L AXELS GOUR A N AXELS! GODRAN Vis Het Cei De roeps Les Voor minc/er dan de oude prijs Telefoon 575 Zaterdag 12 Sepl Zondag 13 Septt GENE TIERNE Geheel opgenomt waar de trotse oi van Spaanse vo wat hij begeert colorfilm met ge Zondag 13 en W Michael Rennie, in een nieuwe ve sterfelijke roman Beroemde sterren een passie en een een revolutionna drama, dat tot i< De wordt gelezen om haar verantwoori berichtgevii daarom is ADVERTEK in de verantwoot adverteren Voorstellen in de geest van het rapport van de Commissie' Achterstallige Betalingen zullen U bereiken. Ten aanzien van de maatschappelijke moeilijkheden, waarin een aantal Nederlan ders in Indonesië verkeren, worden maat- reglen voorbereid, welke tot een meer ge coördineerd beleid kunnen leiden. De in 1951 aangenomen vervoerswetten, die het mogelijk maken krachtiger dan tot dusver een goede vervoersvoorziening na te streven, zullen spoedig tot een begin van uuitvoering komen. De organisatie Bescherming Bevolking zal in de loop van het aanstaande zittingsjaar haar voltooiing naderen, mede dank zij de gebleken bereidheid van velen zich vrijwil lig hiervoor beschikbaar te stellen. De Regering is voornemens een ontwerp- Politiewet aanhangig te maken. Zij zal binnenkort haar standpunt bepalen ten aanzien van de Friese taal in het rechts verkeer. Op het gebied der justitie zal, zowel bij de wetgeving als daarbuiten, het beleid gericht blijven op vernieuwing en op aanpassing aan de maatschappelijke behoeften. Mede als gevolg van de uitgaven voor het Rijk, voortvloeiend uit de stormramp, sluit de begroting 1954 met een aanzienlijk tekort. Het beeld van deze begroting, op zich zelf genomen, is dan ook zeker niet gun stig. De kosten van de rampschade zijn ech ter uitgaven voor eenmaal, terwijl de uitga ven voor herstel van de oorlogsschade bin nen afzienbare tijd zullen verminderen. Re kening houdend met deze omstandigheden en met de algemene financieel-economische toestand van het land, acht de Regering het verantw'oord het complex van ingediende belastingmaatregelen aan te vullen met een wetsontwerp betreffende de inkomsten- en loonbelasting, waardoor een geleidelijker verloop van de progressie wordt verkregen. Dit zal een voelbare vermindering van de druk betekenen, in het bijzonder ook voor de lagere inkomstenklassen en de midden groepen. Voorstellen zullen U bereiken in zake de compensatie voor van overheidswege ge- pensionneerden en voor degenen, die bij de wet vastgestelde sociale uitkeringen ont vangen. Daarbij zullen ook verschillende vraagstukken, die met de kinderbijslag ver band houden, een oplossing moeten vinden. Het ligt in het voornemen der Regering daarbij aan een relatief achterblijven van de positie der grote gezinnen een eind te doen komen. Zij zal voorstellen indienen tot wijziging van de Pensioenwet 1922 op punten, waar over in het interrim-rapport der desbetref fende Staatscommissie is geadviseerd. Ten aanzien van het televisiebestel hoopt de Regering binnenkort haar plannen aan de Staten-Generaal voor te leggen. Tijdens de overgangsperiode, aanvangende op 1 Oc tober 1953, zullen de televisie-uitzendingen met steun der overheid voortgang vinden. Op het gebied van het onderwijs zal veel van Uw werkkracht worden gevergd, met name door de Wetsontwerpen op het kleuter onderwijs, het voorbereidend hoger onder wijs en het hoger onderwijs. Daarnaast zul len U wetsvoorstellen tot wijziging der rege lingen voor school- en collegegelden en voor het toekennen van studiebeurzen bereiken, terwijl een ontwerp tot wijziging1 van de nijverheidsonderwijswet in voorbereiding is. Ook overigens zal grote aandacht vereist zijn voor de geestelijke en lichamelijke vor ming van