Mannequin van Waes Boodts UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. Gevolg gevend aan talrijke verzoeken herhaalt zijn ZOMERCAMPAGNE. Bijzonderheden vindt U op de advertentiepagina. BUSDIIENST SLUISKIL—BREDA KOMT TE VERVALLEN. Verzoek om definitieve vergunning afgewezen. Zoals bekend werd na de ramp van 1 Februari j.l. door de Zeeuwsch-Vlaamse Tramweg Maatschappij een dienst van Zeeuwsch-Vlaanderen via Antwerpen naar Breda ingelegd, die blijkens de belangstelling, welke er voor bestond en nog steeds bestaat, in een grote behoefte voorziet. Enige tijd geleden heeft de Z.V.T.M. een aanvrage ingediend om in het bezit te komen van een definitieve vergunning tot het exploiteren van de busdienst Sluis kil—Breda, via Antwerpen, waaraan de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeuwsch-Vlaanderen de nodige steun verleende. Thans is ter kennis gebracht, dat op deze aanvrage afwijzend is beschikt, hetgeen inhoudt, dat zodra de veerdienst Perkpolder—Krui- ningen weer normaal zal functionneren de genoemde busdfenst komt te vervallen. De Kamer van Koophandel heeft thans een ver gadering belegd op Vrijdag 11 December a.s. in hotel „Rotterdam" te Terneuzen, teneinde, alvorens ter be stemder plaatse tegen genoemde afwijzende beschik king bezwaren in te brengen, de mening te vernemen van diverse verenigingen en organisaties, die bij het voortbestaan van de busdienst belang kunnen hebben PREMIEKEURING VAN 1J4-JARIGE MERRIES EN HENGSTEN. Woensdag vond op het V.V.Z.F.-terrein een premie keuring plaats voor 1 ^-jarige merries en hengsten. Deze keuring werd georganiseerd door de V.V.Z.F. in samenwerking met de vereniging „Door Eendracht Sterk" uit Hulst. Er bestond voor deze keuring, wëllicht mede door het mooie weer een uitzonderlijk grote belangstelling. Wij merkten o.a. bij de bezoekers op jhr. van Vreden- burch, de voorzitter van de Kon. Ver. „Het Neder- lanse Trekpaard en de alg. secretaris van de ZL.M. mr. Schlingemann. De jury bestond uit de heren A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat, A. J. van der Meulen uit IJzendijke. J. van 't Westeinde Vermue uit Nieuwdorp en C. van Hoeve uit Groede, De uitslag van de keuring was als volgt Merries, geboren in 1952 (kleine maat),: 1. Farida van Melo, eig. E. Verstraaten, Graauw 2. Elly van Oude Graauw, eig. Gebr. Heijens, Graauw 3. Caline, eig. P. Suij, St, Jansteen 4Gloudine, eig. J. B. van Acker en C. M. Plasschaert, St. Jansteen 5. Lindy van Nero, eig. P. Suij, St. 1="" een); 6. Ronny van Zuiddorpe, eig. M Zuiddorpé 7. Nica van v -t, Koewacht8. 9. Nelly van de n, Terhole 10 v-. van Waes, Zuid van Flora, eig. E. A. J. Daelman, orpe 12. Rita van Sas, eig. Jac. de Putter, Axel13. Clara van Nico, eig. C. A. Dekker, Axel 14. Oda van Spui, eig. M. L. M, IJsebaert, Axel; 15. Corina, eig. H. M. Vervaet, Westdorpe 16. Sylvia van de Braakman, eig. D. de Jonge-de Regt, Hoek 17, Mina van Spui, eig. Jac. Dieleman, Zaam- slag 18. Meta, eig. C. A. Dekker, Axel. Merries, geboren in 1952 (grote maat 1. Hermine van Eversdam, eig. Cyr. van Overloop, Zuiddorpe 2. Erna van de Zwaan, eig. H. Mde Regt-de Kraker, Terneuzen 3. Rosa van Oudepolder, eig. Adh. van Waes, Zuiddorpe 4. Ria, eig. Osw. Kerckhaert, Westdorpe 5. Meta van Zuiddorpe, eig. MA. B. Puijlaert, Zuiddorpe 6. Ninette van Spui, eig. Jac. Dieleman, Zaamslag 7. Griet van Nico, eig. Victor Barbé, Philippine 8. Cora van Passluis, eig. Wed. C. H.. van Waes, Westdorpe 9. Marjorie van Axel, eig. Iz. de Feijter- de Mul, Axel 10. Bianca van Klaas, eig. C. de Munck, Zuiddorpe; 11. Rozet van Alstein, eig. C. A. Serrarens, Graauw 12 Bertha, eig. Wed. Aug. Serrarens, Vogelwaarde; 13. Renette van Zeedorp, eig. Kind. H. Daelman, Westdorpe}? 