D.D.D HET WAPEN Inwijding van het eerste orgel in de Ned. Hervomde Kerk op 27 Februari 1776 UIT ONZE OMGEVING AXEL GLASSCHERVEN VERSPERDEN DE WEG. UIT DE OUDE DOOS. v. INGEZONDEN STUKKEN SPORTNIEUWS BEKENDMAKINGEN. FEUILLETON. KIND VERBRAND. Tijdens de wekelijkse was kwam, tijdens een zeer korte afwezigheid van de moeder, het 4-jarig kind van de familie O. alhier in een teil met kokend water terecht. Deerlijk met brandwonden overdekt, werd het kind naar het zieken|huis overgebracht. VRIENDSCHAPPELIJKE ONTMOETING TUSSEN TREKKERS. In het kader van de bevrijdingsherdenking op 19 September is een ontmoeting „gepland" tussen een elftal van Nederlandse en een elftal van Belgische trekkers. De baten van deze voetbalwedstrijd zullen bestemd worden voor het fonds „sportartikelen" van de jeugdherberg „Bleye Haghe". Aan de harmonie „Concordia werd verzocht de internationale match muzikaal op te luisteren. Woensdagavond tegen het middernachtelijk uur ver loor een uit de richting Hulst komende vrachtwagen in de bocht van de Kanaalkade naar de Oranjestraat een deel van de lading bestaande uit kratten met flessen. Resultaat was dat de straat bezaaid werd met glas scherven. De bestuurder door het gerinkel hierop op merkzaam gemaakt, stopte, doch reed na de situatie te hebben overzien weer door. De gemeentereinigingsdienst kon dientengevolge de volgende ochtend direct aan de slag om de straat weer veilig te maken voor het verkeer. In de nachtelijke uren zullen deze scherven wel geen geluk gebracht hebben, doch eerder ongeluk aan passerende fietsers of automobilisten. AANRIJDING. Woensdagochtend ontstond op de provinciale weg TerneuzenAxel, ter hoogte van de weg naar Zaam- slag, een aanrijding. Een tweetal personenauto's reed in de richting Axel, toen de achterste, bestuurd door dr. v. d. B, uit Hulst, juist bij dit kruispunt wilde passeren. Ongelukkigerwijs wilde de voorste automo biliste, mej. T. uit Zaamslag, gelijktijdig links af slaan in de richting Zaamslag, zodat de beide auto's niettegenstaande pogingen om een aanrijding te voor komen, met elkaar in botsing kwamen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en ook de materiële schade was gering. De Rijkspolitie stelt een nader onderzoek in naar de toedracht van het ongeval en de schuldvraag. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 Augustus 1953. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Vicaris Wisse, 2.30 uur Eerw. Heer Heijboer, van Zaamslag. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. A. Kuiper. Geref. Kerk, (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. H. P. Rutgers, van Anna Paulona. Geref. Gemeente, 10 uur, 2.30 uur en 7 uur Ds. L. Rijksen, van Middelburg. TBv-atfi-i-am-i pulver en ontsmet uw huid UIIIVI lUV met de helder vloeibare UIljUlJl) d-d-D. De ieuk bedaart. J de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Woensdag 11 April 1888. De velocipèdes, die thans zozeer in zwang zijn, worden tegenwoordig ook door de reizigers gebruikt. Zo ook kwam de vorige week de reiziger G. van Rotterdam op het dorp St. Jan steen zijn clientèle bezoeken. Niet zodra was hij bij een zijner klanten binnengetreden, of spoedig kwam een vrouw aangelopen, met het verzoek G. te spre ken. Toen haar dit werd toegestaan, vroeg zij hem „Meneer, wilde gij m'n schaer 'n keer slijppen, z'es zo bot. De heer G., die voor scharenslijper was aan gezien, antwoordde op zijn tweewieler wijzende „Wel vrouwtje, ik ben geen scharenslijper, dat ding hier is m'n paard.' De vrouw vertrok naar buiten en bleef daarop een drie kwartier wachten, om dat „vreemde ding' te zien werken. Dat zij nimmer van een velo- cipède had gehoord, valt niet te betwijfelen. Het was dus nog in de tijd van de velocipèdes. 