AXELSE COURANT 1 Nüffir SfWli Mislukt overleg AXELSE COURANT Waarom werd de belasting verlaagd nippers )ers J G. VINK Vooral ïiu NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. pmk - NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Terug naar redelijke belastingdruk (Van onze econ. medewerker) Zal het ooit voorgekomen zijn, dat een regering, bij een zo drastisch begrotings tekort, is overgegaan tot belastingverlaging' op een ingrijpende wijze als thans is aange kondigd Voor deze financiële surprise aan ons volk moeten wel bijzondere oorzaken zijn. Het is inderdaad een welkome ver rassing. Gehuwden met twee kinderen, die 3000 inkomen genieten, zien de te betalen belas ting met liefst 62% verminderd. Voor ge huwden, zonder kinderen, met dit inkomen bedraagt de vermindering ruim 16%. De zelfde tegemoetkoming voor dit bedrag aan loon of inkomen geldt voor ongehuwden. Naarmate het inkomen hoger wordt, daalt de belastingreductie, maar ook de hogere inkomens profiteren er van. Men heeft deze wijze van vermindering gekozen, omdat de sterke progressie bij een toenemend inkomen veel belastingplichtigen ontmoedigde. Ook de bijzondere belasting voor beloningen, die boven het normale in komen worden genoten, zoals tantièmes en gratificatie's, gaat met 2% omlaag. Elke vorm van inkomen deelt dus mee in de vreugde. Wat heeft de regering bewogen om tot een zodanige fiscale drukvermindering over te gaan Een reeks van oorzaken kan worden op genoemd. Allereerst past deze wijziging in het kader van de wens der overheid naar groter productiviteit. De arbefdslust wordt door vermindering van belasting aangenaam geprikkeld. Het was daarnaast een publiek gëheim, dat veel belastingschuldigen met de betaling van inkomstenbelasting een heel gro<e achterstand 'hadden. Hef heeft de laatste jaren verzoeken om uitstel van be taling geregend bij de ontvangers. Dit zal het departement van financiën niet onop gemerkt voorbijgegaan zijn. Is men in het kabinet algemeen tot de overtuiging geraakt, dat de grenzen van het mogelijke waren overschreden Dan is het alleen maar verbazingwekkend, dat men er zo lang mee gewacht heeft. Een nevenge dachte kan zijn om te trachten langs de weg van belastingvermindering de koopkracht van ons volk te vergroten, waardoor een gunstige uitwerking wordt verkregen op de werkgelegenheid. De goede economische perspectieven en de kans op gunstiger be grotingscijfers in volgende jaren, die minis ter v. d. Kieft als oorzaken aanwijst, hebben natjuurlijk ook bijgedragen tot deze opti mistische zet, maar rechtvaardigen zeker niet een fiscale aderlating van plm. 200 millioen in een jaar met een budget-tekort van een milliard. DE HUURVERHOGING. De ware oorzaak van de belastingvermin dering ligt naar onze mening bij de ophan den zijnde huurverhoging. Het was van het moment van afkondiging der komende huur prijzen af duidelijk, dat een groot deel van ons volk geen grotere uitgaven kan doen, (zonder daarvoor elders compensatie >te vinden. De aangekondigde compensatie-maatre gelen werden speciaal voor pensioentrek kers en de handelende middenstand onvol doende bevonden. Voor loontrekkers kon men nog geen oordeel vellen, omdat het percentage der beloofde looncompensatie nog niet vast stond. De vakcentrales eisten in de binnenkamer van het overleg meer dan de regering in verband met de daaruit voortvloeiende stijging van de kostprijs van onze producten verantwoord achtte. Ook de werkgevers, die zelf op hogere lasten kwa men, bleken evenmin in staat om aan een algemene loonsverhoging mee te werken. De regering heeft hiertussen geen even wicht kunnen scheppen. In de afgelopen maanden is er stellig veel over geconfereerd. De nu toegekende verlichting van fiscale druk betekent voor dit probleem het ei van Columbus. COMPENSATIES Vermoedelijk zal de belastingreductie een onderdeel vormen van het compensatieplan per 1 Januari a.s. De verbetering: van de reële inkomenspositie van ons volk hangt tot die datum nog in de lucht. Afgewacht dient te worden, hoe de gehele compensatie regeling voor de huurverhoging er uit zal zien en hoe de Tweede Kamer daar over