Optimistische klanken bij diploma-uitreiking R.K. vlasserschool te Koewacht Zeimwrust. UIT ONZE OMGEVING AXEL TERNEUZEN FILMNIEUWS UIT DE OUDE DOOS. tanden Wit, adem FHS SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Een broche, Bylocquestraat 43. PREDIKBEURTEN. Zondag 27 September 1953. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. J.i Pennings, 2.30 uur Vicaris Wisse. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk, (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. ZUIVELHAL AANBESTEED. De uitslag van de door de Stichting Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland te Middelburg gehou den aanbesteding voor de bouw van een zuivelhal met kantoor te Terneuzen voor rekening der C.M.M.C. „Vlaanderen" is als volgtR. A., van Wiemeersch te Axel ƒ41.300; J. F. v. d. Veen te Terneuzen ƒ41718; Gebr. v. d. Poel te Terneuzen ƒ41.980; S. J. Mielen te Terneuzen 42.600 Gebr. Simons te Terneuzen 43.766 P. Reinderse te Hoek 45.292 L. Hamelink te Zaamslag 45.690 Gebr. de Bruijne te Terneuzen ƒ45.900., Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MÜNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. VI. In de krant van 6 April 1889 komt een advertentie voor ter inschrijving voor de afbraak van de Oude Kerk te Westdorpe, terwijl op 1 October 1889 uit Hulst werd bericht, dat de gemeenteraden van Hulst en Graauw hadden besloten de tollen op de weg van Hulst naar Graauw op te heffen. Op de weg van Axel naar Terneuzen werd nog lang daarna tol ge vraagd. Op een, bord aan de zijde van de weg stond het tarief geschilderd. Maandag 13 Mei 1889 werd het 40-jarig regerings jubileum van Koning Wilem III gevierd. De koning, die een tijd tevoren ziek was geweest, was weer her steld. Om 12 uur in de nacht van Zondag op Maan man werd het feest ingeluid met 12 kanonschoten (niet n, maar uit de aan de oudere Axe- Jen donderbussen). Verder was er ie dagen, door meisjes en jongens g kaargemaakt, welke in de nacht iorgen overal werd aangebracht, er werd dus gekroond. Godsdienstoefeningen in de ver schillende kerken openden des morgens het feest. Des middags ging er een optocht rond, waarin een ere wacht te voet en ene te paard, terwijl „Concordia opgewekte marsen speelde. Verder worden vermeld praalwagens, waaropL_de verrschillende ambachten en bedrijven hun bezigheden vertoonden. Er was een zanguitvoering op de Markt, gegeven door de meisjes, die de versiering hadden klaarge maakt. Een telegram van hulde aan de koning moest aan het station verzonden worden, via de telegraaf lijn van de Spoorweg, terwijl er die middag een tele gram van dankbetuiging van de koning aan het station werd ontvangen en op plechtige wijze door de stations chef aan het feestcomité werd overhandigd. Rijks telegraaf was in Axel toen nog onbekend. Het feest werd besloten door het afsteken van een vuurwerk op de Markt. De talrijke verkopingen van inspannen van boeren hofsteden geven te vermoeden, dat de landbouw toen geen erg winstgevend bedrijf was. Sommige berichten in de krant van die tijd doen ons mensen van deze tijd wel wat wonderlijk aan. Zo werd in de gemeenteraadszitting van 20 Juni 1889 een voorstel ter tafel gebracht tot het oprichten van een rijke versiering klaargemaakt, welke in de nacht telefoonkantoor te Terneuzen. De voorzitter moest een hele redevoering houden om het nut van een telefoonverbinding te bepleiten. Het voorstel werd aan gehouden tot een volgende vergadering, opdat de leden er dieper over konden nadenken. In de volgende raadszitting van 19 Juni werd het voorstel met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Axel kreeg toen telefoon verbinding met Terneuzen. Het kantoor werd toen gehouden in het voorkamertje van het stadhuis. Op 15 September 1889 overleed de heer H. van Wijngaarden, hoofd