AXELSE COURANT Gevaarlijk spel „Met raad en daad nmEfl nippers J C. VINK Kindje verkouden? m NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG >o**f Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. In de tijd,, die aan de wereldoorlogen vooraf ging, was een plaatselijk conflict tus sen twee mogendheden zelden een aange legenheid, waarover men zich in veraf ge legen landen opwond. Tegenwoordig brengt elk incident de angst voor een wereldoorlog teweeg. Er is een zo nauwe verwevenheid gekomen tussen alle landen der aarde, dat een botsing ook die landen in een oorlog zou sleuren, die met een aanhangig conflict de aanraking missen. Dit is de reden, waarom de kwestie-Triëst ons benauwt. De gedachte aan een Europese eenheid is lichtgevend, maar zij heeft ook een schaduwzijde. Haar verwerkelijking is een dichter aanhalen van bondgenootschap pen, geen verzekering van de wereldvrede. De velen, die nog dezer dagen in allerlei steden van ons land voor het Verenigd Europa hebben getuigd, bedoelden propa ganda te maken voor de wereldvrede, niet voor een toestand, die allen betrekt in de moeilijkheden tussen enkelen. Ten gevolge van de internationale ver strengeling van de landen kunnen volken in en oorlog worden betrokken, waaraan hun nationaal belang vreemd is. Vroeger hadden zij de kans door een beleidvolle neutraliteits politiek het leven van hun zonen te sparen. De enige verzekering van de wereldvrede ligt in een concordaat tussen de aan elkaar tegengestelde groepen van mogendheden. Maar het ogenblik is nog niet daar, waarop een samenwerking tuskén twee tegengestelde ideologieën kan ontstaan en waarop de heimelijke agressie van het oosten wordt op gegeven. En zolang er dualisme in de wereld heerst, is zij nog onbeveiligd. Wij zouden vaster geloven in het hechte samengaan van het westen, dat wordt be oogd, indien wij meer vertrouwen konden koesteren in de politiek der leidende wes terse machten. Het verlaten van Triëst door de Angelsaksische troepen en het overgeven van Zone A aan de Italianen, lijkt ons een gevaarlijk spel. Men moet de noodverbanden, die om de zieke lichaamsdelen zijn gewonden van een patiënt, niet te vroeg loswikkelen. De we reld van heden is een zware patiënt en de verhouding Italië-Joegoslavië is een ziek li chaamsdeel. Indien wij, God geve het, op Weg zijn naar een betere wereldorde, dan kan die alleen langs lijnen van geleidelijk heid worden bereikt. Het conflict om Triëst was een hangend conflict door de terugtocht der geallieer den veranderde het in een acuut conflict. Italië en Joegoslavië zijn de moeilijkste landen voor de westelijke combinatie. Italië maakt deel uit van het westelijk defensie systeem, maar het is nauwelijks aan het com munistische (en fascistische) gevaar ont komen, het heeft een zwakke, uiterst kwets bare regering, een regering die moeite heeft het roer in handen te houden en die door een spectaculair-nationale houding zou wor den gebaat. Joegoslavië is, door zijn afscheiding van het oosten, een mogelijke bondgenoot van het westen geworden. Men waagt het ge vaar, dat deze westelijk-georiënteerde voor post op de Balkan voor het westen verloren gaat. Opmerkelijk is de sympathie, waarmee Rusland het Joegoslavische standpunt ver dedigt. Indien het vraagstuk van Triëst louter het karakter had van een incident, iets dat wel voorbij zal drijven, dan zou de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Hum- marskjöld, niet een boodschap hebben ge zonden, waarin gezegd wordt, dat er een nieuwe aanpak nodig is van het voornaamste wereldprobleem hoe, datgene wat de mens geschapen heeft, te gebruiken voor zijn wel zijn, in plaats van voor zijn vernietigjing. Dan zou Churchill te Margate de woorden hebben gesproken ,,wij moeten trachten te zien, of er niet toch nog een voor ons allen betere weg is, dan elkaar te verscheuren of door explosies in stukken te rijten". En dan zouden niet telkens berichten opduiken, dat Churchill het ogenblik gekomen acht voor een ontmoeting met Malenkov. Wanneer de machtigen der aarde verma ningen geven, dan zijn er gevaren. De we reld is vol van een heimelijke politieke be drijvigheid, die ons onrustig