AXELSE COURANT Indonesië PUROL „Met raad en daad Het reizen naar Holland nippers J. C.VIfiK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK et** Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. Het verzet op Atjeh geeft opnieuw aan- eiding, de situatie in Indonesië aan de orde e stellen. Sedert de souvereinteitsover- racht heeft Indonesië een bestendig beeld ertoond van wanorde en burgeroorlog. Het ewijs van de fout der ontijdige zelfstandig- ïaking is geleverd. Na de periode van rust n orde onder het Nederlands bewind heeft e ellende van een verscheurde natie en van en wankel gezag de Indonesische volken 'oortdurend bezocht. De vraag, die vóór alle andere vragen lient te worden gesteld is die, of de toe- tand, zoals die zich thans heeft ontwikkeld, n overeenstemming is met de wil der In- onesische bevolking, of de republiek Indo- lesië inderdaad overeenkomt met het ideaal at de nationale gedachte wordt uitgeleefd, det huidige gezag in Indonesië weerspiegelt geenszins de verlangens van aanzienlijke Volksgroepen, welke het Indonesische wezen le gehechtheid van het volk aan zijn Isla- nitische godsdienst, kenmerken. Er is in Indonesië geen werkelijke demo- ratie. Verkiezingen worden uitgesteld. Al- een die groepen welke steunen op gewapen de formaties, kunnen zich handhaven. De Vlasjoemi, de religieus - Mohammedaanse |roep werd in de oppositie gedrongen. En niddelerwijl wroette het communisme, waar- nede de aan het bewind zijnde machten leimelijk coquetteren. Het huidige kabinet elt wel geen personen, die zich rondv/eg :ommunist noemen, maar het bestaat voor :en deel uit mannen, die dicht bij het com- nunisme staan. Temidden van de verwikkelingen, waarin Je Indonesische staat zich bevindt, breekt laar de opstand in Atjeh uit. De toestand is >p het ogenblik, waarin wij dit schrijven, 'oor de regering hopeloos. En het staat te >ezien, of zij er in zal slagen deze opstand e dempen. Wij, Nederlanders, hebben het n de loop van onze koloniale geschiedenis ondervonden, welk een moeilijk en gevaar- ijk land Atjeh is. Het valt te betwijfelen, of nen de revolte op Atjeh meester kan worden onder 'gelijksoortige formaties, als die der Vjehse guerillastrijders. Trouwens, van In- lonesische zijde erkent men de onmacht, om iet probleem op te lossen door de militaire nacht. Het wordt duidelijk dat de Atjehse i'oebelen een politieke achtergrond hebben n politieke gevolgen. Tot nu toe is niet ge ileken, dat de regering en de oppositie, de Vïasjoemi, dichter bij elkaar zijn gebracht, vlen vermoedt, dat de Masjoemi de opstand teunen. De communisten ageren in anti- Masjoemi-richting, de Islamitische groep leeft het communisme in de ban gedaan, ioor aan de Islamieten te verbieden, zich lij een politieke partij aan te sluiten, die in strijd komt met de Islamitische ideologie. De federatieve gedachte is door de hui dige machtshebbers in Indonesië uitgeban nen. Het streven is gericht op een gecentra liseerde staat, die een imperialistische poli tiek voert, die Nieuw-Guinea w'il kolonise- en, maar de staat is voos, tot sterke gezags. andhaving onmachtig. En wij betwijfelen, f de recente gebeurtenissen, eerst de Zuid- olukken, nu Atjeh alleen maar „groei stuipen" zijn. Veeleer lijken ons de Indo nesische moeilijkheden tot oorzaak te heb- len, dat de ware democratie in Indonesië nog niet is ontwaakt, dat men regeert met >en methode van balanceren tussen machts groeperingen en een belangrijk gedeelte van de bevolking, dat het eigenlijke Indonesië vertegenwoordigt buiten het nationaal be- eid wordt gehouden. De vrijheid, uit welker noodzakelijkheid een onafhankelijk staats bestel heet voortgekomen, is in Indonesië voorlopig nog zoek. En waar geen vrijheid teerst, ontstaat opstand. Hoe heeft zich Nederland, dat in Indo nesië nog grote belangen heeft en dat in ndonesië nog landgenoten woonachtig heeft die in de aller-ongunstigste positie verkeren, zich tegenover de rumoerige staat gedragen? De houding van onze regering blijft ondui delijk. Men zou mogen verwachten, dat zij waakte voor de handhaving der gesloten overeenkomsten. De heer Ritmeester, lid der Twteede Kamer heeft aan de regering vragen gesteld, die ons,uit het hart waren gegrepen. Zij doelden op he feit, dat een aantal Zuid- Molukse leiders, ministers van de op 25 April 1950 krachtens de Ronde-Tafel-Con ferentie tot stand gekomen Zuid-Molukse staat naar Djakarta zijn overgebracht en dat aldaar strafprocessen tegen hen zullen wor den begonnen. De regering heeft op 5 Octo ber 1950 een klacht ingediend bij de UNCI, op welke klacht nog steeds geen beslissing is genomen. Is de regering bereid en acht zij zich krachtens de mantelresolutie van de R.T.C.