der Openbare school en directeur der Rijksnormaallessen, een bekend en geëerd man in het Axelse burgerlijke leven, p 15 November 1889 had de herdenking plaats het 25-jarig bestaan der Christelijke school in lolenstraat alhier, terwijl de heer Van Doeselaar- onakker, gemeente-secretaris van Axel, de dag acht, dat hij voor 50 jaar benoemd werd tot ge- ite-secretaris. De Raad complimenteerde hem in een openbare raadszitting onder aanbieding van een gouden horloge en gingen naar het huis van de jubi laris om het feest te vieren. Hold" Krabben en peuteren maakt de ui+Tlllw. kwaal steeds erger. De helder UilSlaG vloeibare D.D.D. dringt diep in p de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN VI M VI HUIDAANDOENINGEN DE BRON. Een ware gebeurtenis, die zich in een klein stadje in Amerika enige tijd geleden afspeelde, werd aan leiding tot het vervaardigen van de film „De Bron". De rust van dit stadje wordt ruw verstoord als Sheriff Kellog zijn politiemannen opdracht geeft een jacht in te zetten op een vreemdeling. Claude Packard wordt opgepakt als hij op een bus staat te wachten, die hem naar het mijndistrict moet brengen., Hij wordt naar het politiebureau gebracht. Hij verkaart alleen maar even te zijn afgestapt om zijn oom te bezoeken, de eigenaar van een constructiemaatschappij. Zijn oom bleek echter niet op kantoor te zijn en daarom wandelde hij wat door het stadje. Dat is zijn verhaal. Maar verschillende getuigen herkennen hem als de man, die ze met een 5-jarig negermeisje hebben zien lopen. Hij heeft zelfs bloemen voor haar gekocht. En van dat moment af is het meisje verdwenen. Claude smeekt om vrijgelaten te worden, omdat een aanklacht hem als hardwerkend arbeider met zijn gezni zou rui neren. Maar de bewijzen zijn te sterk en de sheriff houdt hem vast. De verdwijning van het negermeisje en het bekend worden van de arrestatie van de blanke Claude, ver oorzaken sensatie in het stadje, waar sinds jaren her blank enen negers als goede burgers in harmonie samen leven. Maar deze gebeurtenis zaait haat en wantrouwen. De negerbevolking vreest geen recht vaardige behandeling van deze zaak. En als de eerste klappen vallen barst het los., Dan, op he hoogtepunt van de woelingen die schij nen it te lopen op een rassenoorlog, komt een ver bijsterend bericht. Het kind is gevonden. Het is in een bijna twintig meter diepe put gevallen in een weiland en geeft nog tekenen van leven. Het reddingswerk brengt de vijandelijke groepen weer bij elkaar en het is de inmiddels losgelaten Claude die het meisje naar boven weet te brengen. Het scenario van Russel Rouse en Clarence Greene heeft hier het negerprobleem v,olkomen: anders ge steld, dan we dit gewend zijn. Het is hier een neger meisje, dat aangerand en een blanke, die de schul dige schijnt. Het zijn negers, die, wanneer zij ver moeden dat de blanke vrijgelaten zal worden, hem trachten te lynchen. In wezen hebben -Rouse en Greene hiermede het probleem op een hoger plan gesteld. Het verhaal toont met verbijsterende openhartigheid, dat domheid en wantrouwen fatsoenlijke mensen tot hysterische mis daden kan drijven tegen heen die een andere huids kleur hebben. Het toont ons tevens hoe een gezamen lijk doel de opgezweepte massa tot bedaren brengt. De film, die niet alleen qua gegeven ,maar ook technisch de meest verwende filmbezoeker bevredigen kan. VLASSERS ZULLEN NIET VERSAGEN In tegenwoordigheid van tal van vooraanstaande personaliteiten, o,w. het lid van Ged. Staten van Zeeland, de heer Alb. Lockefeer, de burgemeesters der gemeenten Koewacht en St. Jansteen en meerdere raadsleden uit deze en aangrenzende gemeenten had Woensdagavond de diploma-uitreiking plaats aan de leerlingen van deze school die met vrucht het onder wijs gedurende twee jaar hadden gevolgd