Christelijke school te Spui in het diamant LHERtAOCENE SPIERPIJN, SPIT... KOU-KOORTS-GRIEP BURGERLIJKE STAND. AXEL Maak (n einde aan dat ondragelijke zuurbrandun Neem een of twee Rennies. SPORTNIEUWS UIT ONZE OMGEVING AXEL BEKENDMAKINGEN. SPUI WAS EEN SYMBOOL VAN EENHEID Zeker meer dan 450 personen, waaronder zeer vele oud-leerlingen en genodigden vulden Dinsdagavond het Geref. Kerkgebouw te Zoute Spui om het 60- jarig bestaan der ,,Chr. School voor Geref, Hulp- onderwijs" (want dit is de eigenlijke naam der school) in feestelijke stemming te herdenken De heer R. Dees had de eer als voorzitter de aanwezigen, waaronder enige oud-bestuursleden (van resp. 86 en 84 jaar oud) hartelijk welkom te heten op dit zeldzame feest dat Spui met zeer veel recht mag vieren. Spr. is dan ook met vreugde vervuld en verzoekt de aanwezigen te zingen Psalm 97 1. Daar na las hij de onberijmde Hóste Psalm en ging voor in gebed. Dit 60-jarig bestaan geschiedt onder heel wat ge lukkiger omstandigheden dan het halve eeuwfeest, dat viel onder de bezetter, toen samenkomsten van meer dan 20 personen ten enenmale verboden waren. Thans is er te meer stof tot grote dankbaarheid want reeds meer dan honderd jaar is de strijd tot het ver krijgen van een Chr. School op het Spui oud en reeds in het jaar 1845 werd daartoe dan ook een verzoek gericht tot de gemeenteraad van Axel. Deze wees dit verzoek af en ook het college van Ged. Staten nam op 6 April 1846 éénzelfde beslissing. Gode daarom de eer, dat de ongeveer 48 jaren met volharding gevoerde strijd eindelijk in 1893 met succes bekroond werd en hier een bescheiden schoolgebouw verrees. Zeer in het bijzonder verwelkomde spreker naast de gemeentebesturen van Axel en Zaamslag, he oud-hoofd der school, de heer van Es,thans nog steeds hoofd ener Chr. school te Rotterdam. Verder de oud-voorzitter de heer Jac. Weijns en de oud secretaris de heer Jan de Visser, resp. 86 en 84 jaren oud en thans hier temidden van de feestvierenden en tal van andere vooraanstaande personen en func- tionorissen als oud-onderwijzeressen, enz. Van de zijde van de heer C. Kuijper, insp. van het lager onderwijs te Goes werd een gelukwenstelegram ontvangen. Burgemeester van Oeveren kreeg daarop als eerste het woord om namens het gemeentebestuur van Axel de beste wensen te vertolken. Spr. verwees de bewe ring dat men Spui slechts als een uithoek der gemeente zou beschouwen naar het rijk der fabelen. Toch is Spui, gelegen op een punt van samenkomst van drie gemeenten wel uitzonderlijk te beschouwen en hier is het werk van de tijd in de snel voorbij gegane jaren te memoreren, In deze 60 jaren heeft de school van Spui gewerkt om van de kinderen mensen" te maken die hun man zouden kunnen staan, in de wetenschap dat kennis macht is. Er is meer dan een halve eeuw lang echter niet alleen voor de tijd, doch ook voor de eeuwigheid gewerkt. Alleen door Gods kracht kon dit werk van 60 jaren, hier in zwakheid worden vol bracht en moedig en vol vertrouwen moogt gij verder op de ingeslagen weg voortgaan, aldus spr. Burgemeester Trimpe van Zaamslag, sprekend na mens het gemeentebestuur van die gemeente wijst op de andere banden die er tussen scholen en gemeente besturen bestaan. Hij wijst speciaal op de tot burgers en burgeressen vormende taak en de verhouding ten opzichte van school, kerk en overheid belicht hij onderling en in verband met elkaar. Spr. is verheugd hier te mogen spreken namens een Chr. gemeentelijke overheid en wijst op het bekende boek „Aan Moeders hand tot Jezus." Zo is de taak van de Chr. school te beschouwen als het geven van een richtlijn om onder alle levensomstandigheden de weg tot Christus te weten en hij is daarom in het bijzonder hierheen gekomen om het schoolbestuur met dit zo zeldzame jubileum te feliciteren. Door het hoofd der