AXELSE COURANT Afbrokkeling van de toekomst „Met raad en daad nippers 1 J C. VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Het woord .cultuur" is een modewoord van onze tijd. Middelerwijl laat men de be- I schaving van ons volk te gronde gaan. Dit is de slotsom, waartoe men komt, wanneer men kennis neemt van hetgeen er op een bijeenkomst, belegd door vertegenwoordi gers van ouders en onderwijzers, gehouden te Utrecht op 28 November, werd medege deeld. De klassen van onze lagere scholen zijn volgepropt. Van iedere tien kinderen zitten er op het ogenblik zeven in een te grote klasse, 64.000 in klassen van 50 tot 54 leerlingen, 11.000 in klassen van 55 tot (schrik niet) 60 leerlingen en 1400 in klas sen van 60 tot 64 leerlingen. Aan deze opeenhopingen van jeugd valt niets te leren. De onderwijzer, die voor een bewegelijke, oproerige bende van zestig kin- deren wordt geplaatst, mag blij zijn, als hij er de ord in kan houden. Wij behoeven er ons niet eens rekenschap van te geven, dat met dergelijke klassenbe- zettingen alle pogingen tot hejf aanwenden van moderne opvoedingsmethoden en tot de zo noodzakelijke bemoeienis met de indivi duele eigenschappen, met de karaktervor ming van de leerling te loor gaan, om tot de uitroep te komen ten aanzien van het lager onderwijs heerst er een wantoestand in ons land Los van alle schone dromen van on derwijsvernieuwing, bij het toetsen van het onderwijs aan de ouderwetse normen, is de situatie, waarin onze kinderen en hun onder wijzers verkeren, kortweg een schandaal te noemen. Het ontbreekt in ons land aan voldoende onderwijsruimte, verschillende scholen mis sen de gelegenheid om de kinderen lichame lijke beweging en oefening te geven. De samenvoeging van zoveel jonge mensen tin dikwijls kleine lokalen, houdt zij niet ont zaglijke gevaren in zich verborgen voor de volksgezondheid Leidt zij niet tot zedelijke verwildering? Wij zijn het eens met hen, die een rechtstreeks verband zien tussen de toenemende baldadigheid en lompheid van de jeugd, tussen de stijgende jeugd-crimina- liteit en de onvoldoende zorg der regering voor het lager onderwijs. Wat blijft er over van het geleerde, wan neer de kennis in zestig kleine hoofden tege lijk moet worden ingestampt Wij zijn bij de schamele toestand, waarin men het lager onderwijs verzonken laat, op w*eg naar het analfabetisme. „Een volk, dat in zichzelf gelooft, bouwt aan zijn toekomst". Geloven wij dan niet meer aan onze toekomst Neen, want wij bouwen niet aan onze toekomstwij ver nietigen haar. Wij onthouden de kans aan de jonge-mensen, die morgen de bevolking van Nederland zullen uitmaken. Terwijl wij cruisers bouwen, die ettelijke millioenen kos- ften, ontzeggen wij aan onze kinderen leer- en levensruimte. Men kan zich nooit duidelijk genoeg de >etekenis van het lager onderwijs voor de cracht en het peil van de natie voor ogen itellen. Zeker, wij zijn er terecht trots op, lat Nederlandse geleerden Nobel-prijzen vinnen. Maar het is niet alleen aan die top- iguren der wetenschap, die dikwijls uit de Jnderwijzersgezinnen voortkomen, dat wij onze reputatie als beschaafd volk hebben te danken. Het algemeen peil van beschaving, Je zedelijke weerbaarheid van een natie als jeheel, is even belangrijk. Uit een verwilderd volk rijzen geen grote iguren op de geestelijke leiders behoeven le basis van een algemeen beschaafde on- lerlaag. Maar meer nog dan om de mogelijk- leid van grote figuren is een behoorlijke ont wikkeling en zedelijke kracht van de menig- /uldighe/id onontbeerlijk voor de welstand, Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? het geestelijk vermogen, de welvaart van het land. Het is volmaakt onbegrijpelijk, dat de re gering blind blijft voor dit fundamentele, nationale probleem. Men zou, volgens de regering zelfs moeten waken voor een over schot aan leerkrachten. De heer P. van Tuyl heeft op de Utrechtse vergadering dit sprookje uit de wereld geholpen en wij wil len onze lezers herinneren aan zijn betoog. In 1954 mag men rekenen op 3500 afge studeerden van de kweekscholen, in 1955 op 3200 en in 1956 op geen enkele, in ver band met de verlenging van de leertijd voor de