AXELSE COURANT as»j De Duitse verkiezingen „Met raad en daad" D.D.D. nippers J C VINK Ook Spierpijn Zaterdag 12 September '53 67e Jaargang No. 97 O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. 1 Ideaal voor ieder f die brieven schrijft! Er is meer over de uitslag der Duitse ver kiezingen te zeggen, dan dat zij de politiek van Adenauer, die positief met het Westen wil samengaan, bevestigt. Men moet ook opmerken, dat in West-Duitsland het extre misme geen schijn van kans kreeg en dat het volk, dat tien ja.vr geleden nog „Heil Hitier" riep, geen enkele Nazi-vertegen woordiger zond naar liet parlement. Wan neer wij de recente verkiezingen als maat staf aanwenden, dan blijkt de vrees voor de herleving van het nationaal-socialisme in Duitsland ongegrond. Het mag een wonder heten, dat een volk, dat zich liet meeslepen door een avonturier, die het in de luguberste misdaden dreef en in de diepste ellenden, in een kort tijdsbe stek zich volkomen bezonnen heeft en het voorbeeld schijnt te geven van een bedacht zame democratie. De gloednieuwe democratie van Duitsland werkt feillozer dan de afgesleten democra- tiën elders. De belangstelling voor deze ver kiezingen was levend en de uitspraak der kiezers was duidelijk en onomwonden. Waar liggen de oorzaken 1 Duitsland is na de nederlaag aan het werk gegaan, het heeft zich niet alleen hersteld, maar het heeft zich ontwikkeld tot een han- delsmogendheid van betekenis. /Er komt welvaart, er komt een beter leven en de Duitse kiezers hebben de regering beloond onder welke deze herrijzenis geschiedde. Zo blijkt het opnieuw, dat niet ideologiën of abstracte systemen een volk tvot, inzicht brengen, jnaar een concrete welvaarts- politiek. Er ligt ook een oorzaak in de ziel van het Duitse volk, waarvan wij alleen de af grijselijke eigenschappen hebben gezien en ondervonden, maar die ook een andere zijde vertoont, een tucht, die staalt, een vermogen tot lijden, een- verlangen om de grootste katstrofe te hoven te komen, die ooit een natie heeft gltroffen. Duitsland als aanvaller en overwinnaar is wreed en onverdragelijk, Duitsland als verliezer en drager van de nederlaag ver toont onmiskenbare trekken van grootheid. Waarop berustte het succes van Hitier Op een schijn-speculatie. Hij maakte een einde aan de werkloosheid, door een be wapening voor te bereiden, die rechtstreeks naar de oorlog en naar de .vernietiging moest leiden. Waarop berusi het succes van Adenauer Op zijn realisme. Hij voerde een politiek van opbouw en hij maakte een schrander ge bruik van de algemene situatie der inter nationale verhoudingen. Hij berekende de kansen, die er voor Duitsland gelegen wa ren in de nieuwe omstandigheden. Het kan evenmin 'de bestemming van Duitsland blijven, te vechten tegen een we reld van vijanden, als dat het zijn bestem ming kan zijn de rol te blijven vervullen van overwonnen en gekleineerde staat. Niet tegen het Westen strijd voeren, maar met het Westen samengaan, daarin ligt thans Duitslands belang. In het westelijke ver bond ligt Duitslands mogelijkheid, ook om de rang te herwinnen in het Europees be stel, die overeenkmt met zijn omvang en betekenis. Er ligt wij mogen dit niet voorbij zien, een duidelijk gevaar voor Duits lands naburen in het al te sterk worden van deze herlevende staat. Maar een waarlijk democratisch Duitsland zal zich anders ge dragen dan het Duitsland van Hitier en een krachtig medewerkende mogendheid in het hart van Europa is een levensvoorwaarde voor het werelddeel. Men moet niet menen, dat de Europese consolidatie na de belijdenis van de Duitse kiezers tot het Westen, voor de deur staat. Het eerste gevolg van deze verkiezingsuit slag zal zijn een openlijke