AXELSE COURANT Het Ioonbeleid verleden tijd nippers NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG AANPASSING AAN ECONOMISCHE NOODZAAK VEREIST (Van onze soc.-econ. medewerker) Geen vraagstuk in dit land zal momenteel meer de aandacht boeien, dan dat van het Ioonbeleid. Geen vraagstuk is er ook, dat belangrijker is voor geheel ons volk en geen ander probleem tenslotte is ook eigenlijk moeilijker. Er is bijna een conflict uitgebroken tussen werkgevers en werknemers, over het per centage van een per 1 Januari a.s. toe te kennen loonsverhoging. Die wens naar ver hoging spruit voort uit de toekenning door de regering van een huurverhoging aan de huiseigenaren. Nu is het een gelukkige omstandigheid bij deze problemen te noemen, dat er geen dis cussie meer is over die toegekende verho ging van huur. Vervolgens zijn de werkge vers bereid, om een loonsverhoging toe te kennen, maar geen 6%, zoals de werk nemers dat wensen. De werkgevers kunnen naar hun mening niet verder gaan dan 4%, omdat een hoger percentage de positie van het Nederlandse product op de wereldmarkt bedreigt De waarheid zal vermoedelijk er gens in het midden worden gezocht. Nadat de regering heeft beslist, zal ook de Tweede Kamer hier nog het nodige over zeggen. Het Ioonbeleid in Nederland is zeer merk waardig. De huidige stand van zaken is ge groeid uit de historie, die in de bezettings tijd aanving. Toen immers zijn vertegen woordigers van werkgevers en werknemers voor het eerst bijeen geweest, buiten mede weten van de bezetter. Zij vormden de Stich ting van de Arbeid, een orgaan, dat zich ten doel stelt, de geschillen tussen werknemers en werkgevers rond de tafel op te lossen. Een ongelooflijk goede gedachte om bijeen te komen en te praten, en oud-minister Stik ker verdient nog alle lof voor het baanbre kend werk, dat hij in die moeilijke jaren ver richtte. Aanvankelijk kreeg men geen ge schillen over de loonhoogte. Immers, het scheppen van nieuwe arbeidsverhoudingen en arbeidsvoorwaarden vroeg alle aandacht. Ook direct na de bevrijding kon de loon hoogte nog geen rol spelen. Ons gehele mo netaire apparaat lag nog in duigen, zodat aller ogen zich slechts richtten naar de geld- zuivering. Nadien bleek, dat de positie van ons ruil middel zeer zwak was geworden. Een onge limiteerd opvoeren van de loonhoogte zou ons betaalmiddel hebben geschaad, om niet te spreken van onze positie op de wereld markt, die toch verzwakt was en met de nodige moeite weer moest worden opge bouwd. Er bleek weinig verschil van me ning te bestaan over de wenselijkheid van een centraal geleid loonsysteem, met toe zicht van een college van rijksbemiddelaars. Gelijkschakeling. Onder dit geleide Ioonbeleid kon een ze kere uniformiteit niet worden vooTkomen, waarbij grote groepen arbeiders onder één noemer weerden gebracht. Het is nu eenmaal bij een collectieve regeling niet mogelijk, ge val voor geval te bezien. Het gevolg is geweest, dat mensen, die vroeger met een heel verschillend loon ge waardeerd werden, nu met eenzelfde inko men naar huis werden gezonden. Bij die regeling deed men onvermijdelijk de één te kort, terwijl een ander zijn prestatie in aanmerking genomen te veel verdiende. Uit overwegingen van monetaire aard wer den tal van billijke looneisen soms gewei gerd, terwijl ook niet daar werd ingegrepen, waar de loonsom te hoog was voor het ge presteerde. Dit werkte een zekere gelijkheid in de hand, die ook sociale spanningen tus sen de werknemers onderling wegwerkte. In het algemeen heeft dit systeem voldaan, omdat het economisch klimaat in de wereld daarvoor gunstig was. Achter ons ligt een tijd van tekorten aan goede installaties, aan geschoolde krachten, aan voorraden en consumptie-goederen. Op de wereldmarkt werd niet in de eerste plaats naar de prijs gevraagd, maar naar de lever tijd en de kwaliteit van het product. Ieder land zoekt naar een nieuw economisch even wicht, waarbij talrijke vormen van prijsbe- heersing en subsidiesystemen in zwang kwa men. Het was een zoeken en tasten, waarbij tal van correcties noodzakelijk bleken. Hier onder waren ook looncorrecties, die zonder te grote moeilijkheden tot stand kwamen, omdat de economische situatie van de we reld nog zeer instabiel was en zich dikwijls nog gemakkelijk kon aanpassen bij sociale wensen. In dit raam gezien, kwamen ook de verschillende loonronden in Nederland vrij gemakkelijk tot stand. De nieuwe situatie. Inmiddels heeft zich de economische situ atie in de wereld gewijzigd. Er is thans sprake van een grotere stabiliteit. De in dustrie heeft zich aangepast aan de veran derde, meestal toegenomen vraag naar een rijk assortiment aan producten. De tekor ten zijn voor een groot deel ingehaald. Er zijn w<eer overschottenmen vindt weer producten, die onverkoopbaar zijn. Er is weer sprake van een wereldmarktprijs voor goederen, waarmee iedere producent reke ning moet houden. Het voldoen aan de vraag in de wereld