f. 31. Parke? Victory 20.50 Verkrijgbaar bij Markt 12 Axel Biedt zich aan voor dag en nacht in Zw- Vlaanderen. P. G. Liefst in omgeving Axel. Brieven onder letter H aan de heer W. van Liere, Brink 8, Slootdorp Wieringermeer) BESTEL THANS Eén vulling per winter vol doende. Verkrijgbaar bij Singelweg 47, Axel Aangeboden een mooie gebruikte kachel, Nieuw straat 44, Axel. Telefonisch aangesloten onder Vertegenwoordiger in smeerolie, vetten en zaaigranen Singelweg 47, Axel Verloren een grijze ge voerde dameshandschoen. Gaarne terug bezorgen bij mevr. Schiltman, Nieuw straat 36. Direct gevraagd Dag meisje, voor tijdelijk, we gens huiselijke omstandig-» heden der tegenwoordige. Mevr. Oggel - van Bende- gem, Noordstraat 36. Telefoon 646 Verschijnt 2 maal per week (Woensdag en Zaterdag). mitrailleurs. De bemanning zal zijn samengesteld uit 3 oficieren en 37 schepelingen. Hr. Ms. „Axel" zal gebouwd worden op de werf De Groot 6 Van Vliet te Slikkerveer en vermoedelijk in de eerste helft van 1955 gereed komen. MR. DR. W. HUGENHOLTZ. Reeds in ons vorig nummer maakten wij melding van het 25-jarig jubileum dat onze oud-stadgenoot de vorige week vierde. In het maandblad voor Dierenbescherming vonden wij nog een uitgebreid artikel over deze dierenbe schermer bij uitstek, waaraan wij thans nog het onder staande ontlenen Dr, mr. W. Hugenholtz werd 11 Mei 1902 te Axel geboren. Hij stamt uit een zeer oud predikantenge slacht. Reeds van 1600 waren de Hugenholtzen van vader op zoon predikant, daarvóór rechtsgeleerden. Mr. Hugenholtz groeide op in de pastorie te Axel, waar zijn vader, ds. J. B. T. Hugenholtz, Ned. Herv. predikant was. Hij was de jongste van zes kinderen. Al vroeg werd hem door zijn ouders geleerd eerbied te hebben voor al wat leeft, voor mens en dier. Reeds in zijn H.B.S.-tijd publiceerde hij artikelen over Dierenbescherming. Zijn vader was een vooraan staand dierenbeschermer, o.a. redacteur van het maandblad „Androcles" en in 1890 een der drie op richters van de Nederlandse Bond tot Bestrijding der Vivisectie. Enige tijd na zijn eindexamen aan de H.B.S in 1918 verloor hij zijn vader, waardoor het hem on mogelijk werd verder te gaan studeren. Hij toonde initiatief door in de handel te gaan. Op jeugdige leef tijd richtte hij een im- en exportzaak op, waardoor hij in zijn onderhoud kon voorzien en sparen voor zijn academische studie. In 1923 kon hij beginnen met zijn studie voor het Staatsexamen, dat hij in 1924 met goed gevolg af legde. In Leiden ging hij daarop rechten studeren. Na zijn candidaatsexamen in 1925 vestigde hij zich reeds als repetitor en bleef ook in de handel. Toen hij in het voorjaar van 1928 zijn doctoraal examen had gedaan zei hij de handel vaarwel en werd repetitor in het privaatrecht, waarbij vooral het burgerlijk procesrecht zijn grote voorliefde kreeg. Op 28 November 1928 werd hij beëdigd als advo caat en procureur te Leiden en associeerde hij zich I met mr Reysenbach de Haan. Sedert 1938 oefent mr. Hugenholtz de practijk alleen uit, waarbij hij in 1939 zijn uitgebreide repetitorspractijk moest opgeven voor zijn advocatenpractijk. Sinls 1928 heeft hij Veel gepu bliceerd op wetenschappelijk en op dierenbescher- mingsgebied. Reeds voor hij advocaat was gaf mr Hugenholtz ju ridisch advies aan de Politiebond voor Dierenbescher ming, teerwijl hij ook reeds lang bestuurslid is van de Leidse Dierenbescherming, waarvan hij thans voorzit ter is. In 1949 weerd mr Hugenholtz hoofdbestuurs lid, in 1950 vice-voorzitter van de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren. In 1950 nam hij het initiatief tot het houden van een wereldcongres voor Dierenbe scherming, dat in Augustus van dat jaar in het Kur- haus te Scheveningen werd gehouden. Op dit wereld congres werd een wereldbond voor dierenbescherming opgericht, waarvan mr. Hugenholtz tot president werd gekozen. Ook is hij voorzitter van het in Februari van dit jaar opgerichte Dieren-rampenfonds. De verdiensten van mr. Hugenholtz op wetenschap pelijk en sociaal terrein werden bekroond met het Frans-Engelse Erekruis in 1949 en in 1951 werd hij benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer van Frankrijk, terwijl hij in April van dit jaar werd be noemd tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. PREDIKBEURTEN. Zondag 6 December 1953. