r AXELSE COURANT Fa J. C. VINK - Axel Het eeuwige Frankrijk.... „Met raad en daad" D.D.D nippers Hebt U al geprofiteerd van onze Boekenopruiming NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG Er is geen volk in Europa met een 20 op merkelijk herlevingsvermogen als de Fran sen. Twee bloedige wereldoorlogen hebben zich hoofdzakelijk op Frankrijks bodem vol trokken. Het Franse volk dreigde ten onder te gaan, maar Frankrijk hernam zich en wanneer het schijnt, dat het een leidende functie in de wereldpolitiek gaat verliezen en tweederangsmogendheid aan het worden is, dan kan men zich vergissen. Frankrijk speelt nog mee in het orkest der wereldmachten en er wordt nog degelijk rekening gehouden met het Franse standpunt wanneer men voor grote beslissingen staat. Het is dat telkens weer uit dit lenige volk opschietend élan, dat vermogen om te leven en aan een grote traditie getrouw te blijven, waar men op doelt, wanneer men spreekt van ,,la France éternelle", het eeuwige Frankrijk, dat zich doet gelden, ook nadat zijn vijanden een aanval gepleegd hebben op zijn bestaan. Hetgeen hierboven geschreven werd moet men zich herinneren, wanneer men zich over de huidige toestand van Frankrijk veront rust. Want over alle andere landen der wereld kan men voorspellen, maar in Frank rijk staat men telkens w'eer voor verras singen. Wie meende dat de onregeerbaarheid van het land, de steeds inkrimpende tijdsduur der regeringen een gevolg is van de euvele lust in he politieke spel en van de gebreken van-het verkiezings-systeem, hij blijkt thans zich te hebben vergist. De algemene staking heeft uitgewezen, dat er in de Franse menigte een verzet leeft tegen de beknotting van de levensontplooiing, waartoe iedere regering) die de Franse fnianciën en daarmede het Franse vaderland wil redden, genoodzaakt is. De Franse politici, die de totstandkoming van een regering eindeloos hebben ver traagd, moeten zich bewust geweest zijn van de storm die dreigde. Eindelijk, toen de afwezigheid van Frankrijk op de internatio nale conferenties een gevaar ging opleveren voor de politiek van het westelijk blok, heeft men een regering gevonden, die een verge lijk wist te treffen met de alzijdige oppositie, een regering die haar eigenlijke bedoelingen inslikte en die bereid was het accent te ont nemen aan de brandende kwesties. Maar welke Franse regering ook optreedt en op welke wijze zij zich bij de volksverte genwoordiging aandient met openlijke verklaringen of met achterbakse bedoelin gen elke Franse regering zal genoopt zijn al haar krachten in te zetten op het herstel van d? hopeloos ontredderde Franse financiën. En wanneer zij haar werk gaat verrichten, dan vindt zij de groepsbelangen tegenover zich, die zich tijdens de stakingen hebben samengebald tot een ijzeren vuist. Is het het individualisme der Fransen, dat hen blind doet zijn voor de vitale be langen der natie Of is het de Franse aard de begeerte naar wat zij „la douceur de vivre", de welaangenaamheid van het leven noemen, waardoor zij het stillen hunner le- yensbehoeften verkiezen, ten koste van de leniging van de nood van het land Want de Fransen, zo volstrekt opofferend en toegewijd zij mogen zijn, wanneer de ^jpnd het land overstroomt, zijn toch ge hecht aan een zeker epicurisme, aan een on bezorgde levenswijze en voor harde maat regelen als in Engeland en Nederland ge nomen zijn, deinzen zij terug. Wij geloven dat er een andere, dieper lig gende oorzaak is van de Franse chaos. De sociale toestanden zijn in Frankrijk onbe vredigend. Het land is in sociaal opzicht ver bij andere landen ten achter. En de sociale vrede, de basis waarop de opbouw in Nederland berust, is in Frankrijk pf- wezig. Wij hier, sputteren terecht tegen een teveel aan dirigisme en tegen een ondra gelijke en eenzijdige belastingheffing, maar wij zijn meegegaan met onze tijd en hebben door tijdige verzorging van sociale behoef- ten de reis gewonnen. Het Franse probleem is wijder dan men vermoedt en een ingrijpende wijziging, niet alleen van de financiële, maar ook van de sociale politiek kan Frankrijk weer op het peil terugbrengen, waar het een nieuw leven kan beginnen. Het