Het Roode Kruis helpt de Landbouw. Groots herstel van onze gulden nippers Revaluatie in zicht? cAdverteren mag geen gokje zijn! Bij de hulpverlening door het Rode Kruis zou men waarlijk niet in de eerste plaats denken aan de schenking van landbouw werktuigen. Wij zijn meestal geneigd aller eerst te denken aan de traditionele taken van het Rode Kruis, aan de zorg voor zie ken en gewonden en meer in het algemeen aa nde hulp voor de lijdenden. Welnu, wat dit laatste betreft, zien wij thans, dat tot de hulpverlening door het Rode Kruis aan de Slachtoffers van de watersnood ook be hoort de verschaffing van textiel, van hui zen en zelfs van landbouwwerktuigen. Dat is niet zo vreemd als het op het eerste gezicht lijkt. Toen allerwegen ten behoeve van de slachtoffers van de overstroming hulp werd aangeboden, was het spoedig duidelijk dat een doeltreffende samenwerking nodig was om de vele geschonken goederen in de goede richting te leiden. Bovenal moest ge zorgd Worden dat de gevers op de hoogte geraakten van de behoeften. Niemand zou er mee gediend zijn, als om maar een voorbeeld te noemen alleen maar slopen naar Nederland gezonden zouden worden en geen lakens. Het sprak vanzelf, dat het Rode Kruis met zijn internationale verbin dingen aangewezen was om dit coördine rend werk te verrichten. Reeds hadden vele Rode-Kruisverenigingen in de verschillende landen al goeder enaangöboden. Toen deze verenigingen er toe over wilden gaan de gelden, die zij met collectes bijeen gekregen hadden, overeenkomstig de internaionale be palingen in eigen land te besteden, wisten zij waaraan in de getroffen gebieden behoef-v te bestond. Zoveel mogelijk hebben zij daar door aan de wensen van de slachtoffers kun nen voldoen, met het gevolg, dat het Ne- derlandsche Roode Kruis thans kan over gaan tot de vervanging, niet alleen van ver loren textiel en huizen, maar ook van land bouwwerktuigen. Het regelt de verdeling van de werktuigen in samenwerking met de Coördinatie-commissil voor de Hulpverle ning Landbouw 1953. Aan het z.g. Landlbouwwerktuigenplan werken mee de Rode-Kruisverenigingen in Noorwegen, Zweden, Denemarken en Ca nada. Ook het Rode Kruis in Frankrijk heeft Wektuigen geschonken, evenals tal van par ticulieren in binnen- en buitenland. De uit voering van dit plan is een prachtig staal van internationale samenwerking, zoals deze; door de Rode-Kruisgedachte tot stand kan komen. Het Nederlandsche Roode Kruis en de Coördinatie-commissie voor de Hulpverle ning Landbouwwerktuigen 1953 delen ons over de geschenkzendingen nog het vol gende mee De keuze der te schenken werktuigen, de aanmaak en verzending heeft veel tijd ge vraagd. Veel moeilijkheden bracht ook met zich het opstellen van een regeling, waar door de geschonken werktuigen zo volledig mogelijk aan de getroffenen zouden worden; beschikbaar gesteld en wel de zwaarst ge troffenen het eerst. Een en ander is thans zover gevorderd, dat reeds op bescheiden schaal met de uitreiking kon worden be gonnen en spoedig zal dit tempo kunnen worden opgevoerd. De richtlijnen, die bij de toewijzing der werktuigen zullen gelden zijn de volgende. Geschonken wordt aan diegenen in de landbouw, die door de watersnood van 1 Februari 1953 zijn getroffen. Onder land bouw wordt niet alleen verstaan akkerbouw, maar ook veehouderij, tuinbouw, bosbouw, enz., terwijl onder landbouwers niet alleen worden verstaan de ondernemers, maar ook de werknemers, die in de landbouw werk zaam zijn. Geschonken worden niet alleen zaaima- chines en kunsmeststrooiers, ploegen en cul- tivatoren, maar ook tractoren en motoren, maaidorsmachines en zaadreinigers, melk machines, gazonmaaiers, gereedschappen als hamers en nijptangen, spaden en vorken, ja zelfs wordt Beschikbaar gesteld een com plete stalinstallatie en smalspoor geheel com pleet met wagens. Er wordt naar gestreefd aan de getroffe nen een in verhouding gelijkwaardig ge schenk aan te bieden. Het Ministerie van Financiën staat toe, dat geschenken worden gegeven tot een be paald percentage van de watersnoodschade. Gaat de waarde van het geschenk dit per centage