AXELSE COURANT Gemeenteraad van Axel te! „Bleye Haghe" in he! teken van het lekenspel Ook blaasinstrumenten zijn belangrijk J C. VINK r 'pr U, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK pPeo FIRMA Markt 12 AXEL. Onrustig, ge j aagd WELK INSTRUMENT WORDT ER BESPEELD? (IV) PICCOLO, FLUIT EN HOBO Het leven begint bij veertig ook met Uw Rheumatiek! Rheumatische Pijnen liggen op de loer. Neem U in acht - neem Kruschen. Als men in een zaal een symphonieorkest beluistert, ziet men naast de groepen strijk instrumenten, die worden gevormd door vio len, alten, celli en contrabassen, ook vele blaasinstrumenten, die 'in het orkest ongetwijfeld even belang rijk zijn als de strijkinstrumenten. Deze blaasinstrumenten v/orden onderscheiden in vele soorten, doch berusten alle op hetzelfde principe, n.l. toon-voortbrenging door het aanvoeren van lucht. Door dit aanvoeren van lucht wordt de luchtkolom die zich 'in het instrument bevindt in trilling gebracht. De wijze waarop dit geschiedt en de wijze waarop het voortgebrachte geluid versterkt wordt, is verschillend. Zo worden de clari- netten en saxophoons tot toongeving ge bracht door een enkel rietblad, hobo's en fagotten door en dubbel rietblad. Op alle koper-instrumenten wordt de toon voortge bracht door middel van verschillend gevorm de mondstukken van metaal of een andere harde stof, o.a. eboniet en plastic. Tenslotte zijn er dan nog orgel, harmonium en accor deon, die eveneens tot de blaasinstrumenten worden gerekend, omdat de tonen daarvan eveneens door luchtttoevoer ontstaan. Op blaasinstrumenten is het verschil in klank kleur (timbre) der verschillende soorten veel groter dan bij strijkinstrumenten. Dit Wordt veroorzaakt door de zeer verschillende bouw dier instrumenten. Eenzelfde melodie, ge speeld op een clarinet of trompet heeft een heel verschillende klank en brengt dus ook zeer uiteenlopende sfeer. De blaasinstrumenten in een orkest om vatten evenals de strijkinstrumenten de ge hele voor ons oor waarneembare toonom vang. Het hoogste daarvan is de piccolo (een kleine fluit), het laagste de bastuba. Bepalen wij ons vooreerst tot de houten blaasinstrumenten in het orkest, dan krijgen wij als hoogste hiervan dus de piccolo en fluit. Zoals hierboven reeds gezegd, ontstaat op blaasinstrumenten een toon dor het in tril ling brengen van de in het instrument aan wezige luchtkolom. Hoe langer en hoe wijder de bu'is (tot bepaalde grenzen) waarin de lucht trilt, hoe lager de toon. Piccolo en fluit die dwars voor de mond bespeeld worden, zijn van een mechanisme van kleppen voor zien om de buis langer of korter te maken. Dit noemt men de applicatuur. Indien alle kleppen of gaten gesloten zijn, is de lucht kolom het langste en de toon het laagste. De ene zijde van piccolo en fluit is open. de andere gesloten. Fluiten zijn cylindrisch ge boord, dus van binnen o.veral even wijd. Kort bij het gesloten einde is het z.g. blaas- gat, soms met opstaande rand, dikwijls ook zonder deze rand. Met de mond wordt over het blaasgat heengeblazen en het geluid ont staat op dezelfde wijze als door het blazen over een sleutel, wat wij als jongens wel deden om een scherpe fluittoon te krijgen. Hogere tonen worden verkregen door ver andering van de intensiteit van de over het blaasgat geblazen luchtstroom en deze be paalt ook de toonkwaliteit. In het orkest behoren piccolo en fluit tot de zelfstandige melodie-instrumenten. In het bijzonder is de fluit geschikt om prachtige vloeiende melo dieën te spelen, doch zij leent zich ook uit stekend voor virtuoze passages of luchtige omspeling van de melodie