1/ Mannequin D.D.D. ilaiues! Vooral nu Ook Spierpijn Jvat UIT ONZE OMGEVING AXEL llamea-Gelei voor Uw handen GESLAAGD. FEUILLETON. door FANNY HURST. FILMNIEUWS BURGERLIJKE STAND. INGEZONDEN STUKKEN E aa ez ef tre E |ia< ter. rar rer, litt L na,- >a* Jen ler< Iteli jeli; van lie loei N ast »en; aal< aam G (lat na-c }we< han :eko ants lun A |noe than H ?an iteec :e ti Jitvc Dela: ïn leen xwal ;eder als h vero' perin sten overi is d; De de u bate ware slech ment ment geen geen gelijk de c Oc of rr. voor De bare tonee brenc voor: Zeek deel in de 1) In groeid ker p ofschc bestas bloei, inaar kleur teer c haar duld, Het Herrie teren, heid. Son dat e< eenis dingen' Mauvi de ro Linger nehan( deuren gesned rentijns NOG MEER SLACHTOFFERS VAN DE VERMAKELIJKHEIDSBELASTING. C.J.M.V.-toneel-ensemble in ernstige moeilijkheden. Nauwelijks is de inkt droog van het artikel in ons numer van vorige week Zaterdag, of de klachten regen omtrent de rigoreuze toepassing van de ver makelijkheidsbelasting hier ter plaatse houdt aan. En het zijn niet enkel de dilettantenverenigingen op toneelgebied of populaire volksverenigingen hier ter plaatse wier activiteit zich louter beperkt tot het or ganiseren van enkele avonden van amusement en culturele ontspanning, die zich lateni horen en in „de contramine" zijn tegen deze maatregel die zo fnuikend is dat men dit winterseizoen hier ter plaatse wel tot de slotsom zal komen dat het in Axel „de dood in de pot geworden is. Aan de lijst van reeds opgesomde verenigingen die hun werkzaamheid verlamd zien, zijn er helaas nog vele toe te voegen. Het zijn dan ook niet enkel het zo populair geworden Spaarfonds „O. 6 O. of de Z.V.U. die gedupeerd en ten dele tot werkloosheid dreigen gedoemd te raken, doch ook van andere zijde dringen nog stemmen, tot ons door die datgene wat in het artikel van de vorige week geponeerd werd van a tot z beklemtonen. Het toneel-ensemble van de C.J.M.V. schreef ons deze week letterlijk „Traditiegetrouw wilde het CJ.M.V.-toneel-ensemble ook dit jaar weer een ontspanningsavond verzorgen voor haar talrijke donateurs. De voorbereidingen wa ren al getroffen, doch door de hoge vermakelijkheids belasting, die enkele maanden geleden door de Axelse gemeenteraad werd aangenomen, dreigt deze avond ineen te vallen. Door deze fatale regeling, dreigt een aloude traditie van het C.J.M.V, om het Axels publiek een culturele avond te bezorgen ,in het gedrang te komen. Zo zal dan het talrijke toneelminnende Axelse pu bliek door dit besluit, dat zonder discussie door de Axelse gemeenteraad werd aangenomen, weer een cul turele avond moeten missen." In duidelijke* taal worden hier nog eens de moeilijk heden geaccentueerd. Hier is geen woord Frans bij en verder commentaar is dan ook overbodig. Wij volstaan dan ook met de wens en hoop uit te spreken, dat de Axelse gemeenteraad spoedig tot de overtuiging moge komen, dat dit genomen raads besluit een onzalige en voor de financiën der gemeente bovendien een ongunstige strekking zal hebben, die instede van voordeel nadeel op zal leveren en dus in meervoudige zin „funest" is. Bij het te Utrechtgehouden examen voor apothe kers-assistent (e) slaagde dezer dagen onze vroegere stadgenote? mejC. den Boggende, thans woonachtig te Apeldoorn. AUTOBOTSING. Donderdagmiddag kwam de tractor van de land bouwer A. de K. die onder de gemeente Zaamslag