AXELSE COURANT De dood loert langs de weg. AXELSE COURANT Vredes-Atoomkracht op komst! nippers nippers J C. VINK W ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 91 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ot Wie zijn courant nauwkeurig leest, komt de huiveringwekkende ontdekking, dat een groot bbinnenlands onheil is, dat ons llen bedreigt. Iedere dag wemelt het in de larlpn v^n \lc FIRMA Markt 12 AXEL. betrokkenen bij het verkeer, niet alleen auto mobilisten, maar ook wielrijders en voetgan gers. Het besef is nog niet vaardig gewor den bij ons volk, dat het zich bewegen bui- grootste zonden begaan. Men leef er maar op 'los. Men maak spectaculaire fouten. Waarom bevinden zich 's avonds vracht auto's zonder achterlicht op de weg en vor men zij aldus de bedenkelijkste verkeersob stakels vooral wanneer zij stil op de weg staan, zijn zij gerenommeerde moordenaars. Men is er in geslaagd het dijkgat „De gemene Geul" op Schouwen-Duiveland dicht te kriiaen. Met zeesleoers werd een caisson >r het kerend getij in i hoopt thans, nu het 'ebruaristorm gedicht t gat van Schelphoek e sluiten.' NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Eerste stadium der Noors-Nederlandse proeven succesvol verlopen De mededeling van Malenkow, dat Rus land thans ook in het bezit is van de water stofbom, die veel gevaarlijker is dan de ,,ge- wione" atoombom, is door de wereld met ge mengde gevoelens ontvangen. De deskun digen twijfelen aan de juistheid van de ge dane mededeling, omdat men van een proef- ontploffing iets had moeten bemerken. Hoe het zij, openbaringen als die van Malenkow, zaaien een sfeer van onrust en angst in de wereld, die niet wordt gewenst. Niemand heeft er overigens notie van hoezeer men de dupe zal worden van een ontploffing der atoomwapens, zodat geen staat ter wereld enige positieve bijdrage le vert voor de wereldvrede door openbaringen te doen over nieuwe verschrikkingen, die de mensen te wachten staan. Het valt te betreuren, dat door de atoom activiteit der staatslieden elke productie, die met atomen iets uitstaande heeft, impopulair is geworden. Niettemin blijft de arbeid, die verricht wordt om de atoom-energie vóór vredesdoeleinden aan te wenden, zeer be langrijk, omdat zij vele nieuwe hulpbronnen voor de mens kan ontsluiten. Ons land heeft zich mede op deze onderzoekingen gewor pen, die een economische revolutie kunnen teweeg brengen. Dezer dagen heeft in het Noors-Neder landse kernsplitsingsinstituut een internatio nale conferentie plaats gevonden over de atoomkernsplitsing. Het is opmerkelijk dat men in de pers aan deze bijeenkomst niet die aandacht heeft geschonken, welke zij on getwijfeld verdient.. Hier zijn Noren en Ne derlanders samen geweest, vermoedelijk met Zweden, Fransen, Italianen en wellicht ver den om te spreken over de stand van de atoomproductie voor vredesdoeleinden. Deze productie is verder gevorderd dan wij vermoeden. Een tip van de sluier, die over de onderzoekingen hangt, werd onlangs opgelicht door dr. Boogaard, de leider van de Nederlandse groep, die in Noorwegen werkt. De onderzoekingen aldaar zijn in 1951 begonnen voor gezamenlijke rekening. De proeven zouden in drie stadia worden uitgevoerd. In het eerste stadium zou worden onderzocht in hoeverre de bouw van een kernreactor in Nederland wenselijk zou zijn. Het tweede stadium omvat de bouw: van een dergelijke reactor en in de derde fase van het onderzoek zou men overgaan tot de bouw van een kernreactor van 1 millioen kw. voor energieproductie. In dit laatste stadium begint dus de atoom energie de huidige productie van electrici- teit met beihulp van kolen te ver vangen. De eerste successen. Toetsen we de opzet van het onderzoek voor gezamenlijke rekening aan de mede delingen, die enkele weken geleden door de heer Bogaard werden gedaan, dan mag men aannemen, dat het eerste stadium tot zeer positieve resultaten heeft geleid. De Neder landse geleerde deelde immers mede, dat er plannen bestaan om in ons land een reactor te bouwen van 30.000 kw. Hiermee komt men aan de voorpoort van de toepassing der atoomenergie voor vredes doeleinden, speciaal voor de opwekking van electriciteit. Ook