HET WAPEN nmEfl van Breed: Woensdag 12 A nyustus was een grote dag voor de telefoonabonnës. UIT ONZE OMGEVING AXEL FEUILLETON. SLUISKIL DODELIJK ONGEVAL. SAS VAN GENT HANGAR UITGEBRAND. TERNEUZEN TEWATERLATING. WESTDORPE OUDEN VAN DAGEN OP REIS. De automatisering een feit in Axel, Zaamslag, Zuiddorpe en Overslag. 30-JARIG JUBILEUM GEMEENTE-SECRETARIS. Op 15 Augustus 1923 werd de heer J. L. J. Mans als gemeente-secretaris te Axel benoemd, hetgeen dus inhoudt dat de heer Maris thans 30 jaar zijn ambt alhier vervult. Aangezien „30" geen zilveren en ook geen gouden jubileum is, werd deze dag niet met officieel feest betoon gevierd. Wel werd Vrijdagochtend officieus dit jubileum herdacht in een bijeenkomst met het dagelijks bestuur der gemeente en het secretariepersoneel, waarbij het de heer Maris niet ontbrak aan waarderende woor den voor de nauwgezette wijze waarop hij deze vele jaren zijn stellig niet lichte taak in onze in die tijd zo sterk gegroeide gemeente vervult. JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING EERSTE NEDERL. COÖPERATIEVE BEETWORTELSUIKERFABRIEK. Deze jaarlijkse algemene vergadering had ditmaal plaats in de grote zaal van „Het Centrum" alhier, maar stond in het teken van de seizoen- of (zo men wil) vacantiedrukte, aangezien het bezoek minder druk was dan op vorige jaarvergaderingen. Een honderdtal leden-aandeelhouders waren aan wezig, toen ruim anderhalf uur na het vastgestelde tijdstip de vergadering geopend werd door de voor zitter, baron H. A. A. Collot d'Escury, die de aan wezigen met een bondig woord van welkom begroette. In een zeer vlot tempo werd de op het oog tame lijk lijvig uitziende agenda, die deels een strikt huis houdelijk karakter droeg, afgehandeld. Dienaangaande zij vermeld, dat de verlies- en winst rekening en de balans voor het lopende boekjaar over eenkomstig de voorstellen van het bestuur z.h.st. werden vastgesteld. Bij de periodieke bestuursverkiezing werden de vier aftredende heren met overgrote stemmenmeerderheid herkozen. Dit waren de heren J. B. Becu te Groede, D. W. Lindenbergh te 's-Heer Arendskerke, M. de Putter te Terneuzen en Osc. van Waes te Westdorpe. Allen namen hun herbenoeming aan. Als plaatsvervangend lid der financiële commissie trad af de heer J. P. van Dijke in wiens plaats werd gekozen de heer E. C. Verhelst te Westdorpe. Besloten werd tot het in onderhandeling treden met de Boerenleenbank aangaande een geldlening en te vens toe te treden als lid van genoemde instelling. Voorts werd nog besloten het aandelenkapitaal uit te- breiden en, tenslotte de vereiste stappen te doen tot wijziging van het Bietenreglement. Deze wijziging betreft het gerezen bezwaar tegen de heffing van boete bij tarra van boven de 25% bij de levering van bieten. Al met al was deze vergadering, die in afwijking van de convocatie zeer verlaat was, toch nog in een uiterst vlot tempo verlopen. GESLAAGD. Voor het examen sterkstroom-hulpmonteur V.E.V. slaagde de heer N. Bolleman te Axel, ONDER VLAS BEDOLVEN. Dinsdagavond ging een trailer van de firma T„ welke vlas aan het laden was uit een der vele scheepjes, die thans in de haven aan de Sassing liggen, plotseling aan het rijden. Gevolg hiervan was dat de lading ging werken en dat de drie mannen die het vlas op de trailer laadden onder het schuivende vlas in het scheepsruim te recht kwamen. Gelukkig liep een en ander goed af en kwamen twee der lossers met de schrik vrij, ter wijl de derde, een zekere F. uit Sluiskil, na eerste hulpverlening door dokter Kats met enkele inwen dige kneuzingen naar zijn