14 Cantoria van Papenhoek, eig. J. K. de Putter, Axel15. Marie, eig. A. de Koeijer, Zaamslag. Kampioen merries t Hermine van Eversdam, eig. Cyr. van Overloop, Zuiddorpe. 15) „Denk je dat het leuk is voor een man, als hij weet dat zijn vrouw de godsganselijke middag in de stad zit, schouder aan schouder met opkopers en hem uitmergelt tot op de laatste cent, in haar manie van al maar dingen en dingen en nog eensdingenIk gooi die achtig dollar nog liever voor de zwijnen dan dat ik zulk optreden in mijn huis aanmoedig. Je plaats is hier in huis om op je kind te passen ën niet rond te slierten langs rommelwinkëls. Ik duld het niet. Hoor je? Ik duld het niet langer. Die aardigheid van je huishouden op jouw manier te be redderen gaat zover als ie gaat, maar het moet nou uitwezen, Van nu af aan zal je huishouden, zoals ik het zeg, of anders helemaal niet." Alles kookte en ziedde in Selene. Ze zou geschrok ken zijn als ze haar eigen gezicht had kunnen zien, zo wit en gespannen en uitgedoofd leek het. En haar ogen, als twee druiven puilden zij in haar gezicht, twee ronde, bedauwde, glazige druiven. En toen ze worstelde om woorden, waren haar lippen twee pun ten, splinterige, stijve plankjes gelijk. „Heel best, John Lester vJjat jij vanmiddag tegen me gezegd hebt de dingen die je daar tegen me Hengsten, geboren in 1952 (kleine maat) i 1. Nico van Bouwlust, eig. Abr. Haak, Zaamslag en A., v. d. Eijk, Benthuizen 2. Guust van Janslust, eig. A. Ser rarens, Ossenisse 3. Peter, eig. Abr. Haak, Zaam slag, M. L, M. IJsebaert, Axel en J. Koster, Vogel waarde 4. Carlo van Dirk, eig. Abr. Haak, Zaam slag 5. Willy van Nico, eig. Jac. de Putter, Axel 6. Harry, eig. H. P, Wolfert, Terneuzen 7. Nickel van Pauwvliet, eig. W. J. Dieleman, Sluiskil en Abr. van Hoeve, Zaamslag8. Herseur van Eversdam, eig. Cyr. van Overloop, Zuiddorpe 9. Moustic van 't Eiland, eig. W. J. Dieleman, Sluiskil10. Senateur van Hilda, eig. F. van Hoeve, Axel. Hengsten, geboren in 1952 (grote maat) 1. Cer tain van Nico, eig., C. A. Dekker, Axel'; 2. Nero van Heikant, eig. Alph. Mangnus, Vogelwaarde 3. Ge rard, eig. Jac. de Putter, Axel4. Antona van St. Andries, eig. H. de Maat, Vogelwaarde 5. Peter van Sluiskil, eigJ. van Hoeve, Sluiskil 6. Bento van Passluis, eig. C. H. van Waes, Westdorpe en W. J. Dieleman, Sluiskil 7. Senateur van Kijkuit, eig. Abr. Haak, Zaamslag; 8. Pier van Torenberg, eig. Jac. de Klerk, Zaamslag 9. Edelman van Blan kenburg, eig. M. L. M. IJsebaert, Axel 10. Prins, eig. S. van Hoeve, Hoek. Kampioen hengstenCertain van Nico, eig. C. A. Dekker, Axel. Hengsten met 5—8 in 1952 geboren afstammelingen s Nico van de Klef, eig. Jac. de Putter, Axel, Jac. Die leman, Zaamslag, Osw. Kerckhaert, Westdorpe en J. K. de Putter, Axel. SINTERKLAAS OP SCHOOL- EN VER- ENIGINGSBEZOEK. Bij de Bond van Plattelandsvrouwen. Ook ditmaal wou de afdeling Axel van bovenge noemde bond niet verzaken aan de gebruikelijke goede