Mannequin Warm gekleed de Winter in! T rainingsbr oeken Visser- Koole nv Ie e )ti ■e ii UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. door FANNY HURST. Gemoltonneerde met achterzak, marine en donkerbruin Lengte 50 tot 110 c.m. Lengte 50 c m. f 1,98 kleine stijging per maat. - a u 'e 'c n f i' lr V t 3< 'j li CONTACTAVOND LANDBOUW-JONGEREN STREEK OOST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN. In een drukbezochte gecombineerde vergadering van jongeren uit de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in het land van Axel (L.J.G. en Z.P.M.) werd y/oens- dagavond in de jeugdherberg „Bleye Haghe" een tweetal zeer actuele onderwrpen belicht door ir. H. Lugtmeijer, één van de docenten van de Volkshoge school in Nederland, Door de heer W. de Putter Jz. werd bij de aan vang dezer drukbezochte en belangwekkende verga dering een bezielend woord ter inleiding gesproken. In de brede zette deze de doelstellingen van de Land- bouw-jongeren-gemeenschap nog eens uiteen, die in zonderheid beogen na te streven de verheffing van het platteland en de bewaring van de eigen levens stijl op allerlei gebied. De vorderende ontsluiting van het platteland, die hier als het ware reeds volledig is doorgedrongen maakt het nodig ons te bezinnen, zei spr. Daarbij blijft het echter niet en het scheppen van voorwaarden voor een krachtiger economische ontplooiing[, zowel op landbouw-technisch gebied, ten opzichte van de P.B.O. en nog zoveel ander ter rein is absolute noodzaak geworden. Wij dienen ons daarvan te doordringen en ook volkomen op in te stellen. Hierna werd het Bondslied „Wij zijn jong" uit volle borst door allen ingezet. Nadat een der dames een gedicht had gereciteerd was het woord aan ir. Lugtmeijer. Het Volkshogeschoolwezen. In de allereerste plaats wenste de spreker het reeds door de voorzitter gesprokene te accentueren ten op zichte van de allerwegen te constateren geest van vervlakking, die hij ook zou kunnen noemen „Ver stedelijking'. Deze toch is het die het platteland ge heel dreigt te ontluisteren. Vooral in ons overbevolkte land is dit funest. Steeds maar gaat het groeiproces en de industrialisering voort en ook de vermaaks industrie blijft daari niet achter, doch houdt gelijke tred met deze ontwikkelingsgang. De diepere grondslag hiervan berust bij film en radio, vooral op het gebied geldverdienen. De goede films niet te na gesproken is de strekking van de meeste toch platvloers en ingesteld op het altijd gel dende „kookboek-recept zoveel procent sex-appeal, zoveel sensatie, muziek, of wat dies meer zij, dit alles aan de lopende band en spottend vaak met alle rede lijke smaakgevoelens. Het is nu vooral de taak van de volkshogeschool, de opbouw van het platteland in eigen land en ook in Europa te verzekeren, door ons enerzijds te be zinnen op wat het hedendaagse leven eist, maar ten andere daarbij ook het eigen landelijke karakter te bewaren in een eigen boeren-levensstijl. Wij hebben voldoende oog voor de cultuurtechnische aspecten en de algehele ontwikkeling der bedrijfsvoering en dienen daarbij speciaal het vokonderwijs in alle opzichten op te voeren en stimuleren Daarnevens past het, oog voor de zelf-werkzaamheid te hebben door het ver enigingsleven op hoger plan te brengen, hetgeen het cultureel- en maatschappelijk leven ten goede zal komen. In deze geest wil de Volkshogeschool werken tot het behoud van veel wat in ons oog niet verloren mag gaan van hoge waarde voor aller ook geeste lijk welzijn. De boer in een veranderend Nederland. Het behoud van de eigen levensstijl is ook in allerlei ander opzicht wel aan te bevelen als wij letten op onze hedendaagse meubelen en huisraad, de massa- 7) „Best mogelijk dat dat zo is, maar dat vergeet je. Probeer het eens bij Panatcost