woning kon worden over gebracht. door T. LODEWIJKS. t De muren stonden nog overeind en zelfs achteraan was een klein deel van het gebouw nog vrijwel intact. Maar verder zag alles er even troosteloos en sme rig uit, zwart, nat, vies. Glasscherven, verbogen ijzer, zwartgeblakerde tafels ert stoelen, een berg rommel. En daar tussen in liep een man met een zwarte leren jas en maakte notities. „Zou dat iemand van de politie zijn T fluisterde Marian. „Nee" antwoordde Harm stellig „ik ken die man. Wacht eens... dat is iemand van de verzekering. Wij hebben hem indertijd ook gehad. Aardige vent. „Zeg Harm, durf jij... „Hem wat vragen O ja. Nee heb je al, ja kun je krijgen. Hij kent me vast nog wel. Kom maar mee Ze stapten over de rommel heen naar de man, die met zijn rug naar hen toe stond. De agent maakte een gebaar, alsof hij hen wilde tegenhouden, maar liet zijn arm weer zakken en keek wat er zou gaan gebeuren. De verzekeringsman keek schichtig om, toen hij voetstappen hoorde knersen over gebroken glas, maar glimlachte amicaal toen hij Harm herkende. „Ah, meneer Verdonck komt u eens kijken 7 Be roerd geval hier, niet „Ja" antwoordde Harm „vooral v£>or deze dame. Dit is juffrouw Van Vueren, de dochter van de eigenaar van het gebouw. Ze is..." hij aarzelde even 47) GEVONDEN VOORWERPEN. Een rood-wit geblokt schortje, Wilhelminstraat 4. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Augustus 1953. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. G. Jansma, van Zaam- slag, 2,30 uur Eerw. heer A. van Cruijningen. Geref. Kerk. Ds. D. K. Wielenga, van Rotterdam. Geref, Kerk, (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. C. A. Vreugdenhil, van Kapelle a/d IJssel. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. Maandagnamiddag is onder Strodorpe een Belgische gendarme uit Bouchaute die een vacantietochtje per bromfiets over de grens maakte bij het oversteken van de Rijksweg, daar waar de Parallelweg langs de woningen eindigt gegrepen door een hem achterop- rijdende personenauto bestuurd door de heer H. uit Sas van Gent. De bromfietser werd hierbij zeer ernstig gewond en is in de loop van de avonl in het ziekenhuis te Sluiskil aan zijn verwondingen over- leden De oorzaak van het ongeval ligt mogelijk in het slechte zicht ter plaatse tengevolge van het hoog opgroeiende struikgewas. Donderdag omstreeks het middaguur ontstond er brand in een hangar van de landbouwer J. C. A. onder de gemeente Sas van Gent. Direct waren de brandweren van Sas van Gent en Westdorpe ter plaatse, die omstreeks kwart over 12 aanwezig wóren, doch toen reeds machteloos stonden tegenover de vuurzee en zich moesten beperken tot bescherming van een aangrenzend perceel haver. De hangar had een afmeting van 32 x 17 meter en was gevuld met de oogst van 50 gemet graan, als mede een nieuwe landbouwwagen. Alles ging verloren en bovendien nog enkele nabij staande graanoppers. De oorzaak is onbekend. De schade wordt geraamd op circa 40.000. Dinsdag 18 Augustus is weer een grote dag voor Terneuzen en voor de Terneuzense scheepswerf in het bijzonder. Op die dag zal n.l. het in aanbouw zijnde zee schip „Pieter S" met een tonnage van 3000 ton wor den te water gelaten. Dit is het grootste schip dat tot nog toe in Ter- neuzen werd gebouwd. Het schip zal dwars worden te water gelaten, hetgeen voor een schip van der gelijke afmetingen, althans in ons land niet algemeen gebruikelijk is. Dinsdag a.s. zullen ook de Westdorpse ouden van dagen op reis gaan. Om half acht zal men met de grote stoet van 3 bussen en nog 11 personenauto's