denkt. Voor degenen, die ook van de huur verhoging zullen profiteren, betekent deze belastingverlichting nog een extra verbete ring van de inkomenspositie. Daar deze groep reeds van 1940 af het kind van de huurstop-rekening is geweest, moet dit wel billijk worden geacht. Bij de grootse belastingherziening, die nu op stapel staat en een half milliard omvat, zijn twee dingen teleurstellend. Het valt te betreuren, dat men niet tevens een betere regeling heeft ontworpen voor het fiscale drama dat verbonden is aan de overdracht van bedrijven. Vooral wanneer een zaak over gaat van vader op zoon, vormen de daaraan verbonden lasten een ernstige be dreiging izowel voor de likwiditeit als in vele gevallen voor de solvabiliteit. Ook had den wij nu een spoedige afhandeling ver wacht van de reeds lang ontworpen regeling inzake de omzetbelasting, waarbij de hef fing meer dan tot nu toe bij de bron zal plaats hebben. De reeks van wijzigingen, die nu opnieuw moet wórden aangebracht in onze belasting wetgeving, is een omvangrijk werk. Zij om vat tegemoetkomingen aan het bedrijfsleven, herziening van de tarieven van loon- en in komstenbelasting, de vermindering van de personele belasting, afschaffing van de su per-weeldebelasting en de verdubbeling van daar wijzigingen aangebracht, waar 'deze de kinderaftrek. Waarom het fiscale grie- venlijstje nog niet eens bekeken en overal wenselijk worden geacht Tot verdere aderlatingen voor de staat hoeft dit per saldo niet te leiden. EEN DOOLHOF. Onze belastingwetten zijn in de na-oor- logse jaren zo dikwijls herzien, dat de des kundigen op dit terrein er bijna moedeloos onder zijn geworden. De eenvoud van deze wetgeving is daarbij wel ernstig in het ge drang geraakt, waardoor de heffing wordt vertraagd en met hoge administratieve kos ten bezwaard. Men komt van herziening tot verandering en van uitzondering tot speciaal geval. Het geheel dreigt tot een chaotische massa te worden misvormd. Laat men bij de komende wijzigingen vooral de eenvoud betrachten. Voor velen onder ons volk is de fiscus in de voorbijgegane jaren tot een boeman ge worden. De pogingen van een groot aantal belastingplichtigen, om langs allerlei wegen tot vermindering van belastingdruk te ge raken, hebben er toe geleid, dat de beta lende burger en de heffende ambtenaar als twee kemphanen tegenover elkaar zijn ko men ,te staan. De weg terug naar een redelijke belastings druk, die thans wordt ingeslagen, kan er toe bijdragen, dat overheid en burger in de toekomst weer naast in plaats van tegenover elkaar komen te staan. Daarmee zal een waardevolle bijdrage worden geleverd tot de opbouw van een meer harmonische ge meenschap dan de thans bestaande. Drs Mierlo. voor Uw banden Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 26 SEPTEMBER 1953 67e Jaargang No. 101 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. De werkgevers en werknemers waren in de Stichting van de Arbeid met elkander in overleg over de gedeeltelijke looncompen- satie in verband met de huurverhogina en slissing over het concrete percentage loons verhoging. Zij verwijten de Werkgevers een uitstel nol itiek. Via* dri nns>o— £Ltn een rai. het vluchtnummer 21 dragen. De K.L.M., die deze vlucht als een normale, op versnel de wijze uitgevoerde vlucht op commerciële grondslag beschouwt, zal in deze hyper moderne machine 64 passagiers vervoeren. Passagiers, post en pakketjes. dan ook niet verwonderlijk dat de heer D. A. Visser, chef van het Vliegtechnisch Bu reau van de K.L.M., die de theorie van de vlucht tot in de finesses heeft voorbereid, als extra bemanningslid, n.l. als fipapieren" vlieger de reis zal meemaken. Hij zal aan de hand van de omstandigheden de vlucht bij- vjiegers van advies dienen, ïor de K.L.M. zo lang mo- uden. 67e Jaargang Nok 100 Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland I 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cut per m.m. Bi) contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regelt) 1-5 regelt 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. s Bij Wolfaartsdijk is Donderdagavond de 23- jarige grondwerker J. H. C. uit