woont van de verbinding met de z.g. Groenstraat gevende dijk aan de Magrette gereden, toen uit de richting Axel met vrij grote snelheid een luxe-auto, herkomstig uit Heemstede, kwam aangereden. Klaar blijkelijk was het uitzicht radicaal belemmerd, doordat een vrachtauto van de N.V. Walzenmolen te Sas van Gent bij de bakkerij der gebr. R. in lossing was en een botsing was zodoende onvermijdelijk. Vooral de auto liep tamelijk zware schade op en een inzittend heer die naast de chauffeur zat werd aan een der armen gewond Rijks- en verkeerspolitie ver \:henen in een minimum van tijd ter plaatse om deze ver- keersknoop te ontwarren. 3) Met twee-derde thee kun je een reusachtige cham- pagnepunch bereiden. Als je een broek ondersteboven ophangt, valt hij zo in de plooi alsof hij net is opgeperst. Twee aspirine-tabletjes in het water van een; vaas, houdt de bloemen een week lang goed. Dat waren slechts enkele van die kleine wetens waardigheden, die zo wonderlijk bij Selene pasten. Ze hoorden even typisch en karakteristiek bij haar als het grijsgroen harer ogen en het jade-blank harer huid, een huid, intussen constateerde je, als je# er over piekerde hoe het kwam dat Selene s schoonheid niet zo helemaal tot haar recht kwam die tegen zwart haar als dat van John Lester, beter zou uitkomen dan tegen haar eigen asblonde haar. In de kleine Joan had zich dat contrast voltrokken. Bij Selene's kleine meisje vleide zich het haar als zwarte vlerken tegen de blanke huid, waarvhn het pigment als het ware een geraffineerd, olijvig bij mengsel toonde. Exotisch als een kleine, zwarte parel was Joan, toen ze tegen haar tweede jaar liep. 's Avonds verdiepte John Lester zich naarstig in zijn wetboeken, of in de boeken over psychologie en pathologie en sociologie, die te maken hadden met zijn NOG EEN AUTOBOTSING. Een door een Dodge-tractie op sleeptouw genomen kermis-woonwagen van de firma Janvier uit Bergen op Zoom zou Vrijdagmidag omstreeks 1 uur de Wilhelminastraat inrijden, echter zonder gebruik te maken van een richtingwijzer. De heer Sm. uit Hulst die met zijn volkswagen deze woonwagen in de richting Nieuwendijk wilde passeren kon de grote kermiswagen niet meer ontwijken en liep op het moment dat de woonwagen de Wilhelminastraat in reed materiële schade op aan de spatborden, terwijl de woonwagen slechts lichte schade aan de linker zijde opliep. VERKEERSTEKENS. Van gemeentewege werden Donderdagge hier ter plaatse aanwezige en door borden gemarkeerde voor rangskruispunten voorzien van een duidelijke witte stop-streep. Voor de automobilisten een zeer duidelijke aan wijzing om het eventueel naderend verkeer af te wachten en voorrang te verlenen. COLLECTE-OPBRENGST De opbrengst van de inzameling van het Verjarings fonds der Ned. Herv. Kerk in het 3e kwartaal van 1953 bedroeg ƒ429,72. PREDIKBEURTEN, Zondag 11 October 1953. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J Pennnings (Bed. H. Avondmaal, 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk. (Ds. Jan Scharpstraat) 10 uur Ds. D. J. Couvée (Bed H. Avondmaal), 3 uur Ds. D. J. Couvée (Dankzegging H. Avondmaal). Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. (Fröbelschool Nieuwstraat) 6.30 uur Ds. H. van Leeuwen. en rheumatische pijnen v/rijft U weg met HEVIGE BRAND TE CLINGE. Toen Woensdagochtend de electro-motor werd aan gezet in de vlasschuur van Gh. Willaert te Clinge, ontstond er kortsluiting, wat een hevige brand ver oorzaakte. