AXELSE COURANT Verenigd Europa? „Met raad en daad" Y» nippers J C.VINK ALS EERSTE VASTE VOEDSEL NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA En ooK coot oudèr_£tt gezande? tocdiume kost, Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 31 OCTOBER 1953 68e Jaargang No. 9 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK ADVEÏTENTIEPÏ1JS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentién (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Markt 12 AXEL. De betogingen voor een verenigd Europa zetten zich voort en deze gedachte heeft men in het centrum der belangstelling geplaatst door het onlangs te Den Haag gehouden congres, dat door de eersten in den lande werd bijgewoond. De vraag, die de stijgende propaganda voor de versnelde eenheid van Europa opwerpt, is niet of er geen ideologich-waardeerbare en praktisch aanvaardbare ele menten te vinden zijn in de huidige toenaderings- en verbindingspogingen, maar of het juist gezien is, reeds een zo machtig beroep te doen op de openbare me ning, nu de ontwikkeling der Europese politiek zich nog in het stadium bevindt der overweging en door moeilijke problemen wordt omringd. Voor hen, die voorstanders zijn van de volstrekte verdwijning van de Nederlandse staats-souvereiniteit is het aanbevelenswaar dig, kennis te nemen van de rede, die de minister van buitenlandse zaken, mr. W. Beyen heeft gehouden op de vergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, over de rol van Nederland in de internatio nale politiek. De minister heeft vastgesteld, dat ons land in zoverre deelneemt aan zogenaamde supra nationale organisaties, dat het, met betrek king tot de Kolen- en Staalgemeenschap, reeds een bevestigend antwoord heeft ge geven. Met betrekking tot de Europese De fensie Gemeenschap kwam het ja-woord al van de regering en van de Tweede Kamer. Het wachten is nu op de Eerste Kamer, die een zware verantwoordelijkheid zal hebben te dragen en van welke niet vast staat, dat zij de gevaarlijke kanten van deze interna tionale verbintenis over het hoofd zal zien. Maar het is uit de rede van de minister gebleken, dat de regering niet van plan is, de uiterste konsekwenties van de internatio nale gelijkschakeling voor haar rekening te nemen. „In een niet te verre toekomst", zo zei de minister, „kan Nederland voor de vraag gesteld worden, of het wil medewer ken aan een verder gaande supra-nationale samenwerking tussen de zes landen, n.l. een deelnemen in wat een Europese politieke gemeenschap wordt genoemd." In haar antwoord op deze vraag stelt de regering een duidelijk voorbehoud. Neder land is slechts tot een zodanige deelneming bereid, indien en zover het gaat om doel stellingen, die niet langer in nationaal ver band kunnen worden verwezenlijkt en waar van de verwezenlijking in internationaal ver band overdracht van verantwoordelijkheid aan een supra - nationaal lichaam vordert. Tot die doelstellingen behoort het verbete ren en moderniseren van de economische structuur van Europa, hetgeen vooronder stelt het scheppen van een gemeenschappe lijke markt. Het scheppen van een supra nationaal orgaan zonder een wei-omschre ven supra-nationale verantwoordelijkheid en zonder daarmee overeenstemmende wei-om lijnde bevoegdheden zou naar de mening der regering, in strijd zijn, niet slechts met het Nederlands belang, maar ook met het belang van Europa, dat door het scheppen van lege, politieke vormen niet wordt ge diend. Het is met grote precisie gezegd en het wordt duidelijk, dat deze regering niet met de Nederlandse souvereiniteit zal gaan spe len en dat haar gedragslijn door nuchtere overwegingen wordt bepaald, dat het geen zwevende ideologie is, die haar beleid richt. Intussen echter is men door te bewilligen in de aansluiting bij de Europese Defensie-Ge meenschap, die onvoorwaardelijk zal zijn en vijftig jaar geldt, naar ons inzien