AXELSE COURANT Fa J. C. VINK - Axel Het eeuwige Frankrijk.... AXELSJE COURANT Verborgen steekspel om de lonen. nippers ïrs Hebt U at geprofiteerd van onze Boekenopruiming NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Er is geen volk in Europa met een zo op merkelijk herlevingsvermogen als de Fran- ten de reis gewonnen. Het Franse probleem is wijder dan men NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Economische- en Sociale belangen strijden om de voorrang. (Van onze econ. medewerker) winstdeling wanneer daarvoor een econo- oor zover de vacanties een heftige strijd mische grondslag kan worden gevonden, op papier niet temperen, heeft de verklaring Doch men wenst een algehele herzieninq van werkgeverszijde betreffende de toekom- van alle lonen met een ruime mate van dif- stige loonpolitiek nogal stof dóen opwaaien. ferentiatie en sterke binding aan arbeids- Na Januari 1954 zullen de werkgevers- productiviteit, organisaties, behoudens uitzonderlijke om standigheden, niet meer medewerken aan al gemene loonmaatregelen. De vertegenwoordigers van de arbeiders klommen na deze publicatie direct in de pen en spraken hun teleurstelling uit over de boodschap van werkgeverszijde. Nu kan men de proclamatie van de werk gevers lezen en herlezen, maar volkomen duidelijk wordt zij niet. Wel is klaar dat men m kringen van werkgevers de invloed van de overheid veelal te groot vond. Zonder de proclamatie was dit echter óók reeds bekend. Zelfs de werknemersorganisaties hadden bezwaren tegen de gang van zaken Over ^9eJm9e" verwachten, die slechts na moei- dit punt had men evengoed een gemeen- a.ndel^9en t0t Stand zi)n 9e' dit punt had men evengoed een gemeen schappelijke verklaring kunnen publiceren. Uit de gevolgde methode blijkt dan ook dat er op bepaalde punten tegenstrijdige visies bestaan inzake het loonpeil van de toekomst. Vermoedelijk ligt de afwijkende zienswijze daarin dat de werknemersbonden wel een grotere differentiatie van lonen wensen, maar steeds een hervorming waarvan alleen de loontrekkers profijt kunnen trekken door hun prestaties. Anderzijds zullen de werk gevers een herziening wensen, die verder gaat, zodat in bepaalde sectoren ook wel eens lagere lonen zullen kunnen worden uit betaald dan tot heden. Dit wordt nergens duidelijk gezegd, want beide partijen schrik ken er nog voor terug om de knuppel in het loonhok te werpen. Haring of kuit. Bij de discussie, die de laatste weken in de pers over deze kwestie is ontstaan, vindt men nergens haring of kuit. Uitdrukkelijk wórdt van werkgeverszijde nader uiteengezet dat men in deze kringen bereid is looncompensatie in verband met de huurverhoging en afschaffing van de con sumptiebeperking in overweging te nemen. De werkgevers, zo zegt men, wensen alleen meer verantwoordelijkheid te dragen voor algmene loonmaatregelen. Vanzelfsprekend droegen zij die verant woordelijkheid tot nu toe ook in hoge mate. Evenals de arbeidersorganisaties dat doen en ook blijven doen. De overheid kan daar- ->[(ippjOOAV}UEJ3A 3J36uiJ36 U33 JIOOU 5SEEU heid aanvaarden, omdat zij tenslotte verant woordelijk is voor alle gebeurtenissen op dit terrein. Wanneer er een drang is naar meer ver antwoordelijkheid (leeszeggenschap) dan spruit die wens voort uit een zekere mate van ontevredenheid met de bestaande rege ling. Zou men alleen maatregelen wlensen tot verhoging van lonen, dan zou men ge sproken hebben met de arbeiders en gemeen schappelijk de trompet hebben geblazen. Betere beloning. Het zou onjuist zijn te menen dat werk gevers nergens naar loonsverhoging streven. Hoog gescholde vaklieden wenst men beter te belonen. Ook bepaalde groepen vrouwe lijke arbeidskrachten wil men beter betalen. Men is zelfs niet afkerig van systemen van Het loonniveau zal ook in de toekomst in overeenstemming moeten blijven met de z.g. fundamentele economische en sociale facto- ten, zo betoogt men. Het gaat er nu maar om in hoeverre men economische factoren laat domineren. Werkgevers wensen o.i. een sterkere bin ding aan het economische, aan de prestatie. Werknemers en hun vertegenwoordigers