AXELSE COURANT AXELSE COURANT CANADA Gemeenteraad van Axel nippers I# J C.VINK Scherpzinnige Studie van bij uitstek deskundige Landgenoot i M, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK FIRMA Markt 12 AXEL. Onrustig, gejaagd* NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Drukker - Uitgeef sterFIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie J. C. VINK In een „ten qeleide" van de Economische Toekomst van Canada het boek werk waarin prof. Van der Valk de resultaten van zijn studie publiceert, zegt niemand minder dan Prins Bernhard als wiens promotor aan de Utrechtse Uni versiteit de schrijver destijds optrad, dat Canada en Nederland verbonden worden door tal van banden van velerlei aard. Om die banden nog te verstevigen is eerste voorwaarde, dat men elkaar nog be ter leert kennen. DRIJFVEREN TOT EMIGRATIE. Waarom vertrekken zoveel van onze landgenoten naar nieuwe gebieden overzee om daar dikwijls van de grond af een nieuw bestaan op te bouwen In vele gevallen blijkt, dat emigrerende ouders niet eens zozeer aan hun eigen toekomst dan wel aan die van hun kin deren denken. Vele ouders zijn er van overtuigd, dat zij door de grote stap naar het nieuwe land de voorwaarde scheppen, waardoor straks hun kinde ren en kindskinderen zich zullen kun nen ontplooien op een wijze, die hier in Nederland niet mogelijk zou zijn ge weest. Zij nemen dus hun beslissing in goed vertrouwen op de gunstige ont wikkeling van het land van hun keuze. Wat Canada betreft is er voor hen, die op deze wijze in goed vertrouwen hun oog op de toekomst gevestigd hou den thans alle reden om ziczelf met hun keuze en hun besluit geluk te wensen. Want prof. H. M. H. A. v. d. Valk, die als medewerker van het internationale monetaire Fonds in de Verenigde Sta ten werkzaam is, heeft een diepgaande studie gemaakt van de Canadese eco nomie/ en aan de hand daarvan een prognose opgesteld die alle optimisti sche verwachtingen over de toekomst van Canada wettigt. Van een mede werker publiceren wij hiernaast een artikel, naar aanleiding van „de eco nomische toekomst van Canada ge schreven. Het boek van Prof. Van der Valk levert daartoe, zo besluit de Prins, een be langrijke bijdrage. De schrijver zelf begint met te zeggen dat Canada de charme an de jeugd heeft. Iedereen —landbouwer, za kenman, toerist, lezer en onderzoeker— komt onwillekeurig onder de bekoring van dit on metelijke land. Men wordt geboeid door de dynamische vaart van de economische ont plooiing, die Canada op het ogenblik te zien geeft, en wanneer men dieper doordringt in het land en zijn mogelijkheden ontwaart men men telkens letterlijk èn figuurlijk nieuwe vergezichten. De landbouwer wordt getrof fen door de omvang van de boerderijen, door de mechanisatie en door zijn kansen om de productiviteit van het bedrijf te verhogen. De zakenman ontdekt een gezonde zaken- romantiek en onnoemelijke mogelijkheden. Voor de gemiddelde Nederlander is Canada nog altijd niet meer dan een uitgestrekt land ten noorden van de Verenigde Staten van Amerika, met een handjevol mensen, en ver der veel landbouw, bossen en pelsdieren. Maar deze voorstelling van zaken, zo zij al ooit opging, is in'ieder geval op het ogenblik sterk verouderd. Professor Van der Valk maakt ons duidelijk wat voor een ontwik keling dit land na de oorlog heeft doorge maakt. Op een boeiende manier schildert hij ons een verbazingwekkende dynamiek een bevolking, die in 50 jaar verdrievoudigde, een nationaal inkomen, dat in ruim 10 jaar verdubbelde, een landbouwproductie die bij na verdriedubbelde, een bosbouw, die o.a. ruim de helft van de wereldproductie aan krantenpapier levert, een aardoliewinning, waarvan de toekomstige omvang zich nog op geen stukken