reeds te ver gegaan en het is, zoals zo dikwijls te voren, de Eerste Kamer, op wie onze hoop zich vestigt. De gezamenlijke militaire verdediging van Europa is n'iet een panacé, dat ons van de Russische bedreiging verlost. Zij is verbon den aan politieke problemen, die ingewikkel der zijn dan de kwestie er op het eerste ge zicht uitziet. Daar is de Duitse vraag. Wan neer men de hoofdpunten van Adenauer's program in beschouwing neemt, dan ziet men terstond hun tegenstrijdigheid. Hij wil West- Duitsland als onafhankelijke mogendheid doen deelnemen aan de Europese Defensie- Gemeenschap en hij wil een hereniging van Duitsland. Maar de bewapening van Duits land als lid van de Europese Defensie-Ge meenschap zal Rusland opvatten als een be wijs van agressiviteit. Hoe redt men zich uit de benauwenis Een Europese defensie zonder Duitsland is ondenkbaar, een Europese defensie met Duitsland roept gevaren op. Hiernaast komt het overwicht van de Verenigde Staten, die het Atlantisch verbond moeten steunen, die het hun wil zullen opleggen en voor welke Europa de betekenis heeft van een bastion, wanneer de grote strijd losbarst. Kunnen w'ij er zeker van zijn, dat de Europese verdediging reeds technisch zo is voorbereid, dat wij het gevaar kunnen af weren, wanneer het plotseling acuut wordt Het valt te betwijfelen. Dit lis een vraag, die allerminst défaitisme wil prediken, maar als wij meedoen aan de Europese defensie, dan hebben wij er recht op, nauwkeurig te weten, welke plaats aan Nederland in het verdedigingsplan is toe gewezen, en of niet Nederland genoodzaakt zal worden, zijn gebied prijs te geven ten bate van (internationale belangen. Men moet het probleem van het Verenigd Europa niet tegemoet treden met ideologi sche beneveling, maar met nuchtere zin. Er wordt niet een schone illusie voor ons gelegd, maar een realiteitsvraag en wij ho pen, dat ons publiek dat, los van elke pro paganda, zal leren inzien. Dr P. H. Ritter Jr K. J. P. Een huurder van een weekwoning is met de huurbetaling ruim een half jaar achter, Kan ik hem er uit laten zettfii AntwoordHuurschuld is één van de redenen, waarom men een huurder de woning kan laten ont ruimen. U dient dit echter wel aanhangig te laten maken bij de kantonrechter, door een deurwaarder. Deze weet dan wel wat hij verder moet doen ten opzichte van de desbetreffende verklaring van de huuradviescommissie. Uw huurder krijgt in ieder geval gelegenheid zijn huurschuld alsnog aan te zuiveren. J. v. d. W. Onze prachtige herdershond snurkt. Wat kan de oorzaak zijn AntwoordDeze hond zal vermoedelijk een te weelderig leven hebben. Goed voer (makreel, vet over zijn eten etc,) daarbij weinig beweging natuurlijk. Het gevolg is een lekker dutje, met het daaraan verbonden gesnurk. U kunt er zekerheidshalve ook even mee naar een dierenkliniek gaan, dan bent u er helemaal zeker van. Wij kunnen natuurlijk op een afstand niet met absolute zekerheid de oorzaak vast stellen. v P. W. H. Is een huiseigenaar verplicht zorg te dragen voor behoorlijke «afvoer van ie W.C. Door verandering van eigenaar -kwam deiW.C. te vervallen. De nieuwe eigenaar gaf 'wdt-'^gut en moest ik zelf maar zorgen dat er weer eeit&AtC. kwam. De inhoud moet geledigd worden in de vaart. Is dat toelaatbaar AntwoordSommige mensen kunnen erg gemakke lijk leven. Het beste is dat u uw klacht naar voren brengt bij de afdeling Bouw- en Woningtoezicht in uw gemeente. Het lijkt ons geen erg frisse boel en deze dienst zal wel maatregelen treffen dat daar ver andering in komt. H. G. Een weduwe, 80 jaar, heeft geen andere in komsten dan de rente van haar kapitaal, heeft zij nog recht op de uitkering van de noodwet Drees AntwoordAls de rente van haar kapitaal, be rekend naar 8%, meer bedraagt dan 1080.per jaar komt zij niet in aanmerking. Leg uw vraag in ieder geval even voor aan de Raad van Arbeid. V. S. Wat zijn „blote mannetjes