of heimelijke strijd onder de deelhebbers der Europese defen siegemeenschap. De stijgende macht van dit volk zal elders naijver teweeg brengen en vrees. Want de zon is voor Duitsland aan het opgaan en het weet de leidende mogend heid, de Verenigde Staten, achter zich. De uitslag van deze verkiezingen is ge grondvest op een reële waarde. Op onze vraag aan een grondig kenner van het mo derne Duitsland, op welke ideologie het leefde na de ineenstorting van de Hitier- illusie, was het antwoord op gene, alleen maar op de hoop op uitredding. Die hoop heeft haar stem gevonden in Adenauer's overwinning. Ten slotte deze verkiezingen hebben al leen betrekking op West-Duitsland. Er is daarnaast het Oosten, dat leeft onder Rus sische heerschappij. Zal, als de hereniging aan de orde komt en die zal onvermijdelijk blijken, een communistisch Oosten de mag neet zijn die het Westen meetrekt On denkbaar na deze stembus. Zal het Wes ten de magneet zijn, die het Oosten aan zuigt Dit is waarschijnlijker. Eigenlijk is het Oosten al in heimelijke revolutie tegen de communistische dicta tuur. De communistische invasie in West- Duitsland, om daar de verkiezingen te be- invloeden, is een volkomen fiasco geworden. Ondanks de gevaren waarvoor wij niet blind zijn kunnen wij niet anders dan bevredigd zijn over de uitslag van deze verkiezingen, omdat zij het Westen verster ken tegen een voortdurende bedreiging. Dr. P. H. Ritter. Volgens een dienstorder van de P.T.T. is binnenkort een K.B. te verwachten, waar bij het zinken dubbeltje en de oude bronzen cent met ingang van 15 September a.s bui ten omloop wordt gesteld. Gedurende een termijn van drie maanden, dus tot 15 De cember 1953 wordt aan het publiek de ge legenheid gegeven deze munten bij de post kantoren in te wisselen. Het herstel van de gronden in de pol der Kruiningen zal wel twee of drie jaar vergen. Er is veel meer zand binnengeko men en over het land verspreid dan men dacht. Ook is naar schatting 300.000 M3 slib in de sloten gekomen. Wintergewassen zullen er deze winter niet gezaaid kunnen worden en men zal blij mogen zijn als er in het a.s. voorjaar nog wat gezaaid kan worden. Ten noorden van de spoorlijn is veel slib afgezet op de met bomen beplante percelen, welk slib zeer waardevol is. Het slib zou daar kunnen worden weggehaald om het te brengen op plaatsen waar de bouwvoor geheel is weggespoeld. Ook het aangespoelde zand moet weggevoerd wor den, maar dit alles kost schatten geld. Over enkele weken hoopt men met de kartering van de polder gereed te zijn en eerst dan zullen definitieve plannen voor herstel pp- gemaakt kunnen worden. Het totaal aantal slachtoffers van de overstromingsramp bedraagt volgens het in formatiebureau van het Nederlandsche Roo- de Kruis 1795. Dinsdagmiddag reed een personen auto van de Koninklijke Marine komende uit Den Haag en op weg naar Vlissingen bij de hoek Zanddijk-Rijksweg Kruiningen door onbekende oorzaak van de dijk. De wagen sloeg over de kop. De chauffeur liep een armbreuk en een lichte hersenschudding op, de twee andere inzittenden kregen lichte verwondingen. Veel gedupeerde grondgebruikers in de te herverkavelen Zeeuwse gebieden heb ben zich bij de Stichting Beheer Landbouw)- gronden in Zeeland aangemeld om in aan merking te komen voor een bedrijf in de N.O.