AXELSE COURANT Is de vrede naderbij Met raad en daad" RANG Ouda( {r'uiih *ï)e petsmp&iMfi pan ctemskTanfi =2^* nippers ^C5 J C VINK wüLJ NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN vrede in de weg staat. En zij blijft zich op grote schaal bewapenen. Drie belangrijke gebëurtenissen hebben in de laatste tijd het wereldbeeld gewijzigd de dood van Stalin, de gewijzigde Russische politiek en de vrede in Korea. De vraag, die wij ons allen stellen is deze of er we zenlijk een kentering is gekomen in de be dreiging, waaronder wij allen zuchten, sedert wij van het Duitse juk zijn bevrijd. Wij menen dat het geboden is, ons opti misme te temperen. Goddank, er vloeit geen bloed meer. maar is daarmede het Koreaan se conflict uit de wereld De strijd om Korea is verhuisd van het slagveld naar de conferentietafel. Aan die conferentietafel neemt de aanvaller plaats met dezelfde stem ming, waarin hij de bestandsonderhande lingen heeft gevoerd. De strijd in Korea heeft niet het resultaat gehad dat de U.N.O. en dat Amerika er van verwachtte. Aan de agressor is een halt toegeroepen, maar men kan niet zeggen, dat de Verenigde Naties de strijd hebben ge wonnen. De oorlog is geëindigd met een ver gelijk, de vrede die wij beleven is een ge pleisterde vrede. En het rode blok zal zich moeilijk neerleggen bij een herstel der Ko reaanse eenheid, waarin het rode noorden niet een voorname rol speelt. Onmiddellijk na het staken der vijande lijkheden is het probleem aan de orde ge komen, dat achter de Koreaanse kwestie ver borgen ligt. De eisen van China om een groter machtspositie, om toelating tot de Verenigde Naties is een troef, die het oos telijk blok aan de conferentietafel kan en zal uitspelen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, is de tegenstander vóór geweest. Hij heeft nu al verklaard, dat Amerika niet geneigd is de vereniging van Noord- en Zuid-Korea te kopen voor de toelating van het rode China tot de Ver enigde Naties. Intussen denkt men in Enge land heel anders over deze zaak. Men is daar over de rede van Dulles onthutst en ontstemd. De tegenstelling, die bezig is zich te ont wikkelen tussen de twee belangrijkste deel genoten van het Westerse blok is koren op de Russische molen en Rusland zal niet nalaten van het verschil in het beleid ten aanzien van China, dat zich heeft geopen baard, gebruik te maken en zijn eigen doel einden te verwezenlijken. Het verschil ligt waarschijnlijk nog dieper, want men krijgt de indruk, dat Engeland tegemoetkomender zich bevindt ten opzichte van een confe rentie van de grote vier, dan Amerika. Er zullen lange en moeizame onderhandelingen tussen de westelijke geallieerden moeten ge voerd worden, alvorens zij Rusland aan de ronde tafel kunnen ontmoeten. Een andere kwestie, welke de vrede nog altijd onzeker maakt, is dat wij, ondanks de geruchtmakende Russische frontverande ringen nog niet weten wat wij over de situa tie achter het ijzeren gordijn moeten denken. Wat wij aanschouwen is, dat er een spe ciale divisie gevormd wordt om opstanden in de satellietstaten te onderdrukken, het geen betekent, dat die opstanden nog een voortdurende bedreiging vormen voor de Sowfjet. Wat wij aanschouwen is, dat er nog voortdurend zuiveringen aan de gang zijn, hetgeen betekent dat het Russische be wind nog steeds weerstand ondervindt. Wat wij ten slotte zien is dat de speldeprikken, die in de koude oorlog worden toegediend niet ophouden. Het onheilvol spelevaren van de Ameri kaanse vliegtuigen om de Russische gren zen heen, verwekt telkens incidenten, die ons ernstig verontrusten. En de Sowjet-Unie blijft zich uitputten in de politiek der tegen- voostellen (nu weer omtrent Oostenrijk) die als zij gehandhaafd blijft, aan een werke lijke oplossing van het probleem der wereld- fff Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Markt 