AXELSE COURANT Financiële vraagtekens *rs Sanapirin qqq 1 J C VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ideaal voor ieder lie brieven schrijft! FIRMA Markt 12 AXEL. Een loslippige regerinsinstantie stelde ons in de gelegenheid van de begrotingscijfers niers en lijfrentetrekkers, die in vergelijking met 1940 niets vooruitgingen en die dus tot zijn samen te vatten in deze twee of de uitgavenpolitiek van de regering niet moet worden gewijzigd en of de fiscale druk niet rechtvaardiger moet worden verdeeld. Het maakt een eigenaardige indruk, dat VOGELWAARDE LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. ZUIDDORPE. Het eiland Cephalonia is Zaterdag op nieuw door drie aardschokken geteisterd, terwijl er ook zware stormen gewoed heb ben, waardoor tenten en onderkomens van de bevolking in Argosoli zijn vernield, even als hulpgoederen, die op het strand waren opgeslagen. Ook de oogst ging verloren. Gebundelde krachten SPORTNIEUWS Maak *n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Neem een of twee Rennies. Motorsport. M.A.C.A. - ORIENTATIERIT BEKENDMAKINGEN. uwer van de Antwerpse van Hoenacker, heeft pdracht ontvangen een r het bouwen van nog >p het al 88 meter hoge jmt dan nog een anten- 10 meter. Op deze ver- .I.R. haar televisiedienst jager-piloot Neville Du- e piloot ter wereld. Na- tn mislukte poging een wiel moest maken, slaag in om met een Hawker d te behalen van 1162 10 kilometer meer dan ise record, dat op 1152 takte overweg bij Roer- >or een passerende loco- arbij het zo ernstig werd cele uren later in het zie- orkse dierentuin is een ot vader een zebra en 1 heeft. De kleine heeft ieder en de strepen van sagiersvliegtuig van de p weg was van Parijs 7erre Oosten is in Zuid- i berg te pletter gevlo- en 9 leden van de be- m het leven. Onder, hen seroemde musicus Jean :g was naar Tokio, om de Staten heerst al de ittegolf van de Atlanti- Rocky Mountains. Er 1 honderd doden te be- heeft zich weer tot de verband met het brom- olgens de bond diepen zij naar het rijwielpad k fiscaal met gewone elijkgesteld. Het zou on- de A.N.W.B., als de tt gebruik van de rijwiel den moeten betalen, ter- tsers daarvan zijn vrij- 3 goede Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 5 SEPTEMBER 1953 67e Jaargang No. 95 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. /Iaka «..a J M I UnrtA Jq6 «m'a4 xr/\1/l/\/v« sen op de Markt, in de Nieuwstraat en de Vlooswijk- straat vonden helaas grotendeels onder stortregens plaats. Het slotconcert met de non-stop-taptoe van de Kon .Muziekvereniging „De Unie uit Breda werd hoewel het regende door een groot publiek aange hoord, waarna deze harmonie al spelend naar de Nieuwstraat trok en de viering van dit jubileum van de Terneuzense Harmonie weer tot het verleden be hoorde. AANRIJDING. Zaterdagavond is de auto, waarin dr. Pels en echt genote en de medische student P. Verdonck waren gezeten, in botsing gekomen met de Ford-bestelwagen van P. de Witte bij de Verlaatbrug op de weg IJzen- dijkePyramide, doordat een langs de weg staande heg het uitzicht belemmerde. De auto van dr. Pels werd in de flank aangereden en kwam eerst tegen een langs de weg staand betonnen paaltje terecht dat af knapte, waarna de wagen tegen een boom tot stil stand kwam. Dr, Pels liep een lichte hoofdwonde op, mevr. Pels echter klaagde over inwendige