tragische is, dat in een land met zulke uitmuntende en begaafde geesten, toch de kracht schijnt te ontbreken, waarvan de bestendige leiding uitgaat. Het Franse probleem is een Europees probleem. Want Frankrijk is een onont beerlijke schakel in het Europees bestel. Een verzwakking van Frankrijk betekent een gevaarlijke verzwakking van de weste lijke macht, een verstoring van het politieke evenwicht. Daarom zien wij met spanning uit naar de verdere ontwikkeling van de Franse situatie. Dr. P. H. Ritter. Doof dat zuurbraniUfi op Uw maag. Dinsdag heeft H.M. Koningin Juliana een bezoek gebracht aan het rampgebied van Zuid-Beveland. Zij daalde met een hef- schroefvliegtuig van de Sabena op de Rijks weg bij Rilland-Bath, waar vele honderden zich hadden opgesteld om Haar te begroeten. De Prinsessen Beatrix en Irene kunnen zich vrij bew;egen in Cape Cod in Amerika. Velen kennen hen niet en ze vermaken zich kostelijk. Ze kunnen hun inkopen doen in de winkelstraten zonder aangegaapt te worden. Op 20 Augustus rijden zij naar Ottawa om daar twee dagen te blijven en gaan dan per K.L.M-.vliegtuig via Montreal naar huis want dan is hun vacantie weer om. Het grootste gedeelte van de ingeschre venen voor de lichtingen 1941, 1942 en 1943 heeft tot dusver geen bestemming tot ge woon of tot buitengewoon dienstplichtige ontvangen. Bij K.B. zijn zij tot buitengewoon dienstplichtige bestemd. Zij werden met in gang van 1 Augustus 1953 „buiten hun tegenwoordigheid" bij de landmacht of de zeemacht ingelijfd en zullen in gjeval van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitenge wone omstandigheden onder de wapenen kunnen worden geroepen. Dinsdagochtend was er schietoefening in het artillerie-schietkamp te Oldebroek. Een projectiel werd afgevuurd uit een stuk veldgeschut van 25 ton. Dit kwam te val len binnen de veiligheidsgrens. Zes perso nen werden gewond, waarvan twee ernstig. De aardbeving op het Griekse eiland Cephalonia heeft reeds 150 doden gekost en minstens 300 personen werden gew'ond. Er zijn 3000 daklozen. De hoofdstad Ithaca was Dinsdag door vloedgolven geteisterd. De Noord-Xoreaanse vice-premier Kai, die te Moskou een graad gehaald heeft en vorig jaar tot vice-premier was benoemd, heeft zelfmoord gepleegd. Er Wordt ver band gelegd tussen de jongste zuivering in Noord-Korea, waardoor twaalf politieke lei ders werden getroffen en deze zelfmoord van de vice-premier. Op de Wilpse klei bij Voorst is Woens dag een hevige brand uitgebroken in een boerderij, denkelijk door hooibroei. Tijdens de brand deed zich een hevige ontploffing voor, waardoor drie personen werden ge troffen. Men meent, dat zich in of nabij de boerderij een in de oorlog niet ontplofte gra naat heeft bevonden, die door het vuur tot ontploffing is gebracht. Ook in Nieuw-Zw*inderen in Drente zijn twee boerderijen afgebrand. Volgens de eigenaar moet de brand ontstaan zijn nadat een loodgieter op het dak van de boerderij was werkzaam geweest. Een vonkenregen kwam op het rieten dak van een schuur van een aangrenzende boerderij terecht, die ook in brand raakte. Van beide boerderijen kon het woongedeelte gedeeltelijk worden ge red. Van de ene boerderij- ging de oogst geheel verloren, van de andere de helft, om dat deze nog maar voor de helft binnen was. De staking in Frankrijk breidt zich meer en méér uit. Was het eerst alleen personeel in overheidsdienst, fhans komt ook het personeel in particuliere bedrijven in staking. Wie per autocar of particuliere auto reist ondervindt niet zoveel last. Erger is het voor de reizigers, die per trein reizen. Een groep van 400 reizigers, die hun vacan tie aan de Rivièra heeft doorgebracht, is nog niet in ons land teruggekeerd. Post- en telefoonverkeer staan stil. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 89 ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C. VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per mm. "N Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. J TTITTT7' Niet krabben. De helder vloel- I I" I 11% bare D.D.D. kalmeert de jeuk Vj Jj U J.