AXELSE COURANT Komkommertijd? „Met raad en daad jtï 3» nippers i# J C. VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG FIRMA Markt 12 AXEL. In de maand Augustus, wanneer het grootste deel der mensheid nijver met va- cantie gaat, pleegde de zeeslang zich door de couranten te kronkelen en was het de tijd van de komkommers. Dit was dit jaar anders. De bladen konden hun kopy niet op en het leek wel of er in deze zomertijd een bladzijde van het boek der historie werd om geslagen. Wij zijn eens te meer overtuigd geworden van het voortduren der krisis, Immer wisselt het wereldbeeld en overal ontvlammen plotseling haarden op onvoor ziene plaatsen. Wanneer wij spreken van een nieuwe bladzijde in de geschiedenis, dan bedoelen wij daarmede, dat de gebeurtenissen inge wikkelder worden en daf het voor de een voudige mens steeds moeilijker wordt om haar samenhang te doorgronden. Als wij op de voorgrond stellen het meest beangsti gend probleem van de oostelijke bedrei ging, dan blijkt, dat ondanks de russische verzoeningspolitiek de spanning in de we reld zich onverzwakt handhaaft. De wisseling van nota's, die van de nieu we wending na Stalin's dood het gevolg was, bracht voorlopig niet {de \oplossing, maar de bestendiging van het conflict. Men komt nog altijd niet tot elkaar, de wonde van Korea ettert nog na en middelerwijl bericht de Sowjet-regering met bravoure, dat ook zij thans de atoombom bezit. Die praalhanzerij aan twee zijden bedreven op de verdelgingsmethoden, waarmee de men sen elkaar uitroeien, is wel het schrikke- lijkst vertoon waardoor de tijd waarin wij leven gekenmerkt wordt. Telkens opnieuw verheffen zich drei gende vuisten achter de vreedzame over leggingen, maar zolang de wedstrijd om het atoomwapen wordt volgehouden blijft de vrede en luchtspiegeling. Heeft er een wijziging plaats gevonden in de verhouding tussen Oost en West? Het Oosten is verzwakt door de blijvende on rust in Oost-Duitsland, een haard die ge blust lijkt, maar waarvan Ihet onmisken baar is, dat hij nog steeds smeult. Maar het westen is aanzienlijk verzwakt door de situatie in twee der zuidelijke staten van Europa. In Italië bleek men niet in staat een duur zame regering te vormen. Het blijft daar een verwarde geschiedenis. Dit deel van Eu ropa blijkt nog steeds een open poort voor het communisme en het is met kunst en vlieg werk, dat het gehouden wordt binnen het westelijk bestel. In Frankrijk wordt de toestand steeds onduidelijker. Het is daar een afwisseling van minderende en weer opvlammende sta kingen, en ook al zou dé redering Laniel er in slagen zich te handhaven, dan blijft toch Frankrijk een onberekenbare factor. Hoe moeten wij denken over Rusland's me thode zijn tegenstanders innerlijk te ver zwakken, in verband met de uiterst wan kele toestand waarin de zuidelijke staten zich bevinden Rusland moge willig doen, maar het heeft niet alleen in de atoombom, maar ook in de bijna-ineenstorting van twee belang rijke onderdelen van het Westen een wapen in handen, dat het in staat stelt van een po litiek van concessies af te zien. van concessies af te zien. Ook in de Europa belendende gebieden heeft de onrust het vroegere evenwicht vervangen. In Marokko bevindt het ver zwakte Frankrijk zich weerloos tegen de al daar opgedoken volksbeweging. Egypte dringt op en versterkt zijn nieuw regjiem en het steunpunt van het Britse Imperium, de Suez-verbinding staat te wiebelen. In Perzië beleefden wij het (voorlopig?) einde van Mossadeq's avontuur. Deze loze speler bleek in de Sjah een tegenspeler te vinden, die tegen hem opgewassen is. Als vertegenwoordiger van het Perzisch groot grondbezit, verloor hij het tegen de Sjah, een man van sociale gezindheid wiens aan hang groter was dan men vermoedde. Maar niettemin blijft de toestand in Perzië onze ker en kan men zich niet wagen aan verdere voorspellingen. In hoeverre heeft men de