pijn, terwijl de heer Verdonck na ter plaatste verbonden te zijn, naar het ziekenhuis te Oostburg moest vervoerd wor den. De auto van dr. Pels moest met een kraanwagen worden weggesleept. De heer Witte en zijn beide in de bestelwagen zittende kinderen kwamen met de schrik vrij, terwijl de bestelwagen slechts licht be schadigd werd. Zondagavond om half elf is er brand ontstaan in de landbouwschuur van C. Verschueren nabij Rapen burg-Tol, eigendom van mevr de Kerf te St. Jan steen. De brand, welke denkelijk ontstaan is door kortsluiting, greep snel om zich heen, zodat de brand weren van Vogelwaarde en Hulst machteloos stonden. Drie veulens en drie kalveren benevens een tractor en wagens konden uit de schuur gehaald worden, maar een stro-pers en dorsmachine, benevtens de gehele oogst, o.a, 12 gemeten tarwe, zakken gerst, haver, hooi, enz. gingen verloren. Schuur .landbouwmachi nes en geborgen oogst waren verzekerd., Zuiddorpe moge dan een( kleine gemeente zijn en misschien loopt ook een inwoner van Zuiddorpe als hij zich in Den Haag over wat dan ook zou beklagen wel de kans het advies te krijgen „zich tot zijn eigen regering in Brussel te wenden maar dat neemt niet weg dat Zuiddorpe op Dinsdag 1 September 1953 een primeur voor Nederland had. Immers de voor deze datum voorgeschreven ge meenteraadsvergaderingen tot installering van de nieu we raadsleden,etc, werd in Zuiddorpe gehouden op het tijdstip 0.05 uur, oftewel om vijf minuten over twaalf middernacht. Reden voor dit ongewone en merkwaardige tijdstip was een noodzakelijk vroegtijdig vertrek van de bur gemeester op Dinsdagochtend, waardoor men dit nach-, telijk uur bepaalde om aan de eisen van de wet te voldoen. De vergadering verliep ook op dit uur vlotNa de opening door burgemeester Puylaert werden de nieuwe raadsleden beëdigd waarna de burgemeester inzonder heid de heer Spuessens en de heer de Pau met hun benoeming complimenteerde, aangezien het voor de eerste maal is, dat zij in dit besturende college zitting nemen. Bij de benoeming der wethouders werd bij eerste stemming gekozen de heer R. A. d'Hert met 4 stem men (3 stemmen blanco). Bij de volgende stemming werd tot wethouder gekozen de heer J. A. Belaert ook znet 4 stemmen (2 stemmen blanco, 1 van onwaarde). Nadat burgemeester Puylaert de nieuwe wethouders geluk had gewenst met hun benoeming en de hoop had uitgesproken in de komende jaren op prettige wijze tot heil van de gemeente met hun te kunnen samenwerkeni, bleek er voor de rondvraag geen Be langstelling meer te zijn en kon de vergadering ha nog geen 15 minuten worden gesloten. Samengesteld uit een keur van geneesmiddelen, welke elkanders krachten versterken is een dubbel vlugge genezer en ver- drijver van griep, kou, koorts en pijnen Koker 50 tabl. 77 ct. 25 tabl. 41 ct. Voetbal. STANDAARD (Lokeren)-AXEL 1-4. Zondag had te Lokeren de vriendschappelijke re turnwedstrijd plaats tussen de elftallen van F.C. Stan- daad en Axel, Hoewel onze oranjehemden met drie invallers uitkwamen, wisten zij na een, sportieve wed strijd een 41 overwinning te behalen, nadat de rust met 1 1 was ingegaan. Wielrennen. RONDE VAN „DE SCHELDEMONO" TE VLISSINGEN. Oosthoek bij de amateurs en van Wijchen bij de nieuwelingen hebben Vrijdag te Vlissingen de wieler wedstrijden van „De Scheldemondgewonnen. Er verschenen twaalf renners aan de start voor een