AXELSE COURANT Indonesië my AXELSE COURANT ,Het Groene Kruis" RSGLEV: ^0<>P '<n Tl nippers Algemene vergadering Prov. Zeeuwse vereniging x&ï J C.VIM O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. De toestand in Indonesië wordt al brok- keliger en ongewisser. Het Indonesische pro bleem eist. voor Nederland, dat met Indone- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN fff rif Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 68e Jaargang No. 3 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel btnnen de kom f 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland 1 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Het verzet op Atjeh geeft opnieuw aan- iding, de situatie in Indonesië aan de orde .stellen. Sedert de souvereinteitsover- April 1950 krachtens de Ronde-Tafel-Con ferentie tot stand gekomen Zuid-Molukse staat naar Djakarta zijn overgebracht en dat welks handhaving Nederland en Indonesië overeenkomsten heben gesloten. s Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 68e Jaargang No. 2 Te Kaapstad heeft de Commissaris dei Koningin in 7.epland ihr mr A. F. C. de Casembroot aan de j-Afrika, dr, Jansen een t erkentelijkheid voor de .ood. Tevens schonk de /an Nederlandse kleder- n de Walcherse. Tevens VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,35 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. AXEL FUNGEERDE ALS WAARDIGE GASTVROUWE Van Axels stadhuistoren woei j.l. Zaterdag de driekleur, ten teken dat bovengenoemde vereniging binnen Axels muren hare jaarvergadering hield en het Hoofdbestuur op de smaakvol versierde Raads zaal door het gemeentebestuur een waardige ont vangst zou worden geboden. De officiële ontvangst. Te ongeveer 10 uur riep burgemeester van Oeveren de leden van het vrijwel voltallige provinciale be stuur en het Axelse afdelingsbestuur met aanwezige plaatselijke en provinciale wijkzusters een hartgron dig en spontaan welkomstwoord toe. Daarbij wees hij op de bestaande usance om jaarlijks daar waar be langrijke jubilea gevierd worden ook deze verga dering te beleggen. Nu was dit jaar Zierikzee welis waar aan de beurt, maar wij Zeeuwen kennen als de bewoners van de zo tragische en wereldschok kende gebeurtenissen van de rampnacht maar al te zeer de omstandigheden waardoor deze stad thans maar weinig accomodatie en spontaniëteit op kon brengen om daar gastvrijheid te bieden aan de Zeeuw se afgevaardigden. Laten wij daarom hopen dat in 1954 deze stad wel in staat zal zijn aan deze toe zegging te voldoen. Axel, dat eerst in 1954 het 40- jarig bestaan der afd. zou gedenken, zou anders die eer in dat jaar zijn te beurt gevallen. Spr wees vervolgens op de hoge, dienende taak die deze vereniging in ons maatschappelijk leven zo lofwaardig vervult. Elk weet wat deze vereniging wil. Het sterkst spreekt dit dienende werk uit de verpleegsterstaak, maar overigens is dit uitgegroeid tot zeer respectabele afmetingen zodat het moeilijk naar waarde te schatten valt. Dit werk is met recht waard door het ganse Volk te worden gedragen om dat het zo in tegenstelling is met het begrip „heersen" en streven naar machtsvorming. Spr, wenst dan ook gestadig heil en bloei toe aan dit zegenrijke streven. Door de alg. voorzitter jhr. R. Roëll uit Haam- Stede werd de burgemeester dank gebracht voor zijn vriendelijke en opbouwende woorden. Ook hem spijt het dat het „rampeiland" dit jaar van de ontvangst moest afzien, maar het is verheugingwekkend dat Axel nu op zo waardige en bijna feestelijke wijze de honneurs gelieft waar te nemen. Spr. prees deze afd, met haar energieke en beproefde voorzitter de heer A. E. C. Kruijsse en de volijverige secretaris-penning- meester de heer A. P. Ie Feber. Bij voorbaat complimenteert hij Axel reeds als ju bilerende 40-jarige met haar bloeiende afdeling van omstreeks 1500 leden, behorende tot de vier sterkste afdelingen in ledental in onze provincie. Ook om het hier aanwezige kraamcentrum, consultatiebureau en straks ook een consultatiegebouw stelt hij Axel ten voorbeeld als zeer vooruitstrevende plaats waar de snelst groeiende bevolking in deze streek nog steeds schreeuwt om meer woningruimte, tengevolge van de toenemende industrialisatie. Daarop werd een dronk ingesteld op het welzijn en de groei van de Alg. Ver. „Het Groene Kruis". Na een gezellig samenzijn, waarbij nog