school, de heer S, van Harn, werden de beide sprekers beantwoord en deze ver geleek de verhouding van de beide gemeenten tot de school. Wel bijzonder noemt hij de zorgen van het gemeentebestuur van Zaamslag bij uitstek vaderlijk waar spr. de ambtenaar van de burgerlijke stand dier gemeente (met zijn collega de heer Verhoef) niet min der dan 17 maal heeft moeten lastig vallen Het oud-schoolhoofd, de heer A. van Es uit Rotter dam, werd vervolgens als genodigde het woord ver leend. Deze had met zijn vrouw de vriendelijke uit nodiging om naar hier te komen, met gebruikmaking van een paar dagen herfstvacantie, gaarne aanvaard. Hij die vrienden heeft, heeft zich vriendelijk te hou den, zeide spr., denkende aan een oud gezegde van de heer J. de Visser, devroegere secretaris, ontleend aan het Spreukenboek. Spr. riep de tijd in herinnering toen hij als 26-jarig schoolhoofd nu 26 jaar geleden op Spui kwam en de vruchtbare geest van samen werking die steeds bestond met het schoolbestuur. Spr. was verder het woord indachtig van da Costa, de wekroep om Chr, scholen te bouwen en van dr. Kuijper, om met het kind in de armen tot het kruis van Jezus te gaan. Spr. beriep zich op de onderwijs methoden van de Zwitserse paedagoog Pestalozzi en besloot met vooral de kracht van het Woord als een grondslag voor een goede samenleving te beschouwen. Hij verzocht hierna te zingen uit de 119e Psalm 53 „Uw woord is mij een lamp voor mijnen voet." De heer Jan de Visser, de 84-jarige oud-secretaris verkreeg daarna het woord om uit de geschiedenis een greep te doen en nog eens voor de geest te roepen de zware strijd die nu 108 jaar geleden begon met de reeds genoemde pogingen bij de Raad van de stad Axel en bij het college van Ged. Staten om op Spui een Chr. school te verkrijgen. Het was oorspronkelijk het plan deze te bouwen daar waar nu de smidse van de heer Bakker staat, het toen door de heer J. van Petegem bewoonde perceel. De toenmalige wnd.-bur- gemeester van Axel, de heer K. de Kraker, berichtte aan zijn zoon de heer Jac, de Kraker dit in weige rende zin genomen besluit. Spr. brengt de schoolstrijd in herinnering en gaat terug tot de tijd van minister Kappeijne v. d. Capello en de tijd van nu bijna 75 de Caluwé. SluiskilIneke Haak, Zaamslag Gerrie speelde partijen bisten de Axelaars er vijf in hun van den Berg, Axel; Kees Muller, Terneuzen24 voordeel te doen eindigen en behaalden aldus 10 puntenArie Breur,SluiskilNelly de Rechter, Goes; matchpunten, waartegenover de Hulstenaars uit drie Marjolijn Visser, Terneuzen Jan Philipsen, Sluiskilpartijen slechts 6 matchpunten konden stellen. Janny de Regt, Axel Aart Wouterse, Krabbendijke Tafeltennis. Marijke Verschelling, Jeannette Verschelling, Magda ATAC I—POLDER I 8—2. van Overbeke en Elfriede Dijselink, Terneuzen 23 Woensdag speelde Atac I een tafeltenniswedstrijd punten t Peter Schelleman, Axel; Bert Breure en teggn De polder j uit Westdorpe, Onze stadgenoten Wim Philipsen, Sluiskil 21 puntenBea van Leeu- a, Terneuzen 20 punten Willy Meijers, Terneu- iaar qeleden toen het petitionement met meer dan wen, 1 9 - zen Rina v. d. Hage, Domburg; 19 punten: Joop de Ridder, Terneuzen. 300.000 handtekeningen aan Koning Willem III werd aangeboden. Het historisch overzicht van deze 84-jarige nestor werd met grote aandacht gevolgd, maar een niet min der aangrijpend moment was het door de oud-voor zitter de heer Jac. Weijns gesproken woord. Deze 86-jarige had 30 jaar de school als voorzitter en in andere bestuursfuncties gediend een beëindigde zijn gevoelvolle rede met de Bijbel aan te prijzen als het Boek der boeken en als zodanig te concluderen dat de waarde daarvan „die van het goud verre te boven gaat". Al deze toespraken, die voor de pauze het meer officiële gedeelte van het 26 punten tellende feest programma