AXELSE COURANT Gemeenteraad van Axel J C.VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. Wtri |if Ideaal voor ieder die brieven schrijft! Onrustig, gejaagd* NIEMEIJER? TABAK. TABAK OP ZN BEST! Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 68e Jaargang No. 11 •-V-" "b' VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. enAdm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. De nieuwe gemeenteraad was Donderdag volledig aanwezig. Ongevraagd stak zij de vorige raad een pluim op de hoed, door diverse problemen aan te snijden, die ook de vorige raad reeds lang in studie had, of waarin reeds principe-besluiten genomen waren. Donderdagavand kwam de raad in openbare zitting bijeen voor het behandelen van een lange agenda, die evenwel, zoals wij dat ook van de vorige raad kenden, in een snel tempo werd afgewerkt, zodat in nog geen anderhalf uur de 17 punten inclusief de rondvraag waren afgehandeld. De vergadering werd op de gebruikelijke wijze door de voorzitter geopend, waarna de notulen van de vorige vergadering zonder op- of aanmerkingen wer den goedgekeurd. De heer Oggel wenste hierbij een aanvullende verklaring af te leggen naar aanleiding van hetgeen in de vorige vergademig aan het adres van zijn partij was opgemerkt, doch de voorzitter moest dit buiten de orde verklaren, aangezien het hier uitsluitend een goedkeuring van de notulen als zo danig betrof. Wanneer straks de begroting zal be handeld worden is het gebruikelijk daarbij gelegenheid te geven tot algemene beschouwingen, De ingekomen stukken worden overeenkomstig het voorstel voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van de door de leden bij de rond vraag gestelde vragen in de vergadering van 1 Sep tember 1953 wordt medegedeeld Aan mevrouw Folkersma dat door het college van B. en W. het nodige wordt gedaan om de bouw van een nieuwe openbare lagere school te bevorderen. Beoogd wordt om dit plan zo spoedig mogelijk te verwezenlijken in verband met de gevaarlijke situatie aan deze drukke verkeersweg. Voorts dat het in het voornemen ligt om de goederen, die nog op de zolder van het gemeentehuis opgeborgen zijn, zo spoedig mo gelijk te doen verdelen. Door omstandigheden, buiten de opgemaakte plannen, heeft deze verdeling nog niet plaats gehad, doch dit zal in de eerstvolgende weken geschieden. Aan de heer Kesbeke, dat aan de bouwvallige toe stand van het pand Weststraat 1 de nodige aandacht wordt besteed. Het districtshoofd van Bouw- en Wo ningtoezicht heeft met de eigenaar de toestand van dit pand nader onder de loupe genomen. Bij de ontwerpbegroting voor 1954 is rekening ge houden met de viering van het feit, dat het 10 jaar geleden zal zijn, dat deze gemeente werd bevrijd. Wat de opmerking betreft over een viertal huizen aan de Zeestraat, die verstoken zijn van riolering wordt medegedeeld dat dit ongerief reeds lang de aan dacht van het gemeentebestuur heeft en naar een af doende oplossing wordt gezocht. De ligging van het achterterrein van die percelen is uiterst moeilijk van wege het lage peil, ten opzichte van de riolering in de omgeving, waarop zou tmoeten worden aangesloten. Aan de heer W. de Feijter, dat bij de desbetreffende instanties is aangedrongen op verbreding van de weg AxelKijkuit en Axel—Sluiskil en op aanleg van een rijwielpad aldaar. Op het schrijven is nog geen ant woord ontvangen, doch uit de dagbladen is bekend dat volgens de Waterstaatsbegroting het gedeelte Sluiskil- Sassing in 1954 in onderhoud zal worden genomen. B. en W. zullen t.z.t. opnieuw op de onhoudbare toestand van de overige weggedeelten wijzen. Op de vraag van de heer Gerrits over de richt lijnen, die worden gevolgd bij het verstrekken van fi nanciële steun door de gemeente, wordt medegedeeld, dat die richtlijnen van overheidswege zijn verstrekt, waarbij de gemeente als tussenschakel fungeert. Wat de personen betreft, die tot werken in staat zijn en toch ondersteuning genieten, wordt medegedeeld, dat aan deze categorie de