De verdwijnende wallen van Axel GeefnBOEK! Kalma's Succes nippers goed rapport? vrye.uren fa J. C. Vink, Axel tlunsofmetvacanfie j H. H Rundveefokkers en Veehouders. KOEWACHT BURGERLIJKE STAND. KOEWACHT SPORTNIEUWS OVERSLAG MAURICE VAN KERCKHOVE NAAR KROATIë. BEKENDMAKINGEN. Er is in Teheran een z.g. volksstemming gehouden, waarbij slechts de leden van de communistische Toedeh-partij vrij hun stem konden uitbrengen. De strijd gaat tussen de religieuze leider Kasjani £n Mossadeq. Kasjani beklaagde zich er over, dat zijn wo ning sinds drie dagen was omsingeld en familieleden en vrienden van hem werden gearresteerd. dagen reeds een afstand van plm. 1100 km. afge legd. Hij was enigszins hardhorend en overnachte doorgaans in boerenschuren. Tevens beschikte hij ter legitimatie over diverse bewijzen van betrouwbaar heid. ZEEHAVEN AXELSE VLAKTE. De belangrijke verbetering die de kade aan de Axelse Sassing in Zuidoostelijke richting de laatste maanden ondergaat, komt in een steeds verder ge vorderd stadium en zal ongetwijfeld aan de los- en laadgelegenheid op de Axelse Sassing ten goede „omen. Daarnaast is ook de uitbreiding van de los- en laadgelegenheid bij de ammoniakfabriek de l'Azote met een aanzienlijk stuk verlengd, zodat daar nu gemakkelijk en zonder bezwaar meerdere schepen in lossing of lading genomen kunnen worden. Gezien het aanzienlijk aantal zeeschepen dat hier jaarlijks gemeerd ligt vtoor de diverse transporten van en naar overzee, bezit Axel dus ook op zijn territoir niet alleen een zeehaven, maar heeft het zeer zeker ook een aanzienlijk aandeel in het totale transportverkeer, dank zij het grootste industriebedrijf dat in Zeeuwsch-Vlaanderen gevestigd is, hetwelk geheel op haar gebied verrees. Moge de industrie hier in steeds toenemende mate armslag vinden. GEVONDEN VOORWERPEN. Een autoped. Polenstraat 28. PREDIKBEURTEN. Zondag 9 Augustus 1953. Ned. Herv. Kerk. 10 uur Ds. P. JPennings, 2.30 uur Vicaris Wisse. Geref. Kerk. 10 uur en 2.30 uur Ds. M. K. Drost, van Buitenpost. Geref. Kerk, (Ds. Jan Scharpstraat 1) 10 uur en 3 uur Ds. J. Wagenaar, van Zwammerdam. Geref. Gemeente. 10 uur en 2.30 uur Leesdienst. R.K. LANDBOUWSCHOOL. Thans is definitief bekend dat de lessen van de R.K, Landbouwschool te Koewacht met ingang van 1 October a.s. zullen beginnen. Tot hoofd der school is benoemd de heer E. Rademakers te Hulst. Daar de school nog niet geheel klaar is zullenj de lessen voorlopig plaats vinden in de vlassersschool. Beide scholen zullen samen met de woning met elkander worden gecombineerd. ROODE KRUISZEGELS. Van 24 Augustus tot en met 23 October 1953 zal P.T.T. speciale Roode Kruispostzegels, met een toe slag boven de frankeerwaarde, verkrijgbaar stellen. De toeslag komt ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis. De zegels zullen verschijnen in de vol gende waarden, kleuren en voorstellingen Waarden 3 cent 4 cent 5 cent 5 cent 25+8 cent Voorstellingen Kruis Man met lamp Watersnood Bloedtransfusie Vlaggenparade Kleur sepia donkerviolet grijsgroen rood staalblauw De kruisen in alle waarden zijn rood. Gedurende de maand Juli 1953. Geboren. Aloysius, z. van P. Rottier-van Eek Georgius, z. van E, de Caluwé-de Dauw. Henriette, d. van G. van Waesberghe-de Bruijne. Linda, d. van J. Adam-Baert. Wielrennen. De Overslagse wielrenner Maurice van Kerckhove welke de laatste tijd veel van zich deed horen werd aangewezen om deel te nemen aan de Ronde van Kroatië. Aan deze ronde welke in Augustus wordt verreden zullen renners uit verschillende landen deel nemen. Van Kerckhove zal met zijn sportmakkers vertrekken per vliegtuig vanaf het vliegveld Meis broek bij Brussel. TIJDELIJKE SLUITING WEGEN. Burgemeester en Wethouders van Axel, beschikkende op een verzoek van de Axelse Wieier- Supportersclub „Volharding p/a Polenstraat 30, Axel, om op 15 Augustus a.s. een wielerwegwedstrijd te houden overwegende dat het in verband daarmede nodig is een gedeelte van het parcours tijdelijk voor het verkeer in beide richtingen te sluiten gelet op het Raadsbesluit van 6 Maart 1951 tot overdracht van bevoegdheden aan hun college mede gelet op artikel 6 van het Wegenverkeers reglement, besluiten gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren in beide richtingen op 15 Augustus 1953 van 14 tot 18 uurhet gedeelte van de Oudeweg vanaf de Nieuwendijk bij de spoor wegovergang tot de Beoostenblijsestraat. Axel, 5 Augustus 1953. Burgemeester en wethouders van Axel, De secretaris, De burgemeester, Maris. Van Oeveren. S Nu de wallen van Axel langzamerhand gaan verdwijnen, dacht het me goed een overzicht te geven van wat wij van het ont staan en verwijnen weten. Haar ontstaan. Axel, dat reeds in 1213 van Ferdinand, graaf van Vlaanderen en Johanna van Kon- stantinopel zijn gemalin, de stadsrechten, zoals die aan Hulst en Gent waren gegeven, had ontvangen, zal wel klaar gestaan heb ben om de stad met wallen en poorten te omringen. Maar wie moest de wallen op werpen en vooral onderhouden Over het opwerpen der wallen kunnen we in het stadsarchief van Axel natuurlijk niets vinden, omdat het oudste stuk in het stads archief (Stadsrekening van 1492) al van een later tijd is. Maar dan het onderhoud Nu is het heel zonderling, dat, waar alle uitgaven voor rekening van het stadsbestuur gedaan in de rekeningen vermeld worden, zelfs die voor een fluwelen belegsel op de kleding van de stadsbestuurders, er verder in de rekeningen tot 1583 met geen woord gerept wordt over het onderhoud der wallen. Wel wordt ver meld herstellingen aan de stadspoorten. De wallen schijnen niets bijzonders geweest te zijn. Kon daarom Jan van Avennes in 1248 de stad zo gemakkelijk verwoesten en in 1452 een tweede verwoesting ovver Axel komen bij de troebelen tussen Filips de Goede en de Gentenaren Maar nu komt het jaar 1583, wanneer Hohenlo, de zwager van Prins Maurits en gehuwd met Maria, de zuster van Maurits, met 19 vendels Duitsers in Neuzen landt en de Moffenschans opwerpt-. Dan ontstaat er opeens een roerige bedrijvigheid, wat uit komt in de posten in de stadsrekeningen. In no. 609 van het Archief op bladzijde 18 lezen we over het stoppen van een gat in het bolwerk, over een betaling van een slot aan de vestpoorte, over het vellen van de bomen tot de fortificatie deser stede en over het kopen van 15 pond buskruit, alles betaald uit de stadsmiddelen. De betaling van de fortificaties der stad zal vroeger dan toch ook wel uit de stadsmiddelen moeten gedaan zijn of het werd verwaarloosd. Op bladzijde 21 lezen we van de koop van 39 wilgebomen tot de fortificatie van het bolwerk, op bladzijde 22 over de koop en levering van hout voor het gesejfiut, op bladzijde 23 gaat iemand naar Antwerpen om 25 pond buskruit te kopen. We zien een post voor het vervoer van de esschutsen (geschut) van Gent naar Axel. We lezen, dat op stadskosten de capiteins, luitenants, sergeants en andere bevelvoerders getrac- teerd worden,dus was er inlegering van sol daten gekomen. Alles wijst er op, dat de stad in koorts achtige haast tot verdediging werd inge richt, de wallen en bolwerken, die er waren in orde werden gebracht, geschut op de wallen werd geplaatst en alles voor de ver dediging in orde werd gebracht. Ook lezen we van Jan de Wyaert, tave- nier in de Sterre, die betaald werd voor ver teer van ingenieurs, „die kwamen visiteren de fortificatie dezer stede, het afbreken van een huis buiten de westpoort en het maken van twee houten bruggen over de vaart. De wallen en poorten, vooral deze laatste moe ten er geweest zijn, al waren ze misschien niet zo, dat zij voor een