in de di verse cursussen, n.l. als leerling der dagschool, de gewone zwingel- en de vervolgcursus, de rootcursus en de beide boekhoudcursussen A en B. Deze diploma-uitreiking geschiedde in het gebouw van het R.K. Patronaat en de zeer drukbezochte vergadering waartoe ook de ouders ven gediplo meerden behoorden stond onder leiding van de heer C. L. Martinet uit St. Jansteen, voorzitter der beide vlasserscholen te Koewacht en te Eede. Deze verwelkomde in zijn openingsrede de heren Lockefeer, als lid van het prov. bestuur, de heer L van Dijke, als consul voor het toezicht op het land bouwonderwijs, de heer Arkenbout, als voorzitter van de Ned. Vlasfederatie, de heer Vercauteïen van de Vlasserschool, de heer Ramakers, directeur der Landbouwschool en ir. J. C. Butler uit Wageningen, alsmede de leerlingen met hunne ouders en verdere belangstellenden. Daarna gaf hij het woord aan ir. Butler, die over zou gaan tot de uitreiking van de diploma's, in welke taak hij werd geassisteerd door de heren van Dijke en Arkenbout. Bij deze uitreiking werden door elk dezer heren woorden van gelukwens gericht tot de geslaagde leerlingen. De bcroeringwekkende nieuwe methode van Vlasbereiding. Elk dezer heren hield zich bezig met de nieuwe methode van vlasbereiding door middel van het in toepassing brengen van een nieuw procédé, waarbij door allen de nadruk werd gelegd op het feit dat het ongetwijfeld nog wel jaren zou duren voor dit sys teem ten volle zal kunnen worden toegepast. En zoveel is zeker, dat diegenen, die thans door gedegen studie vooraan staan, ook straks de toon zullen aan geven door de theoretische en practische kennis die zij verworven hebben te paren aan de nieuwgeschapen toestand. Uit deze kring van deskundige mensen, werd vooral de nadruk gelegd op het feit, dat de verschillende om wentelingen die in de vlasbewerking in de loop der laatste decennia's plaats hebben gehad, alle processen zijn geweest van zeer lange duur. Ongeveer 30 jaar heeft het geduurd eer men van het roten uit de Leije overging op cjf; bak, ook eer men van de molen vol ledig was overgeschakeld op de turbines heeft 25 jaar geduurd. „Evenwel", zei de voorzitter van de Vlasfederatie waarschuwend „wij leven snel Deze laatste hield daarom de Zeeuwsch-Vlaamse vlassers voor, zich niet onbetuigd te laten en te zor gen dat zij door voldoende aandelen te nemen in het komende experiment de vooraanstaande positie zullen blijven innemen van thans. De uitreiking der diploma's. Hierna werden de diploma's uitgereikt aan onder staande leerlingen Dagschool. R. van Daele, M. Kips, W. Baert en A. Ferket te Koewacht G. de Maat en W. van Hove te Stoppeldijk R. Kips en U. Bruggeman te Graauw A. Costanje te 's-Heer Hendrikskinderen C. L. Ant- heunis Cz en C. L. Antheunis Az. te St. Jansteen J. van Hoecke te Zuiddorpe. Gewone Zwingelcursus. J. F. Elegeert, J. Herman, C. van de Vijver, A. van de Vijver, J van Hove, J. de Schepper, M. Coppieters, R. Buysse, J. Elegeert, G. Elegeert en M. David te KoewachtG. de Beule te St. Jansteen W. de Vliegher te Zuiddorpe. Vervolg Zwingelcursus. L. Fermont, L. de Block, E. Gijsel, A. Celie, P. de Caluwé, F. de Block, L. Ferket en J. Goossens te Koewacht G. de Neve en H. Dhondt te Zuiddorpe. Rootcursus. G. Elegeert. R. van Gremberghe, R Matthijs en R. van de Vijver te Koewacht R. van Dorselaer, Th. van Haut, E. de Kind en F. van Re- mortel te St. Jansteen. Boekhoudcursus A. R. Schalkens, E, Maes, L. de Cock, A. Franckevijlle, Th. Bolssens en G. Stroband te St. Jansteen G. Naessens en R. Matthijs te Koe wacht G. de Neve te Zuiddorpe. Boekhoudcursus B. F. van Remortel, A, Sturm. A. de Kind en R. van Dorselaer te St. Jansteen G. Rottier, F. Sturtewagen, J. Megroot, R. van de Vijver en A. Martens te KoewachtG. de Neve te Zuid