AXELSE COURANT De Duitse verkiezingen AXELSE COURANT Meer aandacht voor de emigratie y» nippers srs In1 D.D.D. I# J C VINK Zaterdag 12 September '53 67e Jaargang No. 97 O NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. Er is meer over de uitslag der Duitse ver- slag zal zijn een openlijke of heimelijke strijd leen betrekking op West-Duitsland. Er is daarnaast het Oosten, dat leeft onder Rus sische heerschappij. Zal, als de hereniging aan de orde komt en die zal onvermijdelijk blijken, een communistisch Oosten de mag- Frankering bij abonnement, Axel WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1953 J NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG (Van onze econ. medewerker) Nadat in 1952 een vloedgolf van emi granten het oude vaderland had verlaten, begon zich in dit voorjaar een reactie te vertonen. De emigratie naar Australië ver minderde tot minder dan de helft van het aantal landverhuizers in de overeenkomstige periode van 1952. Canada, dat het meest in trek is, zag 30% minder Nederlanders zijn grondgebied betreden, dan in het eerste halfjaar van 1952. Men heeft de oorzaken van de teruggang in veel gevallen gezocht in een aantal min der gunstige verhuizingen. Er kwamen ver halen in omloop van teleurgestelden, die al even overdreven werden, als de goede er varingen van de eerst vertrokkenen. In wer kelijkheid moet men de oorzaken zoeken in een meer rustige ontwikkeling van het emi gratiewezen na een aanvankelijke hausse. Nadat de regering zich meer intensief met de emigratie ging bemoeien en met name onder bepaalde voorwaarden een vrije over tocht werd gegarandeerd, steeg het aantal aanmeldingen boven normaal. Men kan het vergelijken met de extra-omzet van een win kelbedrijf, nadat dit een extra-aanbieding heeft gelanceerd. Na verloop van tijd wordt deze niet meer aantrekkelijk gevonden en dan ebt de belangstelling langzaam weg. Een tweede omstandigheid was gelegen in het toenemende gevoel van zelfbewust zijn en de stijgende moed in de West- Europese landen, nadat enkele jaren lang de Russen het initiatief in handen hadden gehad in de z.g. koude oorlog. De West- Europese mens is meer evenwichtig en vast beraden inzake de toekomst van ons wereld deel, dan in de achter ons liggende jaren. De derde oorzaak ligt in het afgenomen werkloosheidscijfer, nadat dit een tijdlang onrustbarend was gestegen. Zodra velen op korte termijn enige bestaanszekerheid zien, verdwijnt de opgekomen lust tot emigratie. De drang blijft. Men mene niet, dat emigratie-mode zo danig zal veranderen, dat het aantal land verhuizers op de duur niet meer waard is •genoemd te worden. De uittocht van Ne derlanders naar de jonge landen zal aan houden, zolang die onbevolkte rijken hun medewerking blijven verlenen. Ondanks het niet te vermijden geringe percentage teleurgestelden, is het aantal ge slaagde emigranten ver in de meerderheid. Na een korte aanlooptijd van rond een jaar stijgt de welvaart van meer dan 80% der landverhuizers ver boven die zij in het va derland kenden. Hierin moet men de oor zaak zoeken van de bereidheid der overheid om de emigranten te blijven steunen en de voorlichtingsorganen te verbeteren. Deze gedragslijn is voor Nederland de enig juiste want de toekomst voor het groeiende Ne derlandse volk ligt over de grenzen. Het is mogelijk, een land, dat in de agra rische sector verzadigd is, te industrialiseren. Daarmee blijven degenen, die in de bewer king van de aarde hun levenswerk zoeken, evengoed op het buitenland aangewezen. Daaronder vindt men de meeste emigranten. Zij kiezen meestal Canada, om de gesteld heid van de bodem. Canada, dat ook in De welvaartspositie daalt levenswijze de Nederlanders het meest be nadert, zal in de eerstkomende jaren in toe nemende mate blijven trekken. Sedert het begin van deze eeuw groeide zijn bevol king van vijf tot veertien millioen zielen. De