te boven, dan zal de meerwaarde van de Rijksbijdrage worden afgetrokken. Dit zou tegen de bedoeling van de gevers zijn. Daarom zullen geschenken van grote waarde, zoals zware trekkers, maaidorsma chines, enz. in het algemeen slechts aan een combinatie van getroffenen worden toege wezen. De werknemers en in het algemeen ook de ondernemers met en bedrijf tot 4 ha., zul len in aanmerking komen voor toewijzing van een gereedschappakket, dat een waarde heeft van rond ƒ100. Dit pakket is door mensen van de practijk samengesteld. Aan ieder getroffen gezin uit deze groepen zal zulk een pakket worden toegewezen. Indien in een werknemersgezin meerdere personen in de landbouw werkzaam zijn, zullen aan deze meerdere arbeidskrachten nog aanvul lende pakketten worden verstrekt ter waar de van 40. Wanneer een bedrijf tot 4 ha. door bijzondere omstandigheden extra veel schade heeft geleden, kan het in aanmerking komen voor toewijzing van een speciaal werktuig. De ondernemer moet dan bij de stichting van de landbouw een enquêtefor mulier aanvragen. Ondernemers met een bedrijf groter dan 4 ha. krijgen een enquêteformulier automa tisch toegezonden. Deze formulieren moe ten worden terug gezonden aan de provin ciale stichting voor de landbouw. Wanneer het gewenste werktuig beschik baar komt en zij voor de toewijzing er van in aanmerking komen, krijgen zij een ver gunning toegezonden. Op dit formulier staat aangegven welk werktuig is toegewezen en wie de leveran cier er van is. Ook de leverancier krijgt hiervan bericht. De vergunninghouder en de leverancier kunnen dan contact zoeken voor een spoedige daadwerkelijke levering. (De vergunning is slechts beperkte tijd geldig). Deze geschiedt op de normale wijze en voor waarden zo zal ook voor deze geschonken wektuigen de normale service enz. worden verleend. Doelbewust is er naar gestreefd de rege ling zo eenvoudig mogelijk te houden en toch een zo billijk en juist mogelijke toe wijzing te krijgen. Moge ook deze werktuigenactie van het Rode Kruis medewerken aan de wederop bouw der getroffen bedrijven VAN 1-10 SEPTEMBER NAJAARSBEURS TE UTRECHT. Rijke collectie huishoudelijke electrische apparaten en gasartikelen. Op de a.s. Najaarsbeurs, die van 1 tot en met 10 September te Utrecht wordt gehouden, zullen de in zendingen van huishoudelijke electrotechnische ap paratuur, gasartikelen en verlichtings- en verwarmings apparaten een belangrijke plaats innemen. Deze stands bevinden zich voornamelijk op het parterre en op de eerste en tweede verdieping van het hoofdgebouw aan het Vredenburg. In de uitgebreide groep van huishoudelijke elec trische artikelen varieert het aanbod van een han dige electrische dassenperser tot de meest moderne koelkast. Stofzuigers en wasmachines worden gepre senteerd in alle mogelijke uitvoeringen en voorzier. van de nieuwste snufjes. De afdeling gasartikelen, waarvan voor het eerst dit jaar een aantal inzendingen op het parterre, aan sluitend op de stands met electrotechnische apparaten, zijn geplaatst, omvat een rijke collectie gashaarden en -kachels, gasfornuizen en -comforen, gecombineer de gas-kolenfornuizen, gasradiatoren en -wandkachels. Noviteiten. In de groep van electrotechnische artikelen zullen verscheidene noviteiten worden geëxposeerd. Zo komt een firma met een electrische hetelucht-kachel ter beurze, waarin door middel \ian electrische verwar mingselementen lucht wordt verhit, die door natuur, lijke tocht verticaal door de kachel stroomt en zich vervolgens in de te verwarmen ruimte verspreid. Een andere firma toont een reisstrijkijzer en een melkfleswarmer, beiden geheel automatisch en voor zien van een controlelamp, voorts een scheerapparaat met scheerkoppen, dat ook als massage-appparaat gebruikt kan worden en een vol-automatisch brood rooster. Ook wordt in de handel gebracht een elec trische geyser met een capaciteit van 3,5 tot 12 liter en bevattend een ingebouwde thermostaat, zowel voor huishoudelijk gebruik als voor ziekenhuizen, hotels, werkplaatsen enz., Dezelfde firma exposeert verder een straalkachel met motor, die de warme lucht