dorpe. Velen der gediplomeerden ontvingen de aantekening „met veel vrucht" en „met lof" op hun diploma, De heer Alb. LockeJEeer, lid van Gedt Staten, meende zich vrijelijk tot tolk van het Prov. Bestuur te mogen maken, door de leerlingen van harte geluk te wensen met de behaalde resultaten. Spreker wees op het jongste bezoek van minister Zijlstra en op de steeds betoonde interesse, terwijl hij zelf zich ook steeds ten volle heeft ingezet waar het de vlassersbe- langen gold. De her R. Martinet Jr. directeur dezer school, zal dan ook eerlang zijn plaats in het alge meen bestuur van het E.T.I. krijgen. Zeeuwsch-Vlaanderen mag ook bij de nieuwe ont wikkeling niet achter blijven, maar moet zorgen een vinger in de pap te hebben en wars te zijn van kort zichtige politiek. Interesse ten toon spreiden t.o.v. deze nieuwe ontwikkeling der industrie zij daarom het parool, wil men paal en| perk stellen aan de verdere doorwerking van het ontvolkingsproces in onze streek. De heer R. Martinet sprak als directeur der Vlas- sersschool een woord tot de leerlingen en oud-leer lingen en wees op de Franse cursus, die zal worden ingevoerd ter verdere vorming en tot verhoging der algemene ontwikkeling. Ook prees hij de geest van prettige samenwerking met het E.T.I. waardoor het probleem van het afvalwater in bevredigende zin werd opgelost. Verder werd nog gesproken door de Eerw. Heer pastoor Ligthart, namens de commissie van toezicht. Deze pleitte voor een voortdurende geest van liefde voor het vak, zodat men bezield door ijv,er en sterk door de vruchten van gedegen studie ook de proble men die de toekomst biedt tegemoet zal kunnen treden tot profijt van de gehele streek. Ook de vereniging van oud-leerlingen achtte spreker aangewezen voor stimulering en uitbreiding van de verworven kennis. Burgemeester Dierickx van Koewacht sprak na mens het gemeentebestuur en noemde in dit verband ook de as. stichting der lagere landbouwschool.. Hij betreurde het dat nog zovele gemeenten weigereen subsidie te verlenen aan de Vlassersschool en hield nog een pleidooi voor de toewijzing van meer wonin gen aan zijn gemeente met haar 150 vlassersbedrijven. De voorzitter van de vereniging van oud-leerlingen, de heer J. Dobbelaar wekte de gediplomeerden op allen goede leden te worden van zijn vereniging. Door de voorzitter werd daarop een terugblik ge worpen over de ontwikkeling van de vlas-industrie sinds de 30-er jaren, toen de crisis op haar ergst was en in de gemeenten Koewacht en St. Jansteen maar 20 vlassersbedrijven over waren gebleven. Na dien werd in 1933 met medewerking der Kamer van Koophandel vlassteun van de regering verkregen. Spr. memoreert de stichting dezer school in 1941 en de jaren van verdere bloei en ontwikkeling, waarbij hij hartelijk dank brengt voor de verkregen steun van de provincie en de gemeenten. Burgemeester Geirnaerdt van St. Jansteen, die per 1 October ontslag als zodanig zal nemen beschouwt deze bijeenkomst voor hem als een afscheid, wijl het vonnis zich aan hem voltrekt en hij oud wordt en, de zin verstaat van het gezegde„Er is een tijd van komen en gaan Spr. dankt God voor de verkregen kracht en vitaliteit om zo lang voor deze school en de vlassersbeweging in het algemeen te hebben mo gen werken. Spr beschouwt de vlassers als het meest arbeidslustige deel der bevolking en hoopt dat de eensgezindheid in economisch opzicht jgehandhaafd zal blijven, waardoor men in Den Haag ook een I willig oor zal vinden. Ook doet hij op de heer Locke- feer het beroep om voor deze „prachtkerels" de ver eiste huizen te helpen verkrijgen in de verzekering dat I dit zal dienen tot de vooruitgang van ons dierbaar Zeeuwsch-Vlaanderen. Door de heer A. van de Putte, leraar aan de Vlas sersschool werden deze gediplomeerden als voorbeeld I gesteld