Mannequin VAL DA UIT ONZE OMGEVING FEUILLETON. door FANNY HURST. BIJ, VERKOUDHEID KOEWACHT JAARVERGADERING „ST. CHRISTOPHORUS". SPORTNIEUWS f f JAARVERGADERING „Z.-VLAAMSE VOGELVRIENDEN". Ten huize vlan de heer H. J, C. Porth- de Lozanne alhier en onder presidium van de heer Jac. Wieland hield bovengenoemde vereniging hare jaarvergadering waarin de jaarverslagen van secretaris en penning meester werden uitgebracht en vastgesteld. De aftredende penningmeester, de heer J. v. d. Hagen werd met meerderheid van stemmen herkozen. In een bestuursvacature werd voorzien door de ver kiezing van de heer M. Markusse Mz. Voor de in December a.s. te organiseren grote tentoonstelling van kleurkanaries zal ter gedeel telijke dekking van de kosten een verloting wor den georganiseerd Uit de jaarverslagen bleek nog, dat de vereniging nu reeds 52 leden telt. Aan de ter vergadering aanwezigen werden for mulieren uitgereikt voor deelname aan de tentoon stelling van de Ned. Federatie, welke op 12 en 13 December te Goes zal plaats hebben. Eveneens zullen de leden reeds een begin maken met het plaatsen van de loten voor de Kersttentoonstelling alhier. Na enkele punten van huishoudelijke aard bij de omvraag te hebben besproken, sloot de voorzitter deze vergadering. COLLECTE „HET HOGELAND". De jaarlijkse collecte voor bovengenoemde Chr. Stichting voor Maatschappelijk Onvolwaardigen heeft in onze gemeente ƒ115,65 opgebracht, GEVAARLIJK VERKEERSPUNT. Andermaal had Donderdagvoormiddag aan de Ma- grette een autobotsing plaats, wederom tussen een vrachtauto en een uit de richting Axel komende luxe auto van overjarig type en afkomstig uit de provincie Zuid-Holland. De vrachtwagen was eigendom van de transport ondernemer M. uit Zaamslag en kwam uit de richting Groenstraat de dijk afgereden en blijkbaar speelde het element „verrassing" weer een grote rol bij dit niet verwachte contact, dat zo hevig was dat de radiateur deerlijk beschadigd werd, terwijl ook het gehele vooraanzicht van de luxe wagen ontoonbaar was geworden. De vrachtauto werd minder ernstig beschadigd. Natuurlijk werd naar de toedracht van de botsing een onderzoek ingesteld. Gelukkig waren geen per soonlijke ongelukken te vermelden. BEROEPEN.' Onze oud-stadgenoot ds. M. A. Mieras, predikant bij de Oud Geref. Gemeente te Krimpen aan de IJssel werd in dezelfde ambtsbediening beroepen aan de Gemeente te 's-Gravenhage. BRANDWEERLIEDEN IN ACTIE. Onder leiding van de heer Kortus, adj.-inspecteur van het Brandweerwezen te Breda hadden Donder dagavond in „Het Centrum" inleidende besprekingen plaats met het in totaal ruim 80 man tellende perso neel van de aan de nieuwe cursus deelnemende ge meentelijke brandweerkorpsen uit Axel, Zaamslag, Zuiddorpe, Westdorpe en Sas van Gent, waarbij tal van zeer interessante films werden vertoond. Zowel door leger als marine waren deze documentaires be schikbaar gesteld. Op de meest doeltreffende en suggestieve wijze gaven zij een indruk van het veelal veronachtzaamde brandgevaar, dat op de meest uiteenlopende wijze een bedreiging vormt voor have en leven. Volgende week zullen de cursussen definitief te Hulst een aanvang nemen en deze zullen 16 weken duren. BENOEMINGEN BIJ POLDERS EN WATERSCHAPPEN. Benoemd tot dijkgraaf van de polder Kleine Zeve naar of Noord-Westenrijk de heer D. J. Dees te 8) Geen enkele vrouw scheen in staat, langs kleine Joan te komen, in haar nestje van wit geborduurde kussens en het wit astrakan wagendekje, dat net Persiauer leek, zonder te blijv enkijken en een gilletje van bewondering te slaken. Het werd in de letterlijkste zin een zegetocht, overstrooid door uitroepen van geestdrift van de voorbijgangers. Annie Pogany, monter als anders nooit, liep er in haar zwart satinetten dracht met de eigenwijze strikjes, met opgeheven hoofd doorheen in haar wag gelende gang. En Selene, die hen van uit haar