in het gras" Kan dat een plant zijn AntwoordJa, inderdaad De meer officiële naam is Herfst tij'loos. Het plantje groeit hoofdzakelijk langs de Maas, omstreeks deze tijd. Rose, blauwach tige blempjes, doen denken aan wat koude, vandaar die min of meer vreemde naam. V. S. Uit de vacht van welk dier wordt boeren bont gemaakt AntwoordBoerenbont is brabantsbont, dat is ge wone katoen. V. S. Wanneer bij het inslaan van een spijker in een muur de poreuze muur afbrokkelt,'van welk hulp- tniddel wordt dan gebruik gemaakt Antwoord s Van een rawplug. Om te voorkomen dat de muur om het gat afbrokkelt, kan men boven dien gebruik maken van een plankje waarin een gaatje is geboord, waardoorheen de rawplug. Als men det plankje onder het boren stevig tegen de muur drukt, is afbrokkelen vrijwel uitgesloten. V. S. Wie vervaardigde de eerste gloeilamp AntwoordWij geven de eer aan Thomas Alva Edison (1847—1931). In 1879 vond hij de gloeilamp uit. Abonné. Komt huispersoneel in aanmerking voor loonsverhoging AntwoordOok al weer een kwestie van afspraak bij de indiensttreding. Het komt nog maar al te vaak voor, dat er over dienstvoorwaarden bij de aanname van huispersoneel niets maar dan ook niets wordt af gesproken en naderhand komen er dan strubbelingen. De dienstvoorwaarden, als daar zijn loon, vacantie, vacantietoeslag, vrije dagen, eventuele verhogingen, aanvang en einde van de dienst, opdat er geen te lange diensttijd zal bestaan, alles dient vóór de in diensttreding vastgelegd te worden en door de beide partijen te worden ondertekend. Daaraan moeten beide partijen zich houden. Abonné. Waarmee maakt men een vergulde lijst om een spiegel schoon AntwoordMet lauw, warm water, waarin een scheutje geest van salmiak,. A. H. Mijn vader heeft een ongeval gehad, dat zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien Later bleek dat hij zijn werk niet kon voortzetten en meldde hij zich bij een ziekenhuis. Nu krijgt hij geen uitkering krachtens de ongevallenwet. De uitkering bedraagt 80% van zijn normale loon. Kan men nu de werkgever niet verplichten, de rest van het loon door te betalen Antwoord Neen, gedurende de tijd, dat uw vader zijn werk niet kan verrichten, kan men de werkgever niet verplichten het resterende gedeelte van het loon uit te betalen. H. R. Heeft jonge kippen, die altijd grote eieren leggen, waarin twee dooiers. Antwoord Bij vele hennen komt het nimmer voor, daarentegen bij sommigen herhaaldelijk. Het moet na tuurlijk worden toegeschreven aan een ziekelijke of althans niet gewone toestand van de eileider. Het is mogelijk dat een en ander verband houdt met de voeding. Een goed hoendermeel moet samengesteld zijn uit sojameel, gerstemeel, zemlen, maismeel, haver meel, vismeel, mineralen, bier-gist, diermeel en rode wortelmeel, terwijl gedurende de wintermaanden toe voeging van A-D vitaminenpreparaat noodzakelijk is Als u er zeker van bent, dat het voedsel op de juiste wijze is samengesteld, is het raadzaam het advies van een dierenarts in te winnen, indien deze ietwat vreem de leg niet ophoudt, maar dit staat wel vaster is niet veel aan te doen. B. B. Ik heb een olievlek in mijn regenmantel, hoe krijg ik die er weer uit Antwoord U kunt deze vlek bedekken met pijp aarde. Laat dit er gedurende 5 minuten opzitten, daar na afborstelen. N. N. Hoeveel procent huurverhoging kan berekend worden voor meervoudige bewoning En is deze ver hoging verschuldigd met terugwerkende kracht AntwoordU vermeld niet hoeveel personen in wonend zijn. De regeling is zo Voor niet tot het gezin behorende personen, tot en met 3 personen, niets, voor 4 of 5 personen 4%, voor 6 of 7 per sonen 8l/2% en daarboven 13%, afgerond naar boven op 5 cent. Deze verhogingen zijn verschuldigd vanaf 1 Januari 1951. N N. Wanneer is men verplicht de huur van een maandwoning (achteruit betaling) te voldoen en moet de huur gebracht worden