volle aandacht wordt besteed Vanwege het gewestelijk arbeidsbureau. Tot op heden is het deze instantie nog niet gelukt voor hen passende arbeid te vinden Op de vraag van de heer Kesbeke of van ge- meentewege niet getracht kan worden te bereiken dat de busdienst Axel—Breda via Antwerpen behou den blijft, ook als het veer Kruinlngen—Perkpolder weer zal functionneren, wordt medegedeeld, dat dit punt de volle aandacht heeft. In bepaalde kringen is deze dienst reeds besproken en er worden door een bepaalde directie pogingen in het werk gesteld om ons aller wens verwezenlijkt te krijgen. Aan de heer Hamelink wordt medegedeeld dat B. en W. zich in verbinding hebben gesteld met het bestuur van de Vereniging tot Verbetering van de j Volkshuisvesting, waarbij de gestelde vraag inzake de woningen in de Julianastraat naar voren is ge bracht. Hierop is nog geen antwoord ontvangen. Aan de heer Oggel wordt medegedeeld, dat B. en W. zich met de gascommissie in verbinding hebben gesteld over de vraag of bij hoger huishoudelijk ge- i bruik reductie kan worden toegepast. Het antwoord is, dat het naar hun overtuiging niet op de weg van de gemeente ligt een dergelijke reductie te verlenen en wel om de volgende redenen a. dat gezinnen, die niet in de gelegenheid zijn om gas te betrekken de volle prijs moeten betalen voor andere brandstoffen, b. dat het vrijwel onmogelijk is een juiste grens te trekken. (Er zijn grote gezinnen met kinderen, die reeds verdienen en dito gezinnen, waar dit niet het geval is) c. dat het in de practijk wel zeer moeilijk uitvoer baar zal zijn om de vele mutaties in beide gemeenten behoorlijk bij te houden d. dat de exploitatie van het bedrijf niet toestaat om daarvan gelden te besteden voor het beoogde doel en mitsdien het er op neer zou komen dat men, hetgeen men de ene geeft van de andere verbruiker moet nemen. Hierbij mag men ook wel op de con currentie letten. e. dat naar de mening van B. en W. de lagere ovlerheid geen taak heeft als bovenbedoeld, omdat de Rijksoverheid deze gezinnen steunt met kinder toeslag en lagere belasting. Tot leden van de commissie van advies als be doeld in artikel 8 der woonruimtewet worden benoemd de heren Pijpelink, M. J. V. d. Berg, R. C. Boeije, C. J. v. d. Bos en I. C, Provoost. De heer C. van Bendegem merkte bij dit voorstel op dat zijn partij ook mevr. Folkersma candidaat wil stellen, doch deze behaalde geen voldoend stemmental voor een be noeming. -i Aan de heer A. Riemens wordt een perceel grond in de Bylocquestrat verkocht gelegen naast de rij weg van de garage van de heer P. Dekker en groot 186 c.a. Aan de heer P. Dekker Pz, eveneens een perceel in de Bylocquestraat van 100 c.a. Aan de heer J. Wieles een strook van 2 meter breedte en 30 c.a. oppervlakte in de Bylocquestraat, een strook grond ter breedte van 14 meter en 140 c.a. oppervlakte aan de Bernhardstraat voor de bouw Van boxen. Al deze grond tegen een prijs van 6. per c.a. PU KOL doet wonderen! Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheidvoor Uw huid Door de heer C. Klaassen is vergunning gevraagd tot het verbouwen van een door hem gekochte stal op de hoek Kerkdreef—Schoolstraat. Daar op dit pand echter een rooilijn ligt, is het niet mogelijk deze bergplaats in zijn tegenwoordige vorm te verbouwen. De voorgevel-rooilijn zal ongeveer 50 cm. achteruit moeten en gelijk getrokken moeten worden met het aangrenzende pand. Deze eigenaar heeft tegen de i%.uwe rooilijn geen overwegende bezwaren, mits de door hem te maken extra onkosten voor het achteruit brengen van de voorgevel betaald worden. Door hem is de begroting overgelegd van zijn architect, waaruit blijkt dat de meerdere kosten on geveer 1500,bedragen, welk bedrag thans wordt toegekend. Voorstel tot verhoging van de erfpachtscanon van een perceel in plan-West. Door de heer F. van Dixhoorn te 's-Gravenhage is in 1951 met de gemeente een overeenkomst aangegaan waarbij eerstgenoemde in erfpacht geeft voor de tijd van 99 jaar een perceel