AXELSE COURANT De dijken dicht VALDA „Met raad en daad" B r=x-i Puistjes *j| nippers IVOROL: Behoud Uwer tanden! Ü.9.D. J C. VINK SïïïSSK VALDAMILD Ve b* R o u d li e i d J NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG V FIRMA Markt 12 Iëéé AXEL. Dat het sluiten van het laatste dijkgat als een nationale feestdag werd aangemerkt, is een juiste gedachte geweest. De koningin was op haar post. Zij neemt in het lijden en in de vreugde van haar volk deel, als geen ander monarch in Europa. Oranje en Neder land één, het is geen leuze, het is een hechte werkelijkheid. De volkomen overgave van koningin Juliana aan haar taak, haar mede leven met ons, het ontroert ons telkens weer opnieuw. Zij geeft aan Nederland haar hart. De driekleur wapperde van Delfzijl tot Sluis en Zeeland was overwelfd door de vlaggen. De oude kerken, die overal op rijzen in het wijde land, hadden het rood, wit en blauw in de top van de toren, maar het vertoonde zijn blijheid ook bij een eenzame hoeve, bij een nauwelijks herstelde schuur. Wij hebben allemaal door de radio ge luisterd naar de prachtige welluidende stem van de landsvorstin en ook naar de uit nemende reportage van de grote gebeurte nis. Dit greep ons aan, dit gold het eigen land en het eigen volk. Wij werden door weemoed overmand, wanneer wij terugdach ten aan het leed, dat doorstaan moest worden aan de slachtoffers, die vielen als een prooi der wilde natuur. Maar wij herinnerden ons daarnaast, hoe in de rampmaand de eenheid en de offervaardigheid van ons volk gebleken is als zelden te voren. Ongetwijfeld heeft het buitenland met edel moedigheid ons terzijde gestaan. Onze dank baarheid voor de bijstand uit de vreemde zal nimmer verjaren. Maar dat de waterwolf werd bedwongen en kostbare Nederlandse gebiedsdelen, die onder bedreiging lagen, op nieuw zijn beveiligd, dat is grotendeels het werk geweest van Nederlandse ingenieurs en Nederlandse mankracht. De dag van de dichting der dijken vermag ons de rouw niet te ontnemen om de levens, die sneuvelden. Maar toch hebben de vlag gen, die rimpelden over het geschonden land, een zinnebeeldige betekenis. Het ver trouwen in onze nationale weerstand is be vestigd en de gedachte aan de toekomst van ons vaderland heeft zich geopend. Het is een vervaarlijk en eerbiedwaardig werk ge weest het land te heroveren op de zee voor het einde van het jaar, waarin de ramp ons trof. Er moet koortsachtig, bijna met boven menselijke kracht gearbeid zijn. Deze arbeid heeft het geloof in de sterkte en toewijding van onze natie een fundament gegeven. Het heeft ons bemoedigd. BIJ GRIEP RHEUMATIEK... Bij een der bombardementen van de haven van Harlingen in de nacht van 21 op 22 Juli 1941 sloeg een bom door het dak van het pand Zuiderstraat 18. De bom gtag dor een balk van 40 cm. dikte en door de keukenvloer maar ontplofte niet en werd ook niet verwijderd. De bewoners kregen advies na de oorlog of bij verhuizing op nieuw aangifte te doen. Nu na ruim 12 jaar, gedurende welke tijd de bewoners steeds boven de niet ontplofte bom hebben ge woond, gingen zij verhuizen en deden aan gifte. De mijnopruimingsdienst werd gewaar schuwd en vond het projectiel, Dinsdagmiddag was de 16-jarige doch ter van de landbouwer Verhoeven bij Rot terdam in de omgeving van de ouderlijke woning aan het ploegen met een achter een tractor bevestigde ploeg. Toen de ploeg achter een boomwortel bleef steken, maakte de tractor een draai en kantelde, waardoor het meisje van de tractor viel een er onder terecht kwam. Zij werd zo ernstig gewond dat zij na enkele minuten overleed. ternes! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen Te Gent (B.) is een dubbele moord ge pleegd. Toen Maandagmorgen mevr. Decker haar dochter in de Jan Beydelstraat bezocht vond zij deze, de 46-jarige Irma Spruyt- Decker en haar 45-jarige echtgenoot met messteken vermoord in de kelder-keuken van hun woning. De moord zou Zondagavond reeds moeten gepleegd zijn door de 19-jarige zoon, die spoorloos is verdwenen. Intussen is de dader aan de Frans-Belgische grens aangehouden en heeft een bekentenis afge legd. Volgend voorjaar zal het Deense ko ningspaar, koning Frederik en koningin In- grid een officieel bezoek brengen aan ons land als tegenbezoek voor het verblijf, dat koningin Juliana in Mdi van dit jaar in Denemarken heeft gehad. De Arnhemse gemeentepolitie heeft in een woning op de Hommelseweg het ftjk ge vonden van een vrouw, dej33-jarige M. H., die vermoedelijk reeds in de nacht van Zon dag op Maandag j.I. tengevolge van een schotwond is overleden. In verband hiermee is te Maastricht de bewoner van het bewuste pand, de 48-jarige magazijnbediende J. W. aangehouden. Hij zou een volledige beken tenis hebben afgelegd'. In Oude Tonge is gisteren een herden kingsplechtigheid gehouden van de slacht offers van de watersnood. Bij het massagraf heeft de Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, mr. Kesper, een monument onthuld. Twee Nederlandse zakenlieden, die hun bemiddeling hadden verleend bij leve ranties van koper aan landen achter het IJzeren Gordijn, hoorden gisteren voor de Amsterdamse rechtbank zes maanden tegen zich eisen. Dertig mensen zijn omgekomen bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Cordoba in Argentinië. Een passagiersvliegtuig kwam in botsing met een militair toestel, waardoor, beide toestellen neerstortten. Brandend maagznnr binst U in een mnm^* Een of twee Rennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo hoeft II dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. 68e Jaargang No. 13 Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 14 NOVEMBER 1953 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. I i ["-V/'H i m- Lill ll i—a i— r- i I I a C DOUANE VEROVERDE BRANDENDE PANTSERAUTO De smokkelaars hadden deze week Maandag weer een slechte dag, want de steeds actieve douane wist in de nacht van Maandag op Dinsdag een zware uit België afkomstige gepantserde wagen, bestemd voor veesmokkel buit te maken. Onder de gemeente Retranchement, in de nabijheid van het afwateringskanaal gaven dienstdoende ambte naren een bevel tot stoppen waaraan de bestuurder vertrouwende op de kracht van zijn voertuig niet vol deed. Door het aanbrengen van een versperring van Spaanse ruiters op de brug over het kanaal, die de wagen moest passeren, slaagde men er evenwel toch in de wagen tot stilstand te brengen. De chauffeur verloor de macht over het stuur en botste tegen de leuning van de brug op. Door onbe kende oorzaak geraakte bovendien de wagen in brand De inzittenden bleef derhalve niets anders over, dan ijlings een goed heenkomen te zoeken, waarin zij niet tegenstaande verwondingen en ten dele verbrande kleren, slaagden. De ledige pantserauto werd door de douane in be slag genomen. Dit is nu de zevende pantserwagen, die aan de Zeeuwsch-Vlaamse grens is buitgemaakt. Uw tergende winterkwaal legt 't af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène. Wij zijn er nog niet. Een reeks van pro blemen van financiële en technische aard be vinden zich nog op onze weg. Maar onze bodem is vrij. Nederland heeft het onheil overleefd van de Duitse overweldiging. Ne derland heeft het onheil overleefd van het Wiassende water. Het kan ons niet bevreemden dat velen, na twee wonderbaarlijke reddingen, hun ge dachten laten gaan over ons verschiet. De gave Gods, die ons na jaren van verdriet en ellende geschonken is, houdt een opdracht in zich besloten. Wij moeten een einde ma ken aan de vertwijfeling, waarin wij ver zonken waren. Ondanks de ongunst der tijden, die wij beleven, vertoont ons land een toenemend herstel. Wanneer wij de toe stand ten onzent