Nijmegen, toen hij van herstelwerken op de zeedijk terugkeerde ver ongelukt. Hij stond samen met zijn vader op de locomotief van een zandtreintje. In een bocht is hij van het locomotiefje gevallen en een eindweegs mee gesleurd. Hij overleed vrijwel onmiddellijk. De on gelukkige was gehuwd en vader van een kind. Toen de ouders Zondagochtend in het land aan het melken waren brak er brand uit in de boerderij van de gebroeders Kroes te Klosse (Wanneperveen), waarbij een 2-jarig kind in de vlammen omkwam. De boerderij brandde geheel uit. De oorzaak van de brand is niet bekend. Donderdag heeft Nijmegen zijn bevrijding her dacht. Veertig veteranen uit de slag om Nijmegen en vijftig Amerikaanse parachutisten, zetten luister bij aan deze herdenking. De parachutisten werden uit Amerikaanse /vliegtuigen gedropt. Het hoogtepunt was het ontsteken van het bevrijdingsvuur in het mo nument aan de Waalbrug. Na het spelen van de vblks- liederen werd een minuut stilte in acht genomen en alle straatverlichting gedoofd. Alleen wierpen vier schijnwerpers hun lichtkegels in de lucht tot zij een kruis vormden. Hierna ging de straatverlichting weer aan en was de herdenking voorbij. Vrijdag is ook te Eindhoven de bevrijding her dacht, waar minister Drees het bevrijdingsvuur heeft ontstoken. Estafettelopers en wielrijders waren met de fakkel uit Bayeux in het P.S.V.-stadion aange komen. Er waren vertegenwoordigers van de Life guards, de Irish Guards en de Welsh Guards, alle onderdelen van het Britse leger, dat een groot aan deel heeft gehad in de bevrijding van Eindhoven. Vanuit West-Duitsland zijn 5000 luchtballons opgelaten met bijbels en andere religieuze geschriften in de Russische taal om deze zo terecht te laten komen achter het IJzeren Gordijn. Zo wil men de Christenen in de landen van het Sovjet-Russische blok er aan herinneren, dat hun broeders in het Westen hen nog niet zijn vergeten. Ook een zending boeken in het Pools en Tsjechisch wordt voorbereid. Op Cyprus zijn weer drie aardschokken gevoeld. Daar een bergwand op instorting staat wordt een dorp van 5000 inwoners bedreigd. Luisterpost. de stuurhut uit een cen- 5 Schiphol op de hoogte jositie, zodat o.a. het Ne- dat in 1934 dag en nacht om haar favoriet in de te volgen, ook nu over wordt geïnformeerd, deze vlucht voor de vele :ondere belevenis. Bij het de evenaar op 7000 meter ip originele wijze worden n zullen van deze histo- raaie herinneringsoorkon- Het vliegtuig. ■TGA is in feite bestemd fan vracht (11 ton) doch lagiersvervoer worden in- 1 heeft vier Pratt 6 Whit- p" R-2800 C.B.-17 moto- :rmogen van elk 2500 pk. milton schroeven, die na Stand kunnen worden ge- ïeeft een lengte van 32,48 te van 8,75met er. De ma- 585 km en de kruissnel- uur. De K.L.M. heeft dit stel kortgeleden ontvan- kort nog een andere DC- >t toevoegen. Deelnmers handicap. het in de „handicap" op- 1 Zealand Air Force met je Handley Page Hastigs. an Airways met een vier- trs Viscount 500. in (U.S.A.) met een twee- heed 18-56. ige DC-3 van Mrs. G. J. istralië)De „bemanning" bestaat uit dames, annel Wing Corporation een C.C.W.-5 Executive, e vliegtuig heeft vleugels, Ive cirkel onder de twee >pen. na het vertrek van laatst- moeten alle deelnemers jn aangekomen. Jeegster, die in een Engels zie- werkte viel tijdens een wande- n een twintig meter diepe af- slechts onbetekenende verwon- jesten er evenwel een tolk bij men begrijpen. Het meisje, dat sprak zonder enig accent, kon deze taal meer herinneren. Ze in om voorgesproken Engelse te spreken. Haar Duitse taal j schade ondervonden evenmin sprak. De medici staan wederom >or een hond wordt gebeten is is de eerste beginselen van een Jaar als een hond door een iag het op de voorpagina. Toch gen in Frankrijk. Op een klein Werd een man aangevallen, door ontstond een verbitterd gevecht, beide armen danig gewond en kracht meer mee ontwikkelen, am opdagen beet hij de hond overleden. De man ligt in het gave van het Vaticaan wordt bewoond door 2,44 milliard den ongeveer een milliard een Het aantal katholieken be de gegevens 472 millioen.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1