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, viel aan blussen niet meer te denken. Loods en zwingelstal waren één vuurzee. De voorraad vlas van ongeveer 35 ton verbrandde of kreeg grote water schade, machines en materialen werden verwoest. De schade bedraagt 20.000, waarvan geen cent zal Wor den vergoed, daar de heer Willaert, die nog nooit brand had gehad, een tijd geleden zijn verzekering had opgezegd. nnc BEGIN NOVEMBER WORDT HET DIJKGAT BIJ OUWERKERK GESLOTEN. Rondom het laatste van de 56 dijkgaten, het stroom- gat bij Ouwerkerk heerst op het ogenblik een koorts achtige bedrijvigheidGedwongen door de mislukking van 26 Augustus is het dichtingswerk verlegd naar het oorspronkelijke 250 meter brede en ongeveer 20 meter diepe dijkgat, waar 100.000 vierkante meter zinkstukken geplaatst moeten worden. Zolang het gat niet gesloten is vormt elke storm een enorme bedreiging van de Rampaartsedijk, die zeer zwak is en bij de eerste de beste Noordwester onher roepelijk doorbreekt. Zinken kan men echter slechts eenmaal per etmaal, n.l, bij de laagwaterkentering. Des nachts zal niet gezonken worden, omdat dit on danks de uitnemende verlichting toch te gevaarlijk zou zijn en mensenlevens mag men niet riskeren. Voor het sluiten is het echter noodzakelijk dat drie dagen achtereen de laagwaterkentering overdag valt en zo n periode komt omstreeks de eerste November groeiend interesse voor de leer der misdaad. Dan pij nigde Selene, in een authentiek Spaans stoeltje ge zeten, dat ze op een veiling opgeduikeld had, haar ogen met de peuterige steekjes van haar babyjurkjes. Maar beloning voor de ooginspanning en rugpijn wachtte haar als zij haar Joan in haar kinderwagen op kogellagers voortduwde in de tooi van zelfver vaardigde borduursels en dan bemerkte hoe de ene voorbijganger vóór, de andere na, in verrukte be wondering omkeek. „Wat een schat van een kind 1" „Och, wat een dotje Een meisje zeker, is 't niet „Kijk es wat een beeldig kindje, wat een wonderlijk mooi kind 1" „Zeg heb je die snoezige baby gezien, waar we net langs kwamen Bezitsgenot en succes wachtten Selene als beloning wanneer zij met Joan uitging en een soortgelijke be vrediging putte zij uit haar trots op haar interieur. Men vroeg zich wel eens af, als men Selene in de bijenkorf van honderd-en-tien woningen gadesloeg, in het onderafdelinkje ener laag, dat zij haar woning noemde, hoe het toch kwam, dat deze niet gelijk was aan de twaalf verdiepingen met axminster karpetten, Nottingham gordijnen en spiksplinternieuwe rood ma honie eetkamertafels met glazen dekbladen, die stellig op zijn minst in tien van de elf eetkamers boven en beneden haar, troonden. In Selene's eetkamer stond een oud-Italiaanse notenjhoten bokspoottafel. Welis waar zakte het blad enigszins door, maar voor de antiquarisch geschoolde geest lag in dat doorzakken juist de grootste charme. Selene had hem in een tweede handswinkeltje van de Fourth Avenue opgediept en IN NIEUWE BANEN. Uit bevoegde bron vernemen wij, dat het bestuur van de Bond van Muziekverenigingen in de overtui ging is versterkt, dat een nieuwe koers in vele der bij deze Bond aangesloten verenigingen urgenter dan ooit is. Men hoort uit den treure het argument ten deze, dat onze tegenwoordige jeugd in allerlei opzicht teveel