Voorlopig en droge steeds zachte zomers U KUNT 'T Nieuw JEUK D.D.D. OCTANlUMVni OCTANIUM Boekhandel Fa J. C. VINK - Markt 12 - Axel KLIMAAT VERANDERT LANGZAAM MAAR ZEKER SUBTROPISCH KLIMAAT OP SPITSBERGEN (Speciale correspondentie) Wat moet er nu van al onze mooie plan nen terecht komen als zelfs het klimaat een loopje met ons neemt. Nu gaan we nog naar de Rivièra om wat straaltjes zonnehitte U verschalken. Maar straks moeten die uit Marseille en uit Nice, die u(it Brussel en Rotterdam naar Spitsbergen om te kunnen zonnebaden. Ons klimaat verandert namelijk langzaam maar zeker. Daar is geen ont komen aan Verrassingen om de 800 jaar Toen in de zomer van 1947 midden- Europa van dorst dreigde te versmachten omdat een ongekende hitte- en droogtegolt de landen teisterde kwamen de beweringen los dat de wereld eén droogte-periode tege- met qinq. Een bekende meteoroloog ver telde, dat de wereld iedere 800 jaar zo n verrassing beleefde. De duur van die Per10 zou ongeveer tien jaar bedragen. Inderdaad heerste er een droogteperiode rond 2000 1200 en 400 voor Christus. Ook rond 4UU en 1200 na Christus droogde de wereld uit. Volqens deze cyclus zou de volgende droog- teperiode dus rond het jaar 2000 moeten ig- qen Omdat het klimaat zich de laatste jaren veranderd zou men kunnen constateren, dat we ons nu reeds langzaam aan in het voor- veld der droogte bevinden. De zomers zul len voorlopig geregeld een beetje warmer en wat droger worden en de winters zachter. Kuststreken zullen blijven profiteren van het zeeklimaat: ook tijdens de droge zomers krijgen we dus in Nederland afkoelende en verfrissende regenbuitjes. Grondwater zinkt naar beneden. We zullen ons voorlopig nog maar met ongerust maken, want aan de Rivièra wor den nog steeds nieuwe hotels en pensions gebouwd. Vele meteorologen staan sceptisch tegenover bovenstaande theorie. Een reit, wat evenwel niet ontkent kan worden is, dat in bijna alle delen van Europa de grond waterspiegel zakt. In de Alpen staat het grondwater bijna twee meter lager dan twin- tiq jaar geleden. Langzaam aan verdwijnen hier de gletschers. Hetzelfde geldt voor de qletschers in Noorwegen, Alaska en Spits bergen. In Siberië stijgt de temperatuur zo danig, dat nu de graan- en aardappelcultuur aan het wandelen is. De koudepool, die eer tijds in Siberië lag heeft zich verplaatst naar het uiterste noorden van Canada. De mag netische pool, die eeuwenlang op het schier- éiland Boothia Felix vertoefde maakt mo menteel een tocht in noordoostelijke richting, Wijnbergen in Groenland In feite verandert de wereld geregeld. Nauwkeurige studies hebben vastgesteld, dat vele eeuwen geleden de Noordpool zich in Californië bevond. In Groenland was de temperatuur toen zo heerlijk, dat er aard beien en druiven groeiden. Vandaar dat de Noormannen die Groenland ontdekten, het Wijnland noemden. Ook de steenkolenlagen op Spitsbergen bewijzen, dat er daar eens een subtropisch klimaat moet hebben ge heerst. Ondanks deze vele feiten is het de wetenschap nog niet gelukt de oorzaak van al deze veranderingen te vinden. Het is ech ter helemaal niet uitgesloten, dat rond het jaar 2000 de zomers in Nederland zo onge nadig heet zijn, dat we ons met een tropen helm moeten sieren. Voor Spitsbergen is dan de grote tijd aangebroken. Het zal de Rivièra van Europa worden. Maar voor lopig zijn we nog niet zo ver. Laten we voor alle zekerheid maar zuinig blijven op onze dure winterjassen. Natuurlijk weet u, dat wij, het Nederland se volk, een goed deel van onze grote naam, onze oude roem en, wat toch ook wel be langrijk is, van onze nationale rijkdommen die we intussen w*eer verloren hebben te danken hebben aan het feit, dat we een zeevarende natie waren. En waarschijnlijk weet u ook, dat, om maar iets te noemen, onze taal zo rijk is aan kernachtige gezegden spreekwoorden en uitdrukkingen aan de zee-^ vaart ontleend. U en ik, we zijn geen mensen die zich gemakkelijk op sleeptouw laten nemen, met alle winden meedraaien, telkens iets over een andere boeg gooien, allerlei ballast meesle pen door het leven, spijkers op laag water zoeken, ons in de maling laten nemen, onze zaken maar laten waaien en dadelijk bakzeil halen als het ons tegenlooptwe durven, als schipper naast God, met ons schip recht door zee te gaan, op ons eigen kompas te zeilen, zonder ons iets aan te treken van de beste stuurlieden, die immers toch altijd aan wal staan, we weten de bakens te verzetten, als het getij verloopt en een goede reede te be zeilen, als