hand van Moskou te zoeken achter de gloednieuwe ge beurtenissen, die zich hebben voorgedaan Het is een vraag die telkens in ons oprijst, zonder dat wij enige rustgevende zekerheid kunnen winnen. Wij gaven, zeer kort, als op de nagel van onze duim geschreven, een overzicht van de gebeurtenissen in de komkommertijd Er blijkt uit dat de wereld minder in rust ver keert dan ooit. Met een waar fanatisme hebben de men sen zich op deze vacantie geworpen. Me nigeen heeft zich de ontbering getroost van slapen in kampementen, van logeren in goed kopere gelegenheden, van vermoeiende rei zen in schommelende autobussen. De vacantiedrang schijnt wel eens een ex ponent van de algemene onrust, die de men sen van nu bevangen houdt. Maar w'ij zullen die onrust moeten overwinnen en ondanks zoveel, dat de heersende angst versterkt, ons in bezonnenheid moeten oefenen op dat wij ons geloof in de toekomst niet ver liezen. Dr P. H. Ritter Jr. Ter vervanging van het huidige type Nederlandse frankeerzegels met de beelte nis van H. M. de Koningin, zal PTT begin September een aanvang maken met geléP delijke invoering van nieuwe koninginne zegels, ook naar een ontwerp van de heer S. L. Hartz. Het eerste zegel, dat zal ver schijnen, zal het zegel van 10 cent zijn in bruine kleur. Daarna zullen naar behoef te de overige waarden worden aangemaakt. Nadat reeds bij de colportage van het blad „Alarm" enige arrestaties waren ver richt, heeft men thans ook de kopstukken van de Nationaal Europese Socialei Bewe ging gearresteerd. Ook de dossiers van de organisatie werden in beslag genomen, aan gezien het vermoeden bestaat dat men hier met een voortzetting van de N.S.B. ce ma ken heeft. In Italië heeft men thans wrakstukken van de 4 jaar geleden bij Bari verongelukte KLM-constellation „Roepmond" aan de oppervlakte gebracht. Men hoopt zo alsnog, de oorzaak van de vliegramp, die aan 33 mensen het leven kostte, te kunnen vast stellen. In de strijd tegen het water gaat het op Schouwen nog niet zo goed als men wel wenste; hoewel er zer hard gewerkt wordt. In het westelijke gat bij Ouwerkerk is het gelukt 4 aaneengekoppelde caissons te laten zinken, maar het water stroomt er nog door heen. Men wil deze openingen zo gbed mo gelijk dichten, maar de harde wind werkt erg tegen. Bij Schelphoek zijn twee grote stroomgeulen afgesloten Koningin Juliana en Prins Bomhard zullen van 9 tot 14 September een officiéél bezoek brengen aan Amsterdam. Bijna 800 Nederlanders zijn met het s.s. „Waterman" naar Nieuw-Zeeland vertrok ken. De jongste passagier is een maand oud en de oudste is 76 jaar. Er is een bonte ver scheidenheid op de beroepenlijst vermeldt Het Rijk heeft aan 70 der emigranten subsidie gegeven. In een schuurtje achter een woning in de omgeving van Freetown (West-Afrika), heeft de politie een pakje diamanten met een warde van ongeveer 1 millioen gevonden. Daar er veel illegale handel in diamanten wordt gedreven, zal het pakje wel voor de smokkel bestemd geweest zijn. In Valkenburg is een prijzenoorlog van de grote touringcar-ondernemers tegen de kleine reisbureaux. Voor 10 gulden kan men vanuit Zuid-Limburg reizen naar Luxem burg maken en voor nog minder naar de Ahr. De grote ondernemingen zullen tegen deze prijzen blijven werken tot het einde! van het seizoen. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 67e Jaargang No. 93. ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom 11,55 Andere plaatsen i 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.-. Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiên (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. ff J. v. d. B. Heeft een tropisch aquarium de visjes sterven momenteel veelvuldig. Wat kan de oorzaak hiervan zijn Antwoord U schrijft o.m. „Verder heb ik er geen acht meer op geslagenDit geachte heer is helemaal verkeerd. Een tropisch aquarium vereiet zeer veel zorg. Hoe staat het met de verwarming Deze moet zijn tussen de 20 en 25 graden. Wil men trachten de visjes te „wennen" aan kouder water, dan kan ge zegd worden, dat dit positief zal mislukken. Deze visjes gaan dood in kouder water. Men moet dus zorgen; voor verwarming, Electrische is de beste, maar pas goed op voor electrocutie van de visjes raadpleeg een deskundige. De maten van een verwarmd aquarium moeten minstens zijn 45 x 25 x 25 vers water moet men gebruiken in een tropisch aquarium, dode dieren en voedselresten worden door bacteriën verwerkt, ver bruiken derhalve veel zuurstof. Verwijdert men deze niet, dan ontstaat er een vetlaag op het water, waar door het water wordt „afgesloten!". Men kan deze vetlaag verwijderen met vloeipapier. Zeer veel sier vissen komen uit brak water, we moeten in een aqua rium van b.v. 45 liter inhoud ongeveer twee eet lepels zout toevoegen. Vermindert het water, dan wordt het zoutgehalte te groot, denk daar dus om. Verder moet gezorgd worden voor een goede lucht- doorvoer, is deze doorvoer niet in orde, dan blijft het bedorvfen water beneden, waardoor zeer jonge visjes in minder goede conditie komen te verkeren. Het zou ons te ver voeren in deze rubriek de gehele jehandeling van deze visjes te vermelden,, wij willen echter omtrent het sterven van uw visjes nog dit vermelden Het komt veel voor dat indien een tro pisch aquarium niet groot genoeg is voor het aan tal visjes dat men er in gedaan heeft, er gebrek aan zuurstof ontstaat. Men ziet dan enkele soorten, de ene meer dan de andere, steeds naar boven komen om „lucht" te happen. Wordt niet spoedig verbetering gebracht door aanvulling van zuurstof, dan gaat een visje op de zijde drijven en sterft onherroepelijk. Door voortdurende observatie moet men; op de hoogte blijven van het doen en laten van de visjesblijft b.v. een nogal beweeglijke vis op een gegeven ogen blik op de plaats hangen met neergedrukte rugvin en onbeweeglijk aangesloten buikvinnen, schiet ze niet weg als men tegen de wand tikt, schenkt ze geen aandacht aan voer, dan is in de meeste gevallen ver koudheid de oorzaak (door temperatuurdaling). Men moet dus steeds blijven opletten. Sommige vissen zoals maanvissen en Noord-Amerikaanse schijf baar zen, kunnen geweldig schrikken als b.v. 's nachts het licht ploseling wordt aangestoken. Dit soort visjes zwemmen dan als waanzinnig door het water, ochie- ten tegen de ruit op en sterven dientengevolge zeer snel. Wilt u dus vreugde beleven van uw aquarium, schenkt dan aandacht aan uw liefhebberij en kom terug op uw „Verder heb ik er geen acht meer ojc geslagen." J. P. Wie moeten de grootmoeder onderhouden, de kinderen of de kleinkinderen Antwoord Het is zo dat er onderhoudsverplich ting bestaat in geval van behoefte tussen verwanten in de rechte lijn, dus van kinderen ten opzichte van ouders en grootouders bijvoorbeeld. Eveneens tussen schoonkinderen en hun schoonouders. Hiermede zijn -YIRigle de door u bedoelde verwanten reeds genoemd. Zij kunnen dus allen tot onderhoud worden aangesproken waarbij de rechter rekening houdt met behoeften en omstandigheden, eveneens met reeds bestaande ver plichtingen die alle op de bepaling van het bedrag tot onderhoud v£n invloed zijn. W. B. Een van mijn huurders heeft de schoor steen dichtgestookt, vermoedelijk door gebruik van eierkolen en het niet op tijd vegen van de schoorsteen, Wie is nu hiervoor aansprakelijk Antwoord Indien geen overeenkomst is getroffen komt het schoonhouden van de schoorsteen voor re kening van de huurder. Plaatselijk zal nu moeten wor den uitgemaakt of het „dichtstoken te wijten is aan het niet op tijd laten vegen, dan wel aan een gebrek aan de schoorsteen. De B.Hoe maakt men boter uit geitenmelk AntwoordOp precies dezelfde wijze als boter uit koemelk. J. W. t Wil een handwerkzaak openen. Wat is er zoal Voor nodig Mag het in samenwerking met een zuster Antwoord i U