Nieuw! 1 1 OCTANIUM* pen! Moeizame strijd tot behoud van onze molens OCTANIUM Boekhandel Fa J. C. VINK, Mark 12 De kleine wereld van DON CAMILLO. Symbool van Neerlands schoonheid. met de opzienbarende is een legering van 8 speciale soorten metaal. De gedachte om windkracht aan te wen den als energie-bron is bijna even oud als de wereld. Toch vindt men op de aarde maar een klein plekje, dat beroemd is ge worden om zijn aanwending van windkracht. Dat plekje is Nederland met zijn karakteris tieke water- en graanmolens, die nu al eeuwen in het landschap staan en onze har ten zo snel doen kloppen voor dit polder land, vooral wanneer men jarenlang in het buitenland heeft vertoefd. De bouw van molens in de vorm waarin wij ze nu nog graag zien is waarschijnlijk begonnen kort na het jaar 1400. Toen had men in verschillende delen van het land dagelijks last van overtollig water. Er werd naarstig gespeurd naar middelen om hieraan een eind te maken. Het zijn vermoedelijk twee inwoners van Alkmaar geweest, die de eerste twee water molens in de zo geliefde vorm in het Hol landse landschap hebben gezet. Zij heetten Floris van Alkemade en Jan Gieten zoon. De eerste baksels waren bouwvallige exem plaren, maar daar is spoedig verbetiering in gekomen, anders zouden we nu geen mo lens meer bezitten, die de eeuwen hebben getrotseerd. Toch wordt hun aantal steeds geringer. Eens bezat Nederland meer dan 8000 mo- De in bedrijfstêlling. Na deze demonstratie ging men groepsgewijze naar de centrales te Axel, Zaamslag en Zuiddorpe, waar bij aankomst monteurs druk bezig de hon derden tijdelijke verbindingen die nog Instonden met de oude centrales met bossen tegelijk door te knippen en de burgemeesters werden uitgenodigd Aige stop pen te verwijderen waarmee dan de nieuwe centrales in bedrijf kwamen. Hoe het in Zuiddorpe en Zaamslag verliep weten wij niet, maar in de Axelse centrale bleek wel dui delijk dat de abonné's direct daadwerkelijk gingen proberen ,,of het werkteWant het was nog geen kwart over een toen de hele installatie stond te ratelen en te tikken dat een leek horen en zien ver ging en men zich als een kat in een vreemd pak huis voelde tussen al deze geheimzinnige draden met ratelende schakelaars, tellers en wat dies meer zij. De monteurs zaten hier als ware duivelskunstenaars tussen en ontdekten op onbegrijpelijke wijze de fouten die door sommige abonné's werden gemaakt waarop deze prompt te horen kregen, dat zij het verkeerd hadden gedaan, niet hadden gewacht op de kiestoon, de cijfers in een verkeerde volgorde hadden gedraaid, bij een interlocaal gesprek hadden vergeten eerst de 0 te draaien of iets dergelijks. Overigensliep alles op rolletjes en het drukke gebruik bewees stellig de waardering van de abonné's voor deze vernieuwing. De inrichting van de centrale. Hierin zijn vele technische snufjes, zoals b.v. een automatische temperatuur-regeling, een automatische regeling \ian de vochtigheidstoestand, een serie con trolelampen, die mogelijke storingen melden, en welke lampen ook weer zijn verbonden met de centrales te Terneuzen, zodat de centrales in Axel, Zaamslag en Zuiddorppe volledig automatisch kunnen werken zon der enige bediening of bewaking, aangezien op deze wijze ook elke storing aan de controle te Terneuzen wordt doorgegeven. De stroomvoorziening geschiedt door de P.Z.E.M., doch indien deze stroomvoor- zienjng uitvalt staat een nood-agregaat gereed om de centrale in bedrijf te houden. Ook de berekening van de gesprekkosten gaat ge heel automatisch. Iedere abonné heeft een eigen teller die de kosten van een gesprek in eenheden van drie cent registreert en maandelijks worden de standen van deze tellers gefotografeerd, waarna de incasso afdeling de nota's klaar maakt