AXELSE COURANT Komkommertijd? AXELSE COURANT Wankele toekomst voor Landbouw en Veeteelt 0V* nippers *rs J C. VINK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN FIRMA Markt 12 AXEL. In de maand Augustus, wanneer het grootste deel der mensheid nijver met va- vinden, die tegen hem opgewassen is. Als vertegenwoordiaer van het Perzisch aroot- gebeurtenissen in de komkommertijd Er blijkt uit dat de wereld minder in rust ver keert dan ooit. Met een waar fanatisme hebben de men sen zich. op deze vacantie geworpen. Me- NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Schadelijke oorlogsproductie werkt na. De landen verschansen zich weer achter tolmuren. Het bericht dat Nederland een grote par tij vlees aan de Sowjet-Unie zal leveren in ruil voor tarwe, zullen velen met zeer ge mengde gevoelens hebben gelezen. Ener zijds is men geneigd om toe te geven aan het verlangen om tot grotere samenwerking te geraken met de landen achter het „ijze ren gordijn", anderzijds vreest men door die gedragslijn de economie van de communis tische staten te versterken ten koste van eigen of beter van de Westerse kracht. Bij de bovenstaande overwegingen dringt zich onmiddellijk de vraag aan ons op of wij niet inter-Ëuropees tot een grotere sa menwerking kunnen komen op het terrein van de voedselvoorziening, zodat wij de Sowjets niet nodig hebben, zolang zij ons bedreigen. Hier raken we op het terrein van de Europese landbo|uwintegratie, waaraan na de oorlog al veel aandacht is besteed. Men zou verwachten, dat de verschillende bevriende landen op dit terrein spoedig tot overeenstemming zouden komen, waar im mers een ruime voedselvoorziening in ieders voordeel is. Helaas is dit niet het geval. Vele groepsbelangen in de verschillende landen moeten tegen elkaar wordeil afge wogen, omdat hierop dikwijls de macht van de regering steunt. OORLOGSWEE. In zekere zin w'erkt ook hier een schade lijke nawerking van de oorlogsproductie in alle westelijke landen, die er op gericht was zoveel mogelijk voedsel binnen de eigen grenzen voort te brengen. Men schiep hier door kunstmatig nieuwe bronnen van in komsten voor boeren, die ze voordien niet gekend hadden door internationale concur rentie en die de bevoordeelden wensten te behouden. Ook heeft men in de jongste oorlog al te zeer het voordeel leren kennen van een on afhankelijke voedselvoorziening. Het stereo tiepe voorbeeld is Engeland, dat in de voed selpositie van Amerika afhankelijk was. Daarom begon de Britse regering reeds tij dens de oorlog de verbouw van granen en ander voedsel te stimuleren. Na het eindi gen van de vijandelijkheden is deze politiek voortgezet uit militaire overwegingen. Engeland mag nooit de kans lopen door een blokkade te worden uitgehongerd. Al leen hierom reeds is Engeland een tegen stander van landbouw'integratie in Europa. Het zou op bepaalde punten afhankelijk worden van het buitenland. Doch ook economisch hebben de Britten steeds vruchten geplukt van de chaotische markttoestanden in de Europese landbouw. Het koopt steeds de overschotten op in de landen die worstelen met een tijdelijke over productie tegen prijzen, die bij een integra tie nooit zouden worden getolereerd. In ons land met zijn sterk agrarische inslag is men daarentegen een groot voorstander van een wording der Europese landbouwmarkten. GEEN SUCCES. In de acht verstreken jaren sinds 1945 heeft men ook in het kader der Marshall hulp, steeds getracht tot een grotere vrij heid te komen in de inter-Europese handel van voedingsmiddelen. Tot heden met een zeer pover resultaat. In 1950 begon het hoopvol te worden toen Fransen en Duitsers op een internationale federatie in Zweden verklaarden voortaan broederlijk te zullen samengaan op land bouwgebied. Deze samenwerking ligt voor de hand, daar Frankrijk een groot tarwe- producerend