afleiding wordt geboden, Zelfs de radio wordt daar van de schuld gegeven. Doordat men zoveel „goeds' hoort zou o.a. de animo verslappen Daar echter verreweg de meeste verenigingen in dorpen zijn gevestigd en juist in verschillende der grootste plaatsen in ons gewest de liefhebberij het grootst is, snijdt dit argument geen hout. Het is vooral ten plattelande dat de toevoer van nieuwe en jongere leden het meest te wensen overlaat en daar heerst dan ook een verflauwende om niet te zeggen lauwe geest. Om deze redenen heeft het Bondsbestuur op zeer ruime schaal een circulaire onder de leden verspreid ■opdat allen wien dit ter harte gaat daarvan acte zullen nemen. Hierin wordt met klem aa'ngedrongen op een zo getrouw mogelijk repetitie- en vergaderingbezoek, ter wijl de jeugd wordt aangespoord zich in de beoefe ning der instrumentale dilettantenkunst een graad van vaardigheid te verwerven. Dit denkt men o.m. te be reiken door de invoering van muziek-examens, welke eerlang (indien mogelijk) mede dienstbaar gemaakt kunnen worden aan de solisten-concoursen, die ook uit de „sleur" \Jan veel wat uit den tijd geraakt is, moeten worden geheven. Als nummer één staat echter op het programma het in het leven roepen van een brood-noodzakelijke diri gentencursus, o.l.v, een der daartoe meest bevoegden uit onze provincie. Al deze aangelegenheden ademen een geest van ver nieuwing. En daar deze punten stuk voor stuk op de a.s. te Oostburg te houden algemene vergadering aan de orde zullen komen, zal deze ongetwijfeld in het teken staan van grotere belangstelling dan ooit te voren. THE CRIMSON PIRATE. Dit piratenverhaal dat zich afspeelt in de 18e eeuw is niet alleen kleurrijk door de technicolor-productie, maar nog veel meer door de actie, de sprankelende humor en de meeslepende handeling die van deze romantische avonturenrolprent uitgaat. Overal bij de vertoning van dit Warner Bros-pro- duct is ten duidelijkste gebleken, dat het publiek en de pers bovenal de humorvolle wijze, waarop het kostelijk verhaal wordt weergegeven, weet te waar deren. Naast het publiek dat van een frisse actie film houdt, trekt „The Crimson Pirate" dan ook veel bezoekers, die gaarne dieper zien. Wij raden iedere liefhebber derhalve ten sterkste aan deze romantische en tevens spannende geschie- deiiis, vol bravour en humor, waarom men zich van het begin tot het gelukzalig einde in hoge mate amu seert, Zaterdag of Zondag in „Het Centrum" alhier te gaan zien Gedurende de maand September 1953. Huwelijks-aangiften. 3. Abraham Paulusse (van Terneuzen), 23 j. en Johanna Maria van de Voorde, 26 j. 10. Mattheus Goossen, 28 j. en Helena Over- dulve, 20 j. 17. Jojakim Jan Leendert Herrebout, 29 j. en Pieternella van Dalen, 36 j. 21. Gerard Jar cob Meesen (van Woensdrecht), 23 j. en Cornelia Janna van Liere, 22 j. 24 Jacobus Cornelis Verhulst, 26 j. en Maria van Hermon, 23 j. 26. Johannes Ge- rardus Noordanus (van Utrecht), 25 j. en Theresia Adriana van Esch, 25 j. 29. Bernardus Franciscus van Opdorp (van Terneuzen), 25 j. en Maria Dina Robijn, 28 j. Gehuwd. 