AXELSE COURANT De dood loert langs de weg. „Met raad en daad YIRIGLEY nippers J C.VINX K NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN KllP^ o j FIRMA Markt 12 AXEL. Wie zijn courant nauwkeurig leest, komt :ot de huiveringwekkende ontdekking, dat :r een groot bbinnenlands onheil is, dat ons dien bedreigt. Iedere dag wemelt het in de laden van vermeldingen van verkeersonge- ukken en meestal vallen er doden bij. Het ijn geen incidentele berichten meer, het ge. aar heeft het karakter aangenomen van een egelmatig verschijnsel. I De bromfiets heeft aan dit verschijnsel niet n de eerste plaats schuld. Wanneer wij e verkeersongevallen van de laatste tijd iverzien ,dan bespeuren wij, dat een wijd samenstel van oorzaken aan de verkeers ongevallen ten grondslag ligt. Ten aanzien a nde bromfietsen bestond het grote be waar van de onzekerheid der regeling. De bromfietsen betekenen een revolutie n het rijwielverkeer. Zij hebben een schie- ijke, onverwachte vlucht genomen en zij ormen een uiterst moeilijk te regelen mate- ie. Een argument voor de verwijzing naar ijwielpaden ligt hierin, dat de snelheid van e bromfiets zich niet aanpast bij die van iet autoverkeer. Intussen voelen zich thans e wielrijders in hun aangename rust be- reigd en de bromfietsers zijn onvoldaan imdat zij hun snelheid moeten matigen. Een bijzondere moeilijkheid leveren de iromfietsen met ingeschakelde motor. Deze mogen zich niet bevinden op rijwielpaden met het rechthoekige zwarte bordje, de z.g. toeristische rijwielpaden", tenzij onder dat lordje een nieuw, rechthoekig blauw bord s aangebracht, met in witte letters het op schrift „Rijwielen met hulpmotor toege staan". Wij menen dat de regeling voor ieze voertuigen nog tot verwarring aanlei- ling kan geven. Zal de nieuwe regeling, welke de brom- ietsen naar de rijwielpaden verwijst op de duur bevredigen Er is niets van te zeg- |en. Verkeersvraagstukken zijn overrompe- ende vraagstukken. De toestanden verande- en snel en de verwachting dat binnen niet il te lange tijd de bromfiets het rijwiel ver- rangen zal, heeft grond. Zal men nieuwe paden moeten gaan aan eggen Dat zou enorme kosten meebren- |en en waarschijnlijk door een nieuwe situ- itie worden achterhaald. Zal men rij-exa- nens gaan afnemen Het is onmogelijk, die duizenden examens te effectueren. Voorlopig zal de oplossing van het vraag- ituk der bromfietsen een tasten en zoeken (lijven en wij mogen er tevreden over zijn, dat er thans ten minste enige regeling in is gekomen al zijn wij gevoelig voor de be zwaren der weggebruikers. Maar in de totaliteit der verkeersvraag stukken neemt het probleem van de brom- iets slechts een betrekkelijk geringe afme ting aan. Buiten de bromfiets gebeuren er een ontstellend aantal ongelukken. Waar ligt de kern van dit gevaar Is de politie te weinig waakzaam Zijn de wegen onvoldoende Wij menen dat de rolitie doet wat zij kan. En mag er dan ach terstand zijn in onze wegenbouw de be ruchte verkeersweg tussen Amsterdam en duiden, waarover vele pennen in beweging iWamen, vertoont bijvoorbeeld een allerge vaarlijkste situatie en de weg van Utrecht tiaar Hilversum door het fort Blauwkapel is eveneens een te duchten route daar staat tegenover dat wij prachtige moderne wegen bezitten, die een grote mate van vei- igheid verzekeren. De meest naar voren springende oorzaak der verkeersongevallen ligt bij het publiek. En onder het publiek verstaan wij dan alle betrokkenen bij het verkeer, niet alleen auto mobilisten, maar ook wielrijders en voetgan gers. Het besef is nog niet vaardig gewor den bij ons volk, dat het zich bewegen bui ten, altijd en overal aandacht vereist. Men moet er immer met zijn hoofd bij zijn en kan zich nooit overgeven aan mijmeringen of persoonlijke gedachten. In het verkeer zijn betekentopletten, iedere seconde. Onze