na laat schatten, maar waar nu al van vaststaat, dat zij zeer groot zal zijn en een'industrie ten slotte, die alle tus senstadia schijnt over te slaan en nu al reus achtig is. Goede keuze Uit de schets van de economische toe stand van Canada, zoals prof. Van der Valk die geeft, blijkt zonneklaar, dat de Neder- laidse emigranten, die Canada als woon- plats hebben gekozen, een goede keuze heb ben gedaan. Duidelijk blijkt ook welke mo gelijkheden er langzamerhand in toenemende mat komen voor Nederlanders buiten de a- grarische beroepen. Prof. Van der Valk is van mening dat dit perspecteven opent voor jonge Nederlanders, die hun geluk bui ten Nederland willen zoeken. Al liggen voor velen de kansen van het ogenblik nog alleen in de landbouw voor hun kinderen bestaan er in de toekomst ook daarbuiten zeer ge varieerde mogelijkheden. Daarbij ligt de na druk op de toekomst. Canada is geen land waar men snel rijk kan worden. Mede door het klimaat moet men er harder werken dan in andere landen. Natuurlijk zijn er uitzon deringen, maar door het snelle succes van een betrekkelijk klein aantal mensen moet men zich niet laten verblinden. Nog vele moeilijkheden Prof. Van der Valk wijst er op, dat het met het oog op de toekomst van het groot ste belang is, dat de jonge Nederlanders in Canada ten volle gebruik maken van de mo gelijkheden, die het Canadese onderwijs te bieden heeft. Op die manier zullen Neder landers en Canadezen van Nederlandse,1 stam langzamerhand een belangrijke plaats kunnen innemen in het bedrijfsleven de vrije beroepen en de administratie. Door hun bij zondere eigenschappen kunnen zij op de duur op de sociale ladder omhoog klimmen of beginnen op een hogere sport dan nu meestal het geval is. Wat de leidende posi ties in het Canadese bedrijfsleven betreft, merkt prof. Van der Valk op, dat er in toe nemende mate grotere mogelijkheden komen voor Nederlanders, die de Engelse taal be heersen. Het is één van de aspecten van de jeugd van dit land, dat er voor bekwame en werklustige jongeren mogelijkheden liggen, die in een sterk bevolkt land beperkt zijn. In de eerstvolgende tientallen jaren zullen er naar verhouding voor Nederlanders in Canada grotere mogelijkheden zijn voor ho gere posities op grond van bekwaamheid en persoonlijke eigenschappen, dan hier in ons eigen land of elders in Europa. De Canadese markt. Een ander belangrijk punt voor ons land zijn de directe economische betrekkingen met Canada. Doordat het aantal Nederlan ders en Canadezen van Nederlandse af komst er steeds groter zal worden, zal de Canadese markt voor ons land tot op zekere hoogte meer en meer een vertrouwd karak ter krijgen. Als de immigratie van Nederlanders door gaat in dezelfde omvang als in de laatste jaren, dan zal het aantal Nederlanders of Canadezen van Nederlandse afkomst over een jaar of twintig ongeveer een half mil- lioen bedfagen, d.w.z. 2^ procent van de dan te verwachten bevolking van Canada. Weliswaar is deze groep niet te beschou wen als een gemakkelijk afzetgebied van Nederlandse producten, maar zij biedt toch in bepaalde gevallen de kans om verder op dei Canadese markt door te dringen. Prof. Van der Valk meent, dat de middelen, die gestoken worden in een uitstekende handels vertegenwoordiging in Canada, gezien moe ten worden als investeringen in een duur zaam kapitaalgoed met een lange looptijd. De hoge rendementen zullen pas op de duur komen. Ook voor de handel zijn evengoed als voor de emigranten, visie, durf, en door zettingsvermogen nodig, om de vele toe komstige mogelijkheden te realiseren, die Canada voor Nederland biedt. Het goed-gedocumenteerde optimisme van prof. Van der Valk kan voor velen een basis zijn, waarop zij hun toekomstverwachtingen