-overeenkomsten niet verplicht, om ter zake van de tegen de Zuid-Molukse lei ders dreigende strafprocessen opnieuw een klacht in te dienen bij de UNCI of enig an der orgaan der Verenigde Naties Het zelf beschikkingsrecht wordt geschonden, tot welks handhaving Nederland en Indonesië overeenkomsten heben gesloten. De toestand in Indonesië wordt al brok- keliger en ongewisser. Het Indonesische pro bleem eist, voor Nederland, dat met Indone sië nog zaken heeft af te wikkelen, bezonnen beleid. Maar het minste, dat men eisen kan is, dat de overeenkomsten worden nageko men, die tussen de unie-genoten zijn ge sloten. Dr P. H. Ritter Jr if Doof dat zuurbr&ndea op Uw maag. En wanneer er dan „boven de rivieren" al weinig begrip moge bestaan voor deze wens, waarom wordt dan in Zeeuwsch-VIaanderen zelf, waar men blijkbaar toch wel graag van deze dienst gebruik maakt, niet meer activiteit ontplooid om tot een blijvende op lossing te komen Wanneer men wacht tot het ko mende voorjaar het veer in Perkpolder weer in bedrijf is en de busdienst naar Breda wordt stopgezet is het stellig te laat om nog iets te bereiken. amam Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 68e Jaargang No. 3 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS, Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. s In dozen en füfcen Huidgenezing Huidzuiverheid Huidgezondheid A. G. Ik heb een roestvlek op mijn mondhar- monca. Hoe kan ik die vlek er uit krijgen Antwoord Probeer het eerst eens met een droge kurk. Goed wrijven. Gaat de vlek niet weg, neem dan wat petroleum. Wrijven met radeergummi wil ook wel eens resultaat opleveren. Is het echter een oude roestvlek, neem dan een halve rauwe aard appel, doop de vlakke kant in fijn amarilpoeder en wrijf hiermede. Ook is een papje van wijnazijn met amarilpoeder een goed middel. T. D. A. Heeft zwarte vlekken op een beige kof fertje, zeer vermoedelijk door aanraking met zwarte schoenen. Wat te doen Antwoord t U dient hiervoor te gebruiken ter pentijn of terpentine. U maakt hiermee een watje of schoon lapje iets vochtig, maar niet te nat. Zo nodig herhalen. Vervolgens Haten drogen, daarna wrijven met was in de kleur van het koffertje en ook dit zonodig herhalen. G. B. Mijn cyclamen staan sedert het voorjaar buiten in de potten. Er komen thans knoppen te voorschijn wanneer moeten ze weer in de kamer geplaatst worden Antwoord t Het is nu de geschikte tijd om uw plantjes weer naar binnen te brengen. In huis moe ten ze voorlopig wel een koele standplaats hebben, dit om te voorkomen, dat de bloemknoppen ver drogen. U weet het zeker wel, tijdens de bloei elke week kunstmest, de uitgebloeide bloemen direct ver wijderen, dit alles om uitputting van de plant te voorkomen. De plant verkiest een matig verwarmde kamer, het volle licht en een luchtige plaats. Abonné. Werkt op een boerderij, is 16 jaar oud, doet aan damsport en moet zwaar werken. Hoeveel sigaretten mag hij per dag roken AntwoordDe één kan er tegen 20, de andere jongeman tegen 5 per dag, zelfs zijn er die helemaal niet tegen roken kunnen. Dit zal uw huisdokter u wel kunnen vertellen, als hij u onderzocht heeft. Het komt ons echter voor, dat gezien uw leeftijd, een groot aantal sigaretten per dag uit den boze is. Wij voor ons zouden zeggen, 5 is meer dan genoeg. H. H. Weet u een afdoend middel tegen snurken Wat moet iemand doen, die bij een snurker slaapt en veel hinder ondervindt AntwoordHelaas bestaat er geen afdoend mid del. Men kan natuurlijk de snurker even wakker maken, in de hoop dat men zelf de slaap.vat ge durende