Visser-Koole. nv Closetpapier F. C. Antheunis Grote Modeshow D. P. Schutz Axel I - O.D.I.O. I prima BIETENNETTEN F. C. Antheunis nippers rrz»T4itv,:x. «'-SI Itósa"1" Boekhandel Fa J. C. VINK, Markt 12 Adverteren doet verkopen GEWELDIGE VULPENASSORTIMENT C. A. Schiltman Afwezig Nette werkster Sensationele aanbieding voor slechts f 5,00 FIRMA J. C. VINK Zondag a. s. NOORDStR.AXEL r~ van Handgebreide modellen H H. Vrachtrijders en H.H. Landbouwers/ )iê l deu&^i L*OV"\l0 2e TELEF. 663 Natuurlijk vindt U in ons ook een collectie S C H O O L V ULPENNEN in verschillende prijzen A L L M O B I L E - scho olpen met gold-plated pen en geheel uitneem- baar mechanisme, solide en betrouwbaar f 4,25 BOSTON met 14 krt gouden pen, in prima afwerking f 5,95 f 7,50 ook met bijpassend Vulpotlood in étui f8.- f 10,25 Tevens grote sortering in: GEHA - OSMIA - PARKER - SWAN - UNION arts van Donderdag 17 tot en met Dinsdag 22 September. 72 grote Closetrollen in doos Levering franco. Markt 5 AXEL Telefoon 548 (Jumpers, Vestjes, Truitjes, etc.) op DINSDAG 15 September, des middags om 3 uur en des avonds om 8 uur. Weststraat 7 - AXEL - Telef. 681 Fraai drukwerk Markt 12 Telefoon 56 Axel om 2.30 uur Competitiewedstrijd (Ossendrecht) Entree 50 cent Kinderen 25 cent. Bergplaats voor rijwielen nabij het terrein. 3,30 x 4 Meter Extra sterk en prima afwerking I Zeer concurrerende prijs 11 Markt 5 AXEL Telefoon 548 OMSCHOLING IN DE LANDARBEID. Een emigratie-mogelijkheid voor mannen met „witte boorden". Er bevindt zich onder de aspirant-emigranten een groot aantal personen die, door het ontbreken vari een geschikt arbeidsverleden, niet door de verschil lende immigratielanden worden geaccepteerd. Dit zijn *jf veelal ongeschoolden of zij die een „wit boord-beroep' uitoefenen. Toch beschikken de meesten van heni wel over de physieke en vooral psychische eigenschappen om als emigrant te kunnen slagen of anders ge zegd zij zijn bezield van de juiste geest en bereid en in staat alles aan te pakken om in de wereld vooruit te komen. Teneinde hen te helpen bij hun; emigratiepogingea, werd voor hen de mogelijkheid geopend tot het volgen.van scholingscursussen, -o.a. in de landarbeid. In 1953 worden ongeveer 250 personen omge schoold in de landarbeid. Zij zijn gedurende 6 tot 9 maanden individueel op landbouwbedrijven tewerk gesteld en ontvangen gemeenschappelijk in de avond uren theoretisch onderricht. Het is duidelijk dat het niet mogelijk is in een zeer korte periode volwaardige landarbeiders te vor men. Wel is de aspirant-emigrant zoveel handvaar digheid en kennis van de landbouw bij te brengen, dat hij als hulparbeider in de landbouw kan emigreren. Met deze verworvenheid kan hij zich in het land van vestiging in korte tijd tot normale landarbeider ont wikkelen en, al naar de mogelijkheden van het land en zijn eigen energie, op den duur tot een zekere zelfstandigheid komen. De cursisten zijn ondergebracht in een tiental centra verspreid over het gehele land. Bij hun onderbrenging wordt zoveel mogelijk rekening gehouden met een drietal factoren, n.l. keuze van het immigratieland zulks in verband met de theoretische lessen pro vincie van herkomst en hun geloof of richting. Hierbij wordt uitgegaan vanhet principe, dat een scholing de meeste kans van slagen maakt, indien zij geschiedt in eigen milieu. De aspirant-emigranten worden voor hun practijk- scholing individueel op bedrijven tewerkgesteld. Hun plaatsing wordt geregeld in overleg met de provinciale en plaatselijke commissies van de Stichting voor de Landbouw, enerzijds om te vermijden dat hun tewerk stelling repercussies zal opleveren voor de plaatselijke arbeidsvoorziening, anderzijds om met zorg de meest voor dit soort plaatsing geschikte bedrijven en boe ren uit te kunnen zoeken. Gestreefd toch wordt naar een tewerkstelling voor een vol seizoen, zodat erva ring kan worden opgedaan in alle voorkomende land- bouwwerkzaamheden. De boer of zijn plaatsvervan ger licht de cursist in over het hoe en waarom van de diverse werkzaamheden. Daarnaast worden de cursisten de beginselen van de veeverzorging en het hand- en machine-melken bijgebracht. De theoretische lessen worden gegeven door land bouw- en veeteeltconsulenten en hun assistenten en door leraren van het landbouwonderwijs. De leerstof is eenvoudig gehouden en beperkt zich tot de hoofd zaken gewassen-kennis, plantenziekten, onkruidbe- strijding, bemesting e.d. zomede enige principes be treffende de bedrijfsvoering. Bijzondere aandacht is en wordt besteed aan de kennis van tractoren en landbouwmachines, welke kennis gezien de mechani