om de door hen verkregen resultaten. Spr. twijfelt er niet aan, dat men bij eventuele overscha keling naar het nieuwe procédé zonder de hier op-1 gedane gedegen kennis evenmin vooruit zou komen. I Een goede theoretische grondslag is onmisbaar naast I de voor de practijk noodzakelijke kennis van vlas. I Spr. hoopt dat deze gediplomeerden stuk voor stuk propagandisten zullen zijn voor de school en de vlas- serij in het algemeen. Daarop sloot de heer Martinet met een opwekkend woord deze belangwekkende vergadering. WIELERCLUBKAMPIOENSCHAP 1953. Onder wel bijzonder slechte weersomstandigheden, guur en koud, met storm- en plensbuien werd Woens dag te Eindhoven het nationale clubkampioenschap verreden over het 108 km. lange Kempenparcours. Hieraan werd ook zoals wij reeds meldden - deelgenomen door de Z.W.C. „Scheldemond Dat met een ploeg uitsluitend uit amateurs bestaande I in het gezelschap van wielerclubs die over verschil lende profs, o.a. de Tourrenners beschikken, en onder deze moeilijke omstandigheden de Zeeuwse ploeg het tot de 14e plaats wist te brengen is stellig wel een bijzondere prestatie. Het gemiddelde dat gereden werd bedroeg circa 36 km. per uur en was aanmer kelijk lager dan vorig jaar en vele deelnemers bleken ditmaal niet tegen de zware opgave bestand. Onze Zeeuwen bleken gelukkig uit het goede hout I te zijn gesneden en gezamenlijk bereikten Verhelst, v. d. Lijcke en Westdorp de finish in een tijd van 2 uur, 57 min. 30 sec. Wij geven hieronder de uitslag 1. De Kampioen, 2.45.31 2. Wilhelmina, 2.52.003. Het Zuiden, 2.52.43 4. Maastricht 2.53 00 5. DTS Zaandam I 2.54.04 6. Pedaalridders 2.55.35 7. Bataaf 2.55.57; 8. Germaan 2.56.00; 9. Ulysses 2.56.17 10. Feijen- oord 2.56.54 11. R'damse Leeuw 2.57.00 12. Olym- pia, A'dam 2.57.23 13. Kennemerland 2.57.28 14. Scheldemond 2,57.30; 15. Adelaar 2.57.36. Duivensport. WEDVLUCHT UIT MOUSCROEN. De duivenmaatschappij „De Verwachting" alhier hield een wedvlucht uit Mouscroen. De snelheid van de eerste duif was 1504,2 meter. De uitslag was i 1. E. van Dorsselaer, 2. Alb. Peersman, 3 en 4. Eug. van Dorsselaer, 5. E. Pieters, 6. Eug, van Dors- j selaer, 7. M. Dieleman, 8. P. Ortelee, 9. F. Michiels, 10. A. de Waele. KOSTELOZE INENTING OF HERINENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend, dat op Dinsdag 29 September a.s., des namid dags 3 uur in het gymnastieklokaal der openbare lagere school, alhier, gelegenheid zal worden ge geven tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Men wordt verzocht geboortebewijs of trouwboekje mede te brengen. Axel, 24 September 1953. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren, HINDERWET. Burg'emeester en wethouders van Axel brengen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote N.V. te Axel, Sluiskil om vergunning tot uitbreiding van haar gaszuiverings- installatie op het perceel gelegen te Sluiskil, kadas traal bekend gemeente Axel, sectie A, nr 1149 Gedurende tien dagen na de dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwaren tegen het verlenen der vergun ning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op Woensdag 14 October a.s., des voormiddags elf uur, in het gemeentehuis een! open bare zitting worden gehouden, waarin mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep gerechtigd zijn de aan vrager vlan de vergunning en degene, die in persoon of bij gemachtigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen. Mede is tot beroep gerechtigd degene die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woonachtig is in deze ge meente of in een aangrenzende gemeente, waar open bare kennisgeving wordt gedaan. Axel, 26 September 1953. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren,

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2