Gemeenteraad van Axel WRIGLEY •T WAPEN D.D.D van Breed; de échte kauwgom FEUILLETON. Zitting van Dinsdag 4 Augustus 195 UIT ONZE OMGEVING AXEL r2AA^n De door de waarnemend burgemeester tegen Dins dagavond bijeengeroepen zitting van de gemeenteraad kenmerkte zich in tegenstelling tot vele vorige door een zeer korte en niet zeer belangrijke agenda, Van zuiver formele aard waren buiten de notulen en ingekomen stukken bijna al de overige punten, zodat een zeer korte vergadering was te voorzien. Bovendien verkeerde blijkbaar een deel van dit col lege in vacantiestemming. De burgemeester was om die reden niet aanwezig, ofschoon wel gedurende een paar dager} hier ter plaatse te zijn geweest. Door dringende besprekingen elders was hij kort voor de zitting plotseling weggeroepen. Met hem gaven verder geen acte de presence de heren Hamelink (arb.), Pijpelink (a.r.) en Wonder- gem (c.h.)de laatste liet zich wegens ongesteldheid verontschuldigen. Notulen en ingekomen stukken gingen vlot onder 's voorzitters hamer door. Bij de mededelingen werd namens B. en W. de heer Pijpelink geantwoord dat inderdaad voor het gehucht Spui een uitbreidingsplan in kaart is ge bracht, zulks naar aanleiding van zijn vraag in een vorige zitting. Op de vraag van de heer C. van Bendegem over de klacht van enige bewoners van de Julianastraat wat betreft de overlast van slechte afwatering van de Garage Cito delen B. en W, mede dat deze in orde is geweest, maar mogelijk door een verstopping niet behoorlijk functionneert. Van Bouw- en Woningtoe zicht is een nader onderzoek ingesteld. Tevens wordt hetzelfde raadslid medegedeeld, dat B. en W. met het bestuur van de Vereniging tot ver betering van de Volkshuisvesting in correspondentie is over de vernieuwing van de verlichting in de wo ningen in de Julianastraat, die nog niet op het licht- de P.Z.E.M. zijn aangesloten, eer W. de Feijter kreeg op zijn beteffende e horen dat de mogelijkheid tot verbreding nieuwe weg tengevolge van de afgraving van lendijk of Liniedijk nog in onderzoek is. de heer Kesbeke wordt medegedeeld, dat de ig van het nieuwe parkeerterrein langs de izende percelen binnenkort zijn beslag zal Evenzo zaworden gewerkt om de achter de en gelegen tuingrond in de Buitenweg binnen- te bakenen voor tuingrond en deze aan de betrokken bewoners als tuingrond te verhuren. De heer C. van Bendegem kon geen genoegen ne men met het hem verstrekte antwoord inzake de af watering van Garage Cito, waar de omwonenden last van hebben en vroeg nader deze toestand in het oog te nemen. benoemde de voorzitter een commissie van en volgens artikel 7 van het Reglement van tr onderzoek van de geloofsbrieven der ge iden van de gemeenteraad, welke commissie vormd uit de heren van Doeselaar, Kesbeke -an Bendegem. Daartoe werd de zitting ge schorst. Nadat de commssie hare werkzaamheden buiten de raadzaal had volbracht heropende de voorzitter de zitting en adviseerde de heer van Doeselaar tot toe lating van al de gekozen leden van de gemeenteraad wier stukken unaniem in orde waren bevonden. Vastgesteld werd een wijziging van de Winkelslui tingsverordening bedoeld in artikel 11 lid 2 van de Winkelsluitingswet 1951, zulks naar aanleiding van een schrijven van de minister van Economische Zaken In dit schrijven werd gewezen op verschillende punten ilkundige en technische aard die verbetering be- door T. LODEWIJKS. 