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris I. J. Wisse, 2.30 uur Ds. P. J, Pennings (Bed. H. Doop). (In beide diensten collecte). 7 uur Jeugddienst, Ds. M. J. W. Schopenhauer, van Schoondijke. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Gerei. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN. Een schort, Drieschouwen 41; een glacé dameshand schoen, Weststraat 4 een paar gebreide handschoe nen, Julianastraat 63 een damespolshorloge, Crijns- senstraat 14 een zaklantaarn, Rijkspolitie een wol len handschoen, Rijkspolitie een kinderwant, Noord straat 29 een kinderwant, Prins Hendrikstraat 56 een haarstrik, Kerkdreef 29 een wieldop van vracht auto en een portemonnaie met inhoud, Rijkspolitie een kinderzakdoek, Beatrixstraat 28 een etui met kam, Sassing P 52 een kinderportemonnaie, Juliana- straat 39 een portemonnaie met inhoud, Emma- straat 92 een shawl, Brouwer, Nieuwendijkeen witte ceintuur, Nieuwendijk 54 een bruine trainings broek, Prins Mauritsstraat 2 een kinderportemonnaie met inhoud, Julianastraat 93. Gedurende de maand November 1953. Huwelijks-aangiften. 4. Jacobus Cornelis Folmer (van Hulst), 33 j. en Janna Maria Faas, 25 j. 5. Achille Eduard Helène van Britsom, 26 j. en Maria Alberdina Fassaert, 23 j. Gehuwd. 19. Adriaan Colijn (van Goes), 23 j. en Aaltje Anthonia van de Wege, 19 j. 25. Jacobus Cor nelis Folmer (van Hulst), 33 j. en Janna Maria Faas. Geboren. 3. Ingrid Margaretha Franciscus, d. van Armand van Hoecke en Philomena Sophia Tieleman. 4. Adriaan, z. van Martinus de Pooter en Maria Maatje van Langevelde. 5. Elizabeth Janna, d. van Johannes Jan Kotvis en Adriana Boeije. 5. Paulus, z. van Willem van Oosten en Anna Koolstra.20. Her- manus, z. van Cornelis Smies en Dingena van Doe selaar. 23. Anna Maria, d. van Daniël Oppeneer en Ivonna Clementia de Nijs. 24. Adèle Celine Francisca Alphonsa, d. van Arthur- Joseph van Rumste en Elisabeth Maria Neve. Overleden. 20. Wilhelmina de Feijter, 51 j., echtg van Hendrik Herrebout. 21. Rozalia Frederiks, 88 j-, d. van Petrus Franciscus Frederiks en Josepha Fran- man, 70 j., wed. van Willem Mieras 29. Jacobus Dekker, 84 j„ echtg. van Janneke Vinke. IX. In het nummer van 10 Januari 1891 komt een be richt voor, waarin staat dat H M. de Koningin-regentes Emma een groot aantal benoemingen in de orde van de Nederlandse Leeuw had gedaan, waarbij wordt vermeld dat de Orde van de Eikekroon en van de Leeuw van Nassau hebben opgehouden ter beschik king van de Nederlandse dynastie te staan, wat in verband stond met de scheiding van Nederland en Luxemburg, waar geen vrouw toentertijd aan het hoofd van de regering mocht staan. Ook in Januari 1891 maakte de felle vorst dat Noord- en Zuid-Beveland één waren geworden. Wol- faartsdijk en Kortgene, zo staat er, zijn thans één en het is een aardig gezicht de verschillende kleder drachten onder elkander vermengd te zien. Die ver schillende klederdrachten zouden als dit nu gebeurde niet zo talrijk zijn. De bevolking van Axel bedroeg op 31 December 1890 1707 mannen en 1759 vrouwen, totaal 3466 in woners. Sedertdien is de bevolking dus meer dan verdubbeld. Er werd in die tijden 150 uitgekeerd aan de zil veren kruis-ridders van Waterloo, die behoeftig wa ren. Er waren er toen maar vier. Geen wonder, want die zullen wel ruim 90 jaar moeten geweest zijn. Bij Koninklijk Besluit werden Februari 1891 een drietal heren benoemd tot le luitenant-kwartiermeester 2e luitenant en sergeant bij de rustende schutterij met de nadruk op rustende. Maar goed dat zij rustend waren. Er waren daarbij officieren die nooit in dienst waren geweest en van geweren of dienst niet de minste kennis hadden 24 Maart 1891. Van de markt van Hulst komende moest een rijtuig met de landbouwer A. de P. en zijn zoon stoppen aan de halte Kijkuit omdat de barrière gesloten was. Het paard schrok van de naderende trein en geraakte met het rijtuig op de rails vlak voor de trein. Het rijtuig werd verbrijzeld, de zoon midden door gereden en de landbouwer de P. werd zo erg gewond, dat hem het ene been boven de enkel en het andere boven de knie most geamputeerd worden. Dit gebeurde door de doktoren van Nooten