AXELSE COURANT Financiële vraagtekens Gemeenteraad van Axel nippers Sanapirin 3 goede J n VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Ideaal voor ieder die brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. Een loslippige regerinsinstantie stelde ons l in de gelegenheid van de begrotingscijfers Ivoor 1954 kennis te nemen, alvorens de mi nister van financiën met het bekende koffer tje wandelt naar de Staten-Generaal. Zij ga ven ons een tekort te aanschouwen van on geveer 700 millioen. Het tekort is ontstellend, maar men kon een ongunstig cijfer verwachten. De wa tersnood eist een geweldige greep in de schatkist en bovendien heeft de staat van zijn armoede nog een lange reeks van sociale voorzieningen en salarisherzieningen te be talen, die nu eenmaal tot het beleid horen van een progpessieve regering. Wij waren op onrustbarende mededelin gen voorbereid en wanneer wij een grove indiscretie in ambtelijke kringen niet genoeg kunnen laken, er staat tegenover dat, nu het in Nederland ongekende feit heeft plaats ge had, de burger zich vroegtijdig kan bezinnen over de huidige toestand van het land. Een bedenkelijker mededeling nog dan die over de grijnzende begrotingscijfers achtten wjij het bericht, dat het uitgavencijf'/r in de rijksbegroting, dat wordt geraamd op 6 mil liard, het hoogste cijfer is dat ooit in de fi nanciële geschiedenis van ons land is voor gekomen. Men vraagt zich opnieuw af, waarom tijdens een periode van klaarblijke lijke staatsarmlastigheid een zo brede sociale politiek moet worden gehandhaafd als die welke nog steeds wordt gevoerd. En men vraagt door. Men verwondert zich over het gebaar der regering, die onder de kommervolle omstan digheden, waarin w'ij leven ,met een wets voorstel in het licht treedt, waarbij haar eigen bezoldiging en die der kamerleden ver hoogd wordt. Er zijn motieven aan te voe ren, welke bij een sluitende begroting dit voorstel zouden wettigen. De arbeid van regering en volksvertegen woordiging is zw!aarder en ingewikkelder dan vroeger, al ontbraken tijdens de behan deling van het wetsontwerp tot aansluiting, zonder enicfe garantie van Nederland bij de Europese defensiegemeenschap, een zeer groot aantal kamerleden op het appèl. Maar de bevolking, die in hetzelfde nummer van de couranten, waarin hun het schrikkelijk tekort op de begroting wordt meegedeeld, het voorstel leest van de nieuwe verhoging der bezoldiging van onze regeerders, wordt wrevelig. Waarom geeft de overheid niet het voorbeeld van offervaardigheid nu de nood stijgt Tussen de sensationele mededelingen in de courant rijst het belastingspook. Het is ondenkbaar, dat de uitgjavenpolitiek waar onder w)ij leven kan worden voortgezet zon der verzwaring van belastingdruk. En deze belastingdruk treft hetgeen oprecht is maar een bepaald gedeelte van de bevolking. Wij vinden daaromtrent gegevens in een brochure van de heer M. A. Wisselink, hoofdinspecteur-titulair van 's Rijks belas tingen. De schrijver herinnert ons er aan, dat de staat thans ongeveer acht maal zoveel van de bevolking int dan voor de oorlog, een toeneming welke niet alleen te verklaren is uit de prijsstijging, uit de inflatie of uit de oorlogsschade. Dit betekent dat de staat veel meer bemoeiingen heeft gekregen met het maatschappelijk leven, dat aan de burger be paalde taken werden afgenomen en dat voor komen werd dat burgers bepaalde handelin gen zelf doen. Verschillende ondernemingen zitten met de moeilijkheid der vernieuwing harer oude bedrijfsmiddelen. In sterker mate dan voor heen moeten zij op de banken steunen, het geen in wezen leidt tot een verandering van de structuur van een deel der ondernemers wereld, omdat de banken zich onder