Nederlandse geleerde, prof. v .d. Valk, die Canada goed heeft bestudeerd, voorspelt het land een nog grotere opgang, dan de Verenigde Staten maakten in de verstreken halve eeuw. Een rekenfout. Australië is de zondebok geweest van de afgenomen emigratie. Hier heeft zich een korte economische depressie voorgedaan, die ook op immigranten van invloed was. De oorzaak daarvan was gelegen in de over schatting van de termijn, die bij de ontwik keling in acht moest worden genomen. De bevolking steeg op zeker moment door import zo snel, dat er onvoldoende kapitaal goederen waren om de vele handen werk te verschaffen. De fout was een rechtstreeks gevolg van de wens der exporterende landen om alleen werkkracht kwijt te raken en die van de importerende landen om vooral toch de aanwezige bewoners geen concurrentie te bezorgen. Tekorten aan woningen, aan fabrieken, aan haveninstallatie's, aan goede wegen en werktuigen om ze aan te leggen, leidde tot en inflatie aan arbeidskracht, die op een be paald moment niet meer gestuit kon worden. De opgesomde tekorten aan goederen, die door vakmensen binnen een redelijke ter mijn kunnen worden gefabriceerd, wijzen er op voor hoevelen er een grote welvaart in Australië ligt te wachten. Meer contact. Men zal er in Nederland oog voor moeten krijgen, dat de emigranten in staat moeten worden gesteld, zoveel mogelijk werktuigen mee te nemen, die het onmisbaar supplement vormen van hun eigen werkkracht. Een nau wer contact tussen overheid van overbevolkt en onderbevolkt laqd is noodzakelijk, ,om deze moeilijkheden te zien er aan tegeknoet te komen.. In een land waar de-bevolking stijgt, ook wanneer men de emigratie' meetelt, zal een deling en herverdeling van nationaal inko men niet kunnen verhinderen? dat de ge middelde welvaartspositie van de bewoners op de duur daalt. Industrialisatie-program- ma's kunnen zolang verlichting brengen, tot de afzet dor overproductie stokt, of de ver meerdering der bevolking in een nog sneller tempo voortgaat. In een land met onderbevolking stijgt de welvaart met; elke toenemende productie. Organisatie van productie, verkeerswezen, handel, scheepvaart, veredelingsindustrie en verzekering staan in jonge landen nog in de kinderschoenen. Waar er hier twee of drie krachten over zijn, komt men er ginds vier of zes van tekort. Het komende regeringsprogramma van Nederland zal weer alle aandacht besteden aan de emigratie. Het zal velen een nieuwe toekomst brengen. Het betekent voor ons land vertraging op de weg naar een dalende levensstandaard. Drs. Mierlo. Naar uit Narvik wordt bericht, zou daar een schip zijn binnengekomen met een vliegende schotel, die gevonden werd op Spitsbergen door Noorse straaljagers. Het zou een uitgewerkt model van de Duitse V-7 zijn, dat blijkens de opschriften van Russisch maaksel zou zijn. Het zou een mid dellijn hebben van vijftig meter en uitgerust zijn met niet minder dan 46 straalmotoren en draadloos bestuurd worden. Men schatte de actieradius op 30.000 km en de vlieg hoogte op 160 km. Het Amerikaanse blad .Aviation Age" vertelt dat de Russen ra- kettenbases hebben aangelegd van Finland tot de Zwarte Zee en van Archangel tot Noordoost Siberië, van welke bases draad loos bestuurde raktten kunnen worden ge richt naar elk gewenst doel in West-Europa, Alaska en de Verenigde Staten. Negen Nederlandse militairen zijn Za terdagmiddag bij een verkeersongeluk op de Luneburgerheide gewond geraakt. Zij reden in een militaire vrachtauto, die in botsing kwam met een Duitse personenauto. Tot Vrijdagavond is op gironummer 777 van het Nederlandsche Roode Kruis voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Griekenland een bedrag gestort van f 142.918,18. Bij de verkiezingen in Duitsland heeft de C.D.U., de partij van dr. Adenauer een grote vooruitgang kunnen boeken, de com munisten zijn sterk teruggedrongen en ook de neo-nazi partij