45) „Daar hadden we het net over" zei mevrouw Verdonck snel „en ik ben eigenlijk blij dat je er bent. Of..." ze keek naar Marian „mag ik er niet over praten Tenslotte" voegde ze er met een glim lach aan toe „zijn we jullie concurrenten." „Nu niet meer" antwoordde Marian plotseling een, beetje mismoedig. „Maar tja, ik weet niet hoe vader... maar in ieder geval" besloot ze opeens „dit wil ik zeggen Meneer Sartorius heeft vader hulp aangebo den. En vader heeft geweigerd." „Sartorius" herhaalde Verdonck. „Zo. Dus je vader heeft geweigerd. Ben je het daarmee eens 7" „Ja" zei het meisje fel. Verdonck keek haar aan, zo lang, tot ze verlegen de ogen neersloeg. Wat kon deze man kijken. Het was of hij haar als een open boek zag. Ze had het gevoel alsof hij alles raadde wat ze verzwegen had. „O ja" zei ze toen opeens en ze moest onwillekeurig glimlachen „vader had me gevraagd om de portier de boodschap te geven, als hij morgen terugkwam (want dat zou hij doen) dat vader hem niet kon ontvangen." „Die boodschap zal ik wel even doorgeven" zei Verdonck op onverschillige toon. Weer keek de kleine vrouw in de leunstoel op. Een| ogenblik wisselde ze een scherpe blik met haar man. Die knikte maar eens en glimlachte. „De thee was best" constateerde hij toen „en ik hoeven. Deze ontwerpbesluiten werden om advies gezonden aan de Kamer van Koophandel, die tegen wijziging geen bezwaar had en werd besloten deze vast te stellen in dier voege a. een nieuwe verordening als bedoeld in artikel 11 lid 2 der winkelsluitingswet 1951 en b. een wijziging van de verordening als bedoeld in artikel 4 lid 1« Ten slotte werden overeenkomstig de voorstellen van het college vastgesteld de 4e, 5e, 6e, 7e en 8e wijziging van de gemeentebegroting dienst 1953 en daarna beschikt op de verzoeken om tegemoetkoming in de vervoerskosten aangaande schoolbezoek, zoals op de betreffende stukken was aangegeven. Bij de rondvraag bracht de heer C. van Bendegem de toestand onder het oog die ontstaan is aan de Armendijk, waardoor daar meerdere woningen als het ware op een heuvel komen te liggen. Hij vindt dit geen ideale toestand. De vvoorzitter deelde mede dat het college ten deze zeer diligent is en reeds contact opnam met een ten deze bevoegdheden bezittende instantie. De heer Kesbeke vestigde de aandacht op het ver binding gevende voetpad tussen de Walstraat en de Evertsenstraat. Hij zou gaarne strenger toezicht door de Rijkspolitie wensen tegen het veelvuldig vbor- komende overtreden van het verbod door wielrijders. De heer Misseghers zag gaarne de linkerzijde van de Kinderdijk bestemd voor een, wandelweg en geeft dit aan B. en W. ernstig in overweging. Vervolgens vroeg hetzelfde raadslid of dit de laat ste zitting is van de gemeenteraad in de huidige sa menstelling, waarop de voorzitter bevestigend ant woordt. De heer Misseghers dankt dan het college en de hele Raad voor de prettige en aangename samenwer king en breidt deze dank ook uit tot de secretaris en het personeel der gemeentesecretarie in de hoop dat de volgende gemeenteraad op eenzelfde vrucht dragende wijze zal werken. De voorzitter dankt de heer Misseghers voor zijn Vriendelijke woorden en dankt de scheidende raads leden inzonderheid voor de prettige samenwerking en vooral voor het zeer vele dat daardoor tot stand kon worden gebracht in onze gemeente. De nieuwe Raad wacht heel veel werk en spr. hoopt ook dat men op dezelfde manier de gemeentebelangen zal blijven dienen onder Gods zegen en wenst de scheidende raadsleden met hunne gezinnen alle goeds toe. De heer van den Berg sluit zich bij deze wensen aan en heeft tot zijn genoegen hier een prettige en leerzame tijd van 7 jaren doorgebracht, De gemeente Axel is in die tussentijd