AXELSE COURANT De troonrede „Met raad en daad nippers J C.VINK O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Men behoeft zich niet te verwonderen, dat een regering als de onze, die zich voor een zee van problemen bevindt en die zich genoopt gevoelt aan de ver langens van zeer heterogene volksgroepen tegemoet te komen, uitermate voor zichtig is in de formuleringen, welke zij aan het hoofd van de staat ten behoeve van de troonrede overlegt. Maar indien men erkent, dat zij zich niet al te zeer bloot kan geven, dan moet men toch opmerken, dat deze troonrede overloopt van beschouwelijkheid en dat zij slechts een algemeen beleidsprogramma bevat, dat te weinig geconcretiseerd is en waar om de waarde getoetst zal moeten worden aan de practische verwezenlijking. Twee onderwerpen treden in deze troon rede op de voorgrond de buitenlandse po litiek en de sociale politiek. De regering heeft zich voorgenomen haar staatkunde van internationale samenwerking, zowel in de Verenigde Naties als in Atlantisch- en Europees verband door te zetten en in ver band daarmede de defensie in het kader der Europese gemeenschap te voltooien. Het blijkt intussen uit deze troonrede niet, dat de regering gevoelig is voor de be zwaren van velen in den lande, die welis waar aan het optreden van Nederland jn internationaal verband welgezind zijn, maar die een toetreden tot internationale over eenkomsten zonder enige garantie, zoals bij de schielijke behandeling van onze mede werking aan de Europese defensie geschied is, ten zeerste afkeuren. Het schemert door in deze troonrede, dat de regering haar bui tenlands beleid in hoge mate afhankelijk wil stellen van international^ overleggingen, waarbij wij ons afvragen welke waarde de stem van Nederland daarin zal hebben. Wij behoren niet tot de tegenstanders van een deelneming van ons land aan de inter nationale samenwerking, maar wij zijn wel van oordeel, dat het regeringsbeleid ook weer in deze troonrede een al te inter nationalistisch accent heeft. Van de belan gen van Nederland binnen de internationale gemeenschap hoort men niet gewagen. Dat de regering economische integratie als een der voornaamste doelsellingen be schouwd bij de vorming van een Europese gemeenschap verwondert ons niet na de uitlating van minister Beyen in die richting. Economische integratie kan inderdaad voor Nederland voordelig zijn. En de gevaarlijke politieke integratie blijft hier op de achter grond. Maar wij zijn ten opzichte van die economische integratie niet al te optimis tisch, wanneer wij de vage mededeling in de troonrede lezen ten aanzien van een in tegratie op kleinere schaal, die van de Benelux. Er is na eindeloze onderhandelingen niet meer bereikt dan „overeenstemming omtrent tijdelijke maatregelen ter vermindering van gerezen moeilijkheden". Het is niet veel. De paragraaf in de troonrede omtrent het beleid ten aanzien van de nog aanwezige en voormalige overzeese gebieden is in hoge mate onbevredigend. Met Indonesië, dat uit munt in anti-Nederlandse politiek, wil de regering goede betrekkingen onderhouden en die betrekkingen nog verbeteren, het geen alleen mogelijk is, wanneer Indonesië zijn houding w'ijzigt. Omtrent het standpunt der regering ten aanzien van het unie-statuut vernemen wij in de troonrede geen woord. Evenzo missen wij een positieve afwijzing van de pretenties van Indonesië op Nieuw- Guinea. Een vaste lijn omtrent het in Nieuw- Guinea te voeren beleid treffen wij in de troonrede niet aan. Wij plaatsen een vraag teken achter de kwestie van de houding ten aanzien van Nieuw-Guinea. In de millioe- nen-nota wordt voor Nieuw-Guinea een be drag uitgetrokken, dat niet in overeenstem ming is met het vitale belang, dat Nieuw- Guinea kan hebben voor de'toekomst van ons volk. Ook omtrent de West is de troonrede vaag en onvoldoende. „Er is grond voor de verwachting, dat de besprekingen tussen de landsregeringen van Suriname en de Neder landse Antillen spoedig kunnen aanvangen". Een mededeling met weinig houvast. De sociale afdeling van de troonrede vangt