automobilisten missen te vaak een natuurlijke verkeersdiscipline, een zich invoegen in de stroom. Onze wielrij ders maken soms de gevaarlijkste escapades vlak voor een naderende auto en onze voet gangers missen vaak die voorzichtigheid, waarvan hun leven afhankelijk is. Het inhalen van andere auto's, het ge vaarlijke snijden, voortkomend uit jacht naar snelheid en uit bravour is een Nederlandse eigenschap, die het verkeer in het buitenland veel minder kenmerkt. Hoe groot zou het percentage zijn van de Nederlanders, die de verkeersvoorschriften behoorlijk kennen Er worden dagelijks de grootste zonden begaan. Men leef er maar op "los. Men maak spectaculaire fouten. Waarom bevinden zich 's avonds vracht auto's zonder achterlicht op de weg en vor men zij aldus de bedenkelijkste verkeersob stakels vooral wanneer zij stil op de weg staan, zijn zij gerenommeerde moordenaars. Het is noodzakelijk dat alle instanties, die tot het verkeer in betrekking staan, de poli tie, de wegenbouwers, de verkeersbonden doorgaan met hun intense bemoeienis om de gevaarlijke toestand, waarin wij ons op de openbare weg bevinden te verbeteren. Maar het is noodzakelijker nog, dat wij alle krach ten inzetten om ons volk verkeerswijs te maken. Verkeersvoorlichting voor de oude ren, verkeersvoorlichting voor de jeugd. „Wees een heer in het verkeer" is een aardige slagzin, maar eigenlijk moest er uit geroepen worden „Redt uw leven in het verkeer". Verkeersvraagstukken kunnen niet opge lost worden, wanneer de zorg voor het weg gebruik niet wordt gedragen door een ge meenschap, die het besef heeft, dat zij ver antwoordelijk gesteld moet wbrden, voor de vitale belangen die op de weg worden be dreigd. Dr. P. H. Ritter. c* Men is er in geslaagd het dijkgat „De gemene Geul" op Schouwen-Duiveland dicht te krijgen. Met zeeslepers werd een caisson van 7000 ton juist voor het kerend getij in het gat vastgezet. Men hoopt thans, nu het grootste gat van de Februaristorm gedicht is, de ringdijk rond het gat van Schelphoek binnen enkele dagen te sluiten.' In de duinen bij Castricum heeft men het lijk van een 23-jarig meisje gevonden. De Amsterdamse politie heeft na een dag speuren de moordenaar weten te arresteren. De 25-jarige moordenaar had de moord met een legerpistool van zeer korte afstand ge pleegd. Te Brussel is een Nederlandse bus met een 20-tal vrouwelijke passagiers, die op ex cursie waren, bekneld geraakt tussen tw'ee trams, toen de buschauffeur door een stop licht reed. 16 passagiers moesten naar het ziekenhuis. De bus werd geheel vernield. Dinsdagmiddag vervoerde een arbeider op een lorrie circa 600 kg. multiplex-platen, waarbij hij geholpen w'erd door de 15-jarige v. d. R. uit Den Haag. Toen een der wielen buiten het tegelpad in het mulle zand ge raakte kantelde de lorrie en drukten de, pla ten v. d. R. tegen de scherpe kant van een partij gezaagd hout, waardoor hem de sche del werd ingedrukt. Een arts kon slechts de dood constateren. De ook in deze streek welbekende arts en chirurg Dr. Staverman is te Vlissingen op 74-jarige leeftijd overleden. Woensdagmiddag brak er brand uit op de bovenste verdieping van het gebouw der Incassobank aan de Kade te Sluis. De brand woedde voornamelijk op de bovenste ver dieping. Dank zij snel ingrijpen was men de brand spoedig meester, terwijl de betonnen vloeren uitbreiding voorkw'amen. De oor zaak is onbekend. Nadat de Sjah van Perzië uit het land gevlucht was, heeft de toestand zich in dit land spoedig gewijzigd. Royalistische op standelingen hebben de regering van Mo hammed Mossadeq omvergeworpen. In het centrum van Teheran is Woensdagavond slag geleverd tussen politie en troepen die de Sjah steunen en Mossadeq's legerpolitie, met het gevolg dat Mossadeq is moeten vluchten en generaal Zahedi eerste minister is geworden. Deze