vergelijken met de situatie, waarin ettelijke buitenlandse volken ver keren, dan behoeven wij alle optimisme niet aan de kapstok te hangen. De nuchterheid en de daadkracht van ons volk heeft zich ge openbaard onder de moeilijkste omstandig heden, die in onze geschiedenis zijn voor gekomen. Er is alle aanleiding tot zelfver trouwen. En dit is dan de achtergrond, die wij aan schouwen bij de nationale feestdag van het dichten der dijken. Nederland juichte niet alleen omdat het gelukkig was om het her winnen van een belangrijk deel van zijn ge bied. De driekleur getuigde ook van het her nieuwd geloof aan zijn toekomst. Wij willen werken en vechten voor ons land. Wij willen ons opnieuw bewust zijn van de fut, die er leeft op de bodem van ons gemoed. En wij hopen, dat de vreugde, die wij ten toon spreidden op de dag, die het water zag afgedamd, een voornemen in zich besloten mag houden tot nieuw geloof en nieuwe kracht. Dr P. H. Ritter Jr J. H. W. Is het schadelijk voor een piano om de achterkant te laten dichttimmeren met hardboard Antwoord Schadelijk niet, maar het geluid wordt er niet beter op. P. J. G. Een buitenlandse vriend wil gaarne in Holland komen werken, is dat toegestaan AntwoordU dient u te vervoegen op het Ge westelijk Arbeidskantoor. Noodzakelijk is in ieder ge val, dat alle papieren vóór de komst van de jonge man in orde zijn en er niet toe wordt overgegaan, hem uit te nodigen eerst te komen logeren b.v. en dan de papieren in orde te laten maken. Deze methode loopt op niets uit. H. H. Mijn huisbaas wil mij de rioolbelasting over 1953 laten betalen. Is dat juist Antwoord i Ja, dat weten wij ook niet. Want wij weten niet wat u overeengekomen bent.* Gebruikelijk is het niet. dat kunnen wij u wel zeggen, Als u die belasting nog nooit betaald hebt, zouden wij het nu ook niet doen, want dat zou neerkomen op een feitelijke huurverhoging. Mocht u niet tot overeen stemming kunnen komen, dan is de huuradviescom missie er voor om te bepalen of dit toelaatbaar is of niet. A. D. Mijn zwarte glacé handschoenen zijn gevlekt, vermoedelijk door vocht. Wat is hieraan te doen Antwoord s Een lezeres geeft ons nog het volgende middel, hetwelk zij toegepast heeft met donkerrode glacé handschoenen. Zij trok de handschoenen aan en wreef met een flinke vochtige doek, waarop spiritus over de gehele handschoenen heen, dus niet alleen over de vlekken. Toen ze droog waren en dat waren ze al gauw, heeft zij ze luchtig ingesmeerd met schoen smeer en het resultaat was prima. Natuurlijk moeten de handschoenen na die bewerking uitgewreven wor den, De vlekken zijn niet weer te voorschijn gekomen. Wij geven dit middel gaarne door en zeggen de tip- geefster dank. F. S. Heeft onaagenaamheden gekregen met de be taling van een op afbetaling gekochte radio. AntwoordDe deurwaarderskosten zijn voor uw rekening. Het zal wel niet veel voorkomen, dat de schuldenaar om een deurwaarder vraagt. Dan hadden die deurwaarders een slecht betaald baantje, geloof dat maar. Indien u opdracht gegeven hebt, de licht- leiding aan te leggen, bent u ook aansprakelijk voor <le kosten. y. d. M. Heeft tot op de 15e de kinderbijslag nog niet ontvangen en vraagt, of het juist is, dat de uit betaling voor de 10e der maand na afloop van het kwartaal moet geschieden. AntwoordEen speciale datum staat niet voor geschreven. Zijn de aanvraagformulieren wel op tijd ingediend Wendt u tot de bedrijfsvereniging. Het adres staat wel vermeld op het formulier., Er moeten duizenden formulieren behandeld worden, dat gaat niet één, twee, drie. Uitbetaling heeft plaats in het kwartaal, volgende op het kwartaal, waarover de bijslag loopt. J. Z. Hoe oud moet men zijn, om zonder toe stemming te kunnen trouwen Antwoord i Men moet de volle ouderdom van 30 jaar hebben. H. B. 1. Wat is het verschil tussen* een planeet en een ster en een komeet 2. Waarui t bestaat de ring van Saturnus 3. Is bekend, hoe o ud een ster kan worden 4Welke ster is het best waarneem baar Antwoord! 