aan met een uitvoerige beschouwing over de watersnood. Terecht komt daar een woord van waardering in voor omtrent de geest kracht en offervaardigheid, welke daarbij zijn gepresteerd. Wij vragen ons af, of de regering de onkosten van de stormramp niet behendig heeft aangewend om zich uit de moeilijkheden te redden van het aanzienlijk tekort op de begroting van 1954. Wij ver menen, dat met deze verwijzing de veel te luxueuze opzet van het staatsbestel niet kan worden verheeld. Na de passage omtrent de watersnood en zijn gevolgen waarbij de regering op merkt, dat de kosten van de rampschade uit gaven zijn voor éénmaal, terwijl de uitgaven voor herstel van oorlogsschade binnen af zienbare tijd zullen verminderen (jaat zij over tot het uitspreken van een aantal voor nemens op sociaal gebied. Tot onze vreugde kondigt zij een wets ontwerp aan betreffende de inkomsten- en loonbelasting, waardoor een geleidelijker verloop van de progressie wordt verkregen. De regering verwacht van dat ontwerp een vermindering van de belastingdruk in het bijzonder voor de lagere inkomstenklassen en voor de middengroepen. De nood der middengroepen klinkt in deze troonrede door. Ook het middenstands- vraagstuk blijkt de aandacht der regering te hebben. Zeer opmerkelijk is ook de opmer king, dat de regering aanstuurt op de ver wezenlijking van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie op basis van vrijwillig heid. Men krijgt de indruk, dat deze troon rede de exponent is van de verschillende richtingen, die in het kabinet vertegenwoor digd zijn en dat ook de niet-socialistischq; regeringsleden hun invloed op het regerings program hebben doen gelden. De troonrede toont oog voor de nood van verschillende groepen der bevolking. Land bouw en visserij krijgen steun, de maat schappelijke moeilijkheden, waarin een aan tal Nederlanders in Indonesië verkeren, ontgingen niet aan de aandacht der rege-, ring. Omtrent de compensatie Voor van overheidswege gepensiorvneerden en voor degenen, die bij de wet vastgestelde sociale uitkeringen ontvangen, wordt een regeling voorbereid. Een wijziging der pensioen-wet 1922 wordt aangekondigd. Een verheugen de mededeling is deze, dat de regering zich zal bezig houden met de Friese taal in het rechtsverkeer. Men mag betwijfelen of het ontzaglijk pro gramma waarmee de regering de Staten- Generaal gaat bezwaren, in het lopende zit tingsjaar kan worden afgewerkt. Grote wets ontwierpen een politiewet en verschillende ontwerpen op het gebied van het onderwijs zullen de kamers bereiken. Als nu de voor nemens ten aanzien van het onderwijs maar tot werkelijkheid beklijven Jaar-in, jaar- uit hebben over het onderwijs de stromen der welsprekendheid gevloeid, maar wat is er tot stand gekomen De troonrede geeft een duidelijk overzicht van de maatschappelijke noden, die regeling behoeven. Zij is van beloften zwaar, maar is van een zo voorzichtige zegging, dat wij meer dan ooit de vraag stellen Wat zal van dit alles worden in de werkelijkheid Dr P. H. Ritter. SANAPIRIN Jaagt kou en pijn uit Uw body In de St. Aloisiusschool te Baarn brak Dinsdagnacht brand uit. Het lokaal brandde geheel uit en alle muziek is vernield, waar door het R.K. Kerkkoor gedupeerd is. De muziek vertegenwoordigde 'n grote waarde. De Haagse rechtbank heeft behandeld de zaak tegen de 46-jarige fabrikant T. v. d. S„ die onder invloed van sterke drank een auto had bestuurd. De Procureur eiste her vestiging van het vonnis van de rechtbank van Dordrecht, n.l. 14 dagen gevangenis straf met 3 jaar proeftijd, 1000 boete subs. 3 maanden hechtenis en ontzetting voor 1 jaar een motorrijwiel te besturen. De uit spraak was 14 dagen hechtenis met een proeftijd van 6 maanden. Te Goes is Woensdagavond een Bel gische auto verongelukt, waarbij de 85-jari- ge mevr. v. d. Berge uit Deurne werd ge dood, evenals de 40-jarige mevr. Willemse uit Antwerpen, terwijl de heer en mevr. Krik zwaar werden gewond. De Belgische auto reed in de richting Bergen op Zoom en in grote vaart probeerde de chauffeur een an dere