schijnt men reeds ver ge vorderd te zijn met de toepassing voor het voortbewegen van schepen. Over tien jaar zullen er in een haven als Rotterdam be hoorlijk onderlegde krachten beschikbaar moeten zijn, omdat er dan schepen kunnen zijn die met atoomenergie kunnen worden voortbewogen. Dat geeft te denken over de stand van het onderzoek. Men schijnt echter nog te worstelen met het kostenprobleem. Een door atoomenergie voortbewogen schip, dat een veel hogere vrachtprijs moet vragen, zal uiteraard niet met succes in de vaart kunnen worden ge bracht. Doch men is bezig de puntjes op de i te zetten. Slaagt men er in alle uranium te gebruiken, dan zullen de kosten van atoom kracht slechts een derde bedragen van die op een normaal schip. Ook atöom-auto's Een belangrijke vraag is of de atoom-ener gie zal kunnen worden toegepast voor het voortbewegen van auto's. Volgens dr. Hut- cheson, een der meest deskundige atoom deskundigen in Amerika, zal dit niet mak kelijk gebeuren. Technisch zal het mogelijk blijken, maar niemand zal bereid zijn op zo n vulkaan van energie te rijden. Zodra er echter door atoomkracht elec triciteit kan worden verkregen, zal het ook spoedig mogelijk zijn een uranium-installatie te bouwen voor verwarming, airconditioning en andere moderne koeltechniek. Voor ver warmingsdoeleinden zal het te duur zijn een uuranium-installatie in elk huis te bouwen. Men zal centrale verwarmingsstations gaan bouwen, van waaruit de warmte via een buizenstelsel naar de woningen wordt ge leid. De financiering van de atoomprojecten geschiedt door de overheid en het bedrijfs leven samen. De stichting voor fundamen teel onderzoek der materie, in het leven ge roepen met hulp van de overheid heeft al grote bedragen in het atoomwtrk geïnves teerd. Verschillende grote bedrijven staan geleerden af en hebben zich bereid verklaard ook ruime financiële steun te verlenen. Men zal verstaan dat de industrie voor de onder zoekingen grote belangstelling heeft, gezien de economische omwenteling, die de atoom kracht kan teweegbrengen. Industriële revolutie. De derde belanghebbende is zeker het westelijk defensie-apparaat, dat er nauw keurig voor zal waken, dat ook deze uit vindingen niet voortijdig in handen raken van de machthebbers achter het ijzeren gor dijn. Men moet zich in dit verband afvragen of niet reeds verscheidene toepassingen van atoomenergie voor vredesdoeleinden moge lijk zijn, die worden uitgesteld om militaire redenen en wellicht ook in het belang van glrote ondernemingen, die bij toepassing van atoomenergie voor bejpaalde doeleinden hun productie-apparaat voor een deel plotseling zouden moeten afschrijven. Mocht men een maal met de toepassing voor vredesdoel einden een aanvang maken, dan staan wij aan het begin van een nieuwe industriële revolutie. Vele atoomdeskundigen stellen de wereld voor de keuze om met behulp van atoom energie de armoede uit de wereld te helpen of haar aan te wenden voor de vernietiging der mensheid. Kan men het niet beter zo stellen, dat na de aanwending er voortdu rend gebalanceerd zal worden' tussen meer welvaart of volledige vernietiging van het mensdom Deze vraag zal op elke atoomconferentie weer onder ogeft worden gezien. De wereld staat aan de poort van een nieuw tijdperk. Castricum heeft men rig meisje gevonden. :ie heeft na een dag r weten te arresteren, ar had de moord met eer korte afstand ge- Nederlandse bus met passagiers, die op ex- geraakt tussen twee jffeur door een stop- trs moesten naar het :d geheel vernield. ervoerde een arbeider kg. multiplex-platen, erd door de 15-jarige Toen een der wielen het mulle zand ge- ie en drukten de pla- icherpe kant van een aardoor hem de sche- :n arts kon slechts de reek welbekende arts man is te Vlissingen verleden. j brak er brand uit op van het gebouw der de te Sluis. De brand op de bovenste ver ingrijpen was men de terwijl de betonnen iorkw'amen. De oor- in Perzië uit het land t toestand zich in dit d. Royalistische op- e regering van Mo- ivergeworpen. In het is Woensdagavond iolitie en troepen die ossadeq's legerpolitie, Mossadeq is moeten 'ahedi eerste minister s reeds door de Sjah oor de mislukte actie zal naar Perzië terug- gin zal nog niet met ouden meer dan 300 e gebeurtenissen zijn len personen gewond, straten teruggekeerd. de Ionische Zee her- >rmale lop. De wegen waren versperd zijn ter- en electriciteits- n telegraafverbindin- gironummer 777 van ode Kruis is ten be lening aan Grieken- 1 van 47.257,70 ge- voor het Rode Kruis 10 stukken toiletzeep, tten en 150 pakketten K.N.S.M.