hoge venster, zover als haar oog reikte, nakeek, kreeg er hartkloppingen van. Het gebeurde nooit, in de lift of bij de Mall, of bij het oversteken van een straat, dat er niet iemand bleef stilstaan om te vragen, wie de ouders van Joan waren. Geen dag dat Annie bij haar thuiskomst niet het een of ander voorval wist te vertellen. Op een middag, die Selene nu vrij had om naar hartelust te grasduinen in de winkels van haar gading, ging ze wel eens expres door het park, ogenschijnlijk om even naar Joan te kijken, maar eigenlijk uit ijdel tuiterij die ze met haar wang tegen John Lesters wang gedrukt, opbiechtte om te horen hoe de kinderjuffrouwen op de banken en de moeders, die met een handwerkje op haar stoeiende kinderen pas ten, haar aanwezen als de moeder van Joan. Ach ja, het ontbrak haar niet aan vergeeflijke trots op dat punt... Als Joan Herrick, toen ze twee jaar was met haar grijze ogen, stralend van gezondheid naar Terneuzen tot zijn plaatsvervanger de heer J. P. M. Martens te Terneuzen tot lid van de algemene ver gadering van het Hulster en Axeler Ambacht de heer J. J. Huijssen-de Bruijne te Terneuzen tot leden van het college van beheer van het waterschap Weg HulstDe Paal de herèn A. J. J. Maenhout te Clinge en H. A A. baron Collot d'Escury te Kloosterzande tot gezworene vanhet waterschap De verenigde polder de heer E. G. M. de Waal te Vogelwaarde de Kruispolder de heer J. E. van der Wielen te Hon- tenisse de Melopolder de heer R. F. d'Hert te Graauw het waterschap Absdale, Riet- en Wulfs- dijk de heer G. J. V. Vael te St, Jansteen de Clingepolder de heer C. D. Smet te Clinge het wa terschap Ferdinandus de heer G. H. M. Plasschaert te St. Jansteen de polder Groot-Kieldrecht de heer P. V. M. Vercauteren te Clinge de Havikpolder de heer J. L. Boel te Hulst de polder Hulster-Nieuw- land de heer A. F. Vael te Hontenisse de polder Nieuw-Kieldrecht de heer C. F. Michielsen te Clinge de polder Oude Zevenaar de heer G. van Hoeve te Terneuzen de polder Sint Jansteen de heer J. Schuer- man te Sint Jansteen het calamiteuze waterschap Walsoorden de heer P. J« Hiel te Vogelwaarde. PROPAGANDA-AVOND N.R.V. Gisteravond werden in Terneuzen door de Neder landse Reisvereniging enkele prachtige kleurenfilms vertoond van reizen door België, Oostenrijk, Zwit serland (Sustenpas), Engeland en Nederland. De be langstelling hiervoor was zeer matig. De avond werd verder toegelicht door een der propagandisten van de N.R.V. en stond onder leiding van de plaatselijke correspondent, de heer P. Loof. Naar wij vernemen worden ook door de reisclub „Prins Hendrik" alhier pogingen in het werk gesteld om deze films ook in Axel vertoond te krijgen Tot nu toe zijn er in deze omgeving nog veel te weinig mensen die het werk van de N R.V. hebben leren kennen en waarderen. PREDIKBEURTEN. Zondag 1 November 1953. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris Wisse, 2.30 uur Ds. P. J, Pennings (Bed. H. Doop). 7 uur Jeugddienst Dr. D. A. Honders, van Wassenaar. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. A. Verschoor, van Vlissingen. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. - AANBESTEDING LANDBOUWSCHOOL. Namens B. en W. van Koewacht werd Donderdag aanbesteed het bouwen van een landbouwschool. H. Mannens, Koewacht ƒ39.200; P. de Valck, St, Jansteen ƒ40.026 R. Bleijenberg, St. Jansteen 41.328 P. de Potter, Hulst ƒ41.996; F, Freijser, Terhole ƒ42.561; A. Verstraeten, St. Jansteen ƒ42.740; P. de Wael, ƒ42.800; Bilssens, Clinge ƒ42.950; Mat- thijssen, Graauw en D R. Joret, Clinge 43.200; Ih. Bolssens, Clinge 43.500L. de Bruijne, Hulst L. Lansu, Clinge en Gebr. de Theije, 43.840J. v. d, Brand, St. Jansteen 44.000 E. Verstraeten 44.400 fa. P. A. van Hoeve, Axel 44.4/3 G. Gijsel, Westdorpe 44.900 Mangnus, Boschkapelle ƒ45,300; A. Goossens, Kloosterzande ƒ45 400; J. de Rooy, 45.500 J. C. de