bouwen. Helt is wel bijzonder verheugend, dat een Nederlandse wetenschapsman op het juiste tijdstip zulk een voortreffelijke studie heeft gemaakt van een land dat juist voor ons Nederlanders van enorme betkenis is en in nog toenemende mate zal worden. Er is dan ook alle reden om de schrijver dank baar te zijn, dat hij aan het vertrouwen, door vele tienduizenden Nederlanders daadwer kelijk, in Canada gesteld thans de zekerheid .heeft toegevoegd, die zonder twijfel een grote steun betekent bij de belangrijke stap die emigratie heet. Zaterdagavond reed de gemeente-ont vanger van Waalwijk Th. Bakkers met zijn broer over het fietspad aan de linkerkant van de provinciale weg tussen Kaatsheuvel en Sprang. Ter hoogte van café van Berkel in een bocht kwam uit de richting Kaats heuvel een personenauto. Bakkers werd ge grepen,tegen de grond gesmakt en was op slag dood. Zijn broer kon doo r in een sloot te rijden zich op het nippertje in veiligheid stellen. De bestuurder van de wagen reed door naar Waalwijk, vanwaar uit de politie van het ongeval in kennis werd gesteld. Zondagrriiddag reed een zekere v. M. in het dorp Garrelsweer op een motorfiets met voor op de benzinetank de 9-jarige B. en op de duo zijn 8-jarig dochtertje. De jongen mocht de motor besturen en schijnt de macht over het stuur te zijn kwijtgeraakt. De motor botste tegen een cementen paaltje aan de kant van de weg, vloog over de kop en kwam met de berijders tegen een boom te- rcht. De jongen kwam onder de motor te liggen en was op slag dood. Van M. en zijn dochtertje wérden ernstig gewond Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953 68e Jaargang No. 11 ABONNEMENTSPRIJS: Loste nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. De nieuwe gemeenteraad was Donderdag volledig aanwezig. Ongevraagd stak zij de vorige raad een pluim op de hoed, door diverse problemen aan to rniM.» ai» -1— 1 1953 van kracht geworden te zijn. De verordening geneeskundige verzorging gemeente- personeel wordt gewijzigd teneinde deze in overeen stemming te brengen met de betreffende rijksregeling. Mijnhardt's Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 4 NOVEMBER 1953 68e Jaargang No. 10 LlclllAClluy mj ABONNEMENTSPRIJS: Losie nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1.55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. C/i N <-V— s t steeds gunstig beschikt :n ander geschiedt op de rwijl ook de verplichting 'erlaten der woning, deze oorspronkelijke toestand geval een bewoner de de wand te herplaatsen niet toereikend zijn om :e te doen, met inhouding i, aan artikel 4, tweede 'erordening de volgende bijzondere gevallen kun- om verhogen tot 50.—f' :ht op het gemeentelijk dit voorstel verenigen. heer Hamelink aandacht aatste woningen in de et gemeentenet zijn aan- ïg van de hoek Polen- x>r onvoldoende egali- nog niet bevredigend. Hamelink om van het klein stukje te willen achterste veld van de den getransformeerd in men de zo hard beno- ou verkrijgen, st de Moorstraat en de achterzijde der woningen vijderen en hiervoor in ats maken. Thans ver- 9- :hting bij de resterende Armendijk om hier on- maanden te voorkomen, de Polenstraat zou spr. >nd en dan aan de over- skanaal, achter de vlas- inrichten. Verder zou •r aan de verbetering dreef zal worden be- 5 gemeente heeft goed- t terrein aan de hoek gebruiken als opslag en voor het uithangen et, dan zou hij gaarne erder is door de be- :en verzoek ingediend gen van een voetpad gelweg, Welke mening en welke maatregelen e jeugd veel behoefte d en z.i. zou hiervoor le hoek Prins Hendrik- W. bevorderen dat de rdt geboden gaarne verbetering pruiming van de oude .puithuis enz. e vergadering.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1