HET WAPEN UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. WELVERZORGDE HANDEN In elk jaargetij Hamea-Gelei INGEZONDEN STUKKEN HOOFDPIJN? -e SPORTNIEUWS Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel INGEBRUIKNEMING NIEUW CONSISTORIE GEBOUW EN GERESTAUREERD KERKORGEL De uuiterlijke veranderingen die de laatste maan den naast het Kerkgebouw van de Geref. Kerk aan de Kerkdreef plaats hebben gehad zullen onze stad genoten wel zijn opgevallen. Er is hier een ruime vergaderzaal verrezen, die naar men ons mede deelde nog voor verdere uitbreiding vatbaar is en architectonisch en aestetisch is dit ook naar het uiter lijke zeer ten goede gekomen aan het gebouwen complex van deze kerk. De afbouw is thans vrijwel voltooid en a,s. Zater dag zal ds. Kuiper bij de ingebruikneming van dit ruime gebouw een openingswoord spreken. Wat wellicht meerdere Axelaars niet zullen weten is, dat ook in het kerkgebouw zelf een zeer belang rijke gebeurtenis heeft plaats gehad. Deze betrof n.l. een grondige vernieuwing en alge hele rivisie van het bekende imposante kerkorgel, waaraan eveneens maanden is gewerkt en welke werk zaamheden thans ook beëindigd werden, zodat het Zaterdagavond half acht met een; woord van bijzon dere betekenis door dezelfde predikant overgedragen zal worden, waarbij door de bekwame organist, de heer P. C. Brakman, meerdere composities van ker kelijke en wellicht nog andere aard zullen worden ten gehore gebracht. Hierover is ons geen programma verstrekt, doch wij meenden er goed aan te doen de liefhebbers van orgelmuziek hierop te attenderen. Maandenlang heeft de gemeente gebruik moeten maken van een gewoon huisorgel, zodat men weer met voldoening de heer Brakman zijn vertrouwd in strument zal horen bespelen en van zijn bekwame leidinggevende muziek bij de eredienst gebruik zal maken. Wat verder de nieuw gebouwde vergaderzaal be treft, hierop zullen wij in het volgend nummer nader terugkomen. Een bijzondere noviteit als het ware een experi ment hier ter plaatse is de electrisch aangedreven mechanisatie van het orgel. Voorts delen wij nog mede dat de organist thans niet vanaf de achterkant, doch vanaf de voorzijde zijn instrument bedient. Daar ten slotte deze plechtigheid geen kerkdienst is, ver wacht men Zaterdagavond bij de ingebruikneming ook allen die belang stellen. VERGADERING AFD. AXEL VAN DE STICHTING VREDERUST. Woensdagavond kwam deze afdeling in vergade ring bijeen,i De vergadering werd geleid door de secre taris, tevens wnd.-voorzitter de heer M. de Regt, die de vergadering opende met het lezen van Marcus 1 vers 21 tot 28. Hierna volgden de notulen van de vorige vergadering en een financieel overzicht over het verstreken jaar. Het bestuur werd uitgebreid van 3 tot 5 per sonen, teneinde alle betrokken, kerkgenootschappen in het bestuur vertegenwoordigd te doen zijn, terwijl tevens in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer J. M. Oggel een benoeming moet plaats vindeil Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heren W. A. den Boggende, P. de Feijter en A, Scheele, die dus met de nog zitting hebbende heren Iz. de Feijter Wz. en M. de Regt het nieuwe be stuur vormen. De functies zullen nog nader worden verdeeld. Getracht zal worden om in de nabije toe komst het ledental van de afdeling verder op te voeren. AANBESTEDING. Woensdag had alhier ten gemeentehuize door ar chitect E. F. Groosman de aanbesteding plaats voor de bouw van 32 eengezinswoningen in plan-West Tè Axel, waarvoor als volgt werd ingeschreven Kolijn, Terneuzen 407.500J., F. v. d. Veen, Terneuzen 406.000; J. van der Bent, Terneuzen ƒ405.500; J. Rijnberg, Terneuzen ƒ401.000; D. J. Bolsens, Clinge 400 000Th. Bolsens te Clinge 398.000v. d. Branden, St. Jansteen 390.000 door T. LODEWIJKS. 