-polder, Quarles- of Braakmanpolder. Vooral op Schouwen en Duiveland blijkt hiervoor veel belangstelling te bestaan, Mr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel heeft medegedeeld, dat er met verschillende Kamers in den lande besprekingen worden gevoerd over de instelling van helicopter- diensten die van Rotterdam zullen uitgaan. Vooral gaat de belangstelling uit naar een verbinding met Zeeland, dat vroeger een verbinding had met Rotterdam vanaf het vliegveld Haamstede. Voor) de instelling van een helicopterdienst zal eerst overleg gepleegd worden met de K.L.M., om onze nationale luchtvaart niet te schaden. i In de Blauwe Slink, tussen Vlieland en Terschelling is het stoffelijk overschot gevonden van Klaas Tot, de schipper van de reddingboot „Brandaris" die op Zondag 16 Augustus bij een zeiltochtje in het Schui tengat over boord sloeg en sindsdien werd vermist. Frankering bij abonnement, Axel ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra J. W. B. D. Heeft een huurprijskwestie en vraagt dientengevolge inlichtingen. AntwoordUit uw toelichtingen en uit de vet- kregen inzage van het „advies blijkt ons dat de indertijd plaats gehad hebbende verhoging in feite ten onrechte is geschied. Doorslaggevend was toen de huurprijs op 9 Mei 1940. Deze huurprijs had daar na gewijzigd kunnen worden, waren er verbeteringen aangebracht, met het gevolg dat het huurgenot ver hoogd was geworden. Het verven en behangen van een kamer is geen verbetering in de zin der wet. Even min kan dit gezegd worden van de reparatie aan de schoorsteen. Deze reparatie zal wel een gevolg zijn van een mankement en dan is de eigenaar verplicht dit mankement te verhelpen, zonder meer. De over dracht van vader op dochter is evenmin een reden om de huur te verhogen. Het door de huuradvies commissie uitgebrachte advies is derhalve als juist aan te nemen. Al met al is deze vaststelling slechts een „advies" en kunt u natuurlijk de définitieve vast stelling der huur voorleggen aan de kantonrechter. Veel kans op succes geven wij u echter niet. Wat uw andere vraag betreft over de huurprijs per 1Jan. 1954 delen wij u onder voorbehoud mede, dat, als de wet wordt aangenomen zoals momenteel in de bladen is vermeld, de huur van dit pand zal komen op 12,50 (basishuur) plus 45% 18,15 plus (tij delijk) ƒ2,50 20,65. De meningen over dit voor stel lopën echter nogal uiteen. B. te D. Zit er in zware shagtabak meer nicotine dan in lichte Antwoord i Tenzij men in de dure soorten komt, blijft dat vrijwel gelijk. Hoe betere tabak ,hoe duurder dus, zoveel te meer nicotine zit er in. Men moet hier bij echter ook bedenken, dat er al veel nicotine uit gehaald is voor de tabak bij de fabriek terecht komt. De nicotine wordt immers veel gebruikt voor be spuitingen. J. Z. Kunt u mij de bereidingswijze van „bier- koken" uiteenzetten AntwoordWij veronderstellen, dat bier wilt maken. U kunt als Volgt te werk gaan in een zakje doet u een kopje suiker, een kop gerst, een kop hop en een theelepeltje extract, het z.g. „Wort". Deze in grediënten laaf u b.v. een uur koken in 10 liter water. Na afkoeling doet u er wat gist bij Dan dient u alles te laten gisten niet maar een paar uur, want dan hebt u kans dat de boel uit elkaar springt. De gisting gaat in flessen n.l. nog door onder vorming van al cohol en koolzuur. In brouwerijen laat men het meng sel meestal wel een dag of 5 gisten (de hoofdgisting) en daarna wel 3 a 4 weken nagisten. Kamertempera tuur is echter iets hoger, zodat deze tijdsduur wel licht iets korter kan zijn. Het uitwerken van de gist kunt u constateren aan het helder worden van het bier en aan het bezinksel, dat onder in de fles komt te liggen. Is het dus alles6goed helder, dan kunt u het bier bottelen. Agent. Waar kan ik het boek „Cirkelgang door Maartje Zeldenrijk verkrijgen AntwoordWendt u zich tot Sijthof's Uitgevers maatschappij, Doezastraat te Leiden. E. V. P. Kunt u mij helpen aan een recept voor augurken in azijn en rheumatische pijnen wrijft U weg met die dag vergoedt. U hebt dan immers geen gelegen heid gehad, wat anders te