Vos, Zaamslag 46.000 L. de Bruijne, Hulst 47.400 D. Freijser, St. Jansteen 47.500 fa. v. d. Poel, Lamswaarde 47.680 A. Renz, ƒ49.089. je keek onder uit haar somberzwarte haardos en je tegenkraaide en twee parelblanke armpjes naar je uitstrekte, dan ging er werkelijk een scheut door je hart. En zeker door dat van Annie. Ze raakte nooit gewend aan de schoonheid van dat kind, dat aan haar zorgen was toevertrouwd. Als Joan sliep, ver gastte zij er haar ogen aai. En als Selene en John Lester het uurtje- voor het slapen gaan met Joan speelden, zat Annie in haar hokje te wachten tot ze geroepen werd om het kind uit te kleden en stelde zich al de tijd met gesloten ogen dat mooie voor, dat ze niet dan met hard gelag aan de ouders overgaf, zij het voor het korte stoeipartijtje vóór het naar bed gaan. Hierdoor waren de onbedrevenheden en lompheden en tekortkomingen van Annie beter te verduren. Haar trots op kleine Joan. Voor Selene althans woog dit op tegen heel wat zonden. Het was John Lester,op het punt van boden en ondergeschikten anders nooit lastig, die wonderlijk onhebbelijk tegen Annie was. Ze werkte hem op zijn zenuwen. Hij vond het naar als zij hem bediende, om haar zenuwachtig geknipper met de ogen en dat maakte hem van de weeromstuit kriegel. Hij had een hekel aan die bleke, vlassige haarstrengen, die onder de stijve strikjes, die Selene yoor haar gemaakt had, uitsliertten. Inderdaad, Annie kon weinig goed doen in John Lesters ogen. Selene wist dit en had er een handje van om Annie's tekort komingen te verzwijgen. „Zeg dat kind toch es dat ze niet zo n hels kabaal maakt in de keuken met d'r potter! en pannen," „Je kunt nu eenmaal geen borden wassen, John, alsof ze van gummi zijn» Ik zal de deur dicht doen. Het ligt heus aan het huis, hoor. Alles staat hier ook zo hotsebotserig op elkander." Dinsdagavond hield de R.K. Reisclub „St. Christo- phorus" bij de heer E. A. Herman alhier haar jaar vergadering onder leiding van de heer A. Kesbeke. De nu 23 bestaande vereniging tel tthans 67 leden terwijl de penningmeester een klein batig saldo over het versterken verenigingsjaar kon vermelden. Nadat men de zakelijke agenda had afgewerkt ble ven de leden die in grote getale waren opgekomen nog enige uren bijeen, waardoor tot laat in de avond een vrolijke en feestelijke stemming heerste op deze vergadering. „VIA LISSABON". (The Riverline) De Z.V.U. begint volgende week Dinsdag haar toneelseizoen in onze streek met een der bekendste stukken uit het huidige toneelprogramma, n J. „Via Lissabon" (The Riverline). Dit is het tweede toneelstuk, dat de door zijn ro mans ert essays ook in ons land in brede kringen be kende Engelse auteur Charles Morgan aan de open baarheid prijsgaf. Het eerste was het in 1938 ge schreven en in Nederland in 1948 met zeer veel succes gespeelde „The Flashing Stream" (De Fonkelende Stroom) Aan het ontstaan van „The Riverline is een nogal merkwaardige voorgeschiedenis verbonden, waarover Morgan zelf een en ander vertelt in een, ook uit literair oogpunt, zeer boeiend voorwoord, waarmee hij de uitgave in boekvorm van dit werk inleidt. De ideeën, welke hem de stof verschaften voor de uiterlijke handeling van het stuk, deed hij op bij zijn bezoek aan Frankrijk in 1944, onmiddellijk na de be vrijding van dit land. In de gesprekken, die hij met zijn Franse vrienden voerde over de ondergrondse strijd en in het bijzonder over de z.g. „vluchtwegen", waarlangs naar beneden geschoten geallieerde vliegers via België, Frankrijk, Spanje en Portugal naar Enge land terug werden gebracht, had één feit hem vooral getroffen Dat was de angst die men in deze illegale organi saties in hevige mate koesterde voor wat men daar noemde „un faux Anglais", een pseudo-Engelsman een Duitse geheime agent, die na hiervoor speciaal te zijn opgeleid, zich als Engefèe piloot zou kunnen laten opnemen door