gegroeid zoals dat in het kader van het beleid van een vooruitstrevend ge meentebestuur past, waarvan het college de stuwen de kracht was. Hij hoopt dat dit in de toekomst zo moge blijven en betrekt ook de secretaris en, het secretariepersoneel in zijn dank. Mogen zij allen uit Gods zegen kracht putten om aldus voort te gaan, zeide spreker. De heer van Doeselaar sloot zich hierbij aan en hoopte ook op bestendiging van de geest van samen werking met de zegen Gods als onmisbare factor. De heer Scheele refereerde zich volkomen aan de vorige sprekers waarop de voorzitter deze laatste zitting van de scheidende Raad sloot. Jïlïitfl. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder UllSIaQ vtoeibare D.D.D. dringt diep ln - villlgl UICp 1U de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN huidaandoeningen ga weer aan m'n werk. Harm, kom es even mee, ik wou je nog iets zeggen over eh... hij maakte de zin niet af. Harm stond gehoorzaam op, keek naar zijn moeder. Ook hèm was het wat zonderling ge drag van zijn vader niet ontgaan. Maar mevrouw Verdonck knikte haar zoon bemoedigend toe. Harm volgde zijn vader in diens kantoor. De oude heer sloot zorgvuldig de deur, wees zijn zoon een stoel, ging tegenover hem zitten. „Dus jij en dat meisje Van Vueren" zei hij bruusk en zonder enige overgang „zijn het samen zo'n beetje eens Het was eigenlijk geen vraag, hij stelde slechts een feit vast. Harm zat met open mond en maakte op dat ogen blik geen al te intelligente indruk. „Als jij denkt" zei Verdonck bars „dat je je ouwe vader een rad voor de ogen kunt draaien, moet je vroeger opstaan, ventje." Harm draaide verlegen aan zijn polshorloge. „Draai dat ding niet kapot" adviseerde zijn vader, nog steeds met dezelfde barse stem, maar de ver- legen| Harm zag niet de trek van intens vermaak op diens gezicht, „ze zijn duur tegenwoordig. Nou, wat had je daarop te zeggen De jongen richtte het hoofd op en keek zijn vader recht aan. Weer steeg de kleur op in zijn wangen. „Dat het zo is" antwoordde hij ferm „en dat ik er blij om ben dat ik van haar houd en zij van mij. Waarom mag Joost weten, maar ze houdt van me,'' „Tja, dat snap ik óók niet" stemde de vader ern stig toe „wat sommige vrouwen in sommige mannen zien. Neem je moeder maar. Zo, dus je had dat al zo'n beetje bekokstoofd 7" „Ik had niets bekokstoofd, vader" zei Harm „ik heb maar gewacht op een gelegenheid om er met u NIEUWE LOONREGELING VOOR DE KANAALZONE AANGENOMEN. Met terugwerkende kracht tot 1 Juli. Nadat reeds enige tijd onderhandelingen waren gevoerd tussen werkgevers- en werknemersorganisaties overd de lonen in de industrie in de Kanaalzone is Woensdag de hiervoor ontworpen regeling goedge keurd door het college van Rijksbemiddelaars, waar na Donderdagavond in een werknemersvergadering te Sluiskil de nieuw ontworpen regeling definitief werd aangenomen. De nieuwe lonen zijn vastgesteld op basis van een werkclassificatie, ingedeeld in 8 klassen I tot en met VIIII, dit in de plaats van de voormalige indeling in groepen A tot en met D De basis-lonen voor deze groepen lopen van 84 ct. voor klasse I tot 121 ct. voor klasse VIII, terwijl voordien de lonen liepen van 82 ct. tot 110 ct. Op dit basisloon wordt een toeslag toegekend van 5 ct. en bovendien een premie variërend van 7J/£ tot 20% voor de diverse afdelingen, In de practijk zal deze loonsherziening een minimum verhoging van het bruto-loon betekenen met circa 5 gulden per week. De nieuwe regeling geldt met terugwerkende kracht vanaf 1 Juli 1953. ZWEMDIPLOMA'S. Van de Chr. Nat. School