enige trac tate's werden geoffreerd namens het Axelse gemeente bestuur maakten de officiële genodigden zich op voor de algemene vergadering. Jaarlijkse algemene vergadering in „Het Centrum". Omstreeks kwart over elf werd in het Axelse con cert- en bioscoopgebouw door jhr. Roëll de jaarlijkse algemene vergadering geopend met een bondig woord van welkom, waarbij deze zeer in het bijzonder de smartelijke gebeurtenissen van de natuurramp her dacht. Spr. verzocht de aanwezigen staande de slacht offers, in zovele honderdtallen daarbij omgekomen, te herdenken. Daaraan voldeden de aanwezigen en ging men over tot behandeling van de agenda. Een 150-tal afgevaardigden van plaatselijke vereni gingen, doktoren, verpleegsters en verder belangstel lende bestuursleden van vele afdelingen waren aan wezig. Onder de officiële genodigden bemerkten wij o.a .het lid van Ged .Staten de heer C. Hamelink en het voltallige college Van burgemeester en wethouders. Ook het geteisterde Schouwen was sterk vertegen woordigd. Na vaststelling der notulen van de alg. verga deringen van 25 Juli 1952 en 18 October d.a.v; bracht de alg. secretaris de heer A. de Lange uit Goes mondeling het uitvoerige jaarverslag over 1952 uit, nadat door de heer A. E. C. Kruijsse als voorzitter der afd. Axel een welkomstwoord was gesproken tot het hoofdbestuur en de verdere aanwezigen. Ook deze had liever deze vergadering in een jubileumstem ming gezien, hetgeen zijn afd. (waarvan spr. dan tevens 40 jaar voorzitter is) volgend jaar hoopt te vieren, Spr. besloot met de wens tot uitdrukking te brengen dat de hier te nemen besluiten zouden strek ken tot heil van de algemene volksgezondheid en bood namens de afd. Axel aan de alg. vergadering een consumptie aan. De voorzitter benutte deze gelegenheid om op het besluit te wijzen dat vorig jaar met alg. stemmen geno men werd tot volledige autonomie der afdelingen. Laten wij daarbij letten steeds de geschikte candida- ten te kiezen voor het bestuurs- en ander werk en daarbij vooral de interesse van de jongeren opwek ken, naar het woord van H.M. de Koningin, die de wens te kennen gaf dat de jeugd zich niet afzijdig mag houden. Laat boven alle geschillen uit in het Groene Kruis steeds de religie van het hart de boven toon voeren. De secretaris de heer de Lange stond in zijn jaar verslag uitvoerig stil bij hetgeen op en na 1 Februari in de provincie Zeeland is gebeurd. Een bijzonder woord van dank bracht hij aan de wijkverpleegsters die zich bij de ramp flink en moedig hebben ge dragen en eigen belangen hebben ten achter gesteld bij die van zieken en gebrekkigen. Erkentelijk is men ook voor de vele giften en ge schenken) die zowel uit Zeeland als van buiten de provincie binnenkwamen voor de getroffen verenigin gen Inzonderheid noemde de heer de Lange hierbij de vorstelijke schenking van de Zwitserse Radio- Gluckskette, die 865.000 voor de bouw van nieuwe wijkgebouwen in getroffen gemeenten bedroeg. Het aantal aangesloten verenigingen bedraagt thans 77 met in totaal ruim 42.600 leden, terwijl 60 wijk verpleegsters in de provincie werkzaam zijn. In het afgelopen jaar ontviel de vereniging haar bestuurslid dr. L. Gelderman uit Kortgene en de oud secretaris de heer Chr. Dieleman uit Tholen. In overleg met het Oranje-Groene Kruis is opge richt een dienst voor Geestelijke Volksgezondheid. Gezocht wordt naar een psychiater die met de lei ding van deze dienst kan worden belast. Ernstig was hetgeen het jaarverslag vertelde over de zedelijke volksgezondheid. Op 31 December 1952 stonden 1671 patiënten ingeschreven, in 1952 werden 366 nieuwe patiënten gevonden, waarvan 283 woon achtig in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen, terwijl van 1 Januari tot 1 Juli 1953 in Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren weer plm, 200 nieuwe patiënten, werden inge schreven. In andere provincies ziet men een daling van het aantal patiënten lijdende aan geslachtsziekten, doch in Zeeland ziet men een stijging van dit cijfer. Voor de plaatselijke verenigingen in samenwerking met predikanten, jeugdleiders enz. ligt hier stellig een taak. Door de afgevaardigde van Breskens werd aan de hand van het jaarverslag de rheuma-bestrij-ding aangesneden. Deze vroeg naar de ten deze in uit zicht gestelde consultatiebureaux waarop door dr. v. d. Borg, geneeskundig inspecteur van