de organisatie van zon „vlucht weg". Deze zou zich dan tesamen met andere „echte" Engelsen tot in Portugal kunnen laten brengen, om daar plotseling te verdwijnen, in het bezit van meer dan voldoende gegevens om de gehele organisatie te kunnen „oprollen". Als eigenlijk hoofdthema van het stuk, waartoe deze verhalen hem inspireerden, zag Morgan het wel zeer actuele probleemwaar ligt voor ons vredelievende mensen, levend in deze wereld van woest geweld, onze verantwoordelijkheid, welke voortkwam uit de traditie van het oude Rome en Christus, van Athene en de Renaissance. Doch na vele vruchteloze pogingen, blijkt de dra matische constructie van het toneelstuk hem in tech nisch opzicht te machtig met pijn in het hart moet hij besluiten genoemd thema te verwerken in de vorm van een roman, welke in 1949 verscheen, Maar het verlangen zijn oorspronkelijke dramatische opzet toch nog uit te werken blijft sterk in hem leven. Hardnekkig blijft hij er aan doorploeteren. Hij wil de roman toch niet anders zien dan als een voorstudie tot het schrijven van het stuk. En na drie jaar heeft hij eindelijk de vorm er voor gevonden. Het resultaat is „The Riverline" hetwelk o,a. dezer dagen te Ter neuzen ten tonele zal gebracht worden. Karakteristiek voor de geestelijke achtergrond van dit toneelspel zijn de woorden welke Mazzini in 1849 schreef tijdens de verdediging van Rome en die Morgan tot motto koos voor zijn stuk „Wij moeten handelen als men sen die de vijand voor hun poorten hebben staan, en tegelijkertijd als mensen, die werken voor de eeuwig heid". H. B. v. d. B. DE RONDWEG OM WOUW. Naar de K.N.A C. bericht kan de opening van de rondweg om Wouw ongeveer half November tege moet worden gezien. DE STRIJD OM HET LAATSTE STROOMGAT. Naar het zich laat aanzien zal eind volgende week een poging worden gedaan het laatste stroomgat van Schouwen en Duiveland, dat bij Ouwerkerk, te sluiten. Dezer dagen zal de laatste hand worden gelegd aan de bezinkingswerkzaamheden en de aanleg van een brede stenen drempel waarop de vier Phoenix-cais- sons, waarmee de sluiting zal geschieden, moeten worden geplaatst. Als het weer zich goed blijft houden en zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen, dan zal eind van deze week worden getracht de eerste Phoenix- caisson haaks op het westelijke landhoofd, dat in middels met een aantal kleine caissons is uitgebouwd, te zetten. De plaatsing van de overige drie caissons, welke het dan nog resterende gat van ongeveer 180 meter moeten afsluiten, is geprojecteerd tegen eind vol gende week er zullen twee a drie dagen mee ge moeid zijn. NIEUWE VOORRANGSWEG IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de vol gende wegen in Zeeuwsch-Vlaanderen tot voorrangs- weg aangewezen de weg Buitenlust, Groede, Nieuw- vliet, Sluis de provinciale weg Schoondijke, IJzen- dijke de provinciale weg IJzendijke, rijksgrens de weg IJzendijke, Philippine, Driekwart de provinciale weg Terneuzen, Axel en de weg St. Annapolder, Zaamslag, Terhole. Ged. Staten gronden hun besluit op een rapport van de directeur der Provinciale Waterstaat en uit overweging dat de practijk uitwees, dat het door gaande verkeer in het algemeen voorrang neemt op de locale wegen, terwijl dit laatste ook wanneer het ten opzichte van het eerstgenoemde verkeer van rechts nadert bereid blijkt te zijn, aan dat ver keer voorrang te verlenen, Ged. Staten vónden daarom dat hun besluit ten aanzien van genoemde wegen derhalve gezien kan worden als een formele bevestiging van een feitelijke situatie. OMLEGGING WEGVERKEER WUESTWEZEL- ANTWERPEN. Door herstelwerkzaamheden aan de weg Wuest- wezelAntwerpen is het grensverkeer genoodzaakt op Belgisch gebied ongeveer 10 km. om te rijden. De K.N.A.C. maakt degenen, die naar Antwerpen rijden, er op attent, dat men de daardoor ontstane vertraging kan vermijden door niet bij