aan de hand van deze gegevens. En mocht er gegronde reden zijn om aan de uitkomst van deze telling te twijfelen, welnu dan kan men een speciaal apparaat inschakelen, die van een willekeurige abonné van elk gesprek de tijd van aanvrage, de tijdsduur en het gevraagde nummer registreert. Uiteindelijk blijkt dan meestal dat niet de teller fout is geweest, maar dat er b.v. door perso neel of bezoekers clandestiene gesprekken zijn gc voerd die de nota hoog deden oplopen. En zo zijn er nog meer zaken waar men zich als leek over kan verbazen wanneer men het inwendige van zon centrale beziet. De automatisering in de practijk. In het algemeen blijkt men zich aardig met de nieuwe toestellen vertrouwd te kunnen maken. Er waren enkele abonné's wier toestel niet werkte, om dat zij de draadjes niet hadden doorgeknipt en er waren er die zonder bestudering van de aanwijzingen in de gids niet wisten hoe te handelen, zoals b.v. de abonné die door de telefoondienst om kwart over een werd gebeld en verzocht werd evien terug te bellen,, waarna hij de haak van het toestel legde en tot drie uur onbereikbaar bleefToen belde hij terug en deelde desgevraagd mede, dat hij niet wist hoe hij met dat nieuwe ding moest werken en zijn bril niet eerder had kunnen vinden Mogen wij dit relaas tenslotte besluiten met de wens uit te spreken dat deze automatisering ook weer zal mogen bijdragen tot een verdere econo mische ontwikkeling en grotere bloei van onze streek. lens, waarvan er nu nog maar 1300 over zijn. En nog steeds daalt het aantal van onze „nationale reclameborden". Uit recla me-oogpunt is er geen betere blikvanger voor Nederland buiten onze grenzen dan de Hollandse molen. Er wordt met deze voorsteling dan ook zoveel reclame gemaakt dat veel vreemdelingen enigszins teleurge steld door Nederland reizen bij het zien van zo weinig molens. Sinds de komst van de motor heeft de molen zijn economisch bestaansrecht voor maaldoeleinden verloren. Het hoge bouw werk met Wieken, die in de wind moeten hangen is uieraard duur in onderhoud. We kunnen onze grond wel goedkoper droog houden, zo redeneren wij rationalisten van de twintigste eeuw. Maar we zijn er niet klaar mee. Lang en zonder tegenspraak heeft men toegegeven dat molens steeds sieraden zijn voor het landschap. Het is een stand punt, dat thuis hoort onder het ministerie van kunsten en wetenschappen. Daar kan een molen alleen niet van draaien. Draait u de wieken naar de zijde van waterstaat, dan vangt u geen wind. Uit waterstaatkundig oogpunt heeft de molen zijn betekenis verloren. Ook de boer ziet liever een gemaal dan een molen. Hij ziet naar de betekenis van het waterpeil voor zijn maaiveld en heeft over het algemeen alleen 's Zondags tijd om over het landschap te turen. Slechts uit een oogpunt van defensie hebben de windmolens nog grote betekenis, want wat doet men met een electrisch ge maal wanneer de stroomlevering wegvalt, zoals we in de jongste oorlog hebben onder vonden. Maar men kan de maatschappij niet bouwen op een oorlogstoestand en dus wordt het vroegere molenleger tot een kleine kudde. Moderne molens. In dit verband is het aardig om op te hernieuwde belangstelling is gewekt voor merken, dat er in verschillende landen juist de windkracht en haar betekenis. Men is na studie tot de conclusie gekomen dat er op een hoogte van tweehonderd meter regelmatig winden waaien, die voldoende krachtig zijn om een propeller voortdurend in beweging te houden. Geleerden en technici hebben daarop hun hersens en verbeeldingskracht aan het werk gezet. Men heeft de energie van de wind kracht over de gehele aarde op vijftig bil- lioen kilowatt-uren per jaar berekend, zodat men een millioen steden van vijftigduizend inwoners met behulp van windkracht