land is, waaraan juist West- Duitsland zon behoefte heeft. In 1952 hield men een ministersconferentie die zogenaamd over onvoldoende gegevens beschikte om de integratie te kunnen effectueren. Men heeft daarna de zaak uitgesteld tot dit voorjaar. Weer is men te Parijs bijeen geweest en hoewel er een schat van documentatie-mate- riaal en gegevens ter tafel kwam, is men geen steek gevorderdIn het najaar komt men opnieuw bijeen, maar niemand verwacht eigenlijk positieve resultaten. We zijn in het stadium gekomen in dit wereldeel, waarbij niemand nog van zins is, toe te geven, zodat de Europese eenheid, ook op agrarisch gebied gedoemd is te mislukken. De stuurloosheid van Frankrijk zal dit pro ces nog versterken. ACHTER DE MUUR Zo zijn we dan gedwongen terug te keren tot de politiek van tolmuren, die slechts bij verdrag of bij wederzijdse begunstiging tij delijk wegvallen.Elk land van de bonte leg kaart in dit werelddeel produceert zijn voed sel, beschermt de productie ten koste van alles en koopt alleen dan elders wanneer er een ernstig tekort dreigt. D economische schade aan de Europese landbouw toegebracht door dit systeem is enorm. De militaire voordelen, die er aan zijn verbonden wegen daar niet tegen op. Nederland laat zich door de Europese in tegratiegedachte over het algemeen te zeer op sleeptouw nemen. Wij verdoen er te veel tijd mee en kunnen ons de luxe nog permit teren deze politiek voort te zetten dank zij de positie van ons land als goedkoopte-eiland van Europa. Wij dienen te beseffen dat deze gedragslijn haar basis vindt in hoop en idea len, doch niet op een reëel fundament. Bij de toenemende productie van landbouwpro ducten op de wereld, die zich langzaam van haar oorlogswonden herstelt, moet de vraag gesteld worden of wij op de goede weg zijn. Is het tijdstip niet gekomen om de weg der liberalisatie niet verder te volgen Is het niet meer zinvol om in de naaste toe komst onze afzet van landbouw- en vee- teefltproductie meer te beveiligen door een reeks van bilaterale accoorden met landen, die behoefte hebben aan een aanvulling van hun agrarische productie Bij een voortgezette landbouwpolitiek, zoals die thans door de meeste Europese landen wordt gevoerd, dreigt er in een niet te verre toekomst opnieuw! een afzetpro- bleem voor veel producten van landbouw en veeteelt. Drs. Mierlo. De Schoen- Leder- en Mode-tentoon stelling 1953 te Waalwijk is Vrijdag door H.M. de Koningin geopend. Aanwezig wa ren hierbij o.a. de Commissaris der Konin gin in Noord-Brabant, prof. dr. De Quay en de burgemeester van Waalwijk. De Konin gen bezocht diverse stands waarbij Haar voor elk der prinsesjes een paar fraaie schoe nen en een handtasje werd aangeboden. Naumann de vroegere staatssecretaris van Goebbels wil weer aan het politieke le ven in Duitsland deelnemen. Hij hield te Kiel een verkiezingsrede, waarbij hij echter met rotte tomaten en rotte eieren werd beko geld en het publiek zo joelde, dat hem het spreken onmogelijk werd gemaakt. Vrijdagmiddag is in het Klompengat achter het grote gat bij Schelphoek op het eiland Schouwen een grote caisson vastge zet bij het kenteren van het tij. 900 ha. van de grote Schouw'ense polder is nu van de zee afgesloten. 350 ha. tussen de inlaagdijk en de oude zeewering is nog aan de zee ten prooi. Binnen 3 of 4 weken hoopt men dat ook op Schouwen bij het dijkherstel het erg ste leed geleden zal zijn. De Sjah van Perzië heeft na zijn terug keer in Teheran zijn volk toegesproken, e- venals de nieuwe premier Zahedi, die de Sjah verzocht een algemene amnestie af te kondigen. Alleen Mossadeq zaH door het hooggerechtshof berecht worden, omdat hij honderden mensen heeft laten neerschieten, nadat hij door de Sjah als premier was ont slagen. Te Raalte in Overijssel reeid de voer man v. E. met zijn vrachtauto langs het