hebt nodig een middenstandsdiploma, (in verband met Uw Mulo-diploma zult U wel ge deeltelijk vrijstelling kunnen verkrijgen). Verder moet U (of eventueel Uw zuster) in het bezit zijn van een diploma „onderkleding, baby- en corsetar- tikelen". U kunt U wenden tot de desbetreffende vakgroep, Herengracht 257 Amsterdam. Wellicht kan men U daar eveneens inlichten over prijs der cursus enz. Zoals U ziet kunt U samen de vereiste diploma's opbrengen. G. G.V.Moet ik genoegen nemen met de plaat sing van de watermeter daar waar de maatschappij deze wil hebben AntwoordDie plaats wordt in de regel vastgesteld in onderling overleg, maar er dient rekening gehouden te worden met" eventuele voorschriften der maatschap pij. Kunt U deze aangelegenheid niet beter eens gaan bepraten op het kantoor. Het komt ons voor, dat men U zeker zoveel mogelijk tegemoet zal willen komen. J. R.Hoe bestrijdt men zilverachtige beestjes die papier opvreten Antwoord -. Met een d.d.t-bestuiving, nadat het boekwerk eerst zoveel mogelijk schoongemaakt is. 2.i Wat is het zg. „koekoekspuug" in het voor jaar AntwoordDe koekoek verandert zich volgens het volksgeloof in de nazomer in een valk en wordt in het voorjaar weer koekoek. In Wegterwolde wordt hij het eerste jaar een valk, het tweede jaar een klem (kiekendief) en het derde j.aar pas weer koekoek. Als hij geroepen heeft, spuwt hij schuim uit; dit koe- koeksspeekseb in Groningerland koekoeksspij, is in werkelijkheid het vocht waarin het schuimbeestje zich ophoudt. J. R.Bestaat de zg. „Krooszee" nog en is het waar dat schepen daarin vast kwamen te zitten Wordt hij nog om dit gevaar vermeden Antwoord Wij kunnen U gelukkig mededeken, d&t <ic door U bedoelde Krooszee of Saragossa-zee in geen enkel opzicht gevaar oplevert voor de scheep vaart. De schepen varen er rustig doorheen. De zeilschepen mijden dit gebied echter, niet zozeer omdat het vaarwater gevaar op zou leveren dan wel door het over het algemeen volkomen gebrek aan wind in deze zee. Bovendien zijn de temperaturen in dit ge bied hoog en het dagenlang dobberen op een „bloed heet" olieglad zeetje is geen aangename bezigheid. Een klein zeilscheepje ondervindt bovendien veel hinder in zijn bewegingen als het in een wierveld drijft. De Sargassozee wordt gevormd door een zeer grote langzaam draaiende kolk tussen de naar bet noordwesten stromende Golfstroom en de Equato riale tegenstroom. Deze zeer langzaam wentelende kolk heeft als iedere kolk de neiging om in het water dravende zwevjende voorwerpen te verza melen, in dit geval dus wiervelden, die de zeeman daar tegenkomt. Uiteraard spreekt een dergelijk ge bied tot de verbeelding van de zeeman, zodat de Sar gassozee aanleiding was tot het ontstaan van de meest wonderlijke verhalen. Zo zou men hier mon sters hebben waargenomen, drenkelingen, die jaren lang zouden hebben geleefd van het wier van deze zee en nog veel singulierder zaken. Jammer alleen, dat al deze merkwaardige ontmoetingen en gevaren nooit zijn bewezen. H. B.Wij hebben verschil van mening ovfer de onderscheidingstekenen der militairen van de land macht. Mogen wij van U vernemen hoe die zijn AntwoordVan hoog tot laag als volgt iGeneraal 4 sterren (zilveren) met gekartelde rand Luit-generaal3 sterren (zilveren) met gekartelde rand Gen.-majoor 2 sterren (zilveren) met gekartelde rand Brig.-gen. 1 ster (zilver) met gekartelde rand Kolonel 3 sterren met balk Luitenant-kolonel (overste) 2 sterren met balk Majoor 1 ster met balk Kapitein 3 sterren op de kraag le luitenant 2 sterren op de kraag 2e luitenant 1 ster op de kraag Onderluitenant 2 knoopjes Adjudant 1 knoopje Sergeant-majoor 2 dubbele chevrons (goud) Fourier 1 chevron (goud) Sergeant 1 chevron (goud) met bies Korporaal I 2 chevrons geel katoen Korporaal II 1 chevron idem Soldaat I 1 chevron rood Soldaat (gewoon) niets s

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1