\ in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN FAILLISSEMENTEN. Statistiek opgegeven door Van der Graaf en Co s Bureaux voor de Handel N.V. te Amsterdam. Het totaal aantal faillissementen uitgesproken in de maand Juli 1953 bedraagt 122 (134) te verdelen als volgt In de provincie Noord-Holland (excl. Amsterdam) 17 (17), Amsterdam 14 (20), Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 19 (14), Den Haag 9 (16), Rotterdam 13 (16), Utrecht 2 (8), Gelderland 10 (8), Noord-Brabant 15 (17), Limburg 5 (2), Zeeland 1 (2) Friesland 5 (4), Groningen 6 (0), Drente 1 (1) en Overijsel 5 (9). Het totaal aantal faillissementen uitgesproken van 1 Januari 1953 tot en met 31 Juli 1953 bedraagt 982. De tussen geplaatste cijfers zijn over dezelfde periode in 1952. Neem een of twee Rennies als er van uw maal eens iets „verkeerd gevallen" is. Rennies blussen dat zuur- branden dadelijk. Een smakelijk middel, onfeilbaar in zijn werking enonopvallend in te nemen. Iedere Rennie hygiënisch verpakt één Voor één. Ingez. Med. t diep in de huidporien. J. J. B. Ik ben kostgangermoet ik gedurende de week waarin ik met vacantie afwezig ben, mijn kostgeld doorbetalen Antwoord Als het kostgeld zodanig is gesteld dat het vrij veel beneden de normale tarieven ligt, waar mede wij willen zeggen, dat u dan steeds geprofi teerd hebt Vjan dit lage tarief, dan vinden wij het niet billijk, dat u uw hospita nog kort. Het kostgeld (met kamer en pension) bedraagt momenteel mini maal ongeveer 97,50 per maand of te wel 22,50 per week. De huur van de kamer bent u altijd ver plicht door te betalen. Regel het overige op billijke wijze, dat is eerlijk, nietwaar, maar doe uw hospita niet te kort. Leven en laten leven G. H. Wil een huis kopen voor zelfbewoning. De tegenwoordige huurder wil er wel uit, maar dan moet G. H. betalen de verhuizing, het leggen van bala tum, het hangen der gordijnen enz. enz. Is dat wettelijk voorgeschreven AntwoordWat dat enz. enz. allemaal is weten wij niet, maar de eisen zijn niet voor de poes. Wanneer aannemelijk is, dat de nieuwe eigenaar het huis koopt met de bedoeling het zelf te gaan bewonen en hij vordert ontruiming binnen 2Yi jaar na de koop op grond van het feit, dat hij de woning voor eigen gebruik nodig heeft, dan mag de kantonrechter de vordering alleen toewijzen met de bepaling dat de ontruiming pas 3 jaar na de verkoop mag plaats vinden, Deze termijn geldt dus niet indien de nieuwe eigenaar het huis koopt voor geldbelegging. G. H. zal zich derhalve moeten schikken in de beslissing van de kantonrechter, als de tegenwoordige huurder er niet uit wil. Bij de koop zegt u de huurder gelijk tijdig op en kunt u uw huis betrekken) na 3 jaren, tenzij de huurder natuurlijk eerder vertrekken wil, eigener beweging. J. A. N. Heeft last van „beestjes" in zijn huis en wil gaarne weten wat het verschil is tussen hout worm en houtluis. Hoe is het een en ander te be strijden Antwoord Vliegende houtu|jrm kennen wij niet. Houtworm is de bekende gatenvreter in uw kost bare houtwerk. Houtluizen zijn feitelijk wandluizen deze kruipen overal in, vernielen de boel echter niet als de houtworm. Is het heel erg gesteld met het aantal beestjes in uw woning, dan raden wij u aan u in verbinding te stellen met een ontsmettingsdienst, om uw gehele woning eventueel te laten uitgassen. Houtworm kan bestreden worden door de gaatjes in te spuiten met benzine en ze daarna te sluiten met was. Zijn er ontelbaar veel gaatjes, dan moet alles goed ingewreven worden met petroleum, maar dit is niet zo goed voor gepoelitoerde meubels. Een goede was. waarmede houtworm bestreden kan wor den is 4 delen cayennepoeder, 4 delen zuivere gele was en 10 delen terpentijnolie. Eerst de was in de ter pentijn roeren (koud laten) dan de cayennepoeder er bij roeren. Deze was steeds blijven gebruiken voor al uw meubelen, aangetast of niet. In kleine kastjes, klokken of iets van dien aard, waar (in) dus niet goed gewreven kan worden, legt men gepelde eikels (deze komen weer binnen niet al te lange tijd). Da gelijks verversen. Na een week is er geen wormpje meer over. Wandluis (in het hout) indien moge lijk alle voegen, reten enz. dichten met vloeibare houtlijm. Salie-bladeren neerleggen is heel goed, verder kunnen wandluizen