gewoonte, in intieme kring en te samen met de kinde ren het feest van Sinterklaas te vieren. Voor dit doel was de ruime beneden-concertzaal van „Het Centrum gekozen. In de loop der jaren is dit feestje in deze kring een jaarlijkse gebeurtenis van de eerste orde geworden en het was ook nu weer de altijd volijverige presidente mevr. P. de Feijter-de Regt, die de vele tientallen kinderen met moeders en begeleidsters op de allerhar telijkste wijze begroette en daarna heerste er al spoe dig weer een vrolijke en zeer levendige sfeer want toen eerst door de heer A. H. van der Lee een aardige kinderfilm was gedraaid, galmden dra uit de kinder- en moederkelen de talrijke liederen, van ge slacht op geslacht bekend en geleerd en ook werden tal van aardige spelletjes met de jeugd geënsceneerd, zoals „Twee emmertjes water halen", etc. Daarop brak het hoogtepunt van de middag aan en verscheen de milde en altijd goedgeefse en vergevings gezinde bisschop in levende lijve met zijn onafschei delijke zwarte Pieterbaas op het balcon en nu brak er een spontaan gejuich los. Iln groot ornaat met een reuzenstaf bij zich begroette hij de zaal, waarna een buidel met pepernoten geledigd werd en weldra al de jongens en meisjes aan het grabbelen waren naar de door zwarte Piet gestrooide lekkernij. Daarop was het grote ogenblik aangebroken, dat de presidente de eeuwig-jeugdig uitziende en blozende grijsaard binnenleidde en dez^ naast haar plaats nam, geassisteerd door zwarte Piet, Sint sloeg een lijvig dossier open en begon daarop ijverig bladerend de jeugd in de leeftijden van 2 tot 9 jaar bij zich te roepen. Iedere jongen, elk meisje, kreeg een beurt en wat het mooiste was, de goedheilige man wist heel wat bijzonderheden van de jeugd, n.l. of ze „stout" of "lui" waren, etc. Het was dan ook leuk de ontstelde „snoeten te zien, ofschoon allen, tot de kleinsten en meest vrees- achtigen toe, toch met glundere gezichten bij Sint vandadn kwarten, beladen met 'pakjes versnape ringen en kleurige ballons. Dit alles vorderde heel wat tijd; want vele kinderen moesten nog leuke liedjes zingen of opzeggen en zo was deze mooie middag weer ras om en keerde een overgelukkige jeugd opgetogen met de moeders huis waarts. Op de Landbouwhuishoudschool. Vrijdagmiddag was Sint te gast in het Torenlokaal bij de leerlingen van de Landbouwhuishoudschool en ook daar was deze traditie tot een „evenement voor gezegd hebt nooit zal ik ze nooit al mijn levensdagen, al mijn getob zoals ik mijn best ge daan heb voor jou die moeite om rond te komen het kind al die toewijding opoffering geploeter. Diner bekrimpen Rhincoops Wings wel ja John Lester, als jij denkt dat jij dit huishouden beter kunt bestieren dan ik als ik daar niet voor deug voor, zoals jij het noemt die grootse taak vrouw te zijn van iemand als jou dan ja dan ga ik maar ,hè, naar huis. Terug naar mama. Daar hoef ik ten minste niet de behandeling te verduren van een echtgenoot, die te krenterig is om een wagenspreitje te kopen voor zijn kind, dat het niet koud zal krijgen eh, warm be doel ik. Dan beredder jij je huishouden maar zelf en je kind naar je het verkiest en als de meid je niet bevalt, dan zie je maar zelf een betere te krijgen. Dan heb je ten minste eens mooi kans om je theorieën in practijk te brengen. Er staan koude lamscoteletten in de ijskast