de jeugd in en buiten schoolver band. Daarnaast hoopt de Regering door een krachtige steun aan de wetenschap en door de bevordering en spreiding van de kunst bij te dragen tot de versteviging van de geestelijke waarden van ons volk. In het komende jaar wacht U een veel omvattende arbeid, met grote verantwoor delijkheid voor de te nemen beslissingen. Moge de wetenschap bij te dragen aan voot de toekomst van ons volk belangrijke be sluiten U in Uw werk stimuleren. Dat God U wisheid en stferkte moge schenken om Uw, taak te verrichten lals goede vertegenwoordigers des volks Met deze bede verklaar ik de -zitting van de Staten-Generaal voor geopend. UIT ONZE OMGEVING AXEL SPORTNIEUWS maa BEVOLKINGSONDERZOEK T.B.C. t Het bevolkingsonderzoek ter bestrijding van de tuberculose in de gemeente werd Vrijdag beëindigd1. Van 2 tot en met 11 September was er elke dag ge legenheid voor de bewoners om zich te laten foto graferen. Het onderzoek vond plaats in het gymnastieklokaal der openbare school, terwijl voor Spui en omgeving een dankbaar gebruik kon worden gemaakt van de lokalen der Geref, Kerk aldaar, welke daartoe spon taan ter beschikking werden gesteld. Het onderzoek had een vlot verrloop. Het mobile team met een paar vrijwillige hulpkrachten heeft zich ingespannen om de deelnemers alle mogelijke service te geven en| het onderzoek vlug te doen verlopen, zodat niet lang gewacht behoefde te worden. Er werden 3902 foto's gemaakt. Hoewel dit aantal lager is dan twee jaar geleden kan het toch niet slecht genoemd worden gezien het groot aantal werknemers, die in bedrijf of openbare diensten regelmatig worden doorgelicht. Aan het mobile team en medewerkers werd Vrijdag avond een eenvoudige koffiemaaltijd aangeboden, terwijl de gemeentesecretaris in bijzijn van enige le den van het gemeentepersoneel een hartelijk woord van dank heeft gesproken voor de arbeid in het be lang van de volksgezondheid verricht alsmede voor de prettige wijze waarop is samengewerkt, waarop de teamleider, de heer Paardekoper, zijn dank vertolk te voor de medewerking van het gemeentebestuur en -personeel ondervonden. H.B.S.-REUNIE. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de jubi leum-commissie geinstalleerd voor de viering van het 40-jarig bestaan van het Lyceum te Terneuzen om ook onze lezers attent te maken op dit heugelijk gebeuren. Immers ook talloze Axelaars hebben een groot deel van hun kennis vergaard in de banken van het Terneuzens Lyceum en hun huidige positie mede te danken aan het onderwijs dat zij daar hebben ge noten en de vele moeiten en zorgen die directeur en leraren zich steeds hebben getroost om hun die ken nis bij te brengen. En niet alleen zal men op 18 en 19 September het 40-jarig bestaan vein de school vieren, maar ook het 40-jarig jubileum van de heer Schirris, aan leraren en leerlingen "wel even vertrouwd als de school zelf en ten slotte last but not least het afscheid van ir. Westerhof, die met ingang van dit nieuwe school jaar de leeftijd heeft bereikt, waarop hij zijn taak aan anderen kan en mag overlaten. Het lijdt wel haast geen twijfel, dat elke oud- H,B.S.-er als hij maar enigszins kan deze dagen zal willen meemaken. De viering van het jubileum, de huldiging van ir. Westerhof, het weerzien van oud- Ieraren en van klasgenoten die men in jaren niet meer heeft gezien, dit mag men toch zeker niet voorbij laten gaan. Reeds gaven zich een 150-tal delnemers voor dit feest op, uit alle windstreken, maar merkwaardig ge noeg slechts enkelen uit de directe omgeving. Wel licht hebbei^ de nabij-wonenden het niet nodig ge acht zich tevoren aan te melden, maar laten zij dan in ieder geval dit week-end niet op het appèl ont breken. Voor