was reeds door de Sjah tot premier benoemd voor de mislukte actie van Zondag. De Sjah zal naar Perzië terug keren, maar de koningin zal nog niet met hem terugkeren. Er zouden meer dan 300 personen bij de laatste gebeurtenissen zijn omgekomen en honderden personen gewond. De rust is in Teherans straten teruggekeerd. Op de eilanden in de Ionische Zee her neemt het leven zijn normale lop. De wegen die door de aardbeving waren versperd zijn weer vrijgemaakt, water- en electriciteits- voorziening en post- en telegraafverbindin gen zijn hersteld. Op gironummer 777 van het Nederlandsche Roode Kruis is ten be hoeve van de hulpverlening aan Grieken land reeds een bedrag van 47.257,70 ge boekt. De K.L.M. zal voor het Rode Kruis nog verzenden 20.000 stukken toiletzeep, 140 blikken kininetabletten en 150 pakketten met speelgoed en het K.N.S.M.-schip „Ju piter" zal 1800 dekens, 100 dozen baby voeding, 40.000 stukken toiletzeep, 36.000 blikjes melk en 37 grote tenten naar Grie kenland brengen. Aan boord van het 1418 ton metende Deense schip „Elbe Basse" is ter hoogte van New Foundland een hevige brand uitgebro ken. Omdat er gevaar voor ontploffingen dreigde verlieten de 24 leden der bemanning en een vrouwelijke passagier het brandende schip. Zij zijn door een Engels schip op gepikt. Drie Duitse knapen van 13, 14 en 15 jaar, die in hun vacantie van hun woon plaats Gottingen uit honderden kilometers gefietst hebben voor zij in Amsterdam aan kwamen, werden Woensdag in een winkel betrapt, dat zij ansichtkaarten wegnamen. Donderdag warden zij op transport gesteld naar de „Heimat" en aan de Duitse grens- autoriteiten uitgeleverd. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 91 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 Drukker UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. Abonnc. Heeft last van zwarte mieren in de keu ken bij de aanrecht en vraagt wat daartegen kan worden gedaan. Zij bedreigen ook enkele jonge kersen- en perzikenboompjes in de tuin. AntwoordIn de eerste plaats moet u proberen het mierennest op te sporen om dat te kunnen uit roeien met petroleum. Behandelt u de aanrecht met D.D.T, of omyl (bij de drogist te verkrijgen) door dit overal uit te strooien waar de mieren zich vertonen. Neemt u voor de bestrijding van de mieren in uw tuin eens een beroepstuiner in de arm, die wellicht bereid is eens een paar maal uw boompjes te bestuiven met een rugverstuiver. H. D. Hoeveel duizendste graad verschil is er tus sen het absolute nulpunt en de hier op aarde laagst bereikte temperatuur Antwoord: Het absolute nulpunt ligt 273.15° onder het smeltpunt van ijs. De laagste hier op aarde in de natuur voorkomende temperatuur bedraagt naar schatting 90° C. In de Walvisbaai (Antarctis) mat men in Augustus -44° C. De koudste kamer op aarde bevjindt zich te Leiden, in het Kamerlinh Onnes labo ratorium, waar kunstmatig lage temperaturen heersen. Hier heeft men bijna het absolute nulpunt bereikt, n.l. 3/1000 graad Keivin, dit is de afstand tot het absolute nulpunt. Er is zeer waarschijnlijk een nog lagere tem peratuur bereikt, doch die heeft men toen niet kun nen meten. K. V. Wat is uw opinie inzake het plaatsen ^an kistjes, ter bestrijding van rheumatische pijnen Naar men mij meedeelde, zouden deze kistjes door rheuma- tieklijders worden gebruikt ter bestrijding van aard- stralen. AntwoordWij kennen die kistjes niet. Er zijn in de loop der tijden vele honderden middels tegen de rheumatiek aanbevolen. Over deze kistjes verstrekt u te weinig gegevens. Wat zit er in Wie brengt ze in de handel Wij kunnen zo geen oordeel vellen, maar hebben he gevoel dat hier zwenjdel achter zit. Wetenschappelijk is omtrent de aardstralen nog niets bewezen, men heeft slechts aan de hand van bepaalde ervaringen kunnen vaststellen, dat op overigens