te Axel, Callenfels en Martin van Hulst. De heer de P. is later ook aan zijn verwondingen overleden. In 1891 werd aan de heer Cornelisse verkocht de grond aan de Weststraat bij de begraafplaats, die toen eigendom van de gemeente was, om daar huizen te bouwen. De straat schijnt daar toen nog een aar den pad geweest te zijn. Ernstige vechtpartijen waren toen dikwijls in zwang vooral met de dagen van de loting voor de nationale militie. We lezen een drietal berichten van vecht partijen, waarbij de vechters levensgevaarlijke ver wondingen opliepen. In Juli 1891 had de overdracht der Koninklijke Do meinen in Luxemburg aan de toen aan de regering komende vorst plaats. Er werden 2 millioen franken uitgekeerd aan de Thesaurier van H.M. de Koningin met nog een millioen, die volgens het familieverdrag de tak der Nassaus, die in het bezit van de Luxem burgse kroon kwam, gehouden was uit te betalen aan de vertegenwoordiger der andere tak, die zich de kroon zag ontvallen. In 1891 moet al het voornemen bestaan hebben tot aanleg van een stoomtramweg van Moerbeke over Kruisstraat en Roode Sluis naar Axel en van de stoomtramweg van Hulst naar Walsoorden door de zelfde maatschappij. Er is toen niets van gekomen, terwijl een rechte verbinding van Moerbeke naar Axel nu ook niet meer bestaat. In October 1891 had plaats de moord op P. de Kraker. Later bleek de moord te zijn gepleegd door zijn vrouw en een zekere Louwerse. Dit voorval bracht heel wat opschudding in de streek en deed een versje ontstaan, dat ik vroeger nog wel heb horen zingen, zoals in die tijd wel meer van die dra matische liedjes ontstonden en gezongen werden., HANDBOEK VOOR VREEMDE WOORDEN. door A. HUIZINGA, uitgave W. J. Thieme Cie, Zutphen. De taal leeft,-verslijt en groeit weer aan. Duizenden vreemde woorden worden binnengehaald, soms in gelijfd, om in de eigen taal voort te blijven leven, soms weer afgestoten, omdat zij geen levensvatbaar heid bleken te bezitten Hoe enorm dit proces van komen en gaan is, blijkt wel uit het „Handboek voor Vreemde Woorden" van A. Huizinga, dat uitgegeven werd bij de N.V. W. J. Thieme Cie te Zutphen. Veertigduizend woorden worden met hun betekenis vermeld. Het lijvige werk is up to date. De woorden schat, die onze soldaten uit de Oost meebrachten is er in opgenomen, evenals datgene wat Duitse bezet ting en geallieerde bevrijders aan sporen in onze taal achterlieten. De toekomst zal leren, welke van die woorden blijvertjes zijn, Maar het is nuttig, dat ze hier worden geregistreerd. Specifieke vaktermen werden niet opgenomen. An ders zou het werk ongetwijfeld een hele boekenkast hebben gevuld. Wat er in staat, vervult de gebruiker met eerbied. Het handboek stelt maar zelden teleur. De samensteller heeft zich niet tevreden gesteld met het vermelden van de betekenis alleen. Soms worden anecdotische bijzonderheden omtrent de herkomst van een uitdrukking vermeld. Natuurlijk valt daarover wel eens te twisten. Meestal heeft Huizinga de meest aan vaarde verklaring gekozen. Als hulp bij de uitspraak is aangegeven, op welke lettergreep de klemtoon valt. Het boek zou aan waarde maar naar wij vrezen ook aan omvang en prijs hebben gewonnen, indien men in deze richting een stapje verder was gegaan en de uitspraak phonetisch had weergegeven. „Woordenboeken zijn als horloges, het slechtste is beter dan geen en van het beste kan niet worden verwacht, dat het volkomen goed is", zo luidt het citaat, dat dit werk meekreeg. Het horloge van Hui zinga loopt in elk geval niet achter. Dat wil voor een handboek als dit in deze tijd heel wat zeggen. Willy Heitling. Een vraag, die wordt herhaald met de regelmaat van een kranr f.l,n k"nt. die voor hem onmisbaar is. En niet voor hem alleen. Voor allen in deze omgeving is het plaatselijk nieuwsblad een deel van hun leven. Want meer dan het nieuws uit de wereld interesseert hun wat er gebeurt in de streek om hen heen. Ook de advertentie pagina bevat nieuws dat voor de bevolking op het platteland en n de provinciesteden van zeer groot belang is. Doet Uw voordeel met deze belangstelling door geregeld in het plautselük nieuwsblad te adverteren 1 Inlichtingen aan ons bureau Markt 12, Axel

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3