streven naar sterke invloed van sociale factoren. Bij de grotere differentiatie van de toekomst zal dit telkens weer naar voren komen en dan mag men een reeks van loon regelingen verwachten, die slechts na moei de gezinsbudgetten ten goede komt. Een nieuw argument en een zeer goed, om verdere loonsverhoging op grote schaal te verhinderen. Het is daarbij zelfs mogelijk dat een vergrote koopkracht van de gulden,, gepaard aan een partiële loonsverhoging, grotere koopkracht brengt aan alle deel nemers in het productieproces. Maar laten we niet te zeer vooruitlopen. De komende strijd om het nieuwe loonpeil zal niet gemakkelijk zijn. Dat leerden ons de laatste weken. komen. Hoe meer algemeen een regeling is, hoe meer de economisch minder sterken binnen de algemeenheid word en beschermd. Onvoldoende prestatie. De eigenlijke onderhandelingen over de lonen na 1 Januari in 1954 moeten nog be- ginnen. Voordat men aan tafel gaat zitten, hebben de werkgevers duidelijk laten weten dat er in het verleden heel wat loon is uit betaald, waarvoor naar hun mening onvol doende gepresteerd is. En in die lonen zal men geen verbetering willen brengen. Dit wordt een moeilijk punt voor de vakver- enigingen, die liefst met een algemene loons verhoging uit de bus willen komen. Daar zal echter zonder meer wel niets van komen. Intussen is men zich algemeen bewust van exportmoeilijkheden bij te grote stijging van het loonpeil. De jongste maatregelen in Be- neluxverband hebben duidelijk geleerd dat men de voorkeur geeft aan export-stoppen boven een algehele stijging van de post lonen. Zien wij daarnaast nog even naar de sterke positie van onze gulden, die een re valuatie rechtvaardigt, dan voelen we ter stond dat de tijd van grote algemene loons verhogingen tot het verleden behoort. Het gaat nu nog alleen om partiële cor recties. Mocht men de in steeds ruimer kring gewenste revaluatie van onze gulden kunnen effectueren, dan kunnen wij veel van onze zeer grote import goedkoper kopen. Dat betekent prijsdaling in veel sectoren, die Prins Bernhard heeft in Curasao een standbeeld onthuld van de hand van Albert Termote. Het stelt een vrouwenfiguur voor, die in haar linkerhand een hoorn des over- vloeds houdt en in haar rechterhand roos. Op het zware voetstuk staat in uc Nederlands en in het Papiaments Neder land gedenkt dankbaar de hulp tijdens de oorlog 1940—1945 en daarna door de Ne derlandse Antillen uit saamhorigheid ver leend. - Twaalf Noord-Koreaanse hoge func tionarissen zijn gearresteerd wegens samen zwering tot het omverwerpen van het com munistisch bewind. Tien oud-ministers zijn ter dood veroordeeld en twee andere tot 12 en 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. een het Een autobus van de A.M.Z., die ar- oeiders voor ,,De Schelde vervoerde van de zak van Zuid-Beveland naar Vlissingen is op de Zanddijk te Heinkenszand in volle vaart tegen een boom gereden. Een 58-jarige man uit Ovezande werd op slag gedood en twee anderen ernstig gewond. Door een defect aan de stuurinrichting was de chauf feur de macht over het stuur kwijt geraakt. Door kortsluiting is er Zaterdagmiddag brand uitgebroken in de vlasserij van W. A. v. d. B. te Koewacht. Een grote hoeveelheid gerepeld vlas verbrandde en de zw'ingelarij met de machines brandde uit. Smokkelarij van zilver dat op grote schaal gepleegd werd, is ontdekt op het s.s. „Cottica dat voor vertrek naar de West in de Amsterdamse haven lag. Honderd duizenden zilveren dubbeltjes werden in beslag genomen, welke verstopt waren in balen met geraffineerde suiker en in ge heime bergplaatsen in hutten van twee leden der bemanning, een bakker en een slager, in wiens woningen nog voor duizenden gul dens aan dubbeltjes in beslag zijn genomen. Twee Amsterdamse reizigers zijn bij een verkeersongeluk gedood. Terwijl zij per motorrijwiel reden op de weg tussen Luik en La Calamina zijn zij tegen een trailer op gereden, waardoor de motorrijder op slag werd gedood, terwijl de duo-passagiere de volgende dag te Eupen in het ziekeniiuis is overleden. Klein-Blijdorp te Middelburg trok in vijf weken 36.000 bezoekers. Wel een mooi succes. De tentoonstelling van Werken van Jan Sluiters trok 600 bezoekers. Vrijdag brak in Frankrijk een staking uit van 24 uur uit protest tegen voorgeno men regeringsmaatregelen om de pensioen- sióengerechtigde leeftijd te verhogen en overtollige ambtenaren te ontslaan. In het gehele land lag het spoorwegverkeer stil. Ten gevolge van de staking der Franse T.