kwekelingen. Voor de dan in te voeren staatsexamens zullen vermoëdelijk meer dan 1000 slagen. In totaal 7700 nieuwe leerkrachten dus, maar bij het huidig klasse-gemiddelde zullen er 12.500 nodig zijn. Het tekort aan onder wijskrachten wordt dus nog eens vermeer derd met 5000 tv Terwijl de onderwijsruimte schrikbarend onvoldoende .is, stijgt het aantal onderwijs- behoevende kinderen. Het openbaar lager onderwijs heeft de laatste jaren 36% meer leerlingen gekregen, ht protestants-christe lijke onderwijs 25% en het rooms-katholiek onderwijs 37%. Bij deze ontzaglijke vermeerdering van de bevolking blijft een behoorlijke voorziening van onderwijsgelegenheid uit. De zware zorg djie er bij duizenden heerst over deze af brokkeling van de nationale toekomst, gaf ons aanleiding tot het schrijven van dit artikel. Dr P. H. Ritter. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 5 DECEMBER 1953. 68e Jaargang No. 19- ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement s Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor luurbranden. Eet gerust alles waar de maag naar •raagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat r- als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij «verwacht opkomend zuurbranden zijn Rennies een Pare uitkomst. Houdt ze daarom altijd bij de hand. jewoon laten smelten op de tong en het zuurbranden «hoort weer tot het verleden. Ing. Med. Abonné. Mogen ouders een hunner kinderen ont erven Mijn vader verkocht zijn huis aan een van de kinderen. Nu de ouders zijn overleden, blijkt dat het geld verdeeld is, doch een van de kinderen heeft niets ontvangen. Tot wie moet deze zich wenden Antwoord De ouders mogen door schenking niet beschikken over het wettelijk erfdeel van hun kin deren. Hadden de ouders drie of meer kinderen (het geen hier wel het geval zal zijn) dan is dit wettelijk erfdeel groot driekwart van het kindsdeel. De be nadeelde erfgenaam moet nu trachten een boedel scheiding te ■bewerkstelligen, waarbij de ten onrechte bevoordeelde erfgenamen tot inbreng verplicht zijn. Wendt u tot een notaris om dit doel te bereiken in onderling overleg met de erfgenamen. Blijkt, dat een of meerdere erfgenamen onwillig zijn om tot boedel scheiding mee te'werken, dan moet deze medewerking voor de rechter gevorderd worden. Belanghebbende. Wanneer is de regeling ingevoerd waarbij een 65-jarige ongehuwde belastingplichtige werd aangeslagen volgens tarief II en dus gelijk ge steld wordt met een gehuwde vader zonder kinderen Antwoord t De bepaling dat een ongehuwde in tariefgroep II valt, wanneer hij voor 1 September van het betreffende jaar de leeftijd van 65 jaar heeft be reikt, bestaat reeds vanaf de totstandkoming van het besluit en was dus reeds in 1941 van toepassing, N. B. Ik heb een notenstruik. Hoe krijg ik daar noten aan Antwoord t Wij kunnen u mededelen, dat deze struikvorm zeer zeker zal gaan dragen, evenals dit met een hoogstam het geval is. U schrijft niet hoe oud uw struik is, wel de hoogte, circa 2 meter. Hieruit leid ik af, dat de struik nog erg jong is. De gewone noten uit zaad opgekweekt dragen pas op latere leef tijd. U zult dus wel wat geduld moeten oefenen. Ge- ente noten, zoals ze nu al in de handel zijn, kunnen al op 5- of 6-jarige leeftijd dragen. Staan er in de buurt nog andere noten Zo niet, dan heeft u kans, dat de noot ook op latere leeftijd slecht zal dragen, daar deze vruchtsoort kruisbestuiving nodig heeft. Om- enten zal zeer bezwaarlijk gaan, daar dit een zeer secuur werkje is en er weinig of niets bekend is van de eigenschappen van uw struikvorm. Geduld oefenen zal het enige zijn. Abonné, Hoe kan ik ketelsteen verwijderen uit een ketel AntwoordDe ketel vullen met azijn en dit aan de kook brengen. Daarna de azijn in de ketel laten afkoelen, waarna de steen loslaat. Goed naspoelen met schoon water. In enkele gevallen moet men dit tweempal doen. J. N. Heeft een chocoladevlek in een zwarte broek. Wat te doen AntwoordU kunt deze vlek verwijderen met tetra. Denkt u er om dit werkje zoveel mogelijk buiten te doen om bedwelming te voorkomen. Abonné. Ik heb mijn huis verkocht, hoe kom ik aan woonruimte Antwoord t U laten inschrijven