10. Pieter de Putter, 68 j» wedn. en Janna Johanna Rinn (van 's-Heer Abtskerke), 60 j„ wed. geen week daarna bood een koopman, die haar een stel ijzeren tangen voor haar gashaardje brengen kwam, een derde boven de prijs, die zij er zelf voor betaald had. Hoe kwam ze er aan vroeg men zich in ver wondering af, daar in een van die lagen met de confectie-meubels. Op haar buffet kleurde het ganselijk verouderde Stoke-on-irrent-aardéwerk zo kostelijk. Haar imitatie-Sheffield was juist. Haarfijn en weifel- loos was haar oordeel, dat afging op haar instinct. Net als ze ge-weten had, toen ze nog in Peekskill aan het water woonde, zich op haar vader te beroepen, die als aannemer eerder dan als bouwmeester, de meeste stenen met de hand legde en zo goed als ze toen al de familie-servetringen verbande in een tijd dat Battenberg - naaldwerk binnenshuis als voornaamste ontspanning gold. Bij instinct wist Selene dat. Instinctief had ze een verfijnde smaak. In haar eetkamertje stond een Sheraton-buffet. Een, authentiek, uitzonderlijk fijn met de hand bewerkt meubel, dat zij in gehavende staat tegen een spot prijsje had gekocht in een tweede-handszaakje en daar na met behulp van een schrijnwerker uit de buurt in zijn oorspronkelijke luister hersteld. Boven dat buffet hing een stuk gobelin, haast Vlaams tapijtwerk zo kunstig geweven, met een Mero- vingisch koning er op, die met zijn vazallen over een vlakte vol fijne perspectieven komt gereden. Aan die lap was een hele geschiedenis verbonden. De geschiedenis van een der weinige ruzies van de twee-en-twintig maanden dat zij met John Lester ge trouwd was. Een soort ruzie, die nog dagenlang, 17. Abraham Paulusse (van Terneuzen), 23 j. en Jo hanna Maria van de Voorde, 26 j. 24. Mattheus Goossen, 28 j. en Helena Overdulve, 20 j. Geboren. 3. Pieter Jan, z. van Cornelis Krijn Ver schelling en Elizabth Suzanna de Pooter. 3. Jan Pie ter, z. van Cornelis Krijn Verschelling en Elizabeth Suzanna de Pooter. 3. Jaspert Pieter, z. van Adriaan Bakker en Sara Adriana Johanna Dieleman. 6. Alfred Alexander, z. \Jan Godert Alexander de Ruijter en Alida Corneille. 15, Rudi Cyriel Leonia, z. van Ge rard Aioijs Pollet en Gerarda Louisa Freijser. 16. Paul Emiel Maria, z. van Amedée Franciscus van der Linden en Johanna Maria Misseghers. 19. Frangois, z. van Frederik van Lange velde en Cornelia de Feijter. 20. Janneke Maria, d. van Jacobus Maas en Pieternella Leuntje Dieleman. 21. Hermanus Henjdrikus, z van Gilles Koekkoek en Catharina Seraphina van den Bos. 22. Hendrina Geertruida Maria, d. van Hendrik de Hoop en Wilhelmina Emerentiana van Eijk. Overleden. 1. Johanna Leuntje van der Wiele, 69 j., wed. van Hermanus Zegers. 13. Maria Sara Loof, 76 j i wed. van Marinus Markusse. 18. Maria Jpze- phina Lippens, 70 j„ echtg. van Josephus Engels. 22. Jacobus Vinke, 45 j„ echtg. van Martha Magdalena Laheijne. 25. Willem Dieleman, 87 j„ wedn. van Sara Verplanke. ONS AXEL De mooie herfstdagen waren aanleiding voor ons om nog eens een extra wandeling te maken en te genieten van ons mooie stadje. Als uitgangspunt kozen wij de markt. Hier zien wij ons mooie stad- of ge- meeritehuis en hopen we dat spoedig de oude huizen er naast kunnen word enafgebroken en eveneens dat de muziektent spoedig zal verdwijnen, maar dat een eventueel andere weer in dezelfde omgeving zal ko men. Stadhuis en plein met muziektent lijken ons nog niet zo n gekke combinatie. De zon schijnt nog lekker dus we moeten verder en komen in de Walstraat en gaan via het „Verloren hoekje" het nieuwe gedeelte in, het z.g. plan-Oost. Het zg. „Verloren hoekje" is echter wel een druk straatje geworden, het is een van de drukste straten van