huishouding is weer opgedragen aan een aantal landen en ondernemingen, die zich een vaste positie verworven hebben en daar van moeilijk zijn te verdringen. Onder die landen en producenten neemt Nederland en de Nederlandse producent een bepaalde plaats in. Deze plaats is niet onkwetsbaar. Zij is te danken aan onze handelsgeest en aan de bereidheid van de Nedelandse werk nemer, om voor een zekere prijs te werken. Die prijs is dikwijls lager dan elders en daar aan danken wij een groot deel van de op drachten, die ons worden gegeven. Bij een situatie als de geschetste, heerst een toenemende drang naar verhoogde pro ductie door vakmensen. De wijze, waarop zich de waardering voor de verrichte pres tatie uit, wordt gevonden in het loon. In toe nemende mate kan een werkgever slechts dan nog hogere lonen toekennen, wanneer de kwaliteit en de hoeveelheid van het ge presteerde daartoe aanleiding geeft. Bedreiging van het bestaan. Bovendien hangt in de omstandigheden van dit ogenblik het voortbestaan van veel ondernemingen af van de prijs, wiaarvoor zij bereid zijn hun producten af te staan. Deze afhankelijkheid is nu veel groter dan voor heen. De afzetprijs is in de ene branche veel meer afhankelijk van de uitbetaalde lonen, dan in de andere. Vraag- en aanbodsverhou dingen vertonen op de onderscheiden mark ten een veel grotere variatie dan enkele ja ren geleden. Vandaar dat een uniform optrekken of drukken van lonen eigenlijk nu een econo misch onding is geworden, dat niet meer te hanteren is. Een uniform toegekend percen tage loonsverhoging kan de ene bedrijfs tak nog dragen, een andere zal er aan te gronde gaan. Vandaar dat de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars reeds blijk gaf, voorstander te zijn van wijzigingen in het loonsysteem. De bepaling van de loonhoogte zal naar de prestatie moeten geschieden, dat is een onvermijdelijk gevolg van de economische situatie in de wereld. Ongeacht de uniforme loonronde, die nu aanstaande is, zal men op straffe van ernstige loonconflicten in de na bije toekomst, zich aan deze eisen van eco nomische noodzaak moeten aanpassen. Drs. Mierlo. Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 67e Jaargang No. 102 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS i 8 cant per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingexonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentlën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. s Op de onbewaakte overweg in de spoorlijn NijmegenDen Bosch nabij de Teunismolenweg te Nijmegen geschiedde Zaterdagnamiddag omstreeks 5 uur een ernstig ongeluk, dat het leven eiste van twee jonge kinderen. Met zijn paard en wagen reed de 50-jarige landbouwer C. Elmans uit Neerbosch over de overweg door de knipperlichten, zonder op te merken dat een trein naderde. Hij werd met zijn wagen gegrepen en enkele honderden meters mee gesleurd. Zijn twee kinderen, de 7-jarige Albert en de 10-jarige Maria Christina die achter op de platte wagen zaten werden op slag gedood. De landbouwer en zijn paard werden naast de berm gesmeten en kwamen er zonder ernstige kwetsuren af, De wagen werd geheel vernield en ook de trein werd aan de voorzijde zwaar beschadigd. De sneltrein LuikDoornik is Zaterdagmorgen ingereden op de stoptrein NamenCharleroi, die stil stond omdat wegens een breuk in een verbindings kabel een wagon moest worden afgehaakt. Er wer den 3 personen gedood en 106 gewond -- De A.N.W.B. heeft een begin gemaakt met het plaatsen van naamborden bij bruggen en veren over de voornaamste vaarwaters in ons land. De komende weken zullen 120 borden worden aangebracht, ter wijl het in de bedoeling ligt dit aantal geleidelijk uit te breiden. De uitvoering van deze borden is anders dan die welke plaatsnamen aangeven. De borden bij waterwegen zijn wit met blauwe letters en een drietal golflijnen onder het opschrift geeft aan, dat dit op een rivier of kanaal betrekking heeft. Het eerste bord is aangebracht bij de Hoornbrug aan de rijksweg Den Haag—Rotterdam en draagt het opschrift „Rijn-Schie- kanaal'. Basil Stalin, zoon van Stalin en luitenant-gene raal van de rode luchtmacht zou volgens een Wes ters diplomaat uit het openbare leven zijn verdwenen. De zuster van Basil Stalin zou bericht ontvangen hebben dat hij de militaire tucht had geschonden en naar een Siberisch strafkamp was gezonden. Een Amerikaanse mevrouw Baxter, die met haar Vader te Palma op Mallorca woonde, is onder ver dachte omstandigheden overleden. De arts, die mevr. Baxter onderzocht constateerde vergiftiging en ge lastte lijkschouwing. Een Nederlander werd gearres teerd, die er van verdacht wordt de Amerikaanse te hebben vergiftigd. Doordat de vloer van de lift bezweek zijn Zater dagavond in de kolenmijn Charbonage de l'Esperance te Quaregnon in de provincie Henegouwen 12 mijn werkers om het leven gekomen en twee gewond.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1