-ambtenaren kon het telegrafisch ver- keer met Frankrijk niet worden afgewik keld en de post in Frankrijk niet worden gesorteerd en bezorgd en evenmin verzon den. Toen de heer S. in de R.K. Kerk te Baarn Zondagochtend over de voor hem staande stoel een schijnbaar vergeten wan delstok zag liggen en deze wild verwijderen bleek deze bij aanraking glad en glibberig te zijn en begon hevig te kronkelen. De stok bleek een in de kerk verdwaalde ringslang te zijn H.M. Koningin Juliana it aan het rampgebied Zij daalde met een hef- de Sabena op de Rijks- i, waar vele honderden d om Haar te begroeten. Beatrix en Irene kunnen Cape Cod in Amerika, iet en ze vermaken zich hun inkopen doen in de aangegaapt te worden, len zij naar Ottawa om e blijven en gaan dan via Montreal naar huis antie weer om. deelte van de ingeschre- tgen 1941, 1942 en 1943 en bestemming tot ge- igew'oon dienstplichtige zijn zij tot buitengewoon md. Zij werden met in- 3tus 1953 .buiten hun bij de landmacht of de ;n zullen in gjeval van ar en andere buitenge- ien onder de wapenen oepen. d was er schietoefening .ietkamp te Oldebroek. afgevuurd uit een stuk ton. Dit kwam te val- gheidsgrens. Zes perso- waarvan twee ernstig. j op het Griekse eiland ids 150 doden gekost en len Werden gewond. Er 3e hoofdstad Ithaca was [golven geteisterd. eaanse vice-premier Kai, graad gehaald heeft en -premier was benoemd, pleegd. Er wordt ver- de jongste zuivering in door twaalf politieke lei- in en deze zelfmoord van dei bij Voorst is Woens- and uitgebroken in een door hooibroei. Tijdens een hevige ontploffing e personen werden ge- dat zich in of nabij de >orlog niet ontplofte gra il, die door het vuur tot acht. v-Zwinderen in Drente afgebrand. Volgens de and ontstaan zijn nadat et dak van de boerderij feest. Een vonkenregen dak van een schuur van oerderij terecht, die ook in beide boerderijen kon gedeeltelijk worden ge- loerderij ging de oogst de andere de helft, om- r voor de helft binnen a Frankrijk breidt zich Was het eerst alleen eidsdienst, fhans komt in particuliere bedrijven autocar of particuliere [t niet zoveel last. Erger ers, die per trein reizen, reizigers, die hun vacan- heeft doorgebracht, is l teruggekeerd. Post- en in stil. Frankering bij abonnement, Axel. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 89 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom i 1,55 Andere plaatsen 11,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Adm.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C.VINK ADVERTENTIEPRIJS, 8 cent per mm. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. n rxUkrtM FAILLISSEMENTEN. Statistiek opgegeven door Van der Graaf en Co's Bureaux voor de Handel N.V. te Amsterdam. Het totaal aantal faillissementen uitgesproken in de maand Juli 1953 bedraagt 122 (134) te verdelen als volgt eega met dubbel-e, meervoud eegaas. Eega en gade betekenen beide zowel echtgenoot (manlijk) als echt genote (vrouwelijk). Egade is een foutieve samen trekking, die u in geen geval gebruiken mag. J. G. Vader en moeder zijn overleden en hebben geen testament gemaakt. De beide kinderen zijn het boedel niet eens. Wat moet Frankering bij abonnement, Axel. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No 88 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJSLosse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland f 2,00 Drukker-Uitgeefster: FIRMA J. C.VINK Red. en Ada*.: Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 Hoofdredactie: J. C. VINK s eerst eens of de notaris de fen van een regeling in der i dat niet lukt, zult u een en deling moeten beginnen, istbare geschiedenis is.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1