in de Nieuwstraat slaag den voor de zwemproef TTiea van Dongen. Sonja de Regt, Jannie Dieleman, Truus Pennings, Sarie van Cadsand, Corrie Fassaert, Nellie den Engelsman, Nellie Mieras, Corrie van Oos ten. Irene Herrebout, Nellie Westveer, Jannie Rinn, Piet Meijer, Adri Geensen, Jan de Feijter, Piet Bran- des, Willy Marijs, Piet van Driel, Adri Knieriem, Jan van Cadsand. Voor geoefend zwemmen of B-diploma Jannie Rinn, Truus Pennings, Sarie van Cadsand, Nellie Westveer, Piet van Driel, Adri Knieriem en Jan van Cadsand. Van de R.K. Lagere School slaagden de volgende leerlingen voor het zwemdiploma Yvonne Wijna, Magda Kesbeke, Agnes Maas, Tilly Matthijssen, P. van de Vijver, Evert van Acker en Bram Verbunt. „CONCORDIA" CONCERTEERDE. Donderdagavond verzorgde de harmonie „Con cordia" een zomeravondconcert waarvoor vooral van de zijde van de jeugd grote belagstelling bestond, mede dank zij de ideale weersomstandigheden. Het programma, dat onder leiding van de directeur de heer A. J. Schieman werd uitgevoerd en dat uit nummers in het lichtere genre bestond, alsmede de kundigheid van enkele solisten naar voren bracht, viel bij de aanwezigen wel in de smaak. AANWINST VOOR VEEFOKKERIJ. Verwijzende naar de in dit nummer voorkomende advertentie, maken wij onze lezers, doch inzonder heid de geïnteresseerde veehouders, opmerkzaam op de door de heer Jac. de Putter Dz. alhier aange kochte stamboekstier „Kalma's Succeseen dekstier van de allerbeste klasse. Daar deze stier werd aangekocht van één der beste stamboekfokkers (de vader is een Rijkspremie- stier, terwijl de moeder bekend staat als hoogste productie gevende melkkoe aan één der bekendste zuivelfabrieken in de Wijk), hetwelk verder gestaafd wordt met documentaire gegevens, zullen zeker velen de gelegenheid benutten, hun veestapel op hoger en waardevoller niveau te brengen. Steeds hoger zijn de eisen die gesteld worden aan eigen fok (uit goede vaderdieren)De aankoop van waardige fokstieren is alzo urgent en verdient aan moediging, niet alleen voor de eigen fokkoeien, dpch ook voor de vaarzen, die, na gestierd te zijn hun weg naar elders moeten vinden WEER VIER AXELSE KINDEREN NAAR HET BIO-VACANTIEOORD. Ieder, die de bioscoop bezoekt zal steeds getroffen worden door de aardige filmpjes v*an het Bio-Vacan- tieoord, welke stichting tweemaal per jaar in de Nederlandse bioscooptheaters ten behoeve van het zwakke Nederlandse kind collecteert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze ge meente is steeds bereid voor het goede doel een steentje bij te dragen. De Stichting „Bio-Vacantieoord" zendt zwakke be hoeftige kinderen uit geheel Nederland in de leeftijd van 6 tot 14 jaar, waarvan de schoolartsen de uit- zending aanbevelen en ongeacht de religieuze of politieke gezindheid der ouders of verzorgers, naar het Bio-Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee. Het enige doel, hetwelk door de Stichting wordt nagestreefd;, is, dat deze kinderen nieuwe krachten en nieuwe levensvreugde zullen opdoen. Op Donderdag 13 Augustus a.s. vertrekken uit onze gemeente vier kinderen voor een verblijf van zes weken naar dit ideale vacantieoord en wij twij- 1 felen er niet aan of deze kinderen zullen te zijner tijd gesterkt en vol nieuwe energie terugkeren. De plaatselijke regeling van deze uitzending berust voor onze gemeente bij de afdeling Axel \Jan het Centraal Genootschap voor Kinderuitzending. UIT DE KLUITEN GEWASSEN. De heer van E. alhier vond gisteren onder de gemeente Overslag een fraai gevormde paddestoel van