ener gie zou kunnen leveren. De windkracht zou in electriciteit kunnen worden omgezet met behulp van zeer hoge torens, waarop een rotor een turbine zou door middel van een generator het elec trisch vermogen van een paar duizend kilo watt. Verscheidene windmolens moeten sa men een krachtstation vormen. Inplaats van rotors, die in een horizontaal vlak draaien, zou er ook gebruik gemaakt kuanen worden van geweldige propellers, die een verticale cirkel beschrijven. Ziedaar onze molen in moderne vorm. Veel hoger, zodat men bijna nekkramp krijgt om de propellers te kunnen zien en UIT DE OUDE DOOS. IV. In 1887 werd er veel zout gesmokkeld. Op één dag stonden er in Breda 25 zoutsmokkelaars terecht. Ze kochten het in België voor 3 cent per kilo en brach ten het hier aan de man voor 10 cent per kilo. Be pleit werd de zoutaccijns maar af te schaffen, daar het de staat meer kostte aan onkosten dan de accijns opbracht. Op 1 April 1887 vierde dr. de Fouw, de dorps dokter, en met hem heel Axel feest ter gelegenheid van zijn 40-jarig verblijf en dokterspraktijk alhier. Op 20 April werd de voormalige pastorie en tuin der Ned. Hervormde Kerk verkocht aan A. J. Blan- kert voor 1850. Het was niet die pastorie, die nu bij de grond van het stadhuis getrokken is, maar aan de overkant van de Markt, waar nu H. J. de Jonge woont. Een advertentie van Ivens, Drieschouwen, herin nert aan de in 1887 bestaande steenbakkerij. Dan komt November 1887 een bericht voor, dat aan ds. F J. Wolf te Odijk, die door de Ned. Her vormde Kerk alhier was beroepen, door het classicaal bestuur te Wijk bij Duurstede de nodige getuigschrif ten waren geweigerd. Op 21 December komen twee berichten voor le. dat Zondag 26 December ds. Wolf zijn intrede zal doen bij de Dolerende gemeente alhier en 2e. dat Maandagsmiddags heeft de Kerkeraad der Ned. Her vormde Kerk alhier met de organisatie van 1816 ge broken en werd de Dordtse Kerkenorde van 1619 aangenomen. Vijf der acht kerkeraadsleden gaan met de reformatie mede. zonder enige waarde voor het landschap. Niettemin berusten zij op hetzelfde principe, zodat er op het gebied van molens ook nooit iets nieuws onder de zon zal zijn. Behoud wat je hebt. Wij willen er intussen voor waken dat onze nog bestaande molens niet verloren gaan. De bond „Heemschut" en de vereni ging „De Hollandse Molen" hebben op dit terrein bergen werk verzet. Met hulp van een regeringssubsidie van een halve ton in het jaar tracht men onze molens te behou den. Dat is practisch onmogelijk. Er dient dan ook verdere bescherming te worden geboden. Zuid-Holland gaat in de zen vooraan. Het heeft een verbod uitge- vaadigd om molens af te breken of te ver anderen zonder haar toestemming. Helaas geldt een dergelijk verbod nog niet lande lijk en toch moeten Wij die kant op met in achtneming van de economische blelangen van de eigenaars. Als maalwerktuig heeft de molen afge daan. Zij is economisch versleten, doch zij herleeft een economische wedergeboorte als bezienswaardigheid voor de toerist, die ons rand bezoekend, zijn molens wil zien om er thuis van te vertellen. «Vil Nederland zijn naam als toeristen- land behouden, dan dient men te overwegen ol er hier en daar geen molens kunnen wor den bijgebouwd. Dit betekent niet het terug zetten van de klok, want in 1951 zijn er on danks hoge bouwkosten nog drie molens aan ons bezit toegevoegd. Indien er geen andere mogelijkheid bestaat kan men het interieur van de molen wel inrichten als restaurant of museum. Het zou geen dwaasheid zijn wanneer in verschillende plaatsen van het land, die ver betering van het toerisme wensen en over voldoende schoonheid van het landschap be schikken, eens enkele molens werden ge bouwd. Buitenlanders staan er met open ogen