Wernhout maar bij Nispen de grens te passeren. Schaken. COMPETITIE 1953- 54 AANGEVANGEN. Woensdag speelde S.V. Landau" alhier op de bovenzaal van „Het Centrum" haar eerste competitie wedstrijd van het seizoen 1953—'54, Dit keer spelen zowel het eerste als het tweede team van de Axelse schaakclub in dezelfde afdeling. De gedetailleerde uitslag van deze eerste ontmoeting was als volgt Landau I Landa^i II 1. J, v. d. Hagen C. van Beesd 10 2. C. de Putter H. Peeters 10 3. M. Jansen W. van Doeselaar 1 0 4. M. Wondergem A. Verstraeten 1 0 5. A. Ruijtenburg J. Haak 0 1 6. R. H. de Rider A. Verlinde 1 0 7. J. Bakker M. Kaijser 1 0 8. M. Mattelé J. Verstraeten YlYz 9. J. de Ridder C. Jansen YiYb 10. D, Jansen A. van Gassen 1 0 Totaaluitslag 8 2 „Selene, neem me niet kwalijk, maar ik wou dat je het eten zelf opdiende. Ik krijg het op mijn zenu wen van dat wezen, van de slapperige manier, waarop ze je iets aanreikt." „Natuurlijk, lieverd, als je dat gezelliger vindt Zie je, je kunt niet zo heel veel van je personeel verwachten, voor hetgeen jij er voor kunt betalen." „Dat meen ik ook niet, maar daarom hoef je nog geen half-gare om je heen te velen." „Ze is niet half gaar. Niet al te vlug, dat geef ik direct toe. Maar ze is gek op Joan en dat op zichzelf is al elke cent waard van het hongerloontje dat we haar kunnen aanbieden." „Nou, het zou mijn keuze nooit zijn." „De mijne ook niet, als er van kiezen sprake wezen kon. Bovendien, weet je ,John, wat altijd onze af- spraa kis geweest. Jij regelt je zaken naar jouw eigen zin en ik richt mijn huishouding in naar de mijne." „Zeker, zeker, maar dat mens deugt niet voor d'r werk." „Nou. John, dan ben ik er altijd nog om de zaak te laten marcheren.,, „Ja schat, die kunst versta je. Hoe kom je aan dat jasje, Selene? Het lijkt wel bont. Of is het bont?" „Nee, dommertje, het is pluche Caracul. Vier dollar vijf en negentig cent de meter en een en dertig dollar vijftig alles en alles bij elkaar met twee dagen juf frouw Ada hier aan huis om het mij te helpen maken." „Je bent een beste meid, Selene. En er zal nog eens een dag komen waarop ik in staat zal zijn je een echte pels te geven." naar iets moois. Ik had niet kunnen dromen, dav ze voor een cent minder zouden gaan dan tweehonderd dollar het dozijn. En toen merkte ik, dat ze waar achtig voor zes-en-dertig gingen, ja zeg nu zelf, mocht ik John, je kunt je denken, dat ik tegen die verleiding niet bestand was. Ik zou ze morgen aan de dag voor tweehonderd kunnen verkopen. Toe zeg nou dat je niet meer boos bent Is het niet, schat „Dat weet je wel, Selene," zei John Lester, haar dicht tegen zich aan drukkend, terwijl zijn ogen van hartstocht vertroebelden. „Maar probeer nu eens lief te zijn, kindje en laat de dingen je niet de baas worden. Loop toch niet al die verkopingen af, engel, ik houd daar niet van." „Schat. Ouwe, lieve schattebout. Nu we die gele glazen eenmaal hebben en die beeldige Wedgewood borden, die ik laatst bij die verkoop aan de Madison heb opgepikt, nou moet je es raden zeg „Wat voor borden „O eendvogeltje, nu heeft die dot ze niet eens opgemerkt. Die beeldige eierschaal-bordjes met zo'n druiventrosmotiefje er op, waarop ik je een dood enkele keer, als je es extra lief bent, Zondags te eten geef. Nu we die eenmaal hebben en dat Veneti- aanse glas, nou moet je es raden „Goed, wat is er dan te raden „Nee, nou zonder gekheid, raad es schat „Die gaan we gebruiken als we 's avonds weer eens appelen poffen." „Doe nou niet zo flauw. Raad es." „Ben je echt niet meer boos op me, om die gele „Ja, ik weet het niet." glazen, lieverd Ik dacht er niet aan ze te kopen, „We geven een diner John, toen ik er de eerste keer kwam. Toen ik ze op „Wat?" de kijkdag vóór de verkoop zag staan, keek ik er enkel en alleen naar om het plezier van het kijken (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2