en melk, Ik ga naar huis en laat het aan jou over om de boel en alles op jou manier te beredderen." „Goed hoor en het zal een verdomde hoop beter gaan, dan met die malle opkoperskuren van jou", gilde John Lester, nu geheel buiten zichzelf van woede en daverde de kamer uit, zodat de zonsondergang- overgoten ramen en de tinnen schot)ls op het borden- rek in de eetkamer rammelden, terwijl Selene stond te klappertanden, ziek van woede en zenuwover spanning. de weer wat oudere meisjes geworden. Het mag gezegd en het is bij deze gelegenheid ook weer bewezen, dat Axel op het gebied van eerbied waardige figuren heel wat voorbeeldigs op kan bren gen. Want ook hier verscheen de roodgemijterde Bis schop in zijn rijk met goud bestikt gewaad in groot ornaat temidden van de meisjes-leerlingen die het gezellige lokaal vulden. Ook hier bleek de grijze Sint op de hoogte van het werk en de kleine ondeugden van de meisjes. Na een prettige pauze met thee en gebak volgde een heel leuk toneelstukje getiteld „De kaartjes Voor het ballet"., Daarbij bleek, dat er in deze meisjes ook heel wat aanleg schuilt „voor de planken" en met onverdeelde aandacht werd aller optreden gevolgd, want het was een alleraardigst stukje. Een verloting was het sluitstuk, waarop ten slotte aan allen de surprise s werden uitgereikt. Een prettige middag was het onder de toren Wij vernamen verder dat ook op de lagere en Fröbelscholen de Sint zich eveneens niet onbetuigd liet en ook hier de jeugd een genotvolle middag heeft gebracht. GOUDEN BRUILOFTEN Onze gemeente bewijst de laatste weken weer te behoren tot die plaatsen waar een mens oud kan worden, hetgeen stellig ook voor ons gemeentebestuur een aantrekkelijk motief moet zijn bij het aantrekken van nieuwe vestigingen. Vorige week Donderdag herdacht het echtpaar H. Dellaert en E. Dellaert-de Vrieze de dag waarop zij voor 50 jaar in de echt werden verbonden. Het spreekt vanzelf dat deze dag niet onopgemerkt voorbijging en het „gouden" echtpaar mocht temidden van de kin deren. klein- en achterkleinkinderen in hun woning aan de Julianastraat talrijke felicitaties, vergezeld van stoffelijke blijken van belangstellling in ontvangst nemen. Naast de gelukwensen van de buurtbewoners en de vele vrienden en kennissen kwam ook het be stuur van de Alg. Bond van Ouden van Dagen zijn opwachting maken bij het krasse echtpaar. Het ook nog krasse echtpaar M. Lindhout-de Voogt wonende aan de Oudeweg was j.l. Donderdag een halve eeuw in de echt verbonden, een feit dat ook daar niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Hij behoort tot de oudste generatite van voetbal-sup porters en slaat bij goed weer geen wedstrijd over. Bovendien bekleedt hij het penningmeesterschap van de afdeling Axel van de Bond van Ouden van Dagen. Uit dien hoofde kwam hem dan ook een deputatie bestaande uit een dozijn vrienden van zijn eigen en nog oudere leeftijd complimenteren met deze heuglijke gebeurtenis, waarbij „moeder Lindhout" op waar dige wijze de „honneurs" vervulde. Als bijzonderheid kunnen wij nog vermelden dat deze twaalf gasten tesameen negenhonderd jaren tel den. Het behoeft weigeen betoog, dat ook de verdere belangstelling grot was en naast de vele mondelinge en schriftelijke blijken van belangstelling ook de stof felijke huldeblijken niet ontbraken. DEMONSTRATIE