zoeken. W. S. Mijn inwoning gaat verhuizen. Er is schade aangericht. Wie moet dat betalen, AntwoordDe inwoning zelf moet een en ander weer in orde laten maken. Als die niet betalen kan of wil, moet u het zelf doen. De hoofdbewoner is aan sprakelijk tegenover de huiseigenaar-verhuurder. Tus sen eigenaar-verhuurder en onderhuurder bestaat er geen juridisch verband. Moreel is de onderhuurder ver plicht de hoofdbewonèr niet de dupe te laten worden van door hem aangebrachte schade Antwoord Hieronder volgt het recept 1 kg. au gurken, 1 fles inmaakazijn, 1 verse spaanse peper, 2 laurierbladen, 1 stukje gedroogde gemberwortel, 1 klein stukje mierikswortel, 1 takje venkel. Maak de augurkjes schoon, verwijder de kroontjes. Bestrooi ze met zout en laat ze een nacht staan. Vervolgens het vocht er af gieten, de augurken in een goed schoon gemaakte fles doen (uitgewassen met heet sodawater en nagespoeld met kokend schoon water). Fles eerst koud laten worden. Leg de kruiden er tussen. Vervol gens de fles vullen me de inmaakazijn, zodat de au gurkjes er goed onder staan. De fles sluiten met een perkamentpapier. J. G. B. Is mijn werkgever verplicht mij fietsgeld uit te betalen Antwoord Er bestaat bij sommige maatschappijen wel een dergelijke bepaling, ook in de landbouw wel. Maar waar u werkt schrijft u niet, dus is het ons onmogelijk u in te lichten- Is het niet het beste het aan de werkgever te vragen Of misschien kan men u op het gewestelijk arbeidsbureau inlichten, u kunt dan eventuele vragen direct beantwoorden en bent u direct geholpen. G. v .d. L. Hoe luidt het adres van Bing Crosby Antwoord s U kunt hem bereiken als u uw brief richt aan de Paramount Studio te Hollywood. A. C. H. Is het waar, dat onze voorouders thee trokken van brandnetels en dit dronken tegen rheu- matiek Zo ja, hoe luidt dan het recept Antwoord s Een aftreksel van bladeren maken ge schiedt altijd door er kokend water over te gieten. Ik betwijfel of brandnetelthee een middel is om rheu- matiek te verdrijven en zou u liever adviseren uw huisdokter een briefje te vragen voor een consultatie bureau voor rheumatische ziekten. Abonné. Bestaat het geneesmiddel Lactine Calsium en hoe is de werking daarvan Antwoord t Het genoemde middel bestaat niet. Mo gelijk bedoelt u lactas calcicus. Dit is een in de ge neeskunde veel gebezigde verbinding van kalk. Kalk wordt o.a. toegediend om het beenderstelsel krachtig te maken, om de prikkelbaarheid van het zenuwstelsel te verminderen en om het optreden van bloedingen te bestrijden. s H. G. Heeft zwart gebeitste bewerkte latten. Wil deze zwarte laag gaarne verwijderen. Hoe moet ik te werk gaan AntwoordU kunt dit bewerkenj met terpentine. Is de was, die zich in de beits bevindt verdwenen door deze behandeling, doch de zwarte kleur nog niet ge heel, dan kunt u het nog eens proberen met terpentine of wat ammoniak. Is het geheel mooi blank, dan kunt u de latten in de witte was zetten, zonodig een bor steltje gebruiken om het bewerkte gedeelte goed te kunnen afdekken. B. te F. Heb ik recht e^pvacantie gedurende een dag Ik werk bij verschillende mensen2. Als mijn mevrouw een dag uit gaat, moet ze mij dan toch betalen Antwoord t Neen, uw werkgeefster hoeft u geen vrije dag te geven, zoals wij uit uw schrijven op maken, werkt u per dag. 2. Als men u vroegtijdig hiervan in kennis stelt, dan niet. Zegt men u op de dag waarop u werken moet, dus bij uw komst ten huize van uw werkgeefster, dat u die dag niet hoeft te werken, dan is het billijk, dat uw werkgeefster u TTlllfl- Krabben en peuteren maakt da jXZ, V*L kwaal steeds erger. De helder UllSmQ ^«ibare D.D.D. dringt diep ln J de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1