55). Temidden van de vele bezoekers ontdekte Marian opeens een figuur, die haar de ogen deed opensper ren van verbazing Ze kneep Harm in zijn arm, maar die had het al gezien en knipoogde geruststellend. Even later stond Sartorius voor hen. Het leek een andere Sartorius. Hij scheen met zijn houding verlegen en schraapte zich nadrukkelijk de keel, voor hij iets zei. .Meneer Verdonck en u juffrouw Marian" begon hij aarzelend „u vindt het misschien vrijpostig dat ik hier kom, maar ik wou u vragen... vergeet alles, enne" hij keek naar Marian „vergeef het ook maar.' Marian streed een zware strijd. Toen zag ze op eens, alsof haar ogen voor het eerst opengingen, het grijs dat zich weefde door zijn gladgeborstelde zwarte haren, de rimpels in zijn gezicht. Merkte ze, dat hij, de levenslustige, opgepoetste man-van-de-we- reld, oud begon te worden. „U zult misschien zeggen" vervolgde Sartorius moeilijk „waarom dit En is het gemeend Maar luistert u eens... ik heb hier altijd m'n plaatsje ge had, bij de mensen hier" hij wees op de hoek waar de „oude garde" de glazen naar hem ophief en G. Gijsel, Westdorpe 390.000 D. S Jouret en Zn„ Clinge 389.400 L. Polspoel, St. Jansteen 389.000 A. J Verstraeten, St. Jansteen 388.750 Van Vliet, Oostburg 388.500 P. Verstraeten en Zn., Oost burg 388.000 P. F. de Waal, Kuitaart 388.000 L Lansu, Clinge 387.600C. Verstraeten, Clinge 387.000 Fa. Bleyenberg, St. Jansteen 386.000 Fa. Verstraeten, Hulst ƒ386.000 M, J. Galle, Zaam- slag 385.000P. J. van Fraayenhove, Zaamslag 384.000 D Freyser, St. Jansteen 384.000 Fa. de Nijs, Hulst 370.000 P. F. Voet, Kloosterzande 367.000; Gebr. de Theye, Terhole 365/300; B. Krieckaert, Hengstdijk 360.000 A. J. van Hoeve, Axel 357.828 F, J. Lensen, Axel 357.500 R. A. van Wiemeersch, Axel 357.000 Gebr. v. d. Poel, Terneuzen 353.800, DE BEVRIJDINGSHERDENKING. Volgende week Zaterdag, 19 September 1953, zal het negen jaar geleden zijn dat ons stadje door de Poolse troepen werd bevrijd van de Duitse onder drukking. Wanneer men zich nog eens realiseert hoe blij w ijallen waren toen na enkele angstige dagen de Poolse Shermantanks door Axels straten rolden, zal men zich niet verbazert dat de vereniging „Axel- Polen" ook dit jaar weer het initiatief heeft ge nomen tot een passende herdenking en viering van deze grote dag. En het behoeft toch ook geen nader betoog, dat wij allen nimmer goed zullen kunnen maken, wat de Polen voor ons offerden het leven van honderden van hun beste zonen Laten wij dus allen op deze dag onze steun en onze belangstelling tonen, bij de diverse te organiseren plechtigheden. In de ochtend zal in de R.K. Kerk om half acht een plechtige H. Mis worden opgedragen. Des middags om 2.50 uur arriveren de Poolse gasten uit Vlissingen, waarna deze om 3 uur officieel op het stadhuis zullen worden ontvangen. Om half vier volgt dan een kranslegging op het graf van mevr. Szydlowski op de R.K., begraaf plaats door de Vereniging „Axel-Polen terwijl na mens het gemeentebestuur bloemen zullen worden ge legd op de graven! van de burgerslachtoffers. Daarna volgt een zelfde plechtigheid op de Alg. Begraafplaats waar „Axel-Polen" bloemen zal leggen bij de graven der gevallen militairen en het gemeente bestuur de gevallen burgers zal herdenken. Vervolgens heeft een officiële plechtigheid plaats bij het Monument in de Zeestraat, waar namens de gemeente ook weer bloemen zuullen worden gelegd en ook de burgerij de gelegenheid zal krijgen hier zijn hulde te betuuigen aan de Polen, die voor ons hun leven offerderl. Wij vertrouwen dat de bur gerij hier beker niet achter zal willen blijven en door een schat van bloemen zal bewijzen, dat zij onze bevrijders nog niet is vergeten. Tot slot van de middag volgt dan nog een krans legging bij het Poolse Kruis aan de Kanaalweg, waar bij