VAN HUISHOUDELIJKE APPARATUUR. Dat ook de huishouding steeds meer wordtgemecha- niseerd bleek ons vorige week toen wij een bezoek brachten aan de door de fa. de Jonge georganiseerde demonstratie van electrische apparaten. Vermelden wij dat hier in de eerste plaats een aan tal radio's, lichtornamenten en vertrouwde apparaten als strijkijzers, wafelijzers, scheerapparaten enz. wer den vertoond, dan moet ons toch van het hart da deze demonstratie toch in hoofdzaak in het teken stond Van de technische hulpmiddelen, waarover di huisvrouw in de moderne keuken thans kan beschik ken. En hierbij blijkt wel dat ook de vrouw steeds meer „feeling" voor de techniek zal moeten krijgen om haar functie als „keukenmachiniste" te kunnei vervullen. Anderzijds zal wellicht de man met een technische hobby langzamerhand tot „keukenpiet worden om zijn lusten te kunnen botvieren op al di vernuftige apparaten die zo al zijn geconstrueerd oi een voortreffelijk en rijk aan voedingsstoffen zijndt maaltijd te „fabriceren". Wij bedoelen met dit al, dat de moderne mixen en keukenrobots, alsmede de pressure-cookers zo graad van perfectie hebben bereikt dat men hiermedi vrijwel alle mogelijke en ook voordien onmogelijk dingen kan verrichten, van simpele zaken als koffis. malen of mayonnaise kloppen tot het moeilijkere ver vaardigen van wortelen- of rodekoolsap toe. De bezoeksters hebben stellig wat kunnen lere van de ervaren demonstrateurs en demonstratrices di in de bovenzaal van „Het Centrum actief waren GLORIEUZE INTOCHT VAN SINT NICOLAAS Woensdagmiddag hield de goede Sint zijn intocht Axel en wij geloven niet dat hem hier al ooit ee dergelijke ontvangst is te beurt gevallen. Honderden en nog eens honderden kinderen stonde op de Markt in zenuwachtige spanning te wachten o de komst van de geliefde man en toen hij dan op tij om 3 uur te paard op de Markt arriveerde, reeds om stuwd door een grote schare kinderen die de Sint zijn aankomst aan d espoorwegovergang hadden opgs wacht, was het marktplein bijna geheel gevuld mj jeugdige belangstellenden voor dit grote en feestelijk gebeuren. Sint Nicolaas werd officieel op het stadhuis out vangen, waar burgemeester van Oeveren hem ontvin daarbij waarderende woorden sprekend aan het adre van de Axelse winkeliers die ook dit jaar weer bij zonder actief zijn om hun klanten een zo groot mogt lijke sortering voor te leggen tegen concurrerend prijzen en met speciale attractie's. Na zijn ontvangst maakte de Sint begeleid door beide plaatselijke muziekcorpsen een lange en ongt twijfeld vermoeiende rondrit door Axels straten wai hij urenlang werd omstuwd door de jeugd die door vele zwarte knechten werd zoet gehouden met pepet bollen. Aan het slot verscheen Sint Nicolaas op het balcoi van hotel Porth-de Lozanne, waar hij de jeugd tot sprak en inzonderheid een vermaning uitte over klachten die hij had vernomen over de vernielzucl van de Axelse kinderen. De laatste peperbollen kwa men daarna uit de zak en een zingende kinderschai begeleid door „Concordia" zag de Sint in zijn kamer terugtrekken na deze glorieuze rondrit. HR. MS. „AXEL". Naar wij dezer dagen vernamen is momenteel voo de Nederlandse marine een kustmijnenveger in aan bouw die te zijner tijd de naam zal dragen va Hr. Ms. „Axel". Bereids werden van de zijde van ht ministerie van marine de