maakt. Het in- cident-Triëst komt op het slechtst denkbare moment- Er jzijn Ivoorbereidingen aan de gang, om de grote mannen der tegenstan ders, west en oost, bijeen te brengen. Indien die bijeenkomst eindelijk gelukt;, dan zulleir de essentiële verschilpunten onder het oog worden gezien. Een felle strijd tus sen twee staten in het gevaarlijkste stadium der internationale onderhandelingen is een bedenkelijk verschijnsel en de grote mogend heden zullen haar hoofden koel moeten houden. Thans heeft de ministersconferentie te Londen besloten, een uitnodiging aan Italië en Zuid-Slavië te zenden voor het houden van vijfmogendheden besprekingen over Triëst. Maar een conferentie is iets anders, dan een oplossing. Een oplossing is alleen te vinden, doordat men zich niet voor één der beide partijen verklaart, maar naar een derde constructie waagt. Men mag de we reld niet blootstellen aan het gevaar, dat Italiaanse en Zuidslavische soldaten zich op twee aan elkaar grenzende gebieden bevin den, met de bajonetten op elkander gericht. Wij schreven dit artikel, om ons inzicht te openbaren, dat men het conflict om Triëst niet te gering moet tellen. Er is nu nog de mogelijkheid van een oplossing. Maar wij moeten hopen en bidden, dat de grote mo gendheden het gevaar bezweren, dat de wereldvrede bedreigt. Dr P. H. Ritter Jr Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? I HOOFDPIJN! <- Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 24 OCTOBER 1953 68e Jaargang No. 7 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. si*»® «f E. Mijn buurman heeft op een afstand van 50 cm. hoge dennen staan, waardoor wij in onze woonkamer vrijwel geen zon meer krijgen. Mag dat 7 Antwoord t Neen, dat mag niet. Hij dient die bomen te verplaatsen op minstens twee meter van de schei dingslijn. Wil uw buurman dat niet, dan roept u de hulp in van een rechtskundige. Z. S. P. Af en toe is ons regenwater niet te ge bruiken. Wat kan hiervan de oorzaak zijn 7 AntwoordLaat u dat water eens onderzoeken door het wateleidinglaboratorium ..Midden-Nederland Julianalaan 164a te Bilthovien. Politicus. Welke fracties stemden voor en welke tegen het voorstel van verplichte keuring voor het huwelijk 7 Antwoord: De Tweede Kamer heeft met 42 tegen 25 stemmen (die van de P.v.dA.) en mr. Baron v. d. Feltz (c.-h.) em mevr. Fourtanier-de Wit (v.v.d.) het amendement van mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) tot het verplichtend stellen van een geneeskundig onder zoek voor het huwelijk verworpen. Wilt u hiervan 'meer weten, sla er dan de dagbladen van 17 en 18 September op na. Abonné. Mijn pensiongast is ziek geworden terwijl hij buitenshuis vertoefde. Hoeveel mag ik hem be rekenen Antwoordt De overeengekomen kamerhuur, plus een zeker bedrag voor was en herstelwerkzaamheden als u die tijdens zijn afwezigheid ook verricht. Hoe veel die kamerhuur bedraagt, kunnen wij u niet zeg gen, want wij weten niet, hoe groot de kamer is, die uw pensiongast bewoont. Het komt zo ongeveer over een met een bedrag, gelijk aan één-derde van de totale pensionprijs. J. E. Waar wordt de Nederlandse Staatscourant gedrukt 7 Antwoord De staatsdrukkerij is gevestigd te Den Haag, adres Staatsdrukkerij en Uitgeversbedrijf, Fluwelen Burgwal 18. A. D. Mijn zwarte glacé-handschoenen zijn gevlekt vermoedelijk door vocht. Wat is hieraan te doen AntwoordHet is moeilijk dergelijke vlekken er uit te krijgen. Vochtvlekken komen er n.l. steeds weer bovenop. Het enige dat wij u kunnen aanraden is laten verven door een goede ververij. K. O. Een jongeman, die aan asthma lijdt, wil graag het adres van een „chiroprakter" hebben, daar hij veel baat zegt te hebben gevonden bij behandeling door zo iemand, toen hij in Zwitserland was. Antwoord Volgens Pinkhof (Geneeskundig Woor denboek) is een chiropraktor iemand die een soort kwakzalverij bedrijft, waarbij beweerd wordt, dat wor- vels worden rechtgezet, die van hun plaats zouden zijn, door welke verplaatsing ziekten zouden zijn ver oorzaakt. Men mag natuurlijk van een medicus geen bevordering van kwakzalverij verwachten. Moet de betreffende asthmalijder dan maar zonder behande ling blijven 7 