van andere in strumenten. Als een fluit (of in hogere lig ging de piccolo) een melodie met de violen meespeelt, verkrijgt deze daardoor een uit zonderlijke glans. Behalve in het symphonie-orkest waar wjij de fluittisten als regel schuins links van de dirigent zien zitten vinden wij piccolo en fluit ook in het harmonie-orkest, hetwelk geheel Is samengesteld uit bespelers van blaas- en slaginstrumenten. Hier hebben piccolo en fluit een andere functie als in het symphonie-orkest. In het harmonie-orkest worden deze instrumenten gewoonlijk alleen gebruikt voor het versterken van de door andere instrumenten liitgevoerde melodieën in hogere ligging. Het komt ook een enkele maal wel voor dat in een harmonie-orkest piccolo of fluit zelfstandig solo-trekjes uit voeren, maar dit is toch geen regel. Een even belangrijk instrument in het or kest is ook de hobo met haar familieleden de althobo (of Engelse hoorn) en de hobo d'amore. In tegenstelling tot de fluiten zijn de hobo's conisch ge boord, d.w.z. aan het boveneinde nauwer van klanklichaam dan aan het ondereinde. Op de hobo ontstaat het geluid door het stuwen van een luchtkolom door een dubbel- riet. Bij de fluiten begint het in trilling bren gen van de in het instrument aanwezjigk luchtkolom buiten de mond aan de rand van het blaasgat. Bij de hobo begint het in trilling brengen van deze luchtkolom i n de mond, n.l. aan de rand van het in de mond genomen dubbelriet, dat aan het nauwie ein de van het instrument is bevestigd. Dit stelt zeer zware eisen aan de adembeheersing van de bespeler der hobo. Evenals bij andere houten blaasinstrumenten is de hobo voor zien van kleppen. De op een hobo gebruikte dubbelrieten bepalen in hoofdzaak de kwali teit der klank en daarom maken de hoboïs ten deze rieten zelf. ■De hoboïsten in het symphonie-orkest (ge woonlijk twee, soms drie) die wij naast de fluitisten zien zitten, zijn eigenlijk nog meer dan de fluitisten solisten in het orkest, d.w.z. dat zij nog meer zelfstandig als zodanig' op treden. Dit komt doordat de hobo een heel bijzondere en doordringende klank heeft. Wanneer de fluitisten of clarinettisten in sterk gespeelde passages met b.v. alle strij kers meespelen, zal men de klank dezer in strumenten moeilijk meer kunnen definiëren ook al ïs deze van invloed op het coloriet van het geheel. Met de hobo's en fagotten is dat anders, de klank hiervan is van veel meer invloed op het cloriet (de klankkleur) dan van fluiten en clarinetten. Ook in het harmonie-orkest worden hobo's gebruikt en ook hier meestal zelfstandig solistisch. Van evenveel belang in het symphonie- orkest als fluiten en hobo's, zijn de clarinet ten, doch daarover 'in een volgend artikel. E. Elsenaar. 'N BEST! Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 68e Jaargang No. 11 ABONNEMENTSPRIJS: Lone nummer» 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: B cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. De nieuwe gemeenteraad was Donderdag volledig aanwezig. Ongevraagd stak zij de vorige raad een pluim op de hoed, door diverse problemen aan te snijden, die ook de vorige raad reeds 1953 van kracht geworden te zijn. De verordening geneeskundige verzorging gemeente- personeel wordt gewijzigd teneinde deze in overeen stemming te brengen met de betreffende rijksregeling. Op verzoek van de minister van binnenlandse zaken Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. On A a-to aarntranoti Andermaal (voor de tweede maal dit jaar) was de bloem van de Hervormde Jeugdbeweging uit onze provincie te Axel bijeen om een week-end te benut ten voor de