de con trole bevinden van de centrale bank en de staat dit alles in tijden van depressie er toe leiden moet, dat op de overheid een beroep wordt gedaan. Maar om op de onrechtvaardige verdeling van de belastingdruk terug te komen. Het is uit de cijfers duidelijk, dat de salarissen van 7000 of hoger, ten gevolge van de progressie zeer grote offers brachten voor de sanering van het budget. Nog sterker is de druk voor verhuurders, pachters, rente niers en lijfrentetrekkers, die in vergelijking met 1940 niets vooruitgingen en die dus tot een extra offer gedoemd zijn. De nivellering en distributie van inkomen en vermogen vindt niet alleen plaats via de inkomstenbelasting, maar ook via de omzet belasting. In totaal betaalt de bevolking nu 14 maal zoveel omzetbelasting dan in 1940, maar ook hier Wordt zij voor het leeuwen deel door de kleinere, 'z.g. „betere" gj:oep betaald. z De vragen, tot welke de nood ons dwingt zijn samen te vatten in deze twee of de uitgavenpolitiek van de regering niet moet worden gewijzigd en of de fiscale druk niet rechtvaardiger moet worden verdeeld. Het maakt een eigenaardige indruk, dat in deze tijd in Den Haag, dat niet voldoen de woonruimte heeft voor zijn burgers, het bouwvolume wordt besteed aan twee palei zen voor het ministerie van oorlog en velen vragen zich af wat de kostbare reislust van ministers en ambtenaren voor nuttig effect heeft. Tegenover de onheilspellende begrotings cijfers is de uitroep gewettigd „Het kan wat minder 1" Dr. P. H. Ritter. 2AMA^,n0yUt Zitting van Dinsdag 1 September 1953 Onrustig, gejaagd? Maak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Neem een oi twee Rennies, De 78-jarige bouwer van de Antwerpse „boerentoren" Jan van Hoenacker, heeft van het N. I. R. opdracht ontvangen een plan te maken voor het bouwen van nog twee verdiepingen op het al 88 meter hoge gebouw. Bovenop komt dan nog een anten ne van meer dan 110 meter. Op deze ver diepingen za\ het N.I.R. haar televisiedienst onderbrengen. De Britse straaljager-piloot Neville Du ke is thans de snelste piloot ter wereld. Na dat hij eerst bij een mislukte poging een noodlanding op een wiel moest maken, slaag de hij er deze week in om met een Hawker Hunter een snelheid te behalen van 1162 km per uur, dat is 10 kilometer meer dan het oude Amerikaanse record, dat op 1152 km stond. Op een onbewaakte overweg bij Roer mond is een kind door een passerende loco motief gegrepen, waarbij het zo ernstig werd gewond, dat het enkele uren later in het zie kenhuis overleed. In de New-Yorkse dierentuin is een dier geboren dat tot vader een zebra en tot moeder een ezel heeft. De kleine heeft de oren van zijn moeder en de strepen van zijn vader. Een groot passagiersvliegtuig van de Ajir France, dat op weg was van Parijs via Nice naar het Verre Oosten is in Zuid- Frankrijk tegen een berg te pletter gevlo gen. 33 passagiers en 9 leden van de be manning kwamen om het leven. Onder, hen bevond zich de beroemde musicus Jean Thibaud, die op weg was naar Tokio, om daar te concerteren. In de Verenigde Staten heerst al de gehele week een hittegolf van de Atlanti sche Oceaan tot de Rocky Mountains. Er zijn reeds meer dan honderd doden te be treuren. De A.N.W.B. heeft zich weer tot de minister gewend in verband met het brom- fieijsenprobleem. Volgens de bond diepen de bromfietsen, nu zij naar het rijwielpad verwezen zijn, ook fiscaal met gewone fietsen te worden gelijkgesteld. Het zou on billijk zijn, aldus de A.N.W.B., als de bromfietsers voor het gebruik van de rijwiel paden belasting zouden moeten betalen, ter wijl de gewone fietsers daarvan zijn vrij gesteld. Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 67e Jaargang No. 95 ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. y Dinsdagavond 1 September des avonds 7 uur kwam de nieuwe raad Van onze gemeente in voltallige zitting voor het eerst bijeen. Na opening op de gebruikelijke wijze door burge meester van Oeveren volgde de beëediging (of af legging van de belofte) door de raadsleden, waarop burgemeester van Oeveren zich in een korte toespraak richtte tot de leden, van deze nieuwe gemeenteraad. De burgemeester hoopte dat de arbeid van deze nieuwe raad gezegend zal mogen zijn en dat men steeds voor ogen zal houden hier te zitten om aller eerst de belangen van de gemeente te dienen. Ver schillen zullen er zijn, tegenstellingen zullen zich open baren. dat spreekt vanzelf. De een zal de belangen van de gemeente anders zien dan de ander. Doch dit is van geen betekenis wanneer wij ons slechts be wust zijn waarom wij hier zijn Niet voor onze eigen belangen te behartigen, maar om die der gemeente te dienen. Na de oorlog heeft onze gemeente een structurele verandering ondergaan en deze is ook nu nog aan de gang. Terugzien naar de oude tijd, voor sommigen wellicht de goede oude tijd is als leven in een droom wereld ,wij moeten realistisch progressief zijn. Vervolgens richtte burgemeester van Oeveren zich inzonderheid tot de nieuwe leden, d.w.z. die leden welke nog niet eerder in de raad zitting hadden Ik hoop dat u spoedig hier uw plaats zult hebben ge vonden en, u zult hebben ingewerkt en de gemeente met nuttige raad en adviezen zult kunnen dienen. In zonderheid ook een welkom aan mevrouw Folkersma- Staal, in wie wij het eerste vrouwelijke lid van ons college begroeten. Spr. memoreerde dat eens Vondel gezegd heeft „Een vrouw is duizend mannen te erg." Als dit zo is en de mannen willen hier de strijd aanbinden, dan zal deze raad een activiteit te zien geven, zoals wij die nog nimmer hebben gekend De burgemeester achtte het een voorrecht een vrouw te mogen zien meewerken aan wat men zo vaak de huishouding der gemeente noemt. En wanneer men het woord huishouding uitspreekt denkt men toch niet aan „vroede vaderen maar veeleer aan een wijze moeder. Moge uw aller arbeid deze gemeente dienen De notulen van de vorige vergadering worden over eenkomstig het ontwerp vastgesteld. Het volgende punt van de agenda is de verkiezing van twee wethouders, waarbij de heer C. van Bende- gem voor deze verkiezing een verklaring wenst af te leggen, namens de P v. d,A.-fractie in deze raad. Het speet spreker na de opgewekte klanken in de woor den van burgemeester van Oeveren hier in mineur te moeten spreken. Iedereen dacht dat met de huidige verkiezingsuitslag met de oude coalitie zou worden gebroken en ook een wethouderszetel zou worden toegekend aan de grootste partij van links. Ook nu werd met ons evenwel weer geen overleg gepleegd, terwijl daarvoor nu toch nog meer aanlei ding was dan voorheen, waar wij nu drie zetels in deze raad hebben bezet. Tijdens de verkiezingsactie was rechts het wel zeer Mijn hardt' s Zenuw tabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. en op 't zelfde moment is dat zuuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben, Rennies zijn hy giënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk engemakkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. s oneens en spreker wijst op enkele pamfletten van de partij van de heer Oggel. Maar nu het er op aankomt is men blijkbaar alle geschillen en zaken waar men de kiezers mee heeft bewerkt weer vergeten en is men het toch weer eens. Spr. besluit met nadrukkelijk vast te stellen, dat de P. v. d. A. een wethouderszetel ambieert en ten volle bereid is de verantwoordelijkheid voor een dergelijke plaats te dragen. Hierna volgt de