door het vertrek blaasthet verwarmingsapparaat kan ook als ventilator, luchtververser en haardroger worden benut. Gedemonstreerd zal worden een electrisch appa raat, dat gebruikt kan worden als mixer, vruchten centrifuge, schaaf en rasp. (Van onze financiële medewerker) De Nederlander moge wellicht op velerlei gebied fouten maken, niemand kan onze fi nancieringsmethoden verbeteren. Wanneer iemand in kringen van het bankwezen in 1945 had betoogd dat wij binnen tien jaar weer een volkomen gezonde gulden zouden bezitten, dan zou niemand hem voor ernstig hebben gehouden. Toch is dit bijna onmo gelijke gebeurd. De in omloop gebrachte guldens zijn mo menteel weer geheel gedekt. In de kelders van de Nedrlandse Bank ligt momenteel voor meer dan 2500 millioen aan goud opge slagen, dat ongeveer 60% van het circu lerend geld dekt. De overige 40% vindt ook meer dan zijn tegenwaarde in het bezit van onze centrale bank. Dit heugelijk feit heeft de gulden in het .internationale betalingsverkeer in aanzien doen stijgen. Dit is'zeer belangwekkend, om dat hiermee allen die in de geldhandel wer ken binnen ons land een duwtje in de rug wJordt gegeven. Zal Nederland ooit nog eens weer een vermaard financieel centrum van de wereld worden Het fundament daarvoor is aanwezig. De Nederlandse Bank heeft het controle- keurslijf, waarin het deviezenverkeer was gesnoerd voor een groot deel losgegespt. Men mag nu zelf weer een vreemde valuta rekening aanhouden op de bank. Banken beschikken zodoende over saldi, die in het buitenland kunnen worden belegd, waar door rente gekweekt kan worden. Deze rente betekent voor ons land een inkomen. Wij versterken zodoende onze betalings balans. Een oude bron van inkomsten keert daarmee terug. Ook voor de oorlog kreeg Nederland aan zienlijke inkomsten uit buitenlandse belegr- gingen. Door deze maatregel is tevens het nemen van koersrisico's weer mogelijk, waardoor ook de valuta-termijnmarkt weer in het land der levenden terugkeert. Voor de hand ligt verder dat een sterke gulden in het buitenland graag wordt geaccepteerd, zodat onze import-positie er door wordt ver beterd. Op die import drijft in ons land de gehele welvaart. Wij zijn zelf grondstof-arm dus wordt er bijna geen artikel gefabriceerd zonder import uit andere landen. Wanneer men in den vreemde verschijnt met een munt van standing dan neemt men een bevoor rechte positie in als koper. Dat komt dus de industrialisatie ten goede. Meer beleggingen. Ook in ander opzicht profiteert het be drijfsleven, dat Nederland werk brengt, van de genezing van de gulden. De liefde van het buitenland om in guldenswaarden te be- leggen is groter gewforden naarmate ons be taalmiddel harder werd. Dit is van groot belang voor de beurshandel, die al te lang binnen onze grenzen een kwijnend bestaan lijdt. Ons volk profiteert in zijn geheel van een gezond betaalmiddel. Het bewerkt een her leving van de spaarlust, waardoor de soli diteit van de burger wordt vergroot en zijn waardigheidsgevoel een steun krijgt. Het maakt een einde aan de toenemende infla- tionistische tendenzen, welke men steeds vindt in landen met een zwakke munt. De mogelijkheid om saldi in vreemd geld aan te houden maakt een einde aan de onaf gebroken toevoer van nieuw bankpapier- en guldenstegoeden, die de Nederlandse Bank aan de andere banken toevoert in ruil voor de afgedragen vreemde valuta. Dit heeft een stabiliserende invloed op de prijzen, waar door trekkers van vaste inkomens niet zo n vrees behoeven te koesteren vaor een weke lijks geringere koopkracht van hun inkomen. De gulden is meer waard. Zouden wij een stelsel kennen van vrije wisselkoersen dan zouden wij voor onze gulden nu telkens meer in het buitenland kunnen kopen, waardoor een periode van prijsdaling voor een reeks van producten zou worden ingeluid. Onder de huidige ver houdingen zal dit niet zo zijn. Krachtens de bepalingen van het internationaal mone tair fonds, waaraan Wij ons hebben gebon den, blijft de waardeverhouding tussen de v erschillende munten der deelnemende lan den gelijk, met een speling van 10%. Men is tot dit