vertrekken naar Breskens en dan via Vlissingen, Middelburg en Goes een bezoek brengen aan het rampgebied rond Kruiningen, waarna te Hoogerheide de koffietafel zal gereed staan. Via de Wouwse Plantage gaat het dan naar Ant werpen, waar men de havens gaat bezichtigen en dan weer huiswaarts zal keren, ongetwijfeld vol van de indrukken die men deze dag zal opdoen. u <5S> Woensdag tegen het middaguur verzamelden zich vele genodigden op het terras en in de eetzaal van Paviljoen Zomerlust om gevolg te geven aan een invitatie van de directeur van het telefoondistrict Breda, om de in bedrijfstelling bij te wonen van de nieuwe automatische eindcentrales te Axel, Zaamslag en Zuiddorpe. Onder de aanwezigen zagen wij 00. de hoofd directeur van de dienst der Telefoon en Telegraaf ir. Ehnle uit Den Haag, de chef van het laboratorium der P.T.T. prof. Bart, het hoofd van de afdeling coördinatie de heer Blickman, de heren Visser en van Lindheim, chefs van de afdeling Kabels en Verster kers, de directeur van het telefoondistrict Breda, ir. Diks, de heer Jeurgens, chef van de postdienst te Middelburg t)i de heren directeuren van de P.T.T.- kantoren Axel en Terneuzen, alsmede de kantoor houders y(an Zaamslag en Zuiddorpe. Verder vanzelfsprekend de colleges van burgemees ters en wethouders van Axel, Zaamslag en Zuiddorpe alsmede de burgemeester van Koewacht, de heer Die- rickx, ditmaal in zijn functie als burgemeester van Overslag. Nameens de Kamer van Koophandel waren aan wezig de voorzitter ir. Horstmann en de heer Blom- maert uit Hulst, terwijl wij verder nog opmerkten het hoofd van de Centrale Dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht de heer Roelands uit Terneuzen en, het hoofd van de dienst gemeentewerken uit Axel, de heer J. Wieles, benevens het montage-personeel der telefoondienst, voor zover dit niet in de centrales aanwezig behoefde te zijn. Ir. Diks verwelkomde de aanwezigen en noemde het een heugelijk feit dat vandaag de Voltooiing van de tweede phase van de automatisering van c|; sector Terneuzen het in bedrijf stellen van de automaten in Axel, Zaamslag en Zuiddorpe een feit is gewor den 1 Meni hoopt binnen enkele maanden waar schijnlijk October ook de derde phase te hebben voltooid (de automatisering van Hoek en Philippine) waarmee dan de sector Terneuzen vrijwel gereed zal zijn. Later zal ook Biervliet nog hierop worden aan gesloten maar dit zal nog wel enige tijd op zich laten wachten. Aan de hand van grafieken toonde ir. Diks daarna nog eens de regelmatige groei van de telefoonnetten in de thans geautomatiseerde gemeenten, een groei die thans het vooroorlogsepeil al ver heeft over troffen en die naar hij hoopte door de automatisering een nog sneller verloop zal krijgen. Overigens heert men voor deze groei in Axel al weer maatregelen moeten nemen, want de hier ge- installeerde auomaat heeft een capaciteit van 400 nummers en ër zijn reeds bijna 360 aansluitingen. Een nieuwe automaat is ondertussen al bij de Engelse fa briek besteld en deze zal binnen enkele maanden ge plaatst kunnen worden, waarna men dan weer tal van nieuwe abonné's kan afwachten. In Zaamslag heeft men) thans een capaciteit vbn 200 aansluitingen, terwijl er 133 abonné's zijn, terwijl Zuiddorpe met Overslag een capaciteit heeft voor 100 aansluitingen, terwijl er 48 zijn. Men kan daar dus voorlopig voort. Het nieuwe tarief niet duurder. Iets uitvoeriger stond ir. Diks ook nog stil bij de invoering van het nieuwe tarief, waarbij de gesprek ken niet langer in eenheden van 3 minuten worden gemeten, doch in veel korter