Lekespel-training, ditmaal gelukkig onder betere omstandigheden dan de vorige maal voleindigd en niet zo wreed onderbroken. Toen werd n.l. in twee lokaliteiten onder de toren der Ned. Herv. Kerk vergaderd en wij horen in onze oren nog de gierende storm loeien rondom de ramen en muren van het oude gebouw, waarin op de voor avond van die onheilsvolle nacht van 31 Januari op 1 Februari, toen voor de eerste maal in deze kring het lekespel werd beoefend. Wij weten nog, hoe wreed dit week-end toen werd verstoord. Thans was voor dit doel de Jeugdherberg „Bleije Haghe" uitverkoren. Deze leende zich tot dit doel uitstekend. Uit beide delen van Zeeuwsch-Vlaanderen, Wal cheren en Zuid-Beveland waren de kernen van de C.J.V.V.- en C.J.M.V.-afdelingen opgekomen om on der zeer deskundige wijze te worden geïnstrueerd in de beoefening van het lekespel. Met de bekende Jeugdleider, de heer J. L. Hamelink uit Terneuzen, merkten wij tal van bekende gezichten op. Daaronder waren mej. Wika de Vlieger uit Goes die de algehele leiding gedurende de Zaterdag- en Zondag in de „Bleije Haghe" zou voeren en de be kende mej. Bresters van de Chr. Jonge Vrouwenver eniging uit Utrecht, die zich meer in het bijzonder zou belasten met het instructieve gedeelte van leke spel, pantonine's en hetgeen daar verder aan vast zit. Deze werd thans nog geassisteerd door de heer W. Damman uit Amsterdam. Na de begroeting door mej. Schieman, die alle voor bereidende maatregelen tevoren had getroffen en de afgevaardigden en deelnemers het hartelijk welkom toeriep, namen allen - nadat een verfrissing was genuttigd - plaats in de grote conversatiezaal om te luisteren naar de inleiding van Wika de Vlieger, die nog eens vluchtig de dagorde behandelde en daarna alvorens mej. Bresters het woord te verlenen, wees op de bijzondere betekenis van het lekenspel door de eeuwen heen en voor de Kerk van Christus in het bijzonder. Opvoedkundige en stimulerende betekenis. Mej. Bresters, een jeugdleidster die alle eigenschap pen bezit om op dit terrein vruchtdragend werk te verrichten, gaf weer een zeer boeiende causerie over de betekenis van het lekenspel. Zij deed zulks weer op eenvoudig-natuurlijke wijze en knoopte daarbij aan op de oudste vormen Van de sinds de 9e eeuw be oefende heiligen- en mirakelspelen. Ofschoon het doel er van ook sedert de Hervor ming toen de rederijkerskamers, hun glorietijd immers beleefden werd nagestreefd in het zo goed mogelijk imiteren van het amateur-toneel, beoogt het toch niet te zijn het leveren van een bijzondere kunst prestatie. Het kenmerkende van het lekenspel is veel eer de levensbeschouwing of godsdienstige boodschap zo waarheidsgetrouw en natuurlijk als maar mogelijk is, weer te geven. Het najagen van theatrale effecten is daarbij absoluut overbodig De paedagogische waar de er van berust vooral op het zich gedragen weten door een gemeenschappelijk beleefd ideaal of gebeu ren. Door het daarin zo goed mogelijk vervullen van zijn (of haar) rol ontstaat een niet genoeg te waar deren innerlijke vorming. Het zijn niet alleen de reli gieuze Kerst-, Paas- en Pinksterspelen, die men in protestantse kringen tegen de vroeger geldende be zwaren, thans meer en meer beoefent, doch het kun nen ook vrolijke spelen of spelen met een satirieke inhoud zijn. De bedoeling was met een zodanig spel van de bekende schrijfster Hella Haase „Een Amsterdamse jongen, redt de beurs" deze avond in dit opzicht een d'ebuut te maken. Nadat de deelnemers de inwendige mens hadden versterkt werden, nadat de corvée-dienst de tafels had geruimd, nog jaarlijkse bijeenkomsten en bonte