12 AXEL. Omtrent wie de eigenlijke macht heeft, of zal krijgen in Rusland, verdiept men zich in gissingen, maar niemand weet het eigenlijk. En de conclusie, welke men uit al deze ver schijnselen kan trekken, is, dat de koude oorlog nog niet achter de rug is. Wij geloven niet in acute gevaren, maar wij geloven wel, dat het verstandig is, dat men zijn enthousiasme wat tempert. Een duidelijk omlijnd en bevredigend beeld geeft de huidige wereldsituatie nog niet. Dr. P. H. Ritter. Door inwoners van Epe en Ede zijn 800 jonge hennen geschonken aan de door de Februari-ramp getroffenen te Stavenisse. Door die schenking is 25% van het ver loren gegane pluimvee weer aangevuld. In het zwembad te Hillegersberg is de 8-jarige Herman Bagijn op onverklaarbare wijze verdronken. Men zag de jongen op de bodem liggen. Hoewel men urenlang, tot in het ziekenhuis toe bezig is geweest met het toepassen van kunstmatige ademhaling, is de jongen overleden. Zaterdagochtend is de Helihaven voor helicoptères te Brussel geopend. De Heli haven zal het middepunt worden van het West-Europese hefschroefvliegverkeer. De Rottrdamse „Heliport" in het centrum der stad is eveneens vorige week geopend en Maandag jl. ingeschakeld voor de postdienst BrusselRotterdam. De posdienst op Maas tricht zal worden geopend op 10 Augustus en de passagiersdiensten begin September. In Italië* is een 43-jarige Italiaanse boer Carlo Corbisiero in vrijheid gesteld, nadat hij 20 jaar onschuldig gevangen had gezeten. Bij de rechtszitting voor een gepleegde moord durfde niemand van de bewoners van het plaatsje Marzano ten gunste van Corbi siero getuigen uit vrees voor het plaatselijk politiehoofd sergeant-majoor Calo, die een vijand van Corbisiero was, hoewel zij wisten dat de man op het ogenblik van de moord onmogelijk op de plaats van de moord kon zijn geweest. Corbisiero lijdt aan tuberculose en meent dat hij nog maar kort te leven heeft. Calo is in de laatste oorlog gesneuveld en nu durfde men wel de waarheid te ver tellen. Te Oerebro in midden-Zweden zijn bij een botsing tussen een Zweedse auto en die van de heer Regout uit Itteren bij Maas tricht tien personen gewond. De bestuurder van de Nederlandse auto schijnt te hebben vergeten dat in Zweden, waar men links houdt, de andere auto de voorrang had. De chauffeur van de Zweedse auto had geen rijbewijs. Beide auto's zijn geheel vernield. Te Nieuwpoort hebben Zondag enige duizenden oud-strijders en verzetslieden deelgenomen aan het 18e nationale hulde betoon aan Koning Albert en de helden van de Ijzer. Door een IJslandse visser is een reuzen- haai van circa 7,50 meter met 12 geweer schoten gedood, nadat het geharpoeneerde dier een uur lang de 13 ton wegende vissers boot had meegesleurd. -CL-J Frankering bij abonnement, Axel ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 67e Jaargang No. 87 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG EN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Losse nummers 6 cent Kwartaal-abonnement Axel binnen de kom f 1,55 Andere plaatsen f 1,75 Buitenland i 2,00 Drukker - UitgeefsterFIRMA J. C. VINK Red. en Adno.t Axel, Markt 12, Tel. 0 1155-646 HoofdredactieJ. C. VINK ADVERTENTIEPRIJS: 8 cent per m.m. Bij contracten belangrijke reductie. Ingezonden Mededelingen 20 cent per m.m. Kleine advertentiën (maximum 6 regels) 1-5 regels 70 cent iedere regel meer 12 cent extra. J N. N. Wat zijn de eisen waaraan men moet vol doen voor een betrekking bij de rijks- of gemeente politie Is brildragen toegestaan AntwoordIndien de sollicitant een bril draagt is niet aanneming 100% zeker. Overigens moet een hogere politieambtenaar voldoen aan de volgende eisen Nederlander zijnonbesproken levensgedrag hebben; voldoen aan een volledig geneeskundig, psy chotechnisch en psychologisch onderzoek minstens 1.75 