tijden, waardoor de be taalde kosten in een betere verhouding komen te staan tot de werkelijk gesproken tijd. Dit systeem is dus aantrekkelijker voor de abonné, terwijl ook de appara tuur eenvoudiger is, wat voor de telefoondienst stel lig ook als een! belanrijke factor geldt. Verder heeft men met dit systeem de mogelijkheid om een onbeperkte tijdsduur te spreken, terwijl bij het oude systeem de verbinding na 9 minuten werd verbroken, wat bij belangrijke gesprekken zeer hin derlijk kon zijn. Aan de hand van een grafisch beeld toonde ir. Diks duidelijk de voordelen dan het nieuwe systeem. Inder daad bleek dat de kosten voor gesprekken op lange afstand in het algemeen aanmerkelijk lager worden, wanneer men de tijd zo kort mogelijk houdt, Een ge sprek van eerv minuut met Rotterdam kostte vroeger 60 cent, thans 42. Een gesprek van 4 minuten nu 96 cent en vroeger 1,20. En zo zou men nog talloze voorbeelden kunnen noemen. Niet alles kan tegelijk. Na ir. Diks voerde ir. Ehnle het woord. Spreker begon met een woord van dank aan het personeel der diverse afdelingen dat ook deze automatisering weer op uitstekende wijze heeft volbracht. Ook de fabriek die de automaten voor de centrales heeft geleverd betrok spreker in zijn dankwoord voor de keurige verzorging van het materiaal. Spr. schetste hoe men gehoopt had geheel Neder land in 1945 te hebben geautomatiseerd, wat thans als gevolg van de oorlog niet Voor 1960 bereikt zal zijn. En ook om dit plan te voltooien zijn er vele moeilijkheden, niet alleen wat betreft de materiaal voorziening, maar ook wat de investeringen aangaat, omdat jaarlijks slechts een beperkt bedrag voor dit doel beschikbaar is. Ir. Ehnle maakte verder verontschuldigingen jegens die gemeenten, die thans nog niet aan de beurt ge komen zijn, doch stelde nadrukkelijk vast dat het achterop komen stellig geen achteruitstelling betekent en dat P,T.T. gaarne anders zou willen. De om standigheden maken dit echter onmogelijk. Hierna volgde nog een korte demonstratie waarin men de werkwijze van een automatische centrale kon volgen, kon constateren hoe de kosten van een ge sprek geregistreerd worden en welke service de auto matische telefoon zoal biedt, zoals tijdmelding of zelfs het weerbericht (wanneer u daar de kosten van een interlocaal gesprek van het hoogste tarief voor over hebt, draait u K 3400-01.) Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaaf, zacht en welverzorgd Het is de Hamamelis die het 'm doet en zei toen trots „mijn verloofde." „Zo" de verzekeringsman liet niets merken van zijn verbazing over zon gecompliceerd geval „juffrouw Van Vueren, mijn naam is Koningsbruggen. Lelijke strop voor uw vader, niet Hoe is het met hem 7" „Gaat wel" antwoordde Marian voorzichtig „hij moet nog steeds rust houden. Het is een hele schok voor hem geweest." „Dat snap ik ja." Hij stond en zweeg, Marian begreep, hoe moeilijk de situatie voor hem was. Wat moest hij zeggen 7 Hij wist natuurlijk wel, hoe de brand was ontstaan. Zo stonden ze tegenover elkaar, tot Marian opeens besloot, ferm de knoop door te hakken. „Weet u" zei ze moeilijk „hoe het is gebeurd Hij knipte listig met de ogen en stelde een weder vraag „Weet u het 7" „Ik weet het." „Zo antwoordde hij „u weet het. Tenminste u denkt dat u het weet, niet Marian staarde hem verbaasd aan. Harm fixeerde het gezicht van de man tegenover hem. Konings bruggen keek zo zonderling, het was net of hij iets achter de hand hield. „Ja, ik denk wel dat ik het weet" zei Marian, nu zeer op haar hoede. „Wat bedoelt u daarmee „Kijk maar niet zo