avonden besproken en tal van huishoudelijke punten besproken die ten doel hadden het verenigingsleven te stimuleren door het aantrekkelijker maken van de bijeenkomsten en vergaderingen. Ook in dit opzicht zijn pantomine's en lekenspel zeer dienstig. Onder leiding van de heer Damman en mej. Bes- ters werden nu de beide gevormde groepen in af zonderlijke lokalen geinstrueerd en konden deze daar na proeven van hun bekwaamheid afleggen. Het behoeft geen betoog dat vooral het spel van mimiek en gebaar vaak aanleiding gaf tot vrolijke ogenblikken. Het zou echter te veel ruimte vergen dit alles tot in de bijzonderheden te vermelden. Na enige uren van nuttige ontspanning werd door ds. K, Verbeek uit Kloosterzande een ernstig woord tot slot van deze prachtig geslaagde jeugd-avond gesproken, waarna de deelnemende jonge vrouwen en mannen zich ter ruste begaven, nadat tevoren de regels van „orde en tucht" waren voorgehouden door de herbergvader van „Bleije Haghe Zondagvoormiddag werd door alle deelnemers met de jeugdleiders de kerkdienst bijgewoond in de Ned. Herv. Kerk, waarna een gemeenschappelijke wande ling werd ondernomen tot het tijd was voor de maaltijd in de Jeugdherberg. De namiddag werd besteed met de behandeling van de stof die de Zaterdagavond had gevuld. Ook werd daarbij nog de regie van één of meerdere spelen in intieme kring behandeld. De Hervormde jongeren hebben in „Bleije Haghe een izeer nuttig en ontspanningrijk wpek-end be leefd, dat tot de culturele vorming ongetwijfeld zal hebben bijgedragen en tot navolging zal strekken. Regelmatig De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloedzuiverende organen., Zolang die maar krachtig blijven werken, worden pijnverwek- kende onzuiverheden op natuurlijke wijze afgevoerd en hebt U van rheumatiek geen weet... Ing. Med. wordt steeds gunstig beschikt t een en ander geschiedt op de ger, terwijl ook de verplichting ij het verlaten der woning, deze haar oorspronkelijke toestand >r het geval een bewoner de zonder de wand te herplaatsen jorgsom niet toereikend zijn om gemeente te doen, met inhouding daarom, aan artikel 4, tweede erhuurverordening de volgende „In bijzondere gevallen kun- arborgsom verhogen tot 50.f' Toezicht op het gemeentelijk h met dit voorstel verenigen, oeg de heer Hamelink aandacht n de laatste woningen in de ;t op het gemeentenet zijn aan- amgeving van de hoek Polen- was door onvoldoende egali- :ns spr. nog niet bevredigend. heer Hamelink om van het ord een klein stukje te willen r het achterste veld van de en worden getransformeerd in ardoor men de zo hard beno- uimte zou verkrijgen, de Joost de Moorstraat en de lan de achterzijde der woningen en verwijderen en hiervoor in peelplaats maken. Thans ver- eplanting. st verlichting bij de resterende graven Armendijk om hier on- wintermaanden te voorkomen, de van de Polenstraat zou spr. tuingrond en dan aan de over- rateringskanaal, achter de vlas- elplaats inrichten. Verder zou wanneer aan de verbetering e Kerkdreef zal worden be- gt of de gemeente heeft goed- liggende terrein aan de hoek traat te gebruiken als opslag- achines en voor het uithangen Zo niet, dan zou hij gaarne nen. Verder is door de be straat een verzoek ingediend aanleggen van een voetpad r de Singelweg, Welke mening trover en welke maatregelen >nder de jeugd veel behoefte legenheid en z.i. zou hiervoor ïn aan de hoek Prins Hendrik- B. en W. bevorderen dat de ïeid wordt geboden aatste zou gaarne verbetering i met opruiming van de oude brandspuithuis enz. oorzitter de vergadering.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3