bij het woning bureau (huisvestingsbureau) en intussen trachten iets te huren bij een ander door middel van een adver tentie of iets dergelijks. M. A. Mag een kind van 14 jaar met April van school AntwoordHet kind moet 8 leerjaren achter de rug hebben, of de leeftijd van 15 jaar bereikt hebben. G. W, Is mist en regen nadelig voor het in de grondverf zetten van een huis AntwoordJa, nadelig is het wel. Maar het is nog nadeliger een huis tijdens mist, regen en sneeuw „kaal" te laten staan. Zoveel mogelijk een droge perio de uitzoeken is aan te bevelen. Mist en régen zijn vijanden van de schilders. Abonné. Hoe kan men witte spekzolen schoon maken Antwoord Gewoon met warm zeepsop. J. M. Heeft een vraag over uitkering „Drees" in verband met eventuele verhuizing. Antwoord Wat verwarren de mensen het pensioen „Drees" toch met de uitkeringen van Sociale Zaken bij wijze van steun. Het doet er niet toe waar u woont, u hebt altijd recht op het noodpensioen als uw inkomsten ten minste niet te hoog zijn, dus als u voldoet aan de bepalingen. A. P. F. Wanneer gaat de kinderbijslag in voor een kind geboren in Maart 1953, in Augustus 1953 en in Mei 1953? Antwoord Indien geboren in Maart, gaat de kinder bijslag in op 1 April indien geboren in Mei op 1 Juli en indien geboren in Augustus, op 1 October, dus steeds met ingang van het eerstvolgende nieuwe kwartaal. A. K. Er is een gestoffeerde kamer verhuurd. De schoorsteen moet geveegd worden. Wie moet de kosten betalen, de huurder of de verhuurder Antwoord Indien geen andere overeenkomst is ge troffen, is de huurder aansprakelijk voor deze kosten. R. B. Hebben B. en W. het recht overeenkomstig de woningwet woonruimte te vorderen, zonder dat de eigenaar enigerlei keuze heeft in de huurder Antwoord i Normaal is het zo, dat met het verlangen van de eigenaar moet worden rekening gehouden, in dien de verdeling van de woonruimte daardoor niet wordt geschaad. U kunt u desgewenst wenden tot de Ged. Staten uwer provincie. U moet van de vorde ring in kennis zijn gesteld, middels een lastgeving en binnen 10 dagen nadat deze lastgeving is afgegeven moet u uw bezwaren kenbaar maken. A. T. K. Hoe moet ik mijn ficus behandelen? Antwoord Deze plant stelt geen hoge eisen aan de bezitter, alleen verdraagt zij in de wintermaanden geen temperatuur beneden 50 gr. F. Normaal water en eens in de 14 dagen kunstmest. Abonné. Betreft een everglaze blouse. Antwoord Deze stof moet u ook niet in de chloor zetten. Gewoon in zeepsop, daarna nat ophangen en ook niet strijken, dat is voldoende. Verven gaat wel A. K. Omdat mijn gewezen echtgenoot niet werkt, ontvang ik geen kinderbijslag. Hoe moet ik daarmee aan AntwoordU gaat eenvoudig naar de Voogdijraad. Daar zal de zaak wel in orde gemaakt worden. A. J. W. Wat is Jiu-Jitsu Antwoord s Dit is een Japans woord en betekent de zachte kunst. Het is een behendige wijze van zelf verdediging. Bepaalt worstelen, zoals wij dat vroeger kenden is het niet. Het zijn meer kunstgrepen die worden toegepast om de aanvaller, die met een even tuele brute kracht, groter dan die van het slachtoffer aanvalt, door listige, snelle grepen onschadelijk te maken. Abonné. Hoeveel druk komt er op de bodem van een buis van de volgende afmeting Vierkant 1 cm x 1 cm. Aan een eind dichtgelast, dus bodemoppervlak 1 cm2. De buis overeind en vol met water. De buis is 10 meter lang. Antwoord Op de bodem van de gesloten buis met water, 10 meter lang en een bodemoppervlakte van 1 cm2 staat een druk van 1000 x 1 cm is 1 kg, wanneer de buis verticaal staat. De V. Wanneer kan men kastanjes poten,? Antwoord Kastanjes kunnen het best vroeg in het najaar of in het voorjaar geplant worden, Uit uw vraag maken we ten minste op, dat het de bedoeling s In Zierikzee werd Woensdagmiddag een druk bezochte bijeenkomst gehouden, uitgeschreven door de verschillende polderbesturen op Schouwen, waar -het woord gevoerd werd door minister Algera, die de ver wachting uitsprak, dat de dijken zo geconsolideerd zouden worden, dat de bevolking de winter goed zou kunnen doorkomen. Verder werd het woord gevoerd door de heer Klompe, die op inspanning van alle krachten aanspoorde. Na dijkgraaf