benauwd, juffrouw Van Vue ren." Opeens glimlachte de man en ze vond dat hij eefl aardig gezicht had. Hij leek te vertrouwen. Ach, bedacht ze, was er tenslotte nog iets te bederven, nu haar vader openlijk had verklaard dat hij zelf de brand in zijn huis had gestoken 7" „U moest eens even met me meekomen, allebei" ging de verzekeringsman voort „ik ben eigenlijk erg blij dat u er bent, juffrouw Van Vueren, U bent hier natuurlijk bekend, u kent het huis van haver tot gort. Misschien kunt u me wel een beetje wijzer maken. Want ik sta hier voor een; raadsel... „Ik vind het een ellendige zaak" inspecteur Blank water steunde het hoofd in de handen. „Kors van Vueren heeft zich wel tot over zijn oren in de prut gewerkt en ik moet eerlijk zeggen, opper, dat ik wel wou dat ik hem er uit kon halen, al is dat zéker mijn taak niet." Inspecteur Blankwater was eigenlijk geen inspec teur. hij was luitenant van de Rijkspolitie, maar ieder noemde hem inspecteur als in de dagen dat Breeck nog gemeentepolitie had. De inspecteur had zo juist een moeizaam onder houd achter de rug met de jonge adjudant Vennema, die hij wel eens in gedachten Vinnema noemde om dat het zo n vinnig dienstkloppertje was. Tussen de inspecteur en, de adjudant was niet zo heel veel svm- pathie verloren, want terwijl Blankwater gemoedelijk was en bezadigd en tact verlangde ook van zijn onder geschikten, stond Vennema op het standpunt „dienst is dienst" en kende geen pardon voor overtredingen. Vennema was jong en actief, Blankwater werd al een dagje ouder. Inzake de brand in Het Wapen was Vennema met zijn conclusies bij de inspecteur gekomen, en die con clusies lieten geen twijfel over. „Het is een zaak, zo helder als de dag" had Ven nema geconcludeerd. „Ik heb Van Vueren zelf ge hoord en die bekent zonder omwegen, de brand te hebben gesticht." „Ja ja" had Blankwater toegegeven „maar zelfs die bekentenis is me niet voldoende. Er zijn méér men sen geweest die bekenden wat ze niet gedaan had den, al was het maar om een ander te dekken." „Natuurlijk*' had Vennema triomfantelijk toege geven „daarom heb ik ook gedacht. Ik heb me met die bekentenis niet tevreden gesteld. Ik heb de kellner Marinus gehoord en die wist te vertellen dat Van Vueren heel de dag in een wonderlijke staat had verkeerd, half verdoofd Verder heb ik nog enkele getuigenverklaringen, ik zal u de verbalen zo dadelijk laten brengen, Roozfn zit ze uit te tikken, en die komen in het kort hie«effc, neer, dat Van Vueren heftig meningsverschil hoB^j gehad met meneer Sartorius, u weet wel, die cieel bij de zaak betrokken schijnt te zijn geweest als geldschieter. In feite heeft Van Vueren Sartorius bedreigd en hem practisch de deur uitgeschopt. Een en ander is me bevestigd door Van Vueren's dochter, die ik ieder woord uit haar mond moest trekken. Dat is een lastig meisje..." „Een heel pienter meisje en aardig ook" wierp Blankwater er tussen. „Daar heb ik niet zo op gelet" antwoordde Ven nema en in zijn toon lag een duidelijke terechtwijzing „en verder is bij het onderzoek door deskundigen gebleken, dat in het gangetje tussen de woonkamer en de achterzaal overduidelijke sporen van brandstich ting aanwezig waren. Het rook er zelfs nu nog naar petroleum... trouwens, Van Vueren zegt dat hij de brand aangestoken heeft met in petroleum gedrenkte vodden. Ik begrijp" vervolgde Vennema „dat het U tegen de borst stuit, de zaak tegen Van Vueren te openen, omdat hij een oude vriend van U is, maar dat weegt niet op tegen Uw... tegen onze plicht...'1 (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2