uitzonderlijke grootte. De „parasolzwam" wat de plant bij nader onderzoek bleek te zijn had een doorsnede van ruim 20 cm. en stond op een forse stengel van circa 40 cm. hoogte.. Deze afmetingen zijn voor deze soort zwam niet uitzonderlijk, maar voor zover ons bekend komen in onze streek toch niet veel van dergelijke „reuzen" voor. De zwam is eetbaar, zodat de vinder er des gewenst nog een flink maaltje aan heeft. LANGS KUSTEN EN GRENZEN. Van de week passeerde hier een 68-jarige pedde laar, die sinds enige dagen op pad was langs de kusten en grenzen van ons land. Zijn doel was deze alle aan te doen. De man was afkomstig uit St. Jacobi Parochie in Noord-Friesland en had in vijf ..-,T over te praten. Enne... ik was bang dat het een beetje eh... moeilijk gesprek zou worden." „Nou, dat moeilijke gesprek is dan nu aan de gang" stelde de vader vast. „En de zaken zijn een beetje veranderd, inmiddels. Eerst heb je er natuurlijk over ingezeten wat je vader zou denken van een verbond voor het leven tussen jou en de dochter van zijn concurrent niet, niet 7" Harm knikte zwijgend. „En heb je je nu al eens afgevraagd, wat ik voel voor een verbintenis tussen jou en de dochter van een failliete brandstichter 7" Harm sprong op. „Vader Verdonck maakte rustig een afwerend gebaar. „Blijf zitten, jongen. Ik vraag heb je daar al over gedacht 7" „Meer dan .me lief is" bekende Harm. „Maakt het voor jou verschil 7" „Nee. Niks geen verschil." Het antwoord werd zonder aarzelen gegeven. „Marian... of geen ander." „Nou, nou" kalmeerde de vader „dat hebben er meer gezegd. Er zijn meer meisjes dan kerken, jongen, geen handvol maar een landvoL" „Voor mij is er alleen maar Marian" hield Harm vol. „Zo. 't Is me of ik iemand anders hoor. En zij 7" „Ik heb er met haar nog niet over gepraat. We hebben elkaar nog bijna niet gesproken." „Zou ze zelf niet voelen, dat het... nu niet zo makkelijk meer gaat 7" „Ik weet het niet, vader. Ik weet niet of ze al tijd gehad heeft om over zoiets te denken. Ze heeft wel andere zorgen aan haar hoofd, nu." „Tja, daar kon je wel eens gelijk in hebben. Wat is dat met die Sartorius 7" „Ik weet het niet. Maar Marian moet hem niet. Helemaal niet. Ze kan hem niet luchten of zien." „Èn hij 7" Harm dacht even na. „Ik weet natuurlijk niets met zekerheid... maar hij lijkt me zo'n man die als hij eenmaal zijn zinnen op iets gezet heeft, alles op alles zet om zijn wil door te drijven. En daar begint het nu, vind ik, op te lijken. Hij helpt Van Vueren... om zijn dochter,,' „Van Vueren heeft geweigerd, hè 7" „Ja" „Jullie hebt blijkbaar al heel wat samen afge- smoesd." Harm keek zijn vader aan. Waarom praatte die er zo grof over. Maar iets in dat gezicht tegenover hem hield Zijn blik gevangen. Vader en zoon zagen elkaar aan. En plotseling kwam er op Harm's gezicht een wonderlijke uitdrukking. Hij stond op en ging naar zijn vader toe, greep diens arm vast met beide handen. „Vader" zei hij hees „ik weet niet of ik je goed begrijp. Maar als je werkelijk... dit... goedvindt... als je heus... dan heb ik me zo diep te schamen dat ik wel es anders over je..." „Onzin weerde Verdonck kort af. Zeg niet zulke gekke dingen jong. Je moest eens weten wat je vader goed te maken had, dar is een leven niet lang ge noeg voor." „Ik weet het" ze Harm rustig. Dev vader keek zijn zoon aan. „Je weet het 7 En..." „Ik ben reuze trots op je" zei Harm en draaide zich snel om. „Nou, nou zei vader Verdonck met zijn geliefde stopwoord en klopte zijn zoon op de schouder. (Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 2