naar te kijken en de aanwinst zal een bijdrage betekenen voor Neerlands waarde als nieuw toeristisch centrum van Europa. Ook in onze eigen streek worden de mo lens steeds zeldzamer en al vele fraaie bouwwerken verdwenen door onvoldoende onderhoud. Laat ook hier alles gedaan worden door de bezitters, eventueel met steun van parti culieren of overheid om de nog aanwezige molens in stand te houden, tot sieraad van ons polderlandschap. FILMNIEUWS Wanneer ooit het gezegde „Iedereen moet deze film zien opgeld doet, dan is het stellig voor de film die deze week in „Het Centrum" wordt ge draaid, n.l. het Frans-Italiaanse werk „De kleine wereld van Don Camillo". Na de faam, die dit werk als boek en als film reeds in ons hele land heeft gemaakt, is het moei lijk hier nog een aanbeveling te geven. Wij geloven wel dat iedereen de namen én van Don Camillo èn van Peppone kent en wellicht ook een van de vele belevenissen heeft horen vertellen en dat zal dan stellig al voldoende aanbeveling geweest zijn om deze kans nu de film te zien niet te missen. Met een overzicht van de inhoud van deze film die de waardering vhn deskundigen van alle rich tingen heeft, willen wij deze aanbeveling besluiten Het verhaal leidt ons naar een klein Italiaans dorpje waarvan de inwoners heen en weer geslingerd wor den tussen de Kerk en de Communistische partij. De leider van de Partij is Peppone, die tevens de bur gemeester is. De Kerk wordt vertegenwoordigd door de priester Camillo. Beiden willen het goede voor de gemeenschap, maar zien de verwezenlijking uiteraard met andere middelen. Ze verfoeien elkaar die twee. Maar ze kunnen toch ook niet buiten elkaar. Als Peppone eens een klacht indient bij de bisschop omdat de driftige Don Camillo, die als bijzonder sterk bekend staat, vijf en twintig communisten zwaar toegetakeld heeft en de bisschop besluit Don Camillo over te plaatsen, is het Peppone zelf ,die deze rigoureuze maatregel weet te verhinderen. Ze hebben overigens beiden temperament. En dat is de oorzaak, dat hun „gedachtenwisselingen" bijna aitsluitend bestaan uit vuistgevechten. Die verschillen van mening gaan over de meest uiteenlopende zaken. Als Peppone de school wil ver groten, komt Don Camillo voor de restauratie van de kerktoren op. Als Don Camillo gelden inzamelt voor het door hem te stichten sportpark legt Peppone de eerste steen van een volksgebouw. Als Peppone de processie boycot, is het Don Camillo, die op alle (jemeentebiljetten schrijft„Peppone is een ezel Op duizend en één manieren kapen ze elkaar de vliegen af, waarop dan onherroepelijk de strijd volgt. Maar even onherroepelijk verzoening. Want niet al leen toont Don Camillo begrip voor de gerechtvaar digde sociale verlangens der „lege magen", waarvoor hij de „volle magen" verantwoordelijk stelt, vpn zijn kant komt Peppone toch niet los van zijn eerbied voor de Kerk. Hij laat toch ook zijn zoon dopen, al is het met de naam van Lenin. Na strijd verzoening dus. Maar omdat ze slechts mensen zijn, volgt dus op elke verzoening weer strijd. De Parker „21" ls in alle onderdelen een Parker product bij uitnemendheid. Alleen de fraai gestroomlijnde Parker „21" heeft de OCTANIUM pen, die zo gemakkelijk over het papier glijdt, en waarmee men schrijft zonder vermoeid te raken. De Parker „21" wint het van alle andere merken in dezelfde prijsklasse. Vraag Uw winkelier U deze perfecte, nieuwe Parker vulpen te tonen. Er is een keuze uit aantrekkelijke kleuren en uit verschillende penpunten. Parker 21vulpen slechts f 35.- Parker „21" set f 55- Copyright Parker Pen Kan niet vervormen Kan niet roesten Onverslijtbaar Soepel en toch sterk IMP.: PARKER SERVICE N.v. - BEURS DAMRAK, AMSTERDAM-C.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3