grond nabij de Singelweg voor een erfpachtscanon van 4 cent per ca., welke telkens na het verstrijken van een tijdvak van drie jaar, behoudens goedkeuring door het bevoegde prij- zenbureau kan worden herzien. De heer Van Dixhoorn meent dat alleszins termen aanwezig zijn, gezien de grondprijzen van tegen woordig, om de erfpachtscanon van 4 op 5 cent te brengen, Na ingewonnen deskundig advies wordt besloten de erfpachtscanon met één cent per c.a. te verhogen zulks met ingang van 1 Augustus 1953. In aansluiting op het genomen besluit ter verhoging van de gasprijs worden ter correctie van de hieruit ontstane onjuistheden voor contract-verbruikers de contract-tarieven als volgt gewijzigd bij een minimum verbruik per jaar van 2700 m3 16 cent per m3 bij een minimum verbruik per jaar van 3500 m3 15 cent per m3 bij een minimum verbruik per jaar van 4400 m3 14 cent per m3 bij een minimum verbruik per jaar van 5300 m3 13 cent per m3. B ij koninklijk besluit van 22 Augustus 1953 heeft een volledige ontknikking plaats gevonden van de onder- wijzers-jaarwedden. In verband daarmede zijn de wed den van de gemeentelijke vakleerkrachten ook getoetst hetwelk geleid heeft tot het vaststellen van nieuwe normen. Volgens deze normen zal de wedde van de onder wijzeres in nuttige handwerken (Mej. M. Dieleman) moeten bedragen 74,— tot 96,— per wekelijks- lesuur. Haar wedde bedraagt volgens de bestaande' regeling 500,plus de toelagen volgens het toe- lagebesluit 1951. Volgens de nieuwe normen behoort haar wedde te worden vastgesteld op het maximum van 16 maal 96,is 1536..plus de toelagen volgens het toelagebesluit 1951, wartoe wordt beslo ten, De nieuwe regeling wordt gerekend op 1 Januari 1953 van kracht geworden te zijn. De verordening geneeskundige verzorging gemeente- personeel wordt gewijzigd teneinde deze in overeen stemming te brengen met de betreffende rijksregeling. Op verzoek van de minister van binnenlandse zaken en het college van Ged. Staten wordt de verordening op de heffing en invordering van slachthuisrechten in deze gemeente gewijzigd. Artikel 5 hiervan regelt het opruimen van cadavers van gemeentewege, hetgeen evenwel alleen onder zeer bijzondere omstandigheden gebeurt, zoals b.v. na de Februari-ramp. Normaliter geschi'edt dit door het destructiebedrijf te Hansweert. Aangezien dit artikel dus alleen .voor korte tijd en onder bijzondere omstandigheden zou kunnen worden toegepast wordt besloten dit ingevolge het verzoek van bovengemelde instantie's te schrappen. Een verzoek van het bestuur der vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Axel om gelden beschik baar te stellen voor de bouw van een rijwielbergplaats ten gerieve van de kinderen die de van haar uit gaande lagere school bezoeken, wordt ingewilligd, Op welke wijze dit plan zal uitgevoerd worden zal worden medegedeeld in een volgende vergadering waarbij een afgerond voorstel zal komen om de daarvoor benodigde gelden, te voteren. Aangezien per 31 December 1953 de rekening courant overeenkomst met de Ned. Middenstands- bank N.V. gevestigd te Amsterdam eindigt, wordt een zelfde rekening-courant overeenkomst gesloten met de Coöp. Boerenleenbank te Terneuzen, te openen voor een jaar, ingaande 1 Januari 1954 tot een bedrag van 100.000. Formeel wordt aangeboden, de gemeentebegroting voor 1954. De behandeling hiervan zal plaats vinden in de maand November. De afdelingsvergaderingen zullen volgende week worden gehouden. Afdeling I onder wethouder de Putter, met de heren Wondergem, de Feijter, Oggel, Hamelink, C. van Bendegem en mevr- Folkersma. Afd. II onder wethouder van Bendegem met de heren Pijpelink, Tollenaar, Gerrits, Kesbeke en Maas Op reclames van diverse belastingplichtigen werd besloten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Op deze aanvragen wordt steeds gunstig beschikt onder voorwaarde, dat een en ander geschiedt op de kosten van de aanvrager, terwijl ook de verplichting wordt opgelegd, dat bij het verlaten der woning, deze door de bewoner in haar oorspronkelijke toestand wordt gebracht. Voor het geval een bewoner de woning zou verlaten, zonder de wand te herplaatsen zou de gestorte waarborgsom niet toereikend zijn om dit op Aosten van de gemeente te doen, met inhouding van de waarborgsom. Voorgesteld wordt daarom, aan artikel 4, tweede lid, der Huur- en Verhuurverordening de volgende zinsnede toe te voegen „In bijzondere gevallen kun nen B. en W. deze waarborgsom verhogen tot 50.