m. lang zijn; minstens 18 en hoogstens 26 jaar oud zijn in het bezit van einddiploma H.B.S. 5 of staatsexamen of gymnasium A of B zijn de eerste militaire opleiding hebben voltooid of daarvan vrij gesteld. Sollicitatie-adres ministers van justitie, af deling Politie Bureau Personeel en Organisatie, Raam- weg 47, Den Haag. Voor een aanstelling tot adspi- rant agent van politie moet u voldoen aan de volgen de eisen ten minste 21 en hoogstens 28 jaar oud zijn lang ten minste 1.75 m. (blootvoets) Neder lander zijn lichamelijk, geestelijk en moreel geschikt zijn voldoende algemene ontwikkeling bezitten (on geveer gelijk aan eind Mulo). Sollicitaties te richten aan de hoofdcommissaris van politie van de plaats uwer keuze. Liefst ongehuwd zijn in verband met de woningnood. G. A. Wil iets weten over haar clivia die bruine vlekken vertoont op de bladeren. Antwoord Hoogstwaarschijnlijk zitten er wormen in de aarde en ook is het mogelijk dat de plant nu na de bloei te warm staat. Een clivia moet in het voorjaar op een lichte plaats in een verwarmd ver trek staan. Krijgt de zon meerkracht dan moet zij geplaatst- worden voor een zonloos venster. Na de bloei vangt de eigenlijke groeitijd aan en vraagt de plant vrij veel water en eens per week mest. De bladeren moeten dan regelmatig met lauw water af genomen) worden. In November gaat de rusttijd in (is nodig voor de bloemvorming)De bemesting wordt stopgezet en we geven maar weinig water. Over winteren op een zonnige plaats met een temperatuur van ongeveer 10° Celsius. Komt de bloemknop weer zichtbaar, dan een warmer pjaatsje, maar pas meer water als de bloemstengel ongeveer 15 cm. lang is. Groeien de wortels omhoog, dan verpotten in een pot die een maat groter is, in een mengsel van één deel bladaarde, één deel tuingrond, één deel oude mest en één deel zand. Jonge uitlopers wegnemen en planten in een) klein potje. Wat betreft uw azalea het volgende Bloeiende planten moeten goed voch tig gehouden worden en eens per week in een emmer lauw water. De lichtgroene scheutjes naast sommige bloemknoppen verwijderen. Uitgebloeide bloemen en vruchtbeginselen moeten direct worden weggenomen om uitputting van de plant te voorkomen. Na de bloei in een koel ongestookt vertrek in het licht, minder water, maar uitdrogen voorkomen, liefst voor een open raam, niet inde wind. Hebt u een tuin, dan ongeveer half Mei naar buiten in de zon Bij Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" droog weer 's morgens en) 's avonds besproeien en eens in de 14 dagen mest. Deze behandeling duurt tot ongeveer September, dan gaat de plant weer naar binnen in een koel licht vertrek, geregeld bespuiten bevordert de bloei. Als de knoppen beginnen te vor men niet meer spuiten, de azalea naar binnen in een warme kamer, doch verwijderd van de kachel. Ver planten na de bloei in een mengsel van grove blad- aarde, turfmolm, grof zand en wat oude mest. Die witte „knobbeltjes" zullen waarschijnlijk een gevolg zijn van het niet verwijderen van de z.g. diefjes. M. S. In mijn nylonkousen zijn teerspatten ge komen van de weg. Hoe krijg ik die er weer uit Antwoord Teervlekken verwijdert men door deze te bedekken met het geel van een ei en dit een paar uur laten zitten, waarna men gaat spoelen met warm water. Maar of dit gaat met Uw nylons weten wij werkelijk niet. Probeert U het eerst eens met een oude nylon en natuuurlijk geen te warm water gebruiken. L. H. J.Mijn vriend en ik leerden onze verloofden kennen in het buitenland zijn alle vier Nederlan ders- doch willen nu trouwen in het land waar wij onze verloofden hebben leren kennen. Resp. ouders zijn er op tegen en wensen hun medewerking niet te verlenen. Daarna worden) enige vragen naar voren gebracht waarop zij antwoord willen hebben. Antwoord De bedoeling van het ene paar is te huwen in