door een koortje onder leiding van de heer Smies zal worden gezongen. Na deze eenvoudige, maar mits met piëteit en medeleven ten uitvoer gelegd, niet minder treffende herdenking, volgt dan het meer feestelijke deel van deze dag, dat om kwart voor zes wordt begonnen door een concert van „Concordia" op de Markt. Om half zeven volgt een gecostumeerde voetbal wedstrijd bij de Jeugdherberg, die eveneens door de harmonie „Concordia" zal worden opgevrolijkt, Van kwart voor acht tot half negen zal „Ho sanna" op de Markt concerteren, waarna „Mond- accordeola" deze muzikale festiviteiten besluit met een concert op de kiosk van half negen tot negen uur. Als slot van deze dag volgt dan om kwart over negen een bevrijdingskampvuur bij de Jeugdherberg, waar ook de jeugd die tien jaar geleden de strijd nog onbewust langs zich heen heeft zien gaan, uiting zal geven aan haar vreugde en dankbaarheid voor onze door de Polen; herkregen vrijheid. BREI-MODELLEN SHOW. Dinsdag V5 September ajs. organiseert 1de Fa. Schutz alhier een modeshow van handgebreide mo dellen van jumpers, vestjes, truitjes enz. hem wenkte „en ik heb dat gemist. Natuurlijk kan ik hier wel komen, natuurlijk zult u me niet de deur uitgooien als klbnt, maar ik wil hier niet zitten in de wetenschap, dat u me wél de deur kunt uitkijken. Ik wil u gewoon goeiendag kunnen zeggen en hoop dat u dat ook wilt zeggen, zonder onprettige gedachten „Ik heb niet het recht u te veroordelen" ant woordde Marian zacht „vooral niet na hetgeen u voor vader hebt gedaan." En toen zag ze voor het eerst de man tegenover haar kleuren. Marian wist niet, hoe haar aanstaande schoonvader zijn „oude kennis" het vuur aan de schenen had gelegd en hem had gedwongen tot wat zij als edelmoedigheid beschouwde. En hij kon het haar niet zeggen... „Ik heb nog veel meer goed te maken" zei hij „en ik hoop dat ik er nog eens de kans toe krijg. Maar ik woon hier in Breeck, en hoop er mijn dagen te slijten, en ik wil met alle mensen in vrede levep. Ook met u..." Een last gleed van föarian af. Het viel haar moeb lijk, een grief te blijven koesteren. Ze wist dat iedere keer dat ze Sartorius zou zien, ze een onaangename gewaarwording zou hebben. Nu behoefde dat niet meer. En spontaan stak ze haar hand uit. „U bent hier welkom" zei ze eenvoudig „en gaat u nu maar gauw naar de vriendjes, want ik zie dat meneer Hijzelendoorn al opstaat om u te komen halen." De receptie liep nu op het eind. Het huis zat vol. Ze hadden iedereen gegroet. Toen fluisterde Marian Deze show zal plaats vinden des middags om 3 uur en des avonds om 8 uur in de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" en is georganiseerd in samenwerking met de importeur van de Beehive-wol. Geinteresseerden zullen zich wellicht herinneren dat de fa. Schutz vorig jaar een dergelijke show orga niseerde, die teen zeer succesrijk verliepDe bezoekers van een vori(^' maal zullen dus stellig ook nu van deze gelegenheid gebruik willen maken en zij die dit niet deden, welnu zij hebben nu opnieuw de ge legenheid om een dergelijke show, gebracht door be roeps-mannequins, te bezoeken. Wij verwijzen voor verdere gegevens naar de ad vertentie elders in dit nummer. PREDIKBEURTEN Zondag 13 September 1953 Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris Wisse, 2.30 uur 'Ds. P. J. Pennings, Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref, Kerk, (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. D. J. Couvée. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. In Uw veel gelezen blad Leest men over dorp en stad Hoe het gaat met land en wegen De een er voor, de ander tegen. Zo is het ook bij ons gesteld. De Raad doet hier iets met geweld. Het is dan ook een hoog bevel Van hetgeen, ik nu aan U vertel. U weet hoe modderig van slijk Eens was bij ons de Singelwijk. Nu hebben wij een nieuwe straat Hiervoor betalen wij belasting BAAT. Ik vraag U thans, is in ons land Zo veel verschil van rang en stand. Dat twintig mensen in een straat, Betalen moeten, belasting, BAAT Ik dacht, hier in een democratisch land Daar gaan ze samen, hand aan hand. Daar is het niet voor een enkele man, Die het soms nog niet betalen kan. Ik vind het heus wel overdreven. Dat hier belasting wordt geheven Op deze mooie nieuwe straat, Waar ieder toch op rijdt en, gaat. Ik wil thans vragen aan de Raad, Schrap van de lijst belasting BAAT. Of moeten wij het er maar bij laten En toch betalen deze baten Dit is bestemd voor Axels Raad, Die gaf ons deez' belasting BAAT. Het is voor hen ter neer geschreven. In de Singelweg, no. zeven. M P. BAKKER Singelweg 7, Axel. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 <X Mijnhardt Hoofdpijntabletten Koker 80 ct. NACHTELIJKE KAARTLEESRIT. De Zeeuwsch-Vlaamse Automobielclub „Zevac' heeft deze week Donderdag weer eens een voor onze streek nieuw soort autorit gecreëerd, n.l. een kaartleesrit over een traject van circa 120 km., welke geheel in de duisternis moest worden afgelegd. De start van dit evenement was aan „Het Cen trum" alhier, waar de eerste deelnemer stipt om 8 uur zijn kaarten in ontvangst kon nemen om de lang niet eenvoudige route op zijn A.N.W.B rkaart Harm iets in het oor. Die speurde de zaal rond en ontdekte zijn vader. De twee praatten even samen. „Het kan" zei Harm. Ze slipten samen een zij deur uit. Even later staken ze het marktplein over en gingen de deur binnen van de „Gouden Leeuw waar de ober hen hartelijk groette en gelukwenste. Toen haastten ze zich naar binnen de trap op. Marian klopte zachtjes op de deur... van binnen antwoordde een stem. Maria Verdonck zat in haar gewone hoekje. Sche mering hing in de kamer, maar ze had nog geen licht aangestoken. Haar boek lag in haar schoot, ze zat daar of ze er het laatste uur niet meer in gelezen had. En ze leek opeens erg eenzaam Maar haar gezicht lichtte op toen ze zag wie haar kwamen storen en ze stak allebei haar armen uit naar Marian die naar haar toe snelde. Harm stond, een beetje verlegen, bij de deur. Marian boog haar hoofd tegen de schouder van de oudere vrouw en beiden bleven sprakeloos. Toen klonk de stem va nmevrouw Verdonck „Wat is dat nu, kindje, tranen Marian maakte zich beschaamd los. T.Ja" zei ze moeilijk „maar niet van verdriet. Een beetje misschien wel, omdat vader dit alles niet kan meemaken..." „Het gaat je vader toch goed Als de drukte over is, zal hij zeker komen om alles te bekijken," „Ja, o ja... dat is het ook niet. Maar ik huil van blijdschap, weet u „Wie huilt er nu van blijdschap" plaagde Harms moeder. „En waarom ben je dan zo blij te gaan intekenen, waarna hij even stipt om 9 uu het startsignaal ontving, om de duistere polders i te duiken. Na talloze kronkelingen in Capelle en Beoostenbl geraakte men op Kijkuit en vandaar langs het Groot Eiland, richting Heikant, waar een listig opgesteld controle de deelnemers kris kras door alle straatji en over boerenerven deed rijden. Via Koewacht, Boi tekoe, Drieschouwen ging het naar de Sassing, wa< opnieuw een lastige controle velen deed verkeer rijden. Ook Sluiskil bleek niet eenvoudig te doö kruuisen, waarna een wat gemakkelijker traject volgt via Philippine, Biervliet naar „Sasput". waar sportcommissie weer een goede kans had gezien or een controle dermate te verstoppen dat ongeveer d helft van de deelnemers het spoor bijster raakte. Vi nooit vermoede dreven ging het nu weer richtin Oostburg, waarna „Munte", „Plakkebord" en „Tur kye" die op dit na-middernachtelijke uur in diepi rust lagen, moesten worden opgespoord, wat voo velen na de ruim 100 km„ die men toen al hai afgelegd, langzamerhand