de tijd dat het rustig is. Heeft men er wer kelijk bijzonder veel last van, dan is het enige mid del om in een ander vertrek te gaan liggen Abonné. Ik ben inwonend, moet ik mee betalen aan reparatiekosten van de woning, zoals mijn hoofd bewoner wil hebben AntwoordU hebt geen verplichtingen voor her stelwerkzaamheden bij te betalen, tenzij u natuurlijk de schuldige bent. Overigens moet de huiseigenaar zorgen voor herstel van „niet" kleine reparaties. J. W. Heeft een huiseigenaar het recht de huur te verhogen, als hij door de gemeente verplicht is geworden waterleidnig aan te leggen, omdat het regen water afgekeurd is AntwoordJa, hij heeft dat recht, met dien ver stande, dat hij niet meer mag vragen dan de wer kelijk gemaakte kosten, Deze kosten moet hij om slaan over 10 jaar. Heeft hij derhalve ƒ200 kosten gehad, dan mag hij 10% van dit bedrag meer vragen dat is dus 20 per jaar. Indien het water voor uw rekening is en dat is zo als het tegendeel niet over eengekomen is, dan moet u dat ook betalen. F. de B. Hoeveel steden telt Nederland momenteel (steden, die als stad erkend worden). AntwoordHet is ons waarlijk niet mogelijk op deze vraag een antwoord te geven. Op 1 Januari 1951 waren in Nederland 19 gemeenten met minder dan 500 inwoners 93 van 500-1000 156 van 1000-2000 346 van 2000-5000; 209 van 5000-10.000; 112 van 10.000-20.000 54 van 20,000-50.000 14 van 50.000- tot .,100.000 8 van 100.200.000 en 3 van 200.000 en meer. Totaal derhalve 1014. D. B. Hoe hoog kan een zonnebloem worden Antwoord Wij hebben wel eens gehoord van exemplaren van ongeveer vier meter. Meestal echter gèan ze niet boven1 de 2/ meter uit. J. Ik heb een klein pensioentje en daarnaast bij verdiensten. Hoe hoog kunnen mijn bijverdiensten zijn alvorens ik inkomstenbelasting moet betalen En voorts als ik geen bijverdiensten heb, hoeveel ont vang ik dan aan „Drees'-uitkering, naast dat pen sioentje Ik ben gehuwd. Antwoord Als u met inbegrip van uw pensioentje meer inkomsten hebt dan f 1620,.bent u inkomsten belasting verschuldigd. De verwervingskosten bedra gen 100,De loonbelasting moet beschouwd wor den als een voorlopige aanslag op de inkomstenbe lasting. Voor de berekening van de inkomstenbelasting worden beide inkomsten bij elkaar opgeteld en daar van afgetrokken de verwervingskosten, over het als dan verkregen, bedrag bent u inkomstenbelasting ver schuldigd, daar gaat af de eventueel betaalde loon belasting. Aannemende dat u precies zoveel inkom sten hebt als u opgeeft, dus ƒ700,dan kunt u rekenen op 58,— uitkering van „DreesHier gaat dan nog af een bedrag van 1,50 voor ziekenfon.ds B. D. Hoe hoog waren de percentages vergoeding welke men kreeg bij de inzet en verhoging van een huis voor 1940 Antwoord t Een niet al te duidelijke vraag. Waar u het heeft over inzet en verhoging, dus met „ver goeding" wellicht bedoelt het z g. trekgeld op een pu blieke veiling van onroerend goed, dan luidt ons ant woord 1%. Dat is heden ten dage nog hetzelfde. H. J. de L. Hoe kan ik ballpointvlekken uit een beige mantelcostuum van pickwickstof zo onzichtbaar mogelijk verwijderen AntwoordOns is geen middel bekend. Momenteel is er wel een nieuw middel in de handel verkrijgbaar waarmede zeer veel vlekken in een ommezien verwij derd kunnen worden. Leest u de gebruiksvoorwaarden eens goed na, wellicht is dit een uitkomst voor het vewijderen van dit soort vlekken. Te Kaapstad heeft de Commissaris uei Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot aan de gouverneur-generaal van Zuid-Afrika, dr, Jansen een dank-oorkonde overhandigd uit erkentelijkheid voor de hulp verleend bij de watersnood. Tevens schonk de Commissaris een voorbeeld van Nederlandse kleder dracht, n.l. een exemplaar van de Walcherse. Tevens werden uitgereikt bronzen medailles aan de admini strateurs van Transvaal, de Kaapprovincie en Zuid- West-Afrika. De meeste pompen, die deelnemen aan het leeg pompen van het waterschap Schouwen zijn op gang gekomen en er staat reeds 10 cm. minder water, dan toen men met het pompen begon. De twee reuzen- pompen bij den Osse tussen Brouwershaven en Scha- rendijke zullen weldra in