verdediging dienst baar waren en opnieuw in orde moesten Worden gebracht. Vanuit de Moffenschans deden de sol daten van Hohenlo telkens uitvallen »r in 1584 werd Zaamslag in brand gestoken. Zo lag Axel als een vooruitgeschoven post der Spanjaarden en werden hier en in Beoos- tenblieën aan de kanten van Stoppeldijk Spaanse soldaten gelegerd. Dit kon niet verhinderen, dat in Juli 1586 de mannen van Hohenlo, aangevoerd door Jan Piron, over een stenen beer Axel binnen kwamen en de stad veroverden. Dadelijk ontwierp Maurits een plan om de wallen en bolwerken volgens een nieuw plan in verdedigbare toestand te brengen. Er schijnt eerst een plan geweest te zijn om de wallen te leggen op de plaats van de oude wallen, zoals het vroeger geweest was, dus langs de Kerkdreef endan langs de Oos terstraat naar het westen. Nu was de parochiekerk (op de tegen woordige begraafplaats) verwoest en ook de buurt er omheen en zo is er een geheel nieuw plan ontworpen, zodat er minder uithoeken aan de wallen waren. Toch schijnt het geduurd te hebben tot 1599 eer hij de fortificatie ten einde bracht. In een octrooi van 25 Mei 1599 wordt een regeling getroffen uit welke bron de geld middelen geput konden worden ter betaling van de fortificatiewerken. Wie de vesting bouwkundige geweest is, die het plan ont wierp, is mij nog niet bekend. Door de vriendschap van Prins Maurits met de wis kundige Simon Stevin was er een school ge sticht te 's-Gravenhage, waar studie werd gemaakt van het ontwerpen van fortificaties en daar zal het plan van Axels verdedigings werken wel gemaakt zijn. De wallen werden in de Westzijde ge legd dwars door een ontvolkte wijk (achter de Oude stad en het kerkhof. De vorm der vesting met zijn bolwerken zal wel geweest zijn, zoals Jan Scharp ze getekend heeft in zijn Costumen van Axel. In het noorden waren er drie bolwerken in de binnenwal met een ravelijn (een vooruit springend verdedigingswerk in de binnen gracht, in het zuiden drie bolwerken, aan de westzijde 1 bolwerk en aan de oostzijde ook 1. Voor de goede verdediging en ook omdat de omtrek van de stad naar west-, noord- en oostzijde onder water was gezet, werden er maar twee poorten behouden, n.l. de Noord- of Landpoort en de Zuid- of Waterpoort. De West- en Oostpoort, die er vroeger waren, moesten vervallen. Er kwa men twee Singelwegjes van de Noordpoort naar het oosten en ook naar het westen. In 1673 werd er ook nog aan de wallen gewerkt en in 1794 treffen we in.het archief nog twee stukken aan. waarin over fortifi caties gesproken wordt. In 1795 Werden we bij de Franse repu bliek gevoegd en kwamen we als een deel in het Franse keizerrijk bij het departement de l'Escaut. De wallen en poorten schijnen in niet al te beste staat geweest te zijn. Er wordt gesproken over reparaties er van, maar de stedelijke geldmiddelen waren niet toereikend om die reparaties te bekostigen. In 1805+806 werden de wallen verkocht, o.a. een gedeelte aan Jozias Paulus en de poorten afgebroken, terwijl de bruggen Wer den gesloopt en er nog een tijd een moeilijke ingang van de stad bleef bestaan. Maar in 1824 waren de wallen al voor moestuintjes ingericht en waren er dammen gelegd, waar vroeger de bruggen lagen. Oude Axelaars herinneren zich nog de naam Noorddam voor het gedeelte weg waar nu de timmer manswerkplaats van Vercouteren bestaat en Zuiddam aan de Zeestraat. De Zuidpoort heeft gestaan waar nu de groentenwinkel van Chr. Vinke is. In de vorige eeuw werd het gedeelte van de wal, waar nu de Prins Hendrikstraat is, gesloopt in een winterperiode toen er niet veel werk was. Bij de aanleg van het nieuwe gedeelte aan de westzijde van Axel is die wal tot aan de weide van Cappon verder weggegraven en is bij de aanleg van de Oranjestraat een gedeelte weggegraven, ter wijl nu aan