Klompe, dijkgraaf van de polder Schouwen sprak nog de heer Geluk namens de landbouworganisaties. Daarna werden zil veren plaquettes uitgereikt aan minister Algera, aan de Commissaris der Koningin in Zeeland. Tevens werden plaquettes uitgereikt aan prof. Thijssen en prof. Jansen en verschillende ingenieurs, technici, aan nemers, ploegbazen, schippers en andere personen, die een aandeel hadden gehad in de dichting der dijken. Des avonds werd een feestavond aangeboden aan de honderden dijkendichters. Het ligt in de be doeling dat H.M. de Koningin een bezoek komt bren gen aan het drooggevallen gedeelte van Schouwen. Dinsdagavond is de motorrijder C. Koning op Texel komen te vallen, omdat baldadigen een in het gras liggende telefoonpaal dwars over de rijweg hadden gelegd. Wonderlijk genoeg kwam de motor rijder er met lichte verwondingen van af. De politie zoekt de daders. De luchtgesteldheid is in November zeer droog geweest. In 80 jaar is een Novembermaand met zo weinig regen niet voorgekomen. Normaal is de regen val in de maand November 76 mm., terwijl nu Vlis- singen voor de afgelopen maand 16 mm. noteerde en voor October 10 mm., totaal dus 266 mm. Geen wonder dat op plaatsen waar geen waterleiding be staat, zoals op Noord-Beveland, er om water ge schreeuwd wordt. Er werd al een tankschip met 100.000 liter water naar Kamperland gedirigeerd,. Op Noord-Beveland hoopt men, dat er eens doorgetast zal worden met het verschafen van waterleiding. Donderdagochtend raakten op de rijksweg bij Ypenburg twee vrachtauto's met elkaar in botsing. Een der auto's geraakte door een lekgeworden benzinetank in brand. Toen de 57-jarige chauffeur zich met bran dende kleren uit de cabine wist te bevrijden stapte hij juist in een plas benzine. Een steekvlam schoot op en de man werd zo ernstig gewond, dat hij vrijwel on middellijk overleed, Uit Oost-Duitsland vluchten de doktoren weg naar West-Duitsland. In de Sovjet-zone bevinden zich 7000 doktoren, dat is één dokter op 2000 inwoners en in West-Duitsland bevinden zich 59.000 genees heren, dat is één op 8oo inwoners. Er is een overeenkomst gesloten, waardoor het mogelijk zal zijn een telefoonkabel te leggen tussen Oban aan de Schotse westkust en New Foundland in Amerika. In 1955 zal het eerste stuk kabel gelegd worden en het volgend jaar zal het werk voltooid zijn. De kosten zullen ruim 130 millioen gulden be dragen en de V.S. en het Britse gemenebest zullen elk de helft bijdragen. is niet vanaf zaad, maar dat u al beschikt over pootbare bomen. Kastanjes zijn zeer gevoelig aan de wortels, zodat planten in de winter niet aan te raden is. Daar het nu dus al te laat is voor najaars planting, raden wij u aan met het planten te wachten tot volgend voorjaar. U kunt nu echter al wel de plantgaten in orde maken. Het plantgat 1 meter in het vierkant en 2 steek diep. Meng wat korte mest en turfmolm door de plantgrond heen. Dit zal het aan- wortelen zeer bevorderen. De wortels worden vóór het planten glad bijgesneden en als de wortelpruik wat te dicht is ook wat uitdunnen. Zet de bomen met uitgespreide wortels in het plantgat en- breng hier de fijne grond tussen. Vooral geen verse mest of kunstmest op de wortels. Op droge zandgrond en verder op alle lichte gronden, als de grond tussen en op de wortels gebracht is, deze aangieten met een paar emmers water. Op zwaardere grond is wat aan trappen voldoende, Op alle gronden na het planten, wat niet dieper mag gebeuren dan ze op de kwekerij hebben gestaan, verdient het aanbeveling wat ruige mest op de grond aan te brengen om uitdrogen te voorkomen. Betreft het hoog- of halfstammen, dan is het aan te bevelen er een paal bij te zetten, wat het aanwortelen bevordert, doordat de bomen dan stil staan. J. M. Wil zijn winkel overdoen aan zijn dochter. Wat is daar allemaal voor nodig,? AntwoordU doet verstandig u even in verbinding te stellen met de Kamer van Koophandel, waar men u alle gewenste inlichtingen kan geven. Uw dochter moet in het bezit zijn van de nodige papieren als daar zijn vakbekwaamheid, etc. Overdoen van de zaak vóór dit alles gereed is, heeft geen zin.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1