of moet ze gehaald worden Antwoord De huur is verschuldigd op de eerste dag der nieuwe maand. Huurschuld is een brengschuld. Heeft men echter steeds de huur gehaald, dan moet men natuurlijk wel vooraf doen weten dat de huur voortaan gebracht moet worden. Er doen zich wel eens gevallen voor dat de bewoner wegens ouderdom of iets van dien aard de huur eenvoudig niet kan brengen en dus is aangewezen op hulp van buiten, dan is het billijk dat de huiseigenaar met deze reden rekening houdt. De buren kunnen in een dergelijk ge val wel eens niet op de eerste van de maand iemand ter beschikking hebben om deze vriendendienst te bewijzen. Het is billijk dat de eigenaar dan niet „bruut" optreedt. Hij kan daarbij altijd denken aan het bekende gezegde „Wat gij niet wilt enz. enz." W. Mijn huis, hetwelk ik in 1939 huurde, was be groeid met klimop. In de oorlog verdwenen pannen en klimop. Thans is het dak weer in orde, maar het klimop is ook weer teruggekomen. De eigenaar wil nu dat ik dat klimop verwijder. Het zit mij niet in de weg en ik wens er geen 15 voor uit te geven. Wat moet ik doen Antwoord Klimop kan zeer nadelig zijn voor het dak. Bovendien dient u als goed huisvader te waken voor het welzijn van het door u gehuurdehuis. U dient dit derhalve te (laten) verwijderen als de huiseigenaar er op staat. s Voortdurend werken de pompen in Schouwen en Duiveland en spuien de slui zen het water weg en komen de overstroom de streken boven water. Zo is thans het dorp Kerkwerve van Zierikzee uit te berei ken en staat droog. Maar nu blijkt pas hoe zeer het water veel verwoest en bedorven heeft. Van de 210 woningen, die Kerkwerve vóór de ramp telde zijn er 105 dus 50% ingestort en 30 panden zijn niet te herstellen. En als men bedenkt, dat er in alle woningen minstens 80 c.m. water heeft gestaan, kan men begrijpen, hoe alles er uit ziet. Ook, dat het de eerste tijd een tijd van behelpen zal zijn voor de terugkerende bewoners. De bak kerij is grotendeels verwoest, de winkel van de kruidenier ziet er gehavend uit, de smidse is één bonk roest van machines en aam beelden, terwijl het slib er decimeters hoog ligt. Er zal ook herverkaveling moeten plaats hebben en voor dat alles gebeurd is kan de landbouwer niet op het land gaan werken. Dinsdagavond is de 56-jarige schoen maker A. S., wiens bedrijf zich in de Rese dastraat te Rotterdam bevindt, door iemand die voorgaf leer te willen kopen, aangeval len. Hij kreeg klappen op het hoofd, waar schijnlijk met een schoenmakershamer en viel ernstig gewond neer, terwijl de aanvaller de ongelukkige nog van een portefeuille met ongeveer 1000 beroofde. De schoenmaker bevond zich alleen in zijn werkplaats, daar zijn zoon de zaak om half zes had verlaten. Hij werd gevonden door buren, die door zijn kreunen opmerkzaam werden gemaakt. De man is naar een ziekenhuis overgebracht. Met het stoomschip „Sibajak" van de Kon. Ned. Lloyd zijn Woensdagmiddag ruim 1000 emigranten naar Australië ver trokken. Er reizen 347 kinderen beneden de leeftijd van 12 jaar mee. De reis gaat via het Suezkanaal en verwacht wordt dat het schip op 26 November a.s. ïn Fremantle zal aan komen. In het Borreveen bij Tollund in Jut land is een mensenhoofd gevonden van een bewoner van die streek van vóór 2000 jaar. Door de veenzuren is het zo prachtig gecon serveerd, als nergens ter wereld. Ook werd er een fraai gedreven offerketel van zilver gevonden. Er werden nog meer bruin ge kleurde lijken gevonden. Alles wees er op, dat hier mensen geofferd waren. De „Willem Barendsz" is naar Kaap stad vertrokken om ter walvisvangst te gaan. De reis gaat via Curagao. Er gaan weer 12 vangschepen mee van Kaapstad uit. Bij on derling overleg is vastgesteld, dat er dit jaar 500 z.g. eenheden minder dan vorig jaar mogen gevangen worden. Het vangseizoen begint 2 Januari 1954.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1