een zware opgave werdi Niettegenstaande al deze problemen, arriveerde toch 35 van de 37 deelnemers tussen 1 en 2 uur tl IJzendijke, zij het dan dat op één uitzondering na allen aanmerkelijk op hun tijdschema waren ten ach ter geraakt. Maar wij vermoeden niet dat de sport commissie het nog "onbekende traject zal hebben be proefd in de nacht op moddervette wegen, want dan zou zij er stellig ook niet in geslaagd zijn een uur gemiddelde van 36 km. te halen. Overigens had dit feit het voordeel dat vrijwel niemand behoefde tl rekenen of hij wel op de juiste tijd passeerde. In prettige sfeer en onder het vertellen van dl meest schokkende belevenissen werd daar het wach ten op de uitslag gekort en na een gezellige koffie maaltijd en he harde werken Van de rekenafdelinj onder leiding van de heer van Drongelen kon om streeks half vier door de voorzitter jhr, van Bönning hausen, de einduitslag worden bekend gemaakt 1. A. Ramondt, 17 pt„ 2. J. de Bakker, 103, 3 Gebr. Kerckhaert 138, 4 D. Meeusen 139, 5. L Cammaert 201, 6. P. van Hijfte 219, 7. M. IJsebaert 247, 8. A. de Hullu, 263, 9. L. Dieleman 266, 10, Mr van Oss (buiten mededinging) 286, 11. A. v. d. Sandt 313, 12. J. van Oers 334, 13. J. C. Vink 349, 14. A de Meijer 361, 15. J. van Dijke 365, 16. Verschoor 369, 17. C. de Haan 402, 18. A. Schijve 423, 19. P Lievens 431, 20. J. Amett 431, 21. Ir. de Breuckere 431 De best geklasseerde dfemes-equipe, de damej Bruijnzeel en van Dijke bezetten de 26e plaats mei 474 straf punten. In totaal reden 35 Van de 37 deelnemers de ril reglementair uit, waarvan de laatste 976 straf punten incasseerde. De eerste dames- en de eerste heren equipe verkregen het tijdelijk bezit van de club-wis selpendule en -beker, terwijl aan allen die regie mentair aan het eindpurlt arriveerden, een „Zevac" plaquette werd uitgereikt. Wielrennen. WEGWEDSTRIJD TE LANGELEDE. Ter gelegenheid van de Lange Lede kermis were een wielerwedstrijd gehouuden voor amateurs waar aan 29 renners deelnamen. Vanaf het begin werd er flink doorgezet. In de vierde van de 10 af te legger ronden ontsnapte de Overslagse renner Maurice van Kerckhove uit de groep. Zeer sterk rijdend wist hij zijn voorsprong iedere ronde me ongeveer een minuul te vergroten. De uitslag was: 1. M. van Kerckhove, 118 km, in 3 uur 3 min. 2. Gentiel Saelens, op 6 min. 3. Gilbert Saelens4. P. v. d. Lijcke 5. Westdorp 6, Borremans 7. Vivey. WIELERWEDSTRIJD TE KOEWACHT (B.) Dinsdag vond weer de traditionele kermiskoers op Belgisch Koewacht plaats, waaraan door 35 ren ners werd deelgenomen. De Axelse amateur Rien Ver helst had nauwelijks na het vertrek tweemaal achter een pech en zag zich genoodzaakt op te geven. De uitslag was: 1. R. Vivey; 2. A. Vivey; 3, Vervaet 4. Eddy de Waal 5. Gilbert Saelens. „Omdat ik... eindelijk een moeder heb zei Marian door haar tranen heen, „En ik een dochter" sprak de ander blij. „En ik een zaak kwam Harms stem van bij de deur. „Je moeder en je aanstaande vrouw tellen blijk baar voor jou niet mee" constafeerde Marian mei een poging tot gestrengheid. „Ja" protesteerde Harm „maar die zaak heb ik pas en jullie allang „Daar ben ik me niet van bewust" zei Marian lachend. „Ik had je al in mijn hart gesloten" legde Harm uit, „de eerste keer dat ik tegenover je zat in de trein. Maar in mijn wildste fantasieën had ik niet gedroomd, dat wij tweeën nog eens samen de sceptei zouden zwaaien in „Het Wapen van Breeck". EINDE kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg één ol twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. OnmiddellijkGeel wonder dat U voor en na mensen ontmoet die stee vast Rennies bij zich hebben practisch en hygië nisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. Ing. Med.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2