uitmaakten, werden afgewisseld door voordrachten, van leerlingen, oud-leerlingen, het per soneel der school e.a. Door de zangvereniging „Looft den Heer onder leiding van de heer P, C. Brakman werden voor de pauze op verdienstelijke wijze een drietal psalmen ten gehore gebracht. De bekende familie de Pooter gaf vóór en na de pauze weer verschillende speciaal voor deze feestelijke gelegenheid door de heer Abr. de Pooter geschreven liederen ten beste, die algemene bijval oogstten. Een tweetal muzikale oud-leerlingen bracht ook de vereiste variatie met populaire melodiën. Doord e heer M. de Feijter-But werden een twee tal keurige smalfilms van culturele betekenis vertoond en de familie van Harn leverde een rits van „artisten in den dop" die de aanwezigen boeiden en vermaakten en stormachtige bijval verwierven. Vooral de. heer Th. van Harn, speciaal voor deze gelegenheid over gekomen uit Den Haag, gaf sublieme staaltjes van voordrachtskunst ten beste en was in dit opzicht zeker de „ster" aan het „Spuise" firmament. Zijn dictie en mimiek waren subliem. Het hoeft verder geen betoog dat ook de gaven van de heer Jan Bakker-Faas weer te loven waren, terwijl het hoofd der school, de heer S. van Harn zich op de meest loffelijke wijze kweet van zijn taak van „ceremoniemeester" en verzorger van de verbindende tekst. De geestige kwinkslagen, de frisse en prettige verteltrant van meester van Harn, de „vraagbaak van Spui, waren op deze voor de Chrschool van Spui en al wat daaromheen meeleeft en voelt weer echte hoogtepunten van rechte buurtschapszin. Ten slotte biwcht het hoofd der school dank aan de zeer vele Spuienaren. oud-leerlingen en mede werkers Voor de geest van spontane medewerking door allen betoond en a la Jan Bodegraven besloot hij dit dankwoord met een sappige en geestige peroratie waarin hij met warmte een collecte bij de uitgang te houden in de gunst van de aanwezigen aanbeveelde. Alles was door „Spui" zelf tot stand gebracht. Ook de tractaties e.d. en mede daardoor was een onver valste „Spui-sfeer" geschapen. Het was ds. C. v. d. Jagt, die deze voor Spui on vergetelijke avond in de kleine uurtjes besloot met een innig dankgebed. 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende ptjn. LEZING MET LICHTBEELDEN OVER SURINAME. Ten behoeve van de Suriname-zending had onder auspiciën van de „Sumavi" in de Chr. Bewaarshool een boeiende vertelavond plaats over het leven en werken onder de inheemse, grotendeels nog heidense bevolking van dit land, dat Joch steeds nog één onzer voorvaderlijke erfdelen vormt, waar onze vlag nog altijd waait. Bij de opening was ook ds. Pennings aanwezig, die de bijeenkomst met een enkel woord inleidde. Daarna droeg deze de leiding over aan dhr. Smelik, die met de Surinaamse zendeling A. A. Axwijk deze avond zou vullen met door prachtige gekleurde opnamen ver duidelijkte belevenissen en wederwaardigheden uit dat mooie land waarvan wij Nederlanders zo weinig weten niettegenstaande er allerwegen onze eigen taal wordt vefstaan en gesproken. Het arbeidsterrein van de Zending is voor een groot deel gelegen in de binnenlanden. Door zijn mooie verteltrant had de heer Smelik het gehoor al spoedig geheel gevangen en kregen wij behalve indrukken en gegevens omtrent de zeer Uiteenlopend samengestelde bevolking, vooral ook veel te horen over het zendingswerk, dat voor een machtig deel in handen berust van het zendingsge nootschap der Evangelische Broedergemeente der Hernhutters. In de pauze had een verkoping van lectuur plaats die veel aftrek had en waarvan de opbrengst evenals die van een gehouden collecte ten goede kwam aan de Zending i Ook door de inheemse zendeling, de heer Axwijk werden na de pauze in dezelfde geest nog interessante bijzonderheden over zijn wondermooie vaderland ver teld, waar echter