prima BI F. C. i J6 Firma J. C Familie - drukwerk Fa. J. C. i vHet Cew Tarza Jeugd ii Bevrijdings- en Herdenkingsfeesten HH Vracht en HH. Lan Voor de zéér vele belangstelling Betoond bij onze 25-jarige echtvereniging Willen wij door middel dezer klanken U allen recht hartelijk danken Inzonderheid voor die Bloemenkring Besloten door de „Bakkersvereniging". CH. SCHEELE - ECKHARDT Noordstraat 5, AXEL. Voor Uw Grote sortering naar 3,30 x Extra s Zeer c Markt 5 Telefoon 575 Zaterdag 19 Septe: Zondag 20 Septen LEX BARKER in een nieuwe a Tarzan, de koning grote problemen i woud doorkruisen. Zondag 20 en W» vertonen wij Joan in de boeiende fill Het dramatische dat door haar oud tragische crisis die heid, te weinig lie dat ze dreigde hel Een schitterend fil vergeten. Geboortekaartjes V erlo vingskaartjes TWmmm En zo eindigde deze bevrijdings- en herdenkings dag, terwijl de gasten de Vlissingse Polen door enige Axelse autobezitters naar de boot te Breskens waren gebracht. AXELSE VRACHTAUTO RAMT HOTELGEVEL TE GOES. BEKENDMAKINGEN. „SOBERHEID" LEIDE NIET TOT „STIJLLOOSHEID" Stralend gloorde de laatzomerse 19e Septemberdag, een wel ideale dag voor de herdenking van de be vrijding onzer stad op 19 September 1944 onder een even stralende hemel. Volkomen in de lijn van voorgaande jaren was door de vereniging „Axel-Polen" weer een sober programma opgesteld Man herdenkingsplechtigheden, gevolgd door een reeks van concerten en verdere festiviteiten, naar een getrouwe copie van voorgaande jaren. Overenkomstig die gewoonte werd als inzet van deze dag in de R.K. Kerk een plechtige H, Mis op gedragen ter nagedachtenis van diegenen die toen voor onze vrijheid hun hoogste offer het leven brachten. Ook nu weer moesten hoe kon dit wel anders in de allereerste en voornaamste plaats de ge dachten uitgaan naar hen in wie wij op die gedenk waardige Septembernamiddag de kampioenen voor onze vrijheid mochten begroeten. Ontvangst van de Poolse oud-strijders. Des namiddags te 3 uur werden ten stadhuize de traditioneel geworden Poolse gasten uit Vlissingen ontvangen. Vormen zij niet in onze provincie de vrijwel enige kern van Poolse oud-strijders, die aldaar sedert de bevrijding nu wel als ingeburgerd mogen worden be schouwd en daar arbeid en brood vonden. Is er wel tragischer lot aan enig volk op aarde beschoren dan aan deze bevrijders van zovele landen, waarin zij aandeel hadden Waardoor overal ter wereld hunne graven van gevallenen bij menigte zijn aan te wijzen Zelf anderen het hoogste geluk te hebben gebracht door afwerping van een slavenjuk, de poort der vrijheid in stormloop te hebben ver overd, maar deze in eigen Vaderland niet te mogen binnentrekken Inderdaad, de veelal verbeten trek op de aange zichten van deze veteranen is maar al te wel ver klaarbaar. Wij, Axelaren, weten het best wat Poolse edelmoedigheid betekent En hoe zou één Axelaar die ooit vergeten Ten overstaan van het voltallige college van bur gemeester en wethouders onzer gemeente met de heer C. Hamelink als lid van Ged. Staten van Zeeland in hun midden, werden deze ongeveer twintigtal Poolse oud-strijders, van wie de meesten met hun dames, door de burgemeester verwelkomd. Het bestuur van de ver eniging „Axel-Polen" en enkele raadsleden waren mede aanwezig Ook dit jaar mag de soberheid van deze herden kingsdag niet als de „graadmeter" worden beschouwd van de dankbaarheid van de burgerij dezer gemeente. Daarom gedenken en herdenken wij ook nu weer hen die onze vrijheid met hun bloed hebben gekocht. Daar onder vergeten wij de burgerslachtoffers zeker niet. Het beste bewijs van deze vriendschapsband tussen U en ons, zei de burgemeester, zich tot de Polen rich tend, is ook nu weer Uwe aanwezigheid. „De tijd heelt alles moge in absolute zin niet, doch in relatieve zin wel gelden in betrekking tot de spannende dagen van 1944, wij voelen ons blijvend gedrongen telken- jare weer deze dank te vertolken om het grote goed van de verworven vrijheid. Deze vrijheid is door de Poolse soldaat voor ons bevochten. Het is daarom dat sprook thans hulde brengt aan de hier aanwezige oud-strijders in eerbiedige nagedachtenis van hun ge vallen kmeraden. Door de heer B. Strenck, secretaris van de vereni ging van Poolse Oud-strijders werd met ontroering gememoreerd welke