1. Een ster is een zon (onze zon is ook een ster)die dus zelf licht uitstraalt-. Planeten - van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met s zijn donkere bollen, die om een zon draaien hemel lichtamen van een tweede 'rang dus. Een komeet is een verzameling kleine deeltjes materie, aaneengekit door bevroren gassen kometen lopen in ons zonne stelsel ook om de zon, echter in Veel langgerekter banen dan de bijna cirkelvormige banen der planeten. 2. De ring van Saturnus is waarschijnlijk een ver brijzelde maan zij bestaat uit deeltjes steen ter grootte van zandkorrels. 3. Een ster kan milliarden jaren oud worden. Zij „leeft' van de omzetting van atomen waterstof in atomen helium de verhouding van de hoeveelheden waterstof en helium op een ster geeft dus een aanduiding omtrent haar leeftijd. 4. Het best waarneembaar is die ster, die de volgende eigen schappen combineert een geringe afstand tot de aarde, een groot volume en een heldere kleur (witte en blauwe sterren stralen b,v. helderder dan gele of rode). J. B. Hoe maakt men barnstenen kralen schoon Antwoord Met een doekje waarop een heel klein beetje spiritus. Nawrijven met een zacht lapje. de D. Hoe verklaart u het feit, dat lichtpunten, die men in de verte ziet schijnen, trillen AntwoordDat u lichtpunten in de verte ziet tril len, wordt veroorzaakt door de straalbreking in de lucht. Wanneer de dampkring volkomen rustig was, zou dit verschijnsed niet optreden. Daar er echter be langrijke temperatuurs- en drukverschillen (barometer standen) kunnen optreden, welke zich voortdurend verplaatsen (wind), gaan de lichtstralen door een medium (lucht) met verschillende brekingscoëfficiën ten. Daardoor verandert elke lichtstraal afzonderlijk telkens een weinig van richting. De lichtstralen be reiken ons oog dus als het ware kwispelend, waar door het lichtpunt schijnt te trillen. C. de W. Op mijn geraniums zitten meermalen kleine, witte vliegjes, een soort luis. Op de andere planten niet. Wat moet ik doen AntwoordDeze plant is erg dankbaar voor een licht en zonnig plekje, maar een niet al te hoge tempe ratuur. Zij vraagt vrij veel water, maar mag nooit besproeid worden, aangezien zij gemakkelijk rot en de bloemen licht besmetten. Dit kan dus de oorzaak zijn bij uw planten. Eveneens is het mogelijk dat de aarde verzuurd is. Dus vrij veel water, goede aarde, niet sproeien, kunstmest gedurende groei- en bloeitijd. In de rusttijd geen mest en weinig water. J. L. Bestaat er een mogelijkheid, om belasting aftrek te verkrijgen voor reiskosten gemaakt door forensen Antwoord i Als verwervingskosten zijn in het alge meen aftrekbaar de uitgaven, welke in zodanig ver band staan met het inkomen, dat men ze moet doen om het inkomen te verwerven. Dit „moeten'' dient dan te worden gezien overeenkomstig normale opvattingen en gebruiken. Wanneer dus iemand in A zijn inkomen verwerft, doch in B gaat wonen en op en neer reist als forens, hetzij dan omdat hij niet in A wil wonen, hetzij dat hij zo graag in B woont, dan is zulks een genoegen, dat niet met het verwerven van inkomen in verband staat, doch waarvan zijn ideeën omtrent wonen het hoofdmotief vormen. Zulke kosten zijn dus niet aftrekbaar. Nu kan het door de tegenwoordige woningnood evenwel voorkomen, dat iemand van A naar B is overgeplaatst, enige tijd reiskosten moet maken, daar hij in B niet dadelijk een woning kan vinden. Van dit soort kosten zal men in het algemeen wel kunnen volhouden, dat ze ter verwerving van het inkomen worden gemaakt. Men zal dus moeten aan tonen, dat het hoofdmotief van de gemaakte kosten ligt in het verwerven van het inkomen. Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1