30 September 1888. Ds, F. Wolf wijdt het nieuwe kerkgebouw der Ned. Gereformeerde gemeente (thans Landbouwschool) in naar aanleiding van Ps. 40 de verzen 4, 5 en 6. In de krant van 25 April 1888 kom een bericht voor dat in Friesland aanbesteed werd het bouwen van een stoomzuivelfabriek. Het werd gegund aan de laag ste inschrijver voor ƒ4500, terwijl het leveren der stoommachine daaronder begrepen was. En toch moes ten er 120.000 stenen aan verwerkt worden. Tot gemeente-veldwachter werd benoemd A. Olij- slager, agent van politie te Schoonhoven. Bericht 18 Mei 1888 Als gevolg van een te Hulst gehouden bijeenkomst van enige heren ter overwe ging van het plan omtrent de aanleg van een stoom tram Walsoorden Hulst en Vlake-Hansweert kan gemeld worden, dat een comité is benoemd tot het maken vhn plannen en het doen van voorstellen. Zout smokkelen bleef aanhouden. Er werden drie smokkelaars aangehouden, die 90 kg. zout vervoerden. 1 Juni 1888. Ds. C. J. L. Ruijsch van Dligteren, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Nieuw-Ven- nep heeft het beroep naar die gemeente alhier, die sinds 31 October 1886 vacant was, aangenomen. Hij hield zijn intreerede op 2 September. 17 Juni herdacht de Chr. Geref. Gemeente alhier haar 50-jarig bestaan. Het jaar 1888 was voor de oogst niet winstgevend. In het voorjaar was er een langdurige droogte, waar door de gewassen niet groeiden. Daarna kwam er enige regen, waardoor er weer hoop kwam, dat er een tame lijk gewas zou kunnen geoogst worden. In Juli kwa men er zware plasregens, waardoor het hooi ging rotten en de andere gewassen niet veel hoop op een tamelijke opbrengst gaven. Het zag er voor werk man, boef en middenstand somber uit. Aan nieuw ingedijkte gronden in het Axelse gat werd de naam gegeven van Bontepolder naar de eige naar der meeste gronden. In 1888 zouden in Nederland drie proefstations Moor de landbouw worden opgericht. Door burge meesters en wethouders van gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen werd een adres of verzoekschrift tot de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid ge richt om een der drie in Zeeuwsch-Vlaanderen te vestigen. Het zal wel tevergeefs geweest zijn Axel telde op 31 December 1888 3314 inwoners. In de tweede helft van de 18e eeuw, toen Axel weer tot een zekere welstand was gekomen, begon het de Hervormde Gemeente aldaar te verdrieten, dat hun kerk in tegenstelling tot vele andere, geen orgel bezat. Reeds meerdere malen waren er plannen in die richting gemaakt en de hoofden bij elkaar gestoken, maar enig resultaat had dit nog niet gehadMen was bang voor de hoge kosten, die aan het plaatsen van een orgel verbonden waren. Eind 1775 echter hakte men op aandringen van burgemeester Paulus, tevens eerste kerkmeester en ontvanger der kerkelijke goederen de knoop door en werd besloten het lang gewenste instrument te laten bouwen. Zeer voorzichtig werd er echter bij bepaald, dat men, niet verder zou springen dan de stok lang was en dat „het bestek evenredig zoude zijn naer 't Fonds dat men tot' 't zelve hadt De opbrengst van een collecte overtrof echter alle verwachtingen en daar men bovendien uit de kerke lijke goederen ook nog een bedrag voor dit doel had kunnen afzonderen, kon men dit „bestek nogal royaal uitzetten en de heren de Ryckere uit Kortrijk op dracht geven tot de bouw vjan een vrij groot en goed orgel. De „kas rondsom" liet men maken door de plaatselijke timmerman