Dit is geenszins het geval, Indien hij bij de huiusarts niet voldoende hulp meent te kunnen vinden, moet hij deze stellig verzoeken, hem een in stelling, specialist, universiteitspolikliniek, kliniek voor allergische ziekten te noemen, waar men hem verder kan helpéh. M. J. H. Ik ben werkzaam geweest bij het oprui- mingswerk van de Februari-ramp. Ik vroeg vacantie- bonnen, maar kreeg ten antwoord, dat die niet ver strekt werden, omdat het loon meer bedroeg, dan eigenlijk betaald mocht worden. Is dat juist 7 u Antwoord s Wij kunnen u helaas niet inlichten. De regeling der betalingen voor dit doel zijn ons niet ten volle bekend. Wij raden u aan u te wenden tot het gewestelijk arbeidsbureau of tot de arbeidsinspectie afdeling looncontrole in uw district. H. V. De huurprijs van een door mij verhuurde kamer (benevens zoldergebruik) is na een ruzie op verzoek van de onderhuurder door de huuradvies commissie vastgesteld op een lager bedrag, zodat ik het teveel ontvangene moet terug betalen, De onder huurder heeft het recht in eigen hand genomen en be taalt nu in het geheel geen huur meer. De onderhuur der gebruikt de zolderruimte voor slaapplaats voor de kinderen. Mag dat allemaal maar zo 7 ©Dan rug, keel en borstje i n w r ij v e n met Een of twee Rennies blussen die pijn dadelijk üen kwestie van één of twee minuten. Houdt altijd een paar Rennies bij de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt er niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en... ze zijn nog smakelijk ook.... s Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaal, zacht en welverzorgd Het i> de Hamamelis die het 'm doet Antwoord t Uw onderhuurder maakt zich schuldig aan een overtreding. Het recht in eigen hand nemen is zelfs voor een onderhuurder verboden. U kunt, als u met uw onderhuurder niet tot overeenstemming kunt komen over de wijze van betaling, u wenden tot de kantonrechter, om de betalingsplicht vast te stellen. U maakt de kantonrechter in uw desbetref fend verzoek duidelijk, dat de huurder nu helemaal geen cent meer betaalt, dat u niet tot overeenstemming kon komen en dat het u niet schikt, om uw onder huurders voor niets in huis te hebben. De kanton rechter heeft het matigingsrecht, d.w.z. hij kan de datum vaststellen, waarop de nieuwe -huur moet in gaan enz. Indien u uw onderhuurders reeds geruime tijd in huis hebt, kunt u er de aandacht op Vestigen, dat deze onderhuurders gedurende die tijd, vrijwillig deze huur betaalt hebben, maar dat na een ruzie wraak genomen werd, door naar de huuradviescom missie te lopen. Dit verzoek aan de kantonrechter kost ƒ11,25 aan griffierechte Verder moeten wij er op wijzen, dat een onderhuurder precies zoveel recht heeft als een hoofdbewoner, niet meer, maar ook niet minder. De onderhuurder moet zich houden aan de ruimte en verdere bepalingen, die bij de verhuur zijn vastgesteld. Wij raden u aan van de aanwezigheid van de kinderen op de gemeenschappelijke zolder geen misbruik te maken om b.v. 's avonds daar te gaan timmeren, zodat de kinderen niet kunnen slapen, want dan trekt u aan het kortste eind. Het is bij onder huur een kwestie van geven en nemen, wederzijdse plagerijen „zijn er niet bij" en worden zonder meer door de kantonrechter bestreden, vooral als blijkt, dat beze plagerijen te baat genomen worden om de onder huurder „er uit te pesten". Huurschuld en last ver oorzaken kunnen aanleiding geven tot ontruiming, dit alles volgens het recht bij de huurwet omschreven maar niet door het elkaar weg willen pesten, door met emmers water te gooien, licht af te snijden enz. Het door de huuradviescommissie uitgebrachte advies is slechts een „advies" en zal, zoals u uit boven staande zal zijn gebleken, slechts ten uitvoer kunnen worden gebracht door onderlinge overeenkomst of door een vonnis van de kantonrechter. T. J. Hoe verwijdert men oude paarse inktvlekken 7 AntwoordMet alcohol 96%. W. J. H. Ja, het is slecht voor de kippen, deze gelegenheid te geven onbeperkt valfruit te eten. Het kan ook van invloed zijn op de eierleg. H. Waar ligt de grens van Nederland in de Noord zee, ten noorden van Groningen 7 Antwoord t Wij zouden zeggen een