werking treden. De bekende strijder tegen t.b.c. Jan van Zutphen „ome Jan" is Woensdag 90 jaar geworden. Dinsdagmiddag is H M. de Koningin hem wezen feli citeren. Hij is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Te Epe is Dinsdagmorgen overleden de econoom en rechtsgeleerde dr. P. A. Diepenhorst, vroeger lid van de Eerste Kamer en hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Hij werd geboren te Strijen in 1879 en promoveerde in 1904 in de rechtsgeleerd heid. Van 1910 tot 1927 was hij hoofdredacteur van het A.R. dagblad „De Rotterdammer". Hij was rid der in de orde van de Nederlandse Leeuw en com mandeur in de orde van Oranje-Nassau. Te Hengelo is door een felle brand in de nacht van Maandag op Dinsdag een meubelfabriek geheel uitgebrand. Ook de woning van de eigenaar met annex kruidenierszaak en meubelzaak en ook het wijkgebouw van Het Groene Kruis gingen in de vlammen op De schade wordt geraamd op ongeveer 200.000. De eigenaar was slechts laag verzekerd. De oorzaak is onbekend, doch men denkt aan kortsluiting. De be woners ontdekten de brand door het knetteren der vlammen. Door kolendampvergiftiging is de 60-jarige we duwe \t. d. Hamer-Helmink te Winterswijk om het leven gekomen. Roet, dat zich in de schoorsteen had aangezet, was in de pijp gevallen, waardoor deze ver stopt was geraakt. Bovendien had de vrouw de haard afgesloten, waardoor zich kolendamp had ontwikkeld. -Een grondverschuiving bij een voorstad van Oslo heeft en huis en zes auto's meegesleurd. Een bus vol passagiers, twee personenauto's, drie vrachtauto's en een huis van twee verdiepingen zijn onder het zand bedolven. Er waren 4 doden en acht gewonden. Neem een of twee Rennies als er van uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuur- branden dadelijk. Een smakelijk middel, onfeilbaar in zijn werking enonopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één vtoor één. Ing. Med. DE RAMP BRACHT EEN VERBETERING DIE BEHOUDEN MOET BLIJVEN. De winterdienst is alweer een week in werking en alles loopt zo voor het oog op rolletjes. Ook onze Zeeuwsch-Vlaamse aansluiting op dei spoorwegen, station Breda, gaat weer gewoon door, als een van zelfsprekende dienst, Het is natuurlijk te betreuren dat een) zo enorme catastrophe, als ons land in de nacht van 1 Februari trof, de oorzaak is van het tot stand komen van deze dienst en dat deze ontstond door het algehele verzwel gen door de zee van de veerhaven bij Kruiningen. Maar deze dienst in de nood geboren blijkt nu een prachtige verbinding op te leveren van onze streek met overig Nederland. Een verbinding, die sneller is en bovenal comfortabeler. Want wie vóór de overstromingsramp van Sluis kil, Axel of Hulst richting Brabant of verder reisde had al een halve ontdekkingsreis achter de rug voor hij (of zij) met kinderen en bagage in Kruiningen veilig en wel in de trein zat. En zo werd ook de niets vermoedende reiziger uit Holland, die in Krui ningen uit de trein stapte, een onvergetelijk slot aan zijn reis bereid. Na de eerste 80 of 100 km. in vlot tempo te hebben afgelegd en zo op het oog de illusie te hebben bijna op zijn plaats van bestemming te zijn, duren dan de laatste 30 of 40 km. met nog vele malen overstappen nog langer dan de eerste 80 Hierin is nu gelukkig verbetering gekomen en naast sneller en comfortabeler is deze dienst ook veel be trouwbaarder, want wanneer wij denken) aan de nu weer komende periode met mist en in de haven of nog onplezieriger op de Schelde stilliggende boten dan zal toch zeker het busverkeer veel langer voort kunnen blijven gaan en wellicht met enige vertra ging de dienst toch onder vrijwel alle omstandig heden kunnen handhaven. Waarom moeten wij hier nu nog altijd spreken van een tijdelijke dienst, nu de practijk geleerd heeft dat deze verbinding beter voldoet dan de oude. Waarom zouden wij in deze tijd, waarin maar steeds wordt gepraat over Benelux, Verenigd Europa, enz,, de prac- tische voordelen die er hier voor onze streek zijn en die ook voor onze Zuiderburen geen enkel nadeel op leveren, niet blijvend benutten

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1