Loonstaten fa J. G. Vink, Axel ALS IK NADENK SB BRIEFORDNERS prima BIETENNETTEN F. O. Antheunis Jachtterrein P. VAN ES POSTZEGELS VOOR HET RODE KRUIS Jongeman Fa D. J. OGGEL Fa. J. C. Vink, Markt 12, Axel R. H. de Ridder H H. Vrachtrijders en H,H, Landbouwers f BEKENDMAKINGEN. HET RODE KRUIS MOET PARAAT BLIJVEN Wij kennen allen het werk van het Ne- derlandsche Roode Kruis. Het stond klaar bij het eerste alarm, toen het zeewater onze provincie overstroomde. Het biedt thans in samenweking met de Rode Kruisverenigin gen uit andere landen weer hulp bij de hui zenbouw in het watersnoodgebied en ver strekt textiel en landbouwwerktuigen. En pas hebben wij weer gezien, dat het Neder- landsche Roode Kruis als één van de eersten de slachtoffers van de aardbevingen op de Griekse eilanden te hulp kon snellen. Dat kon omdat het paraat was en daarom wil het Nederlandsche Roode Kruis ook steeds paraat blijven. Het is bij de watersnood wel heel duide lijk gebleken hoe dringend noodzakelijk de z.g. rampendepots van het Nederlandsche Roode Kruis zijn. De bedden, dekens, lakens en slopen, die daarin waren opgeslagen, heb ben uitstekend dienst gedaan. Wij hebben ook gezien in Griekenland is datzelfde óók- gebleken dat -men voor een snelle hulpverlening helicopters nodig heeft. Om niet achter te raken en om zo spoedig mo gelijk weer geheel paraat te zijn w'il het Ne derlandsche Roode Kruis nog een vijftigtal rampendepots inrichten en, als het even kan, wil het ook nog een helicopter en parachutes kopen. Hulp aan mensen in nood kan nooit te vroeg komen Voor al deze dingen is natuurlijk zeer veel geld nodig, maar als de verkoop van de postzegels en de briefkaar ten meevalt, dan kan dat geld misschien uit de baten bij elkaar komen. Eens in de vijf jaar. Vroeger is in Nederland slechts één keer een serie postzegels ten bate van het Ne derlandsche Roode Kruis uitgegeven. Dat was in 1927. Nu zal de P.T.T. echter eens in de vijf jaar ten bate van deze instelling speciale zegels met toeslag verkopen. Dit is wel een zeer belangrijke beslissing, want in de regel zijn de Rode Kruiszegels alleen uitgegeven in tijd van oorlog of bij rampen. De eerste zegels ten bate van het Rode Kruis dateren uit de wereldoorlog van 1914-1918. Abbessinië gaf in 1936 Rode Kruispostzegèls uit, Spanje in 1938, Finland in 1939. Frankrijk nummer êén. Frankrijk gaf het eerst een officiële; zegel ten bate van het Rode Kruis uit. In Septem ber 1914 lieten de Franse posterijen op de postzegels van 10 centimes met de beelte nis van een zaaister een rood kruis qp de aanduiding van de toeslagwaarde (5 centi mes) drukken. Kort daarna kwam een pjguw zegel uit met dezelfde zaaister, dqpji met een nieuwe tekst. Frankrijk heeft gedurende de twee wereldoorlogen in totaal zesj(zegels ten bate van zijn Rode Kruis uitgegeven. Op de speciale zegels kwamen nog nieë-éirect voorstellingen voor, die betrekking hadden op het werk van het Rode Kruis. Een van de mooiste zegels is de Spaanse zegel van 1938. Hierop ziet men een Rode Kruis-helper en een -helpster, die een ge wonde wegdragen. Op de speciale zegels komen verder veelvuldig de portretten van Henri Dunant, de stichter van het Rode Kruis, van Florence Nightingale en van Clara Barton, de oprichtster van het Ame rikaanse Rode Kruis, voor. Ontwerp van jonge kunstenaars. De Nederlandse serie van 1927 is uitge geven ter gelegenheid van het 60-jarig be staan van het Nederlandsche Roode Kruis. De vijf zegels droegen toen portretten van Koning Willem III, Koningin Emma, Ko ningin Wilhelmina en Prins Hendrik. De vijfde zegel in deze serie droeg een sym bolische voorstelling. Het zegelbeeld van een serie uit 1949 ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis, de Stichting Nederland Helpt Indië en de Niwin, vertoont een blanke en een bruine hand die naar een zonnebloem reiken. Dé huidige serie bestaat uit vijf zegels. De waarden zijn 2 cent (plus 3 cent toeslag), 6 cent (plus 4), 7 (plus 5), 10 (plus 5) en 25 (plus 8) cent. De eerste en de laatste zijn ontworpen door P. Wetselaar. Zij verto nen een schild met rood kruis en Rode Kruis- vlaggen. De andere zegels stellen een man met lamp, de watersnood en de