auto te passeren, denkend dit nog te krninen doen, voordat een tegenliggende bus voorbij kwam. Met een donderende klap kwam de auto tegen de zijwand van de bus terecht, de kop van de auto werd opgevou wen, de motor er uit geslingerd, de zijkant barstte open, waardoor drie van de inzit tenden er uit geslingerd werden. De slacht offers kwamen terug van een uitstapje naar Vlissingen. De chauffeur bekwam alleen maar een hoofdwonde. In Grevenbicht zal op 19, 20 en 21 September een reünie gehouden worden van vrijgezellen. Er schijnt zoveel liefhebberij voor te zijn, dat het plaatsje met 10% zal toegenomen zijn. Uit Limburg en de rest van Nederland, uit België, Engeland en Duitsland komen reünisten. Heel het dorp zal in feesttenue gestoken zijn met versie ringen en verlichting. Twee jaar geleden verdween het voor malige hoofd van de Amerikaanse afdeling van het Britse ministerie van buitenlandse zaken met zijn collega Burgess na aankomst te St. Malo. Men denkt dat zij naar Rus land getrokken zijn, daar zij communistische sympathieën hadden. Vrijdag is mevr. Mac- Lean, de echtgenote van de eerste ver dwenen. Zij had voorgegeven naar Mon- treux te gaan. Men denkt dat zij met haar twee kinderen haar man achterna gegaan is. De Amerikaan Honegger, die nog 102 gouden tientjes in zijn bezit had, heeft deze munten ter beschikking gesteld van het mi nisterie van buitenlandse zaken ter uitreiking aan wezen in het rampgebied. Het Rode Kruis heeft op verzoek van het ministerie een lijst van namen van wezen en halfwezen opgemaakt, waaruit bleek dat er minder dan 102 wezen waren geregistreerd. De Sow'jet-Unie heeft in de afgelopen weken proeven genomen met verscheidene nieuwe typen atoombommen, aldus heeft het Russische persbureau „Tass" thans bekend gemaakt. Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1953 67e Jaargang No. 99 ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeelster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentièn (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. «f W. J. W. Wij hebben ons gazon geschoren, be spoten enz. De volgende morgen zagen wij verscei- dene molshopen. Wat te doen Komt dit van het spuiten Antwoord t Het is ook heel goed mogelijk, dat de molshopen nu beter zichtbaar geworden zijn door het korrte gazon. U kunt als volgt te werk gaan. Zoek wat regenwormen van gemiddelde lengte. Deze kunt u gebruiken als lokaas. Aan beide zijden knijpt u een halve centimeter af. De wonden afvegen en in mollengif dopen. Dit lokaas legt u op de plaatsen waar de mollen zich kennelijk bevinden (waar een molshoop is, is meestal ook een gang), liefst op kruis punten van verse gangen. De gangen daarna weer dicht dekken. Mollengif is o.m taupicine en in de handel verkrijgbaar. U kunt ook mollenklemmen ge bruiken. C. H. Wat betekent de naam „Spartacus" op een huis Antwoord Spartacus was een uit Thracië ge- Vangen gladiator. Deze werd in 73 voor Christus de aanvoerder in de derde slavenoorlog in Italië, maur sneuvelde in 71 voor Christus. Van dit woord is af geleid, het woord „SpartscistDit was een aan hanger van de Duitse Spartacuspartij, een commu nistische vereniging onder leiding van Liebknecht en Rosa Luxemburg, die na de eerste wereldoorlog po gingen aanwenden tot gewelddadige omwenteling in Duitsland, meer speciaal in het Ruhrgebied. Wat de naam op die woning nu feitelijk met dat alles te maken kan hebben is ons niet duidelijk. Vermoedelijk zal wel de gladiator bedoeld zijn. M. K. J. Stelt een vraag over onweer. AntwoordWij begrijpen uit uw briefje dat „de mannen bij u thuis" verschil van mening hebben over onweer, Wij kunnen helaas niet goed lezen, waar over het meningsverschil bestaat, daarom geven wij u maar een der opvattingen die er bestaan over de oorzaak van het onweer en de werking. Een theorie luidt als volgt Bij zonneschijn op aardoppervlakte wordt de lucht verwarmd. Die warme vochtige lucht komt terecht in een koude omgeving, hetgeen aan leiding geeft tot wolkvorming en eventueel tot regen. De druppels die vallen worden al