Frankrijk, en van het andere paar in België. Nederlanders blijven waar het huwelijk ook voltrok ken wordt, onderworpen aan de Nederlandse bepa lingen. Art, 6 wet. Alg. Bepalingen van het Konink rijk). Dit houdt in dat de ouders toestemming moeten geven aan kinderen beneden de leeftijd van 30 jaar. Geven de ouders geen toestemming dan kan de tus senkomst van de kantonrechter worden ingeroepen (art. 99 B.W Wordt het huwelijk hier te lande voltrokken, dan is dit de kantonrechter van de woon plaats. Een of meer Nederlandse consuls in België hebben deze bevoegdheid ook, in Frankrijk hebben zij deze niet. Welke bescheiden nodig zijn in het buitenland, alsmede de voor huwelijk verschuldigde kósten dient men ter plaatse in Frankrijk of België te informeren. Dit is een vormkwestie en is in ver schillende landen verschillend geregeld. Het huwelijk in het buitenland voltrokken, is in Nederland geldig, mits is voldaan aan de bepalingen vpn de Neder landse wet. Artikel 139 B. W. luidtBinnen het jaar na de terugkomst der echtgenoten op het grond gebied van het koninkrijk, zal de acte van huwelijks voltrekking, in een vreemd land aangegaan, in het openbaar huwelijksregister van hun woonplaats moe ten worden overgeschreven." In beide landen is voor afgaande huwelijksaangifte en afkondiging vereist. F. B. Heeft last van mollen in zijn tuin. Wat is hieraan te doen Antwoord t Regenwormen van verschillende lengte kunt u gebruiken als lokaas. Aan beide zijden, knijpt u een halve centimeter af. De wonden afvegen en in mollengif dopen Dit lokaas legt u op de plaatsen waar zich de mollen kennelijk bevinden (waar een molshoop is is meestal ook een gang) liefst op kruis punten van verse gangen. De gangen daarna weer dicht dekken. Mollengif is o.m. taupicine en in de handel verkrijgbaar. U kunt ook mollenklemmen ge bruiken. S. G. is polderwerker van beroep en vraagt of het kwaad kan dat hij met sloten schoonmaken ook dikwijls door water heen moet lopen, dat sterk ver ontreinigd is. AntwoordInderdaad spelen ratten, zoals u zelf al schijnt te vermoeden een rol bij het verbreiden van de ziekte van Weil. Bovendien lijkt het mij zeer onhy giënisch dat zich tussen het fabrieksafval in het water dikwijls nog dode dieren bevinden. Ik weet niet of het mogelijk is, dat de mensen die hierin moeten wer ken, lieslaarzen dragen het lijkt mij nodig. Kunt u deze zaak voor uzelf niet bevredigend oplossen dan moet zij aan de arbeidsinspectie worden voorgelegd. W. L. Ik heb een vlek gekregen in een nieuw overhemd door het lederen bandje van mijn pols- FIRMA s d] 9 i Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten horloge Weet u een middel om deze vlek te ver wijderen AntwoordHet zijn lastige vlekken. Heb' u al geprobeerd met wat alcalivrij wasmiddel (puur). Heel weinig op een schoon lapje of met een vlekker.middel dat alom in de handel verkrijgbaar is. Weetgraag. 1Hoe stekt men een klimopplantje 2. Hoe verwijdert men het gras, hetwelk opgroeit tussen de straatstenen AntwoordEen flink ontwikkeld takje schuin afgesneden steekt u in een pot met aarde. Men neme hiervoor goede tuinaarde of bladgrond ver mengd met aarde. Een klimopplantje heeft wel graag veel licht, maar stelt geen prijs op veel zon. Morgen zon kan, maar liefst voor een zonloos venster. 2. Be giet u dit gras eens met een oplossing van 5% magnesium chloride. L. die K. Welke gemeente is de oudste van Nederland AntwoordDe door u gestelde vraag is met geen mogelijkheid te beantwoorden, zolang u uw vraag niet nader weet te preciseren. Het woord gemeente heeft in de loop der eeuwen een zeer verschillende betekenis gehad, die ook weer varieerde naar de streken van ons land. Het is dan ook uiterst moei lijk, zo niet onmogelijk te bepalen wanneer het be grip in de moderne zin tot stand is gekomen.

Axelsche Courant | 1953 | | pagina 1