—f' De Commissie van Toezicht op het gemeentelijk woningbedrijf kan zich met dit voorstel verenigen. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag vroeg de heer Hamelink aandacht voor de riolering van de laatste woningen in de Buitenweg, die nog niet op het gemeentenet zijn aan gesloten. Ook in de omgeving van de hoek Polen- straat-Crijnssenstraat was door onvoldoende egali satie de situatie volgens spr. nog niet bevredigend. Verder verzocht de heer Hamelink om van het bos in het recreatie-oord een klein stukje te willen verwijderen, waardoor het achterste veld van de V.V., Axel zou kunnen worden getransformeerd in twee oefenvelden, waardoor men de zo hard beno digde meerdere speelruimte zou verkrijgen. De aanplant tussen de Joost de Moorstraat en de Bankertstraat gelegen aan de achterzijde der woningen zou vragensteller willen verwijderen en hiervoor in de plaats een kinderspeelplaats maken. Thans ver nielt de jeugd deze beplanting. De heer Maas wenst verlichting bij de resterende woningen aan de afgegraven Armendijk om hier on gevallen in de donkere wintermaanden te voorkomen. Het terrein aan het einde van de Polenstraat zou spr. gaarne bestmd zien als tuingrond en dan aan de over zijde van het oude afwateringskanaal, achter de vlas fabriek een kinderspeelplaats inrichten. Verder zou De eerste wijziging van de begroting 1952 woning bedrijf en van de 18e wijziging van de gemeente- begrotnig dienst 1952 worden overeenkomstig het ont werp vastgesteld. Besloten wordt met de heer K. H. Bouvain alhier te ruilen diens perceel, Oudewijk 16, groot 47 c.a. met opstallen tegen, een perceel bouwgrond van de gemeente, gelegen aan de Bylocquestarat, groot 94 c.a., ter breedte van 3 60 me behoudens hogere goedkeuring, waarbij de beschrijvingskosten komen voor rekening van de gemeente en aan de heer K. H. Bouvain te verkopen een perceel bouwgrond, gelegen naast het andere genoemde perceel, groot 146 c.a., ter breedte van 5.55 meter, tegen een prijs van 6. per c.a. Verschillende malen wordt door de bewoners van en het colegc van Ged. Staten wordt de verordening woningwetwoningen toestemming verzocht om zelf be paalde voorzieningen aan de woningen te mogen aan brengen of daaruit te verwijderen. Zo zijn er enkele bewoners, die toestemming heb ben gevraagd om de glazen wand uit hun woningen te mogen verwijderen, waardoor de twee kamers tot -een kamer worden gemaakt. spr. gaarne vernemen wanneer aan de verbetering of vernieuwing van de Kerkdreef zal worden be gonnen. De heer Gerrits vraagt of de gemeente heeft goed gevonden om het openliggende terrein aan de hoek Wilhelminastraat-Irenestraat te gebruiken als opslag plaats voor landbouwmachines en voor het uithangen en drogen van de was. Zo niet, dan zou hij gaarne maatregelen zien genomen. Verder is door de be woners van de Emmastraat een verzoek ingediend om vergunning tot het aanleggen van een voetpad van de Emmastraat naar de Singelweg, Welke mening hebben B. en W. hierover en welke maatregelen denken zij te nemen Spr. meent dat er onder de jeugd veel behoefte bestaat aan een speelgelegenheid en z.i. zou hiervoor een geschikt terrein liggen aan de hoek Prins Hendrik- straat-Buthdijk. Kunnen B. en W. bevorderen dat de jeugd een speelgelegenheid wordt geboden Mer. Folkersma als laatste zou gaarne verbetering van het marktplein zien met opruiming van de oude gebouwtjes, verbetering brandspuithuis enz. Hierna sluit de voorzitter de vergadering.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1