het programma zie men de betreffende advertentie in dit nummer. DE C.A.O. IN DE KANAALZONE. Nu de nieuwe loonregeling in de Kanaalzone van kracht is geworden, doordat het College van Rijksbe middelaars er zijn goedkeuring aan heeft gehecht, blijkt, dat ook de arbeiders die niet in de premie regeling vallen, onder de merit-rating" een gunsti ger loonregeling zullen krijgen. De ingangsdatum van de nieuwe regeling is, zoals wij al eerder hebben gemeld, 1 Juli j.l. doch tot aan de datum van invoering zullen de arbeiders zij het in twee gedeelten een betaling ontvangen van 1234% per week boven het normale loon. ARBEIDERS-AVONDSCHOOL. In October a.s. zal door de afdelingen Axel van het N.V.V. en de Partij van de Arbeid weer een z.g. Arbeiders-avondschool worden! geopend, waarin on derricht zal worden gegeven in de vakken Nederlandse taal, rekenen, sociale kennis, aardrijkskunde en staats inrichting. Deze school bestaat uit een eerste en een tweede-jaarscursus, welke zal aansluiten aan de cursus van vorig jaar. VERGADERING „ZEEUWSCH-VLAAMSE VOGELVRIENDEN". Onder presidium van de heer Jac. Wieland ver gaderde dè Vereniging van Z.-Vl. Vogelvrienden in hotel „Het Gulden Vlies". De notulen en, de inge komen stukken werden vlot afgewerkt, waarna een bespreking plaats vond over de te organiseren ten toonstelling van kleurkanaries. Deze zal gehouden worden op 25 en 26 December a.s. Staande de vergadering werd een tentoonstellings commissie benoemd, waarin een tiental leden zitting namen. Tot voorzitter van deze commissie werd aan gewezen de heer J. v. d. Hagen, terwij de heer W, Dieleman Cz. tot secretaris en de heer H. Porth tot penningmeester werden benoemd. In October zal in Hotel Porth een onderlinge ver koopdag van kleurkanaries worden gehouden. Door de heer W. Dieleman Cz. werd een zeer inte ressante causerie gehouden over het onderwerp „De verervingsleer bij kanaries. Na een geanimeerde rondvraag werd de vlot ver lopen vergadering gesloten. AANRIJDING. Zondagavond kwamen op het beruchte kruispunt WeststraatOranjestraat een tweetal personenauto's een Belgische en een Brabantse, met elkaar in botsing. De Belgische auto, die geen schade bekwam, reed na even te hebben gestopt door, doch de Brabantse waaen had een flinke duw te pakken en moest naar eenj garage worden gesleept voor herstel, alvorens verder te kunnen reizen. INGEBRUIKNAME GEBOUW EN ORGEL GEREF. KERK. Zoals wij in ons vorig nummer vermeldden is j.l. Zaterdag het gerestaureerde en gemoderniseerde orgel van de Geref. Kerk in de Kerkdreef in gebruik ge nomen en werd ook het nieuwe vergadergebouw ge opend. Een uuitvoerig verslag van deze gebeurtenis waarvoor veel belangstelling bestond, lag gereed voor plaatsing in dit nummer, doch plaatsruimte belet ons het thans op te nemen. Wij komen hier Vrijdag a.s. nog uitvoerig op terug. Voetbal. Tweede klasse B. T.S.C.. De Baronie 1 1 GoesVlissingen 42; InternosM.O.C. 1 1; Middelburg—Alliance 0—4 Dosko-Rood-Wit 5—2; Terneuzen-RAC 1—8. Derde klasse' D. Axel—Odio 1—4 Meto—Corn Boys 0—2 De Zeeuwen-Hulst 1—2; Biervliet—RKFC 2—2 Bres- kens Zeelandia 1 1 RCSNieuw Borgvliet 92. Vierde klasse H. Luctor—Sluiskil 4—2 E.M.M.—RIA 0—3 Aar denburg—Oostburg uitg. Reserve Tweede klasse C. Breskens II—Zeelandia II 2—0Vlissingen II— Middelburg II 0—0; Corn Boys II—Axel II 2—1. ZATERDAG-COMPETITIE. Tweede klasse D. A.Z.V.V.Hoek 43 DriewegenTerneuzense Boys 56. Tweede klasse E. Hoek II-A.Z.V.V. II afg.Spui II-S.V D. II 2-0 Terneuzenise Boys II—Driewegen II 1—3; Beren I— Zaamslag II 10. AXEL-ODIO 1-4. Axel speelde Zondag met een invaller voor Wal- rarven de eerste competitiewedstrijd in het nieuwe

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2