heeft, buiten haar traditio nele gebied geen voet aan de grond ge kregen. Slechts de sociaal-democraten heb ben zich wet ent handhaven. Zaterdagmorgen liep bij het Maas station te Rotterdam een trein voor een ge deelte uit de rails, doordat bij het overgaan van enkel in het dubbelspoor het eerste rij tuig naar links en het tweede naar rechts ging. Doordat op een ander spoor een reser- vetrein werd voorgereden ontstond er geen stagnatie in het verkeer. Volgens de Stockholmse correspon dent van het West-Berlijn,se blad „Der Abend" is mevr. Beria degene geweest, die haar man heeft verraden. Zij zou Malenkov voldoende bewijsstukken hebben geleverd, om de arrestatie van Beria te rechtvaar digen. Kroeglov, een neef van mevr. Beria zou als tussenpersoon gefungeerd hebben, Bij opgravingen te Stevensweert is men gestoten op de resten van een 13e of 14e eeuwse w'aterburcht, n.l. een woon- en ver dedigingstoren van 10 bij 10 meter. De fun damenten zijn vijf meter diep. Maandacj stond Amerika in het teken van de arbeid. Op deze officiële feestdag, die elk jaar valt op de eerste Maandag van September viert het gehele Amerikaanse volk Labor Day, de dag van de arbeid en zijn er overal in he land optochten en massa vergaderingen, waarop vele vakverenigings leiders het woord voeren. Dit jaar vierde men Labor Day in de geest van „verbroede ring en toewijding aan de wereldvrede". enstorder van de P.T.T. B. te verwachten, waar- dtje en de oude bronzen n 15 September a.s bui- gesteld. Gedurende een aanden, dus tot 15 De- aan het publiek de ge- leze munten bij de post- elen. n de gronden in de pol- wel twee of drie jaar meer zand binnengeko- and verspreid dan men r schatting 300.000 M3 komen. Wintergewassen ter niet gezaaid kunnen 1 blij mogen zijn als er r nog wat gezaaid kan den van de spoorlijn is de met bomen beplante zeer waardevol is. Het ten worden weggehaald a op plaatsen waar de 5 weggespoeld. Ook het moet weggevoerd wor- kost schatten geld. Over it men met de kartering ted te zijn en eerst dan ilannen voor herstel pp- rorden. ntal slachtoffers van de bedraagt volgens het in- het Nederlandsche Roo- ag reed een personen- aklijke Marine komende op weg naar Vlissingen ijk-Rijksweg Kruiningen arzaak van de dijk. De le kop. De chauffeur liep n lichte hersenschudding inzittenden kregen lichte erde grondgebruikers in i Zeeuwse gebieden heb- hting Beheer Landbouwj- d aangemeld om in aan- voor een bedrijf in de les- of Braakmanpolder, /en en Duiveland blijkt ïgstelling te bestaan. der Mandele, voorzitter Kamer van Koophandel dat er met verschillende de besprekingen worden nstelling van helicopter- otterdam zullen uitgaan, langstelling uit naar een :eland, dat vroeger een tt Rotterdam vanaf het de. Voor') de instellfng dienst zal eerst overleg iet de K.L.M., om onze t niet te schaden. t Slink, tussen Vlieland het stoffelijk overschot is Tot, de schipper van andaris" die op Zondag zeiltochtje in het Schui- sloeg en sindsdien werd Frankering bij abonnement, Axel ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra lrh -1 tm -1 -J m J.. .1L .1 L», 17- 1 1* i i. 67e Jaargang die dag vergoedt, U hebt dan immers geen gelegen heid gehad, wat anders te zoeken. W. S. Mijn inwoning gaat verhuizen. Er is schade aangericht. Wie moet dat betalen,? zelf moet een en ander :n. Als die niet betalen kan en. De hoofdbewoner is aan- luiseigenaar-verhuurder. Tus- en onderhuurder bestaat er [oreel is de onderhuurder ver liet de dupe te laten worden chte schade ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 1,75 Buitenland 1 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bl| contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent Iedere regel meer 12 cent extra. s ben en peuteren maakt da steeds erger. De helder ire D.D.D. dringt diep in lën door, zuivert, ontsmet

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1