satie van de Canadese, Australische en Nieuw-Zee- landse landbouw voor de a.s. emigrant wel zeer be langrijk is., Bovendien worden Engelse taalcursussen gegeven, speciaal gericht op de landbouw. De cursist behoeft dus in het land van zijn vfestiging niet met de mond vol tanden te staan. De verschillende maatschappelijke organisaties, welke zich bewegen op het gebied der emigratie, verzorgen de voordrachten over land en volk. De omscholing brengt voor de cursist geen kosten mee, integendeel zij ontvangen een vergoeding welke gebaseerd is op de C.A.O. voor de landbouw, waar door een redelijk loon gewaarborgd is waarvan alleen de ongehuwden/niet-kostwinners 1 ."50 per dag moe ten afdragen voor voeding en huisvesting. De kosten van de theoretische lessen zijn eveneens gratis, be halve de kosten vpn de cursus in de Engelse taal, die voor rekening van de deelnemers zelf komt, maar waarvan het bedrag zo laag mogelijk wordt gehouden. De gehuwden krijgen eens per week gratis vervoer naar huis en terug, voor de ongehuwden geldt deze faciliteit eens per vier weken. De aanmelding voor de cursussen kan geschieden bij de aanmeldingsbureaux van de maatschappelijke organisaties, dat voor onze streek is gevestigd te Terneuzen, waar mevr. G, Spanjer-Speerstra iedere laatste Woensdag van de maand zitting houdt en des avonds na half acht te bereiken is in de Margriet straat 36 te Terneuzen. Men kan zich ook wenden tot de gewestelijke arbeidsbureaux. Het werken in de landbouw is vooral voor hen die nog nooit eerder in de landbouw werkzaam zijn geweest, zwaar en hard. Er moet stevig worden aangepakt en de dag duurt lang. Maar de aspirant emigrant die dit 6 tot 9 maanden heeft volgehouden, is niet alleen lichamelijk gehard, doch heeft tevens zulk een geestelijke training gehad, dat hij met een gerust hart ten aanzien van zijn toekomst zijn grote emigratiestap zal wagen. s -—■mi' Dinsdagmiddag is het Franse passa giersschip „Liberté" even buiten Le Havre aan de grond gelopen. Het schip had 1075 passagiers aan boord, voornamelijk Ameri kaanse toeristen. Zes sleepboten hebben het schip des avonds vlot getrokken, dat toen koers zette naar Southampton. De „Liberté" is in 1929 te Hamburg gebouwd, waar men het liet zinken nadat er brand was uitgebroken. In 1930 lichtte men het en in 1931 won het de blauwe wimpel voor de snelste overtocht. Het heette toen „Euro pa". In 1945 werd het door de Britse lucht macht in de grond geboord. In 1946 kregen de Fransen het als herstelbetaling, maar in 1947 zonk het opnieuw bij Bremen. In 1950 maakte het zijn eerste reis als „Liberté". maar een maand later liep het bij Southamp ton aan de grond en kon toen na enige uren weer worden vlotgebracht. Het schip heeft dus een veelbewogen bestaan achter zich. Er is een geval van Myxomatose (ko nijnenziekte) geconstateerd bij een sportfok- ker te Noordwijk. De zieke dieren zijn ter stond gedood, evenals de gezonde, die waar schijnlijk ook reeds besmet waren. Deze ziekte is een uit Afrika afkomstige infectie. Een Franse arts ,die veel last had van ko nijnen op zijn landgoed, bracht de infectie naar Frankrijk hij besmette enige konijnen er mee me het gevolg, dat nu de Franse konijnenstand vrijwel geheel is uitgeroeid. Fokkers in Nederland zullen er goed aan doen hun dieren zo streng mogelijk te iso leren, geen konijnen e vervoeren en het voer slechts te halen van plaatsen, waar geen wilde konijnen komen. Is er een ziekte geval ddn direct de veearts waarschuwen. rn Superieure, 100 WOLLEN KWA- ILITEITSDEKEN, met medaillonpatTOOn, in verscheidene kleuren verkrijgbaar 2;persoons, 190 x 235 32,50 o<® 26,9 spe 'n Uitstekende kwaliteit GESTIKTE WEKEN, 160 x 210 21,50 180 x 215 26,75 FLANELLEN LAKENS effen, tinten of gestreept 170 x 220 8,95 gevraagd voor iedere Vrij dag. Aanmelden bur. van dit blad. Mangel te koop. West straat 10, Axel. Te koop Pracht haard, ge schikt voor grote kamers, prijs 175,—. Tevens een damesrijwiel, prijs 35, Noordstraat 33. Ter overname gevraagd een kast, te gebruiken voor boekenkast. Mej. Zweedijk Stationstraat 14. Axel. Hierbij nodigen wij U uit tot het bezoeken van de bovengenoemde show, die evenals vorig jaar in sa menwerking met de importeur van de beroemde Eng BEEHIVE WOL wordt gehouden in de bovenzaal van „Het Gulden Vlies", H. Porth Noordstraat, Axel Op deze show brengen mannequin's een geheel nieuwe creatie van modellen voor het aanstaande seizoen. Programma's met inbegrip van theeservering zijn aan onze zaak en op de dag van de show aan de zaal verkrijgbaar a 1,per stuk.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3