helaas ten gevolge van de melaats heid en andere ziekten nog veel geleden wordt en veel lijden gelouterd en wonden geheeld moeten worden. Het was een zeldzaam leerzame avond voor de jammer genoeg slechts een 70-tal personen omvat tende belangstellenden. STUDENTEN IN „BLEYE HAGHE". Woensdagavond arriveerde in „Bleye Haghe' een groep van circa 50 studenten van de Utrechtse Stu denten Faculteiten op doorreis naar Gent, waar een ontmoeting zal plaats vinden met hun Vlaamse mede studenten van de Philosophische Faculteit. De groep, die onder leiding stand van de L.T. prae- ses J. C. Terlouw, maakte van deze gelegenheid ge bruik om een bezoek te brengen aan de fabrieken te Sluiskil en Sas van Gent. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. JPennings, 2.30 uur Vicaris Wisse. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. GEVONDEN VOORWERPEN. Een polshorloge (merk „Petrux"), Stationstraat 16. wonnen acht van de tien partijen en behaalden aldus een ruime overwinning op de gasten. SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudi ge geneeskracht door veelvoudige samenstelling. Prijs per koker 90 en 50 ct. Gedurende de maand October 1953. Huwelijks-aangiften. 1. Karei Jacobus van Dronge- len, 28 j. en Geertrui Buijze, 27 j. 1Samuël Sariana- mual, 23 j. en Francisca Verheezen, 20 j. 5. Maiinus Cornelis de Vos (van Breda), 29 j. en Mechelina Paulina Boeije, 27 j. 8. Leendert van de Wege, 22 j. en Helena Witte, 19 j. 8. Willebrordus van Eek, 25 j. enMaria Louisa Dieleman, 23 j. 15. Gerrit de Hoog (van Zuidland)26 j. en Dingetje Adriana Dekker, 30 j. 22 Adriaan Colijn (van Goes), 23 j. en Aaltje Anthonia van de Wege, 19 j. Gehuwd. 2. Jojakim Jan Leendert Herrebout, 29 j. en Pieternella van Dalen, 36 j. 8. Jacobus Cornelis Verhulst, 26 j. en Maria van Hermon, 23 j. 14. Ge rard Jacob Meesen (van Woensdrecht)23 j. en Cor nelia Janna van Liere, 22 j. 15. Karei Jacobus van Drongelen, 28 j. en Geetrui Buijze, 27 j. 22. Bernardus Franciscus van Opdorp (van Terneuzen), 25 j. en Maria Dina Robijn, 28 j. 22. Marinus Cornelis de Vos (van Breda), 29 j. en Mechelina Boeije, 27 j. 22. Leendert van de Wege, 23 j. en Helena Witte, 19 j. 23. Johannes Gerardus Noordanus (van Utrecht) 26 j. en Theresia Adriana van Esch, 25 j. 29. Wille brordus van Eek, 26 j. en Maria Louisa Dieleman, 23 j. 29. Gerrit de Hoog (van Zuidland), 26 j. en Dingetje Adriana Dekker, 30 j. 29. Samuël Sariana- mual, 23 j. en Francisca Verheezen, 20 j. Geboren. 1. Helena Maria, d. van Johannes Gerar dus Antonius van Eijk en Maria Catharina de Ko ning. 2. Louis Jozias, z. van Jan Scheele en Francina Santina Heule. 15. Antonius Gustaaf Cornelis, z. van Petrus Cornelis de Reu en Marie Mathilde Sijs. 16. William Aloisius Agnes, z. van Antonius Aimé Marie Gijsel en Juliette Mathilda da Kever. 17. Ray- monda Irene Martina, d, van George de Wit en Barta Ida Bos. 22. René Arthur, z. van Heite Marle en Maartje Cornelia Theodora van Elswijk. 30. Jas- pert Adriaan, z. van Frangois Jansen en Elisabeth Janna Oppeneer. Overleden. 29. Cornelia Lensen, 74 j„ wed. van Cornelis Willem de Jonge, 31. Cornelia Moes, 63 j., echtg. van Aarnout d/ Feijter. en op 't zelfde moment is dat zuuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hy giënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. DE WEDSTRIJD VOOR JEUGDIGE PIANOSPELERS. Deelname uit geheel Zeeland. Donderdag had in „Het Centrum" alhier de on langs aangekondigde wedstrijd in pianospel voor kin deren plaats. Er waren 32 kinderen, ingeschreven, doch een drietal adspirant-pianisten kon van school geen vrij krijgen voor de wedstrijd, welke werd ge organiseerd door de Ned. Bond van Pianohandelaren en waarvan de fa. Koster-Deij alhier de organisatie voor onze provincie had. Met de deelnemers mee waren in totaal ongeveer 70 