Hendrik Beaufort, terwijl het schilderwerk werd opgedragen aan Jacobus Platteeuw, eveneens, een inwoner van Axel. Eind Februari 1776 was men zover, dat de Goesse organist Heinrichs de aanwinst kon komen keuren en deze expert verklaarde, tot grote blijdschap van de velen, die hadden) meegeholpen aan de totstandko- ming er van, dat het Axelse orgel „in malschheid zwaerte van geluid verscheiden orgels in voornai Steden, welken oneindig meer hadden gekost, vei overtrof." Geen wonder dan ook, dat toen op 27 Februari 17 het nieuwe orgel door de oudste predikant der st; ds. Abraham Ruys, werd ingewijd, een ongeloof! aantal belangstellenden hiervan getuige wilde zijn. Magistraat der stad was daartoe 's morgens om 10 li in volle sterkte op het stadhuis bijeen gekomen i begaf zich na het beëindigen van het feestelijk klol gelui „in volle vergadering" naar de kerk, alwaar intrede van „Hunne Edel Agtbaren" het nieuwe gel begon te spelen. Na het beëindigen van de godsdienstoefening wer in de kerk nog een „alleraengenaemst concert speeld, dat omtrent een half uer duerde". Daarna ging de Magistraat wederom „in volle ver gadering naar het stadhuis terug, waar een rij] voorziene tafel de heren stadsbestuurders, de officie ren van het garnizoen, de plaatselijke predikanten a enkele genodigden' wachtte. Ook de mindere mar vierde deze dag, hoewel wat minder copieus, als i eestdag en nog vele jaren lang was deze inwijdings- dag een dankbaar onderwerp van gesprek. xivni^nioiiicu WUIUCI1 AXEL LET OP UW SAECK 11 Het is een verheugend verschijnsel dat ons oude stadje de jaren na de oorlog zo sterk is"gegroeid en zelfs heeft kans gezien in de rangorde der Zeeuwse steden een plaats naar bovfen te klimmen. Verheugend is ook de groeiende betekenis van een plaats als centrumgemeente en als verzorgingscentrum voor een streek. Ook in dit opzicht heeft Axel een taak te vervullen, getuige de stroom van bezoekers van de „grenskant" en ook uit andere richtingen, die Zaterdagsmiddags naar Axel trekt om daar hun inkopen te doen. Een steeds grotere trek naar Axel, in de plaats van de uittocht uit Axel, die men vóór de oorlog op marktdagen in omliggende gemeenten kon waarnemen. Maar laten wij goed bedenken, dat deze welvaarts bron, die zich naar Axel heeft verplaatst, zich ook weer even gemakkelijk naar elders zal kunnen ver plaatsen, wanneer blijkt dat de Axelse middenstand niet voortdurend op haar gui vive is om de bezoekers alles te bieden, wat zij maar bieden kan. Middelburg heeft zijn koopfeest gehad, Vlissingen heeft thans een „braderie Breskens had zijn visserij- dagen, Terneuzen heeft een winkeliers-actie. Het is nu te laat om in Axel ook nog iets te organiseren, maar Iaat Axel een volgende maal toch zeker niet achter blij v(en Winkeliersvereniging, V,V.V. en de vele sportver enigingen moeten toch zeker in staat zijn om ook hier iets attractiefs te organiseren. Met dank voor de plaatsruimte, AXELAAR. Duivensport. WEDVLUCHT OP MOESCROEN. p De Duiven Mij. „De Verwachting" alhier organi seerde een wedvlucht op Moescroen voor oude en jonge duiven. Afstand 75,5 km. Snelheid eerste oude duif 1275,1 m,eerste jonge duif 1275,0 m. Uitslag oude duiven 1, 5, 8 en 10 E. van Dorse- laer2. H. de Waele 3. A. Peersman 4. en 9, E. Pieters; 6. J. Sijs; 7. P. Deij (allen te Axel). Uitslag jonge duiven: 1. C. de Caluwe 2. en 7. J. Wieland 3. P. Deij; 4. en 5. A. Peersman, 66, 9 en 10. J. de Visser 8. W. Broekhoven (even eens allen te Axel.) MOOI RESULTAAT. Bij de bekerwedstrijden voor de kring Zeeuwsch- Vlaanderen van de Zuid-Nederlandse Bond van Post- duivenliefhebbbers behaalden de Axelse „duivenmel kers een prachtig resultaat. De eerste vier plaatsen werden namelijk door Axelaars bezet.' De classificatie was 1Th. J. Borgstijn, 264 pt, (beker) 2.M. Dieleman, 251 pt. 3. E. van Dor- selaer, 189 pt. 4. C. van Acker, 180 pt. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Axel maken be kend ,dat het verzoek van de Compagnie Neerlandaise de 1 Azote N.Vte Axel, Sluiskil om op de percelen kadastraal bekend gemeente Axel, sectie A, nrs, 1141 en 1146 haar transportinstallatie te mogen uitbreiden met een transportbrug met kraan door hen is inge willigd. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. door T. LODEWIJKS. 49) „Nee" antwoordde Marinus vlot „daar was ie als de dood voor. Hij was altijd bang voor schokken." „Jij niet „Nee, ik niet, ik heb nog een blauwe Maandag bij een electriciën gewerkt." „O... nu, dat was gemakkelijk. Dus als er eens iets gebeurde, laten we zeggen een stop doorgeslagen of zo, dan kon jij dat opknappen. Dus jullie hoefden niet voor ieder wissewasje naar de electricien „Als t even de moeite waard was wel. De baas hield niet van knoeien. Maar soms moest het wel eens." „De avond vóór de brand, het licht uit Marinus dacht na. „Ja... dat is zo. Hoe weet u dat?" „Heel toevallig. Een van m'n agenten kwam langs en zag het uitflappen. Een minuut of vijf later was het weer aan." „Ja, dat heb ik opgeknapt" verklaarde Marinus trots. „Was zeker niet zoveel aan de hand Stop gesprongen." „En jij hebt er een nieuwe ingedraaid Het leek of de man op de stoel tegenover de in specteur veranderde. Zijn gezicht werd als overtogen van een waas van sluwe achterdocht. Zijn hand greep de stoelleuning. Hij antwoordde niet. „Nou, dat weet je toch nog wel vroeg Blank water gemoedelijk. „Niet zo precies meer" was het aarzelend ant woord. ging toen niet opeens „Kijk es, Marinus" wees Blankwater terecht „je moet me niet met smoesjes aan boord komen. Ik zie dat je zit te liegen. En dat hoef je heus niet te doen. Je hoeft ook niet bang te zijn. 't Gaat niet om jou. Maar als je niet precies zegt hoe of wat, gaat een ander naar de haaien." „De baas fluisterde de kellner. „Je baas, ja. Verder kan ik je niets zeggen. Ik wou alleen maar een ding van je weten. Toen het licht uitging, was er een stop gesprongen. Heb jij er toen een nieuwe ingedraaid „Nee..." kwam het moeilijk., „Waarom niet „Ze waren op. Ik had vergeten nieuwe te halen. De baas had het die morgen gezegd. Ik was het vergeten. En hij was toch al zo slecht te spreken en de winkels waren, dicht en ik dacht..." „Jij dacht „Ik repareer 'em wel even, dan haal ik morgen nieuwe stoppen." De man zei het als sprak hij zijn eigen doodvonnis uit. „Dus jij hebt die stop eh... gerepareerd. Op de gewone manier, zeker „Met een draadje, ja." „Aha zei de inspecteur. Hoofdstuk XVIII. EXIT SARTORIUS. De heer Sartorius keek de volgende morgen wel wat verwonderd op, toen hij bij het binnentreden van De Gouden Leeuw door niemand minder dan door de eigenaar zelf werd ontvangen. „Mijnheer Sartorius vroeg Verdonck „u kwam voor meneer Van Vueren Tja, dan zult u toch even moeten wachten en ik zou zeggen, komt u even mee naar m'n kantoor..." „Och" weerde Sartorius af „ik kom later nog wel even terug. „Spaar u de moeite, spaar u de moeite" zei Ver donck met vriendelijke hoffelijkheid ,,u kunt gerust hier even wachten. Kom, laat ik u voorgaan!" en me zachte maar onweerstaanbare drang leidde hij de bezoeker, die weinig lust vertoonde aan de uitnodi ging gehoor te geven, naar zijn kantoor. Hij bood hem een stoel en een sigaar aan, beijverde zich met een