-schip „Ju- ïs, 100 dozen baby- en toiletzeep, 36.000 >te tenten naar Grie- ïet 1418 ton metende sse" is ter hoogte van evige brand uitgebro- r voor ontploffingen leden der bemanning sagier het brandende en Engels schip op- len van 13, 14 en 15 ntie van hun woon- ïonderden kilometers ij in Amsterdam aan- rnsdag in een winkel ïtkaarten wegnamen, op transport gesteld aan de Duitse grens- Frankering bij abonnement, Axel. ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bi] contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 120 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. s Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 90 ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum regels) 1-5 regels 70 ceat iedere regel meer 12 cent extra. y s De 20-jarige I. Boon te Opmeer had Zaterdag middag zijn windjack met een electrisch strijkijzer op geperst. Hij trok daarna een verlengstuk van het snoer af, waarbij hij in aanraking kwam met het ko per van de stekker, werd door de electrische stroom getroffen en was op slag dood. De burgerij van Velzen heeft 40.000 bijeen gebracht door het geheel of gedeeltelijk afstaan van de restitutie op de gasprijs over 1952 en dit bedrag is gestort in het Nationaal Rampenfonds. De restitutie was het gevolg van bij het bedrijf gemaakte overwinst. Weer is een boerderij in vlammen opgegaan, nu te Reeuwijk, waardoor een schade ontstond van plm. 100.000. De brand is ontstaan door het spelen met vuur van een 5-jarig zoontje van de familie v, d. W. bij een hooiberg, waardoor ook de boerderij ging branden. De ouders hadden zich reeds ter ruste be geven., toen het ventje hen wekte en zei, dat de hooiberg in brand stond. Op dat ogenblik was het achterhuis van de boerderij reeds door de vlammen aangetast. Schipper Klaas Tot van de op Terschelling ge- stationneerde reddingsboot „Brandaris" is Zondag middag bij een zeiltochtje in het Schuitengat over boord geslagen en wordt sindsdien vermist. Toen hij over boord geraakte hebben de badgasten die het zeiltochtje maakten hem nog een roeiriem toegeworpen maar konden hem niet te hulp komen, daar zij het zeilbootje niet konden besturen. De reddingsboten „Brandaris" en „Adriaan de Bruine" en de loods boot van Terschelling en ook enige particuliere vaar tuigen zijn nog uitgevaren om naar de vermiste te zoeken, maar moesten, toen de duisternis inviel, on- verrichterzake terugkeren: Te Kopenhagen is een smid 35 meter door een liftkoker omlaag gevallen, maar is behouden op de grond terecht gekomen. Hij wist bij zijn val een flink met olie ingesmeerde kabel te pakken te krijgen en zich met alle macht daaraan vast te klemmen, waar door hij zijn vaart kon afremmen en heelhuids op de begane grond terecht kwam. Daarna ging hij weer kalmpjes langs een meer gewone weg naar boven naar zijn werk terug. Zoals ook door de radio te horen is geweest, maken, we melding van de opening van het door de Zwitsers geschonken barakkenkamp te Hansweert. De heer Roger Nordmann had door een z.g. „Chaine de bonheur" (geluksketting) van de Zwitserse omroe pen 3 millioen Zwitserse francs bijeen gebracht. De Zwitserse gezant, de heer D. Secrétan, heeft het kamp geopend en gewezen op de Nederlands-Zwitserse vriendschap. Prins Bernhard heeft de,Zwitserse ge zant en in hem het Zwitserse volk gedankt ,voor dit onschatbaar geschenk* Ook jhr. de Casembroot heeft dank gebracht aan het Zwitserse volk en herinnerde aan het geschenk vjan de Schweizerische Spende in 1945 aan Walcheren van 52 barakken en/ eindigde zijn rede met God zegene Zwitserland. Na de lunch is de Prins vergezeld van de Commissaris der Koningin en luitenant Eibers naar het vliegveld te Woensdrecht gereden vanwaar hij zich per vliegtuig naar Soesterberg begaf.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1