driemijlszone (5555 meter) langs de eilandengroep ten noorden van Friesland en Groningen is nog Nederlands ge bied. ABC. Wat betekentN.A.T.O. 7 Dit is de Engel se afkorting van de Noord Atlantische Verdrags- Door nog onopgehelderde oorzaak is Woens dagnacht een goederentrein uit Den Bosch bij Tilburg op de locomotief van een lege kolentrein gereden. De leerling-machinist van de aanrijdende trein kreeg een shock en de machinist van de aangereden trein werd zwaar gewond. Beiden zijn in een ziekenhuis te Tilburg opgenomen. Van beide treinen werden in totaal acht wagons versplinterd, terwijl een aantal werd ontzet. Van een transport van zestien paarden werden er twee gedood. Alle sporen werden versperd. In de duinen bij Oranjezon, tussen het water leidingkanaal en de zee, is Dinsdagmiddag een zware vrachtauto op een landmijn gereden. De bestuurder, zekere F. de V. uit Brunssum (Limburg) werd uit de wagen geslingerd, maar kwam er wonder boven wonder zonder enige verwondingen af. De caféhouder Sikkema te Winschoten had de schoonmaak in zijn woning beëindigd en wat rommel van de zolder, waaronder een aanzienlijke hoeveel heid carbid, in een zinkputje onder een afdak gegooid. Toen hij een sigaret opstak, weerklonk een zware slag. Twee muren stortten in, het afdak ging de lucht in en de keukendeur vloog dwars door het kolenhok. Ook bij de buren was er veel schade aangericht, ter wijl in veel woningen in de omtrek de ruiten braken. De caféhouder zal wel opnieuw kunnen gaan schoon maken. Hoewel er geen sprake is van een epidemie, komen er in Dordrecht meer gevallen van diphterie voor dan normaal is. In October kwamen 28 ge vallen van diphterie voor, waarvan 5 met dodelijke afloop. De patiënten zijn hoofdzakelijk kinderen Daarom zijn twee scholen tijdelijk gesloten en wordt door de directeur van de G.G.D. aangeraden de kin deren te laten inenten. In West-Bretagne nabij Brest zijn Maandag twee autobussen met zulk een vaart tegen elkaar gebotst, dat een der bussen naar de andere kant van de weg werd geworpen, daar tegen een derde bus aanbotste, terwijl een vierde bus op de derde inreed. Twintig personen werden gewond en zeven gedood. Een navigator en een piloot van de R.A.F. waren Maandagmiddag met een Vampire-jachtvliegtuig van een Engels vliegveld opgestegen, toen zij boven de Noordzee bemerkten, dat de motor weigerde en zij op zee moesten dalen. De navigator maakte direct de rubberboot in orde en gooide haar op het water, maar toen hij er in wilde springen raakte hij bekneld. De piloot, die hem wilde volgen kon hem uit het vlieg tuig in de boot duwen, maar had toen zelf geen tijd meer om hem te volgen en zonk met het vliegtuig in de diepte. De navigator werd door een Deens schip opgemerkt en gered. 38 Nederlanders zijn, nadat zij uit Russische ge vangenkampen zijn ontslagen uit Oost-Duitsland naar Nederland vertrokken en in Göttingen aangekomen, waar zij aan de Nederlandse autoriteiten werden overgedragen. Hun namen zullen nog gepubliceerd worden. Verscheidene van hen hebben tijdens de oor log bij de Waffen S.S. dienst gedaan. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 eb Mijnhardt Hoofdpijntabletten Koker 80 ct. organisatie, waartoe in 1949 zijn toegetreden Amerika, Canada, Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Lu xemburg, Italië, Portugal, Denemarken en Noorwegen S.E.R,? Dit is de Sociaal Economische Raad (raad gevend lichaam) E.D.G. 7 Dit is de Europese De fensie Gemeenschap. Een gemeenschap van Europese landen ter verdediging van West-Europa, waarbij zijn aangesloten de drie Beneluxlanden, Frankrijk, Italië en West-Duitsland (moet door enkele danden nog worden goedgekeurd) s.v.p. 7 Dit wil zeggen S'il vous plait. Als u belieft. Indien men iemand echter iets wil overreiken, dan zegt men „voici" (Frans) DD.T. 7 Dit is een modern bestrijdingsmiddel van insecten en wordt voluit geschreven dichloor-diphe- nyl-trichlooraethaan. Voor bestrijding van muskieten gebruikt men „Repellent" of wel D.B.P., voluit ge schreven dibutylpthalaat, terwijl men mijten bestrijdt met D.M.P., voluit geschreven dimenthylphthalaat.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1