on verklaarbare wijze ziekteverschijnselen e.d. optreden op plaatsen waar betrouwbare wichelroedelopers de „aardstralen" aanwijzen. U kunt hier uitsluitend han delen op eigen verantwoordelijkheid. Indien u zelf weinig geloof hecht aan het resultaat van zo n kistje dan kunt u inderdaad beter het geld in uw porte- monnaie houdenEventueel kunt u eerst nog advjes vragen van andere kopers, waarvan men u waarschijn lijk wel adressen zal willen opgeven als referentie. Mevr. B. Wilde ruilen van woning. De andere partij wil dan wel en dan weer niet. De huiseigenaar staat er nu echter op, dat deze weifelende partij toch verhuist en wil hen het huis uit hebben. Hoe moet hij dat doen Duurt dat lang Antwoord Als de tegenpartij niet ruilen wil, doen èn uw huiseigenaar èn uzelf er niets aan. Er is geen enkele wettige grond, voor zover wij uit uw relaas kunnen opmaken, om deze mensen het huis uit te zetten. Wij kunnen die huiseigenaar geen middelen aan de hand doen om met gunstig gevolg een proces te beginnen. H. B. Een vader en moeder hebben bij hun leven de boerderij aan één van hun kinderen verkocht, zon der dat deze getaxeerd is en zonder dat de'andere kinderen er iets van wisten. Door deze vader en moe der is een testament gemaakt, waardoor gedurende de tijd, dat een der ouders nog leeft, de andere kinde ren hun deel niet kunnen krijgen. Nu een van de ouders overleden is, wilde ik graag weten kunnen de ouders zonder de andere kinderen daarin te ken nen de boerderij aan een van die kinderen vlerkopen en kunnen de andere kinderen; hun deel niet krijgen AntwoordIn principe is het zo, dat iedereen mag doen met zijn bezittingen, wat hij verkiest. Hij mag verkopen, verhuren, verhypothekeren enz. Zelfs weg geven voor niets. Alleen bij dit laatste maakt de wet een uitzondering voor het geval aan het wettelijk erf deel van zijn bloedverwanten in de rechte lijn wordt getornd. In het door u genoemde geval is echter van een schenking geen sprake, want de boerderij is ver kocht en daarvoor is dus de koopsom in de plaats gekomen, dan wel in ieder gevjal een vordering op de koper voor hetzelfde bedrag. Deze valt dus in de boedel die verdeeld zou moeten worden. Bij testament is echter bepaald dat de langstlevende ouder van de nalatenschap zal blijven genieten tot aan de dood, een zeer gebruikelijke bepaling, om te voorkomen, dat de langstlevende ouder eigenlijk door de kinde ren wordt benadeeld als deze alles zouden gaan ver delen. Aangezien het verkochte goed echter niet is getaxeerd, bestaat de mogelijkheid, dat de z.g. ver koop eigenlijk een verkapte schenking is.. Wij raden u daarom ook allereerst aan om eens met de notaris over deze aangelegenheid te praten Wanneer er dan nog vragen zijn te stellen, zullen wij u beter van dienst kunnen zijn. Bij zonnebrand,doorzit ten, schrijnen, smetten S A. D. Ik heb een huis met een schuur gehuurd. Deze laatste verkeert in verwaarloosde toestand en de eigenaar-verhuurder wil er niets aan laten doen, op grond van he volgens hem vermeende feit, dat ik wel een huis heb gehuurd, maar niet de schuur. Is dat juist AntwoordEen vreemde overweging houdt die huiseigenaar van u er op na. U hebt het huis gehuurd met alles wat er op de daarbij behorende grond ge bouwd is, dat is toch zeker logisch. Gaat u maar ge rust naar Bouw- en Woningtoezicht, wellicht kan deze voor u wat doen, temeer daar het vermoedelijk ook geen „schoon" zicht zal zijn vhnaf de straat om daar zo n verwaarloosd object te zien staan. Maar in ieder geval, u dient het volle genot te hebben van het door u gehuurde. J. K. Op een huis staat „Domus Alba" hetgeen zou betekenen „wit huis". Anderen beweren, dat het zou moeten zijn „Domus Albus". Wat is juist Antwoord„Domus Alba" is als naam van een huis juist.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1