vallende groter, maar een waterdruppel kan altijd maar een bepaalde grootte krijgen. Als ze te groot worden gaat er een „stukje" af de grotere druppels vallen vlugger dan de kleine, ten gevolge van de luchtweerstand. Nu wordt er vermoed, dat er een potentieel verschil be staat tussen die grote en die kleine druppels, dus om dat de grote druppels vlugger vallen dan de kleine, komt er op verschillende hoogte boven de grond een verschillend electrisch potentieel, hetgeen weer een electrische spanning in de ondergelegen aarde ver oorzaakt. Als die spanning groot genoeg is geworden, ontlaadt zich deze in een vonk (de bliksemstraal) tussen de wolken onderling of tussen de wolken en gezien u reeds geschreven hebt naar het beheers instituut, geven wij u in overweging direct naar Bouw- en Woningtoezicht te gaan. Dan begint in ieder geval het steentje te rollen. Abonné. Hoe bewaar ik het beste mijn voorraad badmutsen gedurende de winter 7 Antwoord In de talkpoeder zetten en tussen vloei papier verpakken. S de grond. Die vonk veroorzaakt een luchtledige at mosfeer, welke luchtledigheid weer dicht valt nadat de vonk verdwenen is. Dit weer dicht vallen van die luchtledige ruimte brengt de donder te weeg. H. N. 1Wat is Anhydriet 2. Heeft Boedda iets te maken met Boedapest, de hoofdstad van Hon garije 7 3. Ik meen gelezen te hebben dat het dorp Godlinze ongeveer 1700 jaar oud is, is dat zo? Antwoord 1. Anhydriet is watervrije gips. 2. Neen absoluut niet. Boedapest is een z.g. dubbelstad: Pest ligt aan de lage kant van de Donau en Boeda ligt aan de overzijde. 3In de ons bekende oorkonde van omstreeks het jaar 1000 komt de naam Godlinze reeds voor, echter in de vorm van Godlevingi. In de oor konde Van 1303 lezen wij Godlinzna en in een van 1374 Glotinse. De Groninger noemt deze plaats Glins. Het spijt ons, maar andere gegevens staan ons niet ten dienste. H. B. Heeft vlekken in het wasgoed gekregen door het gebruik van een nieuwe gegalvaniseerde wasketel. Hoe krijg ik die vlekken er weer uit AntwoordHet is heel goed mogelijk, dat deze vlekken afkomstig zijn van de zeep of het zeep poeder. Probeert u eens met een flinke spoeling in lichte oplossing van azijnwater. Ook wil toevoeging van een beetje borax of soda wel eens helpen, Aan meerdere wasmiddelen is door de fabrikant reeds een z.g. onthardingsmiddel toegevoegd, let u derhalve bij de koop eens op of er in de gebruiksaanwijzing iets over dit onthardingsmiddel vermeld staat. BI. Hoe worden bij een Hammond-orgel de tonen voortgebracht AntwoordBij een Hammond-orgel worden de tonen voortgebracht door een generatorschakeling met electronenbuizen (radiolampen). Het neerdrukken van een toets sluit een contact, waardoor een electrische trilling opgewekt wordt met de verlangde frequentie (toonhoogte). Deze electrische trillingen worden, na versterkt te zijn, weergegeven door een luidspreker combinatie. E. J. v. d. W. Ons huis staat onder beheer van het „beheersinstituutEr is in geen 20 jaar iets aan ge daan. zodat er hoog nodig herstellingen moeten wor den aangebracht. Mag ilri de huurpenningen in eigen beheer houden Een schilder het huis in de grond verf laten zetten Mogen wij de huurpenningen aan Bouw- en Woningtoezicht afdragen en deze dienst de noodzakelijke herstellingen laten doen Antwoord Helaas, geachte heer, uw bedoelingen zijn goed, maar u mcogt eigener beweging niets doen. Het enige is, klagen bij het beheersinstituut en als dat niet helpt met uw klacht naar Bouw- en Wo ningtoezicht gaan, die ter zake wel maatregelen zal (doen) nemen. De bevoegdheden van deze dienst strekken zeer ver. Men kan uiteindelijk op kosten van de eigenaar het hoogst noodzakelijke verrichten. Aan- kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg één of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmiddellijk 1 Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die stee vast Rennies bij zich hebben practisch en hygië nisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. Ing. Med.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1