het nodig mag blijken. En dit heb ben we dan te danken aan onze voorvaderen die hun ervaring, hun wijsheid, hun goed inzicht niet bij moeders pappot hebben op gedaan, maar zoekers Waren, die, zoals onze dichter J. C. Bloem schrijft, de zee bezeilden om een droom. En natuurlijk is het niet ieder van ons ge geven om als deze zoekers de zeeën te be varen. Als u een kwekerij beheert ergens in het Westland, een landbouwbedrijf heeft in het Noorden van Friesland, vertegenwoor- dania dat nu de qraan- en aaroappeicu^uu, diger is voor een chocoladefabriek of de moaeliik is op breedtegraden, waar twintig vrouw is van een plattelandspredikant op jaa? qeleden de bodem tijdens de heetste het een of andere Drentse dorpje is de kans zomermaanden niet geheel ontdooide. De niet bijster groot, dat u noo'.t met de „Wil- Noordoost-passaqe in de Berfngstraat is se- lem Barends" een reisje van acht maanden deht 1936 regelmatig enige zomermaanden zult maken naar het Zuidpoolgebied, bevaarbaar Noq in 1910 meende men, dat En toch hoevelen zijn er met onder u, de Beringstraat eeuwig door het ijs zou blij- die zo dikwijls eens bij zich zelf dachten en jaren, eeuwen geleden, in wrakke hulken de nieuwe wereld ging ontdekken. Werkelijk, u kunt om slechts enkele voor beelden te noemen, met Joseph Conrad in een typhoon een tocht op leven en dood maken in de Chinese Zee en u kunt, als u daaraan de voorkeur geeft, getuige zijn van Scott's heldhaftige pogingen om de Zuidpool te bereiken. U kunt dat, niet als toerist, die alles wat er te zien is eens even oppervlakkig bekijkt en dan weer naar huis gaat zonder meer te hebben opgedaan dan een vage indruk, maar u kunt, met de mannen de zeeën bevaren, hun ervaringen opdoen, lief en leed delen, beleven wat er te beleven valt, wijsheid put ten uit die ervaringen, uw verstandelijk in zicht verrijken en uw menselijke gevoelens verdiepen. Dat alles kunt U K. van der Geest. UIT DE OUDE DOOS. ven geblokkeerd. Ijsbergen verdwijnen. Over de oorzaken zijn de geleerden het niet eens. Maar de feiten, dat vooral het noordelijk halfrond steeds warmer wordt er kennen zij volledig. De ijsgrens in het poolge bied schuift naar het Noorden. Spitsbergen is tijdens de heetste zomermaanden ijsvrij. Terwijl in 1912 het noordelijke deel van de Atlantischq Oceaan nog onveilig werd ge maakt door honderden ijsbergen telt men er nu nog slechts enkele tientallen. Zelfs de vissen trekken hun consequenties. Schelvis en kabeljauw moeten momenteel veel noor delijker worden gezocht omdat de tempera- raturen in hun oorspronkelijke verblijfplaat sen te sterk zijn gestegen. Dat vele trekvogels, die vroeger zuidelij kere streken opzochten de laatste jaren hun broedgebieden niet meer verlaten staat even eens als en paal boven water. Het moet in de natuur wel een toestand zijn van volko men verwarring, want zelfs de polen zijn aan het verhuizen. Amerikaanse meteorolo gen hebben wetenschappelijk vastgesteld en aan hun conclusies valt niet te twijfelen dat niet alleen de magnetische pool aan het emigreren is, doch dat ook de koudepool Fijn hier - scheuten daar en stramheid in lijf en leden soms ook zeiden ,,Wat zou ik daar graag eens een kijkje gaan nemen." Hoe groot was uw belangstelling niet, toen captain Carlson met zijn Flying En terprise" over de verbolgen, kolkende en schuimende golven van de Atlantische Oce aan dobberde Met hoeveel spanning volgt u, als u ten minste een scheepvaartgolf op uw radio toestel hebt, niet de tochten van de redding boten, uitgevaren om de bemanning van een boot, die schipbreuk heeft geleden, be houden aan de wal te brengen Hoe sterk komt u niet onder de indruk van de zeekastelen in onze grote havens, wanneer u daar toevallig eens een bezoek brengt En hoe aandachtig luistert u niet naar de verhalen van de een of andere zeeman, die, even toevallig misschien, in uw kennissenkring is verzeild geraakt, Hoe dikwijls krijgt u dan niet het gevoel, dat u er meer, veel meer over zou wilen horen Het is niet onmogelijk er meer over te horen, meer van te weten te komen, hoe de zeeman reilt en zeilt. Het is niet onmogelijk om, na een drukke, vermoeiende dag vol be slommeringen in uw eigen werkkring of be drijf, wat ontspanning te zoeken in de we reld, waar wonderen tot de meest alledaagse gebeurtenissen schijnen te behoren. Het is zelfs helemaal hiet1 onmogelijk U behoeft slechts een boek ter hand te ne men en u kunt van de zee en het zeemans leven zoveel te wten komen als u maar wilt. U kunt, zonder dat