afstand van 36 km. De favorieten Verhelst en van Sluijs werden door pech voor de eerste plaats uitge schakeld, want de renners die hier van de fiets moes ten waren op dit parcours van slechts enkele hon derden meters gauw gedubbeld. Zo kwam Verhelst op een ronde achterstand te staan en van Sluijs zijn pech leverde hem vijf ronden ach terstand op. De Goesse nieuweling van Wijchen die ook de vo rige ronde won, had er nu ook zin in en nam een kleine voorsprong, maar die werd spoedig weer teniet gedaan. Na dertig ronden gingen Oosthoek, Verhelst en Westdorp aan de haal en van Sluijs die toen van fiets verwisseld had kreeg aansluiting bij, dit drietal die zich bij van Wijchen wisten te voegen die al eerder was uitgelopen. Met zijn vijven aan kop ging het toen verder met Verhelst op één ronde en van Sluijs op vijf ronden. h De uitslag der amateurs was 1. C. Oosthoek 2. Rien Verhelst3. H. Dominicus 4. F, van Schaik 5. A, van Sluijs. Nieuwelingen 1. Th. van Wijchen 2. J. West dorp J. de Roo4. J. van Ameele 5. Mureijn. VERHELST ZEGEVIERT MET RUIME VOORSPRONG TE 's-HEERENHOEK. Zondagmiddag werd te 's-Heerenhoek een wieler wedstrijd voor amateurs gehouden op een parcours van 2 km. lengte, dat 55 maal moest worden afgelegd. Er verschenen dertig renners aan de start onder wie ook de Axelse amateur Rien Verhelst, die er reeds in de tweede ronde samen met Westdorp in slaagd<| een flinke voorsprong te nemen. Na veertig ronden lag dit tweetal nog steeds vooruit maar bij Westdorp begon de afstand nu schijnbaar zwaar te wegen, want hij raakte zichtbaar vermoeid en moest enkele ronden later Verhelst dan ook laten gaan. In een hoog tempo zette Verhelst alleen door en met een prachtige voorsprong van ruim twee minuten kwam onze stadgenoot zegevierend over de eindstreep. Tegen het einde werd de moedige Westdorp nog ingelopen door Schrauwen en Keepers. De uitslag was 1. Rien Verhelst, 110 km. in 2 uur 56 min,2. C. Schrauwen, Ossendrecht 3. C. Kee pers, Roosendaal 4. J. Westdorp, 's-Heerenhoek 5. Looyen, Steenbergen 6, J. Konings, Breda 7. J. Roovers, Etten,8. C. Oosthoek 9. PBreugelmans, Zegge 10, Gietman, Roosendaal. Duivensport. en op 't zelfde moment is dat zuuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over i met Rennies en altijd te hebben, Rennies zijn hy- voor één. Ze zijn smakelijk te nemen, zonder water of WEDVLUCHT OP ARRAS. Zondag hield de duiven maatschappij „De Verwach ting" een wedvlucht op Arras. Afstand circa 140 km. De uitslag was als volgt 1 R. v. d. Veke, Zaamslag, (snelheid 1664,9 meter) 2. H. de Waele 3. D. Dieleman 4. M. Dieleman r 5. A, Peersman 6. Em. Pieters.7. C. van Dronge- len 8. M. Dieleman 9. R. v. d. Veke.vnd. 10. J. de Visser. De Motor- en Autoclub Axel organiseerde Zater dag een gecombineerde stripkaart- en oriëntatierit v oorhaar leden, welke meetelde voor het clubkam pioenschap 1953. Wellicht was ook het slechte weer met de hevige regenbuien oorzaak van het feit dat de motorrijders deze middag geheel afwezig waren en ook van de kant van de automobilisten de belangstelling gering was, De organisatoren/ hadden gezien het karakter van deze rit en de zorg waarmee deze was uitgezet, stellig beter verdiend, want de weinige deelnemers hadden niets dan lof over deze rit. Na de start die ditmaal te Passluis plaats vond leid de het parcours door de Westdorpse polders en