of bij een van de andere verhuurkantoren van de Sixth-Avenue, waar je woord evenveel geldt als getuigen. En geloof me, er zijn niet veel woorden nodig, willen ze evenveel waard zijn als die getuigen van jou. Redfern school voor meisjes en daar komt ze mee aandragen En dat leeft en kijkt uit haar ogen en is slim genoeg om te snappen dat het niet regent, want ze heeft haar parapluie niet opgezet. Wel, wel Verhuurkantoren van Sixth-Avenue. Er waren er zo veel dat ze soms begonnen te draaien voor haar ogen tot de straat mijlenlang leek van al maar het ene verhuurkantoor naast het andere, uitgerold als een stuk loper. Ze stond tussen het gedrang buiten en las wat er op de borden stond. Gevraagd 1 tweede butler, 4 chauffeurs voor de provincie. 1 keukenmeid voor een restauratiewagen. 2 meisjes voor huishoudelijke bezigheden in de stad. Echtpaar, man chauffeur, vrouw keukenmeid. 4 was vrouwen. 5 kindermeisjes. 1 tuinman. Nu eens ging ze binnen en zat tussen een vage kluit gezichten achter tegen de muur van loodgrijze kantoren, die roken naar oude waterpoelen. Dan weer slenterde ze doelloos van het ene stuk bord naar het andere. Al die verhuurkantoren langs, een uitgerolde reep loper. Het scheen nutteloos. Telkens en telkens weer productie (alles aan de lopende band) van „schil derijen" etc. Ook de absoluut verkeerde gemeentelijke klassifi- catie draagt bij tot het leegzuigen van het platteland. Alle goede predikanten worden weggetrokken en dat alles leidt tot een geweldige achteruitgang, geestelijke verarming en culturele bedreiging. Waar de culturele ontsluiting echter voortgaat is het de Volkshogeschool, die zal bijdragen tot de ontmoeting van de stad met de wereld, waarvan enige kernachtige en sterk karakteriserende staaltjes uit Amerika werden gegeven, waar tienduizenden stadskinderen b.v. nooit een levende koe te zien krijgen. Het stemt tot hilariteit als spr. vertelt hoe deze kinderen b.v., reageren op het melken van een koe. Met alle bestaande tegenstellingen een voor oordelen rekenend zal de Volkshogeschool toch een bijdrage leveren tot beter begrip, onderling en ook wederzijds en bijdragen tot het vestigen van een eigen impuls en opvoering van het verenigingsleven. Met weglating van het element „sleur" dient daarbij ook te worden gedacht aan een noodzakelijk sterker Godsdienstig leven. Zodoende kan en zal het leven ten plattelande aan innerlijke verrijking en geestelijk voller ontplooiing winnen. Nadat gepauzeerd was vormden zich groepsgewijze zes tafels, waaraan door tien leden van beider kunne werd plaats genomen en daarop vragen in bespreking wehrd engebracht, die de tegenstellingen tussen stad en plateland betroffen. Alle groepen benoemden uit hun midden een rapporteur en op een zeer geani meerde wijze werden daarop door ir. Lugtmeijer al deze vragen beantwoord. Deze gedachtenwisseling leidde tot een zeer vrucht baar resultaat, waarmede een kleine blik werd ge worpen op datgene wat de Volkshogeschool nastreeft, door het inleiden van bepaalde zeer urgente en actuele vraagstukken en onderwerpen door bekwame cursus leiders, met daarop aansluitende gedachtenwisselingen. De spreker maakte bij het einde nog gebruik van de gelegenheid tot het aanbevelen van de cursus te Bakkeveeti (Fr.) de zesde winterschool voor jonge boeren (van 18 jaar en ouder) en boerinnen. De practische en theoretische resultaten hiervan zijn ontwijfelbaar gunstig en spr beval deze dan ook in aller aaödacht en ter overweging. Aan het einde werden door de voorzitter woorden van hartelijke dank geuit aan de spreker voor zijn interessante inleiding en de levendige discussie s door hem daarna gewisseld met de aanwezigen. Mededelingen van huishoudelijke aard besloten deze leerzame avond. FILMVOORSTELLING VOOR JONG EN OUD. Onder