betreffende bijzonderhedt over het wapen van ons stadje opgevraagd om d te zijner tijd op het schip aan te brengen. Hr. Ms. „Axel" zal behoren tot de klasse kus! mijnenvegers, welke bestemd zijn voor het vegen va mijnen in de Nederlandse kustwateren en daartl uitgerust zullen worden met veegtuigen tegen diver; soorten mijnen. De waterverplaatsing zal vol 425 ton bedrager terwijl de bewapening zal bestaan uit twee 40 mm tan IBks 1 «OOil! Ih het licht van diezelfde zonsondergang, dat zich tegen de rammelende ruiten der Herricks aanvlijde, zat Annie in de Mali. Een dier heliotroopkleurige zons ondergangen, vroeg in April, waarbij alles in een, glans ligt te baden. Daar lag Joan te slapen in haar wagen, het klare licht op haar klein gezichtje. Meer dan een uur lang 'had Annie naar dit gezichtje zitten kijken. Ze kon er haar ogen niet van afhouden, als waren ze er aan vastgezogen van verlangen. Wilde ze haar blikken van Joan losmaken, dan was het als scheurde ze iets kapot. Iets kapot, dat was van vlees en bloed. Zielig en wonderlijk, die Annie. Haar begeerte naar Joan. Ze kon er niet toe komen, om met haar naar huis te keren En poogde zo lang mogelijk niet aan het klokje van vijf uur te denken. Er tegen opziend het kind aan het jonge ouderpaar te moeten over reiken, dat op haar zat te wachten in de huiskamer. Soms steeg de verbittering, de verbittering over die daad van afstand, welke haar wachtte, tot een hechte klomp, een zwaarte in haar borst als ze ademde. Het was tevoren nooit zo moeilijk geweest. Terwijl ze zo zat te kijken naar het slapende kind, was het alsof de golfjes harer begeerte, hoger en hoger om haar heenrezen. Zwollen tot een vloedgolf die weldra dreigde uiteen te spatten. Annie in haar begeerte naar Joan. Pagen en nachten van begeerte. Het ontwaken met een gevoel van ledig heid in haar armen. Avond na avond zitten in haar hokkerig kamertje, bij het geluid van het stoeien van het jonge ouderpaar met hun telg. Dagen, nachten van verlangen. Dat groeide in haa Deinde in haar. Zich verdichtend tot een klomp haar borst. En dat was juist de dag, dat Selene, met koffertje in haar hand, in een vlaag van zenuwachtig drukte de Mali opkwam, zodat ze veel jonger let dan gewoonlijk, als haar houding meer kalm en lijkmatig was. Mevrouw Herrick was weggeroepen, naar haar ma der thuis, voor een paar dagen. Eindeloze waarschi wingen. Onnodig in herhalingen treden ten opzichl van Joan, hetgeen Annie verveelde omdat ze dit alle van haver tot gort kende. Meneer zou haar verdt zeggen, wat haar te doen stond. Dan nog eens of nieuw vervelende vermaningen voor Joan, net als de zorg voor Joan niet de belangrijkste factor iedere dag was! De kolonie kinderjuffrouwen zat enigszins verbaas tce te kijken, hoe Selene haar kind wakker kust Dat maakte ook Annie's verontwaardiging gaandi Ze kuste ojan zó, dat hete kind ten slotte het gi zicht diep in de kussens begroef om zalig ongestoor te kunnen doorslapen. Annie werd er zenuwachtig e kriebelig van vóór het afscheid was afgelopen. Eindelijk was mevrouw Herrick weg. Weg ws de moeder van kleine Joan en voor dagen (Wordt vervolgd.) mitraille 3 oficie Hr. F De Gro in de ee Reed; van het vorige In he wij no< schermt staande Dr, r geborer slacht, vader Mr. Hi waar z predika

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2