na een terugkeer op Westdorpe via Zwartenhoek, Sterre, Bontekoe, in de richting Absdale, waarna te Kijkuit de finish van het stripkaarttraject was bereikt. Ver volgens leidde het oriëntatie-gedeelte via St. Jansteen naar Hulst, vandaar richting Terhole en via Lunters- hoek en Kijkuit weer naar Axel. De einduitslag was 1. D. Meeusen, Terneuzen 2. J. C. Vink, Axel 3, J. de Backer, Hulst. Voor de eerste prijswinnaar was een fraaie beker beschik- bara, terwijl deze bovendien zijn eerste plaats in het clubklassement 1953 wist te behouden en dus ook de hiervoor uitgeloofde beker (tijdelijk) mee huis waarts kon voeren. BEVOLKINGSONDERZOEK T- B. C. Het bevolkingsonderzoek ter bestrijding van de tu berculose zal gehouden worden te Spui op Woensdag 2 September 1953, van 2—4 uur en van 5—7 uur in het lokaal van de Ge reformeerde Kerk te Axel in het gymnastiek-lokaal der openbare lagere school, ingang Schoolstraat, op Donderdag 3 September 1953 van 3,30—6,30 uur, Vrijdag 4 September 1953 telkews yan 12,30—3,30 Maandag 7 September 19533 gn VaJ) 430-7,30 uur. Dinsdag 8 September 1953 Woensdag 9 September 1953 van 9,30—12,30 en Donderdag 10 September 1953 van 1,30—4,30 uur. Vrijdag 11 September 1953 vap 12,30—3,30 uur en van 4,30—7,30 uur Maandag 14 September 1953 komt te vjervaüen. Een persoonlijke oproeping wordt gezonden) aan allen, die de verschuldigde bijdrage hehb.en betaald. Op die oproeping is vermeld de datum en 'het uur. waarop de opgeroepenen in het onderzoek-lokaal aanwezig moeten zijn. De schoolkinderen worden per klasse onderzocht De kaarten hiervoor worden .aan de hoofden der scholen toegezonden. Degenen die betaald hebben, en per abuis geen Qp- roepingskaart mochten ontvangen kunnen zich op één der bovenstaande dagen aanmelden aan het ojj- derzoek-lokaal. Bewijs van betaling meebrengen. Bij het huisbezoek zijn verschillende gezinnen niet thuis bevonden. Wanneer deze personen aan het on derzoek willen deelnemen, kunnen, zij zich vervoegen aan het onderzoek-lokaal., aldaar betalen en aan het onderzoek deelnemen. Ook degenen, die zich bedacht hebben en aanvan kelijk niet doch thans wel willen deelnemen, kun nen na betaling nog aan het onderzoek deelnemen door zich aan het onderzoek-lokaal te melden, Aangeraden wordt de oproepingskaart goed (fa lezen en de daarop vermelde raadgevingen nauwkeu rig op ie volgen. Invaliden en anderen, die niet naar het onderzoek- lokaal kunnen komen, zullen zo nodig per auto wor den afgehaald. Zij ontvangen hiervan afzonderlijk bericht. Zoveel mogelijk zal met de opgegeven voorkeur» rekening worden gehouden. Evenwel gelieve men er rekening mee te houden, dat niet aan alle wensen kan worden voldaan. De burgemeester van Axel, Van Oeveren. in elk tablet, t overdaad schaadt, m worden er door ijnen verdwijnen ndkoming bevorderd van een ende een ccomplex van maat- van de financiële positie van >neel, waaromtrent in de Cen- eorganiseerd overleg in amb- nming is bereikt. Het daarmee van wet is reeds door de ten-Generaal aanvaard, lingen, welke tot de voorge- ben geleid en waarover over- net de vertegenwoordigers cfêr wt de minister van binnen liet daarover in aanmerking ienst van de gemeenten over- en zullen worden getroffen, aatselijke salaris- en Ioonve'r- tiging aan te passen aan die (Vervolg op pagina 2)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3