bloedtrans fusie voor. Deze zegels zijn ontworpen door F. Montens, evenals Wetselaar een jonge kunstenaar. Zij vervulden hun eerste op dracht voor een zegelontwerp. Een dringend beroep. Het Nederlandsche Roode Kruis doet tot 24 October een beroep op een ieder om zijn post met de speciale zegels te beplakken, die de P.T.T. ten bate van het Rode Kruis uitgeeft. Ook worden prentbriefkaarten en gewone briefkaarten verkocht, die op een voöfal voor kinderen aantrekkelijke wijze het werk van het Rode Kruis voorstellen. UIT DE OUDE DOOS. Meisje gevraagd, desnoods voor halve dagen. Werk ster aanwezig. Koster-Deij Stationstraat 34, Axel. Gevraagd voor direct van 18 20 jaar voor magazijnwerk en bij rijder. AXEL Verkrijgbaar ADMINISTRATIEKANTOOR Boekhoudingen - Bijstand in belastingzaken Alle Verzekeringen <c Pr. Hendrikstraat 60 AXEL Tel. 0 1155-756 3,30 x 4 Meter Extra sterk en prima afwerking Zeer concurrerende prijs I Markt 5 AXEL Telefoon 548 AUTO- EN MOTORFINANCIERING HYPOTHEKEN - ALLE VERZEKERINGEN ADMINISTRATIE - LOTERIJ Wilhelminastraat 84 AXEL Telefoon 755 100 a 200 ha. a 2,25 per ha., liefst aaneen gesloten, doch ook kleinere percelen komen in aanmerking. Brieven onder no. 1315, bureau Axelse Courant. Te huur gevraagd: worden afgewerkt, toch kan men zien dat deze entree van Axel groots zal worden. Om nog eens extra alles in ons op te nemen zijn we gaan staan aan „de brugge" zoals we als oud-Axelaars dit noemen. We zien hier de kaarsrechte weg naar Drieschouwen. Vlak voor ons het Klein Kreekje met het kleine strand waar in de zomerse dagen honderden kinderen hebben ge noten in het zwembad, We zien tussen groen ver scholen enkele gedeelten van de speeltuin en verderop het dak van de jeugdherberg. We weten daarachter het bos, waar vooral des Zondags vele wandelaars heen trekken en de prachtige sporttereinen. Rechts van ons zien we dan weer het meer landelijke, de z.g. Grote Plaat, waar het vee rustig loopt te grazen, terwijl de watertoren als een machtig bouwwerk overal boven uitsteekt. Al met al hebben we maar één conclusie Wat is Axel een pracht van een stadje geworden. Mooie ruime zonnige wijken, prachtige wegen, bos, strand en water te bereiken met de ZV.T.M.- en particuliere bussen en een centrum van handel en nijverheid in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. Maar kom we moeten weer naar huis, lopen voorbij het Poolse Monument, hopelijk dat bij een 10-jarige herdenking der bevrijding van Axel er dan meer bloe men zullen worden gelegd dan op 19 September j.l„ en gaan via de Oranjestraat het meer Oude Axel binnen. Dat dit oude Axel niet met zijn tijd mee zou kunnen, hopen wij u op een volgende wandeling te laten zien. EEN WANDELAAR. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling. De burgemeester van Axel brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedagtekend 6 October 1953, ter secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzage is gelegd. Tegen elke uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk dé tiende dag na de dag van deze bekend making in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen omkleed zijn. Het behoeft niet ge zegeld te zijn. Het moet worden ingediend bij de burgemeester, ter secretarie van deze gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift aan de koningin, die op het beroep beslist, na advies van de raad van state, afdeling voor 3e geschillen van bestuur. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Nederland verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijdng van de termijn van 10 dagen genoegen worden ge nomen. Zolang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het ver loop van de termijn van 10 dagen als onherroepelijk beschouwd. Axel, 9 October 1953. De burgemeester van- Axel, Van Oeveren. VII. De kranten van 18891890 doorziende, treft ons de strijd tussen de suikerbietenverbouwende landbou wers en de suikerfabrikanten, welke zouden leiden tot.,de oprichting der Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent in Juli 1899. In gedenkschriften over die fal^jiek van de hand van de heer A. E. C. Kruysse is^ (jlaarvan veel te vinden. „„4 Januari 189.0 vergaderde