de Volksgezond heid werd geantwoord dat men vooralsnog met de spreekuren zal moeten volstaan in afwachting van de verdere ontwikkeling. Door de rheumatoloog dr. ter Bals zullen de cijfers en gegevens ten deze verstrekt worden aan de federatieve commissie, waarna met in stemming der vergadering de secretaris voor zijn veel omvattende werkzaamheden dank werd gebracht. Door de heer P, L. Abrahamse uit Vlissingen werd hierop een zeer uitvoerig en gedocumenteerd jaar overzicht uitgebracht en mondeling toegelicht, waaruit bleek dat 1952 met een klein batig saldo werd af gesloten. Een financiële commissie bestaande uit afgevaar digden, van de afd. Grijpskerke, Domburg en Souburg bracht rapport uit van haar bevindingen bij de kas controle. Algemeen is de klacht ook van buiten deze commissie geuit dat het doornemen van de beschei den zodanige omvan heeft aangenomen, dat een der gelijk onderzoek te tijdrovend is en het hoofdbestuur nam daarvan acte en er zal worden uitgezien naar een meer aan doeltreffendheid beantwoordend accoun tants-onderzoek door een Walchers bureau. Met instemming der vergadering werden daarop deze beide punten overeenkomstig de rapporten vast gesteld en de heer Abrahamse décharge verleend voor deze veelomvattende werkzaamheden. Bestuursverkiezing. Het thans zittend bestuur trad als gevolg van het in werking treden van de nieuwe statuten in zijn ge heel af, maar stelde zich weer herkiesbaar. Volgens mededeling van de bestuurstafel zijn geen candidaten ingediend. Op voorstel van één der afgevaardigden werden alle reeds zitting hebbende bestuursleden onder al gemene instemming der vergadering bij acclamatie herkozen.. De afgevaardigde uit Colijnsplaat stelde voor dr. L. P. Maas uit Colijnsplaat in het algemeen Prov. bestuur te benoemen. Deze is sinds 30 jaar voorzitter van de afd. Colijnsplaat en wordt om zijn buiten gewone verdiensten met aandrang aanbevolen. Met algemepe instemming der vergadering werd daarop bij acclamatie dr. L. P. Maas aan het be stuur toegevoegd, dat nu bestaat uit de heren jhr, R. Roëll, voorzitter A, de Lange, secretaris P. L. Abrahamse, penningmeester en de leden dr. F. G. Vaandrager (Walcheren) dr. M. C. Polderman (N.- en Z.-Beveland) mr. A. J. v, d. Hoeven (Tholen en St. Filipsland) J. Blok, Axel (Oost Zeeuwsch- Vlaanderen) en H. I. Brakman, Retranchement (West Zeeuwsch-Vlaanderen) plus een vacature voor een vertegenwoordiger voor Duiveland. (Vervolg op pagina 3.) t.** r^X edailles aan de admini- Kaapprovincie en Zuid- deelnemen aan het leeg- Schouwen zijn op gang 3 cm. minder water, dan begon. De twee reuzen- Brouwershaven en Scha- rking treden. ïn t.b.c. Jan van Zutphen sdag 90 jaar geworden, coningin hem wezen feli- •idder in de orde van de [en overleden de econoom Diepenhorst, vroeger lid gleraar aan de Vrije Uni- werd geboren te Strijen 1904 in de rechtsgeleerd- is hij hoofdredacteur van erdammer". Hij was rid- lerlandse Leeuw en com- ranje-Nassau. n felle brand in de nacht een meubelfabriek geheel /an de eigenaar met annex ak en ook het wijkgebouw en in de vlammen op De ongeveer 200.000. De verzekerd. De oorzaak is aan kortsluiting. De be- 1 door het knetteren der itiging is de 60-jarige we lt te Winterswijk om het ich in de schoorsteen had vallen, waardoor deze ver in had de vrouw de haard olendamp had ontwikkeld. ng bij een voorstad van uto's meegesleurd. Een bus lenauto's, drie vrachtauto's rdiepingen zijn onder het doden en acht gewonden. i als er van uw maal eens Rennies blussen dat zuur- kelijk middel, onfeilbaar in /allend in te nemen, verpakt één vloor één. Ing. Med. JDEN MOET BLIJVEN. rbeiering gekomen en naast 5 deze dienst ook veel be- eer wij denken) aan de nu mist en in de haven of i Schelde stilliggende boten isverkeer veel langer voort wellicht met enige vertra- ider vrijwel alle omstandig- r nu nog altijd spreken van e practijk geleerd heeft dat loet dan de oude. Waarom waarin maar steeds wordt enigd Europa, enz., de prac- er voor onze streek zijn en buren geen enkel nadeel op- utten aven de rivieren" al weinig deze werïs, waarom wordt ren zelf, waar men blijkbaar dienst gebruik maakt, niet om tot een blijvende op- ïeer men wacht tot het ko- n Perkpolder weer in bedrijf Ireda wordt stopgezet is het ts te bereiken. SSPÏSpe I '-Vi -L VÏV

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1