Axel en practisch al de bewoners van plan-Oost komen er door om zich naar de binnenstad te be- gevfen. Jammer is het dat er nog zulke gaten zijn als gevolg van de oorlogshandelingen. Misschien was het toch mogelijk door het aanbrengen van een heg een en ander een fleuriger aanzien te geven, b.V. de daar gelegen mestput kon mijn inziens met heel weinig kosten aan het oog worden onttrokken. Misschien kan het gemeentebestuur hier een oplossing voor vinden. Wat ons verder opviel was dai de verkeersborden aan het tegelpad aldaar vooral voor de jeugdige wiel rijders niet het minste betekenen. Ze rijden er lustig op los alsof er geen borden staan. Maar kom laat ons niet te somber zijn, de zon schijnt en we zijn zonder ongelukken het bewuste tegelpad gepasseerd en moesten op dit kleine voor wielrijders verboden pad slechts zesmaal uit de weg gaan. Daar zien we dan een van de nieuwe gedeelten van Axel voor ons liggen. We hebben al deze straten nog eens opnieuw doorkruist en kunnen niet anders zeggen dan hulde aan ons gemeentebestuur hetwelk zo hard heeft gewerkt om deze uitbreiding tot stand te brengen Hulde ook aan de bewoners van deze huizen, die ieder op zijn eigen wijze met hun bloementuintjes de straten een fleuriger aanzien geven. Een woord van lof voor de gemeentelijke plantsoenendienst, die met het aanleggen van diverse mooie hoekjes en plant soenen meehelpen het aanzien te verhogen, (Geen goed woord voor die man die dwars door zo n mooi plantsoen zijn huis wil bereiken, terwijl tien meter verder een officieel pad is). Na deze wandeling staan we op de Kanaalweg. Hoewel een en ander nog een rommelig aanzien heeft, omdat alles nog niet kon lUfTIT krabben. De helder vloei- .1 r I I H bare D.D.D. kalmeert de jeuk VJ JJ «J ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep ln de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN I UICJ1 III UC HUlUjJUllCU, zwaar zou wegen in Selene's hart, nadat haar man reeds vergeven, ja vergeten had. Achteraf was het eigenlijk niet echt een ruzie. Al lerwaarschijnlijkst viel er wel elke avond zoiets voor in een der twaalf lagen van de honderd-en-tien wo ningen van het huizenblok in het uiterste New-York West, dat onder de naam van Priscilla Hof bekend staat. John Lester, die gaarne de warmte en hooi-zoete geur van Selene's haren tegen zijn lippen voelde, had dadelijk de scène tussen hen beiden weggekust. Maar, beet John Lester haar toe, toen de ergernis hem nog te pakken had en de rimpel tussen zijn ogen groefde, die zich daar enkel tekende, wanneer het huishoud budget op de proppen; kwam, met dat stukje gobelin was tweederde van zijn maandelijkse inkomen ge moeid. Bloed en zweet kostte het John Lester zijn huis houdelijke uitgaven te bestrijden, de boter- en meik- briefjes te betalen, de schoentjes voor kleine Joan, huur, gas en ijs en nu ging dat vod van een ding, dat zij gobelin noemde er met dat geld vandoor en had die scène tussen hen op het geweten. Wat John Lester bovenal woedend maakte, was dat zo'n stom ding ook maar een ogenblik de macht had verwijdering te brengen tussen hemzelf en de vrouw, die hij de zijne noemde. Dat zo'n veeg lap tegen de muur niet enkel tweederde van het maandelijks in komen opslokte, maar en dat was veel erger met een deel van je gemoedsrust strijken ging. (Wordt vervolgd)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2