systeem gekomen om te verhinde ren dat elk land maar naar believen met zijn muntwaarde kan spelen, waardoor in het internationaal handelsverkeer een grote onrust wordt gekweekt. Nu hebben economen en valutaspecialis ten zich de laatste tijd bezig gehouden met de gestegen waarde van de Nederlandse gulden. Daarbij bleek dat onze) munt ten opzichte van vele andere betaalmiddelen is ondergewaardeerd. Zo moeten wij voor 100 Franse francs nog steeds 1,08 betalen, maar in werkelijkheid zijn de zwakkere francs slechts 0,70 waard. Indien wij dus kopen uit Frankrijk betalen wij meer dan een gfulden voor goederen, die in wezen maar ƒ0,70 waard zijn. Op gelijke w'ijze is de gulden ondergewaardeerd ten opzichte van de dollar, waarbij het verschil 19% be draagt. De impport uit de Verenigde Staten betalen wij dus ook te duur, evenals de in voer uit het sterlinggebied, waarbij een on- Volg de zekere weg, Via de AXELSE COU RANT bereikt U een kopend publiek, dat „zijn" krant leest met de intense belangstelling waar mee streekbladen gelezen worden. Kolom voor kolom, pagina voor pagina. Uw advertentie geniet daarbij dezelfde grote belangstelling als het NIEUWS, want een ver koop-boodschap is voor de lezers van dit nieuwsblad even belangwekkend als een plaat selijke vergadering of gebeurtenis. Gok niet met Uw geld, maar adverteer in de AXELSE COURANT Markt 12 - Telefoon 646 - AXEL Publicatie van „De Nederlandsche Nieuwsbladpers' De zestien landen van de Verenigde Natiesmet troepen in Korea hebben volgens de betrouwbaarste gegevens, die te Was hington beschikbaar zijn, in totaal meer dan 400.000 man verloren. Amerikaanse func- tionnarissen schatten de communistische ver liezen op 1.500.000 man. De afdeling Biesbosch-Werkendam van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen heeft het plan opgevat, zoveel mogelijk groenten en fruit in te maken voor geziijnen uit die gedeelten in het rampgebied, waar de grond een zo hoog zoutgehalte heeft, dat de eerste jaren op geen oogst kan worden gerekend. De afdeling zelf behoort tot de getroffenen Woensdag is in het Carlton Corner House te Amsterdam binnen een kwartier tijds een platina ring met 12 briljanten en een aquamarine steen ter waarde van 1000 die door een der bezoeksters van het res taurant abusievelijk op een wastafel was achtergelaten, spoorloos verdwenen. De ei genaresse, een gehuwde 26-jarige inwoon ster van Amstrdam, bemerkte haar verlies tien minuten nadat zij de ring had neerge legd. Zij haastte zich terug naar de was tafel, maar toen was het sieraad reeds ver dwenen. De Prawda maakte bekend, dat in Sovjet-Rusland ,'een waterstofbom is ont ploft. Volgens waarnemingen van Ameri kaanse geleerden kan dit juist zijn. Dezer tegen kwam in de Sunlightfa- brieken in Vlaardingen het tienduizendste ziedsel zeep gered. Elk ziedsel wprdt ge zoden in een pan van 75.000 liter inhoud en levert tuss ende 30 en 40.000 kilo zeep. Elke kilo zeep is voldoende voor vier dub bele stukken Sunlightzeep of 10 pak Rjidion. Sunlight werd van 1889 tot 1919 in ons land ingevoerd. Na een eerste proefziedsel in 1916 begon de eigen Nederlandse productie in 1919 met het tweede ziedsel. In 1938 kwam de 500ste pan gereed. Na de oorlog had men drie jaar nodig voor 1000 pannen. De tweede duizend pannen produceerde men in twee jaar, de derde duizend in 1 y2 jaar. In Amsterdam is een 61-jarige accoun tant gearresteerd omdat hij er van verdacht wordt in een periode van vier jaar ruim 85.000 van een aannemersfirma te hebben verduisterd. De verduistering kwam aan het licht bij een belastingonderzoek, waarbij grote somrfen gelds niet naar behoren ver antwoord bleken te zijn. De accountant heeft een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. derwaardering van plm. 10% schijnt te be staan. Men zal zich bij een dergelijke toestand afvragen of de Nederlandse regering niet de plicht heeft de guldenswaarde binnen de 10%-mogelijkheid te herzien. Dit vraagstuk heeft echter zoveel zijden dat wij er noq eens op terug zullen komen. Drs. Mierlo. S

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3