lucifer en toen beiden gezeten waren, zag hij zijn gast aan met een glimlach vol stralende jovialiteit „Als ik het wel heb" begon Verdonck „hebt ook u een aantal jaren in de Oost doorgebracht. Ik ben daar zelf ook geweest, zo in mijn wilde jaren, voor ik een eerzaam huisvader werd aan de vaste wal. Misschien kunnen we een paar minuutjes gezellig keuvelen en straks ontdekken we nog wederzijdse kennissen Sartorius ontdooide niet na deze hartelijke ouver ture. Integendeel, zijn houding werd nog méér af werend. „Ik heb niet zulke prettige herinneringen aan die tijd" zei hij een beetje hooghartig „en weinig lust er over te praten. Ik denk ook niet dat we daar ge meenschappelijke kennissen zullen hebben. Ik zou maar liever..." „O dat weet u niet viel Verdonck in, zonder zijn bezoeker gelegenheid te geven aan 't woord te komen. „Wat ik daar allemaal meegemaakt heb, meneer Sar torius, ongelooflijkDe zonderlingste mensen ont moet je daar. Ik weet nog goed, ik voer toen als steward op de Serawak... kent u die boot? Nee? Werkelijk niet Nooit op gevaren Nou goed dan, het doet er ook niet toe dat we een verstekeling haddenHet bleek een gedroste soldaat te zijn, een koloniaal noemden ze dat vroeger. Een beetje zwaar aan de boemel geweest, in de dessa, ruzie over een Soembanese vrouw, t mes... enfin, u weet er mis schien wel wat van, hoe dat daar soms kon toe gaan in die oude tijd..." „Ik heb nooit veel interesse gehad voor dergelijke histories weerde de heer Sartorius koud af. „Nou enfin, hij werd ontdekt, moest natuurlijk uit geleverd worden, maar of u 't geloven wilt of niet, in Singapore was 't ie 'em gepiept en had nog kans gezien in de gauwigheid een stel kleren van de steward dat was ik, en honderd gulden uit m'n geldkistje mee te nemen. Hij zal d r wel vermakelijk uitgezien heb ben in die kleren, want zoals u ziet, ik ben nogal flink van postuur, dat was ik toen ook al... en hij... nou es kijken, hij had wel zo ongeveer uw postuur. Hij was trouwens wel zo ongeveer uw type, ook zo donker, n halfbloed, dacht ik eigenlijk." „Meneer Verdonck" zei Sartorius opstaande „ik heb nog veel te doen. Ik vind het aardig dat u me het wachten wilt vtrkorten door het vertellen van historietje^,) maar jk moet tot mijn jspijt Izeggen dat ze me niet interesseren. Ik kom later op de morgen nog wel terug..." -Toe, loopt u nu niet weg" pleitte Verdonck drin gend „ik heb de ober juist gezegd koffie te brengen, daar komt ie net aan, trouwens, ja Jan, zet maar neer, in ieder geval drinkt u even uw koffie op, meneer Sartorius... u heet toch Sartorius, niet? Ja, je raakt zo gauw met namen in de war, daar sprongen ze trou wens in de Oost ook raar mee om. Nou, als u geen Sartorius heette, trouwens u bent een héér en dat was die vrijer zeer zeker niet... dan zou ik haast gezworen hebben dat u en die deserteur dezelfde waren, neem me niet kwalijk, ik zeg haast... drinkt u uw koffie niet op „Ik zei u al antwoordde Sartorius en de scherpe klank in zijn stem was onmiskenbaar „dat ik geen tijd had." „U hebt haast... tja, dat had die vent ook, reuze haast om aan de wal te komen. Maar het kan zo raar lopen... blijft u nog even zitten, meneer Sarto rius, het verhaal is te wonderlijk om het niet helemaal uit te horen... jaren later ontmoet ik de stuurman van de Serawak, hij is nou kapitein bij de Lloyd, en die zegt me weet je nog, die deserteur ,die er met jouw honderd pop vandoor is gegaan? Ik mag een boon zijn als ik die vent niet in Singapore in een grote slee heb zien rondrijden met een chauffeur in livrei (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2