daden van dankbaarheid door de Axelse burgerij sinds de bevrijding werden daarge- steld, n.l. de jaarlijkse huldiging op de graven der gevallen kameraden en inzonderheid ook de zorg voor het graf van mevrouw Szydlowski, alsmede de aan bieding van het ere-burgerschap der stad Axel aan Kolonel Szydlowski en de steeds tot uiting komende banden van vriendschap telkenjare, De vrijheid zij en blijve één en ondeelbaar en spr. uitte namens de vereniging van Poolse Oud-strijders de wens dat Axel nooit en nimmer meer opnieuw zal behoeven te worden herbevrijd. De burgemeester las daarop een van Kolonel Szyd lowski uit Canada ontvangen telegram voor met goede wensen voor zijn Axelse medeburgers. Officieel was daarmede deze plechtigheid beëindigd en werden daarop enige verversingen rondgediend. Kransleggingen op de Begraafplaatsen, aan het Poolse Kruis en aan het Monument. Kort nadien maakte men zich op tot het neerleg gen van kransen op de beide Begraafplaatsen. Daartoe begaf het grootste gedeelte der aanwzigen zich met de vlag van de vereniging „Axel-Polen" en gevolgd door meerderen die zich daarbij aan sloten derwaarts. Bij deze kranslegging werd niet meer gesproken. Nadat deze sobere maar treffende huldebetuiging was afgelopen, had deze ook plaats bij het Monu ment aan de Zeestraat, nadat even tevoren de gebrui kelijke toorts van gemeentewege was ontstoken. De symbolische kranslegging werd in het bijzijn Van enige honderden belangstellenden onder doodse stilte door de burgemeester ten uitvoer gebracht, maar waar bleven de vele, vele Axelse verenigingen en corporaties Per auto ging het daarop naar het z.g. Poolse Kruis. Zowel hier als bij het Monument werd, resp door een kleinkoor onder leiding van de heer J. Smies en door de Poolse deputatie het Poolse Volkslied gezongen. Tot besluit klonk daarbij ook spontaan het Wilhelmus. Het feestelijk gedeelte. Dit deel van het programma werd te kwart voor zes door de harmonie „Concordia" op het markt plein ingezet met een kort marsconcert. Vanwege hetwel zeer ongewone uur het was rond etens tijd bestond voor dit concert slechts geringe be langstelling. Heel wat meer belangstelling bestond er voor de later op de avond gegeven concerten doo rde Chr. fanfare „Hosanna", die een geslaagd gevarieerd pro gramma ten gehore bracht, dat met een verdienste lijke taptoe werd besloten, terwijl aan „Mondaccor- deola" de eer te beurt viel de bekende „best-sellers" uit te voeren, waarmede het feestelijk gedeelte bin nen de komder gemeente was beëindigd. Rondom „Bleye-Haghe". Voor de eerste maal was ditmaal ook gebruik ge maakt van het sportterrein in (je omgeving van de Axelse Jeugdherberg „Bleye-Haghe", waarbij de hele plaatselijke en logerende trekkersbeweging vrijwel volledig was ingeschakeld. In de vooravond was het eien „internationaal" treffen door middel van een gecostumeerde voet balwedstrijd Holland-België. Deze ploegen waren geformeerd uit trekkers van beider nationaliteit. Voor deze door „Concordia opgeluisterde ontmoe ting bestond heel wat belangstelling. Met het oog op de wonderlijke typen en figuren die in het strijdperk waren getreden was het een tot veel vrolijkheid aanleiding gevende vertoning. Ten slotte werd het pleit na tal van dolle situaties en capriolen met 8—7 ten gunste van de Belgische trekkers beslecht. Hierna werd de harmonie „Con cordia nog even in de benedenzaal van de Jeugd herberg genodigd, alwaar onder het ronddienen van een verversing nog enige nummers ten beste ge geven werden tot groot jolijt van de daar vferzamelde internationale jeugd. Naar veler mening te vroeg was het einde daar en vetrok de harmonie weer stadwaarts, waar inmid dels de reeds vermelde concerten waren aangevangen. In de avonduren werd op dit terrein een groots trekkerskampvuur ontstoken in het bijzijn van enige honderden trekkers(sters). Zang en dans rondom dit imposante vuur van brandende takkenbossen en hout stronken lichtte in felle gloed en schijnsel tot in wijde omtrek. De dansen in wijde cirkel om dit vuur boden een fantastisch schouwspel en wanneer af en toe verpoosd werd doordat de benen te moe werden klonken de bekende liederen van de hon derden jongens en meisjes (Hollanders en Belgen), die broederlijk om het vuur geschaard zaten, hoog op en vervulden