o.a. de Bietenbond „Door Ejgfldracht Sterk" ten huize van de heer P. Koole. In het afgelopen jaar 1889 was door die vereniging ontvangen 20,75 en uitgegeven 45,75, zodat de rakéning sloot met een tekort van 25,bedragen waarover men nu lachen zou en toch ging het om een groot belang der landbouwers. We lezen ook van kransleggingen van verschillende corporaties op het graf van wijlen de heer van Wijn- gaarden. Verder lezen we ook, dat omstreeks Maart velen uit West Zeeuwsch-Vlaanderen naar de Ver enigde Staten gingen emigreren en dat er op gewezen werd, dat het juist de beste werkkrachten waren, die ons land gingen verlaten. Het loon 60 cent per dag was zelfs voor die tijd te weinig, terwijl er gevraagd werd om de werkman tegen ongelukken te bescher men en de oude afgeleefde arbeiders te verzekeren, zoals in het minder rijke Duitsland ht geval is, werd er bijgevoegd. Te Terneuzen werd door F. Walraven een weeg brug gebouwd, wat voor de handel en vooral voor de suikerbietenverbouwers van groot nut zou zijn. In Maart 1890 besloot de Stoomtram Breskens Maldegem de exploitatie ter hand te nemen van een lijn SluisBruggeHeist en de IJzendijkse Stoomtram maatschappij een vebinding te maken Schoondijke Eecloo. Er was een stoombargedienst Vlissingen Middelburg een een Pennybootje voer van de buiten haven van Vlissingen naar de stad. Tot hoofd der Openbare School alhier werd be-, noemd de heer B. van Ruiven, die met ingang van 1 April 1890 benoemd werd tot directeur der Rijks normaallessen. In de krant van 3 Mei werd melding gemaakt van een gebruik, dat nietmeer in zwang is, n 1. het Mei avondzingen. Arme mensen bij Hontenisse gingen dan overal, maar vooral op de hofsteden zingen, waarbij het de gewoonte was, hun als beloning eieren te geven. 8 Juli werd bekend dat jhr. mr. Quarles van Ufford benoemd was tot burgemeester van Noordwijk-binnen en er een adres rondging ten gunste van een benoe ming van de heer D. J. Cfjgel tot burgemeester van Axel. De 10e verjaardag van Prinses Wilhelmina werd te Axel gevierd. Door de zangvereniging „Oefening kweekt kunst" en het muziekgezelschap Concordia" werd fe 1 uur zang en muziek ten gehore gebracht, er was een tribune op het marktplein, een optocht met „praalwagens" bewoog zich door de Axelse straten en er werden volksspelen gehouden, o.a. mastklimmen, wit- en zwartlopen en zaklopen. Een bericht meldde, dat er toen nog mosselen wer den gevonden op verschillende banken in de Schelde, maar in de Braakman ging de opbrengst toen ook al achteruit, terwijl er bijna geen meer gevist werden bij de Paal en in het Kieldrechtse gat. Toch bedroeg de aanvoer te Philippine 85 000 hl., te Terneuzen 1500 hl. te Graauw 1800 hl. en te Clinge 2200 hl. Op 8 September 1890 werd de heer D. J. Oggel benoemd tot burgemeester van Axel en werd Woens dag 17 September feestelijk „ingehaald" zoals het toen heette, terwijl er versieringen waren aangebracht en erepoorten waren opgericht. Des avonds werd een vuurwerk ontstoken, natuurlijk geleverd door Hen- drix te Antwerpen. October 1890. De Belgische regering interpelleerde onze .regering over.de onyóldoende staat van de ver dedigingswerken aan de Schelde. De verwachting werd v--", ■- nam j J toen in de krant uitgesproken, dat onze regering er vermoedelijk toe zou overgaan onze veste weer op te „tuigen". Men deelde mede, dat 1 Mei 1891 een gehele compagnie hier in garnizoen zou komen. De wens was hier zeker de vader der gedachte. Zondag 23 November 1890 overleed Koning Wil lem III en verscheen de Axelsche Courant met rouw band. -V -.Wi geloof ik. dat ik met mijn dagelijks bordje Molenaar's Kindermeel best uit ben.' Dat geloven wij ook, want Molenaar's Kindermeel heeft in de loop van vele jaren bewezen, dat het een ideaal voedsel voor babies :s - het maakt gezond en krachtig en is toch uiterst lichtverteerbaar. Ook Uw kindje zal door het gebruik Van Molenaar's Kindermeel, tot een regelmatige, gezonde groei komen. Koop daarom zonder uitstel, een pakje Molenaar's Kindermeel voor hem. Spaar de contróle-zegels op de verpakking. 75 zegels geven recht op onze bekende, onverslijtbare paplepel.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3