niet de lucht verdragen van ab- sintalsum (latijns Artemisia Absinthium). Dit kruid overal leggen waar u denkt, dat het ongedierte zich ophoudt, dus in en op kasten, langs vensterbanken, in bedden, op de vloer enz. eega met dubbel-e, meervoud eegaas. Eega en gade betekenen beide zowel echtgenoot (manlijk) als echt genote (vrouwelijk). Egade is een foutieve samen trekking, die u in geen geval gebruiken mag. J. G. Vader en moeder zijn overleden en hebben geen testament gemaakt. De beide kinderen zijn het over de verdeling van de boedel niet eens. Wat moet er nu gebeuren AntwoordProbeert u eerst eens of de notaris cie kinderen niet tot het treffen van een regeling in der minne kan bewegen. Als dat niet lukt, zult u een procedure tot scheiding en deling moeten beginnen, wat een langdurige en kostbare geschiedenis is. s A. Heeft inktvlekken in cocosmatten. Hoe moeten die verwijderd worden Antwoord Is de inktvlek nog vers, dan met heet zout water uitwassen en met spiritus nabehandelen. Is het een oude vlek, dan de vlek "hestrooien met oxaalzuur, gevolg de vlekken, worden bruin en deze kunnen met warm water verwijderd worden. M. O. Daar wij verschillende soorten groenten en fruit geweckt hebben in het najaar is ons gebleken, dat nu we ze gebruiken er verschillende bedorven zijn zijn ondanks dat de potten dicht zitten. Sommige pot ten met bonen zijn zuur en op de appeltjes zit schim mel maar de smaak is nog goed. Mijn vrouw heeft de potten en ringen voor gebruik met sodawater goed uitgekookt. AntwoordDe huisvrouw die om raad vraagt met betrekking tot haar bedorven inmaak staat helaas niet alleen. Het bederven van de inmaak waarbij de flessen dicht blijven is een veel voorkomend ver schijnsel tegenwoordig. Het is mogelijk, dat dit be derf in de hand gewerkt wordt door de tegenwoor dige meststoffen. De bacteriën die het sterilisatie- proces overleven, vormen geen gassen (in tegen stelling tot sommige rottingsbacteriën), zodat zij de deksels niet van de potten afdrukken. De producten zijn niet meer te gebruiken. De beschimmelde appeltjes kunnen daarentegen wel gebruikt worden nadat de schimmellaag verwijderd is. De schimmelvorming kan veroorzaakt zijn door bewaren in een vochtige ruimte. Aangezien wij niet weten hoe de betreffende huisvrouw gehandeld heeft, kunnen wij de oorzaak van het bederf alleen gissen. Wanneer de fout niet in de bereiding schuilt, maar bederf te wijten is aan de kweekwijze va nde producten, kunen wij geen mid del aangeven om dit bij een volgende inmaak te voorkomen. D. J. Is het twee a driemaal daags borstelen van het haar nu wel zo goed en is het oude haarmiddel van klitwortel met brandewijn, wat zelfs voor de oogharen wel wordt aangeraden, niet veel te bran derig. Antwoord Veel borstelen kan nooit schaden. De haren die dan meekomen zaten, toch al los en moeten dus in ieder geval verwijderd worden. Als uw haar echter slap en zacht is, dan doet u er goed aan, geen al te harde borstel te gebruiken. Wat het haar middel betreft allerlei haarwassingen waardoor de hoofdhuid geprikkeld moet worden, bevatten alcohol en klitwortel heeft inderdaad ook enige gunstige in vloed op de haarontwikkeling. Het is daarmede echter nog helemaal niet gezegd, dat nu juist uw haar be handeling met deze Twee bestanddelen behoeft. Als u beslist wilt proberen de hoeveelheid en kwaliteit van uw haar te verbeteren, zoudt u eens een huid arts moeten| raadplegen. In ieder geval zou ik wenk brauwen en oogharen niet met het genoemde middel insmeren, alleen al wegens het gevaar dat de alcohol in de ogen zou kunnen terecht komen. Abonné. Is de Verwekker van een kind verplicht de wekelijkse bijdrage in het onderhoud te blijven betalen, indien het kind de naam heeft gekregen van de tweede vader Antwoord 1 Neen. deze verplichting vervalt in dit geval. J. D. Ik had laatst verschil van mening over het woord egade in de betekenis .van echtgenoot. Ik ken wel de woorden ega en gade, maar egade is volgens mij geen Nederlands woord. Wat is juist Antwoord Inderdaad is egade geen Nederlands woord, maar ega schrijft u ook onjuist. Dit moet zijn

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1