het u enige moeite kost, meeleven met onze matrozen en stuurlieden op de lijnvaart of bij de wilde vaart. U kunt een zeesleper volgen, als hij zijn zware last traag over de evenaar naar het andere einde van de wereld brengt en tevens enige in druk krijgen van het leven van de vrouwen en moeders die hun mannen en zonen tel kens opnieuw voor weken, maanden, soms voor jaren de wereld in laten trekken. U kunt met onze baggeraars naar Venezuela, Chili, China of Australië gaan. U kunt mee leven met het volk, dat op onze moderne schepen, die geweldige hotels gelijken, de zeven zeeën bevaren en met het volk, dat met de opzienbarende is een legering van 8 speciale soorten metaal. werk uitgevoerd door de aannemers J. Verijzer en A. de Jonge en zal deze verkorting opengesteld wor den als publieke weg, Het schijnt dus daarvoor maar een binnenwegje geweest te zijn en de brug maar een hulpbrug. In de loop van 1890 waren de heren M. A. Smies en L. Lamaitre als leden Van de gemeenteraad ver kozen en waren er dus vertegenwoordigers van de Middenstand in de gemeenteraad gekomen. De winter van 1890—1891 wordt dikwijls genoemd als een der strengste. Het volgende bericht wijst daar ook op. 20 Januari 1891. Als bewijs van de gestrengheid van deze winter kan dienen, dat j.l. Zaterdag in onze gemeente een wilde kalkoen is gezien. Aangewende pogingen om haar onder schot te krijgen mochten niet gelukken. Er werd ƒ478,— bijeen gebracht om rondgedeeld te worden aan de behoeftigen. Eigenaardig voor die tijd was ook, dat weldoen en vermaak samen moes ten gaan. Er werden ijsfeesten gehouden en het ge- L bruik wilde, dat er schaatsen- en sledewedstrijden j^werden gehouden, met als prijzen kleren, etenswaren, VIII. Op 4 November 1.890 werd opgenomen en goed gekeurd de brug in de Eerste Verkorting over het zijkanaal van Axel naar Hulst in de polder Be oosten- en Bewestenblij. Het bericht zegt Zeer ten genoege van het bestuur en de ontwerper is het stooksel enz. Ouderen kunnen zich dat nog wel her inneren en ook degenen, die daaraan meededen. 7 Januari. Men meldt uit Vlissingen Hoewel de thermometer hedenochtend slechts 4 a 5 graden vorst aanwees, bleef de vaart op Antwerpen nog gesloten. Uit Wolfaartsdijk Op Oudejaarsavond gingen drie personen te voet over de Zandkreek bij het veer van Kortgene. Ook de post ging per ijsslee over. Op het ijs op de rivier voorSlikkerveer bewogen zich dagelijks honderden schaatsenrijders en het ijs schijnt genoegzame draagkracht te bezitten om met paard en slee er op te arren. Voor vissers om van te watertanden is het vol gende bericht Er heerst dezer dagen een grote be drijvigheid in dé visvangst aan het kanaal alhieï Gehele zoden snoek, karper, baars,enz. worden aan de man gebracht, waardoor menig liefhebber zich aan een ijszoodje te goed kan doen. Het ijs op de Rijn bij Dusseldorf had een dikte van ruim 2 meter. Op 28 Januari ging het dooien en door de dooi en een hevige golfslag werd een groot gedeelte van een ijsdam voor de kust bij Katwijk opgeruimd. Voor een extra bedeling aan de armen was er een aanbesteding van 20.000 kg. nutjeskolen. 50 de kens, 160 kg. Amerikaans spek en 400 kg. rijst. De enige arts in Axel was in 1890 Dr. van Nooten, Wat gaat de tijd gauw om. Omstreeks die tijd vestigden zich te Axel als schilder de heer Ph. A. Knieriem en als kleermaker de heer J. Platteeuw, die nu als 84- en 87-jarigen nog zeer kras zijn. Joh. Haak vestigde zich als schoorsteenveger. Niet krabben. De heldervloei bare D.D.D. kalmeert de leuk jUUlt in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diepin de huidponen. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN cnv-f al die vormen van Rheumatische ongemakken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Krutchen Tiendizenden vonden en vinden bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect. Ingez. Med. Parker „tl" vulpen slechts f 35.- Parker „SI" set f 55.. De Parker „21" ts in alle onderdelen een Parker product bij uitnemendheid. Alleen de fraai gestroomlijnde Parker „21" heeft i de OCTANIUM pen, die zo gemakkelijk over het papier glijdt, en waarmee men schrijft i zonder vermoeid te raken. De Parker „21" wint het van alle andere merken in dezelfde prijsklasse. Vraag Uw winkelier U deze perfecte, nieuwe Parker vulpen te tonen. Er is een keuze uit aantrekkelijke kleuren en uit verschillende penpunten. Kan niet vervormen Kan niet roesten Onverslijtbaar Soepel en toch sterk

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3