auspiciën van de Nat. Chr. Geheelonthou ders Vereniging werden in het gebouw der Chr. Be waarschool aan de Ds. Jan Scharpstraat Dinsdag namiddag en -avond filmvoorstellingen gegeven met een propagandistische strekking. Vooral de in de vooravond gegeven jeugdvoor stelling, die de zaal voor een goed deel vulde met circa 400 kinderen, stond in het teken van de be langstelling. De geaardheid van het programma was er dan ook naar want behalve leuke tekenfilms en een reportage van Prinsjesdag met de opening van de Staten-Generaal, e.awerd een sterk tot het kinder gemoed sprekende kinderfilm „Herwonnen Geluk" ten aanschouwe gebracht. Hierin werd het leed vertolkt van enige weeskinderen, die onderdak waren gebracht bij een ontaarde en drankzuchtige „pleeg"-vader. Ge lukkig bracht de grootste nood uitkomst nadat één der kinderen als slachtoffer was gevallen voor de achtergebleven weesjes, door een barmhartige rijke dame, die zich over de kinderen ontfermde. Des avonds was de belangstelling beduidend minder en de nu vertoonde, minder Voor kinderogen geschikte voorgeroepen te worden voor de een of andere even tuele werkgever Juffrouwen van de huishouding, die haar staf personeel kwamen huren. Directrices van gestichten, met de gevreesde geur van lysol om zich heen, op zoek naar werkkrachten. Hospita's. Dames, wier wagen buiten wachtte, met een verrukkelijk loom parfum om zich heen. In zekere zin was het dwaasheid hoop te koesteren, te worden uitverkoren, als je gezicht niet precies die trekken vertoonde, die in het gelaat van de ervaren nurses nu eenmaal altijd min of meer aanwezig zijn en als je mantel langs de hele voorkant kaalgesleten was en als je hoed met een enkele roos op een wag gelende steel gekocht was aan een kar in Delancey Street en er ietwat kluchtig uitzag. De vraag was naar ervaren hulp, zelfs als je tevreden was met lager, ja heel wat lager loon. Jonge moeders, die een kinderjuffrouw zochten, keken naar haar gezicht als door een mist en naar haar mantel met de kale streep van voren en naar haar scheef getrapte schoe nen en liepen door. En toch bood Annie dag na dag weerstand tegenover de kleine mannetjes met vettige vesten, de conciergs van kantoren en lege huizen, die haar altijd direct wilden huren als werk vrouw en haar wilden sturen naar de hoek om emmers en bleekpoeder en lysol te halen. Als je met de macht der wanhoop met heel je wezen hunkerde om kindermeisje te worden bij een lief, klein kindje, schuwde je hardnekkig, tot de laatste cent in je onderrokszak, de rol van werkster en de dagen van gekruip op je knieën langs splinterige vloeren van oude gebouwen. Er hoefde maar een kloof in je hand te komen en dan stond het voor Annie muurvast, dat ze zonder pardon, voor eeuwig haar zaak verpest had. Buiten gesloten uit het domein der gulden babies, die soms hun armpjes naar haar uitstrekten en kraaiden als zij langs hen kwam in het park. rolprent „Het grote offer" was eveneens van pro pagandistische strekking. In deze voorstelling werd ook een pleidooi gehouden ten gunste van de be strijding van het grote maatschappelijk zo verderfe lijke drankmisbruik. OP HOL SLAAND PAARD VIEL DOOD NEER.' Toen Donderdagnamiddag rond 3 uur de groente handelaar M. D. aan zijn middagmaal was, sloeg door onbekende oorzaak, het paard dat voor zijn groentenwagen nog voor zijn deur in de Ds. Jan Scharpstraat stond, op hol en rende met de ten dele geladen groentenwagen de straat uit Aan de hoek van de Wilhelminastraat bonsde het teugelloze dier met de wagen achter -zich op een muur van de daar staande woningen en wel met zulk geweld, dat het morsdood neerviel. Een met een tweeling wandelende moeder kon dank zij haar tegenwoordigheid van geest, nog juist een poortje binnenvluchten. Een andere nog jóngere twee ling bevond zich voor een der ramen van het huis waar dit ongeVal plaats vond, zodat (wel zeer toe vallig) alles wonder boven wonder goed afliep daar ook geen glazen werden vernield door deze tomeloze vlucht. Door de rijksveearts werd het paard de hals af gesneden en het cadaver daarop naar het gemeente lijke slachthuis vervoerd om voor de consumptie te worden bestemd. GEVONDEN VOORWERPEN. Een doublé schakelarmbandje, Polenstraat 16. PREDIKBEURTEN. Zondag 25 October 1953. Ned. Herv. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. C. A. Honders, van Sas van Gent. Geref. Kerk. 9 uur Ds. yan Breen, van Terneuzen, 5 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Godsdienstoefening. NOORDStR. AXEL Ing. Med. BR ANDW EERCURSUSn Ter verhoging van de paraatheid en geoefendheid van de vrijwillige brandweer moet, naast andere voor zieningen, verbetering in de opleiding gewenst wor den geacht. Mede in verband met de belangstelling welke hier- En daarom hield ze, met de brief van Redfern diep in haar blouse begraven, koppig dag in, dag uit, stand in de kantoren der informatie-bureaux, op wier borden geschreven stond „Kindermeisjes gevraagd Het scheen ongelooflijk dat deze jonge moeder, met een flauwe zinnestrelende geur om zich heen, haar inderdaad huurde. De fijnste mevrouw bijna, van de lange rij van dames, die haar die morgen had opgenomen. In een pluchen mantel, die er even weel derig uitzag als diep, donker bont, zelfs al voelde het niet helemaal zo aan en een teint, zó wonderlijk blank, passend bij zacht grijze ogen. Weliswaar werd Annie nog wat afgedongen op het toch al lage loon. dat zij vroeg, met een zachte stem, die bij de ogen paste. Net of het ér wat op aankwam, afgedongen te worden, als een jonge, geparfumeerde dame haar huurde als kindermeid bij een klein meisje van acht tien maanden. Ze stond met haar handen gevouwen boven de kale plek van haar mantel, met alle macht zich inspannend niet met de ogen te knipperen, een zenuwtrekking, haar eigen als zij opgewonden was. Wel moest Selene Herrick zich overwinnen om de klaarblijkelijk bedrevener en beter toegeruste sol licitanten van het kantoor voorbij te laten gaan. Hemeltjelief, wat een lonen die vroegen Die waren volkomen onbereikbaar v,por het schrale extraatje, dat John Lester en zij zich gunden bij het huren van een kindermeisje. Per slot lag er iets zachts en gedwees in dit kind, waardoor het niet onmogelijk leek haar wat bij te brengen. Schijnbaar niet al te helder en zeker niet al te ogelijk. Toch, als zij door haar oogharen naar haar keek, zodat het slordige wezen enigszins weg- schemerde, kon Selene haar zien in costuum van zwart satinet met organdie strikken. Als ze maar van kinderen hield en leren wilde. Dat waren per slot de dingen, waar het op aankwam. voor van de zijde der brandweercorpsen bestaat, za in samenwerking en onder leiding van de Brandweei inspectie te Breda, een cursus worden begonnen voo het lager brandweerpersoneel in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. In een viertal gemeenten werden vorig jaar reed cursussen georganiseerd, terwijl het thans de bedoc ling is te beginnen voor het gezamenlijke personee van Axel, Hulst, Vogelwaarde, Zaamslag en Zuid dorpe. De cursus zal ongeveer 16 lessen omvatten var ongeveer 2x/i uur en zal waarschijnlijk afwisselenc in Axel en Hulst worden gehouden. Elk lid van he personeel zal zich derhalve gedurende 16 weken éér avond per week beschikbaar moeten stellen. De cursus zal op Donderdag 29 October, 's avonds half acht in een zaal vhn „Het Centrum" starten, Op deze openingsavond zullen enige instructiefilms worden vertoond. GESLAAGD. Voor het te Den Haag gehouden examen gemeente administratie I, slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer G. den Boggende. BENOEMD. Bij besluit van burgemeester en wethouders is de heer J. Verstraten alhier, met ingang van 1 December a.s. in vaste dienst aangesteld tot hulpkeurmeester bij de Vee- en Vleeskeuringsdienst, centrum Axel GEEN STROOM. Donderdagavond leerde men weer eens welk een gemak (of ongemak) de electriciteit voor ons is. Om streeks 9 uur in de avond kwam door een machine storing de centrale te Driekwart uit te vallen, waar door geheel Zeeuwsch-Vlaanderen in duisternis werd gehuld, de radio en radiodistributie het stilzwijgen er toe deed en ook de draaiende bioscopen naast een donkere zaal slechts een duister doek vertoonden Dank zij de koppeling met andere netten kon na ongeveer een half uur weer stroom worden geleverd en in de loop van Vrijdag hoopt men de eigen een trale weer in vol bedrijf te kunnen hebben. OPNIEUW VRACHTAUTO IN EEN CAFé. Donderdagochtend reed een zware truc van de fa. B. uit Nieuw-Namen door de gemeente Terhole, toen de bestuurder na een bocht de weg plotseling geblokkeerd zag door aan de ene zijde een Belgische auto en aan de andere zijde een stilstaande bestel wagen. De chauffeur besefte dat de resterende ope ning onvoldoende was en aangezien in en nabij deze auto s verschillende personen aanwezig waren gooide hij het stuur om en reed recht het café van de heer Th, binnen. De materiële schade aan het pand en aan de auto was aanzienlijk. FAILLISSEMENTSTATISTIEK. Opgegeven door Van der Graaf 6 Cos Bureaux voor de Handel N.V. te Amsterdam. Het totaal aantal faillissementen uitgesproken in de maand September 1953 bedraagt 143 (156) te ver delen als volgt In de provincie Noord-Holland (excl. Adam) 19 (20), Amsterdam 21 (21), Zuid-Holland (excl. Den Haag en R'dam) 3 (13), Den Haag 10 (8). Rotter- dam 12 (10), Utrecht 10 (18), Gelderland 20 (17), Noord-Brabant 21 (24), Limburg 8 (7), Zeeland 4 (0) Friesland 2 (5), Groningen 4 (4), Drente 3 (2), Overijsel 6 (7). Het totaal aantal uitgesproken faillissementen van 1 Januari 1953 tot en! met 30 September 1953 be draagt 1239 (1415). De tussen geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode van 1952. En ogenschijnlijk had dit enigszins rare, schamele schepsel, die eigenschappen allebei wel. Voor de rest zou Selene met haar vlug berekenende hersens wel zorgen. En zo legde Selene zich, makkelijk als altijd, neer bij dit compromis. Die avond ging de grote schaar piepend over de naaitafel heen en weer, zodat John Lester, over de geschiedenis der familie Jukes heengebogen, zijn han den aan de oren brengen moest om het knarsen buiten te sluiten van het lichtelijk geroeste staal. Het dacht Selene, die van inspanning om zich de maten te binnen te brengen, telkens haar ogen dicht kneep, dat het figuur van het nieuwe kindermeisje, dat de volgende dag komen moest, zus en zo en zo en zus moest zijn. En zo kwam het dat zij tot diep in de nacht zat te stikken, lang nadat John Lester de voordeur gegrendeld had, de ijsla omgekeerd, de lege melkflessen op de dienbak uitgezet, het licht had uit geknipt in het portaal en geroepen had of ze het raam wou openschuiven en naar bed kwam, aan het zwart satinetten dienstjaponnetje, dat ze uit het hoofd op maat voor Annie Pogany maakte. En aan de wit organdie strikken, die Selene met een trucje, doordat zij ze aan de zoom omsloeg, kon doen uitstaan. Lange dagen. Dagen van trots. Wat deed het er toe, dat het haar toevertrouwde kind niet woonde aan de nette kant van het park, waar de kinderwagens met chique, getrainde nurses groepten, en dat men, om Joans wagen de nauwe lift van de Priscilla Hof uit te krijgen, eindeloos moest tobben met de achter wielen Was ze eenmaal op straat met haar, dan werd de wandeling een ware triomftocht., (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2