O- verijssels kanaal toen het voertuig door nog onbekende oorzaak te water geraakte. In de cabine zaten de bestuurder en 3 van zijn kinderen die jammerlijk verdronken. Ach ter op de laadbak zat ook nog een dochter tje, dat eveneens verdronk. Alleen een nich tje dat ook op de laadbak zat kon door om standers worden gered. Kort nadat de electrische trein van Hoek van Holland de bewaakte overweg te Maassluis was gepasseerd kwam Zondag morgen zoals gewoonlijk de expresse uit Hamburg uit tegengestelde richting aanrij den. De overwegwachter had evenwel on dertussen de bomen geopend en het weg verkeer had zich in beweging gezet.. Het 7- jarig jongetje F. v. I. weifelde op de rails toen het de trein zag naderen, werd gegre pen en op slag gedood. Een personenauto was de trein nog rakelings gepasseerd. De machinist van de trein, die de bomen had zien opengaan, had nog aanhoudende fluit signalen gegeven. Zaterdag is bij een onweer de blik sem ingeslagen in de kapitale boerderij van de veehouder B. te Welrijp. De gehele boer derij brandde af. Alleen het voorhuis kon behouden worden. Een partij van 120 wa gens hooi ging verloren, het vee liep buiten. Öok in de omgeving van Heerenveen brand de een grote schuur af en te Nieuwwolda een grote kapschuur met de opbrengst van 23 ha graanveld. van het huidige type trzegels met de beelte- oningin, zal PTT begin vang maken met gelef^ an nieuwe koninginne- n. ontwerp van de heer ste zegel, dat zal vcr- gel van 10 cent zijn in ia zullen naar behoef- en worden aangemaakt. de colportage van het arrestaties waren ver- ans ook de kopstukken iuropese Socialei Bewe- Dok de dossiers van de in beslag genomen, aan- m bestaat dat men hier g van de N.S.B. ce ma- men thans wrakstukken en bij Bari verongelukte „Roepmond" aan de it. Men hoopt zo alsnog, vliegramp, die aan 33 kostte, te kunnen vast- gen het water gaat het liet zo goed als men wel zer hard gewerkt wordt, at bij Ouwerkerk is het oppelde caissons te laten iter stroomt er nog door- openingen zo güed mo- (r de harde wind werkt elphoek zijn twee grote iloten na en Prins Bernhard 1 September een officiëel m Amsterdam. erlanders zijn met het s.s. Nieuw-Zeeland vertrok- ssagier is een maand oud jaar. Er is een bonte ver- e beroepenlijst vermeld, n 70 der emigranten tje achter een woning in Freetown (West-Afrika), pakje diamanten met een :er 1 millioen gevonden, ale handel in diamanten al het pakje wel voor de geweest zijn. I is een prijzenoorlog van ir-ondernemers tegen de Voor 10 gulden kan men jrg reizen naar Luxem- oor nog minder naar de lernemingen zullen tegen n werken tot het einde! Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 29 AUGUSTUS 67e Jaargang No. 93. VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. melen, in dit geval dus wiervelden, die de zeeman daar tegenkomt. Uiteraard spreekt een dergelijk ge bied tot de verbeelding van de zeeman, zodat de Sar- gassozee aanleiding was tot het ontstaan van de meest wonderlijke verhalen. Zo zou men hier mon- ~imen, drenkelingen, die jaren- efd van het wier van deze er zaken. Jammer alleen, dat tmoetingen en gevaren nooit Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 26 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 92 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. s ;rschil van mening ovfer de er militairen van de land- J vernemen hoe die zijn tot laag als volgt ilveren) met gekartelde rand ilveren) met gekartelde rand ilveren) met gekartelde rand :r) met gekartelde rand 3 sterren met balk 2 sterren met balk 1 ster met balk 3 sterren op de kraag 2 sterren op de kraag 1 ster op de kraag 2 knoopjes 1 knoopje 2 dubbele chevrons (goud) 1 chevron (goud) 1 chevron (goud) met bies 2 .chevrons geel katoen 1 chevron idem 1 chevron rood niets

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1