personen aanwezig. De wedstrijd is in alle op zichten geslaagd te noemen. De kinderen genoten bij zonder en ook de ouderen hadden een prettige middag. Het doel van de wedstrijd was meer interesse te kweken voor het pianospel. De heer Sam Schijve uit Oostburg beoordeelde de prestaties en hij kweet zich tot aller tevredenheid van zijn zeer moeilijke taak, die nog verzwaard werd door het feit, dat velen last hadden van „plankenkoorts". De zenuwen speelden een grote rol, hetgeen ook wel enigszins van invloed was op de prestaties. In de pauze ontvingen de kin deren een tractatie in de vorm van limonade en een retep chocolade- De eerste prijs was onbetwist voor de 8-jarige Carlos Moerdijk uit Zuiddorpe, die 30 punten wist te behalen. De tweede prijs behaalde W. de Vriend uit Terneuzen met 29 punten. Deze twee eerste prijs winnaars zullen op 21 November a.s. te 's-Gravenhage uitkomen in de 2e ronde van deze landelijke wed strijd, terwijl daarna de finalisten elkaar tegen Kerst mis in Utrecht zullen kunnen bekampen. De verdere uitslag van deze zeer geslaagde wed strijd was als volgt 28 puntenZuuszo Pennings, Axel Nannie de Koek, Terneuzen. 27 punten: Boudewijn Klap, Axel; 26 puntenCobi Muller, Terneuzen Elly Roose, GoesWim Karelse, Schore. 25 puntenJeannet Biljarten. GESLAAGDE BILJARTPRIJSKAMP. In café „La Paix" bij de heer P. L. Groothaert werd Zondag een biljartprijskamp gehouden, waaraan door 38 spelers werd deelgenomen, niet alleen uit Axel en omgeving, maar ook door biljarters van ove: de grens. Een bijzondere attractie vormde deze prijskamp, daar dit de eerste was van een serie van drie wed strijden, waarvoor aan de best geklasseerde speler als persoonlijke prijs een beker is beschikbaar gesteld. Deze bekerklassering geschiedt aan de hand van een puntenwaardering over de in de eerste ronde van deze drie prijskampen gespeelde partijen. Naast deze persoonlijke prijs werd door de tweetallen de strijd aangebonden voor de te verspelen kalkoenen, hazen en konijnen. De uitslag van deze eerste serie-prijs kamp was als volgt1A. Lacijse, Zelzate en Paul Schauwaert, Axel2. L, Kalfsvel, Zandstraat en A. Dhert, Zelzate 3. A. de Vreeze, Gent en S. de Feijter, Axel 4. J. Lippens en J. van Fraaijenhove, Axel 5. R. Dieleman en J. de Rijke, Axel 6. A- Burggrave, Zelzate en A. de Pauw, Koewacht. Hoogste serie: 1. A. Burggrave, Zelzate (31); De volgende spelers staan aan de leiding voor de bekerklassering: P Groothaert, 37 pt. R. Diele man, 36 pt. A. Burggrave, 35 pt. A. Lacijse, 32 pt. 2. R. Dieleman, Axel (27). De tweede prijskamp in deze serie zai tijdens de Kerstdagen in dezelfde lokaliteit plaats hebben. APOLLO-A.B.C. 6-10. De Axelse Biljartclub „A.B C." bracht Donderdag avond een bezoek aan Hulst om aldaar in café Apollo" tegen de club van die naam een vriend schappelijke biljartmatch te spelen. Van de acht ge- WIJZIGING POLDERREGLEMENTEN. Burgemeester en Wethouders van Axel maken be kend dat van heden tot en met 12 November a.s. ter secretarie der gemeente kosteloos voor belangstellen- j den ter inzage zijn nedergelegd voorstellen van heren Gedeputeerde Staten van Zeeland tot wijziging en aanvulling van ht Algemeen Reglement voor de pol- 1 ders of waterschappen in Zeeland, het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland en het Bijzonder Reglement op het bestuur van de polder Walcheren. Belanghebbenden worden in de gelegenheid gesteld van deze voorstellen kennis te nemen en hun be zwaren daartegen aan de Provinciale Staten schrifte lijk in te dienen uiterlijk 12 November a.s. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 2 November 1953, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor de geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 4 November 1953. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2