de oostzijde het overblijfsel van de wal is verdwenen. Er blijft nu alleen over het stukje wal aan de Zeestraat achter P. Deij en van de Buth- dijk tot aan de Zeestraat, terwijl de molen van Misseghers nog op de hoogte staat, Waar vroeger het bolwerk Vlissingen was. Al kunnen we het betreuren, dat we niet als in Hulst nog de oude vestingwerken kunnen laten zien, toch is het een teken, dat Axel zeer is uitgebreid en niet een dood stadje is gebleven. De J. i De proefmobilisatie „Drietand" heeft een snel verloop gehad. Rekende men er op rat het drie dagen zou duren, eer alles ge reed zou zijn, om gevechtsklaar te zijn, nu was binnen twee dagen alles gemobiliseerd. Een Nato-officier, die Maandag niet wilde gaan kijken naar het verschepen van leger- voorraden, daar hij verwachtte dat het wel Dinsdag zou worden eer een begin kon ge maakt worden, kwam Dinsdag tot de ont dekking, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag alle voorraden al verscheept waren. Alles ging gesmeerd. Begin September zal Z. K. H. Prins Bernhard een vacantiereis Van twee weken maken naar het Tangajika-meer in Afrika. In Noord-Perzië is een geheel dorp weggevaagd, doordat een vloedgolf het overspoelde, waarna een modderlawine er overheen ging. Vermoedelijk zijn er 260 doden. De uitdeling van voedselpakketten aan Oost-Duitsers te Berlijn gaat, ondanks de tegenwerking van de communisten door. Toen de verkoop van spoorkaartjes naar WestrBerlijn werd stopgezet, kwamen ar moedig geklede mannen en vrouwen per rijwiel en te voet naar de 50 West-Berlijnse uitdelingscentra. Oost-Berlijnse communis ten poogden de uitdeling in de war te brengen, maar werden door de politie uit elkaar gejaagd. De subsidies, vroeger door de Franse regering gegeven aan de wijnboeren werden nu doo d regering ingetrokken. De Franse wijnboeren waren daar erg ontevreden over en gingen barricades op de wegen opwerpen maar na een dag besloten de boeren hun actie's te staken. Premier Laniel heeft de boeren gewaarschuwd en gezegd, dat de re gering niet voor krasse maatregelen zou terug deinsen. Het Franse motorschip „Monique" dat 91 personen aan boord had wordt vermist. UI dlips }3q }ep U3J3.M. 3} J3JJ3Z JU33UI U3JAJ «ie Stille Oceaan is vergaan. In Perzië is het nog verre van rustig. Geheld onverwacht is Dinsdagmiddag plotseling een gedeelte van de Schouwense dijk bij de FlaauWers 'tjussen ('Schelphoek en het café de Herenkeet weggezakt. Deze dijkval betekent een grote tegenvaller voor het dijkherstel op het toch al zo zwaar ge teisterde eiland. Het gat is ongeveer 80 meter bieed en 13 meter diep. Dit betekent dat er een stroomgat bij is gekomen. Het gat dient binnen enkele dagen dicht te zijn, anders wordt het een tweede Schelphoek. In het Nationaal Rampenfonds is tot hiertoe gestort een bedrag van 126,9 mil- lioen gulden, terwijl het streefbedrag 125 millioen gulden bedroeg. Ondergetekende deelt U mede, dat hij vanaf 10 Au gustus e.k. zal beschikbaar stellen en per auto rond leiden de stamboekstier Deze is aangekocht van de beste stamboekfokkers uit De Wijk. De vader van deze stier is een Riiks- premiestier, de moeder thans de hoogste in productie aan de Melkfabriek van De Wijk, de grootvader Pre ferent verklaard en de grootmoeder gaf in 332 dagen 6308 kg melk met 4,21 b. vet. De stamboom met melklijst stellen wij gaarne ter in zage. Hierop komen voor 3 R.P.S.-stieren, 13 Pref. verkl. w.o. een Pr.-stammoeder en verder enkele op namen in het Keurstamboek. Profiteert van deze unieke gelegenheid Uw veestapel te verbeteren zonder transportmoeite en tegen concur rerende prijs. Ons telefoonnummer is 797 Axel (autom.). U geeft kennis en wij komen. Beleefd aanbevelend, JAC. DE PUTTER Prins Hendrikstraat 49 AXEL

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 3