stemming .waarin bij eerste stem ming de heer P J. van Bendegem wordt gekozen met 8 stemmen (de heren Kesbeke en C. van Bendegem resp. 2 en 3) en bij de tweede stemming de heer C. de Putter wordt gekozen met 7 stemmen (de heren C. van Bendegem en Kesbeke elk 3). Tot leden van de gascommissie worden benoemd de heren P. A. Wondergem, P. Tollenaar en, K. Hamelink resp. met 13, 12 en 13- stemmen. Tot leden van de bouwcommissie worden benoemd de heren C, van Bendegem, A. J. M. Kesbeke en D. J. Oggel, resp. met 13, 13 en 12 stemmen. Tot plaatsvervangende leden van deze commissie worden benoemd de heren J. Pijpelink en P. A. Won dergem met elk 12 stemmen en tot deskundige de heer A. J. van Hoeve met 13 stemmen. Tot leden van de commissie van toezicht op het gemeentelijk woningbedrijf worden benoemd als ver tegenwoordigers van de gemeente de heren C. van Bendegem (13) en J. Pijpelink (12), als vertegen woordiger der huurders de heer A. Ruijtenburg (13) en als deskundige de heer F. J. Lensen (11)., Tot leden van de financiële commissie worden be noemd de heren K. Hamelink (13), A. J. M. Kesbeke (13), P. Tollenaar (11) en D. J .Oggel (8). Tot plaatsvervangende leden werden benoemd de heren J. Pijpelink (11) en F. Gerris (12). Bij de benoeming van 4 leden der commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken deelt de heer Kesbeke mede, een benoeming in deze commissie niet te ambiëren en in zijn plaats candidaat te stellen de heer Maas, die ook meer deskundig is in deze materie. Benoemd worden de heren C. van Bendegem (13), E, A. Maas (13), J. Pijpelink (12) en P. A. Wondergem (12). Tot leden van de commissie van advies voor de samenstelling van strafverordeningen worden benoemd de herenW. de Feijter (12), E. A. Maas (13), F. Gerrits (13) en mevr. H. Folkersma-Staal (13). De heer W. de Feijter stelt hierbij nog voor om ook opperwachtmeester Dieleman als deskundig advi seur in deze commissie te benoemen, doch na enige bespreking acht men, het juister hier geen vaste be neming te doen, doch in voorkomende gevallen overleg te plegen met de groepscommandant der Rijkspolitie. Tot vertegenwoordiger der gemeente in het bestuur van de Waterleiding Mij. „Zeeuwsch-Vlaanderen" wordt benoemd de heer W. de Feijter. Een adres van de Stichting Raad vtn Bestuur Bouwbedrijf en de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst Bond van Ned, Architecten, waarbij aan dacht wordt gevraagd voor het vraagstuk dat wordt gescchapen door het optreden van overheidsdiensten voor het ontwerpen eti uitvoeren van bouwobjectëfr, wordt voor kennisgeving aangenomen. Zo nodig zal men hieraan t.z.t. aandacht schenken. Zoals reeds uit enkele publicatie's in de pers is ge- geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen bleken, wordt de totstandkoming bevorderd van een Koninklijk Besluit, houdende een ccomplex van maat regelen tot verbetering van de financiële positie van het burgerlijk rijksppersoneel, waaromtrent in de Cen trale Commissie voor georganiseerd overleg in amb tenaarszaken overeenstemming is bereikt. Het daarmee samenhangende ontwerp van wet is reeds door de Tweede Kamer der Staten-Generaal aanvaard. Gelet op de overwegingen, welke tot de voorge stelde voorzieningen hebben geleid en waarover over eenstemming is bereikt met de vertegenwoordigers der vakorganisaties, vertrouwt de minister van binnen landse zaken, dat voor het daarover in aanmerking komende personeel in dienst van de gemeenten over eenkomstige voorzieningen zullen worden getroffen. Besloten wordt de plaatselijke salaris- en Ioonve'r- ordening door deze wijziging aan te passen aan die van het rijkspersoneel. (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1