zij de late avonduren met een sfeer die iets sprookjesachtigs had. Vader en Moeder de Groot gaven bij spel, zang en voordracht leiding en de mede aanwezige Vlis- singse herbergvader assisteerde nog even. Dit geslaagde onderdeel werd besloten met het reciteren van een gedicht van Adema van Schel- tema, dat niet naliet indruk te maken. Speciaal voor dit kampvuur bestond niet alleen bij de trekkers maar ook bij het Axelse publiek grote belangstelling en vele honderden hadden dan ook op het terrein een plaatsje gezocht om het ont steken van dit vuur mee te maken. Jammer was wel, dat door welke oorzaak dan ook, het ontsteken van het kampvuur plaats vond voordat het concert door .Mondaccordeola was afgelopen. Zeer velen die nog uit de richting van de stad kwa men, zagen nog slechts de smeulende resten van het eerst zo imposante vuur. Wanneer wij nog eens terugzien op het gebeuren van deze dag, dan mag geconstateerd worden, dat mede dank zij het gunstige weer alle programma punten zijn geslaagd en ook het publiek, inzonder heid in de avonduren blijk gaf van zijn belangstel ling voor deze herdenking en viering van onze be vrijding. Jammer is evenwel dat men noch in verenigings verband, noch individueel niet meer blijk geeft van zijn dank in een meer sprekende vorm dan het aan schouwen van door anderen voorbereid huldebetoon. Waarom komen er geen verenigingen meer bij het Monument of bij het Poolse Kruis en waarom is niet het gehele parkje bij het Monument overdekt met bloemen, die er toch nog in overvloed zijn Het comité ter voorbereiding doet stellig al het mogelijke om met haar wel 'zeer beperkte middelen de herdenking zo treffend mogelijk te maken, maar dit is een schier hopeloze taak, wanneer de bur gerij in al haar geledingen niet actief van haar in stemming en medeleven blijk geeft. Laten wij hopen dat in 1954 bij de tienjarige vie-* ring de gehele bevolking zich van haar beste zijde zal tonen. LEKENSPEL WEEKEND IN „BLEYE-HAGHE". Op 31 October en 1 November zal door de C.J.V.F. de C.J.MV. en de „Jonge Kerk" in de Axelse Jeugd herberg een lekenspel-weekend worden gehouden. Als sprekers hiervoor zijn genpdigd mej. Bres- ters en de heer Damman, lekenspel-expert voor het C.J.M.V. Een vrachauto van de expediteur W. den E. te Axel en bestuurd door de heer F, S. te Axel reed Zondagavond te Goes he hotel „Nieuw-Goes" bin nen. De zware truck met aanhangwagen richtte een ware ravage aan. Erger was het, dat vijf bezoekers die aan een tafeltje tegen de gevel zaten, werden ge grepen, waarbij de 35-jarige mevr. S. uit Goes een uur na het ongeval aan de bekomen verwondingen is overleden. Het ongeval werd veroorzaakt doordat de eerste vrachtwagen van de colonne van drie, die naar Wemeldinge reden om mossels voor Frankrijk te laden vlak voor het hotel plotseling moest rem men voor een overstekende wielrijder. De tweede wagen zwenkte toen plotseling naar links om een aanrijding te vermijden en schoot over het rijwielpad en door de tuin door de gevel van het hotel. KONINGIN JULIANA KOMT NAAR WALCHEREN. Koningin Juliana zal Woensdag 30 September a.s. naar Walcheren komen om te Koudekerke de uitbrei ding van het verpleeghuis voor chronische zieken „Der Boede" officieel in gebruik te stellen. Déze opening zal geschieden des namiddags te drie uur* „Der Boede" is een van de oude Walcherse bui tenplaatsen, welke de Stichting Rusthuizen Walche ren heeft ingericht als verpleeghuis voor chronische zieken, et oude gebouw is belangrijk uitgebreid. De Amsterdamse architect M. Duintjer heeft hier voor aan weerszijden van het oude landhuis ge bogen vleugels ontworpen, enigszins naar het model van het paleis Soestdijk. Met de bouw werd in het najaar van 1951 be gonnen en de bouw is thans voltooid. De burgemeester der gemeente Axel verzoekt aan ieder, door wie gevallen van de konijnenziekte (myxo- matose), welke in België heerst, worden geconstateerd of vermoed onder de wilde of tamme konijnen, hier van onverwijld kennis te geven aan de gemeente secretarie. Aangezien voorkoming van de uitbreiding dezer ziekte van het allergrootste belang is, wordt hiertoe een dringend beroep op ieders medewerking gedaan. Axel, 14 September 1953. De burgemeester van Axel, Van Oeveren.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2